'Gemini mag titel niet verspelen' Bollenstreek klimt naar vierde plaats Badmintonners Lisse 2 overtuigend naar titel Sport Velocitas verliest van koploper DAC put inspiratie uit de winterstop TOP en De Algemene maken geen fouten ZATERDAG 8 JANUARI 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK. C -CHEF ROB ONDERWATER. 07 i -35644 Voorschotense ploeg heeft voorsprong van acht punten Een volleybalploeg die in de eerste elf competitiewed strijden slechts een punt en vier sets verspeelt, mag in de resterende elf duels het kampioenschap niet meer uit handen geven. Dat weet ook Bernhard van der Pols, trai ner/coach van het succesvolle vrouwenteam van Gemi ni/Kangeroes. Door de overwinning op Riva/Rijswijk 2 en het verlies van rivaal Utrecht 2 voert de equipe uit Voorschoten de ranglijst van de derde divisie E thans met een riante voorsprong aan. De hoogst genoteerde con current dient een achterstand van acht punten goed te maken. VOORSCHOTEN CHRIS HARTMAN VOLLEYBALMEDEWERKER Toch blijft Van der Pols, bezig aan zijn derde jaar bij het vrou wenteam, voorzichtig. „We zul len er ook in de tweede compe titiehelft hard voor moeten wer ken," beseft hij. „Dat harde werken is tegelijkertijd onze kracht. Plus de goede sfeer in het team. De speelsters kunnen het prima met elkaar vinden. Dat was ook vorig seizoen het geval. Ondanks het feit dat we toen met slechts vijf punten uit de tweede divisie degradeerden. In dat jaar zijn we weggeser- veerd. Het grote verschil tussen de tweede en derde divisie is de servicedruk." Niet alleen in het seizoen 1992-1993 degradeerde Gemi- ni/Kangeroes uit de tweede di visie, ook in de voorgaande jaargang -het eerste seizoen on der leiding van Van der Pols- was de Voorschotense formatie een dergelijk lot beschoren. „Destijds verzamelden we ech ter 22 punten en werden we pas na een beslissingswedstrijd te rugverwezen," herinnert de Lei- denaar zich. „Omdat een club zich terugtrok, mochten we als nog in de tweede divisie blijven. Maar door het vertrek van enke le speelsters hadden we daar weinig te zoeken." Aan het eind van vorig sei zoen raakte Van der Pols spel- verdeelster Ine Lavrijsen kwijt. Daar tegenover stond de komst van Maureen Brekelmans (ex-Tonegido) en Margriet Kiel- man (ex-Rijnmond). Bovendien meldde Elsbeth van der Berg zich na een jaar afwezigheid weer voor de selectie. Van der Pols: „In de huidige samenstel ling moet het team kunnen meedraaien in de tweede divi sie. Want onze ambitie is uiter aard kampioen te worden, en in die afdeling terug te keren." Riva/Rijswijk volgde zaterdag het voorbeeld van VCS en Ley- thon: het ontfutselde Gemini- Kangeroes een set. De eerste van de wedstrijd om precies te zijn. De zonder Henriette van Mastrigt en Maureen Brekel mans aangetreden ploeg van Van der Pols had moeite met de stop en de concentratie. Het Rijswijkse team speelde daar naast boven zijn kunnen en drukte via 4-11 door naar 11-15. Door verbeterd passwerk keerde hierna de rust terug in Voorschotense gelederen. Spelverdeelster Anja den Dek ker behoefde minder meters af te leggen, en zag haar voorbe reidende acties aan de buiten kanten door Margriet Kielman en Trea Zikken naar behoren af gerond worden. Ondanks rede lijk weerwerk van de tegenstan der zette Gemini/Kangeroes de 0-1 achterstand om in een 2-1 voorsprong (15-9 en 15-8). In Winnifred Paauw valt aan voor Gemini/Kangeroes. Spelverdeelster Anja den Dekker kijkt toe. FOTO LOEK ZUYDERDUIN