Ambtenaren elders onder dak Verre landen in trek bij vakantiegangers Randstad Haagse PvdA wil afvalstoffenheffing verlagen 0IGEN BAAS Werk genoeg voor goede installateurs' 'De linkerhand weet niet wat de rechterhand doet' bouwplannen? Bezoekers kunnen ruimtereis 0PNAARVANDERPL0EG' maken in cabine van Euromast ni ncn. rkv/cu PAST UW PENSIOEN NOC WEL BIJ UW TOEKOMST? Verschuiving duidelijk zichtbaar op vakantiebeurs in Utrecht UTRECHT ALICE VAN SCHUPPEN Kleurige folders, sfeermuziek en bijzondere hapjes en drankjes moeten de interesse wekken voor uiteenlopende vakantiebe stemmingen. Bezoekers met stapels folders onder de arm schuifelen tussen de stands door. Honderden reisorganisa ties tonen deze week op de va kantiebeurs in de Jaarbeurs in Utrecht wat zij de vakantiegan ger te bieden hebben. Het is druk. Met drommen te gelijk stromen de bezoekers de hal in. Dan verspreiden ze zich tussen de stands met kleurige posters en bijzondere attracties. Sommigen proberen de stoelen uit van een luxe touringcar, an deren doen een poging de klim- muur te trotseren. Of het nu om een weekendje Drenthe of een maandje Thailand gaat, elke or ganisatie probeert de bezoekers met hetzelfde enthousiasme te Twee bezoekers lopen doel bewust het beursgedeelte 'verre reizen' in. „We weten nog niet waar we dit jaar heen gaan", vertellen ze. „We doen altijd een 'doevakantie' en een 'luiva- kantie'. Misschien gaan we wel op luivakantie naar Indonesië. Maar dat ligt eraan, we gaan kij ken wat ze te bieden hebben." Reisburo Djoser uit Leiden staat ook op de beurs. Djoser biedt al zo'n tien jaar reizen naar verre bestemmingen. Vol gens eigenaar H. van de Velde kiezen steeds meer mensen voor een verre reis. „Verre lan den komen meer in het nieuws en worden ook steeds goedko per", zo verklaart hij deze ont wikkeling. „Vooral Indonesië en Vietnam zijn populair. Indone sië is al langer bekend als va kantieland, maar Vietnam komt in trek omdat het visum een stuk goedkoper is geworden." Ook het slechte weer van de afgelopen zomer is voor veel mensen een reden om dit jaar wat verder weg te gaan. .Afgelo pen jaar ben ik in Nederland ge bleven", vertelt een bezoekster. „Maar het weer is zo tegen ge vallen, dat ik dit jaar zeker naar het buitenland ga." K. Mooijman van de Hille- gomse reisorganisatie Cross Country Travels is eveneens van mening dat veel mensen door het slechte weer van afgelopen jaar nu een verre reisbestem- ming kiezen. „Omdat wij zowel verre reizen als reizen binnen Europa organiseren, kunnen wij die verschuiving duidelijk waar nemen", zegt ze. „Het slechte weer is één van de oorzaken van die verschui ving. Maar mensen durven te genwoordig ook eerder een ver re reis te ondernemen", zegt Mooijman. „Daarnaast groeit de interesse voor die verre lan den. Dat zie je alleen al aan het groeiende aantal reisorganisa ties die zich daarin specialise ren. Maar ook de avontuurlijke trektochten die wij organiseren, komen steeds meer in trek", al dus Mooiman. NZH-reizen staat voor ftet eerst met een grote touringcar op de beurs. Bezoekers zitten onderuitgezakt in de comforta bele stoelen. Ze proberen zich voor te stellen hoe het zal zijn om de lange reis naar hét zui den op deze manier af te leg gen. T. Zonneveld van NZH-rei- zen heeft een warme belang stelling ontdekt voor reizen naar het Oostblok. „Reizen naar het zuiden lopen altijd wel. dus nu gaan we ons wat meer op j het noorden en oosten richten. Er is een grote vraag naar onze j zomergidsen van de Oostblok landen. Maar het is nu nog te vroeg om daar conclusies uit te