5-1 ADO Den Haag vernedert MVV Nederland aangewezen als EK-groepshoofd Papin geeft Supercup toch een Frans tintje Sport Wereldbekerwedstrijden Da vos in gevaar door dooi Rousseau en Mtolo weer in Rotterdam Damdoorbraak blijft uit HSV-speler Möller neergestoken bij toernooi DONDERDAG 13 JANUAR11994 rob onderwater, 071-356463 Mogelijk snel herstel Ron de Roode velsen-zuid» Het gaat goed met oud-Roodenburger Ron de Roode. De Telstar-voetballer bij wie vorig jaar een kwaadaardig gezwel in de onderbuik werd ontdekt, rondde afgelopen week zijn vierde en voorlopig laatste chemokuur af. De Roode vertrekt deze week voor een veertiendaagse door het bestuur en vrien den van Telstar aangeboden vakantie naar de Canarische Eilan den. Daarna wacht een onderzoek naar de resultaten van de chemokuur. Pakt dat goed uit dan hoopt de inwoner van Leider dorp weer in staat te zijn te gaan meetrainen bij de Velsense eer- stedivisionist. Mondelinge behandeling zaak De Wolf zeist» De tuchtcommissie van de KNVB behandelt morgen in Zeist mondeling de uitsluiting van John de Wolf. De aanvoerder van Feyenoord kreeg zondag in de bekerwedstrijd tegen Dordrecht '90 na een charge tegen Breetveld van scheidsrechter Jol de rode kaart. De Wolf vroeg mondelinge behandeling aan. De Wolf leek zich met zijn actie af te reageren na een vervelende overtreding van Breetveld even tevoren op doelman De Goey. Na afloop speelde de Feyenoorder de onschuld zelf. ,,Ik heb hem niet geraakt", vond hij. Hij was wel boos komen inlopen, maar hield uiteindelijk in. Muster noemt tennis oersaai Sydney Thomas Muster vreest dat de tennissport ten onder zal gaan aan saaiheid. Die uitspraak deed de Oostenrijker gisteren nadat hij tijdens de open kampioenschappen van New South Wales in Sydney was uitgeschakeld. De als derde geplaatste Muster verloor in de tweede ronde met 6-7 7-5 4-6 van de Tsjech Daniel Vacek, een pupil van de Nederlander Michiel Schapers. ,,Ik zou zelf nooit geld uitgeven om een tennispartij te bekijken", zei Muster. Hij voorspelde dat rond de eeuwwisseling een verge lijking met basketbal te maken zou zijn.Binnen tien jaar staan er alleen negers van twee meter tien op de baan, die louter ser veren. Daar is geen lol meer aan. Over het algemeen is het oersaai om naar tennis te kijken. Vooral in een hal." Muster heeft met zijn 1.80 meter een gemiddelde lengte. „Jonge spelers die gebouwd zijn zoals ik, kunnen zich in het vervolg beter op tafeltennis richten. In die sport hebben ze meer kans iets te be reiken." Fafié voorlopig in ziekenhuis utrecht Ab Fafié, onlangs door Leo van Veen afgelost als trainer van FC Utrecht, moet wegens hartklachten voorlopig in het zie kenhuis blijven. De 52-jarige Fafié werd dinsdag opgenomen in het Clara-ziekenhuis in Rotterdam nadat hij onwel was gewor den. De voormalige trainer van Feyenoord, AA Gent, AEK Athe ne en FC Utrecht, heeft een vernauwing in de kransslagader. Hij kreeg een licht infarct. Fafié ligt op de afdeling hartbewaking en krijgt medicijnen toegediend. OokNAC in kwartfinales van bekerstrijd ADO Den Haag heeft besloten een (nieuw) treurig sei zoen in de eerste divisie te camoufleren met een pakkend bekertoernooi. Gisteravond bereikte de Haagse profclub de kwartfinale van de KNVB-beker door een eclatante ze ge op MW: 5-1. Ook NAC kwalificeerde zich bij de laatste acht. De Bredanaars schakelden AZ met veel moeite uit: 3-2. Het is nog maar de vraag of de schaatsers komend weekeinde in Davos in actie kunnen ko men. De wereldbekerwedstrij den in het Zwitserse winter sportoord (14-16 januari) zijn