3ninder >1 Ine er ftiilieu! Nederland populair bij Japanners Bewakingsdienst biedt nachtelijke dorpswacht Posters tegen groter Schiphol vliegen weg Klachten zijn barometer van Randstad Telefonisch spreekuur startende ondernemers Buurman bekent moord op uitgever advertentieblad Amsterdam-Noord bloeit op Hamburg pikt Rotterdamse containers in IDONDERDAG 13 JANUAR11994 Me badhoevedorp npa Surveillance in de eigen straat. Deze service voor bewoners van kleinere gemeenten biedt Hoogenboom's Be wakingsdienst sinds kort aan. De 'dorpswacht', waarmee twee weken geleden is gestart in Badhoevedorp, moet een gat in de markt van veilig heidsmaatregelen zijn. Het bewa kingsbedrijf wil ook in andere dorpen waar voldoende belangstelling be staat, het veiligheidsgevoel gaan ver kopen. Hoogenboom, een van de oudste bewakingsbedrijven van Nederland, biedt bewoners de mogelijkheid een 'abonnement' te nemen op zijn bewa kingsdienst. Voor een maandelijks be- bea drag dat varieert van 7,50 gulden (een flatbewoner) tot 22,50 gulden (een bungalowbewoner) komt Hoogen boom's auto 's nachts regelmatig, in de tweede versnelling, langs. De be waker houdt een oogje in het zeil, waarschuwt de politie als het nodig is en kan in geval van inbraak snel maat regelen nemen als er schade hersteld moet worden en de bewoners niet thuis zijn. Hij weet in veel gevallen ook wie de sleutel heeft. In Abcoude gaat Hoogenboom bin nenkort een enquête houden naar de belangstelling in die plaats voor zijn service. Want de belangstelling moet wel behoorlijk zijn. Een auto van Hoogenboom is pas rendabel als zich ongeveer duizend abonnees aanmel den in een bepaald gebied. De ervaring in Badhoevedorp met dit nieuwe verschijnsel is nog te kort om al te kunnen vaststellen of het aantal woning- en auto-inbraken en vernielingen er ook werkelijk door is afgenomen. Willem Pot, een van de directeuren van Hoogenboom's Be wakingsdienst, weet zeker dat de 'dorpswachten' een preventieve wer king zullen hebben. Een mening die niet direct wordt tegengesproken door het politiekorps van Badhoevedorp, al bestaan er nog geen bewijzen voor. Echt gelukkig met Hoogenboom zijn ze bij de politie van Badhoeve dorp niet, meldt politiewoordvoerder A. Ellwanger. „Omdat het bedrijf ge bruik maakt van een 'gevoel' van mensen. En het gevoel dat het in jouw buurt onveilig is, is in zeer veel geval len niet gebaseerd op feiten. De feiten wijzen uit dat er in bijvoorbeeld Hoofddorp veel meer wordt ingebro ken dan in Badhoevedorp, maar dat het onveiligheidsgevoel in Badhoeve dorp vele malen groter is. Juist in Bad hoevedorp is Hoogenboom met zijn service begonnen, maar dat kan ook zijn vanwege de toevalligheid dat het hoofdkantoor hier zit." Gevraagd naar het risico van de on derneming erkent Willem Pot van Hoogenboom's Bewakingsdienst dat de surveillance niet zaligmakend zal zijn. „We zijn in een bepaald gebied continu aanwezig en abonnees kun nen ons bellen als ze denken dat er iets niet in orde is. Dan schakelen wij waar nodig weer de politie in, die op die manier veel minder last zal heb ben van loos alarm. Maar we komen tijdens de surveillance niet in de ach tertuinen, behalve als ons dat speciaal wordt gevraagd in bijvoorbeeld va kantieperiodes. Dus zal er best nog wel ingebroken worden, ook bij abon nees van ons. Die zullen dan mis schien wel kribbig reageren en hun abonnement opzeggen, omdat onze service niet heeft gewerkt. Elke in braak is anti-reclame voor ons. Het is in ons eigen belang dat het aantal misdrijven omlaag zal gaan, maar ga ranties dat er bij een abonnee niks meer kan gebeuren, kunnen we uiter aard niet geven." Elke abonnee krijgt een sticker om op het raam te plakken. Wat mis schien de buren ertoe zal bewegen om juist géén abonnee te worden. Pot: „Tja, dat kunnen we natuurlijk niet vermijden. De buurman zal denken dat het mooi meegenomen is dat wij zijn straat