Het gaat de toerist alleen om de prijs utn.fi i Vakantie met een Harley Toerisme ZATERDAG 8 JANUARI1994 Nieuwe routes archeologen Rondom Rolde (Drenthe) en bij Borger (eveneens Drenthe) heeft de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek (ROB) twee archeologische rou tes uitgezet. In Rolde voert de tocht de wandelaars langs een aantal grafheuvels en prehisto rische akkers en in Borger is een fietstraject uitgezet langs enige hunebedden. Eerder werden ar cheologische routes uitgezet bij Schagen (Noord-Holland) en Swalmen (Limburg). Het ligt in de bedoeling dat daaraan volgend jaar tochten in Ede, de Hondsrug, Zeeland en Noord-Brabant (Acht Zalighe den) worden toegevoegd. De boekjes met beschrijvingen van de trajecten zijn voor negen gulden te koop in de boekhan del of bij de plaatselijke VW- kantoren. Skipassen voor treinreizigers goedkoper Treinreizigers die volgend jaar willen gaan skiën in het Salz- burgerland en hun vakantie hebben geboekt via Necker- mann Duitsland krijgen een lift- pas tegen sterk gereduceerd ta rief. Ook zullen er gratis trans fers worden aangeboden tussen de stations en de hotels. Uiter aard willen de Oostenrijkers met deze proef proberen het autoverkeer terug te dringen. Het aanbod van de Salzburgers sluit aan bij dat van de WV van het Gasteinertal (Badgastein en Dorfgastein) die sldërs een goedkoop gecombineerd ticket (trein, skipas en transfers) of freert. Directeur Martin Uitz van Salzburger Land Touris- mus, sluit niet uit dat in de win ter '94/'95 ook Nederlandse reisorganisaties met dergelijke aanbiedingen kunnen komen. De onderhandelingen daarover zullen binnenkort beginnen. Slecht jaar voor Portugal Het toeristenjaar 1993 is voor Portugal het slechtste sinds 1975. Vooral de Algarve had te lijden onder de verminderde belangstelling van de vakantie gangers: op het vliegveld van Faro arriveerden 11 procent minder toeristen dan in het jaar daarvoor. Eliderico Vieigas, voorzitter van de Portugese Ho tel Associatie: „Dat betekent een verlies van 200.000 bezoe kers." Om de interesse weer wat aan te wakkeren hebben de Portugezen de overnachtings- prijzen voor het komende jaar aanzienlijk naar beneden ge schroefd. Verlagingen van 10 procent zijn geen uitzondering. Tol in Tsjechië Automobilisten die gebruik ma ken van snelwegen in Tsjechië, zullen in de loop van dit jaar tol moeten gaan betalen. Dat meldt het vakblad Reisrevue. De kro nen zullen worden geïnd via de verkoop van een vignet dat voor (omgerekend in Nederlands geld) circa 20 gulden aan de grens verkrijgbaar is. Louvre spreidt stroom publiek Het Louvre probeert de stroom bezoekers in betere banen te leiden. Sinds het Parijse muse um eind november bijna in grootte werd verdubbeld door de opening van de zogenaamde Richelieu-vleugel is het aantal bezoekers in vergelijking met dezelfde periode in 1992 met vijftig procent toegenomen. Vanaf 3 januari zijn nieuwe toegangsprijzen van kracht, die een betere spreiding over de dag beoogen. Vanaf 15 uur (en de hele dag op zondag) geldt nu een gereduceerd tarief van 20 francs, zo'n 6,60 gulden. Tot die tijd is de toegangsprijs 40 fran cs. Jongeren tot 18 jaar hebben gratis toegang. Het Louvre is dagelijks ge opend van 9 tot 18 uur. Op maandag is de Richelieu-vleu gel tot 22 uur open, op woens dag geldt die sluitingstijd voor het hele museum. Op dinsdag is het Louvre gesloten. Dat wordt