trekken", aldus Zonneveld. Onze folders met reizen voor al- leengaanden zijn ook erg in trek. Alleengaande reizigers vin- den het vaak niet fijn om tijdens zo'n reis gekoppeld te worden en dat doen wij dus ook niet." Achterin de hal zetelt het i beursgedeelte 'Aktief. Sportie- |J velingen kunnen hier alvast een voorproefje nemen op een ac tieve vakantie. Vanuit een soort jl groot aquarium zwaait een man i j in duikersuitrusting naar de voorbijgangers. Daarachter ver jl rijst de meters hoge klimmuur. n Een bezoeker krijgt een klim- I tuigje aan en zoekt houvast aan J de kleine grepen op de gladde. verticale wand. Met tassen vol krantjes en fol- I ders met prijsopgaven, adressen en telefoonnummers, verlaten 1 de bezoekers de Jaarbeurs. Met t de zomer in het hoofd. Buiten jj wacht een koude douche. Provinciehuis wordt gesloopt en herbouwd De provincie Zuid-Holland onderhandelt met Natio nale Nederlanden over de huur van het gebouw aan de Prinses Beatrixlaan in Den Haag. Voor een paar honderd ambtenaren van de provincie is van 1995 tot 1998 andere huisvesting nodig omdat een deel van het provinciehuis aan de Koningskade in Den Haag wordt gesloopt en her bouwd. Nationale Nederlanden verhuist eind dit jaar begin volgend jaar naar het nieuwe pand Haagse Poort boven de Utrechtsebaan. Het huidige onderkomen van de verzekeraar komt daarmee vrij. De provincie verwacht dit voorjaar de onderhandelingen met Nationale Nederlanden af gerond te hebben. Sloop en herbouw van het provinciehuis zijn noodzakelijk omdat het pand in bouwvallige staat verkeert. Het lekt, tocht en er is geregeld kortsluiting door dat de bedrading 'versleten' is. Het provinciaal bestuur heeft, na het uitvoerig bestuderen van andere mogelijke vestigings plaatsen voor het provinciehuis, enkele maanden geleden beslo ten aan de Koningskade te blij ven 'wonen'. Dat kan als onge veer de helft van het gebouw wordt gesloopt en herbouwd. De herhuisvesting komt op een moment dat de provincie midden in een proces van be stuurlijke vernieuwing gewik keld is. Rotterdam wordt bin nenkort een zelfstandige pro vincie en ook in Den Haag leven zulke plannen. De nieuwe kantoren van de provincie worden zó gebouwd dat verhuur van een gedeelte ervan eenvoudige mogelijk is. Als er na de afsplitsing van Rot terdam minder plek voor amb tenaren nodig is, blijft de pro vincie op die manier niet met lege kantoren zitten. Nationale Nederlanden verhuist eind dit jaar begin volgend jaar naar het nieuwe pand Haagse Poort boven de Utrechtsebaan. foto hans van weel De Haagse gemeenteraadsfrac tie van de Partij van de Arbeid wil dat B en W opnieuw gaan bekijken of de afvalstoffenhef fing omlaag kan. In Den Haag is per 1 januari 1994 het jaarlijkse tarief voor het ophalen en ver werken van huisvuil gestegen van 240 tot 514 gulden. De ver hoging is vooral het gevolg van de hogere kosten voor het ver werken van huisvuil door de ge scheiden inzameling. In een brief aan het college laat de fractie weten de verho ging niet ongedaan te willen maken, maar te willen bekijken of de afvalstoffenheffing in 1995 'met enkele tientjes' omlaag kan. De Haagse belastingdienst, het energiebedrijf en de ge meente zijn de laatste weken overspoeld met protestbrieven en verzoeken om kwijtschelding van de heffing. Diverse wijkco- mités en bewonersverenigingen zijn in actie gekomen tegen de verhoging. Een meerderheid van de Haagse gemeenteraad heeft zich inmiddels uitgesproken voor verschillende tarieven voor een-, twee- en meerpersoons- huishoudens. Per 1 januari 1995 zullen die tarieven worden in