"Leiden I i SKIL schort fusie-overleg op 'Kwestie van onderhandelen' 'We hebben ze uit de heupen gekregen II Alders en Wallage bezoeken Slaaghwijk Opluchting over Vrouwenkerkplein Merkje helpt jongen bij vinden dief Inleverdatum onderzoek speeltuin wensen verlaat Vlasveld voert lijst LWG/De Groenen aan iDONDERDAG 13 JANUAR11994 11 Verkrachters y* a De politie van Lei- I derdorp rekent er op dat de drie verkrachters van een 1 B-jarig meisje worden aangehouden. ,,We halen alles uit de kast." Paarden A ^en 52-jarige man I 3 u;t Nieuwe Wete ring verwaarloosde zijn paarden: sommige dieren hadden volgens de politie verse wonden. Man rijdt jongens voor de sokken leiden Twee Leidse jongens (16 en 17 jaar) op een bromfiets zijn gisterochtend aangereden door 55-jarige automobilist. De onoplettende man reed zijn auto vanaf een parkeerplaats ach teruit de Cornelis Schuytstraat op en schepte de jongens, die op dat moment passeerden. Beiden liepen beenletsel op en moes ten worden overgebracht naar het Diaconessenziekenhuis. Broer eist vrijlating zus leiden De 27-jarige broer van de 31 - jarige Leidse vrouw die maandag haar eigen dossier stal bij de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD), deed gisteren een onbesuisde poging zijn zus te bevrijden. Hij reed zonder toestemming de binnenplaats op van het bureau aan de Langegracht en eiste briesend de vrijlating van zijn zus. De man raakte zo over zijn toeren dat agenten hem in tijdelijk een cel ingooiden om hem te laten afkoelen. Na een paar uur werd de broer in vrijheid gesteld, 's Avonds mocht ook zijn zus naar huis. De politie was toen pas klaar met haar ver hoor. Het dossier is inmiddels gevonden en teruggebracht naar de GSD. Vrouw mishandeld voor ogen politie leiden De aanhouding van een 26jarige Noordwijker ging de Leidse politie gisteravond wel erg gemakkelijk af. De man begon nota bene vóór het bureau aan de Langegracht een 16-jarig meisje te schoppen en te slaan. Agenten renden op de mishan deling af en overmeesterden de man, die daarna geboeid naar het bureau is afgevoerd. Het meisje, dat diverse blauwe plekken had opgelopen, vertelde dat zij al eerder door de man was gesla gen. Vorming nieuwe welzijnsorganisatie op de tocht Milieuminister Alders en staat secretaris Wallage brengen maandag 24 januari een werk bezoek aan de Slaaghwijk. Ver gezeld van enkele PvdA-leden van de Tweede Kamer en pro vinciale staten maken ze een wandeling door de wijk en heb ben daarna een gesprek met le den van de wijkgroep en buurt bewoners. De politici komen om 14.00 uur aan in buurthuis Op Eigen leiden loman leefmans j „Als de Raad van State de schorsing niet had opgeheven, dan was het plan nog eens twee jaar vertraagd. Dat dit niet is ge- beurd en de staatsraad ons ge lijk heeft gegeven is een aai over de bol van Leiden." Dat is de eerste reactie van wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke Orde ning) op het nieuws dat het I Vrouwenkerkplein eindelijk, na I meer dan tien jaar geharrewar, mag worden bebouwd en op nieuw ingericht. Sinds het plein in 1979 voor veel geld tot een ruïne werd omgetoverd, is de inrichting van het open stuk binnenstad omstreden geweest. Enkele ja ren geleden ontstond het idee om er winkel(s) met daar bo venop appartementen te ma ken, die aansloten op de Haar lemmerstraat. Maar de buuft- vereniging en individuele om wonenden wisten deze plannen tot nu toe met succes tegen te houden. Door het besluit van de Raad van State kwam daar dins- De stichting sociaal cultureel werk in Leiden (SKIL) heeft de besprekingen over de fusie met de Leidse Vrijwilligers- centrale en de stichting welzijn opgeschort. SKIL-voorzit ter R. Bochard benadrukt dat zijn instelling voor het club- en buurthuiswerk nog wel wil, maar niet meer kan meewerken aan de vorming van een nieuwe welzijnsor ganisatie. leiden wim koevoetzijnsorganisatie en de weigering van de gemeente om een deel van de fusiekosten voor zijn re kening te nemen. Gedacht moet worden aan omscholing, het sa menvoegen van de afzonderlij ke administraties en huisves ting. SKIL ziet in de gemeente lijke weigering 'een verkapte be- De breuk wordt door drie, enigszins