New Age voor kerken meer dan marginaal verschijnsel Kerk Samenleving 'De wereld is een trainingskamp, het grote feest komt nog' LJ DONDERDAG 13 JANUAR11994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -3 BUITENLAND KORT Militair ingrijpen Paus Johannes Paulus II heeft gisteren gewaarschuwd voor militair ingrijpen in Bosnië. „Volgens de leer van de kerk is elke militaire agressie als moreel verwer pelijk te beschouwen", zei hij tijdens de wekelijkse audiën tie. De NAVO heeft afgelopen dinsdag gedreigd geweld te gebruiken als Serviërs VN- troepen blijven hinderen. De paus waarschuwde tegen over ongeveer 4000 gelovige toehoorders voor uitbreiding van de oorlog in het voorma lige Joegoslavië, die 'het be gin van een Europese of zelfs wereldwijde oorlog kan wor den'. Humanitaire hulp door de internationale gemeen schap is volgens hem een be ter middel om de 'agressor te ontwapenen' dan militaire interventie. Seminaries Gebrek aan personeel op de grote seminaries heeft het Vaticaan doen besluiten de deuren te openen voor niet- theologische docenten, zo wel vrouwen als mannen. Dat blijkt uit de nieuwe 'Richtlijnen voor de voorbe reiding van docenten op se minaries' die deze week zijn gepubliceerd. „Het zou op portuun zijn", aldus het do cument van de Vaticaanse congregatie voor katholiek onderwijs, „om leken, man nen en vrouwen, een plaats te geven op het seminarie, geselecteerd op basis van hun bijzondere charisma en hun bewezen competentie." Op het gebied van bijvoor beeld politieke, economische en sociale problemen, we- tenschapsvragen, bio-ethiek, ecologie, kunstgeschiedenis en sociale communicatie middelen, zouden de leken hun bedrage kunnen leveren aan de vorming van de toe komstige priesters. Maffia Rooms-katholieken op Sicilië hebben paus Johannes Paulus II afgelopen maandag opgeroepen de aartsbisschop van de Siciliaanse stad Mon- reale te schorsen. Mgr. Salva- tore Cassisa wordt ervan be schuldigd banden met de maffia te onderhouden. Zijn secretaris Mario Campisi wordt ervan verdacht een lid van de mafia te hebben hel pen vluchten. Cassisa zou volgens een priester een be drag van 400.000 dollar (bij na 800.000 gulden) als belo ning hebben gekregen van een bedrijf dat in handen van de maffia is. Dit bedrijf had de opdracht gekregen de ka thedraal van Monreale te res taureren. Siciliaanse priesters en leken benadrukken in de brief aan de paus dat Cas- sisa's vermeende betrokken heid niet alleen hemzelf in diskrediet brengt, maar ook de geloofwaardigheid van de kerk ondermijnt. De aartsbis schop heeft de beschuldigin gen met grote stelligheid ontkend. Ontvoering De Turkse paramilitaire isla mitische Hezbollah-bewe- ging heeft de Syrisch-ortho doxe priester Melke Tok (61) uit Midih ontvoerd. Dit ge beurde in het door Aramese christenen bewoonde gebied in het zuidoosten van Tur kije. De Suryoye (Aramese) Federatie Nederland heeft dat bekendgemaakt. Zij spreekt in een verklaring haar grote verontrusting uit over ontvoeringen van leden van het Aramese volk. Verder roept de federatie de hulp in van westerse landen, met na me van Nederland. De door de Turkse regering gesteun de 'dorpswachters' streven ernaar de christenen uit het gebied te verdrijven waar zij al 2000 jaar wonen. Terwijl volgens sommige kenners New Age al weer over z'n hoogtepunt heen is, wijden de drie Samen op Weg kerken eind januari voor het eerst een bespreking aan deze religieuze beweging. Dat is nodig omdat New Age gezien de populariteit van lectuur en cursussen 'meer dan een marginaal verschijnsel' is. LEIDSCHENDAM ANP Hel zogenoemde Nieuwe-Tijds- denken heeft ook aantrekkings kracht op de kerken, zo staat in een notitie voor de trio-synode van de hervormde, gerefor meerde en lutherse kerken die op 28 en 29 januari wordt ge houden. Gemeenteleden zeg gen door "New Age 'eindelijk het gevoel te krijgen vrijuit te kun nen spreken over hun geestelij ke ervaringen, bijvoorbeeld