'Veiligheidspact Oost-Europa' LWhitewatergate drijft Bill Clinton danig in het nauw Hongaren eisen eigen provincie in Slowakije Buitenland Orthodoxe hoogtijdag Kooijmans vindt Fransen een beetje schijnheilig -4* TERDAG 8 JANUAR11994 esse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur NPA Nederlandse Pers Associatie Ind The Independent IPS* Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International ym ri |n 1=1 Man knipt eigen onderarm eraf ;c peoria Een Amerikaan die alleen in zijn autowerkplaats in Peo- f ria (Illinois) aan het werk was, heeft een onderarm met een draadschaar afgeknipt om te voorkomen dat hij zou doodbloed- I en. Hij deed dat nadat hij met die arm in een slijpmachine te- gtal recht was gekomen. „Als hij zichzelf niet had vrijgeknipt, had den ze hem.daar dood gevonden", zei brandweerman Gary Stauthammer, die als een van de eersten ter plaatse was. Of het ;gelukt is de arm weer aan te zetten, wiljde de familie gisteren niet zeggen. J Kameroen stuurt troepen naar grens h! Yaounde* Kameroen heeft duizenden manschappen naar de ^^grens met Nigeria gedirigeerd. Dit hebben ooggetuigen gisteren J gemeld. De maatregel volgt op de beschuldiging van Kameroen ^Ldat Nigeria sinds maandag drie eilandjes voor de kust van Ka- ^^meroen bezet houdt. De Nigeriaanse minister van buitenlandse lzaken, Baba Kingibe, heeft gisteren na een gesprek met de Ka- atfmeroense president Paul Biya overigens ontkend dat Nigeria de Teilanden heeft bezet. Voedsel voor wie wapen inlevert I Caracas Voedsel in ruil voor wapens. Dit plan overweegt de po litie van Venezolaanse hoofdstad Caracas om een einde te ma ken aan het wapengeweld dat de stad teistert. Wie zijn wapen inlevert krijgt voor 100 dollar aan voedsel. Volgens onbevestigde I cijfers zou 40 procent van de inwoners van Caracas en vuurwa- fpen hebben. (Centrum voor vliegende schotels I ■'Tokyo Het mysterie rond ongeïdentificeerde vliegende objec- 7 ten (UFO's ofwel vliegende schotels) kan mogelijk worden ont rafeld in de kleine lapanse stad Hakui. De stad werkt aan de op- 132V richting van een databank voor gegevens over met name UFO's. 124) Tien jaar lang is in Hakui al documentatie verzameld over i UFO's. Het gaat om ruim 10.000 officiële stukken. Voorts is er ^Jeen zaal voor conferenties of tentoonstellingen over buitenaard- ^^se fenomenen. Ïilnkatha doet niet mee aan verkiezingen f durban De Inkatha Vrijheidspartij neemt niet deel aan de eer- ste algemene verkiezingen in Zuid-Afrika. Het partijbestuur I f heeft dat besloten na bestudering van de nieuwe grondwet. De gif verklaring kwam gisteren niet onverwacht. De partij van chief t Buthelezi is namelijk een coalitie aangegaan met enkele rechtse partijen die zich tegen de verkiezingen verzetten. De kie- kunnen op 27 april naar de stembus voor het kiezen van de ||«eerste niet-raciale regering in Zuid-Afrika. Staakt-het-vuren in Afghanistan kabul» De strijdende partijen in Afghanistan hebben gisteren in- i gestemd met een staakt-het-vuren dat vanochtend van kracht is geworden..Zij geven daarmee gehoor aan oproepen van Pakis tan en de Verenigde Naties. Die hadden gevraagd om een 24- mursbestand dat diplomaten en VN-medewerkers de kans moet geven de hoofdstad Kabul te verlaten. Bij de strijd in Kabul zijn de afgelopen week tientallen doden gevallen en duizenden men sen gewond geraakt. De gevechten namen gisteren, de islami tische gebedsdag, al in hevigheid af. Dood Gamsachoerdia bevestigd jn,l{ tbilisi Het nieuws over de dood van de Georgische ex-president ur Gamsachoerdia, die volgens zijn vrouw op 31 december zelf- .moord pleegde, is gisteren bevestigd door de Georgische leider Sjevardnadze zei dat afgevaardigden die hij naar had gestuurd om Gamsachoerdia's vrouw en andere ge tuigen te horen, bevestiging hadden gekregen van Gamsachoer- dia's dood. Ook is bevestigd dat hij al is begraven. Waar, dat wil- den de getuigen niet zeggen maken. Rusland oppert alternatief voor uitbreiding NAVO: De NAVO en Rusland moeten samen de veiligheid van de Oosteuropese landen garanderen, meent de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrej Kozyrev. In een interview met de Duitse krant