'De mesthoop moet worden opgeruimd' Brassband zorgt niet langer voor harmonie Oranjevereniging Rijnsburg nodigt de koningin uit Leiden Regio Akzo in Sassenheim haalt oude tanks weg 12l DONDERDAG 13 JANUAR11994 Oud-secretaris universiteit over bouwajfaire: Plotseling einde voor Leidsch Politie Muziek Gezelschap i- Vervolg van voorpagina i Als een 'mesthoop die moet worden opgeruimd', zo om- schrijft oud-secretaris D.P. den Os van het college van bestuur van de universiteit situatie rond de bouw van de I Annex bij het Sylvius Laboratorium. Den Os is gevraagd j de zaak ook na zijn VUT nog af te handelen omdat hij van meet af aan met het dossier was belast. Den Os wil ook naar aanleiding van het faillissement van pro jectontwikkelaar Fibomij liever niet inhoudelijk ingaan op de bouwaffaire rond de Annex. Nu dreigt de mogelijkheid dat de universiteit nog verwikkeld raakt in processen, met als mo gelijke inzet schadevergoeding. Den Os: „We zitten in een inge wikkeld juridisch krachtenveld. Je kunt dan je positie niet aan de openbaarheid prijs geven." Om die reden heeft de uni versiteit ook stukken die zijn opgevraagd over de zaak niet openbaar willen maken. Een Akzo-Sassenheim laat veertig grote tanks weghalen van het terrein aan de Rijksstraatweg. De werkzaamheden maken deel uit van een bodemsanering, die twee miljoen gulden kost. De vervuilde grond (er zit tolueen en xyleen in) wordt afgevoerd en schoongemaakt. De komen de maanden wordt het grond water gereinigd. In de tanks waren tot voor kort oplosmiddelen voor verf opgeslagen. Als gevolg van lek kage kwamen de stoffen in de jaren zeventig en tachtig in de bodem en het grondwater te recht. Eind jaren tachtig liet Ak zo op het terrein nieuwe tanks aanbrengen en stelde de onder grondse tanks buiten gebruik. Om te voorkomen dat de ver vuiling zich verspreid worden de tanks weggehaald. Voor de sanering moet de bo dem onder het tankenpark tot een diepte van vier meter wor den afgegraven. Het grondwater is tot tien meter diep vervuild. Het schoonmaken duurt nog enkele maanden. De tanks wor den na een schoonmaakbeurt afgevoerd als oud ijzer. Het is niet de eerste maar ook niet de laatste bodemsanering op het Akzo^terrein. De afgelo pen tijfi werd een benzinesta tionnetje opgeruimd en zijn een paar stookolietanks verwijderd. Daarnaast blijkt de grond onder het oudste gedeelte van de fa briek verontreinigd te zijn. Daar liggen enkele tanks, maar ook de brand uit 1968 heeft veront reiniging achtergelaten. Het is de bedoeling dat voor 1998 ook dit stuk grond wordt schoonge maakt. Plannen daarvoor zijn in de maak. Parkeren nog even goedkoop Het parkeertarief op de Konin gin Wilhelminaboulevard in Noordwijk blijft nog een maand op het oude tarief van 1,50 "gul den per uur. De verhoging naar drie gulden, die op 1 januari had moeten ingaan, is uitge steld tot februari. De reden hier van is dat het bedrijf dat de par- aantal daarvan is bovendien in handen van justitie die de zaak onderzoekt. Inmiddels stelt ook de universiteitsraad een onder zoek in. Den Os over de schade die dreigt te ontstaan: „De uni versiteit raakt door de affaire misschien wel gedupeerd, maar wij hebben steeds oprecht en betrouwbaar gehandeld." Geld Den Os en Sprey weerspreken uitlatingen van De Kempen dat de universiteit wel geld, 555.000 gulden, in het project zou heb ben gestoken. Dat bedrag zou wel zijn opgenomen in een of ferte van de ING-Bank, maar keerautomaten moet bijstellen de eerste weken geen tijd heeft om dat klusje uit te voeren. Bo vendien kan het energiebedrijf ondanks aandringen van de ge meente Noordwijk niet eerder dan eind januari voor de stroomvoorziening zorgen die nodig is voor een aantal nieuw te plaatsen parkeerautomaten. niet in de uiteindelijke overeen komst. Bouwbedrijf De Kempen meldde recentelijk dat deskun digen van de ING Bank zich tij dens de bouw geregeld op de hoogte stelden van de vorderin gen. Sprey en Den Os noemen het onbegrijpelijk dat er toch een hypotheek werd verstrekt toen de bouw nog niet halver wege was en bovendien stillag. De bank staakte de betalingen pas toen er al meer dan zeven miljoen gulden was uitgekeerd. De ING Bank heeft daar nooit uitleg over willen geven, omdat ze nooit