Nieuwe toneellift llStadsgehoorzaal Jammer dat het zo gelopen is Geschokte reacties op grafschennis Noordwijk Leiden Regio Twee jaar cel geëist voor schoppen agent Nijvere bijen bevangen door kou WOENSDAG 12 JANUAR11994 ^eerderheid Leidse politiek morrend akkoord ■ende een 'nukkig nee' van de WD en een 'morrend ja' ivan de andere grote oppositiepartij D66, heeft een meer- iderheid in de Leidse politiek gisteravond ingestemd met de aanschaf van een nieuwe toneellift voor de Stadsge- tem h°orzaal- De oppositie en in iets mindere mate de colle gepartijen grepen de discussie in de raadscommissie he erst stuurlijke zaken over de uitgave van 110.000 gulden aan ^°£iom hun onvrede te uiten over het uitblijven van plannen t ooslvoor de Stadsgehoorzaal. Die moet worden gerenoveerd n ;en omgevormd tot hét muziekgebouw van Leiden en toe Jvvorden overgedragen van de directie Groenoordhallen naar de ambtenaren van kunst en cultuur. S! Vooral WD-raadslid J. Kradolfer ;rok fel van leer. Hij zei 'geen ap' te voelen voor een nieuwe lang hij het totaalplan de Stadsgehoorzaal niet j-fössjkent. De recente berichten over het schrappen van een nieuwe tweede zaal in het complex hebben het vertrouwen van het raadslid in een goede afloop er bepaald niet groter op gemaakt. Kradolfer en J. Hoekema van J D66 zijn bang dat de gemeente 110.000 gulden 'over de balk smijt' voor een nieuwe installa tie als over enige tijd een reno vatieplan uit de bus komt waar in voor de toneellift een heel andere plek is ingeruimd. Kradolfer vindt dat het colle ge, dat alsmaar treuzelt met de plannen en na bijna vier jaar nog altijd de overdracht van de Stadsgehoorzaal van de ene ambtelijke dienst naar de ande re niet voor elkaar heeft, 'zelf maar eens op de blaren moet zitten'. Volgens burgemeester C. Goekoop valt niet te ontkomen aan een nieuwe lift. Het huidi ge, 32 jaar oude exemplaar is enige tijd geleden weliswaar ge repareerd, maar de bouwer staat niet in voor de veiligheid. Hij wil ook niet meer sleutelen aan het ding. Een Stadsgehoor zaal zonder toneellift is niet of nauwelijks meer te exploiteren. Allerlei op stapel staande evene menten zoals concerten, het Keytown Jazzfestival en uitvoe ringen van koren komen op de tocht te staan als er geen nieu we lift komt. Behalve voor het verticaal verplaatsen van mate riaal doet de lift ook dienst als een extra stuk podium. Goe koop: „De lift niet vervangen is duurder dan die 110.000 gul den. Niemand hoeft bang te zijn dat in het totaalplan voor de Stadsgehoorzaal - dat we nog deze maand presenteren - een andere lift op een andere plek nodig is. Er is al uitvoerig over legd met de architect." FOTO DICK HOGEWONINC Het verlaten artiestenmuseum in Lisse. Her en der liggen nog de laatste spullen. Artiestenmuseum in Lisse houdt er na twee maanden al mee op ARTHUR MAANDAG De officier van justitie bij de rechtbank in Haarlem heeft gis teren twee jaar gevangenisstraf geëist tegen een 24-jarige Sas- senheimer. De man schopte jhalf vorig jaar een weerloze po- jlitieman talloze keren tegen zijn hoofd en lichaam. De Sassenheimer was met vrienden wezen stappen. Twee agenten hielden hem in Lisse Dat gebeurde omdat hij in Noordwijk bij een aanrijding betrokken. Bovendien reed 2ihij slingerend. De Sassenheimer 20weigerde mee te gaan naar het 4<J bureau voor een blaasproef waarna er klappen vielen. De verdachte werkte een van de agenten tegen de grond. „Hij trapte als een waanzinnige op mij", verklaarde de politieman later. Het slachtoffer zegt zo'n 20 a 30 keer te zijn getrapt. „Ik voelde een enorme pijn. Óp een gegeven moment was ik weer loos." Toevallig passerende voorbij gangers zorgden ervoor dat er aan het geweM een eind kwam. De Sassenheimer had zo'n der tig biertjes op en tien glazen Apfelkorn gecombineerd met een kwart gram psychiater verklaarde dat de man volledig toerekeningsvat baar is. Wel zou hij iets aan zijn drugs- en drankgebruik moeten doen. De officier achtte poging tot doodslag bewezen. „Duidelijk moet zijn dat het absoluut