Veel meer kinderen gedropt Tuinbouw van nationale trots tot politiek zorgenkindje „Voor 5,6% zet ik m'n spaargeld op de Kapitaalrekening." Binnenland Alcohol oorzaak van veel bedrijfsongevallen Zilveren Camera voor vastleggen emoties De Vries niet tegen inzet werklozen bij waterschade CDA-Limburg niet corrupt Jonge vrouwen pikken slippertje niet Hilversum De weerstand onder vrouwen in de leeftijd tussen 18 en 29 jaar tegen een slippertje van hun partner is het grootst. Ruim 70 procent van die groep zegt dat eenmalige vreemdgaan niet te pikken, tegen 59 procent van alle Nederlanders met een vaste relatie. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau Into- mart onder 500 Nederlanders van 18 jaar en ouder, in opdracht van het IKON-programma Vesuvius dat vanavond is te zien. Vrouw gewond bij gijzeling epe» Een 61-jarige vrouw uit Wissel (bij Epe) is vannacht gegij zeld door drie inbrekers. De vrouw werd bedreigd met een mes en liep een snijwond aan haar pols op. Twee van de drie ver dachten zijn na een uitgebreide zoekactie bij het buurtschap Tongeren aangehouden, de derde is nog voortvluchtig. Taxichauffeuse vermist hoorn Een 38-jarige taxichauffeuse uit het buurtschap Grost- huizen bij Hoorn wordt sinds maandag vermist. Volgens de re giopolitie Noord-Holland-noord zijn er nog geen aanwijzingen dat sprake is van een misdrijf. De vrouw verliet maandagmiddag haar woning om boodschappen te gaan doen. Sindsdien zijn de \touw en haar auto een bordeauxrode Ford Scorpio spoor loos. Koperen ketel uit jaar 68 gevonden numegen Bij opgravingen in Nijmegen is een grote koperen ke tel gevonden, die waarschijnlijk stamt uit het jaar 68 (na Chris tus). De kookpot, met een hoogte van 45 centimeter en een dia meter van 90 centimeter, is overgebracht naar museum Kam in Nijmegen. Aantal bankovervallen flink gedaald den haag Het aantal bankovervallen in Nederland is in 1993 voor het eerst sinds jaren gedaald. De 492 overvallen van het vo rige jaar zijn er 78 (13,7 procent) minder dan in 1992. Dat blijkt uit publikaties van de Nederlandse Vereniging van Banken. De daling is evenwel niet te danken aan een veiliger samenleving, maar aan de sluiting van een aantal bankkantoren en aan nieu we veiligheidsmaatregelen. Van Brienenoordbrug uit File Top-20 den haag De Van Brienenoordbrug bij Rotterdam (A16) is in 1993 uit de File Top-20 gestoten. Een jaar eerder stond de brug nog op de vierde plaats, maar wegverbeteringen hebben geleid tot aanzienlijk minder Files. De brug bij Zaltbommel (A2) blijft, net als in 1992, het grootste knelpunt met 288 files. Op de twee de plaats staat de Al bij Diemen richting Amsterdam, gevolgd door de Al2 bij Zoetermeer/Leidschendam naar Den Haag. Verdachte Gouden Kalf vrij Het Openbaar Ministerie (OM) in Amsterdam heeft een verdachte van de grootscheepse politie-actie Gouden Kalf deze week op vrije voeten gesteld. De man behoort tot de groep onder wie 29 Israëliërs, die in oktober vorig jaar door de Amsterdamse politie werd gearresteerd. Vijf wisselkan toren werden daarbij gesloten. Volgens de verdenkingen zijn ve le tientallen miljoenen guldens aan druggeld in'de kantoren wit gewassen. Vijf verdachten zitten nu nog achter slot en grendel. OHRA beloont fitte verzekerden den haag Ziektekostenverzekeraar OHRA 'beloont' een aantal groepen aangesloten verzekerden die meer aan lichaamsbewe ging gaan doen. Het gaat om verzekerden ouder dan 55 jaar en zwangere of net bevallen vrouwen die meedoen aan het Fitplan van OHRA. Zij krijgen de kosten daarvan gedeeltelijk vergoed. Fitplan heeft 24 centra