Leiden i Eindelijk bouwen aan Leids plein Persoonlijk heb ik niets tegen mijn neef' Belastingdienst Leiden wil nieuwe adres niet kennen is vijftien maanden oor overval op snackkar Gasdrukregelaar gaat ondergronds Toename vliegtuiglawaai Twijfel over toestand van verdachte: nog geen rechtszaak VOENSDAG 12 JANUAR11994 Bezwaren a De bouw van het 11 McDrive-wegres- taurant in Leiderdorp is in volle gang, maar er zijn nog bezwaren tegen de komst van de hamburger gigant. eiden hans koenekoop Iteeds meer worden de Leidse even Walenkamp tegen elkaar itgespeeld in het conflict over le autovrije Beestenmarkt. Neef oop, wethouder verkeerszaken, fordt als de kwade genius ge ien achter een plan dat de on- (ernemers rond het plein - in- lusief neef Tom Walenkamp de wielerzaak aan de Turf- larkt en neef Ernst Hans Walenkamp van het zonnecen- rum aan de Apothekersdijk - erafschuwen. 'De Beestenmarkt wordt het eegste plein van Leiden'. Zo Liidt de aanhef van een brochu- die de ondernemers, vere- ligd in de Stichting Beesten- narkt, deze week huis aan huis de wijk gaan verspreiden. De older roept winkeliers en be- op om dinsdag 18 janu- Walenkampen tegenover elkaar in conflict over Beestenmarkt ari op een inspraakavond in het stadhuis massaal te protesteren tegen de plannen. De brochure heeft een duide lijke boodschap. De onderne mers vrezen dramatische gevol gen voor hun omzet wanneer Steenstraat, Beestenmarkt en Morspoort worden afgesloten voor auto's en zo'n negentig parkeerplaatsen op en rond de Beestenmarkt moeten verdwij nen. Op de achterzijde van de fol der vestigt de stichting op sub tiele wijze de aandacht op de fa milie Walenkamp. In de opsom ming van de ondernemers (31 stuks inmiddels) die zich reeds hebben - aangesloten bij de Stichting Beestenmarkt zijn met opzet zonnecentrum Walen kamp en sportzaak Walenkamp vet gedrukt. Ofwel, hoe haalt wethouder Joop het in zijn hoofd om een plan te bedenken dat zijn beide neven dupeert. Banketbakker G. Nagtegaal (Gebak van Van Dam), voorzit ter van de stichting, moet aan vankelijk lachen om die uitleg. ,,Het is een grapje. Maar wel met een serieuze ondertoon. Zijn eigen familie is immers te gen de autovrije Beestenmarkt. En waarom zouden we het niet doen. Walenkamp wil niet naar ons luisteren. Al jaren roepen wij dat het plein bereikbaar moet blijven voor automobilis ten, omdat anders de winkeliers hun omzet zullen zien dalen." „Als stichting hebben wij een prachtig alternatief bedacht waarin alle ondernemers zich kunnen vinden. Wij willen een Beestenmarkt met parkeer plaatsen, terrassen en een wan delpromenade. Maar dat plan is gewoon van tafel geveegd." En dan wordt Nagtegaal eventjes wrang: ,,lk heb Joop Walen kamp dit nieuwe jaar de hand geweigerd. Ik voel me toch een beetje bedrogen door hem en van zo iemand wil ik niet de beste wensen ontvangen." Wethouder Walenkamp weet dat de ondernemers boos zijn op hem. „Maar om het zo op de persoon te spelen vind ik flauw. Het is ook niet relevant. In deze discussie zijn mensen voor of tegen. Dan moet je elkaar te lijf gaan met argumenten. Dat de ondernemers dat niet doen, on derstreept eigenlijk dat ze geen goede argumenten hebben." Het conflict tussen wethouder en winkeliers heeft binnen de familie niet tot ruzies geleid, zegt de wethouder. „Integen deel, binnen de familie weten we eikaars standpunten te res pecteren. We zijn nog altijd goed bevriend en ik heb de in druk dat mijn neven genuan ceerd over de kwestie denken." Neef Ernst Hans Walenkamp van het zonnecentrum moet een beetje gniffelen als hij hoort over de vetgedrukte letters in de brochure. „Dat is toch niet zo gek. Boven de zaak zijn de let ters Walenkamp ook vetter dan zonnecentrum." Maar dan is hij serieuzer: „Vooropgesteld, ik wist hier niets van af En eigen lijk vind ik dat je de naam Walenkamp niet mag gebruiken als inzet voor de meningsver schillen over de Beestenmarkt. Privé moet je scheiden van za ken. Persoonlijk heb ik ook ab soluut niets tegen mijn neef. Toch kan ik me wel voorstellen dat de stichting gebruik maakt van onze naam. Daarom vind ik het ook niet zo heel erg." Neef Tom Walenkamp van de sportzaak kan ook wel leven met zijn vetgedrukte naam in de brochure. „Ik heb het nog niet gezien en het kan me ook niet zo veel schelen. Maar ik timmer ook niet zo aan de weg. Ik steun de stichting wel en zal ook zeker mijn mondje roeren bij mijn geachte neef, maar ver der stel ik me verdekt op." Vrouw steelt eigen dossier leiden Een 31-jarige Leidse vrouw heeft afgelopen maandag haar eigen dossier gestolen bij de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) aan de Langebrug. De vrouw was omstreeks 10.30 uur bij de dienst voor een afspraak met een van de medewerkers. Tij dens dat gesprek griste de Leidse haar eigen dossier weg en liep naar buiten. De GSD besloot aangifte te doen bij de politie en de vrouw is gistermiddag dan ook aangehouden en gehoord. Het dossier is echter nog niet teruggevonden. Man licht parketwinkel op leiden Een onbekende man met Amsterdams accent heeft naar blijkt op de laatste dag van 1993 een Leidse winkel voor 8000 gulden opgelicht. De man meldde zich bij de parketwinkel en •n parketvloertje van 18.000 te willen bestellen. Dat kon, dan moest hij 8000 aan betalen. In het magazijn laadde de Amsterdammer het parket. Hij wist het personeel te overtuigen dat het geld er wel aankwam. Dat is tot op de dag van vandaag niet gebeurd. Ventster bedriegt publiek leiden Een 21-jarige Leidse vrouw, die gistermiddag op de Haarlemmerstraat pleisters en stickers op straat liep te verko pen, is op de bon geslingerd. Niet alleen had ze geen vergunning voor het venten op de openbare weg, ze lichtte de passanten ook op door te zeggen dat de opbrengst naar een ldnderboerderij ging. Het geld belandde in werkelijkheid in haar eigen zak. Na ruim tien jaar gekrakeel Op het Vrouwenkerkplein mag een grote winkel worden gebouwd met daar op acht appartementen. De Raad van State heeft vanmorgen het laatste bezwaar van buurtbe woner K. Kloeg verworpen. Hiermee is een eind gekomen aan een steekspel tussen bewoners van het plein, de ge meente Leiden en de projectontwikkelaar, dat meer dan tien jaar duurde. Met de bouw, die ongeveer een jaar duurt, wordt zo snel mogelijk een begin gemaakt. RGEL- Ifï» foor een gewelddadige overval snackkar is gisteren voor ie Haagse rechtbank vijftien naanden cel geëist, waarvan irie voorwaardelijk, met een jroeftijd van twee jaar tegen :en 25-jarige Leidenaar. Vol lens de officier van justitie, mr. Slits, was de daad dermate :rnstig dat een alternatieve straf lit den boze was. „Het zou bui- engewoon onbegrijpelijk zijn* de maatschappij als een iverval als deze wordt afge- cocht." De Leidenaar overviel op 7 september van het vorig jaar de nackkar aan de Smaragdlaan in Leiden. Daarbij sloeg hij de eigenaar met een stuk hout en hem met een lucht- Verbieden condoomstrijd een kwestie van principes' leiden «wim koevoet n haag herman joustra» drukpsitool. Uiteindelijk ging hij er vandoor met 180 gulden. De man werd er ook van ver dacht een paar weken later zijn zus in Lelystad te hebben be roofd van 600 gulden, maar dat achtte de rechtbank niet vol doende bewezen. De raadsvrouwe van de ver dachte, mr. Kaptein, meende gisteren dat een alternatieve straf meer op zijn plaats was dan een gevangenisstraf. De verdachte had immers nog een schoon strafblad. Bovendien kon als verzachtende omstan digheid worden aangevoerd dat de Leidenaar