jongerenwerk kort Politie rekent op aanhouden verkrachters 13-jarig meisje Verkeersdrempels zaaien tweedracht op Leidseweg 'Stompwijkers worden nooit Leidschendammers' Regio Wachtlijst Hummelhof 'schandalig' lang VoOFSChotCIl hoildt Leiderdorp ten strijde tegen spuitbus-terreur DONDERDAG 13 JANUAR11994973lLMnF HANS KOENEKOOP. 0 Voorschotens kinderdagverblijf in voormalige Lucas College Gemeente verbiedt muziek in centrum aan Prins Bernhardlaan voorschoten «perk graver Een huilend jongetje wordt bin nengebracht in het splinter nieuwe onderkomen van kin derdagverblijf de Hummelhof. Sinds kort zit de crèche in het voormalige Lucas college aan de lohan Willem Frisolaan in Voorschoten. Het ventje lijkt het maar niets te vinden. „Maar", zegt hoofd van het kinderdag verblijf O. van der Bijl, „dat komt omdat dit zijn eerste dag Het kinderdagverblijf heeft de afgelopen jaren heel wat keren moeten verkassen. Ooit was het gehuisvest in een pand aan de Professor van der Waalslaan, maar dat werd te klein. Daarna vonden de kinderen en de leid sters onderdak in een vleugel van het voormalige Lucascolle- ge aan de Frisolaan tot de ge meente toestemming gaf voor de verbouwing. Tijdens de ver bouwing werd uitgeweken naar de I.aurentiusschool, die echter afbrandde. Als noodoplossing werd het kantoor van Innovam ingericht als kinderdagverblijf. Sinds twee weken zitten Van der Bijl en haar collega's in de oude school. Afgezien van enkele oude, vieze, gele stenen is er niets meer dat herinnert aan een oud schoolgebouw. „Die gele stenen zijn nog hetzelfde als toen mijn kinderen hier op school zaten", aldus Van der Bijl. Om het ge bouw om te toveren in een kin derdagverblijf is het plafond verlaagd, nieuwe vloerbedde- king gelegd en hebben de mees te muren een nieuw vrolijk kleurtje gekregen. Er wordt nog steeds gewerkt aan het pand. „Dat loopt uitstekend. De men sen die hier werken passen zich goed aan aan de kinderen", zegt Van der Bijl. Dat blijkt ook uit het feit dat de 78 kinderen gewoon komen. Zij worden opgevangen in zes kamers, waarvan de vloer ligt bezaaid met speelgoed. Buiten op het schoolplein wordt ook nog keihard gewerkt, want Van der Bijl wil niet alleen dat alles er binnen goed uitziet maar ook buiten. „Ik wil graag een mooi buitenterrein, dat moet een tuin worden." Ze heeft een jaar geleden con tact gezocht met een architect die een schets heeft gemaakt van de toekomstige tuin. Op dit moment is een aannemer tegels aan het leggen. Daar worden De relatie tussen de gemeente Voorschoten en het be stuur van het open jongerenwerk (OJW) is bekoeld, sinds het college onlangs een verbod uitvaardigde op twee ac tiviteiten in het jongerencentrum aan de Prins Bernhard laan. De jongeren wilden een avond met housemuziek en een avond met live-optreden van een band organise ren. Volgens het college is dat tegen de afspraken en wet houder M. Breunesse sloot de tent. voorschoten» judy n De wethouder verklaarde giste ren tegenover de leden van de gemeentelijke commissie voor welzijn dat het college 'niet an ders kon'. „We moesten onze bestuurlijke verantwoordelijk heid nemen." De afspraak met het bestuur van het OJW en de gemeente is, dat harde muziek niet kan. Mu- ziekactiviteiten mogen pas weer als de jongeren zijn verhuisd naar een ander onderkomen met voldoende geluidsisolatie. Het is de bedoeling dat er over enkele maanden een jongeren centrum komt bij zwembad Het Wedde. In afwachting daarvan zit de jeugd in een gebouw aan de Prins Bernhardlaan dat geen geluidsisolatie heeft. Sinds buurtbewoners klaagden over geluidsoverlast, geldt daar een verbod op muziekactiviteiten. Het jongerenwerk is sindsdien op sterven na dood. Een aantal omwonenden van de Prins Bernhardlaan zit de jongeren op de huid. Zo was Leiden in last nadat een paar bewoners medio december een aankondiging van een 'avond met house-muziek' aan de deur van het jongerencentrum had den zien hangen. Ook hadden ze in