'Deze trainingen zijn leerzaam voor ons' 'Ik heb er als speler alles uitgehaald' Bowlingteam JCS valt terug naar vierde plaats Sport SieMatic SieMatic Keukencenter Leiderdorp DONDERDAG 13 JANUAR11994 DIOK-spelers krijgen onderricht van Franse internationals SCOREBORD Frans is deze week voertaal bij DIOK. De spelers van de toonaangevende Leidse rugbyvereniging luisterden de afgelopen drie avonden met gespitste oren naar de Fran se gasttrainers Didier Camberabero en Alain Hyardes. Morgen vertrekt DIOK naar Frankrijk voor een oefen wedstrijd tegen Viry Chatillon en een bezoek aan de in terland Frankrijk - Ierland. weer eens wat anders dan het bekende spelletje, waarop onze tegenstanders in de Nederland se competitie zich steeds beter instellen. Maar eigenlijk ligt het Franse spel ons niet, en omge keerd geldt hetzelfde." Camberabero, die de sport vanaf zijn achtste jaar beoefent, voert de voorsprong van de Fransen terug op de grote po pulariteit van rugby in grote de len van zijn moederland. „Het haalt het nog niet helemaal bij voetbal, maar dat scheelt niet zo veel", aldus de oud-interna tional, die bijna een jaar gele den voor het laatst de kleuren van zijn land verdedigde. „Nu is de beurt aan de jongere garde. Als clubspeler wil ik nog wel twee jaar doorgaan." Toch kent rugby in zijn land ook zijn beperkingen. Zo wordt het niet op school beoefend, omdat de meeste leraren dat niet zien zitten. En hoe populair de sport ook mag zijn in zijn ge boorteland, droog brood is er niet mee te verdienen. „Het is ook bij ons een pure ama teursport. Met mijn baan in de public relations moet ik de kost verdienen." Het door DIOK betaalde uit stapje naar Leiden beschouwt de gelouterde oud-intemational dan ook als een aangename on derbreking van de dagelijkse routine. „Ondanks de regen - in Nïmes geniet ik ook 's winters van de zon en de zee - kom ik hier graag. Mijn contacten met DIOK vloeien voort uit de Hei- neken Sevens, die jaarlijks in LEIDEN TIM BROUWER DE KONING In het land van Marjanneke lo pen de Leidse rugbyers Cam berabero ongetwijfeld opnieuw tegen het lijf. „Ik kom morgen zeker kijken naar hun oefen wedstrijd", zegt de 33-jarige speler van Nimes, groep BI van de Franse rugbycompetitie. „DIOK acht ik een tikkeltje ster ker dan Viry Chatillon." De fly-half (spelverdeler) oft- wewel 'nummer 10' van Nimes moet dat inmiddels kunnen be oordelen. Camberabero leidde in Leiden drie trainingen op rij van de Nederlandse kampioen - de eerste twee samen met Hyar des, die vanwege werkzaamhe den als jeugdtrainer gisteren al weer naar Frankrijk moest te rugkeren. „Het niveau van DIOK valt me bepaald niet te gen, al zijn bepaalde aspecten voor verbetering vatbaar. Zo hebben wij de afgelopen avon den het accent gelegd op het denkwerk, de tactiek." Op dat gebied, moeten ook de spelers van DIOK toegeven, hebben de Fransen duidelijk een streepje voor. Toch trainen zij volgens Camberabero niet meer dan drie keer per week. „Maar zij beginnen gemiddeld op jongere leeftijd met rugby", aldus aanvoerder Marcel van Loon. „Hun spelwijze is anders dan de onze. Als wij bijvoor beeld de bal willen veroveren, doen wij dat met veel spelers te gelijk. Zij zoeken liever de ruim te. Daarom zijn deze trainingen zo leerzaam voor ons. Doen we Na afloop van de training steken de Franse oud-international Didier Camberabero (links) e Amsterdam