OPRUIMING 'Veiligheid waarborgen' Duitse gehandicapten vaker slachtoffer extreem-rechts Clinton gaat akkoord met onderzoek grondbelegging 'Kindvriendelijk handwerk' moet boycot Nepal voor zijn Buitenland Clinton komt op moeilijk moment voor Boris Jeltsin VN bieden Afghanistan weer bemiddeling aan in conflict NAVO-plan 'partnerschap voor vrede' krijgt steun Midden-Europa ALBERT HEUN MEDEDEUNG Italië kiest wellicht al in maart nieuw parlement Het is Nu De Beste Tijd VOOR EEN PEREZ TAPIJT -4 DONDERDAG 13 JANUAR11994 Turks leger doodt 33 Koerden diyarbakir Een serie aanvalsacties door de Turkse strijdkrach ten op bases van de Koerdische Arbeidspartij (PKK) in het zuid oosten van Turkije heeft deze week aan 33 rebellen het leven ge kost. Bij de confrontaties kwamen ook vijf soldaten om. 'Plechtigheden Mao overdreven' hong kong De plechtigheden waarmee vorige maand in China werd herdacht, dat Mao Zedong 100 jaar geleden was geboren, hebben de huidige sterke man, Deng Xiaoping, ontstemd. Hij vond de plechtigheden 'overdreven', schrijft de in Hong Kong verschijnende krant South China Morning Post op basis van bronnen in de stad Sjanghai waar Deng sinds het begin van de winter verblijft. Turkse ambtenaren massaal 'ziek' Istanbul Heel Turkije ligt vandaag plat. Bijna alle ambtenaren in het land melden zich ziek. Dat is de enige manier waarop zij hun ongenoegen kunnen uiten. Ze mogen namelijk niet staken. De actie is dan ook bedoeld om de eis om het recht op een vak bond, een CAO en stakingsrecht kracht bij te zetten. Die rechten werden hen door de militaire junta in 1980 Bosbranden blijven Sydney plagen Sydney De bosbranden bij Sydney kunnen nog ernstige gevol gen hebben voor de gezondheid. Dat heeft de bevolking van de stad gisteren te horen gekregen. Het vuur bedreigt de stadscen tra inmiddels echter niet meer. De autoriteiten hebben met na me mensen met chronische hart- of longziektes gewaarschuwd voor de gevolgen van de zwarte rook, die als een deken boven de stad hangt. De brandweer is in staat van paraatheid voor een mogelijk oplaaien van de branden. Ervaren politicus Mara president Fiji suva» De Grote Raad van Opperhoofden van Fiji heeft de door gewinterde politicus Ratu Sir Kamisese Mara gisteren gekozen tot nieuwe president van de eilandstaat in de Stille Oceaan. De 73-jarige Mara de eerste premier van Fiji na de onafhankelijk heid in 1970 volgt de in december overleden Ratu Sir Panaia Ganilau op. Mara was de enige kandidaat voor het president schap en was reeds plaatsvervanger van Ganilau. Parijs stopt wapenverkoop Taiwan parus Frankrijk heeft gisteren toegezegd dat Franse bedrijven voortaan geen wapens meer aan Taiwan zullen verkopen. Daar mee is de weg vrijgemaakt voor de beëindiging van de Chinese economische sancties tegen Parijs wegens de.leverantie van Franse straaljagers aan Taiwan. De Franse premier Edouard Bal- ladur zal mogelijk al in maart China bezoeken. Ongeluk in Hongarije: 11 doden Boedapest Bij een auto-ongeluk in het westen van Hongarije werden gisteren 11 mensen gedood en raakten 16 personen ge wond. Het ongeluk gebeurde toen metalen platen van een trailer afvielen en een bus binnendrongen. Het is niet duidelijk of er buitenlanders bij het ongeluk betrokken waren. Het 17-jarige aan een rolstoel gekluisterde Duitse meisje dat door neonazi's maandag een hakenkruis in het gezicht ge kerfd kreeg, was bepaald niet het eerste gehandicapte slacht offer van rechts-extremisten. Dat verklaart een belangenorga nisatie voor gehandicapten. De organisatie, Hulp voor Duits- lands Gehandicapten, zegt dat de afgelopen 2 jaar 80 gehandi- washington hans de b correspondent President Clinton heeft gisteren ingestemd met de benoeming van een speciale