over verschijningen van engelen. En zij zien deze eerder als verdie ping van hun christelijk geloof dan als een verloochening daar voor de ene kerkganger is het duidelijk dat in astrologie, alter natieve geneeswijzen, oosterse mystiek en reïncarnatiegeloof (om slechts enkele aspecten van New Age te noemen) de duivel zelf aan het werk is. Maar voor andere kerkleden wórdt hierin juist verwoord 'waar het in het christelijk geloven altijd al om ging'- De hervormde en gerefor meerde theologen die het rap port opstelden, wensen New Age niet onder te brengen in de rubriek occult, maar lopen er evenmin mee weg. Zij willen met 'deze nieuwe leer van den ken, zien en voelen' in gesprek komen. „De aantrekkingskracht van het New Age-gedachten- goed zit voor velen juist in het beroep dat gedaan wordt op hoofd en hart, op verstand en gevoel samen", hebben zij ge constateerd. Maar het rapport laat ook waarschuwende woorden ho ren. Zo is er binnen New Age 'veel kortstondige modieuzig- heid' en is de kritiek aan het adres van de kerk lang niet altijd terecht. „We hoeven ons niet schamen voor onze komaf en voor onze geloofsbrieven. De kerken hebben (nog steeds) hun geheim. Zij hebben hun eigen, sterke verhaal." Ernstige vragen hebben de opstellers ook bij het reïncarnatiegeloof. Ondanks hun kritische vragen roepen de makers van het rap port kerkleden op om 'naast de mensen van New Age te gaan staan, in ons midden en daar buiten. Want juist het gebrek aan beleefde gemeenschap deed velen van hen hun heil el ders zoeken'. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Hendrik Ido Ambacht en Krabbendijke: P.J. Stam jr. te Kat wijk aan Zee, voor Rijssen (wijk 2) (toez.): J. Veldhuijzen te Putten. Beroepen: te Haastrecht: mevr. W.J. Keunmg, kandidaat te Leiden. Aangenomen: naar Leiderdorp: B E Th. Rutgers te Gorinchem. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Nieuw Amsterdam: J. van Breevoort te Katwijk aan den Rijn. Wortmanstraat 318,8265 AM Kam pen, tel: 05202-12530. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Meliskerke: C.A. van Dieren te Stolwijk; voor Nieuwerkerk (Zld): A. Moerkerken te Gouda. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTEN Aangenomen: naar Amersfoort (part time): mevr. F.H. Karelse-Dijk, kandi daat te Leeuwarden, die tevens predi kant te Apeldoorn (part-time) wordt. NED.GEREF. KERKEN Beroepen: te Bunschoten-Spaken burg: W.J. van der Linde te Ede. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Zwijndrecht: C.A. van Dierente Stolwijk. GEREF.GEM. IN NED. Beroepen: te Terneuzen: F. Mallan te Alblasserdam. DE OEPING Van de maag naar de ziel. Zo typeert de hervormde predikant PJ. Stam jr. zijn eigen 'roepingsgeschiedenis'. Als telg uit een oud Vlaardings zeemansgeslacht volgde hij aanvankelijk een opleiding aan de vakschool voor bakkerij- en hotelpersoneel in Rotterdam, met de bedoeling als hofmeester of kok aan te monsteren op een groot passagiersschip. 'Heel klassiek en heel ouderwets' werd hij op zestienjarige leeftijd in de Bethelkerk van zijn woonplaats gegrepen door een preek van de toenmalige predikant A.P. Nauta. Stam begon zijn eigen domineesloopbaan in 1985 in Ter Aar en staat inmiddels vier jaar in Katwijk aan Zee. Varen doet hij alleen nog voor zijn plezier, bij voorkeur op de kotters KW 137 en 173, die in de kustplaats al het 'domineesspan' worden genoemd. Katwijkers omschrijft Stam als 'een open volk, rondborstig, vroom en toch ook warm'. Hij mag ze graag prikkelen door ingesleten patronen in hun geloofsleven ter discussie te stellen. „Ik ben opgegroeid in, zoals dat wel wordt aangeduid, een ge spleten gezin. Mijn vader is niet kerkelijk gebonden, hij denkt over de dingen heel anders dan ik. Mijn moeder daarentegen is ouderwets-hervormd. Als kind ging ik op zondag twee keer naar de kerk, 's morgens en 's avonds. En 's middags naar For- tuna Vlaardingen, voetballen kijken. Tot groot ongenoegen van mijn moeder. 