wordt georgani seerd. Ook dit jaar voeg ik mij met nog een stuk of vier andere Fransen bij het Sevens-team van DIOK. Per wedstrijd zullen maximaal drie van ons in actie komen." Wat Camberabero van Neder land weet, staat hem wel aan. „Amsterdam ken ik wat beter, ik heb er zelfs in een kano rond gevaren. In Leiden logeer ik bij Yves Kummer (die als één van de weinigen bij DIOK die vloei end Frans spreekt, red.). Hij moet overdag werken, maar ik vermaak me wel." De communicatie met zijn leergierige Leidse gehoor ver loopt volgens Camberabero naar wens. „Zij verstaan wat Frans, ik spreek een beetje En gels." DIOK-trainer Julius Breinburg plaatst echter een kanttekening. „Ik versta een aardig woordje Frans, maar toch heb ik moeite met hun vaktermen. Na de eerste trai ning, die ik met een gerust hart aan onze gasten heb overgela ten, ben ik thuis meteen in een woordenboek gedoken. Daar door snapte ik de tweede avond ik veel beter wat die Alain alle maal riep." Wat het Franse 'zendings- Michael van den Berg in trainersstaf Stanley Franker Michael van den Berg moest het op de tennisbaan altijd doen zonder natuurlijke aanleg. Hij compenseerde dat met een overdosis werklust, inzet en geestdrift. De voorbeeldige prof besefte na vier jaar dat alle ar beid niet genoeg was voor een doorbraak. Er moest te veel geld bij en hij stopte met internatio naal tennis. Maar waar vele profs op dat moment in een gat vielen, brak voor Van den Berg opeens de zon door. Hij werd door bondscoach Stanley Fran ker persoonlijk benaderd voor een baantje in de trainersstaf van de KNLTB. „Ik ben met mijn neus in de boter gevallen." Hij weet niet of de aanbieding van Franker, waar hij gretig op inging, moet worden gezien als een beloning voor de jaren waarin hij veel gaf, maar weinig terugkreeg. „Dat heeft Franker niet duidelijk gemaakt, maar misschien speelt het mee. Hij zal heus wel weten hoe sërieus ik omga met tennis en dat ik er veel voor over heb om iets te bereiken. In mijn loopbaan heb ik nooit met Franker te maken gehad. Maar hij zei dat hij al langer met het idee rondliep." Voorbeeld Franker is gecharmeerd van tennissers die niet kijken op een trainingsuurtje meer of minder. De directeur sportif van de KNLTB is daarom ook weg van Michiel Schapers, die hij nog steeds een voorbeeld vindt voor de jeugd. Schapers is in veel op zichten te vergelijken met 'Big Mike' uit Koudekerk, inmiddels wonend in Alphen aan den Rijn. Schapers en Van den BeFg (25 jaar pas) zijn autodidacten. Geen natuurtalenten, maar ten nissers die hun gebrek aan Michael van den Berg: „Ik ben met m'n n i de boter gevallen." 'touch' moeten compenseren met trainingsarbeid. Geen machtige backhand of dodelijke forehand, maar wel een ijzeren discipline en een sobere leefwij ze. Die types zoekt Franker. Van den Berg was gelukkig met het belletje van Franker. „Mijn internationale loopbaan was inmiddels afgebroken en ik was al bij Unicum bezig om training te geven. Ik volg een trainerscursus, maar ik kon in Leiden alvast wat met de jeugd doen. Toen de aanbieding van de bond kwam, kon ik zo weg, want daar hadden we goede af spraken over gemaakt." Van den Berg weet niet of een kleine botsing met Franker ook nog heeft meegespeeld. De bondscoach beloofde vorig jaar voor het toernooi van Rosmalen een wildcard aan Van den Berg en zijn dubbelpartner Joost Wijnhoud. Dat