volgende week ongetwijfeld dringen op de Va kantiebeurs in Utrecht. Je mag Nederlanders veel afpak ken, maar kom niet aan het jaarlijkse uitje naar Spanje, Griekenland of god-weet-waar-naar-toe. Slechts huis en eten worden belangrijker geacht. Voor de gemiddelde Hollander zo leerde vorig jaar een onderzoek van het NIPO komt de vakantie in prioriteit op de derde plaats. Nog vóór kleding en auto. Zijn de reisorganisato ren daarom zo gemakzuchtig geworden? Tony Winkler, directeur van het Oostenrijks Toeristenburo in Neder land: „Iedereen biedt hier alleen maar aan wat wij een Renner noemen. Andere dingen laten ze liggen. Actieve Oostenrijkse vakanties? Geen interesse!" VAN DEN DOBBELSTEEN Een rondgang over de Vakantie beurs mocht vroeger nog wel s iets verrassends opleveren. Zo 'vond' Evenements Reizen acht jaar geleden de huwelijks vakantiereis uit en ontdekten de Nederlandse touroperartors niet lang daarna de tropische ge neugten van de Carribean. Maar vervolgens werd het stil in de afdeling noviteiten. Er werd l gesmoesd over Costa Rica, Zuid-Afrika verscheen uitvoerig beeld (om daaruit weer lang- aam te verdwijnen) en de laatste maanden is het in de branche een druk geroezemoes r landen als de Baltische Sta ten, Isla Margarita (bij Vene zuela), Zimbabwe en Vietnam. Maar op de Vakantiebeurs gaan die plekken vooralsnog onder in de lawine die wordt verzoor- zaakt door buikbestemmingen als Frankrijk, Duitsland, Spanje Griekenland. Inventieve, door de Nederlandse reisbran che uitgezonden ontdekkings reizigers lijken niet nodig in een land waar 68 procent van alle bewoners (record in Europa) toch minstens een keer per jaar op vakantie gaat. Nederlandse reisorganisaties zijn slechts be reid elkaar na te apen in het rinnen van prijsvragen voor vroegboekers, gratis annule ringsmogelijkheden, gegaran deerd vertrek van busreizen en prijsgaranties. Over dat laatste: mocht merken dat het hotel ter plaatse goedkoper is dan in *ids staat aangegeven, krijgt een aantal reisorganisaties het verschil terug. Cynisme Frans van Steenis, directeur van Holland International, was er laatst nogal openhartig in. „De doorsnee Nederlandse vakan tieganger", zei hij, „zit niet te wachten op avonturen in een e bestemming. Hij wil met wat aahmoediging van onze kant best eens een keertje naar Vakantiebeurs De Vakantiebeurs '94 (1000 exposanten uit meer dan 70 landen) wordt ge houden in de Jaarbeurs hallen van Utrecht. Ope ningstijden voor het pu bliek: woensdag 12 tot en met zondag 16 januari van 09.30 tot 17.30 uur. Op vrijdag 14 januari blijft de beurs geopend tot 21.30 uur. Toegang: fl. 15,00. Amerika of Thailand, maar dan moet wel alles tot in de puntjes geregeld zijn. Hij houdt er niet van twee dagen vast te zitten in een of ander Indiaas gat omdat de bus niet is komen opdagen. Het gaat de Nederlanse toerist om een goed hotel op een mooie plaats tegen een lage prijs." Een cynisme waarin zo lijkt het alle touroperators zich uitstekend kunnen vinden. Stra tegie anno 1994: als we elkaar dan niet kunnen beconcurreren op het vinden van nieuwe para dijsjes, dan in hemelsnaam maar op de prijsjes. Van alle Nederlandse vliegvakantierei- zen gaat 92 procent naar Mid dellandse Zee-bestemmingen. Vooral in die regio bestrijdt men elkaar daarom te vuur en te zwaard met kelderende prijzen als gevolg. In vergelijking met vorig jaar werd Griekenland 5 procent goedkoper, Spanje 