'Je doet mij verdriet en de Heere God ook', zei ze vaak. Met een brok in de keel ging ik dan naar het veld. Maar als ze goed speelden, was ik dat ook zo weer kwijt. Geloven deed ik altijd wel, het evangelie sprak me aan. Maar er was een moment dat het voor mij heel duidelijk werd dat ik predikant moest worden. Zestien was ik, toen dominee Nauta op Tweede Pinksterdag preekte over Joël 2, vers 28. Een echte Pinkstertekst: 'Daarna zal het geschieden, dat Ik mijn Geest zal uitstorten op al wat leeft, en uw zonen en uw doch ters zullen profeteren; uw ou den zullen dromen dromen; uw jongelingen zullen gezichten zien.' Dat greep me enorm aan. Ik stond nog in de kerk toen ie dereen allang was verdwenen en de koster mij vriendelijk doch dringend verzocht naar huis te gaan. Sinds die dienst Dominee PJ. Stam jr.: „Toen ik voor het eerst op de kansel van de Nieuwe Kerk stond, was het alsof ik thuiskwam." foto dickhogewoning wist ik: dat is mijn plek. Voor mijn studie theologie heb ik heel bewust gekozen voor de universiteit van Leiden, een als modem bekend staande faculteit. Zo ben ik opgevoed: niet in je schulp kruipen, maar juist daar naar toe gaan waar men anders denkt en leeft. In deze omgeving kon ik toetsen wat de gereformeerde leer echt waard is. Daar heb ik nooit een moment spijt van gehad. Wat mij in het predikants ambt trok? Er is geen heerlijker gevoel dan de wetenschap dat er Eén is die dit leven leidt en draagt. En dat je mag beseffen dat het hier allemaal nog maar voorwerk is. De wereld is een trainingskamp, het grote feest komt nog. Na mijn studie kon ik kiezen uit meerdere gemeenten. Het werd Ter Aar. Waarom? Dat weet ik niet. Er was een plaats waar ik liever voor had gekozen, maar bij Ter Aar had ik iets van: daar moet ik heen. Er zijn be slissingen die je niet kunt ver klaren. Ik stond drie jaar in Ter Aar toen de eerste gemeenten weer begonnen te bellen: die dachten dat ik al beroepbaar was. Op een gegeven moment heb ik toen tegen mijn vrouw gezegd: als Katwijk belt, ga ik. Heel vreemd, want ik was er nog nooit geweest. Prompt bel de een week later de scriba van een Katwijkse wijkgemeente me op, om te vragen of ik eens in de Nieuwe Kerk wilde preken. Dat was een hele vreemde erva ring. Toen ik er voor het eerst op de kansel stond, was het als of ik thuiskwam. Na die ene keer zei ik, terug in Ter Aar, te gen mijn vrouw: over een jaar sta ik in Katwijk. 'Je bent een ar rogante kwal', reageerde ze. Maar het is wel zo gegaan. Die keuze voor Katwijk lijkt in strijd met de houding van 'altijd daarheen gaan waar men an ders denkt en leeft', die mij zo met de paplepel is ingegoten. Maar dat kan je op twee manie ren interpreteren. Je kunt kie zen voor een geseculariseerde gemeente, om te proberen te redden wat er te redden valt. Dat is een uitdaging. Maar je kunt ook proberen om op een plek waar vaste patronen en tra dities zijn ontstaan - en er dus sprake kan zijn van een zekere verstarring - te laten zien dat het geloof het hele leven pakt. Wat me in deze gemeente te genstond en tegelijktertijd aan trok was de dubbele moraal, waarin de zondag anders is dan de doordeweekse dagen. Velen willen hier, om maar een voor beeld te noemen, een preek ho ren waarin de dominee zegt dat de televisie de duivel is en voor behoedmiddelen niet mogen. Terwijl het merendeel van die zelfde mensen thuis een televi sie heeft en voorbehoedmidde len gebruikt. Daarmee kun je voor God niet bestaan. Wat je op zondag eet en drinkt in de prediking, moet zich ook op an dere dagen vertalen in je handel en wandel. Dat is voor mij de uitdaging van Katwijk geweest. Hier is in feite ook een stuk se cularisatie, maar dan onder een andere dekmantel. Mijn ervaring als predikant is dat je hier ronduit voor je me ning kunt uitkomen. En ik denk ook dat men het waardeert. Je moet als volwassen mensen kunnen spreken over onderwer pen als: waarom zing ik alleen psalmen en geen