leed aan een alco hol- en gokverslaving. „Hij is bereid zich op te laten nemen in verband met zijn verslaving", aldus Kaptein. De rechtbank doet op 25 januari uitspraak. haag loman leefmans De voorgeschiedenis van het plein begint eind jaren zeventig als voor meer dan een miljoen gulden de huidige 'ruïne' wordt aangelegd, bestaande uit opge metselde muurresten van de voormalige Vrouwenkerk. Die invulling blijkt al snel een mis lukking te zijn. Winkeliers wil len er een parkeerplaats maken, graffiti-artiesten spuiten alle wanden vol en de komst van museum Boerhaave schreeuwt om een betere entree. De gemeente bedenkt tien jaar geleden het idee om het plein dan maar deels te bebou wen en deels bruikbaar open baar gebied te maken. Directeur A. Breure van bbreau Immo Se lect is in het bezit van twee gro te panden aan de Haarlemmer straat die aan het plein grenzen en hij krijgt de kans om samen met de gemeente wat van het Vrouwenkerkplein te maken. De panden mogen naar achteren worden uitgebroken zodat er bedrijfsruimte ontstaat voor een groot winkelbedrijf met diverse woningen daar bovenop. Diverse maquettes van bou- wideeën vinden geen genade in de ogen van de buurtbewoners, maar ook niet bij de leden van de gemeentelijke monumen tencommissie. Als het Haagse bureau Roeleveld Sikkes zich met het plein gaat bemoeien, is alleen de buurtvereniging, on der aanvoering van K. Kloeg, te gen de plannen voor het bebou wen van het plein. Vertraging Verschillende malen lijkt de eer ste paal de grond in te kunnen. Maar elke keer weten Kloeg en consorten een procudurefout of ander bezwaar te ontdekken waardoor de bouw moet wor den uitgesteld. Nu waren het weer de bakstenen muurresten, die voor een groter deel be waard moeten blijven dan in de tekening van de architect staat. Door hierop te wijzen zorgde Kloeg dat Roeleveld Sikkes j echt op dat het Vrouwenkerkplein wordt bebouwd en heringericht. het bouwplan weer enkele cen timeters moest wijzigen en de bouw weer werd opgeschort. Gisteren voerde wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke orde ning) aan dat als het plan nog langer zou worden vertraagd, investeerder Breure zou afha ken. „En dan zou een stukje stadsvernieuwing, dat door een Burgemeester C. Goekoop is niet tegen het gebruik van een condoom. Hij vindt dit voorbe hoedmiddel juist 'een heel nut tig instrument'. Dat hij enkele weken geleden tijdens een aids- manifestatie in de Pieterskerk condoomwedstrijd heeft af gelast, heeft niets te maken met principiële opvattingen over condoomgebruik. Goekoop kon gisteravond in de raadscommissie bestuurlijke zaken het SP-lid D. Sloos ge ruststellen, die tot grote hilari- an de andere commissiele den vroeg op welke gronden Goekoop „de condoomwed strijd heeft afgeblazen." Het ging om een wedstrijd, waarbij deelnemers zo snel mo gelijk een condoom om een model van een penis moesten doen. „De Pieterskerk is niet een kerk meer dus met ge voeligheden daaromtrent hoeft u geen rekening meer te hou den. Er gebeurt van alles in de Pieterskerk, er worden zelfs ver jaardagen gevierd dus waarom dan geen condoomwedstrijd", aldus Sloos, die doelde op het verjaardagsfeest van de eerste burger. Volgens Goekoop heeft Sloos eigenlijk niets te maken met de affaire. „Ik heb als voorzitter van de stichting die de Pieters kerk onder haar hoede heeft de organisatie erop gewezen dat in het contract niets stond over een condoomwedstrijd. Dat was voldoende." leiden De Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) had gisteren de primeur van het eerste ondergrondse gasdrukregelstation in Nederland. Het apparaat werd ingegraven op het parkeerterrein van de EWR aan de Langegracht. Het gaat voorlopig om een proef. De huidige