06 Geen extra drempel voor huizenkopers Infopunt wijst ouderen de goede weg Leiderdorpse bedrijven zitten elkaar in de haren Regio Stompwijkers zitten straks veilig achter hoge dijk Rijkswaterstaat laat McDonald's beven LENEN WORDT STEEDS LEUKER BIJ DE GKB LE DE Ül rt WOENSDAG 12 JANUAR11994 Waterschap besluit waterkering Kees Jan Koenensloot te verhogen STOMPWUK.JUDY NIHOF Omwonenden van de dijk langs de Kees Jan Koenensloot in Stompwijk kunnen opgelucht ademhalen. Het waterschap Meer en Woude heeft gisteren besloten om de bewoners tegemoet te komen en de dijk in de loop van dit jaar te verhogen. Na de extreem ho ge waterstand van november vorig jaar waren de bewoners Kerstactie Holtlant levert tien mille op De leerlingen van het Holtlant College hebben met hun jaar lijkse kerstactie tienduizend gulden opgehaald. De op brengst komt ten goede aan de Stichting Doe een Wens, een stichting die de liefste wens van een kind vervult dat lijdt aan een levensbedreigde ziekte. leder jaar houden de leerlin gen een kerslactie waarvan de opbrengst naar een goed doel gaat. Vorig jaar was dat Artsen zonder Grenzen. De leerlingen hebben onder meer auto's ge wassen en meegedaan aan een sponsorloop van Scheveningen naar Noordwijk. De gemiddelde wens van een kind kost 4000 gulden. als de dood dat de dijk het zou begeven. Volgens waarnemend secre taris W. Huisman van het wa terschap is de vrees voor een overstroming of een dijkdoor braak absoluut ongegrond. „Er is nooit sprake geweest van enig gevaar. Maar toch waren de be woners ongerust. Aan die onge rustheid willen we gewoon een eind maken", verklaart hij de bereidheid van Meer en Woude om de dijk toch aan te pakken. In november vorig jaar stond het water tot twee keer toe tot vlak onder de rand van de dijk. De hoge waterstand werd ver oorzaakt door hevige regenval en noordwestenwind. Enkele bewoners en lid van de dorps raad G. Belt, drongen sindsdien bij het waterschap aan op maatregelen. Volgens Huisman is de Stompwijkse dijk inder daad op sommige punten te laag. „Hij stond ook al op het lijstje op te worden opgeknapt. Alleen hadden andere dijken prioriteit. We hebben het punt nu naar voren geschoven." Wat er met de dijk gaat gebeuren is volgens Huisman 'vrij simpel'. „Er komt een laag klei over de hele strekking van de dijk, die vervolgens wordt ingezaaid." De kosten van de dijkverhoging komen volledig voor rekening van het waterschap. „Het is on ze taak om kades op de goede hoogte te houden, en niet die van de gemeente." Hoeveel het project gaat kosten, is de waar nemend secretaris nog niet dui delijk omdat er nog een plan moet worden gemaakt. De kade in Stompwijk is voor het laatst in de jaren tachtig op geknapt. In de regel krijgen dij ken om de vijftien jaar een on derhoudsbeurt. Aanpak van Dorp-Zuid kost Zoeterwoude miljoen meer ZOETERWOUDE Het riolerings- en herinrich tingsplan voor de woonwijk Dorp-Zuid in Zoeterwoude pakt bijna een miljoen gulden duur der uit dan aanvankelijk was ge schat. De politiek moet zich nog beraden over de manier waarop deze kosten gedekt moeten worden. De inwoners van Zoe terwoude zouden wel eens een forse stijging van de rioolrech ten kunnen verwachten. Ruim een jaar geleden dacht Zoeterwoude voor het plan nog voldoende te hebben aan een budget van 2,5 miljoen gulden. Dat was volgens directeur ge meentewerken M. Geerling ech ter 'een zeer grove indicatie, die gebaseerd was op toen bekende gegevens'. Anno 1994 blijkt dat er bijna 3,5 miljoen nodig is. Dorp-Zuid is een verouderde wijk tussen de Loethe en het Blankaartpark. In deze buurt staan ongeveer 300 huizen en enkele bedrijven. Volgens