de krant een oproep gele zen voor 'een avond met een li ve-optreden'. De bewoners trokken bij het college aan de bel, dat na rijp beraad besloot om beide activiteiten te verbie den. Ze dreigden met juridische stappen als de gemeente niet zou ingrijpen. Het besluit om de avondjes te verbieden werd het college door het bestuur van het OJW niet in dank afgenomen. „Het bestuur vond dat de avonden best ge houden hadden kunnen wor den, en dat alles in het werk was gesteld om overlast te vermij den. We zijn uiteindelijk zonder begrip voor eikaars standpun ten uit elkaar gegaan", aldus Breunesse. Volgens de wethou der was er echter geen alterna tief. „Er loopt een zaak bij de Raad van State tegen de komst van het jongerencentrum bij zwembad Het Wedde, ik wil niet het risico lopen die te ver liezen. We hebben harde af spraken met de jongeren dat het niet uit de hand loopt. Dat willen we opgeheven hoofd kunnen zeggen." De leden van welzijn konden zich in het alge meen wel vinden in het besluit van het college. PvdA-raadslid P. den Hartog en CDA-raadslid G. Cremers toonden ook begrip voor de jongeren. „De jongeren hebben het ook niet erg getrof fen met de buurt. De bewoners zijn er niet toleranter op gewor den." Ook S. Harlaar sympathi seerde met de jongeren. „Het belang van een nieuwe ruimte is nu wel heel duidelijk aange toond." De kinderen drinken wat in het nier ten we hier. Het is gezellig, leuk en prachtig", aldus hoofd Van der Bijl. vakken op getekend waar de kinderen hun 'autootjes' kun nen parkeren. „Dat vinden ze hartstikke leuk", aldus Van der Bijl. Daarna leggen leerlingen van de Agrarische School Oegst- geest voor hun eindexamen de tuin aan. „Het is heel fijn dat zij jwe onderkomen van de Hummelhof. „Tot grote vreugde van iedereen zit- de kinderen reageren alsof ze thuiskomen. Ook de ouders vinden het foto loek zuyderduin thuiskomen. Ook de ouders vin den het prachtig. Maar met de ruimte komen we net uit, het zou wel fijn zijn als het iets ro yaler was geweest. Want het is schandalig dat sommige men- 1 al twee jaar op de wachtlijst Van der Bijl is erg te spreken over het nieuwe verblijf. „Tot grote vreugde van iedereen zit ten we hier. Het is gezellig, leuk en de kinderen reageren alsof ze voorschoten joost panhuysen De drie verkeersdrempels die de Leidseweg-Noord in Voorscho ten momenteel telt, moeten vervangen worden door drem pels van een ander, kleiner type. Dit idee, gelanceerd door bewo ners van de Leidseweg-Noord, zorgde gisteren tijdens een in spraakavond voor verdeeldheid. Sommige bewoners wijzen alle drempels pertinent af. „Je praat wel anders als je er vlakbij woont. Onze geestelijke ge zondheid is in het geding", al dus een tegenstander. De huidige verkeersdrempels hebben de afgelopen maanden voor veel klachten gezorgd. Au to's die op de drempels 'stuite ren' zouden trillingen veroorza ken, die de dichtstbijzijnde hui zen beschadigen. Een voorstel van de gemeente om de mid delste drempel weg te halen en de andere twee drempels te ver lagen vond noch in de Voor- schotense politiek noch bij de betrokkenen veel weerklank. Als de gemeenteraad beslist dat alle drempels moeten ver dwijnen, is de gemeente wat verkeersproblemen betreft met de Leidseweg-Noord 'uitge praat', zo stelde wethouder J. van de Poel. Hij wees erop dat de verkeersdrukte op de Leidse weg-Noord is gedaald sinds de drempels zijn aangebracht. Veel bewoners gaven toe dat de ver keersveiligheid is toegenomen, en stelden kleinere, minder overlast veroorzakende ver keersdrempels voor. Dit stuitte op het nodige verzet. „Hoe klein je de drempels ook maakt, de overlast blijft", zo meende een bewoner. Wel waren de aanwe zigen eensgezind in hun voor stel om de Leidseweg af te slui ten voor alle vrachtverkeer, maar de wethouder toonde zich niet erg optimistisch over de mogelijkheid deze wens te reali- staan.' Voorrangsfout levert knieletsel op wassenaar Een 14-jarig meisje uit Wassenaar is