on toelaatbaar is dat een politie man die met zijn normale werk bezig is, zoiets overkomt."Naast celstraf eiste hij dat de Sassen heimer afkickt. De advocaat van de man achtte poging tot doodslag niet bewezen. Volgens hem zou er hooguit sprake zijn van poging tot zware mishandeling. J. LEIDEN KEES BALS 16.5( Ineens lagen er zo'n 200 a 250 dode bijen in één -jvan de kasten van de Leiderdorpse imker E. Dem- mink. Het leek raak begin december. Want ook Voorzitter van de imkervereniging Leiden en om geving Erik Kerkvliet had een groot aantal doden |?ijen voor zijn kast liggen. „Het was niet veront- 19;o|rustend", volgens Arjen Neve, deskundige binnen de vereniging en zelf getroffen door een kleinere sterfte, „maar toch belangrijk genoeg om te wil len weten wat er aan de hand was." Als een waar patholoog-anatoom toog Neve aan de slag. In de darmen van Demminks bijen ersl| trof hij geen sporen aan van de gevreesde ziekte HNosema, evenmin de planteschimmel 'roest' of <j stuifmeelkorrels van de klimop. „Honing van de klimop kristaliseertzo hard, dat de bijen daar niet meer van kunnen eten als ze die in hun raat heb ben." De voorzitter heeft bijen van het „vuilnis- bakkenras" buckfast. Het is Neve's laatste sugges tie. Misschien dat deze nog maar vrij recentelijk uit Engeland geïmporteerde bij nog niet erg aan de Nederlandse omstandigheden is aangepast. Inderdaad sloeg de dood bij imker Demmink met name toe in zijn buckfast-kast. Zijn carnia- bijen hielden zich veel taaier. De buckfast staat erom bekend dat ze veel langer blijft vliegen dan andere bijen. En toen na de novemberse vorstpe riode de temperatuur naar 10 graden klom, vloog dit volkje weer lustig rond. De Leiderdorpse im ker houdt het er ondertussen óp dat de interne thermometer van zijn bijen toch een beetje van VERVOLG VAN VOORPAGINA Op het eerste gezicht lijkt er niets veranderd. Naast de in gang van hotel De Duif in Lisse hangt nog steeds een bord van het Nederlandse Artiesten Mu seum. En in de gang staat het goudkleurige borstbeeld van Rob de Nijs onverstoorbaar tus sen foto's, vergeelde plakplaat jes en andere beeltenissen van artiesten als Willeke Alberti in hun jonge jaren. Maar de kelder, waar het mu seum sinds 1 november geves tigd was, is donker. En leeg, kun je door de dichte klapdeuren zien. Hoteleigenaar P. Duiven voorde heeft er intussen een taak bij gekregen. Tussen het opschrijven van boekingen, staat hij de ene journalist na de andere te woord in zijn blauw- /crèmige vier sterrenhotel aan deWesterdreef. En keer op keer legt hij gedul dig uit dat het museum van hem helemaal niet weg moest. Inderdaad, hij wilde na een kwartaal wel eens huurpennin gen zien. En hij wilde huurder Moltmaker na 1 januari niet meer beneden zien. Niet omdat hij hem de toegang tot de kelder ontzegde, maar omdat hij hem 'in de maand januari alle tijd wilde geven geldbronnen aan te boren'. Want die waren hard nodig, nu de publieke belang stelling tegenviel. Uit Krommenie klinken ande re geluiden. Per fax en telefoon bestookt de voormalige huurder de pers met het verhaal dat hij verdreven is en terug zal slaan met flinke schadeclaims. Niet alleen kwam zijn museum van de ene dag op de andere op straat te staan, maar ook zijn gezin had even geen dak boven het hoofd. Want, wat bleek: pa, ma en dochter sliepen 's nachts tussen de glamour en glitter van de Nederlandse artiestenwereld. Op een matrasje achter de bar. „Het begon te stinken", kijkt de hoteleigenaar terug. Ook de gemeente was niet blij met de bewoonde kelder, geeft de voor malige huurder toe. Maar waar om kreeg-ie niet wat meer tijd?, vraagt hij zich af. Ook voor dat museum had hij dan heus nog wel het nodige geld bij elkaar gesprokkeld: „Maar ze wilden het museum in de tussentijd open houden. Nou, wat weten zij van Nederlandse artiesten af? De speel-o-theek Klapstuk geeft een eigen nieuwsbrief uit: Wap- stuknieuws geheten. Het blad wordt vier keer per jaar ver spreid. Klapstuk leent speelgoed uit. De speel-o-theek is open op Geen