Frankfurter Rundschau zegt hij dat Rusland en de NAVO voor landen als Polen en Hongarije ,,een systeem van elkaar overlappende vei ligheidsgaranties" kunnen opbouwen. bonn-den haag rtr/npa/apverband van de NAVO en de Aan de vooravond van de NAVO-top in Brussel herhaalde de minister de bezwaren van Rusland tegen uitbreiding van het NAVO-bondgenootschap met landen die vroeger tot het Warschaupact behoorden. Hij meent dat de Noordatlantische Samenwerkingsraad, een los Economisch verdrag PLO met Jordanië tel aviv ad bloemendaal correspondent Jordanië heeft gisteren een ver- .drag voor economische samen werking gesloten met de Pales tijnse bevrijdingsbeweging PLO. Jordaanse commerciële banken kunnen nu hun bijkantoren op de Westelijke Jordaanoever her openen. De Jordaanse regering is het daarover al eerder eens geworden met Israël. In de praktijk krijgt Jordanië de su pervisie over de Palestijnse mo netaire politiek tijdens de vijf jaar durende periode van Pales tijns zelfbestuur. De PLO had de overeenkomst pas willen tekenen zodra het zelfbestuur in de Gazastrook en Jericho een feit is. Maar koning Hoessein .heeft de Palestijnen de afgelopen weken her- haaldeijk gewaarschuwd dat ze snel moesten zijn met het teke nen van het economische ak koord omdat Jordanië anders de zaak alleen met Israël zou af wikkelen. Afgelopen woensdag vloog Farouk Kaddoumi, hoofd van het politieke bureau van de PLO, naar Amman en gisteren kreeg hij van PLO-voorzitter Arafat toestemming zijn hand tekening te zetten. Tot de Zesdaagse Oorlog van 1967 waren acht Jordaanse ban ken met 27 filialen op de Weste lijke Jordaanoever vertegen woordigd. vroegere Warschaupact-staten, „de centrale organisatie voor samenwerking op militair ge bied" kan worden. Kozyrev zegt dat de NAVO en andere regionale organisaties in principe voor alle democrati sche landen moeten openstaan. Maar als de NAVO overijld be sluit Oosteuropese landen toe te laten, ziet hij een gevaarlijke si tuatie in Europa ontstaan. Ko zyrev trekt een vergelijking me de instabiliteit in Europa na he Verdrag van Versailles van 1919 Aan Polen, Hongarije, Tsje chië en Slowakije zal tijdens de NAVO-top maandag en dinsdag een „helder uitzicht" op vol waardige toetreding tot di bondgenootschap worden ge boden. De geleidelijke samen werking onder de noemer 'Part nership for peace' is geen was sen neus. Dit zei premier Lub bers gisteren tijdens een overleg met de Tweede Kamer over de komende NAVO-vergadering in Brussel. PvdA-kamerlid Van Traa vreest echter dat een 'histori sche kans' wordt gemist als de uitbreiding van de NAVO niet aan een termijn wordt gebon den. Ook CDA-kamerlid Van Houwelingen drong aan op een duidelijk tijdschema. Dat ver zoek maakt in NAVO-kringen echter weinig kans. Het ziet er immers naar uit dat de Oosteuropese landen nog wel even in de wachtkamer moeten blijven zitten. De secre taris-generaal van de NAVO, Manfred Woerner, verdedigde gisteren de beslissing om de wens van de Oosteuropeanen niet onmiddellijk in te willigen. „Zij moeten gebruik maken van de gelegenheid die hun is aan- J^Franse politie verdacht van fraude met documenten darijs hans gertsen correspondent e0e Franse politie is gisteren ernstig in opspraak jekomen. Volgens twee dagbladen zou de poli- Je in november belastende documenten heb- l£pen verstopt in de woning van een vooraan- e|| staande Algerijnse fundamentalist. Minister jlggpasqua (binnenlandse zaken) neemt de zaak loog op. Hij heeft een diepgaand onderzoek ge- ast van de 1GPN, de Franse versie van de Rijks- yy^echerche. De 34-jarige Algerijnse fundamentalist Mous- E Kraouche werd op 9 november gearresteerd jn verbleef twee weken in voorlopige hechtenis. hem thuis trof de politie onder andere ko pieën aan van documenten waarin fundamen talisten in Algerije de verantwoordelijkheid opeisten voor de ontvoering van drie medewer kers van een Franse consulaat. Volgens de poli tie toonden de documenten aan dat er directe banden bestonden tussen de terreur in Algerije en organisaties van in Frankrijk wonende fun damentalisten. De verdachte ontkende echter van het begin af aan de belastende documenten ooit eerder te hebben gezien. Een