Rijnland bv Amerikanen tonen spierballen op autoshow Detroit u parkeren Liever een hek dan een rek Weg en wiel Nieuwe Porsche 911 Carrera Cabrio DONDERDAG 13 JANUAR11994 Feest-Favorit De Skoda-fabrieken bestaan dit jaar een eeuw en in ons land heeft het Tsjechische merk vo rig jaar een verkoopstijging van 15 procent weten te"boeken. Reden genoeg dus om een feestje te vieren. Importeur Pon Mobiel doet dat met een aan trekkelijk jubileummodel: de Skoda Favorit Centenary. Deze speciale uitgave is geba seerd op de Favorit LXi, aange vuld met onder meer een ra- dio/cd-speler met slede en vei ligheidscode, een dakantenne, speciale wieldoppen en stootstrips op de flanken. Voor dit jubileum-pakket bere kent de dealer slechts 100 gul den, waarmee de LXi in Cen- tenary-uitvoering 20.095 kost. Ford weet wat u beweecrt. Uw dealer Ford Rijnland beweegt voor u. /.d. Valk Boumanweg 71, Leiderdorp, tel. 071-899301 Lammenschansplein 6, Leiden, tel. 071-769358 5 Meilaan 7, Leiden, tel. 071-310031 Beeklaan 5, Noordwijk, tel. 01719-19478 FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij om een 100% rake groep autoliefheb bers te berei ken. Bel onze advertentie- KUnt afdeling. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Uitgeest en Akersloot. Amsterdam richting Den Haag (A 4) Ter hoogte van knooppunt Ypenburg, avond. Tussen knooppunt Badhoevedorp en Schiphol, avond en nacht. Den Haag richting Amsterdam (A 4) Ter hoogte van Schiphol, avond en nacht. Ring Amsterdam (A 10) Ter hoogte van de Coentunnel, avond en nacht. Breda richting Rotterdam (A 16) Ter hoogte van de Van Brienenoordbrug, avond en nacht. Ter hoogte van het Terbregseplein, avond en nacht. Rotterdam richting Breda (A 16) Tussen Terbregseplein en de Van Brienenoordbrug, avond/nacht. Den Bosch - Eindhoven (A 2) Tussen Boxtel en Best. Roosendaal richting Moerdijk (A 17) Tussen Roosendaal-West en Roosendaal-Noord. Gouda richting Hoek van Holland (A 20) Tussen Capelle a/d IJssel en het Terbregseplein, avond en nacht. Hoek van Holland richting Gouda (A 20) Tussen Rotterdam-centrum en het Terbregseplein, avond en nacht. Miljonair bestelt zeer luxe Mini LONDEN Rtr Miljonair George Wong uit Hongkong heeft een uiterst luxueuze versie besteld van de Mini Cooper. Wong wilde zijn verzameling auto's uit breiden met iets heel spe ciaals en liet zijn oog vallen op de kleine Britse 'klassie ker'. die nog altijd wordt ge produceerd. De Firma John Cooper Cars besteedt bijna 90.000 gulden om de Mini van 17.000 gul den op te sieren met een no tenhouten dashboard en te voorzien van onder meer een geluidsinstallatie, compleet met cd-speler, een televisie, een karaoke-machine om mee te zingen en een koel kastje waarin een fles cham pagne past. De miljonair wilde ook een ouderwetse telefoon van ba keliet in de deur maar het portier zou dan niet meer dicht kunnen. De meest luxueuze Mini wordt over drie weken geleverd aan Wong, die onlangs een dag overkwam naar Engeland om de vorderingen aan zijn klei ne praalwagen te bekijken. Op de Detroit Motorshow, die nog tot 17 januari duurt, wordt voor het eerst de nieuwe Por sche 911 Carrera Cabriolet ge toond. In maart vindt de Neder landse marktintroductie plaats. De Cabrio is gebaseerd op de in september 1993 geïntroduceer de Porsche 911 Carrera Coupé. Door verlaging van de produk- tiekosten gaat de wagen ten op zichte van zijn voorganger slechts licht in prijs omhoog, meldt importeur Pon. De con sumentenprijs bedraagt 247.900 voor de handgescha- kelde versie en 259.900 voor de 'schakelautomaat' Tiptronic. 