Tennis in Ahoy' blijft kassucces Tuur slaat tent op in eigen land Sport Krajicek is grote afwezige Krabbe mag niet lopen Benito Floro één nederlaag van ontslag Torino verdacht van 'regelen resultaten' 20 WOENSDAG 12 JAN UARM 994 ROB ONDERWATER. C Ruud Borst verbetert drie records inzell» Ruud Borst heeft zijn internationale debuut kracht bijge zet met drie persoonlijke records. De I.eiderdorpse schaatser verbeterde zich in het Zuidduitse Inzell op de drie kortste afstan den. Op de 500 meter realiseerde Borst een tijd van 40,5. De 1000 meter klaarde hij in 1.19,8 en voorde 1500 meter had hij 2.02,3 nodig. Alleen op de 5000 meter (7.15,9) was de marathon topper al eens sneller geweest. Vandaag en morgen neemt Borst deel aan wedstrijden in het Italiaanse Collalbo. VVSB verder in Leidsch Dagblad-cup noordwukerhout» WSB heeft de volgende ronde van LD-cup- toernooi bereikt. De Noordwijkerhouters namen de strafschop pen beter, nadat de eindstand op 2-2 was bepaald. Voorschoten had wel de leiding genomen via Hein de Graaff (0-1). Daarna was het WSB dat tweemaal toesloeg via John Jansen (voor rust) en Robert Marijnen (na de thee). Tjeerd Verwey trok de stand gelijk: 2-2. In de strafschoppenreeks moest de vijfde de beslis sing brengen. Nadat WSB-keeper Hans Laros de Voorschotense inzet van Behimer had gestopt, verzilverde Marco Joustra van WSB de laatste elfmetertrap wel. Vierhouten bij nationale wielerselectie leiden De wielerploeg Casba Wonen is weer een renner kwijtge raakt aan de nationale selectie van Piet Hoekstra. Aart Vierhou ten uit Purmerend besloot na lang aarzelen in te gaan op het bij gestelde aanbod van de bondscoach. Vierhouten mag nu wel lid worden van de Leidse wielervereniging Swift/Casba. Teylingen en trainer Kort uit elkaar leiden Bert Kort vertrekt aan het einde van het seizoen bij Tey lingen. De trainer is bezig aan zijn vierde seizoen bij de Sassen- heimse afdelingsclub. Henk Landwaart (Woubrugge) volgt Harry Steiner op als trainer van de zaterdagselectie van LFC. Harry Steiner gaat zich met de jeugd bezighouden. Lisse verliest weer van Den Helder den helder De basketbalsters van BV Lisse hebben voor de der de keer dit seizoen verloren van Den Helder: 60-53. Ook zonder Carla Maas en center Susan Mulders speelde de thuisploeg ster ker dan Lisse, dat de hele wedstrijd tegen een achterstand aan keek. Bij rust (32-26) stond het verschil al op de borden. Lisse, dat in Annette Keur (19) en Esther van den Bosch (9) zijn beste scorers kende, zakt door het verlies naar de derde plaats achter Tonego en Den Helder. Al 36.000 WK-kaarten aangevraagd zeist De KNVB-WK-Kaartenlijn heeft in twee dagen 7000 aan vragen voor kaartjes voor het komende WK voetbal in de Vere nigde Staten verwerkt. In totaal werden al 36.000 kaarten aange vraagd. Iedere beller van de kaartenlijn kan maximaal twee toe gangsbewijzen bestellen voor elk van de drie voorrondewedstrij den die het Nederlandse elftal speelt. KNVB-woordvoerder Rob de Leede: ,,We zullen alles op alles moeten zetten om extra kaar ten uit Amerika te krijgen, anders moeten we duizenden suppor tersteleurstellen." Bert van Vlaanderen moet rusten den haag Marathonloper Bert van Vlaanderen moet voorlopig rust houden. De 29-jarige atleet, die al geruime tijd onder be handeling was van NOCNSF-arts Peter Vergouwen, heeft bij een bezoek aan de Belgische specialist Nuyts te horen gekregen dat hij een scheurtje in zijn achillespees heeft. Hij moet zes weken rusten en mag pas daarna voorzichtig de training hervatten. Van Vlaanderen, derde tijdens de wereldtitelstrijd in Stuttgart, kan daardoor tot de zomer niet in wedstrijden uitkomen. rotterdam Richard Krajicek is de grote afwezige op het 21e ABN AMRO World Tennistoer nooi, dat van 21 tot en met 27 februari in sportpaleis Ahoy' in Rotterdam wordt gehouden. Toernooidirec teur Wim Buitendijk kreeg maandag van het manage- mentsbureau Advantage, dat Krajicek in zijn „stal" heeft, te horen dat de reva lidatie van de knieblessure van de nummer vijftien van de