Kabul is veranderd in slagveld en kerkhof Middeleeuws verraad in Afghanistan Mevrouw Kok vindt 4 miljard in nachtkastje! Feiten &Meningen v f WOENSDAG 12 JANUARI 1994152 ROTTERDAM PIM FORTUYN MEDEWERKER Op een regenachtige januari-morgen was mevrouw Kok vroeg uit de veren. Zij wek te haar man Wim met een kopje thee. Trok de lade van het tussen beide bedden opgestelde nachtkastje open en wat vond zij daar? Juist ja, 4 miljard gulden. Die dag kon voor Wim niet meer stuk. Den Daag verstaat steeds geperfectioneer- der de kunst om niets meer te laten zijn wat het is. De allerbedrevenste in deze kunst is natuurlijk onze grote roerganger Lubbers, maar door de lange duur van zijn bewind zijn velen bij hem in de leer geweest. Zijn gedoodverfde opvolger Brinkman wil die kunst maar niet ver staan, maar vice-premier en minister van Financiën alsmede de leider van de Partij van de Arbeid Wim Kok is een snelle leer ling geweest. De minister van Financiën heeft voortdu rend de mond vol over lastenverlaging. Dat is nodig om de economie te stimule ren en zodoende toename van de werke loosheid te vertragen. Helemaal mee eens. Maar wat ervaart de burger? Telkens weer lastenverzwaring volgens het bekende so cialistische principe van de sterkste schouders en de zwaarste lasten. Het autootje pesten heeft onder het kabinet Lubbers-Kok een niet gekend hoogtepunt bereikt. De accijns op autobrandstof is met zo'n 13 cent per liter toegenomen. De oliemaatschappijen voelen zich hierdoor gestimuleerd om de verlagingen van de olieprijs op de wereldmarkt maar niet door te geven aan de Nederlandse auto mobilist. Partijgenoot Simons gooit nu allerlei min der belangrijke medicijnen uit het zieken fondspakket. Dat is op zichzelf niet erg als daar een lastenverlichting tegenover zou staan. Niets is echter minder waar. De bij standsmoeder merkt dat onmiddellijk wanneer haar kinderen ziek zijn. Een hoestdrankje kost nu zo'n 15 gulden en een slijmoplosser een gulden of 14. Dat wordt dus weer terug naar het water met zout en die vreselijke levertraan. De accijnsverhoging voor autobrandstof heet nodig te zijn voor het milieu en moet ons stimuleren de auto wat vaker te laten staan. Hier zullen de sterke schouders zich overigens weinig van aantrekken en dit gewoon afschrijven van de winst van hun B.V.'s De zwakke schouders kunnen echter niets afschrijven dus zullen vaker de fiets of de benenwagen moeten nemen. Wat het milieu er beter op wordt is de burger nog nooit duidelijk gemaakt. De belasting van het milieu door de auto is marginaal en het geld dat in de schatkist vloeit, wordt niet geoormerkt voor het be strijden van de milieuvervuiling. Het be hoort gewoon tot de algemene middelen en de controle die we daar over hebben is in de loop der tijd wel erg algemeen ge worden. En dan is daar die 4 miljard uit het nacht kastje van de familie Kok. Van tweëen één, of Kok is een hele slechte boekhouder of hij belazert de kluit met het oog op de aanstaande verkiezingen. Je kunt er best een miljard gulden naast zitten met je ra ming van de belastinginkomsten, maar 4 miljard is bar en boos. Die gaat het kabi net straks op een goed gekozen moment lekker verdelen, opdat de verkiezingsuit slag ten gunste van CDA en PvdA kan wor- st den beïnvloed. 