in gevaar gekomen door de inge vallen dooi. Dinsdag mocht er wegens de hoge temperatuur niemand de natuurijsbaan op om te'trainen. Blijft het warm in Davos, dan bestaat de mogelijk heid dat de wedstrijden worden verplaatst naar Collalbo in Ita lië. Voor veel schaatsers gelden de komende wereldbekerwed strijden nog als kwalificatie voor de Olympische Spelen in Ha- berlun dpa) Het Nederlands voetbalelftal is voor de kwalificaties van de Eu ropese titelstrijd in 1996 aange wezen als groepshoofd. De kampioen van 1988 is met Duitsland, Frankrijk, Rusland, Denemarken, Zweden, Italië en Ierland ingedeeld in „pot 1". De loting voor het evenement, dat wordt gehouden in Engeland, is op 22 januari in Manchester. Een dag voor de loting zullen de KNVB en de Belgische voetbal bond KBVB een presentatie houden over de gezamenlijke kandidatuur voor 2000. In Engeland doen voor het eerst zestien landen aan de eindronde mee. Een recordaan- den haag «anp NAC ontvangt in de kwartfinale PSV. ADO Den Haag neemt het op te^en NEC, zodat er tenmin ste een club uit de eerste divisie bij de laatste vier gaat komen. De resterende twee duels die op 9 februari worden gespeeld zijn Ajax - Helmond Sport en RKC - Feyenoord. Gisteren zagen slechts 1250 toeschouwers hoe ADO na Go Ahead Eagles de tweede eredivi sieclub scalpeerde. Op de sop- pige grasmat was de klus in de eerste helft al geklaard. Adam kopte 1-0 in, Van Eijkeren schopte de bai nog twee keer langs Van Grinsven: 3-0. Na rust benutte Van der Laan een straf schop, scoorde Hofman een keer tegen en maakte Tebben- hof 5-1. De Maastrichtse doelman Van Grinsven beleefde achter tal van 46 naties begint aan de voorronden. Ze worden ver deeld in acht groepen: zes van zes landen, twee van vijf. Naast de acht groepswinnaars plaatsen de zes nummers twee van de groepen met zes landen zich voor de eindronde. De nummers twee uit de groepen met vijf landen maken in een uit- en thuiswedstrijd uit wie de vijftiende deelnemer is. Enge land is als organisator recht streeks geplaatst voor de eind ronde. De voorindeling is geschied op basis van de resultaten in de kwalificaties voor het vorige EK en de recent afgesloten plaat singswedstrijden voor het WK. Bij de landen die door de ver snippering van Europa voor het een falende verdedigingslijn een frustrerende avond. Hij wierp zich talloze malen voor de voe ten van aanstormende Hage naars, rekte zich voortdurend naar de hoeken, maar kon het alleen niet redden. Hij was de enige van zijn ploeg die zich niet hoefde te schamen. Al zijn medespelers zouden een week voor straf on dergelopen huizen bij de over stroomde Maas moeten op poetsen. Scheepers bestond het vrij voor Stam ver naast te schieten en daarbij een overtre ding tegen te krijgen. Zelden speelde MW zó slecht, zelden ook kreeg ADO zo weinig tegenstand in het beker toernooi. De amateurclub ACV weerde zich de eerste ronde be ter. Kansen kwamen er vanaf de eerste minuten, doelpunten na een onzuiver eerste kwartier. De strijd was ongelijk, het verloop vermakelijk. NAC heeft de fanatieke aan- eerst meedoen, is ook rekening gehouden met de resultaten in het Europese bekervoetbal. Eventueel worden nog twee landen toegevoegd. De UEFA beslist binnenkort over een ver zoek van het voormalige Joego slavië (Servië en Montenegro) en Macedonië om terug te mo gen keren in voetballend Euro pa. De indeling: Pot 1: Duitsland, Frankrijk, Rusland, Nederland, Denemarken, Zweden, Italië en Ierland. Pot 2: Noorwegen, Roemenië, Zwitserland, Portugal, Grieken land, Spanje, Tsjechië en Oek- Pot 3: Wales, Bulgarije, België, Schotland, Noord-Ierland, Po- hang in het bekerduel met AZ lang in spanning gehouden. Vier minuten voor tijd was de uitschakeling bij een stand van 1-2 nabij. Van Hooijdonk en Re- mie, met een doeltreffend schot len, Hongarije en Kroatië. Pot 4: IJsland, Oostenrijk, Fin land, Litouwen, Israël, Slowa kije, Wit-Rusland en Georgië. Pot 5: Turkije, Letland, Alba nië, Cyprus, Malta, de Faeröer, Estland en Luxemburg. Pot 6: San Marino, Liechten stein, Slovenië, Moldavië, Ar menië en Azerbeidzjan. Provincie Het Nederlands elftal trekt tij dens de voorbereiding op de wereldtitelstrijd in de Verenigde Staten de provincie in. De oe feninterland tegen Ierland op woensdag 20 april is de eerste in de bijna 90-jarige geschiedenis van het nationale landenvoetbal die plaatsvindt in Tilburg. Het stadion van Willem II is afgelo- in de laatste seconde, brachten hun ploeg alsnog de kwartfina les. Voor het vechtlustige en tech nisch goed onderlegde AZ restte pen jaar ingrijpend vernieuwd. De andere twee oefenduels op eigen bodem zijn op woens dag 25 of zaterdag 28 mei in Utrecht tegen Schotland en op woensdag 1 juni in Eindhoven tegen Zwitserland. Beide oppo nenten nemen eveneens deel aan de eindronde. De uitwedstrijden zijn op 19 januari tegen in Tunis tegen Tu nesië, op 23 maart in Glasgow tegen Schotland, op 12 juni in Toronto tegen Canada. De KNVB beraadt zich nog op een verzoek van de vier Limburgse betaalde clubs, die in de loop van februari in stadion De Koel in Venlo met een selectie tegen Oranje willen spelen. De op brengst is bestemd voor de slechts de morele winst. De ploeg van trainer Piet Schrijvers toonde zich in het enerverende duel vrijwel gelijkwaardig aan de nummer acht van de eredivi sie. Een geruststellende gedach- slachtoffers van de watersnood in Limburg. Voor een eventueel oefenduel in februari is de KNVB ook in onderhandeling rtjet twee landen. Oranje start de oefenperiode op 23 mei met een verblijf in Huis ter Duin te Noordvvijk. Het vertrek naar Canada is op 9 of 10 juni. Meteen na het duel te gen de Canadezen reist de ploeg naar Orlando (Florida), waar golfresort Lake Noria het onderkomen is. Voor de eerste wedstrijd te gen de eindronde, op 20 juni te gen Saudi-Arabië, reist het team op een neer naar Washington. De wedstrijden tegen België en Marokko zijn in Orlando. te voor de Alkmaarders, die aan het einde van het seizoen via de nacompetitie een stapje hoger op willen doen. AZ kwam in de elfde minuut tegen de verhouding in op voor sprong. Aanvaller Holster scoor de met enig geluk. NAC sloeg daarna in de jacht op de gelijkmaker op hol. Door het onbezonnen optreden van NAC kreeg AZ alle ruimte naar een grotere marge uit te lopen. Van Roon had voor de rust twee keer 0-2 op zijn schoen. Bij bei de doelpogingen zocht hij het doel van Karelse te hoog. Ook na rust speelde NAC on gedurig en kon het slechts ho pen op een toevalstreffer. Die kwam in de 72e minuut. Remie had succes met een schuiver in de verre hoek: 1-1. Het vastbe raden AZ sloeg snel terug. Bin nen vier minuten profiteerde Holster van een blunder van Sas: 1-2. Opnieuw werd NAC tot een inhaalrace gedwongen. Vier minuten voor tijd leek Van Hooijdonk van dichtbij, na goed werk van libero Brood, de ver lenging veilig te stellen. Remie maakte met dank aan doelman Ruitenbeek het toetje overbo- dig: 3-2. rotterdam anp Jean Pierre Papin had gisteren weer alle reden tot juichen. Hij schoot AC Milan langs Parma in de eerste wed strijd om de Supercup. parma jurriaan van wessem npa-medewerker Fabio Capello en