Zandstra schikt zich moeiteloos in bijrol Nederlaag Koss komt keihard aan bij Noren Matig bezet kampioenschap kunstrijden kent maar één verliezer Sport Van Kempen beëindigt slijtageslag als vierde Gemser maakt zich sterk voor De Jong 18 MAANDAG 10 JANUARI 1994 >646;' rob onderwater. 0 Hersman rijdt baanrecord op Uithof den haag Martin Hersman bereidt zich in eigen land met suc ces voor op de olympische selectiewedstrijd van 29 januari in Davos. De 19-jarige Sassenheimer ontnam gisteren Bart Veld kamp diens baanrecord op de 3000 meter op de Haagse Uithof. Hersman bracht het terug van 4.10,10 tot 4.08,93. De 500 meter legde hij af in 38,92, vlak voor Lissenaar Marcel Bliek. Op de 1000 meter realiseerde Bliek een tijd van 1.18,32. In Amsterdam werd de Zoeterwoudse Judith Straathof zesde op het Nederlands kampioenschap voor B-junioren met tijden van 46,14 en 46,02 op de 500 meter en 1.33,73 en 1.33,25 op de 1000 meter. Jolanda van Goozen uit Leiderdorp werd twaalfde (46,43,46,79,1.35,06, 1.35,38). Friesland Cup voor Harald Jansen Leeuwarden Harald Jansen heeft de Friesland Cup voor B-junio ren gewonnen. In Leeuwarden trok de jonge Leidse shorttracker het afgelopen weekeinde alle afstanden naar zich toe. Zijn club IHCL werd tweede op het onderdeel aflossing. Bij de C-meisjes werden de zusjes Melanie en Maureen de Lange en Chantal Boer respectievelijk derde, vierde en vijfde. Bij de pupillen ein digden Esther en Margot Boer als derde en vierde. assen jeroen alkemade schaatsmedewerker Voor Richard van Kempen duurde de monstermarathon van Assen iets te lang. De Nieuwvener eindigde zaterdagavond in Assen na een wedstrijd over 250 ronden, dat wil zeggen 100 kilometer, als vierde. Peter de Vries won de experimentele wedstrijd, die in het verleden nooit van de grond kwam. Vanaf de start werd er fel gereden met veel demarrages. Yep Kra mer, de vroegere allröunder, die er na veel inspanningen in slaagde een ronde voorsprong te nemen. Na circa 60 ronden slaagde een groepje van acht rijders erin eveneens een ronde voorsprong te pakken, onder wie de uiteinde lijke nummers één en twee Veenhof en De Vries. In de hierop vol gende kilometers probeerden vele rijders een ronden te pakken, onder wie Richard van Kempen, Henk Angenent en Piet Kleine, dit alles tevergeefs. Lammert Huitema en Van Kempen slaagden later wel in om een ronde voorsprong te nemen. Arend Veenhof en De Vries pakten samen nog één ronde. Achter de twee koplopers reden Van Kempen en Huitema en daarachter het sterk uitgedunde peloton. Uiteindelijk won De Vries de eind sprint voor Veenhof. De derde plaats was voor Lammert Huitema voor de Nieuwvener Van Kempen. De zesde plaats was weggelegd voor Rik van der Hoorn uit Ter Aar. Angenent eindigde als tiende. 'Dit toernooi kwam iets te vroeg voor me Zonder een traan te laten heeft Falko Zandstra zijn Eu ropese titel ingeleverd bij Rintje Ritsma. Vergeleken met de twee vorige EK's wisselden beide Friezen van plaats op het erepodium. Zandstra, die in Hamar voor het eerst op een groot kampioenschap door een landgenoot voor bij werd gestoken, maakte na afloop geen moment de in druk in paniek te zijn. „Mijn tijd komt nog. Ik ben ervan overtuigd, dat ik er straks op de Olympische Spelen ge woon bijhoor. Ik verbeter per dag", meldde de Fries op vallend monter na zijn nederlaag. der andere op het vorige WK. Zandstra, die tijdens dat evene ment geplaagd werd door een jeuk-aanval, tastte toen zo diep in zijn reserves, dat hij daar pas weken later een beetje van her steld was. De frêle Fries be schikt over minder energie- voorraad en kracht dan Ritsma en Koss. Krook: „Als Falko drie keer per winter zo veel van zich zelf zou vergen, is zijn loopbaan heel snel voörbij." Zandstra hield zich daarom bewust in op de tien kilometer, waarop hij Koss moest laten gaan. De Noor, die ruim vier se conden moest goedmaken om