Vrije tijd Bij de tijd Le Bowl Drie in een Wijnbar Fantasie Ultra punch: borduren met diepte CV-radiator kan ook mooi zijn MDF-plaat nu ook formaldehyde-vrij ZATERDAG 8 JANUARI 1994 REDACTIE HENRIETTE V NIEUWE CD'S POP/POPULAIR The Grandmothers Dreams on long play IRS/Muffin Records De kadaverdiscipline die de on langs overleden Frank Zappa predikte, leidde tot de breuk met tal van zijn medewerkers. Toch hebben velen nooit echt overtuigend kunnen breken met hun Zappa-verleden. De man zelf mag dan een dicta- tortje zijn geweest, van zijn op vattingen, muziek en uitstraling plukken ze nog altijd de vruch ten. Drummer Jimmy Carl Black is een mooi voorbeeld. Hoewel hij Zappa's bloed wel kan drinken, heet zijn band nog altijd The Grandmothers, een voor de hand liggende maar toch grap pige verwijzing naar The Mo thers. Dat was de naam van Zappa's eerste groepen, waar van Black deel uitmaakte. Black was met zijn band in Ne derland, enkele dagen na Zap pa's overlijden. Het optreden verried zijn verdriet en in stand gebleven bewondering. Op Dreams on long play is het niet veel anders. Op het eerste num mer wordt volgens goed Zappa- gebruik wild geboerd door de microfoon. Mallotige koortjes met heel hoge stemmetjes, pro vocerende teksten, songtitels als Manila Gorilla en Who dicked who over, de gitaar-escapades van Roland St. Germain en de langgerekte instrumentale pas sages, het is allemaal Zappa en nog eens Zappa. Twee nummers wijken af: Trail of tears en The great white buf falo. Beide bevatten veel folk- elementen, beide handelen over indianenleed. Steely Dan Citizin MCA MCA maakt z'n releasepolitiek volstrekt ongeloofwaardig met deze box met vier CD's, waarop zo'n vijf uur weldadige hippie- jazz van het heropgerichte Steely Dan is gezet. Citizin ver schijnt namelijk enkele weken na Greatest hits, bevat alle zes tien nummers van Greatest Hits en maakt deze verzamelaar dus volstrekt overbodig. Greatest Hits stond trouwens ook al bol van de doublures. Op twee nummers na is deze CD name lijk identiek aan A decade of Steely Dan uit 1985. De verdedi ging van MCA luidt, dat de nummers van Greatest Hits digi taal zijn herbewerkt in de studio en dus beter klinken. Maar de aanleiding voor het uitbrengen van Greatest Hits was vooral de nieuwe golf van Steely Dan-ma nia die groepsleider Donald Fa- gen met zijn solo-album Kama- kiriad heeft teweeggebracht. JAZZ Anne LeBaron Quintet Phantom Orchestra Ear-Ratio nal/Solo Music. Anne LeBaron is een Ameri kaanse componiste/harpiste die veel gebruik maakt van elektro nica, maar tegelijkertijd ook ac tief is in de zogeheten vrije ge ïmproviseerde muziek. Deze CD, haar eerste 'jazz'-album, lijkt deels opgebouwd rond uit geschreven thema's waarin veel ruimte is gelaten voor groeps- en solo-improvisaties. LeBaron maakt veel gebruik van stiltes en vele stukken hebben, kenne lijk onder invloed van Oostazia- tische muziek, een soort eb- en vloedkarakter, waarin met veel gevoel voor akoestische ruimte schijnbaar toevallige climaxen ontstaan. Een goed voorbeeld is het spookachtige Bouquet of a Phantom Orchestra waarin tel kens wordt teruggekeerd naar een plagerig marsje. Als leden voor het kwintet koos LeBaron musici die hier mis schien niet zo bekend zijn, maar in de nieuwe jazz ruim schoots hun sporen hebben verdiend, zoals Marcus Rojas (tuba, Henry Threadgill, Charlie Haden) of Gregg Bendian (slag werk, Peter Brötzmann). De muziek van het kwintet is dank zij de bezetting (verder trompet en gitaar) en instrumentale do seringen heel luchtig van geluid, en heeft een ongrijpbare char