het vierde bedrijf bleek dat Ri va/Rijswijk te veel van zichzelf gevergd had. Zonder een centje pijn stoomde de koploper door ning. „Het was een pittige par tij," vond Van der Pols. „We hebben ervoor moeten knok ken." Van der Pols is graag goed ge- informeerd, reden waarom hij Riva/Rijswijk tot twee keer toe in eerdere competitiewedstrij den bekeek. „Ik principe pro beer ik elke tegenstander vooraf aan het werk te zien," legt hij uit. „Dan kun je in de tactische bespreking je speelsters iets aanreiken." Of de selectie van Gemini/Kangeroes ook volgend seizoen zijn tactische tips kan genieten, valt nog te bezien. „Na drie jaar zijn speelsters en trainer/coach meestal toe aan een nieuwe uitdaging," weet Van der Pols. „Eind februari ga ik met de dames om de tafel zit- RW wint eigen toernooi RIJNSBURG Het Zilveren Tulp-toernooi, dat dit weekend voor de 18e maal door volleybalclub RW uit Rijnsburg is georganiseerd, is bij de dames gewonnen door Jupiter uit Schoonhoven. RW eindigde als tweede voor VOY uit Oudekerk. RW was bij de heren een slechte gastheer. De finale werd namelijk gespeeld door RW-1 en RW-2. De reserves wonnen verrassend. ZVH-3 legde beslag op de derde plaats. LEIDEN FRANK BONTE HANDBALMEDERWERKER Bollenstreek heeft dankzij een weer uitstekend spelende Nico- leta Boriceanu een regelmatige overwinning behaald op OSC, 17-23, rust 7-11.'Die winst le verden de handballers van Bol lenstreek, mede door de verras sende nederlagen van Hellas te gen SEW (13-19) en vooral van Quintus tegen PSV( 14-13), de vierde plaats op de ranglijst van de eredivisie op. Manja van der Klaauw die het eerste kwartier vanaf de bank de wedstrijd volgde, kon vaststel len dat Nicoleta Boriceanu als stoorspeelster en Elly van Leeu wen als ijzersterke libero de za ken defensief goed regelden en dat Monique van der Poel in het doel nog steeds groeit. OSC maakte een veel minder georga niseerde indruk. Met name aan vallend begingen de Amster damsen fouten die Bollenstreek dankbaar accepteerde voor het opzetten van opvallend goed lo pende tegenstoten. Voor Bol lenstreek scoorden: Nicoleta Boriceanu 8, Manja van der Klaauw. Gerrie van Jaarsveld, Elly van Leeuwen en Angelique Schonk 3, Simone Lakeman 2 en Nicole Donners 1. In de tweede divisie speelde Stompwijk'92 met 1*1-11, rust 6- 8, gelijk tegen Quintus 2. In het gelijke spel was een belangrijke rol weggelegd voor keepster Ria van Meurs die drie vrije breaks onschadelijk maakte. Voor Stompwijk'92 scoorden: Sylvia Hoevers 4, Irma van der Bosch 3, Gerda van der Bosch 2, Lenie van der Bosch en Hanneke Mariens 1. De mannen van Saturnus wonnen in de tweede divisie met 27-20, rust 13-9, van VZV. De Velsenaren begonnen sterk en liepen aanvankelijk met Sa turnus gelijk in de pas, 8-7. Maar toen de combinaties bij Saturnus eenmaal op gang kwa men werd snel duidelijk dat de winst in Leiden zou blijven. Voor Saturnus scoorden: Jasper Olierook 6, Winfred van Bohee- men, Peter Innemee en Dirk Klok 5, Andre van Leeuwen 3, Andre van Es 2 en Fedor Brug- In de afdelings eerste klasse boekten de vrouwen van Oase op basis van een geweldige in zet hun eerste winst. In Delft werd EDH met 5-8, rust 1-4 ge klopt. Voor Oase scoorden: Ani ta van der Poel en Ella van der Poel 2, Marleen Stipdonk, Coby Hassing, Wilma van Hees en El len Schrama 1. MSV verloor in Naaldwijk van Westlandia 2 maar bood goede tegenstand, 19-10, rust 11-5. Voor MSV scoorden: Karin van Schie 3, Claudia van