Jean-Pierre Papin wachten ondanks hun goede prestaties in de afgelopen jaren samen op een eerste suc ces op internationaal niveau. Gisteravond zorgde de Frans man ervoor, dat Milan de Eu- ropese Supercup bijna niet meer kan ontgaan na een 1-0- i zege bij Parma. Voor de schutter en zijn coach is de ooit door het dag blad De Telegraaf ingestelde j trofee een echte super cup. AC Milan, dat deze Finale speelt als vervanger van het uitgesloten Olympique, won deze beker voor het laatst in 1990, na een dubbele finale tegen Sampdo- ria. Rijkaard en Gullit beslisten toen het Italiaanse onderonsje. De wedstrijd had gisteren nauwelijks internationale allure. „Mijn ploeg had liever tegen Olympique gespeeld. Nu ont breekt er iets speciaals aan de wedstrijd. Voor ons spreken de duels met Ajax meer aan", aldus joure anp Wereldkampioen Alexei Tsjizjov heeft in Joure één van zijn moeilijkere partijen in de damt- weekamp om de wereldtitel te gen Harm Wiersma gespeeld. De Rus stond een groot deel van de veertiende partij onder zwa re druk en kon zich pas in het gevorderde middenspel „bevrij den". Er viel daardoor weer geen beslissing. De stand is nu 14-14. De verwachtingen voor het veertiende duel waren hoogge spannen. In eerdere tweekam pen sloeg Wiersma juist in deze fase zijn slag. Gantwarg en Van der Wal werden in het begin van de jaren tachtig het slacht offer. De vele toeschouvyers hoopten daarom dat er in Joure eindelijk een beslissing zou val len. Zij leken op hun wenken te worden bediend, want al kort na de opening werd duidelijk coach Scala van Parma. Zijn club krijgt voor het eerst sinds de opmars naar de top te ma ken met tegenslagen. Coach Scala heeft de oplossingen niet voor handen en zag gisteren zijn ploeg voor de derde achter eenvolgende keer in eigen sta dion verliezen. In de wandel gangen is de naam van Juve- coach Giovanni Trapattoni al gevallen als eventuele opvolger van Scala. De kansen op een landstitel zijn voor de provincieclub al ge slonken. In de Europa Cup II wacht Ajax in maart als tegen stander, hetgeen de voorzitter Pedraneschi deed verzuchten dat de Italiaanse beker de hoog ste prioriteit krijgt van de club leiding. De positie van Milan-coach Fabio Capello is ook al wankel. De coach wordt verweten dat hij zijn ploeg minder spectacu lair laat spelen. Een vreemd ar gument, want het is niet Capel- lo's schuld dat de smaakmakers Lentini, Van Basten en Boban bijna niet in actie komen. dat er op het scherpst van de snede werd gespeeld. Prompt investeerden beide spelers behoorlijk veel tijd in de stelling. De spanning liep op, omdat na achttien zetten beide grootmeesters al meer dan een uur bedenktijd hadden ver bruikt en Wiersma steeds betere kansen leek te krijgen. Zelfs Sij- brands, veelal voorzichtig in voorspellingen, liet zich in die fase optimistisch uit over een mogelijke beslissing in het voor deel van de Fries. Ook andere grootmeesters zagen het rond de negentiende zet somber in voor de titelverdediger. De op sluiting van zwarts lange vleugel bleek uiteindelijk niet van door slaggevende aard. Toen Tsjizjov in het verschrikkelijk gecompli ceerde middenspel zich staande hield, drong ook in de demon stratiezaal langzaam maar zeker het besef door dat de verwach tingen weer iets te hoog waren Slechts één verwijt kan Capello worden gemaakt. Hij verloor twee internationale finales. In de competitie staat zijn ploeg al drie jaar fier aan kop, op een zondag na. Daarom voelt Ca pello zich verplicht om tenmin ste de Supercup te winnen. In Milaan circuleert al een tijd de naam van Francisco