gisteravond rond zes uur met knieletsel overgebracht naar het Bronovo-zie- kenhuis in Den Haag. Het meisje werd op de kruising Starren- burglaan en Donker Curtiuslaan in haar woonplaats aangereden door een personenauto, die werd bestuurd door een 20-jarige man uit Wassenaar. Volgens een woordvoerder van de politie verleende de 14-jarige wielrijdster, die zonder licht reed, geen voorrang aan de automobilist. Rijverbod voor Wassenaarder wassenaar 11 et rijgedrag van een 51 -jarige Wassenaarder giste ren op de Zijdeweg was voldoende reden voor de politie om de man aan te houden. Een blaasproef op het bureau wees uit dat de automobilist behoorlijk veel alcohol had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van vier uur en een proces-verbaal. Voorschotense winkelier opgelicht voorschoten Zijn goedgelovigheid werd een muziekhandelaar uit de Voorschotense Schoolstraat fataal. Een nog onbekende klant kreeg vorige week van de de winkelier voor bijna 9000 gul den geluidsapparatuur en muziekinstrumenten mee. De 'goede klant' gaf zijn naam en adres aan de middenstander op en be loofde de volgende dag terug te komen om te betalen. Na enkele dagen werd duidelijk dat de winkelier was bedrogen. Een tele foontje naar het opgegeven adres leerde dat dat vals was. Graffiti wordt snel verwijderd leiderdorp roy klopper De gemeente Leiderdorp bindt binnenkort de strijd aan met graffiti. Ondergekalkte gemeen te-eigendommen worden bin nen twee dagen weer schoonge maakt, en winkeliers wordt ge vraagd de verfbussen achter slot en grendel te zetten zodat ze moeilijker te stelen zijn. Al bij de begrotingsbehande ling in het najaar van 1993 werd aangekondigd dat de gemeente het gekalk met spuitbussen op muren wil aanpakken. Hoe dat precies moest gebeuren was toen nog onduidelijk. Inmiddels werken ambtenaren aan een notitie waarin wat voorstellen staan. Allereerst moet de gemeente zelf het goede voorbeeld geven door graffiti snel te verwijderen. Onduidelijk is of winkels en wo ningbouwverenigingen wordt gevraagd dit voorbeeld te vol gen. Er wordt in ieder geval wel contact gelegd met de midden standers. De gemeente ver moedt dat vooral de jeugdige vandalen hun verfbussen veelal stelen. Om dat onmogelijk te maken, zouden de spuitbussen eigenlijk op een plaats moeten worden gezet zodat diefstal niet langer mogelijk is. Bijvoorbeeld achter de kassa of in afgesloten vitrines. Ten slotte moet graffiti via de algemene plaatselijke verorde ning (APV) strafbaar worden ge maakt. De gemeente wil met de politie afspraken maken over het snel straffen van jonge da ders via het Halt-project. De verwachting op het ge meentehuis is dat de ambtelijke notitie binnen enkele weken naar het college van B en W gaat. Dat kan er dan snel een besluit over nemen, waarna een voorstel aan de gemeenteraad wordt gedaan. Alle scholen in Leiden en Leiderdorp bezocht met tekening verdachte leiderdorp roy klopper De recherche heeft inmiddels alle Leidse en Leiderdorpse scholen bezocht met de compo sitietekening van een van de verkrachters van een 13-jarige meisje. Inmiddels zijn ook alle omwonenden van de Leider- dorpse Beukenschans gehoord. De politie heeft goede hoop de daders te pakken. „We halen al les uit de kast", aldus H. van Mastrigt, leidster van het onder zoek. De politie heeft de afgelopen dagen alle scholen in Leiden en Leiderdorp bezocht met een te kening van een van de daders. Overigens is die schets alleen verstrekt aan de schoolhoofden, er is niet met leerlingen zelf ge praat. De politie heeft een lijst met namen van mogelijke da ders, die op het moment wordt nagetrokken. „Velen vallen meteen al af, omdat ze op het moment van het misdrijf bij voorbeeld aan het werk of spor ten waren", aldus Van Mastrigt. Voorts is het buurtonderzoek geheel afgerond. Omwonenden die bij eerdere bezoeken niet thuis waren, hebben nu wel een bezoekje gehad van de politie met de vraag of ze iets hebben gezien. Uit het