Rijn, Jacqueline Knijnenburg, Nel Barnhoorn 2 en Anita Spreeuw 1. HW '70 liet weinig heel van AHC '28, 14-8, rust 7-4. Keeps ter Aimee Visser onderscheidde zich met een serie sterke acties. Voor HW '70 scoorden: Yvonne van Steenwynck 4, Astrid Bron- ke 3, Monica Zeeuw van der Laan, Anneke Gijsman en Nina Krosschell 2 en Astrid de Nijs 1 Foreholte pakte Animo in, 16- 5, rust 10-2. Voor Foreholte scoorden: Esther Hoek, Ellen Warmerdam, Elly Spreeuw 4, Kim Geerlings 2 en Jacqueline van der Graaf en Linda Rotte veel 1. De mannen van Satur nus 2 speelden gelijk tegen DSO, 13-13, rust 4-4. Voor Sa turnus scoorden: Anton Klok 4, Andre van Es 3, Jan Wolter IJssel de Schepper, Jan Tielemans en Leo Lucassen 2. Rijnstreek ver loor van een keihard spelend HEC, 15-18, rust 5-8. Voor Rijn streek scoorden: Gerard Rijn 5, Bas van Rijn 4, Coen Olders en Mark Stigter 2 en Rene Duiven- bode en Remco van Latum 1. LEIDEN PETER K BADMINTONMEDEWERKER De badmintonners van Lisse 2 hebben het kampioenschap in de vierde klasse zonder puntverlies binnengehaald. Het eerste team van de vereniging kan alleen nog theoretisch aan degradatie uit de tweede klas ontsnappen. In die klasse verloor het topteam van Flair het eerste punt, maar kan vol gende week tegen Florida de titel toch veroveren. „Zoals de Friezen het in Hamar doen, zo worden wij in Alphen kampioen" luidde de tekst op het spandoek, waarmee de supporters van Lisse 2 hun favorieten aan-' moedigden. Met een ratel en ver baal geweld werd ook de laatste moedige tegenstand van. Flair 4 in de enkelspelen gebroken. Erik Mesman klopte Jan van der Meer in twee games, maar Bert de Geus kwam maar nipt langs Ticmen Si mons. Christien van Santen zege vierde eveneens in twee snelle ga mes, maar Annette Dekker-Koop moest aan Danielle Tap de tweede game afstaan. Bij een 4-0 stand was het kampioenschap een feit. Hel mannendubbel werd na een 8- 1 achterstand in de derde game nog wel door Lisse 2 gewonnen, maar Astrid Dijkstra en Tap zorg den voor de eerste Alphense winst. Het tweede Flair-punt kwam op naam van de mixed van Dijkstra en Simons. Omdat Lisse 2 voor driekwart uit spelers bestond, die vorig seizoen nog in het eerste team van de club acteerden, werd de titel in de vier de klasse niet alleen verwacht, maar was ook een vereiste. De maximale 8-0 nederlaag tegen DKC 3 betekent voor Paul van der Hulst, Mark Anderson, Ronald Jacksteit, Angela Conijn en Sandy de Haas, dat de degradatie praktisch een feit is. Lisse kan volgend seizoen in de derde klasse alle krachten hergroe peren. Uitgezonderd die van Co nijn, die haar racket voorlopig een jaar heeft opgeborgen. Behalve de ongeslagen status als team raakte Flair ook de 100 pro cent score van Bas van Zeist kwijt. De districtskampioen verloor zijn eerste enkelspel en zag ook Ronald van der Meer verliezen. Bianca Dijkstra bleef in de single ongesla gen, terwijl ook het enkelspel van Maaike van den Berg en de beide dubbels punten opleverden. De mixen gingen mede door de spek gladde vloer verloren. Team 2 boekte de maximale 8-0 winst op KBV 2 uit Amersfoort. In de derde klasse moet Leiden na het 5-3 verlies tegen Velo 5 ern stig met degradatie rekening hou den. Merenwiek 'met 6-2 tegen DKC 5, Wassenaar met dezelfde eindstand tegen Dropshot 5 en Veglo met 5-3 bij Leyton 2 boekten een overwinning. In de vierde klas se bleef Bacluvo ongeslagen (7-1 tegen Hoek van Holland), liet Apol lo zich verrassen door SIO 4 en is