Het veldrijden blijft in de familie 9 TUSSENIN Sport Tsjizjov weerlegt aanval van Wiersma Tennisser Kafelnikov verbaast P WIE ZEI DAT Warming-up kost Seriese meeste zweet MAANDAG 10 JANUARI 1994 4.PIV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 Richard Groenendaal wint NK met ovennacht Verlies voor Martin Verkerk Het veldrijden is een kleine sport. Soms is het zelfs niet meer dan een familie-aangelegenheid. Het lelijke broer tje van het trendy mountainbiken beperkt zich veelal tot Brabant. Daar zijn de nachten volgens goed gebruik lang. St. Michielsgestel, een keurig katholiek oord onder de rook van Den Bosch, vormt daarop geen uitzondering. Maar bij de Groenendaals, een geslacht van veldrijders, ging de lamp in de aanloop naar het NK 's avonds zéér vroeg uit. Hij kreeg gelijk. De 'jonge Groendaal' won met een straat lengte, ongeveer van de afme tingvan zijn eigen Koperwiek. Eerst liet hij Edward Kuyper en Huub Kools uitrazen. Daarna sloot hij zich bij he.t leidende duo aan. Vertrok vervolgens bij zijn concurrenten, die hij pas na afloop terugzag. Groendendaal, kortom, was gisteren in zijn woonplaats niet te houden. „Er zijn zo van die dagen", zei hij meteen na afloop. Henk Baars (2de), Kuyper (3de) en Adri van der Poel (4de) moesten toen nog binnen komen. Vastberaden De vastberadenheid aan de vooravond van de nationale ti telstrijd dankte de 22-jarige coureur, amateur nog, aan be stuursleden van de plaatstelijke golfclub De Dommel. Het par cours van het gecombineerde (profs en amateurs) Nederlands kampioenschap cyclo-cross was aangelegd rond de golfcourse van de lokale vereniging. Dat mocht daar onder één voor ST. MICHIELSGESTEL FRED SEGAAR NPA-VERSLAGGEVER Toen de lokale liefhebbers in het café bij de kerk hun zoveel ste voorschot namen op de titel van 'hun' Richard Groenendaal, was in het huis van hun held in de Koperwiek geen leven meer waar te nemen. De bewoners van de bovenmodale rijtjeswo ning aan de rand van het plaatsje ervoeren de festivitei ten niet als een last. Vader Reinier werd wat vaker aangeschoten dan normaal als hij met zijn stukadoorsbedrijf 'op karwei' was. Maar zijn zoon Richard lieten ze met rust. In de wielergekke streek weten de supporters exact waar hun ve dette behoefte aan heeft. Richard Groenendaal stelde zijn fans niet teleur, integen deel. Hij won met overmacht, precies zoals hij het zijn pa had voorspeld. Vader Groenendaal: „Zaterdag wist ik het eigenlijk al. Hij zei tegen me: 'Niemand gaat me zondag kloppen, pa'. waarde worden gehouden: dat er tot zaterdag niet op zou wor den gereden. Er werden geen uitzonderingen gemaakt, zelfs niet voor de held van St. Mi chielsgestel. Dat maakte hem extra geprikkeld. „Toen ik donderdag het par cours een beetje wilde verken nen, werd ik met harde hand te gengehouden", aldus Groene- daal-junior, de nationale drie kleur om zijn schouders. „Ieder een die denkt dat ik voordeel heb gehad omdat ik het par cours zou kennen, heeft het mis. Door dat geintje met die golfclub zag ik het zaterdag pas voor het eerst." Gisteren bleek dat hij er ver standig aan had gedaan de plaatselijke supportersclub niet op de hoogte te brengen van het verbod. Ze hebben het in St. Michielsgestel toch al niet be grepen op 'die kakkers'. „Het was oorlog geworden", zei een Groenendaal-fan na afloop. „En wij hadden gewonnen, want er zijn meer wielerliefhebbers dan ruitjesbroeken." Vader