me. die lange tijd rond blijft dwalen in je hoofd. Bennie Wallace 'The Old Songs Audioquest/Dynamic Brothers Music Zoals de titel al impliceert, brengt tenorsaxofonist Wallace hier vooral oud en bekend ma teriaal, op één stuk na allemaal standards. Bennie Wallace keert met deze CD terug naar zijn eerste jaren als musicus, toen hij de jazzkritiek verbaasde met zijn onorthodoxe, krachtige trio-interpretaties van oud jazz- materiaal. In de meer dan tien jaar sindsdien is zijn speelwijze nauwelijks veranderd, hoewel wel iets losser van uitvoering. Nog steeds bezit hij die zware en zwoele toon waarmee hij die typische sprongen naar het hoog maakt. Opvallend goed doet hij het hier in langzame stukken, zoals in Cole Porters Love You dat hem op het lijf ge schreven lijkt. Veel steun krijgt hij hier van drummer Alvin Queen, wiens bekkens bijzon der fraai opgenomen zijn op de ze audiofiele CD. Zeer aange naam is ook de aanwezigheid van Lou Levy wiens subtiele pianospel helaas slechts enkele te horen is. KV KLASSIEK Larsson Förkladd gud, op. 24 Pastoralsvit, op. 19 Violin- konsert, op. 42 Hillevi Martin- pelto (sopraan), Hakan Hagegard (bariton), Erland Josephson (verteller), Arve Tellefsen (viool), Zweeds Radio Symfonie Orkest o.l.v. Esa-Pekka Salonen Sony Wie luistert naar Förkladd gud (God in vermomming), een lyri sche suite voor sopraan, bari ton, koor, orkest en verteller, krijgt de indruk dat sinds Griegs Peer Gyntde tijd heeft stilge staan. De Zweedse componist Lars-Erik Larsson (1908-1986) schreef dit werk in 1940 nog he lemaal in ouderwets roman- tisch-melodieuze stijl, alsof er geen Berg, Schönberg en We- befn bestaan hadden, en de Pastorale suite uit 1938 ademt eveneens nog geheel en al die sfeer. Het vioolconcert uit 1952, het 'modernste' werk op deze cd, met hier en daar zelfs een vleugje Prokofjev, overtuigt het minste, maar de uitvoeringen - met uitmuntende solisten - zijn over de gehele linie voortreffe lijk en bewijzen vooral het hoge niveau dat het Zweeds Radio Symfonie Orkest onder Salonen bereikt. (NKV-aanbieding tot 31 januari) Berg - Sonate op. 1 (arr. Verbey). Verbey - Duet, Inversie, Contrac tie, Expulsie, Hommage - Diverse solisten en ensembles, Koninklijk Concertgebouw Orkest o.l.v. Ric- cardo Chailly - Donemus. Wat een verschil tussen Larsson en zijn in 1959 geboren Neder landse collega Theo Verbey. Diens muzikale taal is veel vrijer en grilliger, maar het kost niet veel tijd om te constateren dat zijn harmonieën altijd 'aange naam' klinken. De tonaliteit staat ook hier hoog in het vaan del en dat blijkt niet alleen uit eigen composities, die variëren van Hommage (solofluit) via Duet twee trompetten) en Con tractie (fluit, basklarinet en pia no) tot werken voor grotere en sembles. Hoogtepunt van de cd is het arrangement voor orkest van de Sonate op. 1 van Alban Berg. Een uitvoering onder Chailly in het Concertgebouw werd een openbaring en de cd bevestigt die eerste indruk ten volle. DINGEN Henriëtte van der Hoevf Een kookwekker kan veel goede diensten bewijzen, niet alleen in de keuken. Coppia heeft z Deze grappige wekkers kosten 34,95. Meer informatie: 05730 - 57233. Schaaltjes die overal voor te ge bruiken zijn en die ook nog leuk ogen noemt Brabantia 'Le Bowl'. Steunend op drie bal pootjes heeft het schaaltje iets elegants. Het is hittebestendig tot 70 graden en kost 25,-. Meer informatie: 04909 - 82222. i kleuren, die passen in het moderne Dit wijnrek neemt genoegen met een bescheiden hoek je in huis. Een wijnbar noemen ze het bij Inspiration, omdat je het bovenblad van rotan