Sport Ritsma eindelijk in de schijnwerpers DIOK breekt record met vierde hoofdprijs Thomas dichtbij podium 'Leidse politiek voor testcase' HOOFDTRAINER Geen prijswinnaar laat verstek gaan _£^ATERDAG 8 JANUAR11994 Piket Q Schaakgroot- Z J meester Jeroen Pi ket uit Leiderdorp heeft nog steeds moeite om een partij af te maken. Domper voor jeugdschaatsers leiden Het nieuwe jaar had voor enige jeugdschaatsers niet be roerder kunnen beginnen. De Nieuwjaarswedstrijden in de Leid se ijshal waren al voorbij voor zij hun schaatsen hadden onder gebonden. Door het strakke tijdschema en het uitvallen van en kele ritten moesten zij onverrichterzake naar huis. „Onze eigen schuld", zei Maup Honcoop van schaatsvereniging Kaag, die enige gedupeerde schaatsers telde. „Wij waren al aan de late kant en hadden kunnen weten dat het programma wat naar vo ren werd geschoven. De kinderen waren uiteraard teleurgesteld. Nu moeten zij wachten tot de volgende wedstrijd op 22 januari." Van der Vliet in de clinch met KNWU leiden Amateurwielr.enner Marcel van der Vliet krijgt van de KNWU voorlopig geen licentie voor 1994 uitgereikt. De ex-Cas- ba-renner heeft een confict met de wielervereniging Volendam, die van hem een geleende baanfiets opeist. Van der Vliet be weert bij de overgang naar Casba de fiets ingeleverd te hebben, maar volgens Volendam was dit een overgespoten 'oudje'. Van der Vliet heeft nu wieleradvocaat Gerard Vixseboxe ingeschakeld en wil een kort geding tegen de wielerbond. KNVB beschuldigt Van Hanegem Rotterdam Wim van Hanegem is door de tuchtcommissie van de KNVB in staat van beschuldiging gesteld naar aanleiding van zijn uitlatingen aan het adres van scheidsrechter Roelof Luinge, die hij begin december na afloop van Roda JC-Feyenoord voor een 'arrogante, enge kwal' uitmaakte. De Feyenoord-coach be weerde toen ook dat hij Luinge eens dronken heeft meegemaakt bij een wedstrijd van Wageningen. Van Hanegem heeft tot 12 ja nuari de tijd een verweerschrift in te stellen. Sprinkhanen hinderen Van der Kooy boutiumit Sprinkhanen hebben Jaap van der Kooy danig parten gespeeld tijdens de rit Dakar - Boutilimit. De Leidse motorrijder moest gisteren regelmatig afstappen om de grote insecten te verwijderen. Van der Kooy beëindigde de proef als 48ste en zak te in het algemeen klassement naar de 44ste plaats. Gunda Niemann zal de verhou dingen in het vrouwenschaat- sen niet meer zo scheef laten groeien als een jaar geleden bij het EK in Heerenveen. Door een tuimeling op de 500 meter ver loor de Duitse destijds de titel aan Emese Hunyady. Gister avond hield Niemann op de eerste dag van het Europees kampioenschap in Hamar de schade op de sprintafstand be perkt. Zelf finishte ze in 40,99 (derde plaats), Hunyady zege- vierde in 40,51. Omdat Hu- I nyada op de langere afstanden te kort komt tegen Niemann, hoeft de Duitse niet te vrezen voor een nieuw debacle. Interessanter is vooralsnog de vraag wie het brons morgen mee naar huis mag nemen. De Roemeense Mihaela Dascalu werd op de 500 meter tweede in 40,97. Ook Annamarie Thomas komt in aanmerking voor een podiumplaats. De Friezin knab belde ruim een halve seconde van haar persoonlijk record op de 500 meter af: 41,26. „Ik kan didaat voor brons? Dat zie ik zelf niet zo", aldus Thomas. „Dan had ik vandaag al bij de eerste drie moeten eindigen." Ook de twee andere Nederlan ders, debutante Tonny de Jong (41,84) en Carla Zijlstra (43,19), reden sneller op de sprint dan ze ooit hadden gedaan. Friese krachtpatser wint de 500 en 5000 meter op EK Drie jaar geleden voelde Rintje Ritsma zich nog de Jan Doedel van de kernploeg. Het vijfde wiel aan de wagen, die werd bestuurd door rijders als Leo Visser, Bart Veld kamp en Ben van der Burg. Zelfs zijn derde plaatsen op de grote toernooien leverde de spierbonk uit Lemmer niet de gewenste status op. Alle aandacht ging naar ploeg- en provinciegenoot Falko Zandstra. Daar lijkt ech ter verandering in te komen. HAMAR GOVERT WISSE NPA-VERSLAGGEVER Was het een kwart eeuw gele den Ard Schenk, die met lange klappen uit de schaduw stapte van Kees Verkerk, zo is Ritsma dit seizoen bezig om Zandstra te verdringen als de onbetwist bare nummer één. Het eerste grote succes in zijn sportcarriè- re kan 'RR' dit weekeinde nau welijks meer ontgaan. De 23-ja- rige Fries