L .Ziekenhuis ontslaat eerst nieuwkomers Leger des Heils wil opvanghuis in Alphen Paarden verwaarloosd Rijn- en Veenstreek Vergeefs pleidooi voor jeugdwerker Rijnwoude Veel 'radiovriendjes' voor Heatwave 'Wekunnen zelfs een koe opereren' j overeenstemming over sociaal plan |j»hef iluds be-1 ij na, vanPet personeel dat het laatst in dienst is getreden bij het Deiijnland Ziekenhuis, komt het eerst in aanmerking voor ken ntslag. Dat is de kern van het akkoord dat de vakbonden Se"{isteren hebben bereikt met de directie van de instelling, j "j raaronder het Alphense Rijnoordziekenhuis en het Lei- ho- lerdorpse St. Elisabethziekenhuis vallen. nrun/leiderdorp» gen zoveel mogelijk worden voorkomen. Het natuurlijk ver loop wordt daarom op verschil lende manieren aangemoedigd, onder andere door het inscha kelen van een zogenaamde out- placement-adviseur. Voor de gedwongen ontsla gen, die onvermijdelijk zijn, is een afvloeiingsregeling opge steld. De ontslagen perso neelsleden kunnen onder ande re rekenen op wachtgeld en een terugbetaling van gemaakte stu diekosten. Voor werknemers van 58 jaar en ouder zijn er ex travoorzieningen. Ie vakbonden hebben aange- rongen op deze regeling. De 'rectie 'la^ 'iever gehad dat de *roep ontslagen mensen een af- jiegeling zou zijn van het tota- personeelsbestand. Nu zijn et vooral de jongeren die op raat komen te staan. De direc- e vreest nu voor vergrijzing. Als gevolg van de reorganisa- e verdwijnen bij beide zieken- uizen 105 arbiedsplaatsen. itgangspunt van het sociaal lan is dat gedwongen ontsla- ling )k Treinverkeer kampt met vertraging aan den run Het treinverkeer tussen Alphen en Leiden heeft vanochtend wat vertraging ondervonden. De vertragingen waren het gevolg van uitgelopen nachtelijke werkzaamheden op de lijn Den Haag-Leiden. De treinen naar en uit Den Haag reden op tijd, maar de uitgelopen werkzaamheden hadden wel gevolg voor het treinverkeer tussen Leiden en Utrecht, omdat tussen deze twee steden maar een spoorweg ligt. Een trein uit Alphen half uur later in Leiden aan. Agenten reanimeren Hazerswoudenaar r hazerswoude-dorp* Twee politieagenten van het district Rijn en Braassem hebben vannacht een 70-jarige inwoner van Hazers-' n woude-Dorp het leven gered. De man was in de Dorpsstraat na :en kaartavond onwel geworden en op straat gevallen. Na een melding over het voorval was de politie snel ter plaatse. De poli tie begon met reanimeren en personeel van een ambulance nam de behandeling over. Het slachtoffer werd vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. In de loop van de nacht is de Hazerswoudenaar gedotterd. Vanmorgen was om zes uur zijn toestand nog instabiel. gui- >e Rijnwoudse jongerencentra mogen dan schreeuwen dat ze be- oefte hebben aan een betaalde jongerenwerker, de politiek lijkt er og niet echt warm voor te lopen. In de commissie welzijn pleitte isteravond alleen G. van der Lecq-de Knikker (PvdA) voor de aan- ;elling van een jongerenwerker voor de vier Rijnwoudse jongeren- entra. De commissie boog zich gisteren over een notitie over het ingerenwerk in Rijnwoude. Daar is veel mee mis: er zijn bijna activiteiten voor jeugdigen onder de zestien, de centra zijn te aak gesloten en het werk van de instellingen is te beperkt. De ge- leente moet het initiatief nemen om daarin verandering te bren- /olgens de notitie. Maar alleen Van der Lecq steunde deze onclusies. De bestuurders van het Koudekerkse Trouble Tree en le JJB uit Hazerswoude-Rijndijk waren het er niet mee eens en ook iet merendeel van de raadscommissie relativeerde de kritiek: doen le jongerencentra niet aan vormingswerk, dan zal daar wel geen lehoefte aan zijn. En wie zij wij om daar kritiek op te hebben, vroe- ;en alle partijen met uitzondering van de PvdA zich af. De ambtenaren zien, zo blijkt uit de notitie, voorlopig weinig heil u een dure beroepskracht. Zij zien veel liever dat de jongerencen- ra meer gaan samenwerken en zo eikaars problemen oplossen. In lun pleidooi voor de aanstelling van een beroepskl acht