controleren, zonder dat hij er zelf voor hoeft te betalen. het Olga bedrijvencentrum aan de Evertsenstraat. Tijdens de bijeenkomst wordt ingegaan op vragen als waar te beginnen met een eigen bedrijf, hoe be paal je omzet en winst, hoe zit het met de belasting en wat zijn veel voorkomende valkuilen. Deelname aan de startersmid- dagen is gratis, wel moeten be langstellenden zich van tevoren telefonisch aanmelden bij de stichting. Dinsdag 25 januari is er 's avonds ook een thema-avond 'Van uitkering naar eigen be drijf. Die wordt verzorgd door medewerkers van het GAK en de sociale dienst. De bijeen komst duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Deelname kost 20 gulden. De Stichting Werkgelegenheid Leiden is begonnen met een te lefonisch spreekuur voor men sen die een eigen bedrijf willen beginnen. Het telefonisch spreekuur is een nieuwe activi teit naast de al bestaande cur sussen en startersavonden en - middagen. Het telefonisch spreekuur wordt elke dinsdagmiddag ge houden, van 14.00 tot 16.00 uur. Vragenstellers kunnen het ge wone nummer van de stichting bellen: 071-146878. De stichting overweegt nog om een apart (gratis) 06-nummer in te stellen. De eerstvolgende startersmid- dag is op dinsdag 25 januari, in Man gedood bij verkeersongeval den haag Een door de wind opzij geblazen aanhanger heeft gis teren het leven gekost aan een 23-jarige automobilist uit Den Haag. De man reed op de Soestdijkse Kade. Vanuit de andere richting naderde een busje met aanhanger. Op het moment dat de bestuurders naast elkaar reden, werd door de harde wind de aanhanger, waar een groot reclamebord op stond, opzij gebla zen. Het reclamebord sloeg door de voorruit van de auto van de 23 -jarige Hagenaar. De man was op slag dood. De bestuurder van het busje bleef ongedeerd. Bedrijven centraliseren distributie Japanse distributiebedrijven hebben Nederland hoog op hun lijst van mogelijke vestigingsplaatsen staan. Negen u van de tien Japanse bedrijven met plannen voor centrali- rïg' satie van hun distributie in Europa, nu veelal verspreid eï3 over verschillende landen, noemt Nederland als mogelij- i" ke locatie. j Nederland heeft nu al een aan- deel van 42 procent van de Ja- j panse distributiebedrijven in Europa en is daarmee de be- j langrijkste 'gateway' voor Japan. Van de havens in noordwest- j Europa slaat Rotterdam 37 pro van de Japanse containers Schiphol is met een aan- j deel van 25 procent de derde 1 vrachtluchthaven voor Japanse De cijfers staan in het rapport 'Nippon Traffic' van de organi satie Nederland Distributieland, dat vandaag is aangeboden aan minister Andriessen van Econo mische Zaken en de Japanse ambassadeur T. Arima. Volgens het rapport zullen de 300 Japanse multinationals voor het jaar 2000 nog minstens 150 nieuwe distributiecentra in Eu- numansdorp Een 37-jarige man uit Nu- mansdorp heeft gisteren te genover de politie in zijn woonplaats bekend dat hij op nieuwjaarsochtend de 33- jarige uitgever/directeur Günther Fricke heeft dood geschoten. Dat heeft een woordvoerder van de politie meegedeeld. De verdachte was op maandag 3 januari al aange houden na de dodelijke schietpartij, die vermoedelijk in de omgeving van de wo ning van de verdachte heeft plaatsgevonden. De politie wil nog niet zeggen op welke plaats Fricke precies is dood geschoten. Het slachtoffer was de overbuurman van de schut ter en verantwoordelijk voor de uitgave van het succesvol le advertentiemagazine De Partikulier. Het blad ver schijnt in Zuid-Holland, Zee land en Noord-Brabant, Over de aanleiding van de schietpartij zegt de politie dat het hoogstwaarschijnlijk een uit de hand gelopen in zie betrof. „Fricke en zijn buurman hadden meer dan eens onenigheid", zegt de woordvoerder. Op nieuwjaarsochtend omstreeks half vijf verlieten Fricke en zijn partner de na bijgelegen bar Het Boothuis en gingen naar huis. Later heeft Fricke