5 tot 8 procent, Turkije 2 tot 5 pro cent en Portugal (dat zich de markt uit dreigde te prijzen) 10 tot 13 procent. Die prijsverlagingen zijn lang niet alleen het gevolg van scher pe inkoop en een sterke gulden. Nadat directeur Peter Legro van Neêrlands grootste vakantie chartermaatschappij Transavia afgelopen herfst bekende dat het water hem tot de lippen was gerezen en dat de prijzen van REISBERICHTEN Skiërs, die zijn uitgekeken op 'gepflegte' pistes. foto rob van den dobbelsteen Edward Bekker, Neêrlands eerste berg- en skigids, organiseert al sinds enige jaren trips voor skiërs die zijn uitgekeken op 'gepflegte' afdalingen. Onder leiding van onder anderen de Limburger zelf worden verschillende off piste weken' gehouden (met diepsneeuw-cursussen) in Franlèijk, Zwitserland. Italië en Oosten rijk. Nieuw is een Powder Skisafari door de Amerikaanse staat Utah. Vanuit basis Salt Lake City wórden befaamde ski-oorden als Park City, Snowbird en Powder Mountain bezocht. Info: Edward Bekker in Klimmen (L), telefoon 04405-1823. Wandelen met paraplu De WV van Den Haag heeft een wandelroute uitgezet onder de noemer: 'Zeven eeuwen Haagse architectuur'. Het traject voert de tippelaar langs onder meer de parlementsgebouwen, de Passage (eerste overdekte winkelcentrum van Nederland), hofjes en een aantal historische kerken. Ook wordt een 17de eeuwse kroeg aan gedaan. Mocht het regenen dan krijgt de bezoeker een paraplu ca deau. De historische wandeling duurt anderhalf uur en de routebe schrijving is verkrijgbaar bij de VW-kantoren in Babyion (bij het Centraal Station) en aan de Gev. Deynootweg 1134 (winkelcentrum Palace) in Scheveningen. Touroperators bieden komende zomer wat de klant wil Prijstabellen van de zomerbrochures niet te ontwarren Bladerend door de zomervakantiegidsen valt een ding ogenblikkelijk op: het meerendeel van de los bijgevoeg de prijstabellen bestaat opnieuw uit een vracht niet te ontwarren cryprogrammen. Verder vereist het veel doorzettingsvermogen iets origineels op te diepen uit de enorme belt brochures die de touroperators op de schappen van de reisagenten hebben achtergelaten. In zijn algemeenheid lijkt het de komende zomer slechts om twee bestemmingen te gaan: a) de landen om de Middellandse Zee en b) Amerika inclusief Caribisch ge bied. Bovendien valt de verder doorzettende populari teit van de autovakantie op. De gids van de grootste Nederlandse specialist op dit gebied, Vrij Uit, weegt nu al meer dan 2 pond. Naast reizen per auto beginnen ook motortrips in de belangstelling te komen. Een klein reisbureautje uit Hoevelaken zette vier jaar geleden de toon, direct ge- Hoewel niet bepaald goedkoop, worden campers bij vakantiegangers steeds populairder. vólgd door Safe in Rotterdam. Nu achtte Vrij Uit de markt" reeds rijp voor een aparte motorvakantie- machines zelfs worden gehuurd voor een rondrit door brochure en kunnen er bij Arke heuse Harley Davids- Califomië en aanpalende staten. Maar wie op z'n eigen ons worden bekomen. Bij Jan Doets, zich noemende vertrouwde bike door de States wil zoeven is ook wel- Mister America number 1, kunnen die legendarische kom bij de eigenzinnige Heerhugowaardse reisregelaar. Hij verzorgt (via Martinair) het luchttrans port naar zowel Amerika als Canada. Dat veel toeristen tijdens hun vakantie niet meer op een en dezelfde plek willen blijven zitten, blijkt uit het aanbod van zowat alle touroperators. Een paar willekeurig geko zenvoorbeelden: Rondreis door Engeland, Schotland en Ierland - drie veerponten, één ticket (North Sea Ferries/Olau); *)Trip door Sri Lanka, Maleisië en Singapo re (Van Ginkel); .