gevoerd. De PvdA-fractie wil nu dat dit eerder gebeurt. De fractie noemt in de brief mogelijkheden waardoor het ophalen en verwerken goedko per zou kunnen uitvallen. Scherper toezicht op het illegaal aanbieden van bedrijfsafval en een efficiëntere indeling van de werktijden van de reinigings dienst zouden tot een verlaging van de tarieven moeten leiden. Ook stelt de fractie dat een deel van de heffing van 1994 nodig is om de kostenoverschrijding van 1993 te compenseren. Als dit te kort is weggewerkt zou de hef fing daardoor in 1995 met onge veer 14 gulden omlaag kunnen. De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Fred Rijling van het gelijknamige Leidse installatiebedrijf voor centrale verwarming, sanitair en ventilatie. „Ik ben nu een half jaar bezig en het loopt goed. Dat wil zeggen, ik kan van mijn be drijf leven. Maar in feite wist ik dat wel. Want er is in mijn branche werk zat. De grotere installateurs hebben moeite om aan voldoende vakkundig personeel te komen. Dit vak is niet erg populair bij jongeren. De klanten merken het doordat ze nogal eens moeten wachten voor een installateur komt. Het besluit om voor mezelf te beginnen heb ik genomen toen ik- uit de WAO kwam. Ik had toen ook bij een baas kunnen gaan werken. Maar ik wilde eigenlijk allang voor mezelf beginnen: Zeker als je bij een groter bedrijf werkt, moet je nogal eens op de mi nuten letten. Dat gaat nogal eens ten koste van het werk. Ik doe mijn werk graag goed en soms ben je dan wat langer bezig. Je klant is daarbij gebaat, maar de installateur zelf ook. Veel mensen hebben een onder houdscontract voor hun verwarmingsketel. Als er dan toch onverhoopt een manke ment ontstaat, wordt er géén arbeidsloon in rekening gebracht, maar alleen de kosten van het materiaal. Om mijn zaak financieel rond te krijgen had ik een ondernemingsplan nodig. Dat heb ik laten opstellen door een accountant. Pas toen ik met dat plan naar de bank moest, was ik wat onzeker. Maar ook de financie ring kwam rond. Het geld was nodig voor de aanschaf van een auto de grootste in vestering een computer voor de admini stratie en heel belangrijk een draagba re telefoon. Uiteindelijk zeg ik dat ik 24 uur per dag bereikbaar ben. Ook hebben we een bedrijfsruimte gehuurd. Die is gewoon nodig. Al is het maar om cv-ketels die je moet afleveren op te slaan en voor service materiaal en onderdelen. Voor ik begon heb ik drie mailings de deur uitgedaan naar andere installateurs om me aan te bieden voor 'inleen-werk'. Daarna ben ik ermee opgehouden, want in feite zat ik toen vol. Het komt nogal eens voor dat installateurs een beroep moeten doen op anderen om werk, bijvoorbeeld het plaat sen van ketels en installaties in nieuwbouw projecten, op tijd af te krijgen. Het liefst doe ik burgerwerk. Reparaties en ander installatiewerk bij mensen thuis. Het is heel dankbaar om mensen die in de kou zitten te helpen. In principe doe ik installa tie- en onderhoudswerk ook 's avonds en in het weekeinde. Het komt nogal eens voor dat mensen die overdag niet thuis zijn daar om vragen. Dat is het voordeel van een een manszaak. Je kunt dat zelf bepalen. Zo probeer ik nog steeds contact te leggen Een stormachtige novemberdag in 1993. Een meisje valt op het Wassenaarse strand van haar paard. Het dier overlijdt aan een hartstilstand. Het meisje alar meert de politie van Wassenaar, die de informatie opslaat in haar computersysteerifr Twee agenten zadelen het paard af en proberen het op het strand te trekken. De poging mislukt: het dier verdwijnt in de hoge gol- De volgende dag vindt een