politie-in- specteur die dat wilde natrekken, ontdekte tot zijn verbijstering dat de documenten die bij Kraouche thuis werden aangetroffen, identiek waren aan documenten die al in het bezit van de politie waren en trok bij de verantwoordelij ke onderzoeksrechter aan de bel. moskou Vol toewijding steekt een oude Moskouse vrouw een kaarsje a ter gelegenheid van de Russisch-orthodoxe tegenhanger van Kerstmis. V Verdediging Witte Huis maakt het alleen maar erger washington hans de bruijn correspondent ;De amateuristische manier =iwaarop het Witte Huis probeert Bill Clinton te beschermen te- h Igen de gevolgen van het onder in* zoek naar zijn dubieuze beleg gingen in onroerend goed in -i fflArkansas, krijgt steeds meer een averechts effect. De Repu- Slblikeinse oppositie ruikt bloed Jen eist opening van zaken. q jSpottend wordt, verwijzend naar de Watergate-affaire die destijds president Nixon de po- - litieke kop kostte, gesproken lover 'Whitewatergate'. En in sommige commentaren is zelfs al het woord 'impeachment' [gevallen, de procedure voor het pfzetten van een president. LZo'n vaart zal het wel niet lo- j pen en Clinton houdt vol dat hij niets onoirbaars heeft ge- ïdaan. Maar men is het er alge meen over eens dat de Ameri- Bcaanse president en zijn mede- jwerkers in hun pogingen om de schade te beperken de ene [blunder op de andere stapelen. Daarmee wekken ze onbedoeld de indruk dat de president wel [degelijk iets te verbergen heeft en er daarbij niet voor terug- peinst het justitiële apparaat te misbruiken. Er zijn presidenten Ivoor minder in grote moeilijk- Bieden geraakt. _De zaak is voor media en poli tici zeer pikant. Hel gaat im mers om mogelijke fraude en (belastingontduiking, terwijl zelfs de zelfmoord van Clintons vriend en naaste adviseur Vin- ce Foster ermee te maken kan hebben. Voeg daarbij de klun gelige pogingen van het Witte Huis en hoge functionarissen op Justitie (niet toevallig oude vrienden van Clinton) om de zaak in de doofpot te stoppen en het scenario voor een smeuig schandaal lijkt geschre ven. Naar deze week bleek, heeft Clinton het met zijn minister van justitie Janet Reno op een akkoordje gegooid door zeer ongebruikelijk zelf via zijn advocaten te vragen of Justitie alle documenten kan opeisen die er over de Whitewater-zaak bestaan. Die verdwijnen daar door in de vertrouwelijke justi tiële archieven, waardoor ze ontoegankelijk zijn geworden voor publieke controle door bijvoorbeeld de media of zelfs het parlement. Reno weigerde eerst een spe ciale aanldager te benoemen die de zaak zou kunnen onder zoeken. Ze wilde dat door haar ministerie laten doen. Maar door de golf aan negatieve pu bliciteit lijkt ze nu overstag te gaan en komt er toch zo'n on afhankelijke onderzoeker. Die functie is destijds ingesteld na het Watergate-schandaal met Richard Nixon. Ook de activi teiten van de regering Reagan in het Iran-Contra-schandaal zijn door zo'n aanklager onder zocht. In Arkansas condoleert een voorbijganger de Amerikaanse president met het overlijden van zijn moeder. foto reuter douc mills Alles draait om de belegging die Bill en Hillary Clinton in 1978, toen hij net gouverneur van Arkansas was, deden in het Whitewater-project. Ze deden dat samen met hun oude vrien den James en Susan McDouga- leen. Het project is een stuk onroerend goed in de Ozark- bergen in Arkansas. Zij leenden daarvoor geld, maar in 1986 ging het project failliet. De Clintons zouden daardoor 69.000 dollar hebben verloren. McDougal was inmiddels eige naar van een bank van lening geworden, de Madison Gua ranty Savings and Loan Associ ation. Die ging echter in 1985 zoals een hele reeks spaar banken ten onder. De Ame rikaanse federale regering moet nog steeds miljarden uittrekken om de klanten van al die ban ken schadeloos te stellen. De Madison-bankvan McDougal kostte de schatkist 60 miljoen dollar. McDougal zou echter geld van die bank hebben gebruikt om een schuld van Clinton van 50.000 dollar af te lossen. Clin ton had dat geld geleend om zijn verkiezingscampagne als gouverneur mee te betalen. Na het faillisement van de bank behoorde dat geld eigenlijk aan de staat toe. Voorts zou Clinton zijn functie