^j Terschelling-Vlieland waarbij vakantie- ven'oerd (Vrij tour doel dat in I i.inknjk In de consumentengids rekende z'n lezers t'-sri.'v:. onlangs op bekwame uij/e \oor dat hel goedkoper is onderweg een niet te-luxueu- Eventueel wordt de eigen Harley per vliegtuig naar Amerika vwvhertèlkamer te huren, maar niettemin zet de kam- foto dirk leeiprescemm zijn opmars onverdroten voort. Vooral bij Amerika-reizigers zijn de mastodanten onder het motto 'vrijheid, blijheid' onwaarschijnlijk populair. Zo goed als alle reisorganisaties hebben wel een paar pagina's aanbiedingen in deze sector. Alweer Jan Doets heeft er zelfs een 24 pagina's tellende 'Camper Revue' voor sa mengesteld. En de goede oude bus dan? Die lijkt enigszins op de te rugweg. OAD bestaat het zelfs het vervoermiddel waar mee de onderneming groot is geworden geduchte con currentie aan te doen door vliegreizen aan te bieden (naar Spanje), die slechts honderd gulden duurder zijn dan een retourtje touringcar. Bij dezelfde onderneming ook gecombineerde vlieg-/busvakanties in Europa. Met het 'vliegmasjien' naar bijvoorbeeld Spanje, Kreta en/of Turkije en vandaar per bus excursies maken. Directeur Joop ter Haar van OAD verwacht er veel van. Wat kruimels tot slot: De Jong Intra Vakanties heeft het aantal tuinreizen fors uitgebreid (Groot-Brittannië, Al penlanden en zelfs Sri Lankaf, Koudijs en Evenements Reizen deden hetzelfde met hun huwelijksvakantietrips (niet alleen naar de Carribean maar ook naar het Verre Oosten), North Sea Ferries introduceerde de Island Ro ver Pas (met een enkel ticket onbeperkt reizen over en langs 23 verschillende Schotse eilanden), Trans gaat het proberen met 52 pagina's culinaire verwen-arrange menten (slapen in kastelen en landhuizen), bij Euro- camp mogen opa en oma buiten het seizoen een week je gratis bij hun kamperende kleinkinderen komen lo geren, HOT biedt avonturiers gelegenheid per jeep Utah te verkennen (The Ultimate Wilderness Adventu re) en My Way heeft zoals eerder aangekondigd een brochure in elkaar gezet voor kinderen van 14 tot 17 jaar, het zogenaamde My Way Junior programma. Veel avontuur daarin, maar wie had anders gedacht het zonnen wordt evenmin vergeten. De toerist wil met een beetje aanmoediging best naar Thailand, maar dan geregeld. de vliegtuigstoelen onmogelijk verder omlaag konden, begon nen de onderhandelingen. Re sultaat: onder invloed van het zich weer naar boven worste lende Air Holland en wat andere concurrerende (buitenlandse) maatschappijen moest ook Le gro knarsetandend berusten in opnieuw een prijsverlaging van 3 procent. Tot heil van de Nederlandse va kantieganger, die zeker ver geleken met de Duitsers ook de komende zomer weer bij zonder goedkoop af is. Alleen in Engeland, waar de vliegtuigen 24 uur per etmaal af en aan vlie gen, doen ze het voor nóg min der. Maar zelfs daar zullen ze opkijken van het Nederlandse prijsniveau: een weekje Por tugal (Algarve) 1178 gulden; een weekje Kreta 1068 gulden; een weekje Mallorca 934 gulden. Woordvoerder Rob Admiraal moet wel alles tot in de puntjes zijn foto ruud taal/capital press van Arke Reizen: „Het is heel makkelijk ons te verwijten dat