waar bedrijven en particulieren terecht kunnen voor het volgen van bewegingsprogramma's. Fitplan is een concrete uitwerking van het preventiebeleid van OHRA, zo zegt de ziektekostenverzekeraar. Tien tot 30 procent van de on gevallen in bedrijven hangt sa men met alcoholgebruik. Pro bleemdrinkers hebben zelfs 2 tot 4 keer zoveel kans op een ongeluk. Dat meldt de Stichting Alcohol Consultancy Nederland (Alcon) vandaag op de studie dag Alcohol en Werk in het Hil- ton-hotel in Rotterdam. Gemiddeld 3 tot 6 procent van de Nederlandse beroepsbe volking heeft problemen op het werk door alcoholgebruik. Glo baal presteert een werknemer met een drankprobleem slechts voor 75 procent van zijn salaris. Het ziekteverzuim van pro bleemdrinkers ligt 2 tot 6 keer hoger dan gemiddeld. Het ziek- Amper 2 jaar geleden was de Neder landse tuinbouw nog de trots van de nationale economie. Groentetelers verdienden goud geld met de produk- tie van tomaten, paprika's en kom kommers. Nu lijden dezelfde telers jaarlijks verliezen van tienduizenden guldens. Velen zien zich gedwongen te stoppen. In het verkiezingsjaar 1994 is de tuinbouw een politiek zorgenkindje geworden. De Nederlandse tuinbouw is altijd een zelfstandige en gesloten bedrijfstak ge weest. Enigszins meewarig werd vanuit de sector gekeken naar andere agrarische takken, zoals de veehoude rij en de akkerbouw, die in veel grotere mate van de politiek afhankelijk zijn. De tuinbouw had geen subsidie nodig en dopte zijn eigen boontjes. Daaraan is nu een einde gekomen. Morgen overleggen allerlei ministers met het Landbouwschap over de pro blemen in de tuinbouw, onder aan voering van premier Lubbers met de landbouwbedrijven. Het gesprek is op initiatief van Lub bers. De komende verkiezingen spelen daarbij een rol. Het CDA ziet de van oudsher vanzelfsprekende agrarische steun afkalven. Op de zandgronden is de mestwetgeving de steen des aan stoots. Maar ook in het Westland wordt stevig gemopperd op het CDA. De tuinders accepteren niet dat het kabinet in deze slechte tijd met kost bare milieu-eisen komt. Veel liever zien ze dat actie wordt ondernomen tegen de importen van goedkope to maten uit Marokko. Want met name bij de tomatentelers vallen de grote klappen. Het areaal to maten is dit jaar 10 procent kleiner dan vorig jaar. Telers van paprika's, aubergines en komkommers worden meegezogen in de malaise. Volgens recente cijfers van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen (CBT) in Zoetermeer is de omzet aan kasgroen- ten het afgelopen seizoen met 7 pro cent gedaald. Bij tomaten bedroeg de omzetdaling 11 procent. De oorzaken van de omzetdalingen (zeventig procent van de Nederlandse produktie gaat de grens over) zijn di vers. De afzet naar Italië, Spanje en Engeland is teruggelopen, doordat de harde gulden de Nederlandse groen ten te duur maakt. In België en Frank rijk timmert de tuinbouw zelf verwoed aan de weg, zodat de concurrentie zwaarder wordt. Alleen Duitsland, 's lands belangrijkste afnemer, lijkt met een gelijkblijvende export redelijk trouw te blijven. Maar ook op de Duitse markt zijn er proble men. Het imago van de waterige Ne derlandse tomaat heeft da^r een forse deuk opgelopen. Voor het eerst sinds jaren is daardoor de tomatenexport naar Duitsland gedaald met 15 pro cent. Het terreinverlies kon tot nu toe worden goedgemaakt door andere vruchtgroenten, maar baart wel zor gen. Verder komen veel tomaten uit Marokko, Spanje en de Canarische Ei landen, een gevolg van het beleid van de Europese Unie. Marokko mag meer invoeren, terwijl Spanje en de Canari