zijn woning weer verlaten. Over wat zich ver volgens heeft afgespeeld tus sen Fricke en zijn buurman, wil de politie geen medede- lingen doen. De woordvoerder wil wel kwijt dat Fricke onmiddellijk ten gevolge van de schietpar tij moet zijn overleden. Op aanwijzingen van de ver dachte vond de politie het stoffelijk overschot van Fricke in de nacht van 3 op 4 januari in de berm van de rijksweg N59, richting Zee land. Vorige week vrijdag heeft de politie vruchteloos gedregd naar het wapen waarmee de dodelijke scho ten zijn afgevuurd. Het zou ter hoogte van de Haring vlietbrug onder de rijksweg A29 in het water liggen. Op woensdag 5 januari hield de politie in verband met de dodelijke schietpartij ook een 24-jarige vrouw uit Rotterdam aan. Tegelijk met de dader is zij gisteren voor geleid aan de raadkamer van de rechtbank in Dordrecht, Deze besloot tot vrijlating van de Rotterdamse, omdat er onvoldoende gronden wa ren haar langer vast te hou den. Volgens de politie had de vrouw geen enkele relatie met Fricke en kende zij de dader pas enkele dagen. De dader blijft in voorarrest. Industrieterrein begint tweede leven dankzij Europese subsidie amsterdam ropa opzetten. Ook de 500 Ja panse middelgrote bedrijven in Europa zullen in de komende tien tot vijftien jaar hun voorra den en hun distributie gaan centraliseren. Door de goede re putatie zijn er volgens Neder land Distributieland goede kan sen om - in combinatie met de distributie - ook lichte indus triële activiteiten zoals assem blage naar Nederland te halen. Voor veel Japanse bedrijven is Europa een van de belangrijkste afzetgebieden. Naast de elektro nica- en automobielfabrikanten zetten ook de Japanse machine- industrie, de chemische en far maceutische industrie steeds meer produkten op de Europe se markt af. De recessie in Euro pa dwingt hen hun kosten te verlagen met centrale distribu- De actieposter van Milieudefen sie tegen de groei van Schiphol vindt gretig aftrek. De vereni ging zegt op aanvraag tiendui zenden exemplaren van de Opland-affiche aan Schipholte- genstanders in heel Nederland te hebben geleverd. Ook heb ben zich honderden nieuwe le den aangemeld. Volgens actiecoördinator W. Duyvendak van Milieudefensie loopt de campagne onder de ti tel 'Minder Schiphol, meer milieu' uitstekend. Uit het hele land komen bestellingen voor de gratis raamaffiches binnen, zelfs uit Groningen. Eerder is de poster in een oplage van ruim 22.000 stuks aan leden ver spreid via het maandblad Milieudefensie. Bewijs Van de bestelde affiches gaat volgens Duyvendak ongeveer eenderde naar de regio Schip hol, eenderde naar Amsterdam en de rest naar andere delen van het land. Hij ziet hierin het bewijs dat de groei van Schiphol een nationale kwestie is. „Het gaat ons niet alleen om plaatse lijke problemen zoals geluidhin der en veiligheidsrisico's. Ook het energieverbruik en de aan tasting van de ozonlaag door vliegverkeer spelen een rol." Milieudefensie wil tegenstan ders van Schiphol vragen 'na drukkelijk aanwezig' te zijn op de eerste officiële informatiebij eenkomst over de.groeiplannen van de luchthaven. Deze is op 7 februari in Amstelveen. Volgens Duyvendak is het niet de be doeling om de bijeenkomst te verstoren, maar zullen de te genstanders wel een 'duidelijke vorm van protest' laten horen. Ooit bruiste het gebied van de scheepsbouwactiviteiten. In de jaren zeventig sloeg de verpau pering er genadeloos toe. Nu zijn de oude industriegebieden in Amsterdam-Noord aan een tweede leven begonnen. Een Europese subsidie gaf daaraan een belangrijke impuls. Zo'n 75 startende onderne mers en een vijftigtal reeds be staande bedrijven hebben zich inmiddels in het veel beter be reikbaar gemaakte gebied ge vestigd. „Er is weer vertrouwen in de toekomst. Er was een mo ment dat op een van die terrei nen nog maar twee mensen werkten. Nu zijn er weer 2000 arbeidsplaatsen terug. Voor