regelstations, die ervoor zorgen dat de gasdruk op peil blijft, staan al lemaal boven de grond. In Leiden en directe omgeving staan er 180, in het totale gebied van de EWR zelfs 1200. Het gaat om polyester containers met appara tuur ter grootte van een paar kubieke meter, die vaak verborgen staan achter struikgewas om te voorkomen dat ze de omgeving ontsie ren. Bij molen De Valk staat er bijvoorbeeld een, en aan de Geregracht. „De toestellen zijn goed gecamoufleerd, want de meeste mensen kunnen zich niet herinneren er ooit een te hebben gezien", stelt voorlichter J. van der Erf van de EWR. De apparatuur onder de grond plaatsen heeft nog meer voordelen. „Je hebt dan geen geluids overlast. En de omgeving wordt minder ont sierd", zegt R. Nuijten, netbeheerder gas. „De gasklep maakt een sissend geluid, en daar wordt wel eens over geklaagd door omwo nenden. Op dit moment wordt de container dan wel beter geïsoleerd, straks kun je beslui ten hem onder de grond te zetten." De ondergrondse gasdrukregelstations kos ten 30.000 gulden en zijn daarmee twee keer zo duur als de bovengrondse versie. Ze zijn vervaardigd van roestvrij staal om bijvoor beeld aantasting door grondwater te kunnen weerstaan. De komende tijd zal moeten blij ken of de stations inderdaad onder de grond goed blijven functioneren. Het is vooralsnog niet de bedoeling om straks alle apparaten in de Leidse regio onder de grond te stoppen. FOTO HENK BOUWMAN leiden frank buurman Steeds meer mensen klagen over vliegtuiglawaai in de Leid se regio. Dat blijkt uit de cijfers van de Commissie Geluidshin der Schiphol. Over het alge meen is sprake van een verdub beling van het aantal klagers. In Leiden klaagden 178 1993 over de vliegtuigen Rijnakkoord 4 rr Individuele lessen I 3 verdwijnen als de forse bezuiniging op mu ziekschool Rijnakkoord doorgaat den haag herman FOTO HIELCO KUIPERS particulier wordt gefinancierd, niet doorgaan", aldus de wet houder. Maar de Raad van State besliste anders. Breure was niet bereikbaar. Omdat de conclusies in twee professionele rapporten over zijn geestestoestand grondig van elkaar verschillen, is de rechtszaak tegen een 51-jarige Leidenaar, die wordt beschul digd van mishandeling en po ging tot doodslag, aangehouden tot 25 januari. Dat heeft de pre sident van de Haagse recht bank, mr. L. Verheij, gisteren besloten. De verdachte zou op 14 juli van het vorig jaar een plaatsge noot hebben geslagen met een plank waarin spijkers zaten. Een bijna-botsing met het slachtof fer zou hiertoe de aanleiding zijn geweest. Bovendien ramde de verdachte op 18 september van het vorig jaar een politie- blokkade in Wassenaar na een woeste achtervolging. Hij was even daarvoor aangehouden op de Hooigracht in Leiden, waar hij via een geluidsinstallatie re clame maakte voor zijn nieuw op te richten politieke partij De mocraten 2000. Na de vraag van een agent of hij over een ver gunning beschikte, sloeg hij op de vlucht. Daarbij beschadigde hij enkele auto's en raakten, be halve de Leidenaar zelf ook een agent en een automobiliste ge wond. Na een uitgebreid onderzoek in opdracht van Justitie conclu deerde een Haagse psychiater dat de verdachte aan een manisch-depressieve geestes ziekte lijdt en dat zijn daden hem derhalve niet toegerekend kunnen worden. Hij pleit in zijn rapport daarom voor ontslag van rechtsvervolging en voor behandeling in een psychiatri sche inrichting. De Leidenaar is ook onder zocht door een Haagse psycho loog, die evenwel tot een andere conclusie komt. Zij onder schrijft de mening van de psy chiater dat de verdachte aan een manisch-depressie geestes ziekte lijdt, zij het in een be perkte mate. De pyschologe meent dan ook dat de man in sterk verminderde mate aan sprakelijk kan