wereld langer duurt dan Krajicek zal naar ver wachting van Advantage pas in de eerste week van april tijdens het graveltoer nooi van Barcelona zijn rentree maken. Dan heeft de Haagse Monegask vijf maanden niet aan wedstrij den deelgenomen. Een be slissing over de deelneming van Krajicek aan de wed strijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Da- viscup, eind maart in Eind hoven tegen België, wordt in een later stadium geno men in overleg met de be handelende arts Peter Ver gouwen en bondscoach Stanley Franker. Krajicek speelde vorig jaar voor het eerst in Rotterdam. Toen verloor hij in de eerste ron de van de Kroaat Prpic. Krajicek had behalve voor Rotterdam ook voor Dubai (eerste week van februari) en Stuttgart (14-20 februari) ingeschreven. In Stuttgart verloor Krajicek vorig jaar de finale tegen Stich. Ver gouwen heeft Krajicek aan bevolen voorlopig niet aan zware toernooien deel te nemen. De aan het sportcentrum op Papendal verbonden arts. die wel tevreden is met de revalidatie tot nu toe, geeft er de voorkeur aan eerst een volledig trainings programma af te werken. Deze week hervat Krajicek voorzichtig de training qjet.. "maximaal twTntig minuten per dag. Uit zijn jasje groeien doet het ABN/AMRO-wereldtennis- toernooi niet zo gauw. Maar reden tot klagen heeft de or ganisatie van Nederlands grootste tennisevenement ook niet. De groei heeft er de afgelopen jaren flink in gezeten en daardoor is de 21e editie al bij voorbaat een nieuw kassucces. De sponsor besloot daarom maar gauw zijn naam aan de komende drie uitgaven te verbinden. Én het moet wel gek lopen wil de bank in '98, wanneer het 25-jarig jubileum voor de deur staat, ook zijn harde gul dens niet laten rollen. rotterdam marcel van der kraan npa-verslaggever Wel of geen Krajicek dit jaar, het zal het succes van de huidige editie waarschijnlijk amper be- invloeden. Zóveel uitstraling heeft het toernooi, waarvan Wim Buitendijk nog altijd direc teur is, tegenwoordig. De organisatie mag zich op de borst kloppen voor het feit dat Ahoy' sinds 1992 's werelds best bezochte indoor-tennis- toernooi is en dat er voor de laatste week van februari, wan neer een deel van de wereldtop pers andermaal neerstrijkt in de Maasstad, al meer dan 40.000 kaarten zijn verkocht. Bij de voorgaande twee edities bereik te men record recettes met 90.000 toeschouwers. Interesse „Of we dat weer halen weet ik niet, maar ik hoop of denk wel de 85.000 te halen," liet Wim Buitendijk gistermiddag op een persconferentie in het kantoor van de grote sponsor weten. „We mogen niet klagen over de financiën. Het bedrijfsleven heeft weer volop interesse ge toond voor het toernooi. Alle lo ges zijn verkocht, grote spon sorpakketten zijn aan de man gebracht en het VIP-dorp zit straks weer hartstikke vol. Van een recessie merken wij hele maal niets. Dan mag je toch concluderen dat de kracht en het aanzien groot is?" Via een aantal onderzoeken is men er achter gekomen dat het tennisfestijn in Ahoy' zelfs een grotere uitstraling heeft dan men tot voor kort voor mogelijk hield. Een op de drie Nederlan ders volgt het toernooi op de te levisie of via de dagbladen. Ruim 65 procent van het Neder landse publiek kent het evene ment, dat ook op grote belang stelling kan rekenen van de in ternationale media. Ahoy'-directeur Wim Schip per gelooft zelfs dat het wereld tennistoernooi niet alleen een sportief maar ook een sociaal evenement is geworden. „De mensen vinden het prachtig om hier een hele dag te bivakkeren. Het is niet alleen een tennispar- tijtje bekijken, ze winkelen hier, ze eten en drinken wat en leg gen contacten of doen zaken. In tegenstelling tot andere toer nooien is hier ook altijd al vanaf 's morgens tien uur publiek aanwezig." Schipper, vanaf '90 de grote baas bij Ahoy', heeft tot zijn vreugde ook geconstateerd dat het tennistoernooi alle andere evenementen in het sportpaleis voorbij is gestreefd. Wat om vang èn uitstraling betreft. „Re- né Froger geeft dit jaar tien con certen, goed voor in totaal 75.000 man