Maturana als opvolger voor de oud-spel bepaler van Juventus. De Co lombiaanse bondscoach sloeg deze week een lucratief aanbod van Real Madrid af. Parma probeerde met een of fensief Milan in verlegenheid te brengen, maar slaagde daarin nauwelijks omdat het slechte veld snelle combinaties onmo gelijk maakte. Toen Parma was uitgeraasd, sloeg Papin bij de eerste serieuze uitval toe. De Fransman scoorde met een har de kopbal. Hij droeg zijn doel punt op aan zijn vrienden van Olympique. „Vandaag speelde ik vooral voor hen", merkte de schutter op. Een minuut eerder had de Zweed Brolin de beste kans voor zijn ploeg niet benut. Harm Wiersma. archieffoto geweest. Een door Tsjizjov op de 32-ste zet ingezette grote vereenvoudiging verbrak niet alleeri de spanning, maar zorg de tegelijkertijd voor een vrijwel gelijkwaardige stand. Sterker nog, de titelverdediger had de rollen in deze fase om gedraaid. Wiersma was echter alert genoeg en kwam ruim bin nen de tijdsmarge na de 51-ste zet tot een voor hem enigszins teleurstellendepuntendeling. In de tweede helft consolideer de Milan de voorsprong. Parma ontbeerde de kracht om iets aan de achterstand te doen. Het aanstaande succes is vooral een lichtpunt voor AC Milan, dat sportief nog altijd goed boert (zelfs beter dan on der Sacchi) maar veel van zijn stuttgart sid Oliver Möller van Hamburger SV is gisteravond bij een zaal- voetbaltoernooi in Stuttgart ge wond geraakt bij een aanslag. Na afloop van de laatste groeps wedstrijd van HSV tegen Ein- tracht Frankfurt (3-2) stak een 28-jarige doofstomme toe schouwster Möller met een zak mes in de zij. Een motief voor de daad ontbreekt nog. Het slachtoffer moest in het Rode-Kruisziekenhuis van Cannstatt wegens inwendig let sel worden geopereerd. Volgens de Stuttgarter clubarts Stumpf is Möllers middenrif doorboord. Behalve het diafragma werd ook zijn lever geraakt. „Maar hij is buiten levensgevaar", zei Stumpf. De 25-jarige Möller, op ama- uitstraling verliest aan Barcelo na. De ploeg scoort zeer weinig. Voor de Italiaanse competitie is dat misschien wel goed, want met de treffers van Gullit in Milanees voordeel zou de titel strijd waarschijnlijk al zijn be slist. Over drie weken moet AC Milan voor eigen publiek het teurbasis uitkomend voor HSV, was na het duel met enkele ploeggenoten op vrije tribune plaatsen in de met 7.000 men sen gevulde Schleyer-hal gaan zitten. Daar kwam de aanvalster op hem af en stak toe. Möller schreeuwde het uit van de pijn. Volgens teammaat en ooggetui ge Uwe Bormann, die hem flan keerde, trok de gestoken voet baller zelf het vijftien centime ter lange knipmes uit de wond. De vrouw, die nooit eerder in aanraking is geweest met de po litie en ook niet als gedragsge stoord te boek stond, bleef na haar daad apathisch zitten en liet zich zonder problemen ar resteren. Toen bekend werd dat Möller er weer boven op zal ko men, besloot HSV het toernooi voort te zetten. Via zeges op Stuttgarter Kickers en Karls- karwei afmaken. Een afknapper zoals twintig jaar geleden tegen Ajax (6-0-verlies) na een voor delige start lijkt uitgesloten. ruher SC werd het evenement nog gewonnen ook. Het is de tweede keer binnen negen maanden dat in Duits land een sporter met een mes naar het leven wordt gestaan tij dens een evenement. Op 30 april prikte Günther Parche ten nisster Monica Seles, destijds de nummer één van de wereld, in de rug, om zijn idool Steffi Graf een handje te helpen op de we reldranglijst. Seles raakte daar door zo aangeslagen, dat ze nog steeds niet in het circuit is te ruggekeerd. Gouden