sche Eilanden als nieuw EU-lid ook volledige toegang tot de markt kregen. De Zuideuropese landen komen al vroeg in het jaar met hun goedkope Net op het moment dat de eerste Nederlandse 'gasgestookte' en dus dure tomaten rijp zijn. De belangrijkste oorzaak voor de tuin- bouwcrisis ligt echter in Nederland. Jarenlang hebben de tuinders geïnves teerd in uitbreiding, waardoor het pro- duktie-areaal flink is toegenomen. De afzet naar het voormalige Oost-Euro pa waarop werd gegokt, is nog niet echt op gang gekomen. En dan is er de verhoging van de gas- prijs voor de tuinbouw. Het 5-jarige contract dat het Landbouwschap heeft met de Gasunie, loopt dit jaar af en moet worden vernieuwd. Minister Bukman heeft zijn collega Andriessen van economische zaken per uitgelekte brief gevraagd de gasprijs een jaar uit te stellen en over de verkiezingen heen te tillen zodat geen stemmen verloren gaan. teverzuim als gevolg van alco holgebruik levert een schade post op voor de Nederlandse economie van zo'n 600 miljoen gulden per jaar. Van werkne mers in de Ziektewet heeft 13 procent problemen met drank. Minister De Vries (sociale za ken) acht wettelijke regels voor het gebruik van alcohol op het werk overbodig. Werkgevers hebben èen afdoende hulpmid del in huis met de nieuwe Arbo- wet, zo zei De Vries vanmorgen in- Rotterdam. Werkgevers wil len dat de overheid risicovolle functies en beroepen aanwijst waarin het gebruik van alcohol wordt verboden. Maar de werk nemersorganisaties voelen niets voor zo'n door de overheid uit gevaardigd alcoholverbod. Dit jaar 1.200 asielzoekertjes verwacht Dit jaar zal een record aantal van 1.200 kinderen uit Der de-Wereldlanden in Nederland worden gedropt. Sommi gen komen alleen, anderen worden door hun begeleiders achtergelaten op Nederlandse luchthavens, NS-stations of zomaar ergens in een stad. Vorig jaar kwamen er 1.100 kinderen naar Nederland, 23 werden direct het land uit gezet. De overigen zijn opgevangen. den haag/nunspeet Dat zegt F. Hoeksema, directeur van de Stichting Valentijn in Nunspeet. Valentijn is een ge specialiseerd opvangcentrum voor alleenstaande minderjari ge asielzoekertjes. De kinderen vinden daar een tijdelijke, rusti ge woonplaats en worden voor bereid op een definitieve plaats in de Nederlandse samenleving. De kwestie van de illegale weesjes staat in de belangstel ling sinds op Oudjaarsdag het 9-jarige Zaïrese weeskind Fran- cine Nsona meteen werd uitge wezen toen ze aankwam op Schiphol. Volgens Justitie zou ze het land zijn 'binnengesmok keld'. Over de kwestie zijn in middels kamervragen gesteld. Het gros van de kinderen wordt echter wel toegelaten, blijkt nu. Dat weten de familie leden van deze kinderen ook. Ze hebben zich vaak grote offers moeten getroosten om de kin deren naar Nederland te krij gen. Zo proberen ze de kinde ren een veiliger bestaan te bie den, zodat ze niet hoeven te sterven door honger of oorlog. Volgens Hoeksema komen de kinderen in Nederland in een totaal vreemde omgeving. Ze spreken de taal niet en hebben slechts in enkele gevallen (So- maliërs) familie in Nederland. De meesten hebben buiten hun wil hun vertrouwde omgeving moeten verlaten. In veel geval len hebben ze zwaar belastende ervaringen doorstaan. De mees te kinderen komen uit Afrika, maar de laatste maanden ko men er ook veel Chineesjes. utrecht Een naar schatting 6-jarig jongetje staat wanhopig vragend bij het graf van zijn vader. Peter Boer legde dat beeld in oktober vast in Belfast. De 25-jarige freelancer ont vangt voor die foto op 9 april de Zilveren Ca mera, zo maakte de