als gouverneur hebben gebruikt (misbruik, zeggen sommigen) om de Ma- dison-bank jarenlang overeind te houden. Hoe langer Madison echter bleef bestaan, hoe meer geld het de federale regering kostte om de rekeninghouders schadeloos te stellen. McDougal stortte in en werd in 1990 veroordeeld wegens frau de. In 1992 toen Clinton zich kandidaat stelde voor het presi dentschap nam McDougal het aandeel van de Clintons in het Whitewater-project over. Onlangs bleek dat het presi dentiële echtpaar de belegging nooit bij de belasting heeft aangegeven, maar wel ten on rechte rente aftrok. Die zaak is overigens verjaard en Clinton hoeft het berdag dat hij ten on rechte te weinig aan belasting betaalde daarom niet alsnog te betalen. De afhandeling van Clintons belang in 'Whitewater' werd verricht door Vince Foster, vriend en een topjurist van het Witte Huis. In juli 1993 pleegde Foster zelfmoord. Vorige maand bleek dat zijn chef, Ber nard Nussbaum, documenten uit Fosters archief had verwij derd voor ze konden worden gevonden door de recherche dienst FBI, die Fosters dood onderzocht. Inmiddels zijn die papieren toch aan de FBI over handigd, maar wat blijft is de indruk dat er iets te verbergen viel. De onafhankelijke aanklager die bionnenkort wordt be noemd door een panel van rechters, moet nu de onderste steen boven brengen. Clinton zelf weigert elk commentaar. Hij houdt het erop dat „als alles bekend is, zal blijken dat er niets verkeerds gebeurd is". geboden om nauw samen te werken. Dat zou op wat langere termijn heel goed kunnen lei den tot lidmaatschap", zei Wör- ner. Hij sprak tegen dat de voor zichtige opstelling is ingegeven door de sterke weerstand uit Rusland. President Jeltsin wees er onlangs op dat de integratie van landen van het voormalige Warschaupact binnen de NAVO de positie van extremistische en nationalistische krachten in Rusland zou versterken. Jeltsin zei dan ook dat hij tegen over haaste stappen is. Geen Duitsers bij herdenking van D-day londen afp Duitsland zal in juni niet zijn vertegenwoordigd bij de her denking van de landing van de geallieerden in Norman- dië, 50 jaar geleden. Dit heeft de Britse premier Major gis teren gezegd. „Kanselier Kolil zei me dat hij er niet bij zal zijn", aldus de Brit bij een ontmoeting met oorlogsvete ranen. Het gaat volgens Ma jor vooral om een herden kingsbijeenkomst voor de ge allieerden die de oorlog won nen van Hitler-Duitsland. Hij voegde er wel aan toe „dat Duitsland in de toekomst meedoet aan festiviteiten die het eind van de oorlog mar keren". windslieden ongebruikelijk. De Tweede Kamer reageerde dan ook wat geschrokken. WD'er Blaauw: „Wat hier gezegd wordt lijkt me niet plezierig voor de samenwerking tussen de Ne derlandse en Franse VN-solda- ten in Bosnië". Premier Lubbers schaarde zich echter achter Kooijmans. Volgens hem is de inzet van Amerikaanse militai ren op de Balkan niet aan de or de totdat er een door alle partij en aanvaarde vredesregeling is. Servië krijgt in strijd met het VN-embargo brandstof uit Al banië. De politie in de Albanese hoofdstad Tirana meldde giste ren dat in een grensrivier een pijpleiding is ontdekt waarmee benzine wordt gesmokkeld naar Servië en Montenegro. Het hoofd van de financiële politie, Kristaq Ndini, zei dat een on derzoek wordt ingesteld naar de smokkel. „We werken zeer hard om een einde te maken aan de schendingen van het embargo", aldus de politiechef. Over de omvang van de smokkel kon hij nog niets te zeggen. den haag-tirana npa/ap Het verzoek van de Franse mi nister van defensie Léotard aan de Amerikanen om troepen voor Bosnië te leveren, is „niet verstandig en een beetje schijn heilig". Zo schrobbeerde minis ter Kooijmans (buitenlandse za ken) gisteren zijn Franse collega tijdens een spoedberaad van de Tweede Kamer over de komen de NAVO-top. Kooijmans toonde zich geïrri teerd over het Franse initiatief. Hij meent dat het geen pas geeft de Amerikanen om bij stand te vragen, terwijl de Eu ropese Unie zelf inzake Bosnië zijn verplichtingen niet nakomt. „De Unie heeft zich tot twee maal toe gecommitteerd meer grondtroepen te leveren, maar slaagt daar aldoor niet in. Mijn benadering is: kom