'E Ik geloof niet dat de gemiddelde kiezer st daar in stinkt. En bedenk u wel beste kie zer: het is een sigaar uit eigen doos. We rs krijgen iets terug dat eerst van ons is ge- bi heven. Daarna beslissen de dames en he- jc ren van CDA en PvdA aan wie van ons het n wordt teruggegeven. Kortom een weerzin- rc wekkende vertoning, die door de opposi- D tie terecht aan de kaak wordt gesteld. ji V ja Afghanistan: geen einde aan burgeroorlog AMSTERDAM MARC BIENEMANN Vanaf Nieuwjaarsdag is in Af ghanistan de sluimerende bur geroorlog weer in volle hevig heid losgebarsten. De afgelo pen dagen zijn honderden do den gevallen en meer dan 4.000 mensen gewond geraakt. Een het afgelopen weekeinde door bemiddeling van de Vere nigde Naties tot stand geko- nen staakt-het-vuren werd naandag direct geschonden. Bij de strijd staat president Rabbani met zijn aanhang te genover premier Hekmatyar en zijn troepen. Tot nu t< kreeg de president, die zich r zijn aantreden nooit buiten de hoofdstad Kabul heeft bege ven, in de strijd tegen zijn riva len steun van de voormalige communist en Oezbeekse krijgsheer Rashid Dostum. De ze heeft zich sinds kort echter aangesloten bij de moslim fundamentalist Hekmatyar, die zich op zijn beurt nog nooit in Kabul heeft vertoond. Op de achtergrond spelen ook oud president Najibuilah en minis ter van defensie Massoed een rol. Voor buitenstaanders is de toestand in Afghanistan bij zonder verwarrend. Op deze plek een schets van de situatie in het al meer dan vijftien jaar door burgeroorlog verscheur de land. Chronologie Afghaanse burgeroorlog AMSTERDAM De belangrijkste gebeurtenissen uit de Afghaanse burgeroorlog op een rijtje. 1978: De communistische De mocratische Volkpartij van Af ghanistan (PDPA) brengt in april met een staatsgreep de re gering van de toenmalige pre mier Daoed ten val. De radicale hervormingen brengen de eer ste vluchtelingenstroom op gang. 1979: Sovjet-tanks rollen op 27 december Afghanistan binnen. De volgende dag wordt oud premier Babrak Karmal als staatshoofd geïnstalleerd. Hij volgt de die dag vermoorde Ha- fezzullah Amin op. 1980-1986: Hevige gevechten tussen het Afghaanse verzet, de mujahedienen de troepen van Najibuilah en de Russische be zetters. De gevechten leveren geen winnaars op, wel duizen den doden. Twee miljoen Af- ghanen wijken uit naar buur land Pakistan, waar het verzet Gewikkeld in een dunne wollen deken vervloekt Zarmina het Afghaanse be wind, de Verenigde Naties, Pakistan en de afwezige hulpinstanties terwijl de tranen over haar wangen stromen. „Waar zijn de de kens? Waar is het voedsel dat naar ons zou worden gezonden?", vraagt ze, ter wijl ze ineengedoken op een besneeuwde stoeprand zit in Jalalabad in het oos ten van Afghanistan. JALALABAD RAHIMULLAH YUSUFZAI De stad is overspoeld met vluchtelingen uit de 70 kilome ter westwaarts gelegen stad Ka- bul, die al een week lang in de greep is van hevige gevechten tussen verschillende facties. Zarmina, die net als vele andere Afghanen enkel haar voornaam gebruikt, vluchtte de hoofdstad uit tijdens het staakt-het-vuren dat maandagochtend werd ver broken. Ze beschuldigt het Afghaanse leiderschap ervan welbewust de burgerbevolking uit te roeien en verwijt de rest van de wereld zich te hebben afgewend. Ze ontvluchtte Kabul met haar zes kinderen terwijl haar echtge noot achterbleef om hun huisje te bewaken. Bij de bloedigste gevechten sinds de moslim-op standelingen in 1992 de com munisten verjoegen zijn ten minste 4.000 gewonden geval len en naar schatting honder den mensen gedood. Op Nieuwjaarsdag begonnen Het oplaaien van het geweld in de foto worden vluchtelingen ii en rond de Afghaanse hoofdstad Kabul heeft duizenden Afghanen doen besluiten uit te wijken n i de grensplaats Torkham ondervraagd door de Pakistaanse grenspolitie. premier Gulbuddin Hekmatyar en zijn bondgenoot, de machti ge