Reinier, hij won de laatste open titelstrijd zeven jaar geleden in Gieten, weet als geen ander wat het is om onder druk van een supportersschare te moeten presteren. Helaas voor de wielergekke streek moest hij het veelal afleggen te gen Hennie Stamsnijder. Zijn zoon heeft méér dan senior. Hij heeft killersinstinct en dat kan Richard Groenendaal baant zich een weg tussen de bomen en toeschouwers. hem in de noodlijdende tak van de wielersport misschien nog een grijpstuiver opleveren. „Maar daar is het mij niet om te doen", aldus Groenendaal, die al zes keer eerder nationaal kampioen is geweest in de di verse categorieën. „Ik vind het belangrijk dat ik plezier beleef aan mijn sport. Het blijkt dat ik het veldrijden het leuktste vind." 1993 was voor Groenendaal een rampjaar, op de weg al thans. Hij wilde zich in de kijker rijden van een profformatie. Dat was een logisch vervolg op zijn goede optreden tijdens de Olympische Spelen, waar Erik Dekker vooral dankzij het knechtenwerk van de Braban der een zilveren medaille won in de wegwedstrijd. In de voorbije zomer echter FOTO ANP ondervond Groenendeaal grote hinder van wat later een aange boren afwijking bleek te zijn. „Ik had heel vaak last van opko mend maagzuur. Daardoor raakte ik enorm verzwakt. Het bleek dat rk een gaatje in mijn middenrif heb. Maar dat werd pas veel later duidelijk. Door dat gaatje spuugde ik steeds maag zuur op. Mijn slokdarm raakte er zelfs van ontstoken." Martin Verkerk heeft zijn goede spel bij het Kerst indoor jeugdtoer- nooi in Groningen geen vervolg kunnen geven bij het Nieuwjaars- Heemskerk. De jeugdtennisser van het Alphense TEAN boog in Noord-Hol land in de tweede ronde alsnog in twee sets voor de geplaatste Pe ter Wessels. Merenwijker Martijn van den Berg verloor in drie sets van de geplaatste Virgil Greeve. KOUDUM ANP Na elf partijen is de stand in de damtweekamp om de wereldti tel nog steeds in evenwicht. Maar van salonremises willen titelverdediger Alexei Tsjizjov en uitdager Harm Wiersma nog steeds niets weten. Omdat de grootmeesters volgens een be paling van de Werelddambond (FMJD) gehouden zijn minstens veertig zetten te spelen, valt in vrijwel elke partij iets te bele- Het elfde duel, waarin de Rus de witte schijven hanteerde, maakte daarop geen uitzonde ring. Wiersma kwam in het plaatsje Koudum met een voor bereide opening, maar trok voor de eerste fase toch heel wat be denktijd uit. De titelverdediger volgde het Friese voorbeeld vanaf de tiende zet, zodat na achttien zetten de helft van bei der bedenktijd reeds was ge bruikt. Wiersma v 5 opnieuw uit op spanningen en koos voor een flankspel-systeem, omdat hij meende daarmee de beste kan sen te hebben. „Maar mijn achttiende zet was een behoor lijke miskleun. Daarmee gaf ik elk initiatief eigenlijk uit han den", stelde Wiersma na afloop. Tsjizjov greep de hem geboden kans en kreeg in het midden spel het gemakkelijkste spel. De Fries verdedigde zich echter op uitstekende wijze en zag in de voor hem al rond de veertigste zet aangebroken tijdnoodfase kans de rollen om te draaien. Tsjizjov had in de slotfase een sterke aanval op zwarts korte vleugel ingezet en dat bleek vol doende. Na een schijfoffer brak de titelverdediger door de zwar te defensie en hoewel Wiersma nog een tweede schijf dreigde te veroveren, vergde zijn weg naar de promotielijn meer tijd. Na 56 zetten en bijna viereneenhalf uur speeltijd werden