ging door een communicatiestoring op het bondsbureau mis. Van den Berg voelde zich in zijn hemd gezet. De kwestie werd met Franker uitgepraat en later kwam de aanbieding. De functie bij de KNLTB die Van den Berg nu, voor in princi pe twee jaar, bekleedt is een ex periment. Franker heeft Van den Berg aangesteld als spar ringpartner voor de aanstor mende talenten. Hij maakt zo'n dertig uur in de week in het Frans Otten-stadion in Amster dam. De bijna twee meter lange Van den Berg speelt vooral met de talenten van Jong Oranje: Dennis van Scheppingen, Petra Kamstra, Linda Niemantsver- driet, Maaike Koutstaal. En daarnaast nog met de nationale selectiespelers tot en met 18 FOTO LOEK ZUYDERDUIN „Ik vind het enorm leuk. Ik sla in feite tien stappen over, heb nog niet eens trainersdiploma. Maar dit nemen ze me nooit meer af, ik doe enorm veel erva ring op voor later als ik nog eens hogerop wil. ,,'s Avonds kom ik doodmoe thuis, maar dat maakt me niet uit. In de hal ben ik toch zo'n vijf tot zes uur bezig op een dag. Meestal werk ik on der Marian Laudin en Fred Hemmes, dat zijn de coaches van Jong Oranje. Franker is er vaak niet bij. Hij heeft andere zaken te doen." Competitie Hij mag van de bond tussen de bedrijven door competitie blij ven spelen bij Thor Rood Wit en eventueel wat nationale toer nooien. „In feite is het dus ide aal. Ik kan ook zelf nog als spe ler doorgaan." De ambitie om als prof te sla gen, heeft hij echter definitief opgegeven. „Natuurlijk denk ik daar nog steeds over na. Maar ik ben gewoon heel reëel en be sef dat ik te weinig techniek heb om ver te komen. Ik denk dat ik het maximale eruit heb gehaald. Door de jaren heb ik trainers en sponsors gehad die mij dit mo gelijk hebben gemaakt. Zonder geldschieters en begeleiding ben je als beginnend prof „Ik heb de lengte en mijn ser vice is ook goed. Dat zijn be langrijke dingen in het heden daagse tennis, maar voor mij niet voldoende. Mijn overige slagen zijn niet goed genoeg. De return is tegenwoordig bijvoor beeld net zo belangrijk. Ik ben gewoon geen natuurtalent. Nee, dat was Schapers ook niet en hij kwam toch in de top honderd. Misschien had hij de tijd mee. Ach, ik peins er nog wel eens over, maar frustraties heb ik er niet aan overgehouden." Michael van den Berg stond op de nationale ranglijst ooit nummer 15. Op de wereldrang lijst reikte hij een keer tot 340, in het dubbelklassement tot 220. „Toen ik mijn eerste ATP- punten haalde, werd ik nog door Richard Krajicek gefelici teerd ergens op een toernooi in Nederland. Dat vond ik enorm aardig van hem. Alleen al het feit dat-ie het wist." Hij werkt nu met beginnende profs die het niveau hebben waarop hij eindigde. De Jong Oranje-selectie zal echter verder moeten komen dan hun spar ringpartner. Van den Berg: „Er is talent genoeg in Nederland, maar ik denk dat te veel jonge profs nog niet goed weten wat topsport inhoudt. Dat het een vak is. Misschien ben ik dan geen topper geworden, ik weet zo langzamerhand wel wat er aan de hand is op een tennis baan." BOWLINGMEDEWERKER 1 De Leidse hoofdklasser J.C. Systems kan niet tevreden zijn over de resultaten in de nationale league. Het trio wist het af gelopen weekeinde in Vlaardingen alleen van De Kegel te winnen (3-0). Tegen Heiloo werd met 2-1 verloren, terwijl de Maaspoort geen moeite had met de Lei- denaren (3-0). Eelco Menken maakte met 