Surinaams museum ontruimd 'Verto sloeg advies accountant in wind' Uniek Zware tijden voor boeren in de Haarlemmermeer Megabioscoop in Scheveningen Randstad Groot politieteam pakt drugdealers Directeur Zwanenburg haalt zelf de schilderijl van het Surinaams Museum. Surinamers zijn die me konden helpen.'' Ook de bezoekersaan tallen vielen tegen, niet in de laatste plaats doordat juist de Surinamers wegbleven. De di recteur schat dat er vorig jaar een paar duizend bezoekers zijn geweest. Het kon zijn enthou siasme niet temperen: „Ik ben geboren in het district Marowij- ne. Als je daar vandaan komt. vecht je door, tot je erbij neer valt." Swanenberg aanschouw de gistermiddag zijn geheel lege museum. Hij nam bij de leeg haal-operatie zelf ook enkele spullen onder zijn arm. De col lectie wordt voorlopig opgesla gen. Swanenberg moet eerst de kosten van de ontruiming en de achterstallige huur betalen om ze terug te krijgen. Van zijn uitkering kan de amateur-museumdirecteur de kosten niet betalen. Een laatste telefoongesprek gistermiddag met de stichting Federatie Suri namers in Utrecht ('We willen nog wel even kijken wat we kunnen doen') hield de deur waarder uiteindelijk ook niet te gen. „In het district Marowijne foto npa roland de bruin buigen we niet voor koloniale schrik, ik zal niet bij de pakken neer gaan zitten. Ik probeer ge woon ergens anders het muse um van de grond te krijgen", al dus Swanenberg. Pijnlijk voor hem was dat zijn laatste uurtje in het museum door de grote belangstelling van de media te vens het drukste betekende. Gisteren heeft Amsterdam bij de Raad van State gevraagd op z'n minst alvast te mogen be ginnen met het graven van de daar voorziene Afrikahaven. Die is volgens het stadsbestuur noodzakelijk voor de ontwikke ling van het gebied en het be houd van werkgelegenheid in de regio. Amsterdam kreeg daarbij steun van Gedeputeerde Staten en de Kamer van Koop handel. Het gebied is eigendom van de hoofdstad; maar wordt om geven door de gemeenten Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Deze plaatsen willen dat er eerst strakke regels komen over de begrenzing van het ge bied en de overlast. Het terrein slokt een natuurgebied voor een groot deel op en bovendien lig gen er woningen op een steen worp afstand. Zowel Haarlem merliede en Spaarnwoude als enkele bewonersorganisaties drongen er gisteren op aan te wachten op de Kroonuitspraak. Aankoop De Regt Special Cable nekslag voor bedrijf De nieuwe megabioscoop in Scheveningen krijgt een praktisch geheel glazen gevel, die volgens de initiatiefnemer goed aansluit bij het nabij gele gen Circustheater dat onlangs ingrijpend is verbouwd. tekening pr Nog voor de kerst moeten films gaan draai en in de megabioscoop die aan het Scheve- ningse Gevers Deynootplein gaat verrijzen. Als het goed is, gaat deze maand de eerste paal de grond in van het pand, dat tussen de 25 en 30 miljoen gulden kost. De bio scoop met acht zalen en 2200 stoelen komt recht tegenover het Kürhaus op een stuk grond dat nu nog parkeerterrein is. Initiatiefnemer L. Nielsen gokt op het pu bliek tussen 25 en 70 jaar oud dat op dit moment praktisch niet naar de bioscoop gaat. Hij is directeur van de drie samenwer kende bedrijven Warner Brothers, Morgan Creek en Chargeurs. Dit bedrijf wil in Ne derland meerdere zogeheten multiplexbio scopen gaan bouwen, onder meer in Am sterdam, Rotterdam en Utrecht. Concurrent MGM wil in Leiden een grote bioscoop neerzetten. Volgens Nielsen is bewust gekozen voor een plek buiten de binnenstad. „Het huidi ge bioscooppubliek bestaat nu voor een groot deel uit jonge mensen die de rest van de avond gaan feesten. Wij willen daarente gen mensen aantrekken die nu bijna niet meer uitgaan, omdat zij bijvoorbeeld kinde ren hebben. Zij moeten hier dus makkelijk kunnen komen met openbaar vervoer of auto, makkelijk kunnen parkeren en snel ook weer weg