in deze tot nu toe langste partij van de match opnieuw de punten ge deeld. De eerste tenniskampioenen van het nieuwe jaar in Australië komen niet van eigen bodem. In Brisbane legde de 17-jarige Californischè Lindsay Daven port beslag op de winstpremie van 27.000 dollar (48.600 gul den) door winst met 6-1, 2-6, 6- 3 op de Argentijnse linkshandi ge Florencio Labat. De 19-jarige Evgeni Kafelnik ov zorgde in Adelaide voor een verrassing in de geheel Russi sche finale tegen Alexander Volkov. Hij won in goed vijf kwartier met 6-4, 6-3 en verbe terde zijn positie op de wereld ranglijst (104de) met zo'n veer tig plaatsen. Op weg naar de eindstrijd schakelde Kafelnikov onder meer de vroegere Austra lische Wimbledonkampioen Pat Cash en de als derde geplaatste Tsjech Karei Novacek uit. De extreem hoge temperatu ren in Australië eisten weer hun tol. Magdalena Maleeva, de fa voriete uit Bulgarije, hield het in de halve finales van Brisbane te gen Labat voor gezien. De avond tevoren was zij onwel ge worden na een partij die zich bij een hitte van 50 graden celsius op het centrecourt afspeelde. Ze werd daarvoor in het ziekenhuis behandeld. Zes ballenmeisjes vielen flauw. Het door bosbranden geteis- olumnist Johan Derksen in Voetbal International: „Het publiek heeft massaal voor de underdog gekozen en Johan Cruijjfis een geldwolf, arrogant, een machtswellusteling, eigen wijs en een betweter. Voor het gemak vergeten die mensen dat Nederland met Johan Cruijjf ti telkandidaat zou zijn, terwijl men nu al tevreden is wanneer Dick Advocaat de tweede ronde haalt. Johan Cruijff in hetzelfde blad: „De naam Cruijjfis wereldwijd toch veel meer waard dan het bedrag dat ik in Amerika kon verdienen? Als ik had gewild, had ik nu toch in Saoedi-A rabië geze ten? Of denk je van niet? Ik ken die zoon van koning Fahd (tevens voorzitter van de voetbalbond, red.) toevallig heel goed. Al een jaar of tien. Maar ik wilde het niet." Idem: „Wat is integriteit? Voor mij is het be langrijk dat Wirn Jansen mij belt. Dat Van Basten eens belt als-ie problemen heeft. Dan heb je het over een zeker bewezen en als trainer stelt hij niets voor. Een type Aad de Mos dus. Het zijn twee praatvaren die van voetbal geen kaas gege ten hebben. De dag dat de Ara bische prins daar trouwens hoogte van krijgt zal het sprook je gauw uit zijn." Ex-international Rob Rensen- brink in Blik: „Ergens bestaat er wel zo iets als het charisma van Johan Cruijjf. Maar of zijn spelers daarom zo veel beter voetballen betwijfel ik ten zeerste. En zoals u zelf zegt is er met Cruijjf altijd wat aan de hand. Op het hoogste niveau zijn het vanzelfsprekend alle maal gelouterde vedetten. Dat wil zeggen: allemaal heren die niets meer willen leren. Been hakker en ook Aad de Mos hebben nooit dat niveau bereikt. Vandaar dat ze ook zoveel kritiek slik ken. r Boris Becker in de Duitse krant Frankfurter Algemeine: „Ik heb geen spelsys teem, ik speel uit mijn buik. God geeft me kansen en die moet ik benutten." Men i die t 'i dat niveau zijn, kunnen mijn integ riteit niet aantasten. Dat is on- mogelijk." Dimitri Davidovic, ex-trainer van onder meer Antwerp, Lo keren, Beerschot en tot voor kort werkzaam in de Verenigde Arabische Emiraten, in het Belgische blad Blik over de trainer van Saoedic-Arabië, Leo Beenhakker: „Wat heeft die man eigenlijk al bewezen? BijAjax werd hij eruit gegooid. En met Volendam de gradeerde hij. Zijn