Baby's vaker gepland 'Ien Dales was als een akela van de padvinderij Binnenland Belastingdienst jaagt op chauffeurs touringcars CDA: Politie moet eis met plan onderbouwen Wildwest op snelweg JMAANDAG 10 JANUAR11994 Gemeente Binnenmaas: Stem geen CD binnenmaas» Burgemeester Oversier van Binnenmaas heeft ie dereen opgeroepen niet op de Centrumdemocraten van Jan maat te stemmen. „Maak gebruik van uw stemrecht, maar stem niet op een partij die vol vooroordelen zit, zoals de CD." Over sier beperkte zich tot de verkiezingen voor de Tweede Kamer. „Ik hoef voor de gemeenteraadsverkiezingen geen advies te ge ven want voorzover ik nu kan overzien, doen daar geen twijfel achtige partijen aan mee." Vlam in de pan: Motel ontruimd breukelen Het Van der Valk-motel in Breukelen is vrijdagavond ontruimd omdat in de keuken de vlam in de pan was geslagen. Driehonderd gasten die zaten te eten, werden naar buiten gedi rigeerd. Ze hoefden niets te betalen. Het brandje was snel ge blust. Vliegtuigje stort neer: twee doden beek» Een lestoestel van de Nationale Luchtvaartschool in Beek is zaterdag ten westen van Straatsburg verongelukt. Twee leer lingvliegers zijn omgekomen. De Franse autoriteiten zijn een onderzoek begonnen naar de oorzaak van het ongeval. De leer lingvliegers, 21 en 19 jaar, zouden van Maastricht naar Straats burg vliegen en via Luxemburg terugkeren. Het toestel, een Pi- per Arrow, is voor het laatst gezien bij Straatsburg. Verdachte van moord aangehouden arnhem» Het recherchebijstandsteam Gelderland heeft zaterdag op het NS-station in Arnhem een 39-jarige man uit Polen aange houden die wordt verdacht van moord. Het gaat om de moord op een 62-jarige inwoner van Eist, op 28 november vorig jaar. De verdachte heeft meteen bekend. De politie kwam de man op het spoor door een tip naar aanleiding van de TV-uitzending 'Op sporing verzocht' op 21 december. Aanhouding in zaak dode vrouw abcoude De politie heeft zaterdag in Mijdrecht een 20-jarige man uit Wilnis aangehouden, die wordt verdacht van betrok kenheid bij de gewelddadige dood van een 59-jarige vrouw uit Vinkeveen. Het slachtoffer, een verpleegkundige, was op haar fiets van Vinkeveen onderweg naar haar werk in het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. Haar lichaam werd gevonden in een fietsberm bij Abcoude. Vlakbij stond een bestelauto, die werd gebruikt door de verdachte. Flinke ledenwinst Wereldnatuurfonds den haag Het Wereldnatuurfonds Nederland (WNF) in Zeist heeft vorig jaar een groot aantal nieuwe leden gekregen. Er kwa men 280.000 leden bij, waarmee het totaal aantal op 640.000 is gekomen. De groei van het ledental is mede te danken aan een grootscheepse wervingscampagne vorig jaar. Oud-staatssecretaris Van Es overleden wassenaar Oud-staatssecretaris A. van Es is op 80-jarige leeftijd overleden in Wassenaar. Na zijn carrière bij de marine, waarbij hij het tot vice-admiraal brachfi werd Van Es in 1963 staatssecre taris van defensie, belast met marinezaken. Van Es, die tot de ARP behoorde, bleef dat in de vier daaropvolgende kabinetten. Hij trad in september 1972 tijdens het tweede kabinet-Bies heuvel af als gevolg van een meningsverschil met minister De Koster (WD) over de structurele opbouw van het ministerie. Racistische leuzen in Rozenburg rozenburg Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op ;ondag verschillende gebouwen in de Zuidhollandse plaats Ro zenburg met racistische leuzen en symbolen beklad. Vooral een zwembad en een gymnastiekzaal moesten het ontgelden. Ook twee bushokjes en een aantal verkeersborden werden ondergek- liederd. De kreten en tekens varieerden van hakenkruizen en de afkorting WP - wat staat voor White Power - tot CP'86 en 'In '94 moet Nederland schoon zijn'. Met het schoonmaken van de be kladdingen is gisteren begonnen. De belastingdienst is begonnen met een onderzoek naar de bij verdiensten van chauffeurs van touringcars. De chauffeurs ver dienen tijdens hun ritten extra geld met de verkoop van thee, koffie, bier en frisdranken. De werkgevers in deze bran che moeten per jaar voor zo'n 1.000 chauffeurs op grond van hun bar-omzet 2.500 gulden per persoon terugbetalen aan de belastingdienst. De