Dynamo zo goed als gedegradeerd na de 3-5 nederlaag legen Onder Ons. KORFBALMEDEWERKER Alle goede voornemens ten spijt is Velocitas er niet in geslaagd koploper Oranje Nassau een punt afhandig te maken. Twaalf minuten lang dicteer de de hekkesluiter de wedstrijd, maar betaalde vervolgens de tol voor de inspanning. Na de rust (8-8) kwam Velocitas zelfs nauwelijks meer tot scoren en verloor dan ook kansloos met 11-15. „Het hele verhaal is elke week weer hetzelfde", resumeerde coach Klaas Bosman gelaten. „Het is een beetje 'puberen'. Ons spel is zo wisselvallig. Oranje Nassau was een maatje te groot. Maar te gen SDO, de andere koploper, spelen we een heel goede wedstrijd en komt SDO eigenlijk gelukkig weg. Aan de andere kant staan er wedstrijden te gen KVO of Spirit, waarin slechts twee, drie men sen een voldoende haalden". Bosman wenste het zijn jonge ploeg niet zwaar aan te rekenen. Liever complimenteerde hij zijn selectie, die ondanks alle tegenslagen gretig en enthousiast blijft. „We hebben veel nieuwe men sen, plus nog een handvol blessures. Arjen Bakker is eigenlijk reserve, maar heeft alle zes wedstrij den al meegedaan. Daardoor ook hebben we nog nooit in een vaste opstelling gespeeld". Ook tegen Oranje Nassau ging Velocitas vol vertrouwen van start. Na drie minuten ging de acht van Bosman door Paul Meerburg en Femmy van Nieuwkoop met 2-0 aan de leiding. De voor sprong groeide door treffers van Arjen Bakker, Marco Léons en Steven de Ronde tot drie goals en op 7-4 had De Ronde vanaf de stip dé kans de marge verder te vergroten. Zijn falen betekende in de negentiende minuut het breekpunt in de wedstrijd. Vijf minuten later waren de Vlaardin- gers langszij, waarna de Leiderdorpers nog een maal door Bakker een 8-7 voorsprong konden ne- Na de hervatting was het pleit snel beslecht. Het degelijk spelende Oranje Nassau, waar de vrouwen een meer dan evenredig deel van de score voor hun rekening namen, liep snel weg naar 8-riO. Door treffers van topscorer Bakker (4), Selma Hulst en Rita Beens bleef Velocitas nog ge ruime tijd in het spoor van de koploper, al wer den de krachtsverschillen allengs duidelijker zichtbaar. Door het inzetten van Ine Goedege- buur en Arjen Kwestro trachtte Bosman het tij te keren, maar zijn pogingen waren vergeefs. In de laatste twee minuten liep het verschil nog op tot 11-15. LEIDEN .GER RENES VOLLEYBALMEDEWERKER In de tweede divisie deed DAC heel goede zaken door de nummer drie Huizen met 1-3 te verslaan. Gemini/Kangeroes had kennelijk inspiratie geput uit de winterstop en versloeg Thor met dezelfde cijfers en NOVO bleef niet achter met een 1-3 bij US 2. LUSV en Ley- thon boekten een 3-0 neder laag. Bij de vrouwen won Ley- thon knap van Delta 2 en ver loor VCS met 3-0 bij Libanon. Huizen-DAC 1-3 (11-15, 6-15, 15-13,11-15) DAC startte na de korte win terstop erg goed en deklas seerde zijn tegenstander af en toe volkomen. De ploeg nam in de eerste set een paar pun ten voorsprong en wist die tot het eind toe vast te houden. Daarna liepen de Alphenaren over Huizen heen: de pass was bijna foutloos en Remco van Dijk wist het blok vaak weg te spelen. In de derde kwam DAC ook op voorsprong, maar na 10-13 kon het de wedstrijd niet uitmaken. In de vierde set keerde op 5-2 het wedstrijd beeld weer, DAC liep in een ruk naar 7-12 en maakte daar na rustig uit. Thor-Gemini/K 1-3 (17-15, 6- 15,3-15,4-15) Gemini speelde in verhouding tot enige weken geleden nu een stuk beter