we zo weinig inventief zijn. Maar ten eerste vraag ik me af wat je nog voor nieuws zou kunnen bedenken en ten twee de gaat het de toerist op het ogenblik maar om een ding: de prijs. Dat wij als touroperators daar op inspelen, kan en mag niemand ons kwalijk nemen." Varend naar fjorden Met de ingebruikneming van de nieuwe route IJmuiden-Kris- tiansand (Noorwegen) heeft Scandinavian Seaways tevens het reis programma uitgebreid. Naast reizen naar en door Zweden, biedt de maatschappij nu ook trips in Noorwegen aan. Daaronder drie auto-rondreizen. Voorts worden er vanuit IJmuiden mini-cruises (twee overnachtingen aan boord) naar Kristiansand georganiseerd. Gratis trein-/busretour vanaf ieder station in Nederland is inbegre pen. Info: Scandinavian Seaways in Amsterdam, telefoon 020 - 611.48.00. Saxjaar België viert de komende maanden het feit dat Adolphe Sax hon derd jaar geleden het tijdelijke voor het eeuwige verwisselde. Sax was de uitvinder van de saxofoonen het zal daarom niemand ver bazen dat dit instrument het middelpunt vormt van de meeste fes tiviteiten. Vooral in Dinant, Sax' geboortestad, wordt er de komen de zomer heel wat afgetoeterd. Hoogtepunt vormt ongetwijfeld het Internationale Jazzfestival van 21 tot 23 juli met tal van beroemde saxofonisten. Het Saxjaar wordt op 5 november afgesloten met de onthulling van een aan Adolphe gewijd monument. Info: Belgisch Verkeersbureau in Amsterdam, telefoon 020 - 625.12.51. Vakantiedorp in Kolding Midden in het historische centrum van Kolding in Denemarken wordt medio volgend jaar een vakantiedorp geopend. Volgens de Deense autoriteiten het eerste in z'n soort. Kolding, dat op nog geen honderd kilometer van de Duitse grens op een kruispunt ligt van verschillende autowegen, krijgt 85 appartementen die slechts door toeristen kunnen worden gehuurd. De aan een meertje ge bouwde accommodaties bieden plaats aan maximaal acht perso nen en zijn voorzien van alle moderne gemakken. Het fraai geres taureerde en als museum ingerichte middeleeuwse Koldinghus prijkt aan de overzijde van het water. Niet ver van Kolding, op slechts een half uur autorijden, ligt Legoland. Info: Buro Scandinavia in Amsterdam, telefoon 020-623.29.73. Ski-uitrusting cadeau Wie in Kramsach (Oostenrijk) een speciaal ski-arrangemënt boekt krijgt er niet alleen een liftpas, maar ook het gebruik van een com plete ski-uitrusting bij cadeau. De aanbieding geldt van 8 tot en met 29 januari en van 18 maart tot 30 april. De 'zesdaagse' kost 715 gulden inclusief zeven overnachtingen op basis van logies en ont bijt. Info: Oostenrijks Toeristenburo in Amsterdam, telefoon 020 - 612.96.82. Berenboek Een grizzly in de Canadese Rocky Mountains. foto archief Het Noorder Dierenpark geeft al jarenlang het tijdschrift Zoo Infor matie uit. Het blad verschijnt meestal ter gelegenheid van een of andere festiviteit, zoals dit keer de opening van het nieuwe berenverblijf van het park in Emmen. Zoals gewoonlijk ziet ook dit 'Berennummer' er niet alleen prachtig uit, maar tevens verschaft het de lezer enorm veel informatie. Alle verschillende soorten beren komen ter sprake met de nadruk op de bruine beer. De Zoo Infor matie 'Beren' kan worden besteld door overmaking van tien gulden op gironummer 92.75.86 ten name van het Noorder Dierenpark onder vermelding van 'Beren'. Buiten de piste

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25