de ge- Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten mogen hun gren zen niet sluiten voor huizenkopers. Mensen die sociaal of economisch gebonden zijn aan de Leidse regio moeten in deze drie gemeenten terecht kunnen, zo heeft de pro vincie gisteren besloten. De drie mogen hun koopprijs grens daarom niet verhogen. dat de kleine dorpen grenzend aan Leiden een taak hebben in de opvang van inwoners van re giogemeenten. Alle gemeenten moeten dezelfde prijsgrens heb ben om te voorkomen dat de ene gemeente veel meer regio- bewoners moet opvangen dan de andere. Leiden, Leiderdorp, Oegst geest, Alkemade, Zoeterwoude en Voorschoten behoren tot één huisvestingsregio. Dat betekent s die sociaal of eco- DEN HAAG MONICA WESSELING Zo'n prijsgrens geldt voor ko pers uit een andere gemeente, die een woonvergunning nodig hebben om zich in hun nieuwe woonplaats te vestigen. Voor huizen boven de koopprijsgrens is geen woonvergunning nodig. Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten wilden deze grens optrekken van 156.000 gulden naar 225.000 gulden. Gedeputeerde Staten vinden nomisch aan een van deze ge meenten gebonden zijn, zich ir principe in al deze dorpen gen vestigen. De provincie maakt een zondering voor Alkemade e Zoeterwoude. Deze dorpei moeten landelijk blijven hoeven daarom alleen maa gen inwoners te huisvesten Alkemade en Zoeterwoude gen de kooprijsgrens verhogen tot 250.000 gulden. Dat geldt ook voor alle andere gemeënten in de Rijnstreek. Gedeputeerde Staten bepaalf den gisteren tevens dat Leiden Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten gezamenlijk 3000 woningen moeten bouwen de instroom van buitenaf. Li De bouw van de McDrive langs de Persant Snoepweg ter nog niet afgehandeld. Leiderdorp is in volle gang. De bezwaren tegen de komst v Voortgang bouw restaurant staat onder druk LEIDERDORP ROY KLOPPER par keerplaatsen en groenstroken komen. Verder wordt in een aantal straten eenrichtingsver keer ingesteld. Het hele riool stelsel in de wijk, ongeveer 1600 meter lang, moet worden ver vangen omdat het is verouderd. Verder wordt de in erbarmelijke staat verkerende kademuur tus sen de Bakkersbrug en de Zwet- kade opgelapt. Volgens Geerling wordt het plan stukken duurder dan men ruim een jaar geleden dacht, 'vanwege een aantal toegevoeg de zaken'. Zo kost de riolering ongeveer 3,5 ton meer vanwege de strengere eisen die de over heid aan deze voorziening stelt. Ook is sprake van een aantal ex traatjes ten opzichte van vorig jaar. Zo wil de gemeente ook de openbare verlichting in de wijk verbeteren en krijgt de Schen- kelweg dure demontabele drempels in plaats van vaste exemplaren om het voortbe staan van de wielerronde te waarborgen. Voor Zoeterwoude is riole rings- en herinrichtingsplan een uniek project, waarbij de aan nemer volledig verantwoorde lijk is voor de voorbereidingen en de uitvoering van het werk. Het is de bedoeling om in maart met de werkzaamheden te be ginnen. Ze nemen anderhalf jaar in beslag. De voortgang van de bouw van het McDri- ve-wegrestaurant in Leiderdorp staat op nieuw onder druk. Dit is te danken aan een top ambtenaar van de Zuidhollandse tak van Rijkswaterstaat. Die heeft onlangs be paald dat in het gebied tussen de provincia le weg S6 (Leiderdorp-Hoogmade), de rijks weg A4 en de Leiderdorpse Persant Snoep weg geen bedrijven meer mogen komen die extra verkeer aantrekken. De mening van Rijkswaterstaat staat in een brief die gisteravond aan de orde kwam tijdens de zitting van de commissie beroep en bezwaar van de gemeente Leiderdorp. Die behandelde het bezwaarschrift van de bewonersvereniging Holtlant tegen