chauffeurs hoefden niet zelf hun bijver diensten als extra inkomsten bij de fiscus aan te geven. Ze wor den beschouwd als inkomsten uit dienstbetrekking, waarvoor de werkgevers belasting en soci ale premies moeten betalen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van financiën is het bedrag van 2.500 gulden per chauffeur gebaseerd op zo genoemde 'ervaringscijfers' die na onderzoek zijn vastgesteld door inspecteurs van de belas tingdienst. De touroperators verzetten zich hiertegen, omdat de bar-omzet van chauffeurs veel lager zou zijn. Tweede-Kamerlid Van der Heij den (CDA) vindt dat de politie commissarissen die meer geld eisen voor personeelsuitbrei ding een 'scherp onderbouwd plan' moeten opstellen om re gering en parlement van hun opvattingen te overtuigen. Van der Heijden zei dit gisteren in een discussie met de Amster damse politiechef Nordholt in het TV-programma Het Ca- pitool. Volgens Nordholt hebben de gezamenlijke politiekorpsen zo sne! mogelijk nog 10.000 extra mensen nodig. Dat kost onge veer een half miljard gulden. Van der Heijden gelooft niet in de noodzaak hiervan. „Een be tere beveiliging van de burgers zit 'm niet alleen in extra poli tiemensen." Nordholt ging overigens nog een stap verder en eiste ook nog een half miljard gulden voor verbetering en uitbreiding van politiematerieel, automatise ringsprojecten en gebouwen. Ook dit klonk Van der Heijden ongeloofwaardig in de oren. Van der Heijdens fractiege noot Koffeman, ex-voorzitter van de politievakbond ACP, heeft in december een eigen onderzoek verricht naar de ma nier waarop politiekorpsen met hun geld omgaan. Hij conclu deert dat er de afgelopen drie jaar 2.45Q politiemensen extra hadden kunnen worden aange steld. In werkelijkheid waren het er maar 357. wormer anp Een 33-jarige Amsterdammer is gisteren op rijksweg A7 bij Wormer in zijn auto bescho ten. Hij bleef ongedeerd. De politie tast in het duister over de aanleiding van de schiet partij. De Amsterdammer reed op de snelweg toen een donkere Opel met daarin twee man nen passeerde. Vanuit deze auto werd tweemaal gericht op zijn voertuig gevuurd. De rechter voorband raakte lek en de slippende auto kwam in de middenberm tot stilstand. De auto met de schutter(s) ontkwam in de richting van Purmerend. Van de twee mannen ontbreekt elk spoor. Volgens de beschoten auto mobilist heeft hij met nie mand onenigheid. Het krijgen van kinderen wordt steeds meer gepland. 93 procent van alle eerste kinderen van Nederlandse vrou wen is bewust geregeld. Twintig jaar geleden was dat nog maar 37 procent. Ongewenste zwangerschappen bij jon geren, die vroeger meestal leidden tot een gedwongen huwelijk, zijn drastisch afgenomen. utrecht anpting zei dat zaterdag op een bij eenkomst van het Nederlands Dat blijkt uit onderzoek van dr. instituut voor onderzoek van de E. Ketting van het Nationaal In- eerstelijns gezondheidszorg in stituut voor Sociaal Sexuolo- Utrecht. gisch Onderzoek (Nisso). Vol- Volgens Ketting ontstaan gens hem is de geboorteregeling steeds minder ongewenste in Nederland de afgelopen 25 jaar volledig geaccepteerd. Ket- ook weggehaald. Mede daar door is het aantal abortussen de laatste 20 jaar vrijwel gelijk ge bleven en niet afgenomen. Op merkelijk is dat het aantal abor tussen onder allochtone wou wen relatief hoog is. Ze maken nu bijna 40 procent van alle 'abortus-cliënten' uit. Volgens Ketting wordt gewerkt aan het geven van betere voorlichting voor deze groep vrouwen. Over de pil moet ook meer voorlichting worden gegeven. Van de 4 ongewenste zwanger schappen is er namelijk 1 het gevolg van onjuist pilgebruik. Volgens Ketting is het opmerke lijk dat steeds meer vrouwen zwanger worden na onjuist ge bruik van condooms. Dat komt, aldus de onderzoeker, omdat steeds meer mensen condooms gebruiken ter voorkoming van besmetting met geslachtsziek ten en AIDS. Als anticonceptie middel is het condoom iets minder betrouwbaar dan de pil. Een combinatie van condoom en pil is het meest veilig, aldus Ketting. 