in het sportpaleis. Maar dan komt hij dus nog niet aan het totaal aantal toeschou wers dat zich voor het tennis meldt. Daarbij trekken we pu bliek uit alle delen van Europa. Er staat elk jaar een grote groep Duitsers voor de poort, we zien hier Engelsen en Oostenrijkers, van wie sommigen een hele week blijven." Hemd Het neemt niet weg dat de orga nisatie van het 21e wereldten nistoernooi blij was geweest als ook Nederlands grootste trek pleister, Richard Krajicek, acte de présence had gegeven. Wim Buitendijk liet er gisteren geen misverstand over bestaan dat de organisatie zich een beetje in zijn hemd gezet voelt door de late afmelding van de lange Ha genaar. „Als we niet hadden geinfor- meerd of hij hier op de perscon ferentie zou verschijnen, zou den we nu waarschijnlijk nog niet weten dat hij zou wegblij ven. Nee, het is niet de eerste teleurstelling met Krajicek, al wil ik niet teruggrijpen naar het verleden..." Michael Stich: trekpleister in Ahoy'. De boosheid ove: de laksheid van de Nederlandse vedette en diens manager wordt vooral veroorzaakt door de problemen die de organisatie in de maag gesplitst kïeeg. Buitendijk moet nu een van zijn drie wild cards gebruiken om een vervanger van Krajicek toegang te geven tot het toernooi. Buitendijk wil zijn belofte ge stand houden om het publiek vier 'absolute toppers' voor te schotelen. Krajicek zou samen met Michael Stich, Boris Becker en Ivan Ivanisevic het kwartet blikvangers vormen. Met een 1992 winnaar in Rotterdam, nog zal wegvallen uit het deelne mersveld. De Duitser zou een schorsing aan zijn broek kun nen krijgen vanwege ongeoor loofde uitspraken over doping. „Het zou me verbazen als de ATP hem daarvoor van ons toernooi zou weghouden. Met dergelijke schorsingen tref je niet de speler maar de organisa toren van grote toernooien. Zon Becker kan tijdens zijn schorsing- e«n- paa*- 0*hibiE»e- partijen spelen, waarmee hij net zoveel geld verdient als in een Buitendijk: „Dat zal niet een voudig zijn. De meeste jongens die in de week van Ahoy' niet in actie komen hebben daar hun redenen voor. Ze willen niet overbelast raken of hebben in de week erna een ander belang rijk toernooi. Waar de keus nog op kan vallen? Medvedev, Korda of de Fransman Pioline." De toernooi-boss zegt niet te vrezen dat ook Boris Becker, in aardig financieel plaatje hoopt men op de valreep een andere speler uit de top 15 van de we reld te strikken. NEUBRANDENBURG SIP Ook Katrin Krabbe's laatste hoop snel terug te keren op de atle tiekbaan is vervlogen. De burgerrechter in Neubrandenburg oordeelde gisteren dat Krabbe en haar lotgenoten Derr en Breu- er niet behoeven te worden toegelaten bij de districtskampioen schappen van Mecklenburg-Vorpommem op 22 januari in Ros tock. De internationale atletiekfederatie die het drietal wegens het in diskrediet brengen van de sport voor twee jaar heeft ge schorst, had gedreigd met maatregelen als de betrokken atletes in Rostock zouden lopen. De organisatoren overwogen zelfs de wedstrijd af te gelasten. De rechter vond dat de belangen van de andere deelnemers in dit geval zwaarder wogen dan die van Krabbe c.s.. Benito Floro is nog maar één nederlaag verwijderd van zijn ontslag bij Real Madrid. Het bestuur van de Spaanse topclub heeft de geplaagde coach na een vergadering op nieuw het voordeel van de twij fel gegeven. Maar de afgang van afgelopen zondag tegen aartsri vaal Barcelona (5-0) dient zo snel mogelijk rechtgezet te wor den. Floro doet donderdag in het tweede bekerduel met stadge noot Atletico examen. Bij uit schakeling in de zesde ronde valt aan een vroegtijdige breuk niet meer te ontkomen. Het be stuur heeft Floro op de hoogte gebracht van de eventuele maatregelen. De thuiswedstrijd tegen Atletico eindigde teleur stellend in 2-2. Het contract van Floro loopt pas in de zomer van 1995 af. Zijn jaarsalaris bedraagt onge veer drie miljoen gulden. De 41 - jarige coach heeft in zijn con tract een forse afkoopsom be dongen indien hij tussentijds moet opstappen. Als mogelijke opvolgers