het be sluit van de Leiderdorpse gemeenteraad om de bouw van het hamburgerrestaurant toe te staan ondanks strijdigheid met het plaat selijk geldende bestemmingsplan. In eerste instantie was er weinig onder de zon. Omwonenden vrezen toena me van het verkeer en wezen er gisteravond op dat de commissie beroep en bezwaar de gemeenteraad in een eerder stadium advi seerde het bestemmingsplan via de norma le weg te wijzigen. „En dus niet via een ver snelde procedure", aldus een bewoner. De raad heeft dit advies van beroep en bezwaar vorig jaar genegeerd. McDonald's goochelde gisteravond op haar beurt met cijfers om aan te tonen dat die verkeersstroom wel meevalt. Volgens een woordvoerder van het concern rijden er dagelijks hoogstens 125 auto's meer over de Persant Snoepweg na opening van de Mc Drive. En een bestemmingsplan wijzigen in het gebied Bospolder is nou eenmaal vrij zinloos omdat nog onduidelijk is waar de spoorlijn voor de TGV komt en of de A4 wordt verbreed. Ook de werkgelegenheid i kwam wederom aan de orde. En zo leek het gisteravond 'kat in het bak kie' te worden voor McDonald's. Totdat voorzitter Olivier van de commissie een brief tevoorschijn toverde van de topamb tenaar van Rijkswaterstaat. Geen bedrijven die extra auto's aantrekken, zo luidt kort sa mengevat het advies in zijn schrijven. Vervolgens barstte de dicussie los over de vraag of deze beperking geldt voor het stuk grond waarop McDonald's inmiddels bouwt. Nee, zegt de hamburgergigant, het gaat om het betegelde deel van het gebied waar nu Kamsteeg occassions verkoopt. Ja wel, zeggen de bewoners van Holtlant, de uitspraak geldt ook voor de bouwlocatie van de McDrive. De commissie beroep en bezwaar heeft even de tijd om de plattegrond erbij te pak ken. Voorzitter Olivier beloofde snel uit spraak te doen. Wat er aan de hand is willen beide directies niet vertellen, maar de onderlinge ruzie wordt wel op straat uitgevoch ten. De Leiderdorpse fir ma's Administratiekan toor Bijvoet en Medned Information Concultan- cy zitten elkaar al een maand publiekelijk in de haren. Boze adver tenties, dreigende kort gedingen; het komt niet meer goed tussen de Het robbertje vechten begint op 2 december 1993 met een adverten tie in deze krant: „Wij hebben slechte ervarin gen met Administratie kantoor A.M.A. Bijvoet BV. Heeft of had u daar ook problemen? Wij gaan actie ondernemen. Laat uw ervaringen horen." In de advertentie staat geen naam van de 'afzender', wel een telefoonnummer. Navraag leert dat de te lefoonaansluiting op naam staat van Medned Concultancy, een Leiderdorps bedrijf dat onder meer is gespecialiseerd in de ondersteuning van de medische sector bij het gebruik van software. Bij de Kamer van Koophandel blijkt dat de fir ma op naam staat van de 29-jarige A. Edrigde. Hij begon zijn bedrijf in oktober 1992. En is een buurman van Bijvoet. De advertentie van 2 de cember wordt op 23 december gevolgd door een nieuwe. Hierin biedt Medned haar excusus aan. „Wij realiseren ons dat we door het plaatsen van deze advertentie jegens Bijvoet onrechtmatig en in strijd met hetgeen ons in het maatschappelijk verkeer betaamt hebben gehandeld. Wij hopen dat de eventuele schade die wij haar door onze handelwijze hebben toegebracht tot het uiterste beperkt bij ft." Daarmee lijkt de kous af. Totdat begin deze week bekend wordt dat donderdag 13 januari een kort geding dient over de kwestie. Directrice A. Bijvoet vari het gelijknamige admi nistratiekantoor wil vial de Haagse rechtbank be werkstelligen dat aan vijf eisen wordt voldaan. Allereerst eist ze een voorschot van 20.000 duizend gulden op eert nog vast te stellen