buurt- en passanten- onderzoek is in ieder geval vast komen staan dat het verhaal van het 13-jarige slachtoffer exact klopt. Diverse mensen hebben maandag 3 januari om streeks 16.30 uur inderdaad drie jongens zien rondhangen bij het verenigingsgebouw van Con Bravura. De politie is er zeer op ge brand de verkrachters van de 13-jarige aan te houden. „Deze zaak leeft erg, de mensen zijn verontwaardigd. Ook leeftijds genoten van de daders pikken dit niet. Dat merk je op de scho len." De recherche heeft goede hoop op een goede afloop. „We moeten en zullen die drie hier in de cel krijgen. Daarvoor ha len we alles uit de kast," aldus Van Maastregt. Als voorbeeld haalt ze de komst aan van een van de beste portrettekenaars. „Toen er een compositieteke ning moest worden gemaakt, hebben we die speciaal uit het oosten van het land laten ko men." Volgens de politie is het 13-ja rige slachtoffer van het zeden misdrijf er zeer slecht aan toe. Het meisje is psychisch behoor lijk toegetakeld. Raadslid Bregman vertegenwoordigt CDA én haar doip stompwuk loman leefmans „Iemand uit Stompwijk is in eerste instantie Stompwijker. In tweede instantie ook en in der de ook. Pas ver daarna komt het besef dat men tevens in Leids- chendam woont." Zo typeert K. Bregman-Lugtigheid, CDA- raadslid in Leidschendam, maar woonachtig in Stompwijk de denkwijze van haar dorpsgeno ten. Volgens haar is het terecht dat Stompwijk een 'status apar te' binnen Leidschendam geniet en ze is dan ook verheugd dat deze week bekend werd dat de dorpsraad blijft bestaan. De langgerekte katholieke en clave tussen Zoeterwoude en het Haaglanden gebied, inge klemd tussen Zoetermeer en Leidschendam 'hoort' bij geen van drie genoemde plaatsen. Stompwijk is een agrarische ge meenschap die met haar twee duizend zielen te klein is om zelf een gemeente te zijn. Daar om maakt het al jaren een bij zonder deel uit van Leidschen dam, maar die samenvoeging lijkt volstrekt willekeurig. Belangen Van de 23 raadsleden in Leids chendam komt er welgeteld één uit Stompwijk. En het is niet verwonderlijk dat dat een CDA'er is. Deze partij heeft een procentueel zeer grote aanhang in Stompwijk. Toch ziet Breg man, vrouw van een chrysan tenteler, zich niet als dé verte genwoordigster van Stompwijk in de raad maar gewoon als een van de negen CDA-raadsleden. Maar ze ontkomt er niet aan om als lid van de grootste fractie de belangen van de Stompwijkers extra onder de aandacht te brengen. „Stompwijkse jongeren die een huis in hun dorp toegewe zen willen hebben, moeten vaak eerst een tijd in een flat in Leidschendam. Dat is de enige manier om daarna voor Stomp wijk in aanmerking te kunnen komen. En dat zet bij een hoop van hen kwaad bloed, maar dat kan nu eenmaal niet anders", stipt Bregman een van de pro blemen aan. Op het gebied van de huisves ting is de integratie dus zo goed Voorschoten rer verzekert kunstcollectie l£j Voorschoten verzekert ha: kunstcollectie. De gemeentel heeft 453 kunstwerken in be zit met een waarde van bijna zes ton en moet daarvoor L een jaarlijkse premie van Pe 2250 gulden betalen. Delijnlan meeste van deze werken jntslaj hangen of staan in het ge-ji5tere meentehuis. Ook heeft Voor-1 schoten kunstwerken inraa bruikleen gegeven aan scho- lerdor len, brandweer en politie. De overige negentig kunstwer-f^— ken staan in het depot. Hoewel er slechts twee keer iets is voorgevallen,fL vindt de gemeente het risicof h 3 van beschadiging of diefstal reC1^ te groot om de kunstwerken onverzekerd te laten. Toen een bezoeker aan de afdeling 1 t^vnf sociale dienst en huisvesting onlangs zijn woede koelde op een kunstvoorwerp, moest de gemeente het geld voor herstel halen uit de post voor onderhoud van kunst- werken. Verder werd in 1990 J een prent gestolen uit de ba lie-ruimte van de afdeling centrale boekhouding, prent is inmiddels terug. raat k Tre alphek Meer kerstbomen in versnipperaar Het versnipperen van kerstbo men had