tweede te worden in het klasse ment, ging er na een gelijkop- gaande strijd in het begin hal verwege vandoor. Zandstra: ,,Ik heb even overwogen om die tweede plaats te verdedigen, maar toen Koss ging versnellen, heb ik daar toch maar van afge zien. Ik wilde me niet stuk rij den." Falko Zandstra: „Ik sta een stuk bij Rintje vandaan.' «covert wisse npa-verslaggever De degradatie tot tweede man in eigen land en derde man van Europa bleek ook al geen grote schok voor hem. „Wat moet ik daarvan denken. Weinig eigen lijk. De vorige EK's waren verge leken met nu later in januari. Dit toernooi kwam iets te vroeg Coach Ab Krook gelooft ook niet, dat zijn pupil lang zal tob ben over de veranderde situatie. „Welnee. Hij zal er misschien heel even over nadenken, maar als hij een vogeltje voorbij ziet vliegen, is hij alles alweer verge ten. Het houdt hem amper be zig." Krook zit niet in over de voor malige Europese schaatskam pioen. In zijn hart is hij er zelfs niet ongelukkig mee, dat Zand stra nu nog niet in topvorm is. „Als hij nu in Hamar heel diep was gegaan, hadden we straks op de Spelen weinig aan hem gehad. Het ontbreekt hem nu nog aan de impuls om zich he lemaal te geven." Krook baseert die mening on- Behoorlijk Hoewel de wereldkampioen zijn titel moest afstaan, reed hij af gezien van de tien kilometer ee^ behoorlijk toernooi. Zijn tij den lagen onder of net boven zijn persoonlijke records. Krook: „Misschien zit hij zelfs op een hoger niveau dan vorig jaar. Dat valt niemand op, doordat Rits ma zo heeft toegeslagen." Hoe hij zich voelde met die nieuwe rol in de schaduw van een ploeggenoot? Zandstra: „Schaduw? Zo mag je dat niet zeggen. Dan denk je dat je vlak achter iemand bent. Maar ik sta een stuk bij Rintje vandaan." Achter Ritsma. Koss en Zand stra legde EK-debutant Ids Post- ma beslag op de vierde plaats. De 20-jarige boerenzoon uit Deersum heeft zich razendsnel ontwikkeld. Op drie van de vier afstanden heeft hij zijn PR's in Hamar aangescherpt. Daardoor drong hij de top-tien van de we reldranglijst binnen. „Het was een fantastisch weekeinde voor me. Vooral die 1500 meter te gen Ritsma was een belevenis. Ik werd gewoon opgehitst door hem en meegetrokken naar een supertijd. Ik lig wel eens te den ken: Waar houdt het op? Daar kom ik niet uit." Hoewel hij met zijn vierde plaats op de 1500 meter voldeed aan de olympische eis (een po sitie bij de eerste zes op het EK) zal hij eind januari in Davos zoals afgesproken met Hers man, Schreuder en Straathof moeten knokken om twee plaatsen. Postma: „Daar zit ik niet mee. Die andere jongens hebben dit seizoen ook laten zien, dat ze op de 1500 meter kunnen eindigen." hamar renze lolkema npa-verslaggever De Noorse zondagskranten rea geerden gisteren bijna radeloos. Het wereldrecord van- Ritsma op de 1500 meter en de mach teloosheid van Koss op het EK zorgden voor een paniekreactie. Maar niet alleen de media heb ben bange voorgevoelens voor de Olympische Spelen, ook van de technische leiding heeft de twijfel zich meester gemaakt. Vooral de manier waarop Koss zich afgelopen weekeinde manifesteerde, baart Noorwe gen zorgen. Koss maakte in Ha mar een overspannen indruk. „Hij was inderdaad enorm ge stresst", aldus Svein Havard Sletten. En die kan het weten. Hij is de man op wie Koss meestentijds terugvalt. Zeker in donkere periodes als deze, zo vlak voor de Spelen. Koss is net zo ongerust over zijn vorm als zijn vriend Veld kamp, zegt Sletten. „Alleen is hij niet zo depressief. Wij hebben van Bart begrepen dat hij tij dens de Nederlandse kam pioenschappen zeer somber ge stemd was. Maar als je die twee naast elkaar zet, is Koss nog een positieveling." De twee ontmoetten elkaar vijftien jaar geleden, toen Slet ten trainer was van de schaats- club waar de puber Johann Olav zich destijds als lid aanmeldde. Sindsdien bleef het contact warm en groeide het uit tot