kunnen de ungerencentra ook uit deze hoek weinig steun verwachten. Personeelsleden die in het Elisabethziekenhuis werken, maken evenveel kans op onslag als hun collega's in het Alphen se Rijnoord. Over enkele weken moet duidelijk zijn hoeveel per soneelsleden de verschillende afdelingen binnen het zieken huis moeten inleveren. Daarna duurt het nog enige tijd voor de individuele personeelsleden Vandaag overlegt de directie van het Rijnland ziekenhuis met de banken over de begroting voor 1994. Daarin zijn ook de kosten van het sociaal plan op genomen. Mochten de banken de begroting op dit punt afwij zen, dan komt het gisteren be reikte akkoord weer op losse schroeven te staan. De bonden moeten het akkoord ook nog voorleggen aan hun leden. Kerkstraat wil mooiere straat oude wetering liesbeth buitink Sierbestrating, beplanting, meer openbare verlichting, gekleurde parkeervakken en kleine ver- keerssluizen. De bewoners de Kerkstraat en de Veerstraat iq Oude Wetering hebben een verlanglijst ingediend bij de ge meente Alkemade voor een fraaie straat. Hun plan twee keer zo duur als het van de gemeente om ii ten verkeersremmende maatre gelen te nemen. De gemeente presenteerde tijdens een hoorzitting vorig jaar een plan om in de Kerk straat en de Veerstraat een nieuwe asfaltlaag en versmallin gen aan te brengen. De massaal opgekomen bewoners stelden zelf voor een aanvullend plan te maken om hun eigen ideeën voor een gezellige straat kwijt te kunnen. De gemeentelijke werkgroep verkeerszaken heeft deze week naar het bewoners plan voor de straten gekeken. Een combinatie tussen het ge meentelijke plan en het idee van de bewoners moet nu beide partijen tevreden stellen. „We moeten over en weer wat laten vallen", aldus gemeentewoord voerder B. Dekker. Hij wil niet precies kwijt hoe veel de twee plannen kosten. ,,Ik kan alleen zeggen dat het plan van de bewoners ruim het dubbele kost. We willen het uit eindelijk laten aanbesteden door aannemers, vandaar dat ik geen cijfers kan noemen." Burgemeester en wethouders praten naar verwachting vol gende week over de straten in Oude Wetering. De bewoners kunnen eind januari weer mee praten. liesbeth buitink De lokale omroep Heatwave in Alkemade heeft vorig jaar bijna 700 donateurs geworven met de actie 'Voor een tientje ben je ons radiovriendje'. Het radiostation hoopt voor de zomer de duizendste begunsti ger te kunnen verwelkomen. Met de opbrengst van de actie betaalt Heatwave een groot deel van de kosten. De zender ont vangt geen subsidie van de ge- Actie lokale omroep slaat aan meente en is verder afhankelijk van reclame-inkomsten. De omroep huurt nu een ruimte boven een opticien aan het Westeinde in Roelofarends- veen. ,,De huur, de apparatuur, de cd's, Buma-rechten en het ANP-nieuws; dat moeten we al lemaal uit onze eigen zak beta len". zegt woordvoerder W. Koek. Heatwave is vorig jaar ook meer gaan uitzenden. Voorheen was de zender alleen in het weekeinde te horen, nu zitten de medewerkers ook op don derdag- en vrijdagavond achter de microfoon. Eovendien is op de Alkemadese zender de hele dag muziek te horen. Door de groei zijn er ook veel meer me dewerkers fn de studio te vin den. Waren dat er begin vorig jaar nog 12, nu vullen 56 vrijwil ligers de zendtijd. Koek hoopt dat de huisves tingsproblemen van de omroep snel worden opgelost. De moge lijkheid om in het zwembad te trekken, moest Heatwave af slaan omdat de huur te hoog was en de ruimte boven de op ticien is nog maar een paar maanden beschikbaar. ..Ik hoop dat er op zeer korte termijn een gemeentelijk pand vrijkomt. En we zouden graag net als andere lokale omroepen 20.000 gulden subsidie krijgen om het vol te houden. Nu kunnen we ons nekje maar net boven water houden." VVD Alkemade: zonder omweg naar Amsterdam liesbeth buitink Nieuwe dierenpraktijk in Roelofarendsveen roelofarendsveen Dierenarts Rob Visser is er maar wat trots op. Zijn nieuwe praktijkruimte aan de Rem brandt van Rijnsingel in Roelofarendsveen biedt veel mogelijkheden. Zelfs bestaat