worden in de Spaanse media de Portugees Jorge (Paris SG), de Argentijn Valdano (Tenerife) en de Duitsers Heynckes (Athletic Bilbao) en Stielike (zonder club) genoemd. Volgens de clubleiding spelen de grote financiële moeilijkhe den bij Real geen rol bij een be slissing over het al dan niet aan blijven van Floro. De roemruch te club, die in 1990 voor de laatste keer de landstitel ver overde, kampt met een schul denlast van ruim 100 miljoen gulden. De noodsituatie bij huisbankier Banesto is voor Re- al een extro probleem. UEFA dreigt met maatregelen De Europese voetbalbond UEFA heeft gedreigd Torino uit het Europese bekertoernooi te ver wijderen. De Italiaanse club wordt verdacht van het regelen van resultaten en het plegen van financiële malversaties. Woordvoerder Cucci liet weten dat de UEFA een onderzoek zal instellen naar de affaire die aan het licht kwam toen een fraude- bestrijdingsteam in oktober een inval deed bij de tweede club van Turijn. Juventus is de eer ste. Volgens de Italiaanse onder zoekers deed de club illegale betalingen, waarbij fictieve spe lersnamen werden gebruikt in transferzaken. Ook wordt nage gaan of Torino twee jaar gele den bij een wedstrijd in de Eu ropa Cup tegen AEK Athene prostituées heeft ingeschakeld om scheidsrechter en grens rechters bezig te houden. Volgens Cucci zal UEFA-offi- cial Eberle, voorzitter van de tuchtcommissie, zich met de zaak bezighouden. Als hij vindt dat de beschuldigingen op waarheid blijken te berusten, zal de tuchtcommissie er aan te pas komen. Cucci noemt ver banning van Torino uit het toernooi der bekerwinnaars als mogelijke sanctie. De club speelt in de kwartfinales tegen Arsenal uit Engeland. Jonk Wim Jonk heeft gisteren in een oefenduel van zijn club Inter te gen Monaco zijn rentree ge maakt. De Volendammer on derging in december een kijko peratie aan de knie. Jonk speel de voor het laatst op 28 novem ber voor Inter, tegen Juventus. Zijn optreden in het vrijwel lege stadion Louis II van Monaco was bevredigend. De internatio nal vormde het middenveld met Dell'Anno en Bianchi, voetbal lers die de laatste weken gere geld op de bank vertoefden. In- ter, dat matig presteert de laatste weken, verloor met 3-1. Dennis Bergkamp zette de Itali anen na tien minuten op voor sprong, toen hij doelman Ettori fraai omspeelde. De Duitser Klinsmann scoorde daarop drie keer voor Monaco. Sheffield Sheffield Wednesday heeft dins dag als eerste de halve finales bereikt van het toernooi om de FA Cup. Een klassiek doelpunt van Mark Bright in de 82ste mi nuut van de wedstrijd tegen Wimbledon verschafte Sheffield voor het derde achtereenvol gende jaar toegang tot de halve finales. Gordon Watson had de verliezend finalist van vorig jaar 45 seconden in de tweede helft de leiding gegeven. Het pressie voetbal van Wimbledon leidde in de 77ste minuut tot de gelijk maker van Dean Holdsworth. De drie andere kwartfinalewed- strijden worden vandaag ge speeld. Het circus-Tuur heeft dit jaar verrassend drie optredens in Nederland geboekt. De groots opgezette gala's staan voor maart, april en juli in Sportpa leis Ahoy' op het programma. Het omvangrijke organisatie team rond de boksende zaken man werkt in die reeks zorgvul dig naar een climax toe. Als alles naar wens verloopt, gaat in de derde partij eindelijk een vurige wens van „Tuurrif- fic" in vervulling: een gevecht in zijn eigen Rotterdam om de we reldtitel in het zwaarvederge- wicht. Het liefst tegen de inmid dels 35-jarige Afrikaan Azumah Nelson, de WBC-titelhouder en een jeugdidool van de Hoog vlieten „Maar het mag ook ie mand anders zijn, hoor", glim lachte de voormalige Europese kampioen. Regilio Tuur (26) streek in 1989 als beginnend profbokser in New York neer. Hij wilde het vak leren, naam maken en geld verdienen. In zijn streven naar het allerhoogste verloor de ge- I boren Surinamer zijn tweede j vaderland een beetje uit het oog. Slechts voor commerciële doeleinden, feestdagen en af en toe een partijtje stak hij de Oce aan over. Niet meer dan dertien van