onafhankelijke aanklager, die moet onderzoe ken of hij in de jaren '80 strafba re feiten heeft begaan bij zijn beleggingen in onroerend goed in Arkansas. Clinton had zich steeds tegen zo'n speciale on derzoeker verzet maar zwichtte voor de druk uit het Congres. De Republikeinse oppositie dreigde een parlementaire com missie een onderzoek naar Clin tons financiële handel en wan del te laten instellen. Clinton ontkende ook giste ren weer, vanuit Oekraïne, dat hij iets verkeerds heeft gedaan en zei er het volste de kathmandu ips onafhankelijke Naspec, de Nepalese organisatie ter be scherming van het milieu en van kinderen, opgericht. Deze onafhankelijke organisatie gaat toezien op de produktie en zal alleen het keurmerk verlenen aan tapijten die op kindvriende lijke wijze zijn geproduceerd. Ook gaat Naspec kijken naar de milieu-aspecten van de indu strie. De tapijtproduktie is ver vuiler nummer een in Nepal. In de praktijk betekent de nieu we aanpak dat kinderen onder de 14 jaar uitgesloten zullen worden van fabriekswerk. De fabrikanten zullen het dus moe ten doen zonder hun favoriete werknemers. Ze werken graag met kinderen omdat ze vlugge, smalle vingertjes hebben, en omdat ze bovendien niet dur ven te protesteren tegen hun ongezonde arbeidsomstandig heden of de lange werkdagen. Aan Nepalese tapijten hangt binnenkort een label dat aan geeft dat het een stuk 'kind vriendelijk handwerk' is. Hand geknoopte tapijten zijn het voornaamste exportprodukt van nepal. In het Westen worden deze kleden, die bekend staan als 'Tibetaans', steeds populair der. De tapijten worden grotendeels vervaardigd door kinderen, die hun slavenarbeid onder mensonwaardige omstandighe den verrichten. De Nepalese re gering vreest dat om deze reden de kleden in het Westen geboy cot zullen worden. Onlangs werden de Nepalese exporteurs op een internationale beurs in Duitsland nog geconfronteerd met hevige protesten. De Nepalese overheid heeft be sloten een eventuele boycot voor te zijn. Daarom is nu de. Clinton wil met Rusland samenwerken voor veiliger Europa Rusland en de VS moeten nauw samenwerken voor een veiliger Europa. Met die boodschap begon de Ameri kaanse president Clinton vanmorgen in Moskou aan zijn top met zijn Russische collega Jeltsin. Clinton benadruk te dat Rusland geholpen moet worden om de hervormin gen zo door te zetten, dat de bevolking er de voordelen van ziet. aantal sterke hervormers zien", zei Bentsen. Zowel Jeltsin als de Russische premier Tsjernomyr- din hebben gezegd dat het tem po van de Russische hervormin gen omlaag moet. De top staat echter vooral in het teken van internationale problemen. NAVO's nieuwe 'partnerschap voor de vrede' heeft positieve reacties van Moskou opgeleverd, maar de Russische vrees dat het bondge nootschap op termijn zal wor den uitgebreid met Oost- europese landen en mogelijk ook ex-Sovjet-republieken is nog wel degelijk aanwezig. Clinton arriveerde ruim na middernacht in Moskou, uren later dan was voorzien. De ge sprekken met de Oekraïnse pre sident Kravtsjoek, tijdens een moskou hans geleunse correspondent Het was een duidelijke referen tie aan de verkiezingswinst van communisten en nationalisten, die wordt uitgelegd als een pro test tegen economische achter uitgang. Volgens functionaris sen in Clintons gevolg zal de Amerikaanse president zijn Russische collega beloven dal westerse hulp voor Rusland sneller naar Moskou zal worden moskou Het bezoek van Clinton komt voor Jeltsin op een moeilijk moment. De Russische presi dent heeft roerige dagen ach ter de rug. De eerste vergade ring van de pasgekozen Staats- doema (Lagerhuis) had dins dag gaf geen gehoor aan Jeltsins pleidooi constructief te werk te gaan, en eindigde in chaos. Daarbij werd de