Avonturenfilm draait uit op horror NAVO neemt nieuwe nucleaire dreiging serieus 'Je moeder was een foetus' Feiten &Meningen ZATERDAG 8 JANUARI 1994 JZATEI HEERLEN. HANS TOONEN Of president Clinton het ook een schandaal vindt, moet nog blijken. Maar van de 220 medewerkers aan de film The Conqueror'in 1954 opgenomen in noordwestelijke Amerikaanse staat Utah, hebben er inmiddels ten minste 91 kanker. Zeker 46 zijn er al aan overleden. Van hen is John Wayne de meeste beroemde. Een jaar voor The Conqueror warén er elf atoomproeven genomen op nog geen tweehonderd kilometer afstand van de filmset. proviseerde douches het hete stof van de bezwete lijven. Als de filmploeg maanden later moe maar voldaan terugkeert naar de RKO-studios in Culver City ten noorden van Los Ange les, laat Dick Powell nog eens 60 ton woestijnzand naar 'Holly wood' slepen voor enkele, zo natuurgetrouw mogelijke bin nenopnamen. Nu, 40 jaar later,, blijkt 'The Conqueror' een ramp voor zijn makers en sterren. Van de 220 medewerkers lijden er bijna 100 aan kanker. Zeker 46 zijn in middels aan deze ziekte overle den. Tijdens hun ziekbed in de jaren '60 en '70 heeft niemand de oorzaak gezocht bij het maandenlange verblijf op de set in Utah onder de 'zwarte regen' van Nevada. Als Pedro Armen- dariz, pas 51 in 1963, hoort dat zijn nieren qngeneeslijk verkan kerd zijn, vraagt hij zijn vrouw Carmen of ze een broodje ham wil halen. Nauwelijks is ze de deur uit of Armendariz jaagt zich een kogel door zijn hoofd. John Wayne daarentegen vecht terug als hij medio jaren '70 kanker krijgt in zijn longen, keel en maag. Juni 1979 steekt Holly- woods meest geliefde cowboy zijn handen omhoog. Susan Hayward, krap 57 in 1975, sterft ook aan een mix van huid borsten darmkanker. En re gisseur Dick Powell, ook pas 59 in 1963, legt met kanker in zijn longen het loodje. Geen ster of stuntman die in die rouwzwarte jaren nog eens de zogeheten cast crew-lijst doorneemt van 'The Con queror'. Want door alleen maar de namen van overledenen door te strepen, zou de fatale nasleep van deze radioactief be lichte film duidelijk zijn. Hun kinderen weten sinds kort beter. Tim Baker, zoon van Susan Hayward, en Michael Wayne, die papa's filmmaat schappij Batjac Productions heeft overgenomen, hebben zich schrap gezet om alsnog de, overigens in 1974 opgeheven, Atomic Energy Commission (AEC) voor de rechter te slepen. Ook senator Edward Kennedy is in het geweer geroepen. Dat er een oorzakelijk verband Omdat de blankgetopte duinen en de rode rotsen vlakbij Saint George in Utah prachtig lijken op Mongoolse steppen, kiest re gisseur-producent Dick Powell, net vijftig in 1954, dit landschap als decor voor The Conqueror (De Veroveraar). Vanuit Holly wood verkast hij in de zomer met een filmploeg van 220 per sonen naar deze schroeihete zandbak. Juist ter wille van ongestoorde opnamen voor deze romanti sche actiefilm over Dzjengis Khan (John Wayne) en zijn ge liefde prinses Bortai (Susan Hayward) belooft het Pentagon tijdelijk te stoppen met zijn bo vengrondse kernproeven op Yucca Flat, vlak over de grens met Nevada. No problem, want de atoomgeleerden zijn klaar met de elf proeven waarmee ze zich een jaar eerder in dat ge bied hebben mogen uitleven. Twee van die proeven mag men 'dirty noemen, wat inhoudt dat er sprake is geweest van het langdurig vrijkomen van radio actieve straling. Atoombom 'Si mon', ontploft op 25 april 1953, is goed voor 51,5 kiloton. Op 19 mei ontploft 'Harry'. Maar die is iets lichter: 32.4 kiloton. Even ter illustratie: de atoombom op Hiroshima deed zijn verwoes tend werk met 13 kiloton. Over eventuele fall out (nucleai re regen) hoeft niemand op de set zich zorgen te maken, zo verzekeren de doorgeleerde he ren van de Atomic Energy Com mission in Washington. Uiter aard weten zij beter. Maar in de Koude Oorlog mag men een loopje