de mogelijkheid om er een koe te opereren. Al zal dat wel niet zo heel veel voorkomen. „Maar in principe kunnen wij alle handelin gen verrichten die nodig zijn. Nu moeten wij vaak beesten eventjes snel infuus toe dienen op de boerderij. Nu kan dat in alle rust in de behandelkamer. Ik ben er dan ook knap groos op", zegt de sinds 1977 in Alkemade werkende Visser. Komende maandag neemt hij samen met zijn collega Bert Hazelaar de nieuwe ruimte in gebruik. De praktijk heeft een wachtka mer, twee spreekkamers, operatiekamer, een opnameruimte voor 'patiënten' die tij delijk opgenomen moeten worden, een ma gazijn, de apotheek en een donkere kamer waar röntgenfoto's worden gemaakt. In het zelfde gebouw vestigen zich ook een apo theek, tandarts en een mondhygiëniste. Be halve deze ruimte heeft dierenpraktijk De Wetering ook een dependance in Woubrug- ge. Tot dusver had de dierenartsenpraktijk een onderkomen aan de Meerkreuk in Ou de Wetering. Dat voldeed echter niet meer aan de eisen van deze tijd en was ook veel te klein. „Tien jaar geleden ging dat nog pri ma, maar de tijden veranderen. Je kunt het niet meer maken om een hond na een ope ratie bij te laten komen in een wachtka mer", geeft Visser aan. „Nieuwbouw of uit breiding op deze plaats was niet goed mo gelijk dus moet je wat anders bedenken." Daarnaast speelde ook dat de eisen voor de apotheek steeds strenger worden. „In onze öude praktijkruimte stond hier en daar wat. Als je daar niets aan doet loop je de kans dat je de apotheek kwijt raakt. Dan moet je de cliënten doorverwijzen met een receptje. Dat zag ik absoluut niet zitten en is ook onwerkbaar. In onze nieuwe praktijk hebben we een apotheek die aan alle eisen voldoet." De nieuwe praktijkruimte staat op de plaats van de gymzaal van de voormalige lts in Oude Wetering. „Op een gegeven mo ment hoorde ik dat die ruimte te koop was. Dan ga je denken en rekenen, want het kost toch een paar centen. Het beslissende duw tje kreeg ik toen ik bij de brug in Leimuiden achter een auto stond met daarop de kreet 'Just do it'. Dat was het schopje dat ik nodig had." De ruimte is ontworpen door Willem Joosten van architectenbureau Jan van Rijn uit Roelofarendsveen. „Ik wilde een praktijk die warmte en gezelligheid uitstraalt. Men sen moeten zich bij ons op hun gemak voe len. Geen kille, zakelijke omgeving. Zo wer ken wij ook niet. Daar heeft Joosten prima rekening mee gehouden", merkt Visser op. „Vandaar ook dat er in de wachtkamer een permanente expositie is van bronzen die- renfiguren. Die zijn gemaakt door Gerda van den Bosch uit Zoeterwoude." Bovenop het pand komt een etage met daarin kantoren. „Dat is een initiatief van bouwer Heembouw. „Toevalligerwijze heeft tandarts Van Weizen daar een ruimte be trokken. Op die manier kun je spreken van een klein medisch centrum. Hoewel er geen enkele sprake is van samenwerking. Samen met de apotheek is er een vereniging van eigenaren", legt de Veense dierenarts uit. Ter gelegenheid van de opening houden de dierenarts en de apotheek op zaterdag 26 februari een open dag. Die begint om 10.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Automobilisten uit Roelo farendsveen moeten zonder omweg de rijksweg 4 richting Amsterdam op kunnen rijden. Nu is dat nog niet het geval. De wens om de route korter te ma ken staat in het verkiezingspro gramma van de WD in Alkema de, waaronder Roelofarends veen valt. De partij hoopt dat het klaverblad dat bij Nieuw- Vennep wordt aangelegd, de Alkemadelaan door de gemeen te rustiger maakt. De liberalen hebben nu drie zetels in de gemeenteraad van vijftien leden, onder wie een wethouder, maar hopen op een forse groei. De titel van het ver kiezingsprogramma 'Geef ons de vijf lijkt vooral op die hoop te wijzen. De WD wil in het centrum van Roelofarendsveen de wo ningbouw bevorderen. Vooral binnen de huidige grenzen van het dorp zou moeten worden gebouwd, om het Groene Hart te ontzien. Niet alleen gezinnen, maar ook jongeren, gehandi capten, alleenstaanden en ou deren zouden in