commentaar geeft over zaken van cliënten. Advocaat Sprey typeert Fibo mij en ABS Eurospan nu als twee 'papieren ondernemin gen'. „In de bureaula links zat briefpapier van Fibomij. In de la rechts van ABS Eurospan. En dat was het." VRIJE TIJD Zelfverdediging In het Buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan 5 in Lei den start op 18 januari een cur sus zelfverdediging voor 55- plussers. Het gaat om 12 lessen op dinsdagen van 10-12 uur en twee lessen na enige tijd. Tel: 071-313648. Jeroen de Clown In de Droomfabriek aan de Ou de Singel 56 treedt zondag 16 januari om twee uur Jeroen de Clown op. De toegang is gratis. Voor meer informatie kunt u bellen naar de Droomfabriek, tel: 071-133883. Surinaams eten Kinderrestaurant Apevla in het buurthuis Matilo heeft voor woensdag 19 januari een Suri naams diner klaar gemaakt. Om te kunnen eten moeten de gas ten twee dagen tevoren reserve ren. Voor informatie kunt u bel len naar het buurthuis Matilo, Zaanstraat 16, tel: 071-412515. Verpleeghuis Het arbeidsbureau houdt op donderdag 20 januari in het ver pleeghuis Wijckerslooth, van Wijckersloothplein 1 in Oegst- geest, een Voorlichtingsbijeen komst over werken in een ver pleeghuis. Aanvang 19 uur. Over één ding is iedereen het eens: de jas x X verkleurde waar hij bijstond. Vraag is alleen of dat hoorde. Volgens meneer X niet. Hij spande dan ook een rechtszaak aan tegen de winkel waar hij zijn jas kocht, Expres Leder aan de Leidse Botermarkt. Volgens de eigenares van de zaak, mevrouw W. Nagtegaal, hoorde dat verkleuren echter: „Ik heb de klant verteld dat de jassen 'snel antiek worden' doordat de geverfde opperhuid snel loslaat." Ze wilde dan ook flink wat jassen meenemen naar de rechtszaal om het nieuwe, revolutionaire, procédé uit te leggen: „Alleen, ik kon die dag niet en werd veroordeeld." Ze moest van de rechter de 498 gulden terugbetalen die de jas had gekost, plus de wettelijke rente over dat bedrag en de proceskosten. De deurwaarder wist een deel van de proceskosten te innen, maar mevrouw Nagtegaal blijft weigeren de wettelijke rente te vergoeden. En d&t komt haar te staan op een pinnig stukje op de achterpagina van de Consumentengids, het blad van de Consumentenbond. Hardleers, wordt ze daarin genoemd. „Onzin", vindt ze. „Die klant is juist hardleers. Toen-ie de jas kocht, zei ik al direct: 'Eén ding meneer, de jas heeft als kenmerk dat-ie snel verkleurt, oud en antiek wordt." Toch kwam hij na drie maanden klagen over zijn jas, waarin lichtbruine stukken de zwarte stukken zouden afwisselen. Geen gezicht, noemt-ie dat." „Eigenlijk had-ie binnen een week moeten terugkomen. Maar ik had geen zin in problemen en besloot hem een andere jas geven", kijkt de ondernemer terug. Van datzelfde model had ze ook varianten zonder snel loslatend bovenlaagje, vertelde ze: „Hij wilde echter precies weer zo'n jas. En toen zei ik- dan moet u niet meer terugkomen." Drie weken later stond de koper toch weer op de stoep, kijkt ze terug. Of-ie zijn geld terug kon krijgen. Mevrouw Nagtegaal weigerde met de woorden: „U heeft een bewuste keuze gedaan." De man zocht steun bij de Consumentenbond, belde en schreef wat af. Toen dat allemaal niks opleverde, kwam het tot een proces. Hoewel de man klaagde dat de jas afgaf, eiste hij daarvoor geen schadevergoeding. „Opvallend", vindt mevrouw Nagtegaal dat. „Wal u ook moet weten is dat het model zeer goed heeft gelopen: de 250 exemplaren zijn compleet uitverkocht. En niemand klaagde verder." 'Ook moeten we weten dat ze al twintig jaar in het leer 'zit': „Ik laat zelf produceren, verkoop vanuit verschillende vestigingen, importeer èn exporteer. Ik ben dan ook een redelijke kenner, zou ik zo zeggen." Wachten Het was wachten, omdat de le verancier van het tuinameuble- ment te laat kwam. Maar uitein delijk kon gisteravond de bank, de schommel en een glijbaan worden overhandigd aan het Ronald McDonaldhuis door de Vrienden van de Leidse Reveilll- je. Tijdens '3 oktober' werden voor zo'n 3500 gulden aan rood-wit- Even breekt een glimlach door bij secretaris R. Paling van het Leidsch Politie Muziek Gezel schap (LPMG). „Mogen we on ze uniformen houden? Als dat zo is, dan kunnen we misschien toch doorgaan." Maar de ge