Schoen De Zweedse voetballer Par Zet- terberg van Anderlecht is in het casino van Knokke gekozen tot beste voetballer van België in 1993. Hij kreeg de Gouden Schoen. De aanvallende mid- De Rotterdamse Nike marathon begroet zondag 17 april in zijn veertiende editie twee oude be kenden: Vincent Rousseau en Willie Mtolo. De Belg Rousseau baarde vorig jaar opzien in de Maasstad toen hij, als „haas" gestart, de 42 kilometer en 195 meter volmaakte en als vijfde fi nishte in 2.13.09. Rousseau maakte precies een half jaar later in Reims zijn „echte" debuut op de mara thon. Hij zegevierde in de Fran se stad in 2.09.13. Veertien da gen tevoren was hij in Brussel wereldkampioen op de halve af stand was geworden. Met zijn tijd in Reims voerde Rousseau zes weken de wereld ranglijst 1993 aan. Op 5 decem ber werd hij onttroond door Dionicio Ceron. De Mexicaan, die eerder in het jaar de mara thons van Rotterdam en Mexi- co-Stad won, noteerde in Fuk- uoka in Japan met 2.08.51 de beste tijd van 1993. De Belg heeft opnieuw voor Rotterdam gekozen omdat op 17 april niet alleen om de Ne derlandse maar ook om de Bel gische titel wordt gestreden. Ce- denvelder is opvolger van de Belgische verdediger Albert. International Zetterberg be haalde 287 punten. Lorenzo Staelens van Club Brugge en de Kroaat Josip Weber van stadge noot Cercle eindigden als twee de en derde, met respectievelijk 150 en 144 punten. De organisatie van de verkie zing is in handen van de krant Het Laatste Nieuws. De jury be staat uit voetbaljoumalisten, scheidsrechters en bondsmen- Romario Assistent-bondscoach Mario Zagalo van Brazilië heeft kritiek op Romario. Hij vindt het verve lend dat de spits van Barcelona op de stoel van de trainers is gaan zitten en in de publiciteit heeft gebracht wie volgens hem ron start dit keer niet in Rotter dam. De Middenamerikaan loopt die dag de marathon van Londen, die hem een zeer aan trekkelijk startgeld heeft gebo den. Willie Mtolo, die in 1992 de marathon van New York op zijn naam bracht, werd afgelopen jaar één van de slachtoffers van het regenachtige weer en de koude in Rotterdam. De Zuid afrikaan, die voor de eerste maal in de regen een marathon liep, finishte als vierde in 2.12.33. Op de nieuwjaarsontvangst in Rotterdam maakte loop Fran ken, voorzitter van de organise rende stichting, bekend dat wordt teruggekeerd naar het parkoers waarop de Portugees CarloS Lopes in 1985 het we reld- en Europese record op 2.07.12 bracht, maximaal 10.000 deelnemers toe. Carlos' wereld record werd drie jaar later, eveneens in Rotterdam, door de Etiopiër Belayneh Densimo op 2.06.50 gebracht. De tijd geldt nog steeds als wereldrecord. Ook in 1995 zal in de Rotter damse marathon de strijd om het Nederlands kampioenschap worden verwerkt. de beste spitsen zijn voor de na tionale ploeg. Romario vertelde in Brazil- aanse kranten dat hij een voor hoede met Bebeto van La Coru- na, Edmundo van Palmeiras en zijn eigen persoontje als ideaal ziet. De topschutter van Spanje ziet het niet zo zitten in Muller van Sao Paulo, die volgens hem alleen presteerde in net club voetbal. Zagalo keurt de openheid van Romario af. „Wij willen allemaal Romario in de ploeg, maar hij moet niet zeggen met wie hij wil spelen. Het is niet aan hem de opstelling te maken. Daar voor is Carlos Alberto Parreira aangesteld." Voetballer buiten levensgevaar na aanslag :P\S\A Ton Lokhof behield gisteravond als Turk van AZ zijn hielen zien. de weinige NAC-spelers het overzicht. Hier laat hij Dennis den foto anp

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23