en kreeg daar voor ook de terechte beloning. In de eerste set kwam het zelfs op setpoint, maar gebruikte die mogelijkheid niet. De goe de lijn werd wel doorgetrok ken en met een scherpere ser ve werd de passing bij Thor navenant slechter. Vooral de jeugdige spelers bij Gemini konden de set-ups steeds be ter aan en Thor kwam er niet meer aan te pas. Leython-MVC 0-3 (4-15, 9-15, 9-15) Leython had de rustperiode gebruikt om eens in conclaaf te gaan en had besloten de lektie uit te breiden met de lenten uit de lagere teams, keer speelde Richard van Rooyen mee. Waarschijnlijk gaat Pieter Goosen (ex-LUSV) de komende weken de coaching doen. US 2-Novo2 13-15, 14-16, 15- 13, 7-15) De eerste set ging heel gelijk op. In de slotfase drukte NO VO door. Gelukkig ging dat steeds beter waardoor de ste set nog nipt gewonnen kon worden. De volgende set NOVO weer de gelukkigste. Na verlies van de derde set stel den de Noordwijkers in vierde deel de zege veilig. LUSV-ZOVOC 0-3 (17-15, 15- 13, 15-12) De ploegen ontliepen elkaar weinig. De wedstrijd op zich was van beide zijden niet best. Bij LUSV stonden diverse spe lers op voor hen vreemde po sities waardoor de ploeg ei genlijk kansloos was. Leython-Delta 2 3-1 (15-11, 15-13,4-15, 15-12) Leython kwam ver achter (2- 10), maar begon aan een suc cesvolle inhaalrace. Tine de Bloois serveerde de set uit. Ook het tweede deel eindigde in Leiderdorps voordeel. Met Marga Stokman op de plaats van Arine van Vliet liep de der de set minder en pas na 12-12 in de vierde maakte Leython een eind aan het duel. LEIDEN» MICHELV KORFBALMEDEWERKER Koplopers TOP en De Algemene hebben in het zicht van hun on derlinge ontmoeting geen fou ten gemaakt. Zij' wonnen van ZKC'31 (14-11) en Phoenix (14- 8). Fides Pacta en Crescendo kwamen minder goed uit het Kerstreces tevoorschijn, want zij moesten punten inleveren bij Excelsior (13-13) en Apollo (11- 7). Verder hielden alleen Fiks en De Danaïden punten over aan hun eerste optreden in het nieuwe jaar. Pernix kwam tegen de Vinken aanvallend slecht uit de voeten, zoals al in het eerste kwartier duidelijk werd (2-1). Deson danks prijkte er geruime tijd toch een minieme voorsprong op het scorebord, omdat de ver dediging wel behoorlijk op dreef was. Tanja van Sluis, Lian Tiele- man, Robin Amoldus en Bert Vanhaelen zorgden na 7-6 (rust) zelfs voor 11-8 en 12-9, maar op die momenten ontbraken het schot en de rust om deze marge te verdedigen of uit te bouwen. In het slotkwartier legde de techniek van de thuisploeg het af tegen de fysieke kracht van de bezoekers. Alleen Van Sluis scoorde (13-13), waarna de be zoekers keihard toesloegen: 13- 15 verlies. Poulegenoot Fiks deed het met een 15-12 overwinning over Tweemaal Zes heel wat be ter. Dat was een knappe presta tie, gelet op de problemen in de personele bezetting. Annemieke van der Gugten zat met een en kelblessure aan de kant en Tan- ja Huizing moest haar enkel in- tapen, eer zij aan de wedstrijd kon beginnen. Verder haakte schutter Theo Vreeken in de rust (6-8) af met een gekneusde rib. Invallers Chantal Bouwman en Henrik Hooimeijer stonden echter aan de basis van de om mekeer na de paalwisseling. De eerste herstelde de aansluiting (7-8) en de andere ving zo goed af, dat zijn vakgenoten naar hartelust konden aanleggen. Marleen Boomgaard kwam daardoor na 7-9 tot vier treffers, waaronder de doorslaggevende 14-11 en 15-11. Voor Tempo lijkt meedoen in de titelstrijd nog te hoog gegre