gezangen? Waarom wordt er op een be paalde manier van kleden de nadruk gelegd? Waarom zingt een koor niet tijdens de kerk dienst op zondag? Daar heb ik m'n eigen standpunten over. Hier bestaat nogal eens de nei ging om bepaalde keuzen die men moeilijk kan verdedigen ten opzichte van de Bijbel, maar helemaal niet te bespreken. Als je dat wél probeert, krijg je ook weieens een tegenreactie. Dan belt er iemand op die zegt: do minee, u maakt allerlei dingen wakker in de jongelui. En dan zeggen ze er ook hun naam niet bij. Daar heb ik dan verdriet Ik geloof dat God en alle dingen bestuurt. Maar het is voor mij ook een feit dat ieder mens voor 100 procent zijn eigen verantwoordelijkheid heeft. Dat houd ik de jongeren op de catechisatie ook altijd voor. Ik beschouw mezelf als een klassiek-hervormde predikant. Het gaat voor mij om het Woord van God, dat moet bij de mensen komen. Niet door geëx- perimenteer met allerlei vor men van liturgie of alternatieve diensten, dat beschouw ik als het opentrekken van de trucen doos. Het Woord moet het doen. Maar aan de andere kant wil ik als dominee wel jn de vol le breedte van de kerk staan. Mezelf niet laten opsluiten in een hokje. Ik wil, bij wijze van spreken, net zo makkelijk kun nen omgaan met een PSP'er als met een SGP'er. Hoewel ik op beiden niet stem." DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck DUS U puzope UW ÉÉRSTE &ANKOVeRv/AL VBERTi& JAAR. ö-eugDew V'JF JAAR WAS IK. WiLDE" BR OOK AU E-EW ToEN IK VlÉR WAS, MAAR TOEN MODRT IK fJOG» NiÉT ALU£fAJ OB 6TRAAT ÖVERSTeK&N. COLOFON Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE: B M. Essenberg. G.P Arnold (adj), J HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R D. Paauw, tel. dag. 9.30- 11 30 uur 071-356215, of per post. HOOFDKANTOOR^^ REGIOKANTOOR:56 Telefoon 02521 -19353. Fax 02521 -19610. Advertentles071-323508 en 071-32; -321921 ma -vrij. van 8.30-17 00 ui per jaar 329.30 VERZENDING PER POST^ KLACHTEN^BEZ^R^^NG36 ma t/mvrij: 18.00-19.30 uur, zat 10.00-12.00 uur. 29.30 84,55 328,30 HET WEER HANS VAN ES Voelbaar kouder Ou Op verreweg de meeste dagen van het jaar wordt de maxi mum-temperatuur in de mid daguren bereikt, meestal één of twee uur na de hoogste zonne stand. Maar vooral tijdens de wintermaanden wordt er nog wel eens afgeweken van de nor male dienstregeling. Niet zel den wordt de hoogste tempera tuur in de avond of nacht be reikt. Gisteren zagen we hier een mooi voorbeeld van met zeer hoge temperaturen in de avonduren. De zon speelt in de ze tijd van het jaar een onder geschikte rol als het gaat om de verwarming op onze breedte graad. Als alleen zonnewarmte bepalend zou zijn voor de tem peratuur, zouden we hier in de winter een diepvriesklimaat hebben. De zwakke winterzon krijgt ech ter hulp van transport van war me lucht uit zuidelijker regio nen; de winterwarmte die we hier kennen, is niets anders dan geïmporteerde warmte. De 'warme sector' van een stevig uitdiepend Schots lagedrukge bied arriveerde gisteravond. Op de dagelijkse weerkaart is zo'n gebied regelmatig te zien, als een zone in de vorm van een driehoek tussen het warmte- en het koufront van een depressie. Overdag werd het nog niet war mer dan 7 of 8 graden; maar in de van oorsprong subtropische lucht bereikte het kwik in de loop van de avond een piek van 12 a 13 graden. Daarbij stond aan de Hollandse kust enige tijd een zuidwester- j storm, maar ook in de strook achter de duinenrij kwamen J meldingen binnen van zware windstoten tot 22 meter per se conde. Qua neerslag viel er re gionaal tussen 5 en 10 milli meter. In de loop van de nacht passeerde het koufront en van- i daag liggen we in koelere,'wat onstabiele lucht met neiging tot buienvorming. Morgen verandert er nog niet veel. Er zijn bij tijd en wijle aar dige momenten met zon, maar helemaal droog blijft het waar schijnlijk met. Tijdens het weekeinde ruimt de stroming geleidelijk naar noord tot noordwest. Arctische luchtmas- sa's, die over het relatief warme water van de Noordzee strijken, laten de buiigheid verder toe nemen, waarbij de neerslag steeds meer in de vorm van ha gel en (natte) sneeuw naar be neden komt. Het wordt voel baar kouder met overdag nog maar 3 4 graden en in de nacht rond het vriespunt of iets daaronder. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en vooral in Ierland en de westelijke gebieden van Schotland en Engeland enkele buien. Vandaag nog tamelijk veel wind. Middagtemperatuur van 6 graden in Schotland tot 10 plaatselijk in zuid-ler- landenzuid-Engeland. België en Luxemburg: gié en in Luxemburg veel bewolking en perioden met regen. Elders ook en kele opklaringen en nu en dan een bui. Middagtem peratuur ongeveer 10 gra- den, morgen wat lager. Noord- en Midden-Frank rijk: Veel bewolking en perio den met regen. In de noordwestelijke regio's vandaag ook en kele opklaringen. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden, morgen wat lager. Portugal en Madeira: Portugal: In het noorden veel bewolking en nu en dan regen. In het zuiden perio den met zon en droog. Middagtempera tuur van 14 graden bij Porto tot 18 in de Algarve. Madeira: Enkele wolkenvelden, ook geregeld zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 19 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Ten noorden en westen van Ma drid in het algemeen veel bewolking en voornamelijk morgen nu en dan regen. Middagtemperatuur 10 tot 15 graden. Ten zuiden van Madrid en ook langs de Costa's perioden met zon en maxima tussen 19 en 22 graden, rond Madrid circa 15. Canarische Eilanden: Droog en perioden met zon. Maxima aan de zuids- tranden ongeveer 22 graden. Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: Droog eji perio den met zon. Maxima van 18 graden bij Tanger tot 22 bij Agadir. Tunesië: Meer zon en vandaag alleen langs de oostkust nog kans op een bui. Maxima aan zee oplopend tot ongeveer 20 graden. Zuid-Frankrijk: Langs de Middellandse zeekust perio den met zon, droog en maxima van 15 tot 18 graden. Elders eerst ook zon, maar vooral in de noordwestelijke depar tementen ook nu en dan regen. Maxima 10 tot 15 graden, maar vandaag door föhn aan de voet van de Pyreneeën tot 19 graden. In de Franse Alpen valt eerst sneeuw boven de 15Ó0 meter, maar morgen boven'de 1000 meter. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Maxima on geveer 20 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Perioden met zon en alleen van daag op Sicilië eerst nog kans op een bui. Middagtemperatuur van 8 graden in de Povlakte tot 14 19 graden elders. In de Dolomieten overwegend zonnig en temperatuur in de middag op 2000 me ter hoogte enkele graden boven nul. Cor- Griekenland en Kreta: Vandaag half tot zwaar bewolkt en bui en. Morgen van het westen uit meer zon en op Kreta eerst nog een enkele bui. Middagtemperatuur tussen 13 en 17 graden. Turkije en Cyprus: Half tot zwaar bewolkt en perioden met regen. Vandaag ten oosten van Antalya en op Cyprus eerst nog af en toe zon en maxima circa 19 graden. Morgen aan de westkust meer opklaringen en droger. Middagtemperatuur ongeveer 15 gra den. Duitsland: In het midden en zuiden veel bewolking en perioden met regen. Aan de voet van de Alpen eerst nog droog. In het noor den half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Maxima 8 tot 12 graden, maar mor- 7 graden. Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. 9 5 il Or VRIJDAG 14 JANUARI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.41 Zon onder 16.52 Maan op 09.26 Maan onder20.19 Waterstanden Katwijk Hoog water 04.40 16.48 Laag water 00.20 12.41 Weerrapporten 12 januari 19 u Bordeaux Brussel Cyprus licht bew zzo3 36 25 Zwitserland en Oostenrijk: In het r den nemen vooral op morgen de r slagkansen toe. Eerst stijgt de snet HEINZ aap, weet jij een man/er om aan de kramt van teren te komen

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12