prestaties met het Nederlands elftal waren ook al niet veel soeps. En Real Madrid? Met zo'n ploeg kan ie dereen landskampioen worden. Bij de Grasshoppers in Zurich is hij afgegaan als een gieter. Idem: „Ik begrijp er gewoon niets van dat de sluwe prins van Saoedie- Arabiëzich kon laten strikken door iemand als Beenhakker. Voetballend heeft hij nooit iets Mart Smeets in zijn column in Nieuwe Revue: „Cruijjf had verdomme bonds coach moeten worden, een heel stelletje van die slaplullen was dan elders met vakantie gegaan. Nu hebben we met zijn allen een Jlinke stok om straks die aardige Dickie mee te slaan. Cor Coster, schoonvader van Cruijff, in VI: „Er is maar één Cruijjf, zoals er ook maar één Luciano Pavarot- ti, één Maria Callas en één Frank Sinatra is. Het geeft net iets meer. International Dennis Berg kamp in Elsevier: „Ik moet altijd lachen om de machocultuur in de voetballerij. Die maak je in Italië nog veel meer mee dan in Nederland. Zonnebrilletjes op als er geen zon te bekennen is. Laten we effe normaal doen, denk ik dan. terde Sydney kan de komende week als laatste voorbereiding op de Open Australische kam pioenschappen in Melbourne bogen op een ongewoon sterk deelnemersveld. Pete Sampras vroeg en kreeg na zijn vroegtijdige uitschake ling in Doha (tegen Alami) extra speelgelegenheid. Al met al komen in Sydney tien van de eerste twintig van de wereldranglijst in actie. Ivan Lendl en Mats Wilander, op het hoogtepunt van hun carrière nummer één van de wereld, werden bij de loting in de eerste ronde tegenover elkaar ge plaatst. ARCHIEFFOTO EP A Ze stond nauwelijks twee minuten op de ta- tami. De twee partijtjes van niets tegen Na- tascha van Uitert en Karin Kienhuis (finale) werkte ze geroutineerd af. Als was het een training. Angelique Seriese behaalde zater dag in Den Bosch met een minimum aan inspanning de nationale jduotitel alle cate gorieën in de klasse boven 61 kilogram. Tegenstand had de Europese kampioene in de Maaspoort nauwelijks. Slechts zeven deelneemsters hadden zich gemeld voor de gedevalueerde titelstrijd, zes wisten bij voorbaat dat het goud voor Seriese was. Haar enige gelijkwaardige opponente, titel verdedigster Monique van der Lee, zat met een lichte armbiessure op de tribune. „Ik had gehoopt dat Van der Lee mee zou doen, maar zij zegt geblesseerd te zijn. Ik ben overigens ook niet fit, heb nog steeds last van de blessure aan een hamstring. 'We ontlopen elkaar kennelijk met het oog op de kwalificatie voor het EK in mei, waarvoor maar één plaats te vergeven is. De laatste keer dat we tegenover elkaar stonden was vorig jaar februari in München en toen won ik met een vol punt", herin nerde de 26-jarige Zevenbergse zich. Als het aan Seriese en de overige had gelegen, was de titelstrijd in poulevorm afgewerkt zodat iedereen zes keer op de mat was gekomen. De reglementen verbie den dat echter. De winnares van het zilver tijdens het WK in Hamilton betreurde het dat de judobond zich star aan de regels hield. „Formeel heeft de bond gelijk, maar je kunt toch een beetje spelen met de regle menten. Ik was toe aan competitie, want sinds vier maanden had ik geen wedstrijden meer gespeeld", vertelde Seriese. „Vandaag heeft de wórming-up het meeste zweet ge kost. Het opwarmen was vermoeiender dan die twee partijtjes." Het kampioenschap van Seriese was geen verrassing. Evenmin de titelprolpngatie van Jessica Gal in de klasse tot 61 