'Open' Porsches zijn net zo oud als de geschiedenis van de sportwagen-fabrikant uit Zuf- fenhausen. De eerste auto die de naam Porsche droeg, was in 1948 het model 356 met een noodkap. Tegenwoordig zijn de cabriolets niet meer weg te den ken uit het modellenprogram- ma van Porsche. Van de vorige 911 werd rond 40 procent be steld in cabriolet uitvoering. De nieuwe 911 Cabrio heeft een solide kap waarvan ongeveer de helft uit geperste stalen plaat profielen bestaat. Aan de bin nenkant van de kap zit materi aal dat bijzonder geluiddem pend en gemakkelijk opvouw baar is. Volautomatisch openen en sluiten duurt 13 seconden. De Cabrio i zogeheten 'windstop' voor als er met twee mensen 'open' gere den wordt. Deze bestaat uit een met stof bespaijnen aluminium frame, dat achter de voorstoe- len wordt aangebracht en zo de achterruimte afsluit. Daardoor worden windwervelingen te gengegaan en wordt tegelijk de bagage onder de afdekhoes be schermd tegen stof. vuil en on gewenste inkijk. BUK IN HET VERLEDEN Fiat Punto 'het antwoord' Vanaf morgen staat de splin ternieuwe Fiat Punto in de showrooms. De nieuwe hatch back, volgens Fiat 'het ant woord' waar vele consumenten naar op zoek zijn, zit in feite tussen de Tipo en de Uno in. De prijzen beginnen bij 22.750 gulden voor de 3-deurs 55 S meteen 1.1 liter motor. Verder zijn er leverbaar een 1.2 (vanaf 23.400) en een 1.6 liter motor (vanaf 30.900), alsmede een 1.7 turbodiesel (vanaf 28.950). Het voorlopige top model is de Punto GT met een 1.4 turbomotor, die voor 39.950 op de lijst staat. In sep tember volgt een cabriolet, die met een 1.2 of een 1.6 motor kan worden geleverd. Twee jonge motorfiets-enthousiasten, William Lyons en William Walmsley, begonnen in 1922 in het Britse Blackpool een fabriekje voor motorzijspannen en noemden het de Swallow Sidecar Company. Binnen enkele jaren stapten zij echter over op het bouwen van auto's. De eerste vierwieler die door Lyons werd ontworpen was de Austin Swallow, gebaseerd op de toenmalige Austin Seven. Lyons ontwierp ook elegante koetswerken voor onderstellen van Morris, Fiat, Standard en Swift. Het merk Swallow werd later veranderd in SS Cars Limited (van Standard Swallow) en na de Tweede Wereldoorlog pakte de fabriek de draad op onder de naam Jaguar Cars Limited. Op de foto een volledig gerestaureerd exemplaar van die eerste Austin Swallow uit 1928, de voorvader van alle moderne Jaguars. foto jaguar nederland Nog dit jaar beslist Chrysler of deze moderne 'muscle car' Chrysler/Dodge Venom in produktie gaat. Met aansprekende nieuwe modellen en veelbelovende concept-cars tonen de drie grote Amerikaanse autofabri kanten General Motors, Ford en Chrysler hun spierballen tijdens de North American International Auto Show (NAIAS) in Detroit, die vorige week zijn poorten voor het publiek opende. Traditiegetrouw is dit de eerste grote in ternationale autotentoonstelling in het nieuwe jaar. Vanwege het grote belang van de Amerikaanse automarkt pak ken alle fabrikanten graag groot uit op de NAIAS, die qua belang de tentoonstellingen van Tokio, Genève, Parijs en Frankfurt naar de kroon steekt. Saab koos er dit jaar bij voor beeld voor, om de driedeurs versie en de cabrio van de nieu we 900 juist hier voor het eerst te laten zien. De Amerikanen kopen jaarlijks een derde van de produktie van het Zweedse merk, vandaar. Mercedes-Benz pretendeert een wereldpremière te hebben met de introductie van de E300 die sel met vier kleppen per cilin der, de eerste in zijn soort. De uitlaatgassen zijn door de toe passing van allerlei hoogwaardi ge technieken zo schoon, dat deze diesel ondanks de zeer strenge wetgeving verkocht mag worden in Califomië. Een leuk succesje voor het door tegenslagen geteisterde Duitse merk is de uitverkiezing van de nieuwe C-klasse tot Auto van het Jaar in Noord-Amerika. Hoewel minder prestigieus dan de Europese tegenhanger