Oezbeekse krijgsheer Rashid Dostam, een bloedig offensief tegen president Buranuddin Rabbani. Diens soldaten heb ben echter nog steeds de be langrijkste regeringsgebouwen en strategische militaire plaat sen in handen, hoewel Hekma tyar beweert dat hij het rege ringsleger ernstige verliezen heeft toegebracht. Vluchtelingen uit Kabul zeggen dat de enige echte verliezers de burgers zijn, die uit hun huizen verjaagd zijn en dagenlang in kelders hebben moeten overle ven met kleine hoeveelheden voedsel. Volgens Pakistaanse re geringsfunctionarissen zijn zon dag 9.000 vluchtelingen in Pakistan gearriveerd. Maandag zouden er nog enkele duizen den vluchtelingen het land zijn binnengekomen. De hoogste Afghaanse leiders blijven in Afghanistan, maar an dere politieke leiders en diplo maten vluchten naar Pakistan. Een van hen is onderminister van buitenlandse zaken Hamid Karzai. Hij zei dat Rabbani's troepen hadden geprobeerd hem te ontvoeren. „Ik kan niet langer daar blijven wonen", zei Karzai, die niet verklaarde waar om de regering-Rabbani hem zou hebben willen ontvoeren. Iedere dag rijdt Abdul Sattar in een gammele bus van Peshawar in Pakistan via de Khyber Pas naar de grensplaats Torkham in de hoop dat hij iets te horen krijgt over familieleden die zijn achtergebleven in Kabul. Zij hadden beloofd om te vluchten zodra de gevechten enigszins geluwd waren, maar hij heeft niks van hen vernomen. „Ik weet niet of ze leven of dood zijn", zei hij. Abdul Wakil, die naar Pakistan vluchtte tijdens het communis tische regime, is na terugkeer in zijn vaderland opnieuw ge vlucht, nu voor zijn moslim broeders. „Kabul is veranderd' in een slagveld en een kerkhof', zegt hij verbitterd. „Er is niets anders meer." Veel Afghanen beschuldigen Pakistan, Washington en Saudi- Arabië ervan militaire en huma nitaire hulp te geven aan de moslim-opstandelingen. Ze zeggen dat het geld uit deze landen wordt gebruikt om men sen als Hekmatyar en Rabbani te steunen die het anders niet zouden redden als nationale lei ders. „Jullie buitenlanders heb ben bijgedragen aan de rotzooi die Afghanistan nu is", klaagt een vrouw die weigert haar naam te noemen. „Praten met buitenlanders zal mij of het Af ghaanse volk niet helpen", voegt ze er aan toe. Rashid Dostam (39) Deze Oezbeekse bevelheb ber was steunpilaar van Na jibuilah, maar sloot in een latere fase van de verzets strijd een pact met Mas soed, waardoor Najibuilah ten val kwam. Dostam werd de grote man achter presi dent Rabbani, die hij twaalf dagen geleden opeens aan viel als steunpilaar van pre mier Hekmatyar. Gulbuddin Hekmatyar (43) Leider van de moslim-funda mentalistische partij Hezb-i-Is- lami. Hij is de enige soenniti sche leider die in april 1992 bui ten de interim-regering bleef en trekt sindsdien ten strijde tegen president Rabbani, daarbij ge steund door Dostam. Onder de Pathaanse bevolkingsgroep is Hekmatyar geliefd. ARCHIEFFOTO AFF Buranuddin Rabbani (52) De Tadzjiek Rabbani is de tweede vérzetsleider die na het verdrij ven van de Sovjets volgens een rouleersysteem in de zomer van 1992 president werd. In december 1992 wist Rabanni volgens zijn tegenstanders door omkoping en fraude zijn ambtstermijn met twee jaar te verlengen. ARCHIEFFOTO AFP n Abdul Momin, de legergeneraal die krijgsheer is geworden en vorige week bij een helikopterongeluk in het noorden van Afghanistan om het leven kwam, demonstreert waarom het niet waarschijnlijk is dat er spoedig vrede zal zijn in het land. Ooit diende generaal Momin het communistische regime van president Najibuilah. Zijn 