jury gisteren bekend. Boer reisde in oktober vorig jaar, met een voorschot van de Leidse universiteitskrant Mare, naar Noord-lerland. „Die vader, een vuilnisman, werd in zijn koffiepauze doodgeschoten. Ik maakte de foto met telelens van ongeveer 15 meter afstand. Ze zagen mij niet. Je gaat er niet boven op staan; het is niet zo gevoelig om er zo maar op te duiken", vertelt de fotograaf. FOTO ANP RUUD HOFF den haag anp Centrumdemocraten in vier jaar vervijfvoudigd CD en CP'86 staan vooral ingeschreven in de Randstad. De CD staat echter ook meer dan voor heen genoteerd in gemeenten in Noord-Brabant en Limburg. Alleen in de provincie Drenthe doet extreem-rechts niet mee. In plaatsen als Waddinxveen (Unie 55+), Lely stad (Natuurwetpartij) en in Nijmegen (Neder landse Christen Democraten) nemen kleine, nieuwe extreemrechtse partijen aan de verkiezin gen deel. De inschrijving sluit op 18 januari. De Centrumdemocraten (CD) van Janmaat doen in maart in 45 plaatsen mee aan de gemeente raadsverkiezingen. Tijdens de laatste verkiezin gen in 1990 schreef deze partij nog maar in 9 ge meenten in. De andere extreemrechtse partij CP'86 staat in 17 plaatsen (de laatse keer 6) op de lijst. Dit heeft het Fascisme Onderzoek Kollektief (FOK) gisteren bekendgemaakt. Ritzen wil meer lessen in taal den haag anp Minister Ritzen wil de 'overla- denheid' van de lesprogram ma's in het basisonderwijs be perken. Hij gaat een commissie van deskundigen instellen, die hem daarover moet adviseren. Op korte termijn wil hij in elk geval maatregelen nemen om het onderwijs in de Nederland se taal te verbeteren. Dat kon digde Ritzen gisteren aan in een reactie op een rapport over de kwaliteit van het basisonder wijs. In het rapport Zicht op kwali teit wordt geconstateerd dat de kwaliteit van het onderwijs op cruciale punten te wensen over laat. Dat noopt tot ingrijpende maatregelen en een extra inves tering van 220 miljoen gulden in het basisonderwijs, aldus de rapporteurs. Het rapport is gemaakt door de Commissie Evaluatie Basis onderwijs, in opdracht van Rit zen en onder leiding van de On derwijsinspectie. Volgens de commissie is de lestof te om vangrijk. Dat gaat ten koste van kernvakken als Nederlands, re kenen, aardrijkskunde en ge schiedenis. Maar vooral de be heersing van de Nederlandse taal in woord en geschrift van basisscholieren is zorgwekkend. inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 5%* is. Girorekening- Meer illegalen krijgen premie voor terugkeer Zo'n 150 illegalen hebben vorig jaar een beroep gedaan op een terugkeerregeling van Justitie. Daarbij krijgen ze de reis naar het land van herkomst vergoed plus een premie van 300 gul den. Dat is veel meer dan het jaar daarvoor, toen er bijna geen illegaal was die van de re geling gebruikmaakte. Dat heeft woordvoerder Van den Berg van het Terugkeerbu reau van de Internationale Or ganisatie voor Migratie van daag gezegd. Het bureau be middelt bij de terugkeer. Veel illegalen kozen vorig jaar eieren voor hun geld. Ze krijgen minder vaak werk aan geboden omdat werkgevers ho ge boetes boven het hoofd hangen. Bovendien komen ze moeilij ker aan een woning. Vereniging meldt problemen voor dassen te helpen. Hij wil echter eerst inventariseren hoeveel werk er nog langs de Maas is te doen en om wat voor soort werk het gaat. Bovendien mag de inzet van werklozen niet ten koste gaan van werk voor schoon maakbedrijven. Minister Ritzen (onderwijs) trekt 5 miljoen gulden uit voor scholen in Limburg die door de overstroming schade hebben opgelopen. In-bijna alle gevallen gaat het