Alkemade een passende woning moeten kun nen vinden. De WD wil daar naast stimuleren dat de Veen- ders een eigen huis bezitten. Daarvoor zouden ze huurwo ningen van de gemeente of wo ningcorporaties moeten kun nen kopen. De terreinen Lasso-Zuid en Veenderveld moeten snel be drijventerreinen worden. Hin derlijke bedrijven in het cen trum van Roelofarendsveen kunnen dan buiten de kern te recht. De WD wil daarnaast dat Alkemade zich meer gaat rich ten op toeristen. De vakantie gangers zouden meteen voor wat extra gemeentelijk inkomen kunnen zorgen, want de libera len willen toeristenbelasting in- De partij wil daarnaast dat de brandweer in Roelofarendsveen een goede huisvesting krijgt. Er zou ook een nieuwe openbare begraafplaats moeten komen en De liberalen willen 'terughou dend' zijn met de verhoging van gemeentelijke belastingen. Wat de partij betreft zouden de on- roerend-goedbelasting en ande re lasten alleen trendmatig moeten worden verhoogd. Om het de Veenders gemakkelijke! te maken zouden ze maande lijks moeten worden betaald. Renovatie De Dolfijn komt in zicht hazerswoude-runduk De renovatie van overdekt zwembad De Dolfijn in Ha zerswoude-Rijndijk is gis teravond in zicht gekomen. De commissie welzijn wees het voorstel om eerst een nieuw onderzoek in te stel len van de hand. Unaniem vonden de commissieleden dat het voor de gemeente nu tijd is geworden om bij aannemers offertes te gaan vragen. Het idee om nu geen rapport meer te laten schrijven kwam van P. Bregman (SGP/RPF). Door meteen offertes te vragen spaart de gemeente tijd en geld uit, betoogde hij. „In dat geval moeten de aanne mers namelijk zelf een ex pert inschakelen om te be palen wat er allemaal moet worden opgeknapt en hoe veel dat moet kosten. Dat onderzoek komt dan voor rekening van die aanne mers. Her is niet erg om de bedrijven wat werk te laten verrichten om een opdracht te verwerven", vond Breg- Bovendien wordt de kans dat de renovatie uiteindelijk door geldgebrek toch niet doorgaat een stuk kleiner. Aannemers concurreren met elkaar en zullen de kos ten van de renovatie zo laag mogelijk willen houden. Voor een onderzoeksbu reau speelt dat niet, waar door de kosten onnodig hoog kunnen oplopen. Dat bleek eerder bij het open- luchtbad De Hazelaar. alphen aan den run kees v y kuilenburg Als het aan Albert Muller ligt, gaat het opvanghuis van het Le ger des Heils in Alphen zo snel mogelijk open. Maar de enige full-time-kracht van het Leger beseft dat het nog wel enige tijd zal duren, voordat het pand daadwerkelijk in gebruik kan worden genomen. „Ons voor stel ligt nu bij de gemeente op tafel. Dan weet je dat er nog wel enige tijd over heen zal gaan voordat de gemeenteraad er zich over uitspreekt." Volgens Muller wordt er al ja ren gesproken over een opvang huis waar mensen die plotseling op-straat komen te staan kun- nen worden opgevangen. Dit in afwachting van een definitieve oplossing. „Bijvoorbeeld bij problemen in een huwelijk of relatie. De man of vrouw gaat van het ene op het andere mo ment het huis uit. Dan moet er snel een tijdelijke opvang zijn, anders bestaat het gevaar dat de problemen van die man of vrouw nog groter worden dan ze op dat moment al zijn." Het is de bedoeling dat Alp- henaren en mensen uit de om geving maximaal vijf dagen kunnen blijven. Daarna moet er een definitieve oplossing zijn. „Tal van instanties vragen al ja ren om een dergelijke opvang. Ook de gemeente Alphen aan den Rijn beseft dat er wat moet gebeuren en ook daar wordt ge werkt aan een oplossing. Als Le ger willen wij daar in meeden ken." „Ons idee is dat de gemeente de huur en vaste lasten van een pand voor haar rekening neemt. Dat is jaarlijks zo'n 25.000 gul den. De rest nemen wij voor on ze rekening. En met wij bedoel ik de samenwerkende kerken in Alphen. De gemeente heeft daardoor geen personeelskos ten. Voor Alphense probleem gevallen is er nu een bed in Lei den beschikbaar. Dat kost jaar lijks 100.000 gulden. Het levert Alphen dus een besparing op van 75.000 gulden", rekent