samenhangende, pro blemen veroorzaakt. Dat zijn een afgedwongen vacaturestop, onzekerheid over de gevolgen van de toekomstige bezuinigin gen op de nieuw te vormen wel- zuiniging De gemeente vindt dat een vacaturestop mogelijk moet zijn. Het is een onaangenaam middel maar met relatief weinig pijn kan er een 'incidenteel' te kort mee worden weggewerkt. Bochard wijst er echter op dat 1994 dan het tweede achtereen volgende jaar wordt waarin va catures bij SKIL niet kunnen worden vervuld. „Dan kun je toch niet meer van een incident spreken." De fusiepartners van SKIL spreken zich later deze maand uit over de resultaten die het fu- siebestuur heeft bereikt. SKIL al had eerder laten doorscheme ren dat de onderhandelingen een kant op gaan waar ze niet naartoe wil. Bochard vindt niet dat de stichting kan worden aangewre ven dat ze op een mislukking aanstuurt. „We hebben het op een nette manier geprobeerd en we zijn loyaal en constructief geweest. We zijn er ook nog niet uitgestapt. We hebben het over leg opgeschort met als voor naamste doel de gemeentepoli tiek zich tussentijds te laten uit spreken. De partijen hadden vast en zeker al iets van zich la ten horen als wij de financiële problemen hadden opgelost door mensen te ontslaan of het buurthuiswerk uit te hollen. Een vacaturestop lijkt minder dra matisch maar is dat zeker op wat langere termijn niet." In februari bespreekt de raadscommissie personeel, wel zijn en sport de kwestie. Als de gemeenteraad zich daar heeft uitgesproken, breekt er voor SKIL een nieuw moment aan om te beslissen. Verantwoordelijk wethouder A. van Bochove (CDA) was van ochtend niet bereikbaar voor commentaar. Het merken van sportkleding kan een diefstal snel oplossen. Dat ervaarde een 14-jarige jon gen uit Leiden, lid van een voet balclub aan de Oegstgeester- weg, deze week. Op de training waren zijn voetbalschoenen en trainingspak gestolen. Gister middag zag hij een jongen lo pen in 'zijn' pak en op 'zijn' schoenen. Na inspectie herken de hij zijn spullen aan de bij zondere merkjes. De jongen riep de hulp in van de politie, die de dief aanhield. Die beken de onmiddellijk. Wieken. Ze brengen tijdens hun wandeling onder meer een be zoek aan de Havikshorst, de Sperwerhorst, de Kringloopwin kel en de Raad en Daadwinkel. Tussen 15.15 en 16.15 uur wordt er met buurtbewoners en de wijkgroep sociale vernieu wing gesproken over de 'knel punten' in de wijk. 's Avondsjzijn de PvdA-politi- ci te ontmoeten in restaurant De Koornbrug aan de Nieuwe Rijn 19 (17.30 tot 18.30 uur). De enquêteformulieren voor de oprichting van een speeltuin vereniging in de Professoren en Burgemeesterswijk kunnen tot en met 29 januari worden ingeleverd. Aanvankelijk was de inleverdatum op 12 januari ge zet, maar aangezien de buurt huiskrant Cornelis Joppensz, waarin het enquêteformulier is opgenomen, door onvoorziene omstandigheden pas deze week wordt uitgebracht is de uiterste datum van inleveren naar eind januari verzet. Met het onder zoek wordt onderzocht hoe groot de behoefte is aan een speeltuin in de wijk. die nauwe lijks speelvoorzieningen voor de jeugd heeft. Ook kunnen men sen aangeven of ze zich voor de speeltuinvereniging willen in zetten. De formulieren kunnen bij plaatselijke middenstanders worden ingeleverd. Inlichtin gen: T. Jasper, tel. 126356. dag een einde aan. „Eindelijk is die eindeloze discussie beëin digd", laat de opgeluchte wet houderweten. Directeur A. Breure van pro- jectontwikkelbureau Immo Se lect, dat het plein gaat bebou wen, durft niet te vroeg te jui chen. „Ik heb afgeleerd optimis tisch te reageren. Maar de ge meente heeft ijzer met handen voor me moeten breken, dat moet gezegd, dus laten we er maar vanuit gaan dat de laatste horde nu is genomen." Ook bij de eigenaars van de panden aan de noordzijde (Vrouwenkerkhof) van het plein is het nieuws positief ontvan gen. Zij er niet meer tegen in gaan. Alleen omwonende K. Kloeg, die via de Raad van State de nieuwe plannen voor het plein probeerde tegen te hou den, geeft zich nog niet gewon nen. „Er is nu wel geen beletsel meer om te bouwen, maar de bezwaren over de aantasting van een monument blijft be staan. Ik moet nog