zwakke positie van de regering tegen over de oppositie onder streept. Gisteren slaagde de Federa- tieraad (Hogerhuis) er niet in de hervormingsgezinde vice- premier Vladimir Sjoemejko als voorzitter te kiezen. Sjoe mejko kreeg weliswaar net meer stemmen (81) dan zijn nationalistische rivaal Pjotr Romanov (79), maar niet het vereiste aantal (86 stemmen). Mogelijk zal de komende dagen duidelijk worden in welk tempo Jeltsin de hervor mingen wil voortzetten wan neer de nieuwe regering van premier Viktor Tsjernomyrdin wordt benoemd. De president heeft al te kennen gegegen in elk geval de radicale econoom en vice-premier Jegor Gajdar aan te willen houden. De toe komst van andere hervor mingsgezinde vice-premiers ziet er evenwel onzekerder uit. Uit uitlatingen van de even eens meereizende Amerikaanse minister Bentsen (financiën) blijkt echter dat Amerika eerst garanties wil hebben dat een aantal prominente hervormers in de Russische regering blijft. „Ik wil in de Russische top een tussenstop op het vliegveld Bo- rispol van hoofdstad Kiev, wa ren uitgelopen. Kravtsjoek beloofde Clinton morgen in Moskou een verdrag te ondertekenen, waarin wordt dat Oekraïne zijn kernwapens ontmantelt. „Mor gen wordt de weg naar ontwa pening in de wereld geopend. Oekraïne zal zijn verplichtingen nakomen en geen obstakel zijn op weg naar nucleaire ontwape ning", aldus Kravtsjoek. Clinton beloofde economi sche steun voor het noodlijden de Oekraïne, maar uit zijn woorden bleek dat die afhanke lijk is van Oekraïne's bereidheid om de 178 kernwapens en 1.600 kernkoppen ook daadwerkelijk op te ruimen. Het Oekraïnse parlement heeft daar al verzet tegen aan getekend. Zowel in nistische als nationalistische fracties is het dreigement geuit dat een afzettingsprocedure te gen Kravtsjoek wordt begon nen. De Oekraïnse president zei gisteren te hopen dat het parle ment zich 'wijs' zal opstellen en de 'realiteit' voor ogen houdt. capten hebben gemeld döor ex tremisten te zijn aangevallen. Een van de slachtoffers, een bij na blinde man, is daardoor overleden. Middelbare-scholieren in Halle houden vandaag een mars om te protesteren tegen de aan val op hun collega. De politie in Halle is met een grootscheeps onderzoek naar de daders bezig en heeft inmiddels meer dan 60 tips binnen gekregen. in te hebben dat een onderzoek dat ook zal uitwijzen. Door zijn weigering om een speciale aan klager te laten benoemen door justitie-minister Janet Reno, was echter de indruk gewekt dat hij iets te verbergen had. De affaire draait om een grondbelegging van Bill en Hil lary Clinton samen met hun vrienden James en Susan Mc- Dougal in Arkansas het Whi- tewater-projekt. Daarbij zou geld van een failliete spaarbank gebruikt zijn voor het financie- sen Oost en West. Daarom is hulp voor ontwikkeling van de democratische krachten in Rus land heel belangrijk. Maar als het mis uitgaat, moeten we ze ker weten dat we niet aan de verkeerde kant van de grens blijven zitten". Maar dat, aldus heeft Clinton zijn gesprekspartners verzekerd, zal niet gebeuren. Bij de pers conferentie beklemtoonde hij nogmaals dat Amerika zich ver plicht voelt de vrede en veilig heid in Midden-Europa te hel pen waarborgen. Bovendien, zo benadrukte hij, moet het part nerschap voor vrede geen per manente wachtkamer worden. „De vraag is niet of. maar wan neer en hoe deze landen NAVO- lid worden". Clinton ontkende dat de Mid- deneuropese landen met het partnerschap tot een soort tweederangs neefjes zijn ver worden. „Maar het is onzin als de NAVO direct een veiligheids garantie afgeeft voor landen waarvan nog niet vaststaat of ze al in staat zijn hun verplichtin gen aan de NAVO na te ko men". correspondent oost-europa Echt vrolijk keken de presiden ten