nemen met de waarheid, niet waar. Gerustgesteld draait Dick Po well zijn spectaculaire buiten opnamen. De zandstormen vanuit Nevada verhogen de waarde van de scènes op het slagveld. Pedro Armendariz, de Mexicaanse acteur die in 'The Conqueror' de broer speelt van de Mongoolse heerser Dzjengis Khan, valt zo vaak als de regis seur het wil vechtend van zijn paard. Uiteraard staat ook John Wayne zijn mannetje. Een paar keer per dag spoelen de geïm- Om geruchten over straling te ontzenuwen, poseert John Wayne met zijn zonen Michael en Patrick rondom een Geigerteller. Achteraf een bizarre pose. John Wayne Is een van de vele acteurs uit de film The Conqueror die inmiddels aan kanker zijn gestorven. foto shooting star bestaat tussen de bovengrondse kernproeven in 1953 in Nevada en de aanwezigheid een jaar la ter van Hollywoodsterren en hun 'waterdragers' op de 'Mongoolse steppen' in Utah staat onomstotelijk vast voor dr. ten. Maar bij dik 90 kankerge- Robert C. Pendleton, verbonden vallen, waaronder al bijna 50 aan de universiteit van Utah. met dodelijke afloop, vecht hij Pakweg 30 kankergevallen uit mee om de echte waarheid te een en dezelfde ploeg zouden horen over 'The Conqueror'.' hem niet aan het denken zet- BRUSSEL» ALY KNOL CORRESPONDENT Een gids in het Oekraïense Odessa wees Westerse toeristen afgelopen zomer op een grote open-luchtmarkt, even bulten het vliegveld van de stad. „Hier kun je werkelijk alles kopen. Als er in Odessa atoomwapens wa ren geweest, dat zou ie die hier kunnen krijgen", zei nij bij wijze van grap. Het is allang niet meer om te lachen. De illusie heeft maar kort stand gehouden dat met het Sovjet-communis- me ook de angst voor atoomwa pens in een laatje van de ge schiedenis kon worden opge borgen. Half oktober overviel de Ameri kaanse minister van defensie Les Aspin zijn NAVO-collega's in het Duitse Travemünde nog met zijn waarschuwing tegen 'de nieuwe nucleaire dreiging'. Inmiddels Is de loutering inge zet. Op de NAVO-top maandag in Brussel zal de veldtocht tegen de verdere verspreiding van massavernietigingswapens (nu cleair, biologisch of chemisch) en de raketsystemen waarmee ze kunnen worden 'afgeleverd', een flink deel van de gesprek ken beheersen. De nieuwe nucleaire dreiging kent verschillende componen ten. Allereerst zijn er de particu liere onbevoegden die, uit com merciële overwegingen, splijt stofmateriaal afkomstig uit de voormalige Sovjetunie op de in ternationale markt verkwanse len. In de loop van '92 en '93 werden in Duitsland, Frankrijk, Hongarije, Polen, Rusland, Tur kije, België en Oostenrijk tien tallen kilo's radioactief materi aal onderschept, variërend van uranium en cesium tot stron tium en plutonium. Daarnaast kreeg een Duitser begin '92 anthrax-bacillen (miltvuur) „uit Russische laboratoria" aange boden, die als grondstof voor biologische wapens kunnen dienen. Lang niet al deze elementen zijn direct geschikt voor een doe-het-zelf böm, maar het spul is wel levensgevaarlijk en, in handen van terroristen, uiter mate geschikt voor chantage- doeleinden. In de aanloop naar de NAVO-top heeft Aspin dan ook al gezegd dat het grootste gevaar thans is dat dit soort ma teriaal 'op dezelfde manier als marihuana' een land wordt bin nengesmokkeld. Amerika steekt daarom al geld in de opsporing van nucleaire onderdelen, In tegengiffen te gen chemische en biologische wapens en in methodes hoe en waar je chemische, biologische of nucleaire wapens zou kun nen opslaan. Een voorbeeld dat volgens Aspin navolging ver dient. De Poolse douane wordt momenteel al met geigertellers (apparatuur waarmee de mate van radioactiviteit kan worden gemeten) uitgerust en ook de Nederlandse Centrale Recher che Informatiedienst (CRI) is begonnen de ontwikkeling van de handel in conventionele en kernwapens uit Oost-Europa in kaart te brengen. Dan is er het gevaar