'Poncke' Princen: Beter geen bezoek Beatrix aan Indonesië aan toe gaat", aldus Princen. Dat ligt anders bij een staats bezoek, dat de Indonesische re- gering graag in 1995 wil regelen omdat dan met veel festiviteiten vijftig jaar onafhankelijkheid wordt gevierd. „Koningin Beatrix is het staatshoofd. Een symbool. Dat is voor president Soeharto een stempel, een ze gel. Natuurlijk zou Soeharto het machtig vinden als zij komt. Dat is erg waardevol voor zijn positie", stelde Princen. De ka merdelegatie spreekt niet met Princen omdat een aantal poli tici (WD'er Dijkstal en CDA'er Brinkman) dat weigeren. Een officieel bezoek van konin gin Beatrix aan Indonesië op dit moment is niet goed. Het zou een stempel van goedkeuring geven aan het huidige bewind van president Soeharto. Dat vindt 'Poncke' Princen, men senrechten-activist in Djakarta, vanmorgen tijdens een ontmoe ting met Nederlandse journalis ten. Het bezoek van een parle mentaire delegatie aan Indone sië, dat zaterdag is begonnen, keurde Princen niet af. „Het is wel goed dat politici hier zelf poolshoogte komen nemen en om te zien hoe het er hier echt „Laat mij er eens door, verdikkeme." Dat is het kortste portret van Ien Dales: waggelende tred, rond, handtas over haar schouder, bloemetjesjurk, die onvermijdelijke witte diplomatenkoffer naast haar stoel, geen wollig taalgebruik en direct wegwezen als toch niets valt te vertellen. Met journalisten had de minister van binnenlandse zaken alleen een prettige ve rstandhouding als ze haar in alle rust tegemoet traden. Cliché-vragen werden genegeerd, journalisten moesten haar toestaan op vragen niet te antwoorden. Voor het overige was ze plomp en niet beleefder dan het doorsnee persvolk. den haag hildebrand buleveld De kenmerkende directe stijl van Dales was in het politieke bedrijf zeer zeldzaam. Het zorg de voor heerlijke theater-tafere len in de Tweede Kamer. De motie van CDA-parlementariër Walter Paulis over het schrap pen van 1.000 extra banen van ambtenaren in 1994 veegde ze van tafel met de allervriendelijk ste mededeling: 'Onaanvaard baar'. Die motie weg of zij weg. Geroezemoes, Paulis ging door de bocht en de motie was van tafel. Dales ging over binnenlands bestuur, maar niet over details. Ze was op haar mooist als ze tij dens een debat in de Tweede Kamer met een ironische blik door de vragen heenbladerde die ze niet van plan was te be antwoorden om vervolgens te mompelen: „O, ja hier kan ik wel wat van zeggen". Aan de rest had ze géén boodschap. Haar weigering zich in allerlei details te verdiepen, leidde ooit tot een officiële berisping van kamervoorzitter Deetman. Da- les had zojuist een vragend la- merlid het bos ingestuurd met de opmerking dat ze 'fuss niet met fuss' (futiliteiten) wilde be antwoorden. Deetman reageer de daarop: „Een vraag van de Kamer kan nimmer met fuss worden beantwoord". Dus ging Dales zuchtend over tot het zoeken van de antwoorden die in een zojuist weggelegd mapje lagen. Praktisch D66-Kamerlid Scheltema-De Nie gaf ooit een rake typering van Dales: „Zij doet mij denken aan die akela van de padvinde rij. Zo'n praktisch type, niet be paald het toonbeeld van intel lectualisme, zal ik maar zeggen. Iemand die voorop loopt, die een bepaalde overzichtelijke en niet al te ingewikkelde opdracht stelt en daar de hele schare ach ter weet te krijgen." Dat is op zekere hoogte waar. Het ontbrekende intellectualis me leidde bij Dales echter niet tot politiek-populisme. Haar stijl, een sociaal gevoel dat hand-in-hand ging met een ze kere botheid, was niet op effect gericht. Ze kreeg het verwijt dat ze te laat naar de Bijlmer ging na de vliegramp met de El Al- Boeing op 4 oktober 1992. De bewindsvrouw pareerde die kri tiek met de opmerking dat ze in de Bijlmer meer mensen voor de voeten zou lopen, dan ze zou kunnen helpen. Maar bij de wa tersnoodramp in Limburg eind vorig jaar reageerde ze wel snel met een bezoek. Haar meeleven gold niet als 'een act' voor de televisie-came ra. Overal waar Dales werkte, heeft ze het imago van een sterk sociaal vpelend mens opge bouwd. Als directeur van de So ciale Dienst in Rotterdam haal de ze de bezem door het amb telijke bolwerk, werd ze bijna gevierendeeld door de leiding gevende apparatsjiks, maar te gelijk was ze gevierd bij de rest van de ambtenaren. Als burge meester van Nijmegen bouwde ze ook een