van Polen, Hongarije, Slo wakije en de Tsjechische Repu bliek de zogenoemde Vise- grad-landen niet toen ze gis teren samen met de Ameri kaanse president Bill Clinton de trappen van de Praagse burcht afdaalden. Dat binnenskamers teleurstelling was uitgesproken over het 'partnerschap voor vre de' was nog van de gezichten af te lezen. Maar toch was Clinton in zijn voornaamste doel van zijn Praagse bezoek geslaagd: hij had het NAVO-voorstel tot militaire samenwerking aan de VN-voertuigen in Cambodja vaak gestolen r de campagne van Bill Clinton voor het gouverneurschap van zijn staat. De Clintons zeggen 70.000 dollar verloren te hebben en niets illegaals te hebben ge daan. Pakistan heeft gisteren de grens met Afghanistan gesloten om de grote stroom vluchtelingen uit het buurland tegen te gaan. Deze jongens wachten in Torkham geduldig op het openen van de grens. FOTO REUTER MUZAMMIL PASHA AFP-UPI-Rtr-DPA Tegenstanders van de Afghaanse president Bur- hannudin Rabbani hebben in de afgelopen nacht in het centrum van Kabul een grondoffensief in gezet op stellingen van Rabbani's bondgenoot, de Tadzjiekse commandant Ahmed Shah Massoed. Wegens de zware gevechten hebben de Verenig de Naties hun medewerkers uit de hoofdstad geë vacueerd. Boutros Ghali, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties (VN), heeft gisteren de strijdende partijen in Afghanistan opnieuw opge roepen toe te stemmen in een wapenstilstand. De troepen van de Oezbeekse generaal Rashid Dostam en van premier Gulbuddin Hekmatyar openden de aanval vanuit hun posities in Oost- Kabul. Met name rond de strategische Qalah Mahmud Khan-brug, die toegang biedt tot het centrum en de belangrijke ministeries, werd he vig gevochten. Volgens een strijder van Massoed slaagden ze er echter niet in door te breken. Dostam zette gisteren zijn luchtmacht in om de stellingen van Rabbani te bombarderen. Secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali kon digde gisteren in New York de vorming van een speciale VN-missie aan, die de Afghanen moet helpen een vreedzame oplossing voor hun con flicten te vinden. Boutros Ghali zei evenwel, dat de missie niet naar Afghanistan zal gaan voordat de strijd is gestaakt. Niets wijst erop dat dit spoedig zal gebeuren. Sinds de gevechten op 1 januari uitbraken zijn honderden doden en duizenden gewonden onder de burgerbevolking gevallen. Naar schatting 70.000 inwoners van Kabul zijn op de vlucht ge slagen. Bijna 15.000 van hen bereikten Pakistan, dat gisteren zijn grenzen sloot voor Afghaanse vluchtelingen zonder geldige reisdocumenten. De afgelopen veertien jaar nam Pakistan al drie mil joen Afghanen op. De Cambodjaanse politie heeft 3 autodieven doodgeschoten die voertuigen van de Verenigde Naties wilden stelen. Dat heb ben politiefunctionarissen gis teren gemeld. De 3 mannen be hoorden tot een groep van 15 rovers die gisternacht ingebro ken hadden bij een kantoor van de VN in Phnom Penh om daar voertuigen te stelen. De andere 12 inbrekers ontsnapten na een vuurgevecht met de politie. Sinds de VN-vredesmissie in Cambodja medio 1992 begon, zijn er bijna 300 VN-voertuigen ontvreemd. Husky-slede voor de laatste keer op de Zuidpool Op de Zuidpool is gisteren voor het laatst een sledetocht met husky's begonnen. De poolhonden worden voortaan van het ijzige continent ge weerd, omdat zij mogelijk een gevaar vormen voor zeehon den. Groot-Brittannië wil met de nostalgische expeditie de 50 jaar trouwe dienst vieren van de geharde viervoeters. Austra lië en Argentinië hebben hun laatste husky-teams al terug getrokken van Antarctica. De honden zijn per 1 april verboden krachtens het inter nationale Antarctica Milieu verdrag. De reden is dat actie groepen vrezen dat zij onder