dat aan de bedelstaf geraakte experts uit de ex-Sovjetunie hun kennis over ABC-wapens (atoom-, biolo gische en chemische wapens) tegen harde valuta verkopen aan algemeen als 'onbetrouw baar' te boek staande landen als Libië, Noord-Korea, Irak of Iran. Dit is meer dan een angstbeeld. Nog afgelopen herfst wees Mos kou een Noordkoreaanse diplo maat uit, die had getracht een grote groep Russische geleerden naar Pjongjang te lokken om te helpen bij het Noordkoreaanse raket- en ruimtevaartprogram ma. Daarbij doemt meteen de vraag op welke landen, naast de tradi- tionele kernwapenmogendhe- den Amerika, Rusland, China, Engeland en Frankrijk, wanneer in staat zullen zijn met eigen of aangekochte raketsystemen massavernietigingswapens over grote afstand af te schieten. Na de opsplitsing van de Sovjetunie zijn er al 3 kern wapenbezitters bijgekomen: Oekraïne, Wit-Rus- landen Kazachstan. Oekraïne, in aantallen raketten en kernkoppen gemeten thans zelfs de derde atoommacht ter wereld, geeft van deze drie de meeste kopzorgen door zijn weigering het START-I-verdrag over de vernietiging van de stra tegische kernwapens na te ko men en het Non-Proliferatiever drag (NPV) tegen de verdere verspreiding van atoomwapens te tekenen. In Westerse kringen gelooft men dat er naast de genoemde 8 landen nog 4 andere staten zijn die al een atoomwapen hebben. Tegen het eind van de ze eeuw zijn er voorts zo'n 30 Derde-Wereldlanden die che mische wapens hebben en 7 die biologische wapens bezitten. Zeker 15 van deze landen zou den tegen die tijd ook over ra ketsystemen beschikken met een bereik tot 1000 kilometer en 6 landen zouden raketten heb ben die meer dan 3000 of zelfs 5000 kilometer kunnen over bruggen. Nu al hebben Algerije, Egypte, India, Irak, Iran, Israël, Libië, Noord-Korea, Pakistan en Syrië soms zeer imponerende raket ten, waaronder de oorspronke lijk Russische Scud, de Ro Dong (Noord-Korea), de Jericho (Is raël) of de HATF (Pakistan). Ook al zouden deze raketten niet al tijd even precies een doel kun nen bereiken, 'ruwe' ladingen als biologische of chemische zouden niettemin dood en ver derf kunnen zaaien in dichtbe volkte gebieden. TOM JANSSEN Tijdens de NAVO-top in Brussel zal een serieus begin worden gemaakt met de discussie over de beste vorm van 'contra- proliferatie', zoals Aspin het 'wapen' tegen de nieuwe drei ging heeft betiteld. Verdragen als net NPV, dat bijvoorbeeld ook Noord-Korea nalsstarrig weigert te tekenen, lijken als werkelijk probaat middel om de boel in de hand te houden hun beste tijd te hebben gehad. Sinds de Golfoorlog werken de VS al aan betere conventionele bommen om ondergrondse op slagplaatsen te treffen en aan een nieuw systeem om op mo biele lanceerinstallaties te kun nen 'jagen'. Washington hecht daarnaast groot belang aan be tere informatievergaring zeg maar spionage. Ook geloven de VS dat net Westen zich in de toekomst met eigen wapensys temen, waaronder een verbeter de versie van de (Amerikaanse) Patriot, 'fysiek' moet kunnen weren tegen In ieder geval be perkte aanvallen. Europa was tot voor kort zover nog niet, maar het tij is snel ge keerd. Veelzeggend is dat Duits land half december al op eigen houtje een 'aanvulling' op Aspins plannen presenteerde, waarin onder meer wordt opge roepen tot een international or gaan dat toezicht moet houden op de niet-verspreiding van ABC-wapens en op de plutoni- umvoorraden in ae wereld. In militaire kringen gaat men al verder. Binnen 15 jaar, wordt daar gezegd, zal Europa een ei gen systeem bezitten tegen ra ketten met een reikwijdte van zo'n 3000 kilometer. Bij de ontwikkeling van al deze gedachten ging men tot dusver re uit van een Rusland dat op vele punten dezelfde belangen zou hebben als de Verenigde Staten en West-Europa. De NAVO-top biedt de eerste gele genheid om te bekijken of dat nog steeds zo is. Sinds de