70ste Brigade hielp mee om Mazar-i- Sharif, de belangrijkste stad in het noorden, voor de regering zeker te stellen. Toen de gene raal samen met de meedogen loze Oezbeekse militie van commandant Abdul Rashid Dostam overliep naar de muja hedien, was dat het begin van de gebeurtenissen die leidden tot de val van Najibuilah 20 maanden geleden. De beslis sende slag was destijds de inna me van het vliegveld van Kabul door generaal Dostams Oezbe- ken. Hun steunpunt in de hoofdstad hinderde de opeen volgende mujahedin-regerin- gen, maar tot voor kort konden r weinig aan doen. De hui dige president Burhanuddin Rabbani heeft gestaag zijn te genstanders afgekocht en zag kans generaal Dostam te ver zwakken door zijn belangrijkste bondgenoot over te halen voor de tweede keer over te lopen. Toen het ongemakkelijke bond genootschap in Kabul uiteinde lijk op Nieuwjaarsdag tijdens een bloedbad uiteenviel, deed generaal Momin mee aan rege ringszijde. Door zijn varras- singsaanval op de strijdkrachten van generaal Dostam in Mazar- i-Sharif werd het voor de Oez beekse militie onmogelijk stand te houden op het vliegveld van Kabul. Generaal Momin heeft wat hem ook als beloning is beloofd, niet meer kunnen innen, maar zelfs zijn opportunisme verbleekt bij dat van de leider van de extre me Hezb-i-Islami, Gulbuddin Hekmatyar, die maandenlang raketten en bommen op Kabul heeft afgevuurd na zijn eis dat de Oezbeekse militie de stad zou verlaten, en die hen nu met zijn strijdmacht steunt. Het vooruitzicht van een bondge- nootschp tussen Hekmatyar en Dostam heeft andere facties ii de richting van de regering ge dreven en de hergroepering van strijdkrachten heeft de gevech ten verspreid. Zo'n 10.000 mensen zijn in de hoofdstad omgekomen sinds de overname door mujahedien in april 1992, maar de laatste bot singen waren de bloedigste van allemaal, met naar wordt aan genomen honderden doden in Kabul en Mazar-i-Sharif in de eerste 6 dagen van het jaar. Aan beide zijden zijn vliegtuigen ge bruikt om eikaars posities in de hoofdstad te bombarderen, en gevechten aan de rand van de stad verhinderden dat veel in woners konden vluchten. De Oezbeken hebben zich te ruggetrokken in het oude fort Bala Hissar, terwijl de regering het opnieuw ingenomen vlieg veld gebruikt in een poging hen eruit te bombarderen. „Er zijn slechts 3.000 tot 4.000 Oezbeek se militieleden, maarzij zijn zo zwaarbewapend dat zij een groot deel van Kabul met zich mee kunnen sleuren als iemand probeert een frontale aanval in te zetten", aldus een hulpverle- „Wat deze uitbarsting erger maakt dan de andere in de afge lopen 20 maanden", voegt hij eraan toe, „is dat er voor het eerst zwaar wordt gevochten in de straten in het centrum van Kabul, en er ook botsingen plaatsvinden in Mazar-i-Sharif, dat daarvan tot nu toe ver schoond was gebleven." De laatste opschudding in Af ghanistan komt voort uit gene raal Dostams toenemende on vrede met president Rabbani en zijn belangrijkste militaire com mandant, Ahmed Sjah Mas soed, beiden Tadzjieken. De Oezbeekse leider zou hebben geklaagd dat zij de regering uit sluitend ten voordele van hun eigen gemeenschap leiden. Voor één keer lijken de etnische scheidingslijnen echter een be teugelende werking te hebben: Hekmatyar, de machtigste mili taire leider onder de Pasthanen, de grootste groepering, zou zijn onverdeelde steun aan de Oez beekse strijders onthouden. De noordelijke alliantie die tot nu toe de Pasthanen van de macht heeft uitgesloten valt uit elkaar, en het komt de leider van Hezb- i- Islami beter uit af te wachten