worden gesteld voor zijn daden. Terbeschik kingstelling in combinatie met dwangverpleging zou de beste oplossing zijn. Behandeling in een psychiatrische inrichting zou naar haar mening te vrijblij vend zijn. De man zou een ge vaar zijn „voor goederen en naar Schiphol. Het aantal klach ten steeg van 1051 in 1992 naar 1324 in 1993. Ook vanuit Oegst- geest kwamen er meer klachten: 509 in 1992, 543 in 1993. In Warmond was sprake van een lichte stijging van 53 naar 55. Opmerkelijk is het hoge aantal klachten uit Leimuiden: 173 in totaal door 35 klagers. Zij vertelde gisteren voor de rechtbank dat een gesprek met de psychiater, die de Leidenaar in het verleden onder behande ling had, haar in haar opvatting had gesterkt. Omdat de Haagse psychiater gisteren niet aanwe zig was en daarom zijn rapport niet nader kon toelichten, hield de rechtbank de zaak aan, te meer omdat de verdachte meld de niet mee te willen werken aan een eventueel derde onder zoek. In de komende periode dient de Haagse psychiater zijn collega te raadplegen die de verdachte in het verleden be handelde. Vennaning van Nationale Ombudsman "«i haag jan kuys Je woont in Leiden en je voldoet altijd keurig aan je verplichtin gen als belastingbetaler. Dan ga je eind 1991 verhuizen. In het eerste kwartaal van 1992 krijg je een aangifteformulier met daar op je oude adres. Je vult het pa pier uiteraard in, verandert de adresgegevens en daarmee is de zaak wel geregeld. Zo niet ech ter voor een inwoonster uit Lei den, die uiteindelijk de Natio nale Ombudsman moest in schakelen om haar adres gewij zigd te krijgen. Begin '93 ontvangt de Leidse op haar, let wel. nieuwe adres een brief van de belastinginspec teur. Hij gaat niet akkoord met de aangifte over 1991. Ongeveer op hetzelfde moment komt het aangifteformulier over 1992 binnen. Met het oude adres! De Leidse vult in, verandert de adresgegevens en stuurt alles op 25 april naar de inspecteur. Wat gebeurt. De inspecteur legt mevrouw op 29 april een aanslag op over 1991 en stuurt dat naar het oude adres. De nieuwe bewoners sturen de pa pieren door. De Leidse tekent op 10 mei bezwaar aan en tege lijkertijd maakt zij - opnieuw melding van haar nieuwe adres. Vanwege veranderingen in haar aangifte stuurt de Leidse me vrouw op 11 mei aanvullende gegevens over 1992 naar de in specteur met - uiteraard - haar nieuwe adres. De Belastingdienst Leiden stuurt op 13 mei een ontvangst- bericht van het bezwaarschrift naar het oude adres. Ander halve maand later gaat ook de uitspraak richting oude adres. Ook op 30 juni had de Leidse Belastingdienst het licht nog niet gezien. De aanslag over 1992 ging eveneens naar het oude adres. Op 5 juli is de Leidse het zat. In een gepeperde brief meldt ze dat de nieuwe bewoners beslo ten hebben geen post meer door te zenden. Tevens schrijft ze al vaak genoeg het adres te hebben doorgegeven. „Voor het geval u mij beticht van nalatigheid en om te voor komen dat ik weer onterecht voor van alles en nog wat aan geslagen word, verzoek ik u mij te bevestigen dat u deze brief heeft ontvangen." De Belasting dienst reageerde niet schriftelijk op deze brief, constateert de ombudsman nuchter. Toch was de correspondentie van de leidse niet vergeefs, want de eerstvolgende aanma ning komt aan op het nieuwe adres. Een voorlopige aanslag over 1993 blijft echter uit. Als de Leidse in augustus 1993 op nieuw klaagt over het niet wijzi gen van de adresgegevens, krijgt ze twee maanden later een for meel antwoord in de trant van: „Wij hebben de richtlijnen na geleefd." De Nationale Ombudsman is het daar absoluut niet mee eens. De Belastingdienst Leiden heeft niet behoorlijk gehandeld, luidt zijn conclusie.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11