om basisscholen. Wet telijk gezien zijn de gemeenten hiervoor verantwoordelijk, maar wegens de 'uitzonderlijke' situ atie neemt Ritzen de schade voor zijn rekening. De hoge waterstand van de afgelopen weken heeft ook veel problemen veroorzaakt voor dassen, zo meldt de Vereniging Das en Boom. Volgens de ver eniging hebben tussen Nijme gen en Venlo ten minste 10 das- senburchten onder water ge staan. Zelfs speciaal aangelegde terpen zijn niet droog gebleven. Naar schatting leven in Neder land 1.600 dassen. Jaarlijks wordt een kwart van deze be schermde diersoort overreden in het verkeer. Minister De Vries van sociale zaken is niet tegen het in CNV- kring geboren plan om werklo zen in Limburg te verplichten mee te werken aan het schade- herstel van de wateroverlast. WD en PvdA steunen het plan. De Arbeidsvoorziening in Zuid-Limburg heeft het plan warm ontvangen. Directeur L Frederix heeft aangekondigd binnen enkele dagen met uitge werkte plannen te komen. Over een strafkorting voor werkwei- geraars is hij echter niet en thousiast. CNV-voorzitter Westerlaken deed dinsdagavond op een bij eenkomst in Limburg de sug gestie werkloze Limburgers te laten meewerken aan het oprui men van de schade. Doen ze dat niet, dan moeten ze worden gekort op hun uitkering, zo vindt de vakbondsleider. „De bestaande regels mogen best eventjes opzij worden gezet." Westerlaken praat overigens lie ver niet over een verplichting, maar het uitoefenen van druk kan volgens hem geen kwaad. Volgens Frederix zijn werklo zen best bereid in deze houders die Kapitaal- of D e Postbank Kapitaalrekening met een zonder kosten K> Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog thuis doen. Gewoon via hun giroboekje. f25.000,- biedt .bedrag boven de f25.000,-, als u dit En de ideale combinatie van zeer hoge rente (nu 5,6%*) én alle opnamevrijheid. U kunt er namelijk elk willekeurig bedrag maand van tevo Hetzelfde principe geldt ook de Leeuwrekening, waarbij het mini nog i Klantenservice Sparen: M) (020) 591 82 20 POSTBANK Sparen doe je gewoon bij de Postbank. Het CDA in Limburg is niet cor rupt. Dat is de conclusie van oud-minister C. van Dijk, voor zitter van een speciale onder zoekscommissie die het lande lijke CDA had ingesteld. De commissie werd ingesteld na geruchten dat een dubieus cir cuit van bedrijfsleven en poli tiek in Limburg was ontstaan. Volgens Van Dijk zijn in het onderzoek geen malversaties aan het licht gekomen. De gif ten van het Limburgse bedrijfs leven omvatten slechts 20 pro cent van de bedragen het CDA in Limburg zijn cam pagnes bekostigde. De giften kwamen nooit uit boven de richtlijngrens van 5.000 gulden. In de afgelopen 4 jaar kwamen maar 2 giften van die hoogte binnen. Volgens de commissie is ook binnen het Dr. Nolensfonds, dat het Limburgse CDA al jaren steunt (onder andere door een deel van de huur voor het par tijbureau ter beschikking te stel len), geen sprake van verkeerd handelen met giften. Ondanks de uitkomst van dit onderzoek wordt tijdens de ko mende partijraad van het CDA de giftenregeling opnieuw ter dicussie gesteld, zo maakten partijvoorzitter Van Velzen en penningmeester Vroon bekend. Volgens hen moet er in de toe komst meer ruimte komen voor sponsoring van speciale activi teiten van een partij. „Aan de andere kant moet de richtlijn voor lokale CDA-afdelingen worden bijgesteld, want 5.000 gulden voor een lokale verkie zingscampagne door een bedrijf kan wel degelijk betekenen dat een dergelijk bedrijf invloed krijgt", zo vatten de CDA samen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3