waar hij de meeste voordelen kan behalen. De vooruitzichten voor de ge wone Afghanen zouden nauwe lijks slechter kunnen. Miljoenen van hen zijn al van huis en haard verdreven. De inflatie is op hol geslagen en de regering heeft de waarde van de munt gehalveerd door voortdurend meer bankbiljetten te bestellen in Rusland om haar bondgeno ten te betalen. Rabbani en zijn aanhangers proberen de strijd af te schilde ren als een tegen onverbeterlij ke communisten, maar Afgha nistan is nu gezonken tot een dodelijke combinatie van mid deleeuws verraad en moderne wapens. Velen wensen waar schijnlijk dat Najibuilah, van wie wordt aangenomen dat hij zich nog steeds in het gebouw van de Verenigde Naties in Ka- bul bevindt waar hij 20 maan den geleden zijn toevlucht heeft gezocht, aan de macht was ge bleven. VERTALING: LUUTJE probeert zich te organiseren. Najibuilah wordt op 4 mei op volger van Karmal. 1988: De eerste Sovjet-troepen vertrekken in mei uit Afghanis- 1989: De laatste Sovjet-militai ren verlaten op 15 februari Af ghanistan. Het Afghaanse verzet is verwikkeld in hevige onder linge gevechten. Najibuilah pro fiteert hiervan en blijft in Kabul aan de macht. 1989-1992: De druk op de rege ring Najibuilah neemt met de dag toe. De Afghaanse hoofd stad wordt regelmatig met zwa re raketten bestookt. Op 17 april 1992 wordt de vluchtende Naji builah op het vliegveld van Ka- bul door het verzet gearres teerd. De mujahedien vormen een interim-regering: Buranud din Rabbani wordt president en Gulbuddin Hekmatyar premier. AFGHANISTAN Het Centraalaziatische Afgha nistan telt officieel 15 miljoen inwoners. Geschat wordt dat in totaal nog steeds 3,5 miljoen Af ghanen op de vlucht voor de oorlog in hun land zich in de buurlanden Iran en Pakistan bevinden. De bevolking van Af ghanistan wordt gevormd door verschillende, elkaar bestrijden de, bevolkingsgroepen: Patha nen, Tadzjieken, Oezbeken, shi- 'iten en Turkmenen. De Pathanen zijn de grootste groep. Zij wonen voornamelijk in het zuiden en het westen van Afghanistan. De Oezbeken le ven in Midden- en Noord-Af- ghanistan. De opstandige gene raal Dostam heeft in de Noord- afghaanse stad Mazar-i- Sharif zijn hoofdkwartier. De oppervlakte van de geheel door land omsloten bergachtige staat is 647.000 vierkante kilo meter zo'n 16 keer zo groot als Nederland. Dé hoofdstad is Kabul. 1994: De gevechten die op Nieuwjaarsdag uitbreken zijn de hevigste sinds 20 maanden. Inzet van de gevechten, tussen aan de ene kant president Rab bani en zijn vroegere bondge noot generaal Rashid Dostam aan de andere kant, is de her verdeling van de macht. Dostam wordt in zijn strijd bij gestaan door Rabbani's aartsvij and Hekmatyar. i V\ Kirgizië Oezbekistan y -y Tadzjikistan /Ma2ar-i-Sharif Afghanistan KandaharQ Mohammed Najibuilah Oud-president van Afghanistan, door de toenmalige Sovjetunie in 1986 in het zadel geholpen. Als opvol ger van Babrak Karmal werd hij tevens secretaris-ge neraal van de communistische partij. Na een jaren lange strijd en het vertrek van de Russen in april 1992 werd hij door de mujahedien verslagen. Hij houdt zich schuil in een VN-gebouw in Kabul. ARCHIEFFOTO AFP Ahmed Sjah Massoed (32) Tadzjiek en legendarische leider van de mud- ]V jahedien die in april 1992 minister van defen sie werd. Het is de steun van Massoed die j maakt dat Rabanni nog steeds president is. Hij staat aan het hoofd van de partij Jamiat-i- Islami. Massoed is heer en meester in de 100 kilometer lange Pansjir-vallei. ARCHIEFFOTO AFl v

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2