zeehonden hondsdolheid zou den kunnen verspreiden. „Wij bewijzen eer aan generaties trouwe honden en hun be stuurders", zeiden weten schappers John Killingbeck en John Sweeny bij het vertrek vanaf de Uranus-gletsjer. Hun expeditie Sledge Party Alpha wordt door 14 husky's getrok ken. vier Middeneuropese leiders weten te verkopen. Zelfs de Poolse president Lech Walesa heeft er uiteinde lijk mee ingestemd. En dat, ter wijl Walesa vorige week nog woedend had gezegd dat hij niet naar Praag zou komen als de NAVO Polen geen volledig lidmaatschap aanbood. Zijn ge sprek gisteren met Clinton ver liep volgens diplomatieke bron nen wat koel. Maar uiteindelijk zei de Pool toe het partner- schaps-voorstel niet te zullen blokkeren, al bleef hij het 'onvoldoende' noemen. In de afsluitende persconferentie zei Walesa dat het een stap in de goede richting is, die verder ontwikkeld moet worden. De vier Middeneuropese lei ders toonden zich teleurgesteld dat de NAVO zich in zijn beleid ten opzichte van de vroegere Warschaupact-landen zozeer door Rusland onder druk laat zetten. De Hongaarse minister Jeszensky (buitenlandse zaken) zei de bezorgheid van de NAVO over Rusland op zich te begrij pen: „De beste garantie voor vrede in Midden-Europa is sta biliteit en geen nieuw front tus- Als gevolg van enkele klachten van consumenten heeft Albert Hel|n besloten om met onmlddelll|ke Ingang het dlepvrtesprodukt AH Saté AJam (kip) terug te halen. Niet uit te sluiten valt nl. dat In dit produkt stukjes glas voorkomen. Het gaat daarbl) uitsluitend om duopakken waarop als uiterste houdbaarheidsdatum 'december 1994' staat vermeld. WIJ verzoeken consumenten vriendelijk doch dringend bovenge noemd produkt onmiddellijk terug te brengen naar onze winkels, waar u gebruik kunt maken van onze Onvoorwaardelijke Kwali teitsgarantie. Dit betekent dat u daar zonder enig probleem uw aankoopbedrag krijgt terugbetaald. Voor nadere Inlichtingen kunt u zo nodig gebruik maken van onze gratis servicelijn: 06-0305. WIJ bieden onze verontschuldigingen aan voor het ongemak Albert Heljn bv Premier Ciampi dient zijn ontslag in rome eelco van der unpenveelal partijloze technocraten ervoor zorgen dat de nieuwe Kieswet, een uitvloeisel van de vorig jaar gehouden referenda, samen met de begroting, voor het einde van 1993 zou worden aangenomen. Daarna zou Italië, met nieuwe regels, naar de stembus kunnen. Ciampi is daarin geslaagd. Desondanks diende ex-provo B J Mooiste tapijten! B Grootste voorraad! U B xJ Laagste prijzen! PERZISCHE TAPIJTEN »c.ns. A correspondent De Italianen gaan wellicht al op 27 maart naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. Dit werd gisteren duidelijk tij dens een debat in de Kamer van Afgevaardigden over een om streden motie van wantrou wen die was ingediend door 150 kamerleden. Premier Ciampi liet weten dat het kabinet zijn taak heeft volbracht en dat hij vandaag zijn ontslag zal aanbie den aan president Scalfaro. De rede die Ciampi hield, maakte aan veel onzekerheid en speculatie een einde. De voor malige president van de Itali aanse Centrale Bank, die ruim 8 maanden aan het hoofd gestaan heeft van de 53-ste naoorlogse regering, zei dat hij door presi dent Scalfaro was 'geroepen' i 'garantie-rol' te vervul- Hij moest met e«;n ploeg van Hij wilde zo een debat uitlokken om vooral de ex-communisti sche PDS tot kleur bekennen te dwingen. De PDS had, net als de protestpartij Lega Nord, een 'gedoogpositie ingenomen ten aanzien van het kabinet, om zo het hervormingsproces, dat in verkiezingen moest uitmonden, niet te storen. Pannella wilde een nieuwe regering vormen die met een nieuwe meerderheid zou werken tot aan de verkie zingen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5