een belangrijk deel komt dat op het conto van het Europese Rena- val-project", constateert stads deelwethouder R. Goldsteen. Tot het eind van de jaren zes tig bestond aan de noordelijke IJ-oever nog een levendige scheepsbouwindustrie, waar duizenden mensen werk von den. De scheepsbouw was de pijler waarop dit gebied decen nia lang dreef. Het grootste deel van de bevolking in het noorde lijk deel van Amsterdam was economisch van deze sector af hankelijk. Er werkten niet alleen veel mensen op de ADM, NDSM of Verschure, maar ook in de vele toeleve ringsbedrijven. In de jaren zeventig sloeg de economische malaise in de scheepsbouwbranche hard toe. De ene na de andere werf zag zich gedwongen te sluiten. In hun kielzog volgden ook de toe leveringsbedrijven. Duizenden mensen verloren hun baan. Wat bleef waren de lege, steeds ver der verpauperende industrieter- Twaalf miljoen uit de Europe se pot ging naar Amsterdam- Noord. De gemeente Amster dam, de provincie Noord-Hol land en het bedrijfsleven ver dubbelden dit bedrag tot 24 miljoen gulden. Met particuliere bijdragen werd uiteindelijk 37 miljoen gulden in het Renaval- project gepompt. Renaval-projectleider Peter Dortwegt: „Door de betere be reikbaarheid bleken de bedrij ven die er nog zaten bereid op nieuw te investeren. Zo was een groot bedrijf aanvankelijk van plan te vertrekken vanwege de verpaupering. Men kreeg echter weer vertrouwen in de toe komst van het gebied en besloot tot nieuwbouw en de plaatsing van nieuwe machines." Nieuwbouw en gedeeltelijk hergebruik van de oude be drijfshallen kenmerken nu het voormalige scheepsbouwge- bied. Bijna vijftig bestaande be drijven kozen het oude indus triegebied als nieuwe vesti gingslocatie. Komende zomer wordt het vierde bedrijfsverzamelgebouw geopend voor startende onder nemers. In totaal zijn nu 75 startende ondernemers met in totaal 225 arbeidsplaatsen aan betaalbare bedrijfsruimte ge holpen. Vijftig starters kregen begeleiding via Renaval. Dort wegt: „Veel kleine bedrijven lo pen van hot naar her om bij grote bedrijven orders te ver werven. Via het innovatiepro ject kreeg men adviezen als 'ga je specialiseren', of 'werk bij be paalde opdrachten samen met andere bedrijven'. Vergeleken met vroeger blijkt nu bij de be drijven veel meer bereidheid te bestaan om actie te onderne men en ondersteuning te vra gen." In elk geval willen overheid en bedrijfsleven op het Renaval- project voortbouwen, want nog steeds ligt er zo'n honderd hec tare aan oud industrieterrein braak. Het uiteindelijke doel is hier de komende tien jaar nog eens zo'n 3000 nieuwe arbeids plaatsen ti rotterdam Rotterdam krijgt als containerhaven steeds meer last van concurrentie van de direct omringende buitenlandse havens. Directeur H. Welters van de havenondernemersvereniging SVZ zei gisteren tijdens het SVZ-jaardiner: „Wat de containers be treft, worden we regelrecht door de anders ha vens in de rug aangevallen." Volgens Welters bouwt vooral Hamburg in de Midden- en Oosteuropese landen zijn positie ver der uit. „Hamburg en Bremen halen uit ons 'ei gen' achterland tienduizenden containers weg en exportlading kiest te vlug de haven van Antwer pen als uitvalsbasis om het voor Rotterdam leuk te houden." Welters wees erop dat de actieradius van de Rotterdamse haven de laatste jaren weinig uit breiding heeft ondergaan. Rotterdam doet het, met uitzondering van de containers, goed in het Ruhr- en Rijn-/Maingebied plus Zwitserland. Voordat Rotterdam met containers in andere de len van Europa meer kan gaan doen, is er naar zijn mening 'nog een lange weg te gaan'. Patiëntenplatform voor 'gewone patiënt' leiden caroline van overbeeke Je gaat in het weekeinde door je rug, bezoekt je huisarts en die verwijst je door naar het zieken huis. In het ziekenhuis stelt een arts vast dat de huisarts onmid dellijk eerste hulp had moeten verlenen, Nu is het te laat: je houdt je he.le leven rugklachten. Je wilt je beklag doen over de nalatigheid van de huisarts, maar belandt vervolgens in een doolhof. Waar moet je zijn? Je wordt van het kastje naar de muur gestuurd en hebt het ge voel dat niemand luistert. In zo'n geval kan een patiënten platform helpen. Je belt de 'klachtenlijn' en krijgt gehoor. In de Leidse regio, de Duin en Bollenstreek en de Rijnstreek is zo'n patiëntenplatform actief: het Regionaal Patiënten/Consu menten Platform Zuid-FIolland- Noord. Doelstelling: de belan gen behartigen van de 'gewone patiënt' en van patiëntenorga nisaties in deze regio. Het plat form werkt met betaalde krach ten en vrijwilligers. Geld is er niet in overvloed maar plannen zijn er wel. Coör dinator Hans van Dongen: „We willen onze bereikbaarheid ver groten zodat mensen ons vaker kunnen bellen. Daarnaast wil len we de patiëntenorganisaties in onze regio van relevante in formatie gaan voorzien." Flet platform heeft onlangs een kantoor geopend in de ou de meelfabriek aan de Ooster kerkstraat in Leiden. De instel ling is kersvers en ontstaan uit een fusie van platforms in Lei den en Alphen aan den Rijn. De feestelijke opening van het nieuwe bureau is op 28 januari. De Leidse wethouder S. de Vreeze is daarbij. Coördinator H. van Dongen (links) e lingen." deweekse ochtenden telefo nisch met klachten of voor ad vies terecht bij de 'patiënten- of klachtenlijn' in Leiden en Kat wijk. In Alphen wordt nog ge werkt aan een telefonisch spreekuur. Van Dongen over de aard van de klachten: „Vaak gaat het om mensen die niet te- i secretaris D. Leertouwer van het Patiëntenplatform: „We willen structureel iets bereikben bij artsen en instel- FOTO HIELCO KUIPERS nen, in Katwijk twee. „Dat is in derdaad niet veel. Maar veel meer klachten zouden we met de huidige bezetting niet aan kunnen. Dat is ook ons dilem ma: we willen dat ons platform bekendheid krijgt, maar een grote toeloop van hulpvragen kunnen we nu nog niet aan. We sociale behandeling van een arts of specialist. Wij kunnen helpen: een brief schrijven of langsgaan. Het meest vergaan de is een klacht bij het medisch tuchtcollege." „Uitgangspunt is wel dat de patiënten zelf verantwoordelijk ■UiMMittlkLNMiiH doen alles in overleg zodat mensen er ook iets van kunnen leren. Dat vinden we belangrijk want in de gezondheidszorg geef je al genoeg van jezelf uit handen." Niet veel Nu komen er wekelijks gemid- ^üLLÉttMLUÉiÉÉtÉ^ÉÉÉtiM^^ dan we kunnen waarmaken. We willen het voorzichtig opbou- Secretaris D. Leertouwer: „Uiteindelijk willen we een pa troon in de klachten ontdekken zodat we structureel iets kun nen bereiken bij artsen of in stellingen. Maar dan moeten er veel meer klachten binnenko men. Die klachten zijn de baro meter van de kwaliteit van de gezondheidszorg." Behalve spreekbuis van pa tiënten, wil het patiëntenplat form ook een serieuze gespreks partner zijn van artsen, zieken huizen en verzekeraars. „Als je kan meepraten over gezond heidszorg, kun je iets voor pa tiënten bereiken", aldus Van Dongen. „Wij zijn bijvoorbeeld ook ge sprekspartner van de Provincie Zuid-Holland over de Alphense ziekenhuislocatie Rijnoord. Hoewel onze ideëen en voor stellen niet altijd worden ovér- genomen, vinden we het be langrijk een signaal af te géven. Ook hebben we deze zomer overleg gehad met de specialis ten toen ze actie voerden in de regio. We hebben getracht een opbouwende bijdrage te leve ren, want met alleen kritiek schiet je weinig op. We hopen dat de plaatselijke huisartsen- vereniging ons binnenkort ook uitnodigt voor een kennisma- king." Informatie over het werk van het patiëntenplatform in Lei den: tel. 071 -140607 en in Al phen aan den Rijn: 01720- 73517. De patiëntenlijn is op doordeweekse dagen van 9.30 tot 11.30 uur bereikbaar, tel. 071 - 141562 in l-eiden, in Katwijk- ihuéBÉ,

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17