kunnen gaan. Nielsen wil daarom ook een complex bouwen langs de AIO in Amsterdam, in de buurt van het World Trade Center of bij de RAI. In het multiplex wordt bioscoop gecom bineerd met horeca. „Op alle verdiepingen, die bereikbaar zijn met roltrappen, komen voorzieningen voor drank en snacks. Maar daarnaast komen er ook een restaurant en een pizzabar in. Mensen die de eerste avondvoorstelling bezoeken, willen wellicht iets te eten naar huis meenemen. Wij zijn nog in gesprek met verschillende kandida ten voor de exploitatie van de horeca. Zelf houden wij ons alleen bezig met het bio scoopgedeelte." Nielsen wil met zijn nieuwbouw inspelen op de trend dat er meer mensen naar de bioscoop gaan. „Het bezoekersaantal is ja ren lang gedaald tot een zeer laag niveau. Het afgelopen jaar gaf echter al een stijging te zien. In denk dat die lijn wordt voortge zet, zeker wanneer er meer comfort wat be treft stoelen en geluid wordt geboden." rudolf kleun De voormalige directie van het in surséance van betaling verkerende kabel- en touwconcern Verto heeft de aan koop van De Regt Special Cable in 1988 doorgezet, on danks een negatief advies van de accountant, Moret Limpberg. Dat heeft J. de Regt, directeur van de de verko pende partij - J.F. de Regt Holding - gisteren gezegd. capelle aan den ussel ling was volgens de Verto-top te duur. Met de directeur ontstond verschil van inzicht over de te voeren strategie. Niet iedereen onderschrijft de versie van de voormalige eige naar. De huidige algemeen di recteur van De Regt Special Ca ble, D. Mackintosh, die het be drijf samen met een aantal an dere directeuren in 1990 over nam, meent dat Verto gewoon te veel heeft betaald voor De leidde uiteindelijk tot het faillissement van het ka belconcern. De vestiging in Lei derdorp was een van de bedrij ven die daardoor definitief dicht ging. Een kleine 90 mensen kwam toen op straat te staan. Moret Limpberg liet de Ver- to-directeuren H. Drenth en C. Gudde in september 1988 al weten dat De Regt Special Cable dat jaar afstevende op een hal vering van de omzet, van 50 tot 25 miljoen gulden, en een ver lies van ongeveer 1,5 miljoen. Oorzaak was de malaise in de offshore-industrie. Desondanks betaalde Verto voor De Regt 12,5 miljoen gul den. Volgens voormalig eige naar De Regt heeft de directie van Verto de strop aan zichzelf te wijten. Het kabel- en touw concern was nog geen eigenaar van de speciale-produktenfabri- kant of de complete verkoopaf deling werd geloosd. Die afde- „De Regt - de voormalige ei genaar - heeft het bedrijf gepre senteerd als kip met de gouden eieren. Verto is daar met open ogen ingetuind." De Regt Spe cial Cable had volgens Mackin tosh al sinds 1985 te lijden on der de crisis in de offshore-in dustrie. Twee reorganisaties bleken niet afdoende om het bedrijf er weer bovenop te hel pen. Niettemin deed de eige naar bij de verkoop alsof er sprake was van een veel betere situatie. Op zichzelf noemt Mackin- amsterdam anp De Amsterdamse politie heeft gistermiddag 23 mensen gearresteerd na aanhoudende klachten over overlast als gevolg van handel in drugs rond de flat Kruitberg in de Bijlmermeer. Twintig verslaafden werden in de loop van de dag heengezonden. De drie dealers die zich ook onder de arrestanten bevonden zitten nog vast. Zij worden vrijdag voorgeleid aan de officier van justitie. Er werden 72 bolletjes heroïne en cocaïne, een tosh de aankoop een uitsteken- de zet van Verto. „Het was een goede keuze om laagrenderen- de produkten zoals staalkabels en touw te verruilen voor pro dukten met een hogere toege- i voegde waarde. Maar na de ver koop dacht Verto dat de buit l binnen was, terwijl aanvullende reorganisaties nodig waren." Afgelopen vrijdag maakten de bewindvoerders van Verto de j twee directeuren en vijf voor malige commissarissen - onder I anderen G.J. Doeksen, S. Over- water, A.G. Penning en G.J. Vunderink - mogelijk aanspra kelijk te stellen voor het verlies I van 30 miljoen gulden dat ont- i stond door de overname van De Regt Special Cable. Bewind voerder mr. J. Houthoff bena- 1 drukt dat de claim nog niet defi nitief is. „We zijn de zaak nog j aan het onderzoeken. Om verja- 1 ring te voorkomen, hebben we de affaire eind vorig jaar bij de rechter-commissaris aange kaart." Op woensdag 26 januari heeft Verto in Rotterdam een buiten gewone algemene vergadering van aandeelhouders belegd. Tij dens die bijeenkomst komt on der meer het verslag van de be windvoerders aan de orde. busje traangas en drieduizend gulden handels- geld in beslag genomen. In totaal vijftig politie- i werden ingezet bij de actie. Volgens een woordvoerder van de politie wer den tussendoor ook nog twee inbrekers gearres teerd die in de flat Nellestein werden betrapt. Bo vendien is'een straatrover opgepakt die in de om geving actief was. De politieacties bij Kruitberg gaan door tot er een einde is gemaakt aan de overlast, aldus de politiewoordvoerder. Amsterdam probeert aanleg Afrikahaven te forceren WOENSDAG 12 JANUAR11994 Gratis wijn door truc met azijn amsterdam anp De Amsterdamse politie heeft in een levensmiddelen zaak in Amsterdam-Zuid een 39-jarige man aangehouden, die er een gewoonte van maakte flessen wijn te stelen, om vervolgens een gedeelte lijk geledigde fles naar de winkel terug te brengen en zijn geld terug te eisen. De flessen vulde hij bij met azijn. Deze wijn is verzuurd, zo luidde telkens zijn klacht, waarop hij de 'aankoop' kon retourneren en geld ontving. De supermarktbranche is 'voor enkele duizenden gul dens' benadeeld, aldus een politiewoordvoerder. De leu genachtige fijnproever heeft bekend de truc ruim zestig keer te hebben toegepast. De man bleek op 10 december te zijn ontsnapt uit een open inrichting in Westlinge. Hij moest nog 96 dagen in de in richting doorbrengen. De man stal de wijn door gaans in verpakkingen van vier tot zes flessen. Daarvan dronk hij er twee of drie leeg, om deze vervolgens te vullen met azijn. Uit het telefoon boek prikte hij een super markt, waar hij zich met zijn consumentenldacht meldde. Daarbij zorgde hij ervoor, dat hij de flessen terugbracht naar een ander filiaal dan waar hij ze had ontvreemd. Omdat de politie het ver moeden heeft dat meer per sonen op deze manier in hun drankbehoefte voorzien duurt het onderzoek nog voort. Met gentherapie behandeld kind maakt het goed leiden caroline van overbeeke Carly Todd, het met genthera pie behandelde Britse kind, maakt het goed. Maar het is pas in mei of juni duidelijk of de therapie is aangeslagen bij het anderhalf jaar oude meisje, dat aan een ernstige afweerstoornis lijdt. Bij gentherapie wordt een gezond gen, gemaakt in een la boratorium, in het lichaam in gebracht via een beenmerg transplantatie. Kinderarts P. Hoogerbrugge van het AZL en de Leidse pro fessor D. Valerio werken samen aan de toepassing van genthe rapie bij ernstig zieke mensen. Vorig voorjaar werd Carly Todd behandeld. Zij heeft een zeldza me ziekte, waardoor haar af weersysteem niet werkt en zij bijzonder vatbaar is voor infec ties. Normaal gesproken is er geen enkel uitzicht op genezing: medicijnen bieden op den duur geen soelaas meer. Het gen dat in het laboratori um is gemaakt, moet haar bloed weer gezond maken. Als het lukt, kan gentherapie het meisje en andere kinderen met deze ziekte genezen. Professor Valerio is de eerste onderzoeker ter wereld die gentherapie op mensen toepast. Behalve Carly Todd zijn ook twee Franse kinderen die aan dezelfde ziekte lijden, behan deld met gentherapie. HAARLEMMERMEER PATRICK VAN DEN HURK Het is met het Nederlandse boerenbedrijf net zo gesteld als met het huidige weer: veel win terse buien met harde wind, en de echte winter moet nog ko men. Deze sombere conclusie trok het Landbouw-Econo misch Instituut (LEI) onlangs in zijn prognoses