ex treemrechtse nationalist Vladi mir Zjirinovski na de Russische verkiezingen begin december om zich heen strooit met oor logsverklaringen op termijn en dreigt met een nieuw futuris tisch wapen (Elipton), heeft het post-Koude-Oorlog-tijdperkal weer een nieuwe wending ge nomen. Ethische discussie over grenzen wetenschap laait weer op DEN HAAG» MONIQUE V ELS WIEGANT In het Schotse Edinburgh kreeg dokter Roger Gosden, hoofd van het onder zoeksteam van de plaatselij ke universiteit, de veront waardiging van het Engelse volk over zich heen toen be kend werd dat hij bezig was met een onderzoek naar de mogelijkheid om eicellen van geaborteerde foetussen bij onvruchtbare vrouwen in te planten. De storm van protest over een zwangere 'bejaarde', die van een twee ling beviel en een zwarte moeder die de eicel van een blanke vrouw had laten in planten teneinde geen half bloed kind te krijgen, was nog maar nauwelijks ge luwd. Met het onderzoek van Gosden heeft het zoveel ste ethische vraagstuk over genetische manipulatie zich opgedrongen. Daarmee is in Europa, onder meer in Frankrijk en Italië, de roep om (beperkende) wetgeving wederom hyperactueel ge worden. Ook in Nederland lieten CDA en PvdA deze week weten behoefte te heb ben aan een politieke dis cussie over de steeds groter wordende mogelijkheden van de medische weten schap. Wat vinden Neder landse deskundigen van het Schotse experiment? „Je kunt nog geen week op vakantie gaan", verzucht prof. dr. E. te Velde, gynaeco loog aan het Academisch Zie kenhuis Utrecht en bijzonder hoogleraar in de leer van de menselijke vruchtbaarheid: de nieuwste Schotse vinding was hem even ontgaan. Al enige jaren studeren dr. R. Gosden en zijn weten schappelijke medewerkers op het gebruik van foetaal eier stokweefsel. Afgelopen week schonk een muis, die foetaal weefsel geïmplanteerd had gekregen, het leven aan een stel gezonde baby-muisjes. Gosden heeft de Britse Medi sche Associatie om toestem ming gevraagd de methode ook toe te passen op mensen. Als de Associatie 'ja' zegt, zou het tekort aan donor-eicellen in één klap zijn opgeheven. De vraag of het aanvaardbaar is een kind geboren te laten worden uit een geaborteerde foetus een ongewenst kind is echter nog niet beant woord. Foetaal weefsel In Nederland is het weten schappers al tientallen jaren toegestaan menselijk foetaal weefsel te gebruiken voor medische experimenten. In clusief eicellen. „Het mag wettelijk, maar het zou mij zeer verbazen als het ook ge beurt. Ik heb er in Nederland nog niet van gehoord. Eerlijk gezegd kan ik me ook niet voorstellén hoe dat gaat", zegt H. Aartsen, secretaris van de Gezondheidsraad en de Kerncommissie Ethisch Medisch Onderzoek over het gebruik van uit foetaal weef sel afkomstige eicellen. Ander menselijk foetaal weefsel dan van eierstokken wordt wèl ge bruikt. Bij voorbeeld bij de ontwikkeling van het poliov- accin. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de niercellen van nooit-geborenen. Her senweefsel wordt toegepast in de strijd tegen de ziekte van Parkinson. Professor Te Velde is niet bij voorbaat tegen de trans plantatie van foetaal eierstok weefsel naar onvruchtbare vrouwen. De reacties in En geland vindt hij voorbarig en overdreven. „Het weefsel- transplantaat is weliswaar ge netisch geen eigen weefsel, maar het wordt wel héél vroeg ingebracht. Juridisch is er ook geen vuiltje aan de lucht. De vrouw die het kind baart, is wettelijk de moeder. Ik zeg niet dat ik voorstander ben van de methode, maar zij verdient wel nadere studie. Persoonlijk vind ik abortus een afschuwelijke ingreep, maar het is soms nog afschu welijker om het niet te doen. Kiezen uit twee kwaden dus. Als het dan toch tot abortus komt, dan kan ik me voorstel len dat met zorgvuldigheid andere mensen geholpen kunnen worden". Ethisch verantwoord Wanneer een behandeling