kunt gebruiken om wat glazen op te zetten of een glaasje in te schenken. Prijs: 395,-. Meer informatie: 01718 - 23334. Drie technieken: boven- en onderwarmte, hete lucht en grill maken dat je door combinatie van mogelijkheden in deze oven beschikt over acht manieren van bak ken. De naam van deze elektronische Bau- knecht inbouwoven is dan ook Octotherm. De (bruto-advies)prijs:/ 2085,- Zelfs van een WC-zitting is méér te maken. Voor liefhebbers van Chesterfield bijvoorbeeld is er een model met kussenstructuur en noppen op het deksel. Er zijn ook zittingen waarop heel creatiefis gewerkt met spiegelglas. Op de foto een kleine greep uit de Tiger- collectie, waarvan de prijzen lopen van 17,95 tot 269,-. Meer informatie: 040 - 855455. HOBBY Ultra punch is een borduurtechniek die uit één steeksoort bestaat: een met de hand gemaakte stiksteek. Tijdens het borduren ontstaan lussen die enigszins aan badstof doen denken. Ze zijn variabel van lengte, waardoor een reliëf kan ont staan. Maar het kan ook plat. Je kunt een gepuncht werkstuk een ruimtelijk effect geven. Zo'n werkstuk is een leuke wandde coratie, maar er zijn nog andere toepassingsmo gelijkheden. Bijvoorbeeld een afbeelding op een kussen, een tas of kledingstukken die wel een vro lijke noot kunnen gebruiken. Met ultra punch-werk ziet er kunstig uit, terwijl er eigenlijk geen kunst aan is. Het is een hobby voor jong en oud. Een groot voordeel is dat de materialen wasbaar zijn en de ultra punch-garens kleurecht. Voor dit werk is een speciale, in 12 verschillen de diepten instelbare pen (naald) nodig. Hiermee bepaal je de lengte van de lussen. Als je bijvoor beeld een afbeelding van een gebaard persoon (kabouter, Sinterklaas) wilt maken, gebruik je voor de baard de langst mogelijke lussen. Wie zelf een ontwerp kan schetsen, tekent het met een strijkpatronenpotlood uit en strijkt het met een lauwwarme bout op de achterkant van de stof. Wie liever werkt met kant en klare strijk- patronen kan-bij ultra punch kiezen uit meer dan 2500 patronen. Uiteraard is voor deze hobby een (klein) aantal materialen en gereedschappen onontbeerlijk: strijkpatronen, potlood, strijkbout en -plank, stof of een kledingstuk, borduurring, punchnaald en punchgarens. In garens is er volop keus, maar liefst 80 ver schillende kleuren acryl, 24 kleuren metallicgaren en andere soorten siergarens. Voor de naald zijn losse inzetnaalden te koop en punchstoffen voor de ondergrond zijn er ook in diverse kleuren. Ver der zijn er startpakketten met opdruk en garens, accessoires zoals lijm en pluisborstels en een dui delijk instructieboek in het Nederlands. Secuur Een globale beschrijving van de techniek: span het gedeelte van de stof waar het strijkpatroon op zit in de borduurring. De kant van de stof waarop wordt gewerkt (dus waarop het strijkpatroon is afgebeeld) is de rug- of achterzijde. Aan deze kant worden tijdens het borduren alleen een soort stiksteekjes zichtbaar. De andere kant, waar het borduurwerk zichtbaar wordt (de lusjes) is de voorkant. Begin met het instellen van de pen op de ge wenste diepte. Trek daarna volgens de gebruiks aanwijzing het garen door de pen. Vul eerst de contourlijn in. Druk hiervoor de punt van de pen steeds door de stof (de steken vlak naast elkaar) en ga daama verder met het opvullen van de vlakken in de gewenste kleuren. Verander tussen tijds eventueel, waar dit nodig is, de steeklengte van de naald. Werk secuur. Door de lusjes dicht bij elkaar te maken ontstaat een mooi vol en egaal geheel. Het wollige effect kan nog worden versterkt door het borduursel