leed blijft de fietsers bespaard. In de fietsenstalling van het station is het dagelijks vechten om de tweewieler in onbereikbare fietsgleuven gestald te krijgen. En op een steenworp afstand, in de flats aan de Parmentierweg, doet zich hetzelfde euvel voor. De bewoners van de drie flats aan de Parmentierweg zijn het zat. Ze kunnen hun fietsen niet, zoals het hoort, in de kelderboxen zetten. De trapjes die toegang tot de berging geven, elke flat heeft er één, zijn veel te steil en worden bij nat weer glad. De bewoners, verenigd in drie Verenigingen van Eigenaren, hebben geprobeerd een stukje grond voor de trappen van de gemeente te kopen om ze iets minder steil te maken. Dit is echter niet gelukt. De enige manier waarop de bewoners zonder gevaar voor lijf en leden de boxen kunnen bereiken is door de ingang aan de achterzijde van de flats. Deze is echter voor auto's bedoeld en de brandweer heeft hen verboden er met de fiets er naar binnen te rijden. In de middelste flat wordt deze regel flink aan de laars gelapt. Aan de zijkant van elk trapje is een gleuf waar de fietsen door naar beneden kunnen rijden. Dit geultje zit echter te dicht bij de muur waardoor de fiets schuin naar beneden moet worden gereden. Bewoonster R. Gerlof ergert zich daar al een lange tijd aan. Enigszins gepikeerd reageert ze op de vraag of zij ook last heeft van de moeilijke entree tot haar box: „Natuurlijk, iedereen hier heeft er last van. Ik moet mijn fiets helemaal schuin houden om beneden te komen. Met boodschappentassen lukt dat natuurlijk niet." Daar komt dan nog bij dat ze doodsbang is het trapje te gebruiken. Bang dat ze valt. Volgens G.P. Le Roy, voorzitter van de Vereniging van Eigenaren van de meest linkse flat, is de auto-ingang eigenlijk de nooduitgang. „Het slot zit ook alleen aan de binnenkant van de deur, zodat het van buiten niet geopend kan worden", zegt hij. Toch overweegt hij de bewoners een sleutel te geven en het slot ook aan de buitenkant te plaatsen. Hij meent dat het probleem zo langerzamerhand de spuigaten uitloopt. „Eén van de bewoonsters is bijna van de trap gevallen. Nu wacht ze uit angst voor herhaling op een sterker persoon die de fiets naar beneden kan dragen. Ik doe dat zelf ook, maar er wonen natuurlijk genoeg ouderen die dat niet meer kunnen." De trap voldoet aan de bouwvoorschriften voor 1991 dus de bouwer kan niets verweten worden. Een gemeenschappelijk gebruik van de auto-ingang door automobilisten en fietsers vinden sommige bewoners onveilig. Le Roy ziet dat echter niet als een probleem. „Je kan toch gewoon afstappen als een auto de garage inkomt", stelt hij Volgens een woordvoerder van bouwbedrijf Grootel BV uit Amsterdam, bouwer van de flats, is het probleem bekend en wordt momenteel overlegd met de gemeente over een eventuele oplossing. Die zal in de entree van de parkeergarage worden gezocht. „De situatie met de trapjes veranderen zou veel te duur worden. Je zou dan de constructie van de flat moeten aantasten. Overigens ken ik ook mensen die er helemaal geen probleem mee hebben om met hun fiets af te dalen." Maar als je ziet hoe steil de hindernis is, gaat het vermoedelijk dan toch om veldrijders van het kaliber Hennie Stamsnijder. Janus om de woede vaderen op ande re gedachten te brengen. Dat blijkt uit het nieuwjaarsge schenk 'Janus en Leiden (1787)' dat antiquariaat Klikspaan in ei gen beheer uitbracht ter gele genheid van de jaarwisseling. Leidenaar André Hanou schrijft in het kleine boekje dat de in de geschiedenis als zo saai bekend staande achttiende eeuw in Lei den zo saai nog niet was. Er was volgens Hanou een on- overtroffenliterair-satirisch-po- En ze hebben toch geen tijd voor rondleidingen met twee man personeel?" Hoewel hij druk bezig zegt te zijn met sponsors, kan hij brie ven noch resultaten laten zien. 