vriendschap. Sletten heeft toe stemming van bondscoach Kristiansen om Koss in techni sche zin bij te staan. „Dat geldt ook voor Störelid. Ook hij is lid van die ijsclub. We trainen daarom vaak met z'n drieën." Opmerkelijk Dat Koss zich gek liet maken door Ritsma op de 500 meter, vrijdagavond, was opmerkelijk. „Zijn techniek liet te wensen over", zei bondscoach Hans- Trygne Kristiansen. „Dat was ook het probleem op de vijf ki lometer. Hoewel ik die minder slecht vond." Over de vraag waarom een ervaren topper als Koss zich het hoofd op hol liet brengen in eigen land, 33 dagen voor de Olyrhpische Spelen, wil de Kristiansen zich niet buigen. „Dat moet je hem zelf maar vra gen." Koss zelf toonde berouw. „Dat overkomt me niet nog een keer. Ik heb hier weer van ge leerd. Bovendien, elk kam pioenschap is weer anders." Bovendien zadelt het fanatie ke Noorse volk Koss met een enorme druk op, vindt Sletten. Volgens hem is die druk groter dan voor de Nederlandse top pers. „Kijk naar dit kampioen schap. Zandstra wordt geen kampioen, maar daar wordt niet moeilijk over gedaan. Rits ma doet het immers goed. Als Koss geen eerste wordt, valt het hele land over hem heen." Kristiansen: „Ik ben be nieuwd tegen wie Koss volgend jaar moet opboksen. Het begon met Veldkamp, toen Van der Burg, daarna Zandstra en nu weer Ritsma. We vragen ons af wie de volgende Nederlander is. Kun je begrijpen dat ons dat wel eens frustreert?" Onrust Dat de onrust langzamerhand terrein wint, blijkt uit feit dat Sletten absoluut niet met de Noorse media wil communice ren. „Ik zou het voor Kristian sen alleen maar moeilijker ma ken. De druk wordt dan onge vraagd opgevoerd. Met verte genwoordigers van de Holland se kranten heb ik momenteel minder moeite." Dat het omgekeerde Vi kingschip na twee jaar nog altijd geen Noorse kapitein heeft, vindt Koss een vervelende zaak. „Het is in mijn geval een men tale kwestie. Daar moet ik de komende weken aan werken." Sletten: „Ik denk dat Koss na dit kampioenschap alleen maar ex tra gemotiveer'd zal zijn. Hij permitteert zich niet weer zulke resultaten. Aan de andere kant moet er ook weer niet al te dra matisch over worden Koss heeft alles al een keer n gemaakt. Hij is net als Zandstra al een keer Europees kampioen geweest. Die jongens zijn min der gretig dan Ritsma. Althans, dit weekeinde. Trouwens, je zag aan de tien kilometer dat de druk van de ketel was. Die won Koss op een indrukwekkende De opvattingen van Koss' jeugdtrainer vreest Ab Krook ook. De Nederlandse mannen- coach verwacht volgende maand een tot op het bot gela den Koss. „Koss is even gevaarlijk als Zandstra. Hij blijft een man die drie gouden plakken kan win nen. Koss heeft duidelijk moeite met de favorietenrol. De druk wordt hem te veel. Je zag dat aan het WK vorig jaar, en nu dit jaar het EK. Daarom komt mij deze uitslag eigenlijk helemaal niet gelegen, zo vlak voor de Spelen." Misschien dat Krook daar vol gend seizoen wat aan kan doen. Hij wordt net als Sletten ge noemd als opvolger van de Noorse bondscoach Kristian sen. Krook zelf wilde daar giste ren niet op ingaan. Koss wel. „Dat zal nooit gebeuren. Een Nederlander coach van de Noorse ploeg. We behoren juist eikaars vijanden te zijn. Het we reldje is al zo klein." Henk Gemser strijkt zijn oogappel Annamarie Thomas over het hoofd na haar 1500 meter. npa-verslaggever Mocht Tonny de Jong worden afgevaardigd naar de Olympische Spe len, volgende maand in Noorwegen, dan neemt ze in elk geval meer ca- settes mee dan het afgelopen weekeinde naar het EK. De verlegen Frie zin vond dat ze voor de driedaagse in Hamar veel te weinig popmuziek in haar koffer had gepakt. Tussen het beluisteren van Pearl Jam en Nir vana door, debuteerde De Jong op het EK met een achtste plaats. De ruige muziek past in de verste verte niet bij het zachte karakter van de bescheiden boerendochter uit het Friese