scha devergoeding. Voorts wil ze Medned verbieden in de toekomst opnieuw dergelijke advertenties te plaatsen. De derde eis betreft een verplichting tot een rectificatie in het Leidsch Dagblad. Verder wil Bijvoet een lijst van die op de advertentie hebben Medned moet al deze mensen op ei gen briefpapier een rectificatie toezenden.i Deze week wordt echter duidelijk dat het kort geding is afgeblazen. „Het ziet er naar uit dat we' de kwestie onderling kunnen regelen", aldusidè directrice van het administratiekantoor. De zich steevast als 'doctorandus Bijvoet' pre-1 senterende directrice, verkaste onlangs met haar kantoortje van de Leidse Herensteeg naar een kantoor aan de Leiderdorpse Reaal. Darmee werd ze een buur van Medned, die al eerder een kan toor betrok in het complex naast de Winkelhof. Bijvoet wil absoluut niet op de zaak ingaan. Een afgesproken interview wordt op het laatste mo ment afgezegd. Ook de directeur van Medned In formation Consultancy, houdt zich op de vlaktè. „Ik zit tegen een schikking aan, waarmee ik op zich niet blij ben. Maar in dit stadium kan ik niét irtejlen." VRIJE TIJD Bibliotheek De Openbare Bibliotheek van Leiderdorp houdt donderdag middag 27 januari een open middag voor 55-plussers. Het thema is het gebruik van lees hulpmiddelen. Aanmelden in de bibliotheek aan de Cor Gor dijnsingel 3, telefoon 890849. Theater Het Dordts Dans- en Muziek theater speelt op 15 januari in de Dorpskerk aan het Kerkplein 2 in Voorschoten. -Amahl en de drie koningen van Menoti wordt uitgevoerd. Aanvang: 20.00 uur. Kaarten kosten 17,50 gulden en zijn wijdag tussen 11.00-14.00 uur en zaterdag avond te koop aan de kerk. Rondleiding De Voorschotense Vrouwenraad houdt op woensdag 2 februari een rondleiding door het nieu we ministerie van VROM in Den Haag. Aanmelden tot 22 januari bij mevrouw Koopstra (617808) of mewouw Keuzenkamp (615069). Ouderen hebben vragen maar ze weten niet bij wie ze terecht kunnen' Weer golfbaan in Wassenaar WASSENAAR Enige voorbeelden. Doorlopend Krediet limietbedrag theoretische looptijd aflossing effectieve rente per jaar f25.000,- 140.000,- 66 maanden 66 maanden 1500.- f800,- 10.9% 10,9% Persoonlijke lening in handen looptijd aflossing per maand rente per jaar f10.000.- 48 maanden f 255.69 10.9% 120.000.- 48 maanden f511.37 10.9% f40.000.- 60 maanden f 858,33 10,9% informatie of k gewoon even langs. Dat kan op we dagen van Wijzigingen voorbehouden. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24. Postbus 11300.2301 EH Leiden tel. 071 -167777 - fax 071-167158 ZOETERWOUDE BRENDA FILIPPO Bij welke instantie kun je als ou dere een verhoogde wc-pot aanvragen? Het antwoord op zo'n simpele vraag resulteert veelal in een moeizame speur tocht vol doorverwijzingen. Veel ouderen geven de moed op of beginnen er niet eens aan, is de indruk van het vandaag opge richte Stichting Ouderen Info punt Zoeterwoude. De stichting wil deze situatie veranderen. Vanaf dinsdag 18 januari kunnen oudere Zoeter- woudenaars hun vragen en pro blemen voorleggen aan de vrij willigsters W. Veldhuyzen en M. van der Zeeuw. Beide dames helpen de oudere bij het vinden van de juiste instantie. Vervol gens belt de aanvrager die orga nisatie zelf op. In sommige ge vallen zal het Infopunt de aan vrager terugbellen om te vragen of het probleem naar tevreden heid is opgelost. Het Infopunt is speciaal voor ouderen en gehandicapten op gericht. Maar Veldhuyzen vindt dat leeftijd er eigenlijk niet toe doet. „We zijn er om de mensen zo goed mogelijk door te verwij zen." Zo kunnen ook familiele den of anderen bellen. „Ik kan me voorstellen dat mensen in hun omgeving leven