nadenken over eventuele nadere stappen." Universiteit geïnteresseerd in parkeergarage leiden erna straatsma vervolg van voorpagina Toen de Infotheek op de val reep van 1991 failliet ging was de erfpachtsom voor de grond onder de parkeergarage, en een er naast gelegen stuk van circa 4.000 vierkante meter bouw grond, nog niet betaald. Omdat de uitgifte van de grond niet is afgehandeld is de gemeente for meel nog steeds eigenaar van de grond en dus ook van de daarop gebouwde garage, die 249 parkeerplaatsen telt. De gemeente is niet van plan haar eigendomsrecht op te ei sen, maar wil van de situatie wel gebruik maken bij de on derhandelingen over verkoop van het gebouw. Walenkamp hoopt dat de parkeergarage in de toekomst een 'transferium' wordt: op zaterdagen en koop avonden zouden bezoekers van de binnenstad er hun auto's kunnen stallen om vervolgens met een pendelbus naar het centrum te gaan. Walenkamp: „Het faillissement heeft voor ons een gunstige kant. Onder normale omstandigheden had den we een dergelijke publieke functie nooit van de eigenaar kunnen eisen." De gemeente zou van de ko per eveneens, met terugwerken de kracht, een betaling van de erfpachtsom kunnen eisen. Walenkamp: „We moeten van onze rechten gebruik maken. De gemeente heeft het recht om dat geld te innen, maar het zal wel een kwestie van onderhan delen worden." Universiteit De curator van de voormalige Infotheek, mr. F.H. Tiethoff, verwacht dat de universiteit de parkeergarage op termijn op koopt. De universiteit heeft ook het kantoor van het voormalige computerbedrijf opgekocht. heeft belang stelling", aldus Tiethoff. „Het is een soort stappenplan van de Ze centjes bij elkaar krijgen voor de parkeergarage. Ik heb geen en kele indicatie dat die verkoop niet doorgaat." Walenkamp zegt dat het 'heel wel denkbaar is' dat de universiteit eigenaar wordt. Woordvoerders van de universiteit zelf zijn niet voor commentaar bereikbaar. De splinternieuwe parkeerga rage is tot op heden nog door niemand gebruikt. Het leeg staande gebouw is een doelwit voor vandalen, die al diverse ruiten hebben ingegooid. leiden emiel fangmann Margje Vlasveld van De Groe nen wordt bij de komende raadsverkiezingen Leids lijst trekker van de lijstcombinatie Leiden Weer Gezellig/De Groe nen. Zij trok zich eerder terug voor een plaats op de landelijke lijst van De Groenen. Jacques de Coo, voorzitter van Leiden Weer Gezellig (LWG), staat tweede op de plaatselijke lijst. De derde plaats wordt ingeno men door Bernard Stöxen, die van 1986 tot 1990 al ervaring opdeed als raadslid voor Leiden Weer Gezellig. De Coo was toen fractie-assistent. „Margje en ik willen een duo gaan vormen als we een zetel krijgen", zegt De Coo. „Bernard staat op drie, omdat hij niet zo'n zin had weer in zijn eentje in de raad te gaan zitten." De Coo rekent op twee zetels bij de verkiezingen. „Vier jaar geleden hebben we er onvoldoende aan getrokken." Dat Vlasveld nu bo venaan staat heeft nog een re den. „Omdat geen enkele Leid se partij tot nu toe een vrouw als lijsttrekker heeft, had nie mand er moeite mee dat Margje nummer een werd." Op de totale lijst staan de na men van veertien personen, waarvan De Groenen en Leiden Weer Gezellig er elk zeven lever den. Over de vaststelling van de lijst was volgens De Coo nauwe- Ook orkest in borrelbus tijdens kroegentocht FOTO JAN HOLVAST leiden emiel fangmann vervolg van voorpagina In de Leidse cafés was het voor de deelnemers aan de kroegen tocht bijna overal dringen ge blazen. In De Waag, waar de soul en blues van Mr. Boogie Woogie and the Firesweep Blues Band spetterde, gingen er tegen half elf net zo veel men sen in als uit. Dat werd door een 'mannetje' gereguleerd. Bij de Duke was er van begin af aan een grote drukte, zelfs de deur kon daar amper open als je naar binnen wilde. Beslagen brille- glazen kreeg de bezoeker van de Burcht waar Evelien and Groove Movement met saxofonist Ben van den Dungen en trompettist Jarmo Hoogendijk een massaal publiek trok. Overvol was ook café de WW, waar tenorsaxofo- niste Vera Vingerhoeds haar e kwartet presenteerde. „We schrijven samen alle nummers, zijn alle vier gelijk. Het verschil met mijn oude