ruiter van de Haagse politie, on wetend van wat de vorige dag is gebeurd, op het strand van Scheveningen een dood paard. Hij krijgt argwaan omdat het dier ongezadeld is, en slaat alarm. Aan de meldkamer vraagt hij of daar iets békend is van een vermiste ruiter. De Haagse meldkamer zegt van niets te weten en slaat de gegevens op in het eigen com putersysteem dat afwijkt van het Wassenaarse. De Haagse politie weet niet waar het paard vandaan komt. Enkele uren la ter leest de politieruiter in de krant wat er op het strand van Wassenaar is gebeurd. Na een Politie in regio worstelt met automatisering telefoontje met de politie daar wordt het hem duidelijk dat het om hetzelfde dier gaat. Het mysterie is opgelost, maar dat heeft we! 24 uur geduurd en een hoop werk gekost. „En zo heb ik tientallen voor beelden van wat er in deze poli tieregio misgaat. De linkerhand in de regio weet absoluut niet wat de rechter doet", verzucht Peter Zevenbergen, die bij het nieuwe regiokorps Haaglanden verantwoordelijk is voor de au tomatisering. De computers van zijn korps kunnen niet met el kaar communiceren. En juist die informatie-uitwisseling is zo essentieel in het politiewerk. In de politieregio waartoe Lei den, Alphen aan den Rijn en de Duin- en Bollenstreek behoren, Hollands Midden, speelt het au tomatiseringsprobleem niet: drie van de vier rekencentra (computerknooppunten) ge bruiken al hetzelfde systeem. De vierde, Gouda, schakelt op zeer korte termijn over. De problemen in de regio Haaglanden (die de agglomera tie Den Haag, het Westland, Delft en Zoetermeer omvat) hangen nauw samen met de re organisatie van de politie. De rijks- en gemeentepolitiekorp sen zijn bijeengevoegd tot 25 nieuwe regio"s: elk korps had zijn eigen computersysteem en de systemen blijken veelal niet aan elkaar te koppelen te zijn. Zo ook in Haaglanden. Ze venbergen: „Koppeling in onze regio was uitgesloten. Dat zou vermogens hebben gekost. Bo vendien zouden we dan veel dienders hebben moeten bij scholen om op dat systeem te kunnen werken." Om de 'patstelling' te door breken, heeft Haaglanden be sloten de beste elementen uit elk systeem te halen en daarvan een nieuw systeem voor de hele regio te maken. Kosten: bijna 50 miljoen gulden. Het nieuwe sys- teem wordt pas op 1 januari 1996 ingevoerd: Haaglanden blijft dus nog twee jaar ernstig j gehandicapt. Ook elders in het land wor- stelt de politie met computer problemen, al zijn die minder groot dan in de Haagse regio. Zevenbergen erkent dat deze si tuatie niet lang meer kan en I mag voortbestaan. „In veel j plaatsen werkt de politie met verouderde systemen. We zijn langzamerhand toe aan een ringsslag. De kofpsen i met voorstellen ko- Zevenbergen heeft uitgespro- ken ideeën over de nabije toe komst. Het nieuwe systeem waar hij nu aan werkt voor zijn eigen regio, kan volgens hem j gemakkelijk worden uitge- 1 bouwd tot een netwerk voor het hele land. „Ongeveer 70 procent van de politiegegevens is voor alle korpsen dezelfde. Die kun je in één systeem zetten. De specifieke zaken van een korps I zet je er bij. Maar de rest van het land wil het nog niet." met grotere opdrachtgevers, zoals woning bouwverenigingen. Maar je krijgt toch de indruk dat ze er moeite mee hebben om in zee te gaan met een eenmansbedrijf. Ken nelijk vinden ze dat niet zo betrouwbaar. Vreemd, want er is mij juist heel veel aan gelegen om afspraken na te komen. Bij ziekte of afwezigheid zorg ik v ming. De samenwerking met wat dat betreft heel goed. Op den duur verwacht ik wel dat mijn be drijf groeit. En als het kan, zal ik iemand