228 punten de hoogste game. De hoogste serie kwam op naam van Marius van Kalkeren. In zes games produceerde hij een aantal van 1169 punten. Met een aantal van 18 punten bezet het trio mo menteel de vierde plaats. De mannen van Spin of a coin doen het meer dan goed in de derde klasse. Met 24 punten bezetten zij de eerste plaats. Gevolgd op de ranglijst door het eveneens uit Leiden afkomstige Van Bos- telen. Zij behaalden tot nu toe 19,5 pun ten. Er werde met 3-0 van Holland ge wonnen, maar ook met dezelfde cijfers verloren van de Liede. Jan Cornet maak te de hoogste serie. Op hetzelfde niveau speelden de Bowling Stones/PBS en Van Egmond Rijnsburg met wisselend suc ces. De Stones lieten zich tegen Pa- perface van hun goede kant zien (2-1 winst). Tegen Jos Goedhart ging het ech ter mis (3-0 verlies). Ook Van Egmond kende eenzelfde wedstrijdverloop. Ook hier werd een winst aan een verlies ge koppeld. Bij de Stones had Cor Heems kerk met 233 punten in èèn game een beste avond. Bij Van Egmond deed Renè Zevenbergen nauwelijks onder voor zijn collega Heemskerk. Hij behaalde 224 punten. Van Egmond blijft het goed doen in de derde klasse. Een tweede plaats is haar deel. De Stones staan er aanzienlijk slechter voor. Op een zesde plek mogen zij hopen op beter. Een lea gue lager staat Verboon Versservice fier bovenaan. Toch moest het team de Post hoorn duidelijk voor laten gaan. Dat werd goed gemaakt tegen stadgenoot Hoppezak (3-0). Hoppezak had toch al een slechte dag. Eerder werd er met 2-1 verloren van de Flintstones. Bij Verboon Versservice maakte Jan Kuiken zowel de hoogste serie (757) als de hoogste game (222). Bij Hoppezak deed Ed de Wekker met 199 punten in èèn game een aardige duit in het zakje. Hoppezak bezet in de ze divisie de vijfde positie. In de tweede klasse bezetten de dames van V&R ate lier een keurige vierde plaats. Gewonnen SPORTPRUSVRAGEN - 39 Reservegetal 40 r (VSt) - Leconte (Fra) 6- BASKETBAL VOETBAL HANDBAL Topscorers Frankrijk: chardson 4, Wiltberger makers Nederland: Ke PAARDESPORT werk' ook oplevert, Camberabe ro gelooft niet dat Nederland ooit kan tippen aan de rugbyers uit zijn land. „Niets is onmoge lijk, maar ik zou het al heel knap vinden als Nederland Italië uit schakelt in de kwalificatie voor het wereldkampioenschap. La ten we daar maar op drinken. Alleen geen bier meer, want dat heb ik gisteren al te veel gekre gen." Man concurrente achter aanslag PORTLAND RTR De man van concurrente Tonya Harding en haar bodyguard zit ten achter de aanslag op kunst schaatster Nancy Kerrigan. Dat verbijsterende verhaal staat in de krant Portland Oregonian. De FBI neemt de beschuldiging serieus en is een onderzoek be gonnen. Kerrigan werd vorige week donderdag na de training voor het nationale kampioen schap met een stok tegen de knie geslagen en staakte de strijd. Volgens de krant is de FBI op het spoor gezet door een zekere Eugene Saunders, een 24-jarige geestelijke in Portland. Die zou in het bezit zijn van een ge luidsband waarop te horen is hoe Gillooly en Eckhardt, in sa menspraak met een derde man die als de .Arizona hit man" is opgevoerd, hun plannen ont vouwen om Kerrigan te blesse ren. Er zou aanvankelijk zelfs zijn geopperd haar te doden. De voormalige nationaal kampioene en nummer drie bij de Olympische Spelen van Al- bertville, kon door de aanslag niet meedoen aan de nationale titelstrijd die gold als kwalifica tie voor de Olympische wed strijd in Lillehammer. Harding werd kampioene, maar de bond besloot ook Kerrigan uit te zen den naar Noorwegen. ZAALVOETBAL BIUARTEN Rhoon. Open NK driebanden, kwalifi toernooi, tweede ronde: Viskil - Paris 2-0. Burgman - Van Mie AUTOSPORT Rally Parijs-Dakar-Parijs. Klasse mentsproef Tan Tan - Foun Hassan (Marok ko), 331 kilometer. Motoren: 1. Orioli (Ita) Cagiva 3.22.56, 2. Arcarons (Spa) Cagiva 0.41. 