mensen kan helpen, vindt Te Velde deze al snel ethisch verantwoord. G. de Wert van het Instituut voor Gezond- heidsethiek in Maastricht daarentegen vindt dat een 'onhoudbaar standpunt'. „Alsof het doel alle middelen heiligt". De Wert heeft zeer ernstige bedenkingen tegen de Schot se methode. „Het gebruik van weefsel van geaborteerde foe tussen tegen bijvoorbeeld-de ziekte van Parkinson kan mo reel aanvaardbaar zijn. Maar ik ben tegen het gebruik van lijken voor voorplantings doeleinden. Als kinderen worden geconfronteerd met de wetenschap dat zijn of haar moeder een foetus was, bestaat een aanzienlijk risico dat zij ernstige psychische problemen zullen krijgen. En het heimelijk achterhouden van die informatie vind ik niet acceptabel. Kinderen moeten worden ingelicht over hun ontstaanswijze", al dus de ethicus. Tien jaar geleden publi ceerde de Gezondheidsraad een rapport over ethische kwesties in de gezondheids zorg. Dat rapport moet drin gend worden aangepast, vindt De Wert. Het waar schuwt wel voor. de gevaren van handel in abortusresten (Amerikanen zouden inmid dels foetussen in China ko pen, voornamelijk voor het gebruik van hersenweefsel), maar zegt weinig mèèr. Volgens De Wert moeten er richtlijnen worden gemaakt die voorkomen dat vrouwen zwanger worden met de vooropgezette bedoeling via abortus foetaal weefsel be schikbaar te stellen voor transplantatie. Verder zijn be palingen nodig over het mo ment waarop toestemming moet worden gevraagd voor het gebruik van foetaal weef sel. Voor of kort na de abor tus? Is toestemming nodig van man en vrouw? En moe ten zij zeggenschap kunnen hebben over de bestemming van het weefsel opdat fa milieleden kunnen worden geholpen bijvoorbeeld? Volgens De Wert had de Gezondheidsraad die vragen al lang moeten beantwoor den. Op hun beurt zouden gynaecologen veel gestructu- reerder over actuele ontwik kelingen moeten praten. *,Het ontbreekt aan een permanent debat in de beroepsgroep. Er moet een ethische commissie worden geformeerd die anti cipeert op de ontwikkelingen en die waar mogelijk richtlijnen formuleert om misbruik te voorkomen". Die lancune heeft professor Te Velde er niet van weer houden zich een mening te vormen over de vraagstukken van de laatste tijd. „Ik kan me niet voorstellen dat wij ooit meewerken aan de wens van zwarte ouders om een blank kind of aan de wens om per se een jongetje te krijgen. Dat is niet relevant. Je moet het toeval in de natuur laten be staan ten gunste van de veel vormigheid van de mensheid. Ik stap alleen van die veelvor migheid af als door onder zoek van het embryo zeer ernstige erfelijke afwijkingen kunnen worden voorkomen". En hoe staat hij tegenover oudere moeders? „Als de maatschappij niet dusdanig verandert dat vrouwen de kans krijgen werk te combi neren met kinderen, dan zul len jonge vrouwen hun eicel len laten invriezen om ze twintig, dertig jaar later te la ten terugplaatsen. Want het is niet uit maatschappelijke druk dat vrouwen en mannen naast hun carrière kinderen willen. Het verlangen naar kinderen is niet te onder drukken. Wij zijn zoogdieren met een instinctmatige drang totvoortplanten." Relativerend voegt hij er echter aan toe: „Ik ben daar nu tegen, maar ik was in de jaren '70 ook tegen IVF-ba- by's (IVF, in vitro fertilisatie ofwel reageerbuisbevruch ting, red.). Ik vond het een idiote, gevaarlijke ontwikke ling. Maar volgende week openen wij onze nieuwe IVF' afdeling. Ik heb geleerd relativerend te staan tegen over mijn eigen standpunten Die wetenschap, dat je giste' ren faliekant tégen was en ;vöör, is best eng". Een zwarte baby, een jongetje, geboren uit een moeder van 60, gegroeid uit het weefsel van een ge aborteerde foetus. Het kan of kan binnenkort, maar Is het ook ethisch en sociaal aanvaardbaar? foto roland de bruin

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2