'Gaan praten' blijkt bij hem sy noniem voor 'nog een afspraak maken'. En als-ie zegt dat hij producer is van Rob de Nijs, be doelt hij eigenlijk dat hij oude, vergeten platenopnamen van de zanger op CD heeft gezet. Ook spreekt hij zichzelf nog wel eens tegen. Zegt hij het ene moment dat de hoteleigenaar een schadeclaim kan verwach ten ter grootte van de achter stallige huur. Wat later zegt hij aanzienlijk hoger te gaan zitten dan de 15.000 tot 26.000 gulden waar de hoteleigenaar mee schermt. 7.500 gulden vindt hij redelijk. Dat is de achterstallige huur van drie maanden. Maar waarom moet hij eenzelfde be drag aan borg betalen? Of 10.000 gulden voor een keuken en wat wandjes die hij moest aar niet mocht beetje overvallen door de publi citeit en moet redden wat er te redden valt. „Het gesprek met mijn sponsor heb ik ook maar afgezegd." „Het is jammer dat het zo ge lopen is", besluit de hoteleige naar. Je hoort hem heus niet zeggen dat zijn hotel slecht draait. Een bezetting van 60 procent zou zelfs heel aardig zijn in de branche. Maar beter kan het natuurlijk altijd: „En we zijn het hele jaar open. Vooral voor toeristen, maar ook voor zakenmensen." Wat meer ar tiesten zou natuurlijk ook leuk zijn. Of fans: „Want als iemand helemaal uit Groningen hier heen komt, wil-ie misschien ook blijven slapen." Op oudejaarsdag voelde hij dat de droom uit was: de muse umdirecteur leek zijn kelder leeg te halen en de hoteleige naar zei er niks van: „Wat moest ik? Hè, hè, roepen? Recht om beslag te leggen, heb ik niet. En claims? Ach, ik heb geen zin in een confrontatie met hem. Bij hem is toch niks te halen." Vol gens Moltmaker zijn alleen de vitrines al 20.000 gulden waard: „En dat lijkt me een prima on derpand." Forse stijging inlichtingen Ouderenwerk LEIDEN De dienstencentra van de Stichting Ouderenwerk heb ben in 1992 vijftig procent meer vragen te verwerken gekregen dan in het jaar daarvoor. Het ging daarbij om mensen die woegen om informatie, advies en hulp. Dat blijkt uit het deze week gepubliceerde jaarverslag van de stichting. Er werden 3093 vragen verwerkt tegen over 2017 in 1991. Een derde van de vragen (1005), die telefonisch of op het spreekuur werden ge steld, ging over de diensten van de Stichting Ouderen werk. Dat zijn bijvoorbeeld de pedicure, Tafeltje Dek Je en de telefooncirkels. 687 keer kwam er een verzoek om algemene informatie, 445 keer ging het om vrijwilli gerswerk als vervoer, bezoek en boodschappen doen. 956 keer werd er geïnformeerd naar huisvesting en profes sionele zorg. De stijging is voor een deel ook te verkla ren, omdat er volgens direc teur A. Verlaan 'beter geregi streerd' is. Over vorig jaar zijn nog geen officiële cijfers. Maar volgens de directeur lag in 1993 het aantal vragen en verzoeken 'in dezelfde orde van grootte als het jaar daar- Het aantal mensen dat aan Tafeltje Dek Ie deelnam, liep terug van 797 tot 680 in 1992. Er werden met ruim 100 dui zend maaltijden toch 4500 maaltijden minder aan huis rondgedeeld. Volgens de directeur be reikt de stichting nu met haar activiteiten 10 tot 15 procent van de 75-plussers. „En dat blijkt precies het per centage te zijn dat hulp no dig heeft." Een onderzoek van de Rotterdamse Erasmus Universiteit wees onlangs uit, dat zelfstandig wonende hoogbejaarden in Leiden heel moeilijk door het oude renwerk worden bereikt. Vol gens Verlaan wil dat nog niet zeggen dat die groep bejaar den het moeilijk heeft. Klapstuk geeft nieuwsbrief uit woensdag (10-12 uur), donder dag (15-17 uur) en zaterdag (11.30-13.30 uur). Op de zonda gen van 16 januari tot en met 27 februari (14-16 uur) kan er wor den gespeeld. Overigens is de speel-o-theek nog op zoek naar vrijwilligers, tel. 765187/144925. litiek blad, Janus genaamd. Het was in de tijd van stadhouder Willem V toen de patriotten in een burgeroorlog tegenover de prinsgezinden stonden. Het Leiden van 1787 leverde volgens Hanou voor het blad de inspiratie. Leiden wordt er 'Luikduin' in genoemd, wat lijkt op Lugdunum. Op 19 en 20 maart van dat jaar werd er bij voorbeeld volgens het blad rond het Raadhuis een 'spook' aan getroffen met over het witte ge waad een blauw opperkleed en zilveren versiersel. Men meende dat het de schim van