voor dit jaar. Het LEI staat niet alleen in zijn pes simisme. Ook de Land- en Tuinbouwbond en het Produkt- schap voor Zuivel luidden in hun nieuwjaarsboodschappen de noodklok. Nederland ver waarloost volgens hen het agra risch bedrijf, een sector waar het buitenland altijd jaloers naar heeft gekeken. Ook in de regio hebben de boeren het zwaar. Vooral de ak FNV-bond trekt kort geding in tegen glashandel den haag anp De Industriebond FNV heeft een kort geding tegen de Zuid- Hollandse Glascentrale inge trokken. Het bedrijf heeft tot te vredenheid van de bond een eerder aangekondigd ontslag van negen werknemers van de vestiging in Dordrecht ingetrok ken. Dat heeft de bond vandaag meegedeeld. De bond had bezwaar aange tekend tegen het ontslag omdat de Glascentrale volgens de cao verplicht is met de vakbonden te overleggen. Dat had het be drijf niet gedaan. De FNV-bond verwacht nu spoedig overleg met de Glascentrale over de aangekondigde reorganisatie. kerbouw, grotendeels gecon centreerd in de Haarlemmer meer, kent door Europese graan regels en nationale milieu-eisen moeilijke tijden. Het LEI constateert landelijk in de.akkerbouw een inkomensda ling van 20 procent over 1993 en een afname van het aantal ondernemers met 3 procent. In de polder is het door de hoge grondprijzen nog iets beter. De Haarlemmermeerse boeren krijgen door die dure grond makkelijker bankgaranties dan hun collega's in andere delen van het land. Maar, zeggen de Huurachterstand h amsterdam npa De deurwaarder heeft gister middag in Amsterdam een ein de gemaakt aan het enige mu seum in ons land van de Suri naamse geschiedenis: het Suri naams Historisch Museum. Conservator, eigenaar, schoon maker, verzamelaar en pen ningmeester Thomas Swanen berg begrijpt niet dat een sinds het begin opgelopen huurach terstand van 40.000 gulden zijn geesteskindje fataal werd. „In Nederland is geen begrip voor het belang van de Surinaamse geschiedenis." Swanenberg was met zijn museum gevestigd in een buurtgebouw in Amsterdam- Oost, waar hij zijn in 25 jaar bij elkaar gespaarde Surinaamse spullen sinds 1990 tentoonstel de. De ferme huurachterstand werd nooit door een subsidie weggepoetst, Swanenbergs fondswervende inspanningen ten spijt. Hij klopte aan bij de stads deelraad-Oost, de gemeente Amsterdam, de Nederlandse re gering, de Surinaamse ambas sade en de Surinaamse presi dent Venetiaan. De overzeese regeringsleider werd door Swa nenberg persoonlijk benaderd tijdens zijn bezoek aan Neder land vorig jaar. „Maar op de ambassade hadden ze vorig jaar zelfs bijna geen geld voor de sa larissen, ik bedoel maar", ver klaart Swanenberg het uitblij ven van geld uit zijn vaderland. Ook een kort geleden ingezet te campagne via de weekkrant Suriname mocht niet baten. „Mijn volk heeft de laatste jaren veel problemen gekend. Ook sociaal, daarom komt er geen geld los. Terwijl er toch wel rijke boeren, als het in Nederland re gent, dan druppelt het in de polder. Philip Blom, akkerbouwer in Hoofddorp en voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Ver eniging van Bedrijfsvoorlich ting, is niet echt optimistisch. Er zit volgens hem nog wel enige rek in de Haarlemmermeerse landbouw, maar veel is dat niet. „In de toekomst kijken is moei lijk, maar er gaan gegarandeerd boeren kapot als de prijzen zo laag blijven. De rest zal het net halen, zij het met een schraal belegde boterham. Het is hopen op tot 40.000 gulden op betere tijden. Er is momen teel echt een koude sanering aan de gang. De zwakkere broe ders gaan ten onder aan de lage prijzen." Blom geeft een rekenvoor beeld. De prijs van graan, op vrijwel alle akkerbouwbedrijven het belangrijkste gewas, daalt door de Europese regels voor produktie- en prijsbeperking in een aantal stappen tot bijna de helft van de prijs die twee jaar geleden nog werd gehaald. Daar staat weliswaar een 'hectare- steun' van de overheid