kilogram. Evenals verleden jaar trof de studente me dicijnen in de finale haar oudere zus Jenny. Zelfs enkele uren na afloop wisten de zus sen nog niet goed raad met de situatie. Jes sica had te doen met Jenny en deze was te leurgesteld dat haar jongere zus opnieuw de beste was. Het scheidsrechter korps in de Leidse regio heeft een vro lijke bezetting. Althans, die in druk krijg je als je de technische dag voor scheidsrechters als 'neutraal' toeschouwer gade slaat. Bram Wassenaar, in wiens handen de Leidse afdeling van de COVS het conditionele lot van de groep had gelegd, heeft het wellicht wel eens gemakke lijker gehad. De looptrainer, die bij het Rotterdamse Feyenoord onder dak is, maalde er echter niet om. Scheidsrechters zijn ook maar mensen, en daar hoort een dolletje bij. Betaald scheidsrechter Hans Reygwart, die na Wassenaar een lezing hield, heeft er bij zijn grappende amateur-collega's evenwel goed de wind onder. Tenslotte is hij er om hen wat leerzame adviezen mee te ge- De technische dag werd deels gehouden in het Leiderdorpse zwembad De Does en deels in het clubgebouw van de Centrale Organisatie van Voetbal Scheidsrechters, zoals dé COVS voluit heet. Vorig jaar werd deze dag voor het eerst gehouden en dat is best bevallen. Daarom af gelopen zaterdag het vervolg, en misschien is zo'n technische dag ook wel een juiste start van het nieuwe jaar, aangezien de rechtsprekers de rest van het seizoen door de vaste COVS- trainer Piet van der Meer onder handen worden genomen. Zo op het oog valt er bij enkele heren nog wel wat aan de con ditie te schaven, maar Wasse naar is tamelijk tevreden. Er wordt noeste arbeid verricht en de zweetdruppeltjes vloeien rij kelijk, ook bij jeudige arbiters als Roland van der Kaaij (18) en Colin Prooi (20). De ouderen hehbben beduidend meer moeite. Cor Bey bijvoorbeeld, met 49 jaar één stap van Abraham verwijderd, laat enke le sprintjes aan zich voorbijgaan en ook Henk Philipse, die zich opwerpt als de olijke gangma ker, steelt hier en daar wat me- tertjes. H._ Wassenaar biedt veel variatie, maar het ontbreekt hem aan tijd om dieper om de stof in te gaan. De looptrainer is zich daar ook ter dege van bewust. „Ik heb gè- probeerd een scala aan oefenin gen aan te bieden, maar een ochtend is eigenlijk te kort", be aamt hij na afloop, maar Wasse naar is tegelijkertijd blij dat nie mand tijdens de trainingssessie geblesseerd is geraakt. „Het programma was vrij com plex, wat ook de bedoeling was. We hebben getraind naar de praktijksituatie." Wassenaar maakt in zijn uitleg na afloop van de training ook duidelijk dat er ook op eigen houtje aan de conditie kan worden gewerkt en toont zich een voorstander van intervaltraining, variatie in de training en fitness. Met die laatste opmerking sluit hij aan bij de trend dat kracht training voor de sportman een belangrijk onderdeel van zijn oefenprogramma moet zijn. „Denk aan het sprintvermogen en, niet onbelangrijk, de blessu repreventie", aldus Wassenaar. „Met fitness kun je namelijk alle spiergroepen trainen, waarmee je wat algemene kracht betreft een goetle basis legt." Ten aan zien van het specifiek trainen, zoals van de buikspieren, wor den de aloude sit-ups echter niet vergeten. „Thuis kun je op die zwakke onderdelen trainen. Ik heb net even onder de dou ches gekeken en heel wat afdak jes gezien." Nadat de Leidse loop trainer nog wat oe- fentips heeft ver strekt is