pensioneerd reservepolitieman moet zijn hoop laten varen. Het behoud van de uniformen is slechts een gebaar van het poli tiekorps Hollands Midden. Dit jaar zal de korpsleiding echt alle banden verbreken met de brassband. De P van politie moet ver dwijnen uit de naam. Oefenen in de kantine van het Leidse po litiebureau is er niet meer bij. En af en toe een dienstwagen lenen voor het vervoer van de instrumenten mag ook niet meer. „Tja, dan zijn we dus ge woon een burgervereniging. We kunnen dan onmogelijk het hoofd boven water houden", voorspelt penningmeester J. Klingeler. Want de brassband is financieel niet in staat voor 27 man instrumenten te beheren, een repetitieruimte te huren en een dirigent te betalen. „Of we moeten onze leden 75 gulden contributie per maand vragen." En zo zal er dit jaar, één jaar voor het 75-jarig jubileum, plot seling een eind komen aan het roemruchte bestaan van het Leidsch Politie Muziek Gezel schap. Opgericht op 23 januari 1920 door de agenten W. Post, H. van der Schaft en C. Bruin- sma. Bedoeld om 'zowel in fi guurlijke als in werkelijke zin, meer en betere harmonie te brengen onder de leden van het politiekorps', zoals de eerste no tulen melden. „Indertijd werd er bij de sollicitatie gevraagd of je een instrument bespeelde. Zo ja, dan had je soms een streepje voor", weet Paling. Die 'harmonie in werkelijke zin' was er in het begin zeker. In korte tijd groeide het fanfare korps uit tot een saamhorig ge zelschap van ruim dertig musi cerende agenten. Kwaliteit werd ook geleverd. Al in 1934 bereikte het LPMG de hoogste muzikale afdeling van de Koninklijke Ne derlandse Federatie van Har monie en Fanfare-orkesten. In 1952 promoveerde de Leidse fanfare naar de afdeling 'uit muntendheid', om in 1963 op een concours een eerste prijs mét vaandel te winnen. „Dat is zo'n beetje de hoogste eer voor een fanfarekorps." Uiteraard wilde het korps die kwaliteit behouden. Maar dat ging in de loop der tijd steeds moeizamer. „De politie heeft geen kweekvijver van jong ta lent. We waren afhankelijk van wat zich aandiende. Op een ge geven moment raakten we steeds meer goede muzikanten kwijt en lukte het niet om uit het eigen politiekorps vervan gers te halen. Dus waren we ge noodzaakt om mensen van bui tenaf aan te trekken." dat Rijnsburg dit verzoek al zo vroeg heeft ingediend." Omvangrijk De vereniging heeft al een om vangrijk en gevarieerd program ma samengesteld. Met een her denkingsdienst, een tentoon stelling van het Genootschap Oud Rijnsburg en vele festivitei ten voor jeugd, volwassenen en ouderen wil de oranjevereni ging alle inwoners van Rijns burg betrekken bij deze dubbele viering. In de week van maandag 29 mei tot en met zaterdag 3 juni 1995 zullen de kinderen van de Rijnsburgse basisscholen vrij zijn. De week begint met een plechtige herdenkingsdienst in de Laurentiuskerk. Daarna zal er de hele week een kermis zijn. Omdat er in het verleden pro blemen waren met overlast van kermisbezoekers, zijn er duide lijke afspraken gemaakt tussen politie, gemeente, kermisexploi tanten en de vereniging. Van Oosten hierover: „Er zal door al le betrokkenen strenger worden toegezien. Maar iedereen in Rijnsburg weet dat de proble men altijd plaatshadden na sluiting van de kermis." Voorts ligt het in de bedoeling dat er een groot défilé komt van alle Rijnsburgse verenigingen. Dit défilé zal worden gevolgd door een receptie. In veiling Flora wordt een gala-avond ge houden. De activiteiten worden zaterdag 3 juni afgesloten met een taptoe. Dit evenement wordt verzorgd door vier korp- De laatste keer dat het Leidsch Politie Muziek Gezelschap in het openbaar optrad was tijdens de Leidse Lakenfeesten. Met dirigent Jan Schut. FOTO HENK BOUWMAN De oranjevereniging Rijnsburg probeert koningin Beatrix te strikken om over anderhalf jaar naar Rijnsburg te komen. De grootste oranjevereniging van Nederland bestaat volgend jaar vijftig jaar. Voorts wordt in 1995 herdacht dat een halve eeuw geleden de Nederlanders van de Duitse overheersing zijn be vrijd. Voor deze dubbele viering is in Rijnsburg een jubileumcom missie in het leven geroepen. Voorzitter D.J. van Egmond: „Het is niet eenvoudig om de koningin hierheen te halen, maar we zijn er