enorm laediet op. Zijn de meeste burgemeesters tijdens het grootste evenement, de Nijmeegse Vierdaagse, voor al voor de foto- en TV-camera's te vinden, Dales hield zich 's nachts na het slotfeest juist op met de medewerkers van de rei nigingsdienst. Daarentegen heeft ze de 'captains of indus try' in Nijmegen ooit eens de deur gewezen, omdat ze voor haar verschenen, zonder een correcte afspraak te hebben ge maakt. Dales is één van de laatste re presentanten van de 'Door- braak'-christenen in de PvdA. Deze politieke doorbraak zorg de er vlak na de Tweede We reldoorlog voor dat een flinke groep christenen zich aansloot bij de sociaaldemocratische be weging. Geboren in een her vormd-kerkelijk nest, aanvaard de zij na haar studie andragogie (vorming volwassenen), een functie als 'werker in kerkelijke arbeid' bij het hervormde Insti tuut Kerk en Wereld in Drieber gen. Ze stond niet op een zeep kist te evangeliseren, maar wil de de kerken een 'maatschappelijke betrokken hei d' geven. Dales heeft haar kerkelijke arbeid overigens nooit in de politiek uitgedragen. Ook haar geloofsovertuiging heeft zij nooit publiekelijk wil len uitmeten. Vriendinnen uit haar geboorteplaats Arnhem ty peerden haar in dat opzicht als 'zo gesloten als wat'. Dales was ongehuwd en had geen kinde- De jaren als minister kenmerkte Dales zich als een harde onder handelaar die een bröertje- dood had aan lange vergaderin gen en liever zag dat de ambte narenbonden maar meteen door de bocht gingen. Ze was vrij snel bereid concessies te doen. Haar karakteristieke gees tigheid kon bij onderhandelin gen en demonstraties evenwel een hoop kou uit de lucht ha len. Niemand vergeet dat tafe reeltje begin vorig jaar, toen ze half uit het raam van haar werk- Haar kenmerkende directe stijl sprak ARCHIEFFO kamer op het ministerie van binnenlandse zaken hing. Voor het departement demonstreer den de politiemensen in de re gen. Ze had slechts een halve zin nodig om hen rustig te krij gen: „Ik zou zeggen: u moet een broedende kip niet storen", ge volgd door een geheimzinnig lachje. Dat was Dales ten voeten uit. De agenten waren binnen een half uur vertrokken. Projecten De PvdA-minister heeft grote projecten moeten leiden, zoals de sociale vernieuwing, het Haar laatste optreden in het openbaar op 27 december vorig jaan Dales praat met een geëmotioneerde v nieuwe paspoort, herindeling van gemeenten, provincies en de bestrijding van de corruptie bij de overheid. Of haar beleid ten aanzien van de sociale ver nieuwing een succes is gewor den, wordt betwijfeld. Hoewel ze met een geduchte lijst met projecten voor stadsvernieu wing en bestrijding van de klei ne criminaliteit kwam aanzet ten, blijft toch de indruk dat so ciale vernieuwing onder Dales meer een lange lijst lopende projecten is geworden, die voor heen geen sociale vernieuwing werden genoemd maar toch al plaatsvonden. De Wet Gelijke Behandeling heeft Dales niet mogen afma ken. De wet wordt deze maand in de Eerste Kamer behandeld. De tenen van de christen-de mocraten in de Senaat kromden toen ae wet in de Tweede Ka mer werd behandeld. Er valt nog een pittig debat in de Se naat te verwachten. In de Twee de Kamer zei ze onomwonden dat op grond van deze anti-dis- criminaticwet, homoseksuele leerkrachten onder geen beding op een bijzondere school kon den worden geweerd. „Althans, ik zou geen argument kunnen bedenken, waar de school met een succes een beroep op zou kunnen doen." Die opmerking heeft Dales min of meer terug genomen, hetgeen weet weer stand bij de PvdA, D66 en WD heeft gewekt. Het is dart ook al lerminst zeker of de wet onge schonden de Senaat zal passe- Dalcs was allerminst van plan met pensioen te gaan. Ondanks het feit dat ze 62 jaar was, sloot ze een nieuw ministersschap niet uit. In een interview met NRC/Handelsblad zei ze: „Ia. ik ben met een natte vinger te lij men. Dat ben ik in algemene zin. Ik vind zeer gauw iets inte ressant". Om het interview vol komen in stijl af te sluiten met: „Zo, dat was het wel Zet r nou ook maar in dat ik het ontzet tend leuk vind om op Binnen landse Zaken te werken". Dat is een mooi testament.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3