zijn 38 profpartijen - 34 ge wonnen, 3 verloren en 1 onbe slist - bokste Tuur in Nederland. Hij leek, niet in de laatste plaats qua taalgebruik en kleding, Amerikaan onder de Amerika nen te zijn geworden. Spannend Ironisch genoeg keert Tuur op last van een rasechte Yank terug naar zijn roots. Bob Arum, de drijvende kracht achter de in vloedrijke Top Rank- organisa tie, heeft voor „Reggie" een spannend scenario geschreven waarin Nederland centraal staat. Rotterdam als spring plank naar wereldfaam en het grote geld. „Regilio moet een superstar worden", sprak de doorgewinterde Amerikaan gis teren tijdens een persbijeen komst in de Maasstad. „Een big fight in Las Vegas is het ultieme doel. Maar eerst moet hij Rot terdam en Nederland verove ren. Dan pas kan hij echt in Amerika doorbreken. We staan aan het begin van een mooi avontuur." Bob Arum is in zijn vaderland een grootheid. De dynamische promotor houdt zich al decen nia lang bezig met de organisa tie van bokspartijen. Gevechten om een wereldtitel hebben zijn voorkeur. Bij liefst 25 duels van de legendarische Cassius Clay, alias Mohammed Ali, prijkte de naam van Arum op de aftiteling. Ook met andere vermaarde boksers als George Foreman, Sugar Ray Leonard en Tommy Hearns heeft hij veel zaken ge daan. Per jaar regelt Arum on geveer tachtig wedstrijden. „Ik ken de naam van Bob al sinds mijn dertiende jaar, toen ik mijn eerste profpartij zag", gaf Tuur aan. „Ik hem veel res pect voor hem. Het is een grote eer om met hem te werken." Arum trad twee maanden ge leden toe tot het Team-Tuur. De eerste contacten werden ge legd door manager Stan Hoff mann, een oude zakenvriend van Arum. De promotor stelde voor Tuur een pakket van vier partijen samen. In december won de vuistvechter in Lake Tahoe (Nevada) zijn eerste duel. Tuur krijgt voor zijn inspannin gen een vast bedrag en een per centage van de winst. Opgeteld Regilio Tuur (links) dolt wat met de Amerikaanse zwaargewicht Michael Bent. Tuur onthulde gisteren zijn Hollandse programma. foto anp ligt er dit jaar ruim een half mil joen gulden op de inwoner van New York te wachten. „Mannen als Hoffmann en Arum hebben zowel in financieel als sportief opzicht veel invloed in de boks- wereld", verklaarde Tuur. „Zij maken het verschil tussen wel of niet een kans krijgen op de wereldtitel, soms zelfs tussen wel of ni' kampioen worden." Bitter Op aandrang van zijn twee Amerikaanse managers heeft Tuur de Europese titel voorlopig uit zijn hoofd gezet. De recente uitnodiging van de EBU om ti telhouder Yoma uit te dagen, wordt genegeerd. De bittere na smaak van het verloren titelge vecht vorig jaar zomer in Cayenne (Frans-Guyana) is bij het Tuur-gezelschap nog niet verdwenen. De Nederlander waande zich winnaar, maar de Fransman werd door de jury tot nieuwe kampioen uitgeroepen. Tuur voelde zich bestolen en sprak gisteren onverbloemd van een gemanipuleerde uitslag. „Ach, een Europese titel stelt in Amerika absoluut niets voor", schamperde Arum. Col lega Hoffman: „Zowel in finan cieel als sportief opzicht heeft Regilio geen enkele reden om tegen Yoma te boksen." Beide Amerikanen zien een Europese revanchepartij tegen Yoma pas zitten als Tuur de wereldtitel op zak heeft. „Dan wordt het inte- resssant", grijnsde Arum met dollartekens in zijn ogen. Tuur concentreert zich voor lopig op zijn eerstvolgende ge vecht, op 7 maart in Ahoy'. Het sportbureau van Peter Bonthuis organiseert het gala, op de li centie van de Rotterdamse pro motor Aad Westerlaken. Als te genstander fungeert Anatoli Alexandrov, een 26-jarige Moskoviet met een lange en in drukwekkende staat van dienst bij de amateurs. Zijn profboekje telt negentien overwinningen en twee nederlagen. „Een zeer sterke jongen", bezweerde Mi chael Bentt, de Amerikaanse wereldkampioen in het zwaar gewicht (WBO-versie), die als stalgenoot van Tuur in Rotter dam meeluisterde naar de am bitieuze plannen. „Als Regilio echter goed oplet, hoeft hij ner gens bang voor te zijn."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21