is zo'n titel vooral uit publicitair oogpunt zeer welkom. Ook van Japanse zijde is er nieuws: Honda, dat de afzet in de Verenigde Staten vorig jaar behoorlijk zag dalen, toont de nieuwe Accord stationwagon. De in de Verenigde Staten ge bouwde wagen, conform het huidige modebeeld veel ronder dan zijn voorganger, zal ook naar Europa komen. Honda maakt tijdens de NAIAS ook of ficieel zijn debuut in een nieuw marktsegment, dat van de terre invoertuigen. De Passport wordt gebouwd in de Ameri kaanse fabriek van Subaru en Isuzu en is dan ook gebaseerd op een Isuzu. Maar aan hun stand zijn de Amerikanen natuurlijk verplicht te zorgen voor het echte nieuws, waarbij het opvalt, dat 's werelds grootste fabrikant Ge neral Motors na enkele jaren van diepe ellende met teruglo pend marktaandeel en enorme verliezen de weg omhoog weer heeft gevonden. Met de nieuwe Oldsmobile Aurora en de Buick Riviera laat GM zien, dat het in staat is ook de trend te zetten: de ronde, gladde vormen en de aanspre kende vormgeving moeten het publiek overtuigen dat GM te rug is aan de frontlijn. Er zijn vergaande plannen om de repu tatie van het merk Cadillac te gebruiken om nieuwe kopers aan te spreken. En voor het eerst zal Cadillac ook buiten Noord-Amerika worden gebouwd: in het Duitse Rüsselsheim zal op basis van de nieuwe Opel Omega vanaf 1996 een kleine Cadillac van de band lopen, die uiteraard ook naar de Verenigde Staten zal worden geëxporteerd. Een prototype De Amerikaanse versie van de 'Europese' Ford Mondeo zal als Ford Contour en Mercury Mystique door het leven gaan. Ook deze experimentele Mercury Premys is afgeleid van de Ford Mondeo. foto reuter van deze auto is onder de naam LSE (Luxury Sedan Euro) te zien in Detroit. Chrysler timmert op de belang rijkste tentoonstelling in eigen land volgens een in korte tijd gevestigde traditie flink aan de weg. De kleinste van de Big Three heeft de afgelopen jaren een complete reorganisatie doorgevoerd, met als gevolg een enorme verbetering van de pro- duktiviteit en de effeciency. De huidige modellenlijn spreekt het publiek duidelijk aan. De introductie van de Viper roadster heeft het imago een flinke stoot opwaarts gegeven. Dit jaar is de gelimiteerde pro duktie al uitverkocht. Met de Dodge Viper GTS coupé pro beert de fabrikant nu voort te borduren op dit succes. Een zal de auto klaar maken voor produktie in 1996. Het project vergt volgens Chrysler een in vestering van circa vijftig mil joen dollar. Met de Neon, die vorig jaar al zijn werelddebuut maakte op de autotentoonstelling in Frank furt, probeert Chrysler een ant woord te bieden op het succes van de Japanners in het seg ment dat Amerikanen betitelen als 'kleine geïmporteerde au to's'. De goedkoopste Neon, die nu in de States in de verkoop gaat en volgend jaar naar Euro pa komt als concurrent van au to's als de Opel Astra en de Volkswagen Golf, kost nog geen 9.000 dollar. Met drie concept- cars op basis van de Neon laat Chrysler daarbij zien, dat het auto's in de toekomst een eigen gezicht kan geven. In navolging van het succes van het LH-platform, waarop top modellen als de Vision en de New Yorker zijn gebaseerd, komt Chrysler nu onder de naam JA met een nieuwe serie compacte modellen. Het gaat hier om concurrenten van suc cesvolle modellen als de Toyota Camry, Honda Accord en Nis san Altima. Kortom, het bete kent een nieuwe tegenaanval op de oprukkende Japanners. De modellen, onder de namen Chrysler Cirrus en Dodge Stra tus, zullen op 1 oktober aan staande in de showrooms van de Amerikaanse dealers staan. Export naar Europa, waar Chry sler de laatste jaren flink aan de weg timmert, staat ongetwijfeld al ergens in de agenda. Voor Ford is de ster van de show