eerst je ei gen beloften na voordat je de VS om een extra inspanning vraagt". De harde woorden aan het adres van Léotard zijn in het verkeer tussen Europese be- berlijn «adrian bridge the independent De leiders van de grote etnische Hongaarse minderheid in Slo wakije komen vandaag bijeen om te eisen dat in het zuiden van het land een provincie met zelfbestuur wordt gecreëerd. Zij roepen daarmee vrees op voor etnische conflicten. Naar verwachting komen zo'n 4000 burgemeesters, gemeente raadsleden en plaatselijke poli tici na maanden van spannin gen tussen Slowaken en etni sche Hongaren in de zuidelijke stad Komarno bijeen om de omstreden eis te stellen. Deze stap is krachtig verworpen door Slowaakse politici, die hem beschouwen als een direc te aanval op de autoriteit van de regering. Het parlement in Bra tislava heeft de voorgestelde provincie ongrondwettig ver klaard en een aanval genoemd op de territoriale integriteit van Slowakije en president Michal Kovac heeft gewaarschuwd voor mogelijke parallellen met het uitbreken van vijandigheden in het voormalige Joegoslavië. „Wij moeten niet vergeten dat in de Balkan de gevechten met wapens werden voorafgegaan door een gevecht met woor den", aldus Kovac, die er bij de etnische Hongaren op aan drong hun bijeenkomst af te ge lasten. „Vertoon van nationalis me en intolerantie aan de ene kant roept een nationalistische reactie op aan de andere kant." De meeste waarnemers trekken niet snel parallellen met het voormalige Joegoslavië, erop wijzend dat, anders dan de ver schillende etnische groeperin gen daar, Slowaken en Honga ren geen geschiedenis hebben van conflicten. Maar evengoed worden de noodklokken geluid. Etnische Hongaren maken 10 procent uit van de Slowaakse bevolking van 5 miljoen en be weren dat zij worden gedwon gen tot de eis van zelfbestuur omdat hun voortdurende ver zoeken om te praten en om nieuwe wetten die de rechten van minderheden beschermen in het onafhankelijke Slowakije aan dovemansoren zijn gericht. Zij ontkennen ook dat de voor gestelde provincie de inleiding zou vormen tot een eis voor een volledig autonome staat en, uit eindelijk, integratie in Honga rije zelf. „Wij zijn absoluut niet van plan om ons bij Hongarije aan te sluiten", zegt Laszlo Molnar, een woordvoerder van Coëxis tentie, de belangrijkste etnisch Hongaarse partij in Slowakije. „Wij willfti onze rechten. Jam mer genoeg lijkt de zachte be nadering niet te hebben ge werkt, dus nu dringen we iets harder aan." De rechten die de etnische Hongaren opeisen zijn onder andere de vrijheid om Hongaar se namen te gebruiken, de her introductie van tweetalige ver keersborden in gebieden waar etnische Hongaren de meerder heid vormen en volledige auto nomie op onderwijsgebied. Vol gens de regering zijn die rech ten al vastgelegd in de grond wet. De Raad van Europa, waar toe Slowakije vorig jaar als lid werd toegelaten, heeft er echter op aangedrongen snel nieuwe wetten aan te nemen die de et nische minderheden bescher men. De roep om een nieuwe provin cie is ook gewekt door rege ringsplannen de regionale gren zen van het land te herzien, waarvan volgens de etnische Hongaren het belangrijkste doel is hen als kiezersblok te ver splinteren, zodat zij effectief als politieke macht worden uitge wist. Slechts weinig waarnemers in Bratislava geloven dat de rege ring, die in 1992 op een golf van Slowaaks nationalisme aan de macht kwam, door het stof zal kruipen voor de etnisch Hon gaarse eisen. Bovendien denken velen dat de roep om een aparte provincie in de kaart zou kun nen spelen van premier Vladi mir Meciar, de man die het land door het uiteenvallen van Tsjecho-Slowakije heeft geleid. Ondanks dat hem veel van de huidige economische ellende van hel land wordt aangewre ven, zou Meciar versterkt uit een krachtmeting met de etni sche Hongaren tevoorschijn kunnen komen. Volgens Jan Carnogursky, een voormalig premier en leider van de oppo sitionele Christendemocrati sche Beweging, mag Meciar zich nu na vele moeilijke maan den opnieuw presenteren in zijn favoriete rol de 'redder van Slowakije'. vertaling: luutje niemantsverdriet

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5