tegen over, maar toch daalt de op brengst per hectare bij een ge middelde opbrengst met zo'n 700 gulden. Negen van de tien graanboeren verbouwen ook aardappels, maar die haalden afgelopen jaar hun prijs niet. „Daar komt bij dat we bijvoor beeld op milieugebied steeds grotere investeringen moeten doen, die niet terugkomen in de opbrengst van de produkten. De marge wordt steeds smal ler." Veel boeren vluchten daarom in de 'vrije produkten', zoals ui en, knollen, spruiten en bloe men. Dat is vaak de enige uit weg, omdat de conservenindus- trie en de graszaadhandelaren de graanprijs volgen, ook al zijn de prijzen van die produkten helemaal niet aan de graanprijs gekoppeld. Blom: „En als de consument nou eens iets terug zou zien van die lage prijzen, maar dat is niet zo. Dat mag ook wel eens worden gezegd." Bij de vrije produkten daalt de prijs overigens na verloop van tijd ook, omdat er te veel van wordt geproduceerd. Qua prijs aantreldcelijke andere gewassen, zoals suikerbieten, zijn aan quota gebonden en rpogen dus niet zomaar worden geteeld. Het lijkt een vicieuze cirkel zonder uitweg, een serieuze be dreiging voor de boerenstand. „De individuele bedrijfssituatie is natuurlijk erg belangrijk", zegt Blom. „Een boer die zijn fi nanciering bij de bank heeft be rekend op de prijzen van vijf jaar geleden, heeft een grote kans op moeilijkheden. Iemand die veel eigen vermogen in het bedrijf heeft zitten, kan wat meer hebben. En de boerderij en met veel 'vreemd personeel' krijgen de eerste klappen, om dat ze de hoogste arbeidskosten den haag anp Amsterdam wil met spoed aan de slag met de industrialisatie van het ten noordwesten van de stad gelegen gebied 'Ruigoord'. Het Noordhollands provincie bestuur keurde het daarvoor j geldende bestemmingsplan al in 1992 goed. Maar de gemeen- te heeft steeds moeten wachten j omdat bij de Kroon verscheide ne beroepsprocedures tegen het plan lopen. hebben. Het familiebedrijf kan het goedkoopst produceren, omdat daar bijvoorbeeld over werk niet hoeft te worden uitbe taald." Volgens Blom ligt de grens van de sanering bij datzelfde fa miliebedrijf, dat 90 procent van de Haarlemmermeerse boeren stand vormt. Als dat het loodje legt, is het gedaan, zegt hij. Zie hij de Nederlandse boer ten on der gaan? „In theorie is het mo gelijk. Je kunt alle produkten el ders kopen en dan heb je ons niet meer nodig. Dan laat ik on ze enorme bijdrage aan de ex port maar even buiten beschou wing. Maar in welke situatie kom je dan terecht? Je maakt je als land volledig afhankelijk van de wereldmarkt. Daar is de overheid in mijn ogen absoluut niet bij gebaat." Haagse agent verdacht van ontucht den haag De rijksrecherche heeft maandagmiddag op het Haagse hoofdbureau van politie een 54-jarige hoofdagent van het I laaglanden-korps aangehouden. De man wordt ervan ver dacht met twee minderjarige meisjes, van vijf en zes jaar, on tucht te hebben gepleegd. De politie heeft dat gisteren bekend gemaakt. De ouders van de meisjes hebben aangifte gedaan. De rijksrecherche onderzoekt de aanklacht verder. De politie houdt nadere gegevens vooralsnog voor zich. Onderzoek naar shovel-overval vordert Amsterdam De Amsterdamse politie heeft dinsdag een 33-jarige man gearresteerd die ervan wordt verdacht betrokken te zijn ge weest bij een overval op een waardetransportbedrijf in Amster dam-Zuidoost. Bij die overval werd met een shovel de pui van het bedrijf geramd. De overval werd gepleegd op zaterdag 18 de cember, rond half negen 's morgens. Twee gemaskerde en ver moedelijk gewapende mannen dwongen het personeel geld af te geven. De buit bedroeg 'enkele tonnen'. De verdachte werd aan gehouden in de omgeving van zijn woning in Amsterdam-West. Volgens een woordvoerder van de politie heeft technisch en tac tisch onderzoek de recherche op het spoor van de man ge bracht.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16