dit jaar in Zoeterwou de meer succes dan vorig jaai In Zoeterwoude-Rijndijk den 479 bomen versnipperd, ir het dorp gingen 663 kerstbo men aan stukjes. Bij elkaar ren dat tien procent meer men dan vorig jaar. heeft de lijr op tijc voorl deze l kwnn Ag< r HAZER' Braas vvouci i- een k meld tie be Sporthal nu ook Lil officieel open De onlangs gerenoveerde sport) Cl hal De Schulpwei in Wassenaar is gisteren officieel heropenduNWO door wethouder V. Wensveenf De hal beschikt nu over een ge-pe Rij moderniseerde keuken en kan-loefte tine. Ook de entree heeft eerüog ni metamorfose ondergaanjisten Nieuw is de doorkijk vanuit deltellin kantine naar de sporthal. Te-jentra vens is een inbraakalarmsys-bngei teem aangebracht. De verbou-jeen t wing kostte ruim 700.000 gul-jaak den. neen [oncli Waterleiding onder fietspad De als voltooid. Maar Stompwijk blijft een aparte ons-kent-ons gemeenschap die bijvoorbeeld veel waarde hecht aan het be staan van haar eigen en ambte lijk vanuit Leidschendam ge steunde dorpsraad. Bregman is uitermate teleurgesteld dat B en W van Leidschandam onlangs geprobeerd hebben om deze raad (bestaande uit vertegen woordigers uit verschillende be langengroepen en instanties) op te heffen en te vervangen door onregelmatige werkbezoekjes aan Stompwijk van datzelfde college. Te laat „Zo'n dorpsraad heeft wel dege lijk een functie. Komt al sinds 1974 vier maal per jaar bijeen. Toen het water hier onlangs zo hoog stond, was het wel iemand uit die raad die aan de bel trok. De wethouder zou er pas zijn achtergekomen als het al te laat was", meent Bregman. De dorpsraad blijft dus bestaan en verder weet Stompwijk zich via het CDA altijd verzekerd van minimaal een lid in de gemeen teraad. Het CDA zet namelijk bij iedere raadsverkiezing iemand uit Stompwijk op de vierde plaats. En zolang als dat Breg- VKIJL IIJU man blijft, hoeven haar plaats- genoten niet bang te zijn dat het dorp onopgemerkt en stil zwijgend in het 'stedelijke' Leidschendam opgaat. „Laatst zei de burgemeester nog dat Stompwijkers zich ein delijk maar eens Leidschen dammers moesten gaan noe men. Hij zou moeten begrijpen dat dat soort opmerkingen zin loos zijn." Het Duinwaterbedrijf Zuid-Hol-P m land (DZH) heeft bij de ge-7un F meente Wassenaar een alterna-Pn8e tief tracé voorgesteld voor watertransportleiding. Dit t onder het fietspad langs de Kat-, wijkseweg en het pad over de Klip is als enige mogelijkheid overgebleven. Twee eerdere plannen werden geschrapt c dat ze te veel schade aan de tuur zouden aanrichten. Het college van B en W Wassenaar ziet wel heil in nu voorgestelde tracé door Wassenaar, dat bij hotel Duinoord verder gaat i Scheveningen tot aan pompstation. Van het oorspronkelijke t dwars door de duinen en beschermd natuurgebied Berk- heide zag DZH af vanwege de mogelijke schade aan de natuur na de graafwerkzaamheden. Ook de plannen voor een ander tracé- door de duinen achter Rijksdorp - belandden ir prullenbak. Het plan was niet alleen te duur, ook was de kans groot dat de natuur zou worden aangetast. Bovendien maakten enkele bollentelers bezwaar te gen de aanleg. De pijplijn door Wassenaar i: onderdeel van een leiding die nodig is om heel westelijk Zuid- Holland in de toekomst van vol doende water te kunnen blijven voorzien. De transportleiding vervangt een in 1955 aangeleg de buis die mankementen be gint te vertonen. Werkgelegenheid D66'er B. Bakker, kandidaat voor de Tweede Kamer, is dins dag 18 januari te gast bij zijn partijgenoten van de afdeling Wassenaar. In het Cultureel Centrum in de Kerkstraat spreekt Bakker over het onder werp 'Werkgelegenheid'. De bij eenkomst begint om 20.30 uur. K. Bregman-Lugtigheid: „Zo'n dorpsraad heeft wel degelijk een functie. Toen het water hier onlangs zo hoog stond, was het wel iemand uit die raad die aan de bel trok. De wethouder zou er pas zijn achtergekomen als het al te laat was". foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14