in dienst nemen. Tegelijkertijd wil ik er voor waken dat de kosten de pan uit rijzen. Als je iemand op kantoor hebt zitten, moet je dat eerst terugverdienen. Ik verwacht dat steeds meer verwarmingsmonteurs voor zichzelf zullen beginnen, of als freelancer gaan wer ken. Door de bonus-malus regeling voor de WAO wordt het minder aantrekkelijk men sen in dienst aan te nemen. Andersom wor den de zekerheden voor een werknemer ook steeds betrekkelijker. En zelfs in deze slechte tijd is er voor goede installateurs volop werk." RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Het geheel voorzien van Komo-certiliciat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. AJs eerste stad ter wereld biedt Rotterdam bezoekers een open bare attractie die een ruimtereis moet voorstellen. De directie van de Euromast BV in Rotter dam heeft de definitieve plan nen daarvoor gisteren bekend gemaakt. De huidige spacetower 185 meter hoog zal de komende maanden zo worden verbouwd, dat bezoekers met behulp van beeld- en geluidsapparatuur de indruk krijgen in een raket een ruimtereis te maken. Als de bouw naar wens verloopt, kan de eerste ruimtereis op de Euro mast in maart worden uitge voerd. marktonderzoek tot de conclu sie gekomen dat nergens ter wereld een attractie bestaat die voor bezoekers een ruimtereis simuleert. Als extraatje kent de nieuwe Rotterdamse pu bliekstrekker straks het adem benemende uitzicht over de Rotterdamse haven. De Euromast werd geopend in 1960. Tien iaar later kwam de spacetower daar bovenop, die 185 meter hoog is. Lange tijd was de Euromast daarmee het hoogste bouwwerk van Neder land. Langs de toren slingerde zich tot voor kort een kooi om hoog die in 23 jaar zo'n 9 mil joen bezoekers een indrukwek kend vergezicht bood. Deze cabine is onlangs ont manteld en zal volgende week worden vervangen door een In deze space-adventu- re wordt met behulp van high tech-apparatuur een ruimtereis nagebootst. De cabine neemt inzittenden mee voor een ra- ketstart en een daling, gelijk een echte ruimtereis. Op 150 meter hoogte wordt uitleg gegeven over het uitzicht. In verband met de werkzaam heden wordt zondag 16 januari bij de Euromast de grootste mo biele kraan van Nederland op gebouwd. Maandag zal bij windstil weer de nieuwe ruim tecabine op zijn plaats worden aangebracht. 'Minister speciaal met stadsproblemen belasten' De komende kabinetsperiode moet er een minister speciaal worden belast met de aanpak van de problemen in de grote steden. Dat kan de minister van binnenlandse zaken zijn, maar ook een bewindspersoon die zich Uitsluitend gaat bezighou den met 'brandende kwesties'. Dat plan opperde burgemees ter A. Havermans van Den Haag onlang. Havermans neemt daarmee de suggestie over die de Rotterdamse hoogleraar Roel in 't Veld deed. Woningnood, werkloosheid, drugsverslaving, criminaliteit en ruimtegebrek zijn volgens Havermans de 'brandende' problemen waarop In 't Veld doelde. Het huidige kabinet is weliswaar de goede weg ingeslagen oals met het doorzetten van de stadsvernieu wing aar de aandacht is nog te verbrokkeld, aldus de burge meester. Overheid, bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties moeten gezamenlijk de werk loosheid met 'nieuwe en crea tieve middelen' bestrijden, zo stelde hij. Een goed voorbeeld noemde hij het Haagse experi ment met banenpoolers die sinds kort verantwoordelijk zijn voor beheer en onderhoud in de wijk Segbroek. Dergelijke pro jecten verdienen volgens Haver mans brede navolging. de PENSIOEN DESK

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13