band? Dit is meer funky", zo wilde ze kwijt. Van een jazz- week meer of minder kijkt ze niet op. In Leiden is ze al jaren van de partij. „Ik vind het leuk dat het gebeurt." Meedoen is tijdens de kroegentocht belang rijker dan winnen. Café Het Centrum deed niets met jazz, maar kreeg mensen binnen met Leidse Kees en een zangeres die indringend 'Vuile huichelaar' debiteerde. Het bij jongeren ge liefde The Jam presenteerde de symphonische rock van Icy Wa ters. „In Duitsland heel be roemd, speelt er voor duizen den mensen." In Leiden moet de band het aan het begin van de avond met wat minder doen. Mexicaans Het nog jonge Grand Café Bac chus aan de Breestraat deed voor het eerst mee aan de kroe gentocht. Er speelde een band die zijn naam mysterieus 'Dihieland Féderales" spelde. „Dat is Mexicaans voor dixie land", aldus een bezwete woordvoerder Adriaen Jaeggi rond twaalven. Hij speelt ook nog in het Leids Studenten Jazz Gezelschap en heeft ervaring met lange optredens. „Het is gewoon een wedstrijd tussen het publiek en ons wie het hardst kan", zegt hij over het optreden. „Wij hebben tot nu toe gewonnen." Jaeggi vindt het ook leuk dat het publiek ten slotte 'uit de heupen' ging bij de Drukte in De Waag tijdens de Jazz-marathon latijnsamerikaanse muziek. La- chend: „Zeker de eerste vier, vijf rijen. Het was goed dat de ze denpolitie niet langs kwam". Bij de kroegentocht zie je vooral jongeren, ook in de bor relbus. Als we rond midder nacht weer instappen komt een van de twee andere bussen ons toevallig tegemoet op het spie gelende wegdek van de Bree- FOTO JAN HOLVAST straat. Met enige moeite valt al thans door de beslagen achter ramen het lila-rood te zien. Ze zitten nog te spelen, de leden van de NZH Dirty Street Para- ders. lijks discussie. Er staan vier vrouwen op. „Maar we streef den naar een evenwicht." Harry Schoch (De Groenen), actief in werkgroep Maredorp/De Camp. staat zes. De student Serge Pol man (De Groenen) neemt de achtste plaats in. Ruud Kenter (LWG) van café De Grote Beer kreeg een twaalfde positie. Lijst duwer wordt de bekende René Vallentgoed (LWG), de manager van schrijver en performer Jules Decider. De Coo: „En Deelder zelf is weer lijstduwer van de Stadspartij in Rotterdam, waar wij goede contacten mee heb ben." De Groenen en Leiden Weer Gezellig wilden eigenlijk onder de naam Stadspartij de verkie zingen in gaan. maar verloren die naam aan het voormalige Leefbaar Leiden, dat niet met de twee verder wilde gaan. Het partijprogramma van Lei den Weer Gezellig/De Groenen laat elementen van de beide partijen zien. De lijstcombinatie keert zich onder meer tegen het wegheden van bomen zoals in de bomennota soms word voor gesteld en tegen het bebouwen van de Roomburgerpolder. De partij wil kleinschalige onderne mers terug in de wijken. Ook de bereikbaarbaarheid van de bin nenstad is een belangrijk punt. De Coo blijft er bovendien bij dat er-vrije sluitingstijden in de horeca moeten komen. Kringloopwinkel in Slaaghwijk vindt onderdak De kringloopwinkel in de Slaaghwijk wordt vanaf dinsdag 25 januari gehuisvest in een voormalige schoolgebouw, om gedoopt tot 'In en Uit', aan het Eksterpad 6. Merenwijkers die gebruikte goederen willen inle veren kunnen dat nu al doen. Dinsdag tot en met vrijdag kun nen tussen 1230 en 1630 uur terecht, 's zaterdags van 11.00 tot 15.00 uur. Het afhalen van grote spullen gebeurt op af spraak via tel. nr. 210454. Medewerker Edward Koen benadrukt dat In en Uit bedoeld is 'voor en door Merenwijkers'. „We hebben een goede relatie met de kringloopwinkel in het centrum maar daar werken we niet mee samen. Wij zijn er voor de Merenwijkers. Die kunnen nu vlak bij huis terecht." De initiatiefnemers van de kringloopwinkel in de Slaagh wijk hebben lang gezocht naar een geschikt onderkomen. In eerste instantie hadden ze een leegstaande ruimte onder de Condorhorst op het oog. Maar de Woningbouwvereniging lei den vond de vestiging van een winkel met tweedehands goe deren toen 'niet goed voor het imago van de flat'. De nieuwe, nog nooit gebruikte parkeergarage van de voormalige Infotheek, is het doelwit van vandalen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11