het de beurt aan Reyg wart. De wat 'joyeus' ogende ar biter, die zowel nationaal als in ternationaal de fluit hanteert, bevestigt dat het onderhoud van het lichaam zich steeds meer in de krachthonken af speelt. „Het is de training van de toekomst", aldus de Zaan dammer, die al enige tijd is uit geschakeld door een achilles peesblessure. Hij vindt dat de arbitrage het steeds moeilijker heeft gekregen. „En zeker de amateurscheidsrechter, die niet door hekken wordt be schermd." Mentale hardheid én persoonlijkheid zijn zaken die een beetje scheidsrechter moet bezitten, wil hij overleven. „Ik zie te vaak dode vogeltjes, die als ze ergens binnenkomen, schichtig om zich heen kijken. Je binnenkomst is heel belang rijk." Reygwart neemt in een gemoe delijke sfeer enkele spelsituaties door. Alert zijn en anticiperen, met het spel meegaan en weten waar je mee bezig bent, dat zijn enkele welgemeende adviezen van de toparbiter. Zaken die voor de hand lijken te liggen za ken maar gemakkelijk worden vergeten. De heren voetballers, ook de amateurs, zijn tegen woordig bedreven in het toneel spel. Een misser is daarom zo gemaakt. Reygwart die van au tomonteur is opgeklommen naar eigenaar van een automa tiseringsbedrijf, weet dat maar al te goed. Laatje niet in de ma ling nemen, wees jezelf dan be houd je het overwicht, is zijn credo. „Het fluiten heeft mij tenslotte maatschappelijk ster ker gemaakt." De Karate-do Bond Nederland (KBN) ziet de toekomst weer met gepast optimisme te gemoet nu er een einde lijkt ge komen aan de slechte financiële situatie. Voorzitter André Sukel maakte tijdens de nieuwjaarsre ceptie bekend dat het bestuur Bram Wassenaar (links) bespeurde enkele 'afdakjes' toen hij de lichamen van de arbiters onder de loep LOEKZUYDERDUIN ton te le nen bij de Stichting Nationale Sporttotalisator (SNS). Boven dien kan de karatebond een subsidie tegemoet zien van het ministerie van WVC. De nieuwe bondscoach van de KBN wordt Raymond Snel uit Leeuwarden. De Fries, die gisteren de vijfde dan kreeg, volgt Ab Echteld (mannen) en Guusje van Mourik (vrouwen) op. Snel had de nationale kara- teselectie al eens eerder onder zijn hoede. Hij zal zijn her nieuwde functie voor het eerst uitoefenen begin februari in Madrid bij de Europese junio renkampioenschappen. De KBN, die dit jaar vijftien jaar bestaat, beraadt zich mo menteel over de mogelijkheid en wenselijkheid van een her- structuring in verband met de eventuele aansluiting van ande re (karate)richtingen. Sukel pre senteerde ook het nieuwe Tech nisch College, dat wordt ge vormd door Hans Harthoom, Jan Kallenbach, Wim van der Leur, Rob Zwartjes, Jim Ager- beek en Walter de Mooy, de vo rig jaar door de algemene le denvergadering weggestuurde voorzitter. Jamie Astaphan, de dokter die de Canadase sprinter Ben Johnson indertijd aan verboden spierversterkende middelen hielp, is op het John F. Kennedy-vliegveld in New York gearresteerd. Astafan was van Antigua op weg naar Toronto. Het vliegtuig moest wegens het slechte weer een tussenlan ding maken in New York. Daar werd de omstreden sportarts door agenten van de drugsbe strijdingsdienst DEA uit hel toe stel gehaald. Er lagen tegen Astaphan ar restatiebevelen uit Buffalo (New York) en Tampa (Florida) we gens handel in anabole steroï- den en cocaïne. De 47-jarige arts wordt binnenkort in Buffalo voorgeleid.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22