Langezwaag. De Jong maakte in Noorwegen de indruk op ontdekkingsreis te zijn. „Als je Lan gezwaag vergelijkt met Hamar, sta je toch wel raar te kijken. Hier heb je tenminste winkels." Toch laat De Jong zich op de baan inspireren door de groep Rage Against The Machine, loeiharde, maar daijsbare Ameri kaanse hardrock gelardeerd met controversiële rapteksten. „Ik vind dat fantastisch", verldaarde ze schuchter. „Ik ben laatst nog naar het con cert van Pearl Jam geweest, in Ahoy'. Prachtig, ik stond helemaal voor aan. Het was bijna net zo vol als deze hal." In die overigens niet uitverkochte maar wel sfeervolle Vikingskipet overtuigde De Jong bondscoach Henk Gemser van haar talenten. Hoe wel De Jong net niet de olympische limiet op de 1500 meter (2.06,50) en drie km (4.25,00) haaide, ze kwam niet verder dan 2.06,74 en 4.25,20, vindt Gemser dat De Jong een kans moet krijgen op de Winter spelen. „Maar als ze die niet krijgt, zal ik ook niet moeilijk doen", zei Gemser. „Een limiet is een limiet. Er moet een grens gesteld worden. Als ze die niet haalt, dan is het niet anders. Twee jaar geleden ben ik gevraagd het vrouwenschaatsen aanzien te geven. Dat kun je niet al leen. Je moet ook steun krijgen van verantwoordelijke instanties. Vanuit die invalshoek moet De Jong mee naar de Spelen." Naast De Jong gunt Gemser om die reden ook Barbara de Loor, reserve voor het EK, een olympisch toernooi. „Ik wil de groep groter hebben dan de twee meisjes van nu. Ik ga er vanuit dat dat lukt. Mijn streven is om vier meisjes mee te nemen naar Hamar. Wat die meiden hier heb ben laten zien was super. Gedrevenheid, compromisloos, uitstekend." Tot dusver hoeft Gemser op de Olympische Spelen slechts Carla Zijl stra en Annamarie Thomas te coachen. Met Thomas lijkt Nederland na Yvonne van Gennip eindelijk weer eens een klassementschaatster te bezitten. Thomas viel net buiten de prijzen, maar de progressie die ze de afgelopen drie dagen boekte, biedt perspectief. De Friezin vestigde op iedere afstand een persoonlijk record etl miste op een haar na de olympische limiet op de 500 meter. Maar Thomas wil daar niet in het openbaar bij stilstaan. Sinds ze op het NK afstanden, eind december, openhartig op de plannen voor een alternatieve kernploeg inging, durft ze weinig meer te zeggen. Zaterdag liet Thomas zich slechts verleiden tot de uitspraak „de derde plek is haalbaar". Juist die ene opmerking, maakte Zijlstra fel. „Natuurlijk is die nog haalbaar", reageerde de Gro ningse studente, zelf tweede op de drie en vijf km. „Het is bovendien goed voor het Nederlandse vrouwenschaatsen wanneer er weer eens een vrouw bij de eerste drie zou komen." De missie mislukte. „Maar een vierde plaats is voor mij heel erg goed", zei Thomas gjsteren. „Ik had zelf een plaatsje bij de eerste acht verwacht." En De Jong? Die ontging deze discussie. Ze zat namelijk met een fax van het gemeentebestuur van Opsterland in haar maag. Burgemeester en wethouders feliciteerden de meest bekende inwoonster van hun ge meente met haar opzienbarende prestaties. 'Ga zo door', besloten de Friese beleidsbepalers. „Wat moet ik daar nu mee", vroeg De Jong zich foto anp vertwijfeld af. „Ik ken die n zoetermeer tim brouwer de koning Sport bestaat bij de gratie van winnaars én verliezers. Daarom was het maar goed, dat Marion Krijgsman afgelopen vrijdag en zaterdag in Zoetermeer de kunstschaatsen nog één keer aantrok. In het seniorenveld van twee deelneemsters was zij na melijk de enige verliezer. Moni que van der Velden verwees haar na een spannende strijd naar de tweede plaats. Bij de mannen nam Marcus Deen als enige deel aan het Nederlands kampioenschap kunstrijden. Terwijl elders in Europa de ene Nederlandse langebaan- schaatser de andere verdringt van het hoogste Europese podi um, draaien in de Zoetermeerse Prins Willem Alexanderhal een lingen hun pirouettes en dub bele