3 Cavandoli (Ita) KTM 27 12, 4. Maletti (Ita) Kawasaki 28.15,5. Antony (Fra) Cagiva 30.00 Klassement: 1. Orioli 46.40 25. 2 Arca rons 4.21. 3 Meom (Ita) Honda 4 57 44. 4 Cavandoli 5.16.25. 5. Sireyjol (Fra) Ca- rtigue 41.05.08, 2. Au- I 1.29.41, 3. Wambergue/Monnet (Fra) Buggy 12.10.21, 4. Masuoka/Schulz (Jap- CPDRT OP TV muil Mitciihishi 14 OR .33 6 Rermanptti V/f I V Sydney. Open New South Wales, 1,1 mil joen gulden. Mannen, tweede ronde: Vacek (Tsj) - Mus ter (Oos/3) 7-6 5-7 6-4, Lendl (VSt) - Mor gan (Aus) 6-3 7-5, Korda (Tsj/5) - Matsuo- ko (Jap) 2-6 6-4 7-6, Sampras (VSt/1) - Stoltenberg (Aus) 6-1 4-6 7-5, Kulti (Zwe) - Tsjesnokov (Rus) 6-7 6-2 6-4, Reneberg 6-0, Wijaya (Indo) - Olhovsky (Rus/6) 7-6 VRUD/ 6-4, El Aynaoui (Mar) - Bryan (VSt) 6-4 1-0 09 00- Bryan geeft op wegens ziekte, Rikl (Tsj) - Jonsson (Zwe) 4-3 Jonsson geeft op we gens ziekte, Ruah (Ven) - Caratti (Ita) 5-7 7-6 6-0, Chang - Charpentier (Arg) 6-3 6- Tweede ronde: Boogert (Ned) - Muns-Ja- german (Ned) 6-7 6-4 6-2, Farina (Ita) - Wang (Tai) 7-6 6-4, Reinstadler (Oos) Grossman (VSt/3) 6-2 3-6 7-5, McQuillan 10 00-11.00 EURO Eur 11 00-12.30 EURO Woi 12 30-14 00 EURO. Wo 14 00-15 00 EURO We 15 00-15.30 EURO. Autosport: rally Parijs Dakar-Parijs. 15 15-17 00 BBC 2 Sport on Friday met I rugby (voorbeschouwing op het vijf landento werd er met 3-0 van Duif. Ook de Bolle Bozen moesten eraan geloven (2-1). Het enig verlies werd tegen het team van de Girls geleden (3-0). De hoogste game maakte Jannie van Egmond (187). De hoogste serie werd een prooi voor Hen- nie Hak. Zij scoorde in zes games 1008 punten. De vrouwen van Verboon Vers service gaan voor het kampioenschap. Momenteel bezetten zij dan ook de eer ste plaats in de derde klasse. Makkelijk ging het niet. Tegen Gouda werd knap gewonnen (3-0). Rotterdam deed niet mee aan dit kat-en-muis-spelletje. Zij versloegen de lijstaanvoerder met 2*1. Bij het Leidse team toverde Hennie Juf fermans met 190 punten de hoogste ga me uit de hoge hoed. De hoogste serie was eveneens afkomstig van Juffermans. Een puntentotaal van 700 was haar deel. Bij ons krijgt u het beste I.D. van uw keuken. Nog geen idee van uw meuwe keuken? Wij ook niet. Daarom gaan we eerst goed naar u luisteren Pas dan komen we met ons I.D het Individueel Design. Een tekening van een SieMatic keuken die speciaal voor u is ontworpen. Rekening hou dend met al uw persoonlijke omstan digheden. wensen en kookgewoon- ten. SieMatic biedt u keus uit 42 keukenseries in 18 pri|sgroepen, dus ook voor uw budget Kom even langs Het SieMatic keukenideeënboek ligt voor u klaar, 't Liefst een SieMatic Meubelplein 9, Leiderdorp, tel. 071-412615 (le etage Mijnders Meubelen) Openingstijden: ma. 13.00-17.30, di. t/m vrij. 9.30-17.30, zat. tot 17.00 uur, do. avond koopavond Alle SieMatic keukens kunnen kookklaar geïnstalleerd worden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25