te 'pluisborstelen'. Hiervoor bestaat een speciaal borsteltje met weerhaakjes. Deze trekken de draadvezels los zodat zachte wollige 'haren' ontstaan. Dit is vooral leuk bij dierfiguren. Hierbij is het belangrijk eerst de delen die gebor steld moeten worden te borduren, en daarna pas de overige delen van het patroon. Meer informatie:08370-24927/14096. - Een trui versierd met ultra punch-werk. DOE-HET-ZELF Een CV-radiator kan ook zijn. FOTO cPD Verwarmingselementen waren in de begin fase van de centrale verwarming logge ko lossen. Ze transporteerden toen nog geen verwarmd water, maar bloedhete stoom. En dat was goed te merken aan hun neiging om stof op hun oppervlak te verzamelen. En ze waren vaak ook nog net zo heet als de ouderwetse potkachel. De plaatradiatoren, plat en vlak, die daama verschenen, brachten een hele verbetering. Onder vensterbanken of andere 'verstoken' plekken gemonteerd vielen ze niet zo op. Toch bleven veel mensen het een storend element vinden, vooral in de woonkamer. Daarom omkleedde men zo'n radiator met een rooster. De huidige trend is om de radiatoren zélf een wat vriendelijker gezicht te geven. Designradiatoren, die je niet hoeft te ver bergen, maar het aankijken waard zijn. Fa brikant Markad heeft het op markante wijze aangepakt: de Focus Design Radiatoren, met een uiterlijk van een rijzende zpn, of een wassende maan en de Geometrie Frois- sée, met een gekreukeld lijnenbeeld. Een lust om naar te kijken, in zwart, wit. nikkel- /chroom uitvoeringen of andere in het inte rieur passende tinten. De Focus radiatoren kunnen exemplaren die na vele jaren trouwe dienst in- en uit wendig bruin gaan roesten vervangen. Maar een goede vondst van Markad is ook de zelfstandige eenheid die, los van het CV- circuit, als 'bijzet' op het stopcontact kan worden aangesloten. Om een plekje waar nog net even wat extra warmte nodig is zo wel visueel als warmte-technisch een bij drage te leveren tot een aangenaam woon- en leefklimaat. Voor meer informatie: Markad, Hapert, tel. 04977-81851. MDF-plaat is behalve in de professionele wereld ook door de doe-het-zelver verwel komd als materiaal met vele toepassings mogelijkheden. Een van de eerste MDF (medium density fibreboard)-fabri kanten, Medite of Europe, kwam al snel met uitvoe ringen voor buiten, voor verwerking in het interieur, brandvertragend en vochtbesten- dig. De jongste loot aan de stam is Medite ZF. Bij de produktie hiervan wordt geen formal dehyde als bindmiddel gebruikt. In de Vere nigde Staten wordt Medite ZF daarom al enige tijd toegepast in laboratoria, verpleeg- en ziekenhuizen, kinderdagverblijven, scholen, enzovoorts. Medite ZF (ZF duidt op Zero (geen) Formal dehyde) is een plaatprodukt dat van naald houtvezels wordt gemaakt, gebonden met synthetische harsen. De houtvezels bevat ten van nature formaldehyde, een gas dat in te hoge concentraties kwaiijke eigenschap pen kan hebben, maar het eindprodukt is in. dit opzicht gelijk aan natuurlijk hout. En het vochtgehalte is aanzienlijker lager. Het oppervlak van de plaat is spiegelglad en geschikt voor afwerking met lak of verf. Bij verlijming worden houtlijmen zonder foT maldehyde-uitstoot aangeraden, en datzelf de geldt voor lakken of laminaten. Medite ZF laat zich, evenals de overige uit voeringen, uitstekend in profiel frezen. Het materiaal is te koop in platen van 1525 x 2745 mm en in dikten van 12, 15. 18, en 25 mm. Voor constructie-doeleinden buiten is het niet geschikt. Meer informatie: Medite of Europe, Linne, tel. 04746-4444.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27