druk mee bezig en we hebben de moed nog niet opgegeven." Even wachten was gisteren het parool tijdens de overhandiging van het cadeau tuinspullen op. te shawls verkocht, door de Vrienden, die zich op alle mo gelijke manieren sterk maken om het reveille te bevorderen. Voor dat geld werden de ca deaus aangeschaft. De overhan diging aan de directeur werd omlijst met een optreden van de Evenementenband van K&G. Bij de tijd In Leiden en regio zijn niet ge noeg klokkenmakers, zo be weert De Friese klokkenmaker J. van den Broek. Zijn verhaal. Jaarlijks gaan ruim vijftig Leidse klokken op reis voor een repara tie in het gehucht Harich in Friesland waarVan den Broek zijn zaak heeft. Hij is geen ge wone klokkenhersteller, Van den Broek is een klokkenspecia- list. Een uurwerk van een tientje tref je bij hem niet aan. „Nee, het gaat om oude klokken uit hei begin van deze eeuw. En niemand laat toch nog een goedkoop horloge maJcen?" Zij naam waart rond in klok- minnend Nederland: „Ze ko men niet alleen uit de Leidse re gio naar me toe. ook uit andere delen van Nederland." En dat is logisch: „Er zijn wel genoeg ju weliers maar die kunnen deze oude klokken niet repareren. Zij besteden dat ook uit aan opge leide reparateurs, waardoor het hartstikke duur wordt." Bij hem liegen de prijzen er ook niet om. Een nieuw mechaniek voor een oude klok kost een slordige drieduizend gulden Maar: „De klant komt nooit voor verrassingen te staan. Voordat ik de klok maak, be spreek ik de prijs. Als die te hoog is maak ik hem niet." En daar moeten de reiskosten naar Friesland dan ook nog bij opgeteld worden. Want het is wel de bedoeling dat de klant de klok komt brengen. Behalve als Van den Broek toevallig in het Westen is. Dan neemt hij het uurwerk mee. Klopt het verhaal van Van den Broek? Zijn er geen klokkenma kers in de regio. Het lijkt meer een aardig verhaal om wat Leid se klanten te lokken. In de Gou den Gids staan namelijk al zo'n vijf reparateurs zijn. En een Leidse klokkenmaker beweert zelfs dat er tien specialisten zoals Van den Broek te vinden zijn. Wie dus bij de tijd is, blijft ge woon in de buurt. Perk Graver, Paul van der Kooi]» De voorzitter van de oranje vereniging A. van Oosten vult deze wens nog verder aan. „Het is echt heel, heel moeilijk om haar uit te nodigen, maar lukt het, dan is haar aanwezigheid absoluut de kroon op ons werk." De aanwezigheid van een ander lid van de koninklijke familie ziet de vereniging even eens als een bijdrage aan de fes tiviteiten rond de jubileumvie ring. H. Kamp van de Rijksvoor lichting kan niet zeggen of de aanvraag positief wordt geho noreerd. „De agenda van de ko ningin is in mei altijd erg vol en voor mei 1995 zal dat, gezien de vele herdenkingsfeesten rond de bevrijding, ook zeker het ge val zijn. Maar het is niet slecht De terugloop van muzikale agenten is het LPMG uiteinde lijk fataal geworden. Op dit mo ment is penningmeester Klinge ier nog de enige dienstdoende diender die meespeelt in de brassband. De korpsleiding vindt dat te weinig. De binding met de politie is er niet meer. Daarom wordt definitief afstand gedaan van het gezelschap. Paling en Klingeier rest nu weinig anders dan terug te den ken aan het roemruchte verle den. Waarin de fanfare, die zich in de jaren 70 omvormde tot brassband, regelmatig op con coursen en festivals in de prij zen viel. In 1979 bijvoorbeeld behaalde het LPMG tijdens het Tulip Time International Music Festival in Katwijk een eerste prijs. In Leiden verwierf het LPMG faam met het jaarlijks blazen van de reveille op 3 oktober. En zo'n 25 jaar lang bracht de brassband The Last Post ten ge hore tijdens dodenherdenking. Voorts gaf het LPMG elk jaar in februari een winterconcert. Buitenlandse optredens in het Franse Lens, het Duitse Kassei en de Hongaarse hoofdstad Boedapest vormden hoogte- Een foto uit vroege tijden. Het Leidsch Politie Muziek Gezelschap poserend in de Burcht. punten. Met als absolute topper de trip in 1982 naar Oxford, waar het LPMG op 'National Remembrance Day' bij het her denkingsmonument speelde. Een bedrukte Paling: „In 1995 zouden we naar Polen zijn ge gaan. Dat reisje kunnen we nu op onze buik schrijven."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13