de Windstar. Met deze ge durfd vormgegeven minivan zet de in grootte tweede Ameri kaanse fabrikant de aanval in op de toppositie van de Chry sler Voyager. Onder de motor kap van deze auto. die ook naar Europa zal komen, schuilt een kloeke 3.8 liter V6. Ford, dat in de VS de afgelopen jaren beduidend minder pro blemen heeft gekend dan in Eu ropa, is net als General Motors bezig aan de top van de auto markt het imago en het markt aandeel te versterken. Een van de belangrijkste wa pens: de nieuwe Lincoln Conti nental, die onder de naam Lin coln Contrempa als concept-car te bewonderen is. Het lijkt, met zijn ronde vormen en eigentijd se interieur, een geslaagde po ging om geslaagde jongeren naar de showrooms te lokken. Ford gaat de Amerikaanse ver sie van de 'Europese' Mondeo brengen onder de namen Ford Contour en Mercury Mystique. Met de door het Koreaanse Kia gebouwde Aspire laat Ford zien, dat de barden met buitenland se fabrikanten leiden tot ver sterking van het eigen gamma. Zelf is het niet in staat een der gelijk klein voertuig tegen een concurrerende prijs te bouwen. De kleine Ford Aspire wordt goedkoop in Korea geproduceerd door Kia. ietsers die wil- I len parkeren .A. hebben liever een simpel hek dan een ingewikkeld rek om hun fiets vast te zetten. In de praktijk blijkt dat veel fraai uitziende rekken, klemmen en grendels, die juist speciaal voor fietsen zijn ontworpen, onhandig zijn en boven dien gemakkelijk te kra ken. Onderzoek van de fietsersbond ENWB, Consumentenbond en TNO heeft dit aange toond. De opdracht voor het onder zoek kwam van het ministerie van verkeer en waterstaat projectgroep Masterplan Fiets en is bedoeld om gemeenten te stimuleren goede parkeervoor zieningen voor de fiets te ma ken. Eenvoudige hekken om de fiets tegenaan te zetten en met eigen kettingslot vast te grendelen ko men uit het onderzoek als beste tevoorschijn. Dat soort hekken zijn degelijk en het vastmaken van de fiets is simpel. In de praktijk blijkt, dat ingewikkelde klemsystemen voor frame, stuur of voorvork door de meeste fietsparkeerders helemaal niet Fietsparkeren in binnensteden. Fietsklemmen rekken zijn daar meestal een luxe. foto lex van r worden gebruikt. De fietser mijdt ook de doodgewone klemmen waar het voorwiel in steunt, omdat de fiets daarin niet met een ketting is vast te zetten. Alleen de klemmen met extra beugelpaal worden wel gewaar deerd, hoewel deze weinig ruimte bieden. De meeste fraai uitziende rekken hebben te wei nig ruimte. Elke fiets krijgt der tig centimeter breedte. Dat be tekent in de praktijk dat sturen, lampen en kabels stevig in de knel komen bij in- en uitparke- ren. Een vergroting naar 35 cen timeter blijkt al veel te helpen. ATB's en kinderfietsen passen met hun dikke banden vaak niet in gleuven die pen zijn voor de ge middelde stadsfiets. ER IS EEN LIGFIETS in aantocht met elektro motor die loopt op zonne-energie. De be rijder zal zelf moeten meetrappen, want de motor is te zwak om alleen de fiets in bewe ging te houden. Het gaat om de Solo Solair, ontwikkeld door Y- rossen tech Innovation in Amsterdam. De fiets is een verbeterde versie van de Solo van Luud Schimmelpen- nink, een driewielige ligfiets met overkapping van plexiglas. De fiets is uitgerust met een elektromotor van honderd Watt, zonnepanelen en een accu. De ze stroombron is ook thuis op laadbaar. Omdat de berijder maar licht hoeft mee te trappen is de Solo Solair zonder grote inspanningen voor grote afstan den bruikbaar. De ligfiets zal volgend jaar door personeel van vijf bedrijven worden uitgetest in het woon-werkverkeer. Een prototype van de Solo Solair is straks te bezichtigen op de FietsRAI in Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7