met de menterenden en daar meer over willen weten", geeft Veld huyzen als voorbeeld. Het Infopunt fungeert alleen als doorgeefluik. De daadwerke lijke hulp moeten*de betreffen de instanties zelf geven. In het begin vreesden verenigingen dat het Infopunt zich op hun werkterrein zou begeven. „Die vrees is ongegrond. We verwij zen alleen door", verzekert Van der Zeeuw. De werkgroep heeft van alle Zoeterwoudse en enke le landelijke organisaties de i der Zeeuw (links op de foto) en W. Veldhuyzen proberen ouderen verder op weg te helpen doelstellingen en namen van contactpersonen op een rijtje gezet. Veldhuyzen en Van der Zeeuw rijn zelf ook actief in het verenigingsleven. Zij hebben onder meer ervaring met de verzorging van ouderen, maar ook met stervensbegeleiding. De vrijwilligsters benadruk ken dat 'anonimiteit en privacy beschermd zijn'. „Mensen hoe ven geen naam op te geven." Het Infopunt heeft een kamer in verzorgingshuis Emmaus gekre gen. „Sommige ouderen be spreken zaken liever persoonlijk dan per telefoon. Daar is ruimte voor. Het Infopunt garandeert de privacy van de betrokkene", verzekert W. Kowalski namens Huize Emmaus. Het idee voor het Infopunt ontstond bij de politieke partij en. De raadsleden M. Knops (CDA), I. Spreij (WD) en T. Smit (Progressief Zoeterwoude) zitten op persoonlijke titel in de stichting. „Ouderen blijven lan ger thuis wonen, maar zij wor den veelal niet opgevangen. Ze hebben vragen maar weten niet bij wie ze terecht kunnen. Zo'n Infopunt moet duidelijkheid bieden", schetst Knops. De initiatiefnemers menen dat het nog wel een tijd zal du ren voor het Infopunt echt is in geburgerd. „Uit de ervaringen van andere gemeenten blijkt dat het soms wel drie jaar duurt. Maar Zoeterwoude is klein, we verwachten dat het hier sneller gaat", aldus Smit. Over een jaar maakt de stichting de balans op. Naast het Infopunt moet ook een nieuwe gemeentefolder informatie bieden. Het is de be doeling dat de folder in april verschijnt. Hierin staan allerlei nuttige adressen en telefoon nummers van zowel de huis arts, 'tafeltje dek je' als de be- jaardensoos. Het Infopunt wil helpen bij de samenstelling van de voorlichtingsfolder. Het Ouderen Infopunt Zoe terwoude begint op dinsdag 18 januari. Het Infopunt is te vin den in verzorgingshuis Emmaus. De vrijwilligers zijn elke dinsdag- en donderdag ochtend van tien tot twaalf uur bereikbaar op telefoonnum mer: 01715 - 4521. Wassenaar krijgt er weer eep golfbaan bij. De gemeente be schikt al over een aantal terrei nen, waar golfers een balletje kunnen, slaan. Nu wil de Haagse stichting Golf Duinzicht ook een baan aanleggen op de Amonsvlakte van het Ooster park, tegenover Duindigt. Bur gemeester en wethouders van Wassenaar zijn bereid hieraan in principe hun medewerking verlenen. Het is de bedoeling dat er in eerste instantie enkele holes komen. Aanrijding levert bromfietser schaafwonden op Een 16-jarige jongen uit Alphen aan den Rijn is gisterochtend licht gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Geversstraat met de Willem de Zwijgerlaan in Oegstgeest. De jongen reed op zijn brommer en kreeg geen voorrang van een 61-jarige automobilist pit Oegstgeest, die uit de Gevers- straat kwam. Bij de botsing liep de jongen een groot aantal schaafwonden op, waarvoor hij behandeld moest worden in het AZL. Tas met geld weg uit auto ZOETERWOUDE Uit een aan de Industrieweg in Zoeterwoude-Rijndijk gepar keerde auto is gisteren een tas met 1600 gulden gestolen. Het tochtraampje van de wagen was ingeslagen. Voorbijgangers za gen een man met hoge snelheid wegrijden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14