axels. Dat Marcus Deen zonder mededingers naar har telust over het ijs mag buitelen, doet vertrouwd aan. Een gebrek aan mannen kwam in het verle den ook al voor. Maar de schaarste bij de vrouwen lijkt erop te duiden, dat kunstrijden in Nederland steeds verder af- glijdt. De situatie van Marion Krijgs man beeldt de aftakeling van het nationale kunstrijden tref fend uit. Talent heeft de 20-jari- ge studente uit Leek genoeg, anders was het haar nooit ge lukt om zich in vijf weken op te werken tot de evenknie van Van der Velden. Krijgsman, tot de laatste vrije kür in de race voor de titel: „Ik heb mij pas op het allerlaatste moment ingeschre ven voor het NK. Vanwege mijn studie bedrijfseconomie ben ik gestopt met topsport. Vorig jaar trainde ik nog twintig uur per week, nu niet meer dan vijf uur. Mijn sprongen lukten vaak nog wel,.maar ik kwam uiteindelijk conditie te kort." Volwassen De andere volwassen kunstrijd ster die Nederland rijk is, traint bijna twee keer zo veel als haar enige rivale. „Maar negen uur per week is veel te weinig", zegt Van der Velden. „Er is domweg te weinig ijs beschikbaar. Sinds de Jaap Edenhal in Amsterdam dicht is, moet ik vanuit mijn woonplaats Badhoevedorp vaak naar Utrecht om te trainen. Op die manier kan ik geen vooruit gang boeken, want daarvoor moet je eindeloos oefenen. Ik vind dit een uitgesproken rotjaar." Haar trainer sluit zich hierbij aan. „Het is roeien met de rie men die je hebt", aldus Wouter Toledo, zevenvoudig Neder lands kampioen uit de tijd van Sjoukje Dijkstra. „Door de ma laise in Amsterdam ben ik zelfs mijn baan als 'supervisor ijsac- tiviteiten' kwijtgeraakt. Ik ver diende mijn brood als full-time trainer. Nu moet ik op mijn 49ste van een uitkerinkje rond komen. Ik geef nog wel wat trai ning, tegen een onkostenver goeding. Vergeet overigens Cor- rie Broweleit niet te vermelden, want zij is de andere trainer van Monique." Aan trainers dus geen'gebrek, maar aan ijs - vooral aan 'zo- merijs' - des te meer. André de Groot wijst met de beschuldi gende vinger naar de schaats bond. De Zoetermeerse organi sator van het NK, tevens vader van de getalenteerde juniore Corinne, wil meer aandacht en geld van de KNSB voor 'zijn' tak van schaatsen. „Dat hebben we nodig voor een zomerijsbaan in de Randstad, waar de meeste Nu kunnen alleen op Den Bosch te- kunstrijders wc we buiten het j een baantje recht." Tabitha Fauck, oud-jeugd kampioene en betrokken bij de organisatie, juicht de plannen van haar plaatsgenoot toe. Zelf stopte de 25-jarige Zoetermeer se met wedstrijdsport, toen haar vader overleed. „Hij stimuleer de mij enorm. Daarna zag ik kunstrijden even niet meer zit ten. Wel ben ik training gaan geven. Sinds kort heb ik een ei gen showgroep. Een ijsrevue als Holiday on Ice lijkt mij het ein de. Op die manier kun je met kunstrijden ook geld verdie- Maar wie zijn of haar heil niet in ijsshows zoekt, moet geld of rijke ouders meenemen. Want kunstrijden is duur, vooral van wege de ijs-prijs en de dure kos tuums. Fauck: „Kunstrijden staat bekend als rijkelui-sport, maar dat wordt minder. Het wereldje zou alleen wat minder besloten moeten worden. Het liefst met een hoop jongens er bij. Want kunstrijden wordt hier nog wel eens een homo-sport genoemd, maar is dat beslist niet. Kijk maar naar het buiten land, daaf mannen - fifty." Hoewel Nederland net zo veel mannen als vrouwen naar het Europees Kampioenschap af vaardigt (Van der Velden. Deen en het ijsdanspaar Anita Chaud huri en Hans 't Hart), ligt de si tuatie in Nederland nog steeds scheef. Dat bewijst het grote aantal meisjes op het NK bij de junioren ten overvloede. Maar zelfs hun aanwezigheid garan deert geen aanwas voor het Ne derlandse kunstrijden op de lange termijn. André de Groot: „Het is altijd weer de vraag wie er na de pubertijd overblijven."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19