Jonker Volksstem was. Het ging in wer kelijkheid om een delegatie van leden van de krijgsraad der pa triotten en officieren van de schutterij. Zij kregen een aantal eisen ingewilligd, nadat zij de vroedschap op het stadhuis tot een vergadering van zeven uur hadden gedwongen. Er was veel publiek. „Een Maagdenhuiss feertje", noemt Hanou het. Volgens de aan een Amster damse universiteit werkzame neerlandicus kreeg de Leidse politiek dankzij Janus landelijke bekendheid, "/amts lijkt niet zo overtuigd van het belang van de schimmige volksstem. En Leidse martialiteit lijkt slechts zijn lachlust op te wekken." In Lei den werd volgens Hanou in die jaren de democratie uitgepro beerd door de stedelijke burge rij. Hanou beschrijft in zijn kor te essay hoe de partijen ver deeld waren. In het blad ge beurt dat ook in de speelse vor men van nieuwsberichten, ad vertenties, beursberichten en verhalen. Omdat er nog veel 'sleutels' tot de berichten niet gevonden zijn, pleit Hanou voor nader onderzoek. Iets voor stu denten? Het nieuwjaarsgeschenk werd gezet op de private press van de Leidse uitgever de Uitvreter. De 150 genummerde exemplaren zijn uitsluitend bestemd voor relaties van het antiquariaat. »l Fangmann :erken op de begraafplaats van het psychiatrisch centrum Langeveld.fi Vandalen vernielen zerken en kruisen hij psychiatrisch centrum tel: 071-356425 NOORDWUK PAUL DE VLIEGER Op de begraafplaats van Psychi atrisch Centrum Langeveld in Noordwijk zijn ernstige vernie lingen gepleegd. Ongeveer vijf entwintig grafzerken en kruisen zijn omvergetrokken en van één graf zijn de dekplaten wegge schoven. De grafschennis werd afgelopen weekeinde gepleegd en begin deze week ontdekt. Het ziekenhuis heeft aangifte gedaan bij de politie. Inmiddels is de meeste schade al weer her steld. „Volstrekt onverwacht en zeer onaangenaam voor onze orga nisatie en de nabestaanden." Zo reageert de voorzitter van de Raad van Bestuur van Centrum Langeveld T.M. van der Zanden op de vernielingen die afgelo pen weekeinde werden ge pleegd op de begraafplaats van het ziekenhuis. Van der Zanden, die gisteren persoonlijk de schade bekeek, denkt dat de vernielingen het werk zijn van vandalen die uit pure baldadigheid hebben ge handeld. „Mijn taxatie i hier geen sprake is van testactie of politieke Wat natuurlijk niet wegneemt dat het vreselijk is wat er is ge beurd." De begraafplaats yan I.ange- veld, voorheen Sancta Maria, bestaat al enige tientallen jaren. Patiënten die in het psyciatrisch ziekenhuis overlijden kunnen zich er desgewenst laten begra ven. Verplicht is het niet. de meeste overledenen worden el ders, bijvoorbeeld in hun ge boorteplaats of vroegere woon plaats, begraven. Toegankelijk De begraafplaats van langeveld is gemakkelijk toegankelijk en directeur Van der Zanden ziet in de vernielingen die nu zijn gepleegd geen aanleiding dat te veranderen. „We hebben een groot terrein van wel meer dan zestig hectare en dat is van alle kanten bereikbaar. Zo hoort dat ook bij een psychatrisch zieken huis, vinden wij. Het gevolg is dat goed volk van harte welkom is maar dat helaas ook slecht i begrafe- i volgens volk makkelijk het ten kan." Gisteren was nis bij I.angev Van der Zander gelen genomen om de gevolgen van de grafschennis zoveel mo gelijk uit het zicht van de rouwende bezoekers te houden. „Pijnlijke confrontaties met wat hier is gebeurd willen we zoveel mogelijk zien te vermijden", al dus Van der Zanden, die de schade gisteren al liet herstel len. De directeur is niet van plan de nabestaanden van de genen van wie de graven zijn vernield persoonlijk in te lich ten. „Verstandiger is het om zo snel mogelijk de zaak te herstel- De politie die de zaak in on derzoek heeft, heeft nog geen idee wie verantwoordelijk is voor de grafschennis. „We ho pen dat de kranteherichten over de vernielingen aanwijzingen of tips opleveren zodat we de da ders van deze misselijke actie kunnen opsporen", aldus een woordvoerdei vanmorgen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13