pen, want topper DTV bleek met 14-20 beduidend sterker. Annemarie Rasing, Marjan Wielinga, Ronald Drieduite, Ruud de Jong en Martijn Hooij- er zorgden voor een goede start (5-4), maar na 8-8 viel het gat: 9-13 rust. Doordat de rebound onvoldoende was, bleef deze achterstand bestaan. Typerend genoeg hadden Joke Boot en Marjan Wielinga na 12-17 in ze ventien minuten enkel vanaf tweeëenhalve meter nog eens Met twee strafworpen in de laatste dertig seconden kreeg het duel van De Danaïdeji en RODA een spectaculair slotak koord. Eerst maakten de bezoe kers vanaf de stip 17-18 en ver volgens deed Heiko Locher het zelfde: 18-18. De Leidenaars hadden lange tijd uitzicht op de volle winst gehad, zeker nadat Marcel Keijzer (3), Barbro Hey- man, Sandra Kalthoff, Richard| Dikken en Heiko Locher in het tweede kwartier 3-5 in 10-6 (rust) hadden omgezet. Ook een! 16-14 voorsprong via Paul Hüs- ken ging verloren in de span nende slotfase. De tweede aanval van TOP liep tegen ZKC'31 niet optimaal, want Gerco Langelaan en Ben jamin van Tol schoten eerst al les mis (3-1, 4-2). De eerste, spelend voor Ron van der Willik (wintersport), trof pas na twin tig minuten de roos (4-4). Vlak na rust stonden de Sassenhei- mers zelfs 9-6 achter. Anne van der Zaag en Gerco Langelaan zorgden voor 9-10, maar daarna werd het toch weer gelijk (11- 11). Bij deze stand schoot San dra van Rookhuijzen, die zich tot dat moment alleen als af- vangster had onderscheiden, tweemaal raak, wat het funda ment bleek voor een 11-14 overwinning. De Algemene speelde evenmin groots, zonder dat dit nadelig effect op het eindresultaat had. Alfred Lam- booy (3), Diana Hoppenbrou wer (2), Annemieke Molloy en Amoud Lambooy maakten 7-3, waarbij twee tegentreffers nog strafworpen waren ook. Even na rust was de marge echter alweer gehalveerd (7-5 en 8-6). „Wij lieten de concentratie verslap pen", verklaarde coach Ed Mol loy de terugval om er direkt aan te voegen: Maar we kwamen toch niet echt in de proble men". Dat was waar, want Alf red (2) en Arnoud Lambooy en Remco Molloy waren in amper vijf minuten tijd goed voor 12-6. Daarna balde de acht van Mol loy de partij rustig uit naar 14-8. Fides Pacta kon bij Excelsior voor het eerst dit seizoen niet het scoreverloop domineren (5- 1, 6-4 rust, 8-6). Erkende schut ters als Frank Peter de Haas, Jan Willem Meijer en Dimitri IJzer man kregen weinig ruimte en kwamen gedrieën niet verder dan vijf doelpunten. In de twee de helft stootten de Leidenaars door René van der Vooren, vijf maal trefzeker, van 8-6 door naar 8-10. Deze voorsprong ging toch weer verloren, maar na 13-12 volgde gelukkig nog een gelijkmaker: 13-13. Door dit resultaat behielden beide clubs hun ongeslagen status. Dat kon Crescendo niet nazeggen, want de koploper van 3J ging tegen Haarlem voor het eerst dit seizoen onderuit: 11-7. „Het was geen leuke wed strijd. Wij kwamen niet in ons spel, omdat we niet opgewassen waren tegen hun fysieke kracht", blikte coach Ruud Niesing zonder veel genoegen terug. Wijnand Alberts (3), Sas- kia Baak (2), Arno Kooloos en Edwin van der Kraan hielden tot twaalf minuten na de rust de hoop op een goed resultaat in leven (9-7), maar in de overige achttien minuten kregen hun goals geen opvolgers meer. Erica Vlagsma en Steven de Ronde (rechts) zijn beiden volstrekt kansloos in dit duel loor met 11-15 van koploper Oranje Nassau. de bal. Velocitas ver- FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20