Mul ler voor. Vrijwilligers De vertegenwoordiger van het Leger denkt de opvang met vrij willigers te kunnen realiseren. „Binnen onze kring zijn bekwa me mensen beschikbaar en ook bij de andere kerken. Al met al heb je zo'n vijftig mensen nodig om het project te doen slagen. „Koffie schenken, luisteren en warmte geven kan iedereen. Voor de diepere gesprekken heb je deskundigen nodig. Wat zit er achter dat verhaal. Er komt een vaste kem van vrijwilligers, mensen die actief zijn geweest in de hulpverlening." Muller vindt het van belang dat het project zo breed moge lijk wordt gedragen. „Vandaar dat we het in samenwerking willen doen met andere Alphen se kerken. Dan wordt de aanpak niet alleen lichter, je bent ook met elkaar als christenen bezig. Informeel zijn de kerken al ge polst. Het blijkt dat er veel inte resse is om mee te doen. Pas als de gemeente ja zegt willen we met elkaar om de tafel en het project nader uitwerken. Stel dat het onverhoopt toch niet door gaat, dan is al het werk voor niets geweest." Het eerste kwartaal van dit jaar wordt gebruikt om te bekij ken hoeveel probleemgevallen er zijn. Muller: „Uit de landelij ke cijfers blijkt dat er een bed per 10.000 inwoners nodig is. Alphen heeft ruim 60.000 inwo ners. Dan kom je uit op zes bedden." Wethouder G. Brussen vindt het positief dat het Leger des Heils meedenkt over de crisis opvang. „Maar naar mijn idee moeten mensen die tijdelijk geen huisvesting hebben, wor den geholpen door de betref fende instanties. Op dit mo ment loopt een onderzoek naar de 'witte vlekken' in de opvang. Dat wordt binnenkort afgerond. Dan pas is duidelijk wat er no dig is in Alphen. Wellicht kun nen we daarin ook de inbreng van het Leger des Heils gebrui ken." nieuwe wetering Een 52-jarige paardenbezitter uit Nieuwe Wetering is bekeurd voor het verwaarlozen van zijn dieren. Bovendien ging hij op de bon voor diverse milieudelic ten. De politie heeft de paar- denhouderij van de man aan de Achterweg in Nieuwe Wetering gisteren met in totaal negen man gecontroleerd. De controle nam twee uur in beslag. De politie constateerde daar bij onder andere dat de stalling van de 49 aanwezige paarden te wensen over liet. Een aantal dieren zat in een te kleine ruim te die bovendien niet was uitge mest. Bij een aantal slachtpaar- den werden verse wonden aan getroffen. Hierbij heeft de poli tie een dierenarts ingeschakeld. Daarnaast bleek de paarden bezitter verontreinigde stoffen in de sloot te lozen. De politie heeft monsters genomen. Ver der was de mestopslag niet in orde, waren er zonder toestem ming afvalcontainers geplaatsi en illegaal schuren gehouwd Bovendien bleek dat de man bestrijdingsmiddelen had opge borgen in een niet afgesloten kast. VRIJE TIJD Turks In het Alphense wijkcentrum De Oude Wereld in de wijk Kerk en Zanen gaat eind deze maand een cursus Turks van start. Naast een beginnersgroep is er ook een cursus voor gevorder den. Voor de beginnerscursus is geen specifieke voorkennis ver eist. Inlichtingen bij Jelle Vaartjes, telefoon 01720-92896. Schaamte Het platform van Vrijzinnige Geloofsgemeenschappen in Al phen aan den Rijn praat op 27 januari over het thema schaam te. In het gebouw 'Nabij' aan het Lauraplein spreekt de schrijver C. Lindijer over het boek dat hij over dat onderwerp schreef. Schaamte heeft volgens hem een signaalfunctie en 'dient het werkelijk mens-zijn'. Toegang tot de lezing, die om 20.00 uur begint, kost 5 gulden. Popcabine Het Alphense jongerencentrum Het Kasteel opent op 21 januari de eerste 'popcabine'. De oe fencabine voor muzikanten wordt dan ingewijd met een op treden van vier Alphense bands. De 'Drones', 'The Marshmellow Overcoats', 'Razzmatazz' en de rapper Brainpower' spelen lus sen 21.00 en 03.00 uur rock. hiphop, funk en grunge. Na 03.00 uur sluit Het Kasteel de deuren nog niet, want de Noise DJ's gaan daarna door. De op brengst van de avond gaat naar de tweede popcabine. Die wordt anderhalve maand later opgeleverd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15