won op de eerste dag van het Europees Kampioen schap in Hamar zowel de 500 als 5000 meter. Het moet wel heel gek lopen, wil hij morgen niet worden gehuldigd als Euro pa's beste. Dat weet Zandstra ook. „Jon gen, je bent nog niet van me af', riep de Heerenveense titel verdediger, die op de 1500 me ter - in een rechtstreeks duel met Johann Olav Koss - ruim twee seconden moet goedma ken, gisteravond tegen zijn vriend. Serieus was die opmer king echter niet bedoeld. Zand stra gunt Ritsma bovendien wel een succesje. Tijdens de vijf ki lometer moedigde hij zijn ver moedelijke troonopvolger ook fel aan. „Natuurlijk baal ik een beetje, dat ik mijn titel kwijt raak, maar dat moet je niet afre ageren op degene, die wel kam pioen wordt." Ritsma legde gisteravond een stevige basis voor zijn eerste in ternationale titel op de 500 me ter. Zijn 37,30 was voor een all- rounder formidabel en slechts eentiende boven de olympische limiet. Hij knabbelde dik een halve seconde van zijn persoon lijk record af en mag zich nu de snelste Nederlander op de sprint in dit seizoen noemen. Specialist Gerard van Velde kwam tot dusverre niet verder dan 37,46. Ritsma staat nu ach ter Ykema (36,76) en Van Velde (37,13) derde op de Nederland se sprintlijst aller tijden. Ritsma had gisterochtend ex tra geoefend op het goed door komen van de laatste binnen- bocht. Desondanks kwam hij er ruim uit. „Maar dat doen race auto's, die de ideale lijn volgen, ook." De Noorse favoriet Koss le verde ondanks een" persoonlijk record flink in op de 500 meter. Hij hoopte zijn achterstand weg te kunnen werken op de vijf ki lometer. De afstand, waarop de wereldrecordhouder zich net zo thuisvoelt als een ouderling in een kerk. Koss had de pech in het laatste paar voor de eerste dweilpauze te moeten rijden, waardoor hij relatief slecht ijs voor zijn kiezen kreeg. De schaatsende medicijnen-stu dent kwam niet verder dan een voor hem teleurstellende vierde plaats. Koss: „Het ging waarde loos. Mijn techniek deugde van geen kanten. Na twee ronden voelde ik al, dat het niets zou worden. Het was elke ronde vechten. De vorm is er niet. Een verklaring heb ik daar niet Zandstra en Ritsma waren niet verrast dor het tegenvallen de optreden van hun belang rijkste concurrent. Ritsma: „Ik vond hem er 's ochtends al niet gezond uitzien. Ik dacht toen meteen: Dat wordt niets met Koss." Zandstra dook meteen na de dweilpauze net onder Koss' tijd. Verrassender was dat de Pool Radke zijn Heerenveense oppo nent voorbij ging. Zandstra: „Ik was wel verbaasÜ. Ik schrok, toen ik op het rondebord van de Poolse coach zag, dat Radke op een gegeven moment sneller reed dan ikzelf. Ik dacht in eer ste instantie, dat ze de verkeer de tijd doorgaven." Ritsma realiseerde als enige een tijd onder de 6.40-grens. Het Nederlands record van Bart Veldkamp bleef net buiten be reik, maar zijn 6.39,46 was wel een persoonlijk record. Boven dien passeerde Ritsma Koss en Zandstra op de wereldranglijst aller tijden. „Dat is een leuke bijkomstigheid", aldus de Lem- ster, die klaagde over het ijs, dat van mindere kwaliteit was dan tijdens de World Cup, begin de cember. Toen werden drie we reldrecords naar de geschiede nisboeken verwezen. Ritsma en consorten ontkwamen er dit maal niet aan, dat de tijden te gen het einde opliepen. Ritsma: „Vooral in de bochten leek het of mijn benen vastliepen." Vol gens Ab Krook was de conditie van het ijs super voor de sprint, maar minder geschikt voor de lange afstanden. In de schaduw van het door Ritsma ontketende geweld deed Ids Postma het goed. De 20-jari- ge 'coming man' uit Deersum verbeterde op de 500 en 5000 meter zijn toptijden en staat na de eerste dag vierde. De progressie, die de pupil van Pfrommer dit seizoen door maakt, is amper bij te houden. Hij begon de winter als 173ste op de wereldranglijst. Tijdens de NK afstanden in Heerenveen rukte hij op naar de 23ste plaats. Op de eerste dag van het EK passeerde hij met zijn 37,78 en 6.48,35 op respectievelijk de 500 en 5000 meter onder ande ren Schreuder, Van der Burg, Kemkers en Visser. In het 'eeu wige' klassement is hij met zijn dertiende positie achter Ritsma, Zandstra, Bos en Veldkamp nu vijfde Nederlander. Rintje Ritsma (rechts) deelde al op de eerste afstand van de Europese Kampioenschappen in Hamar e 0,68 seconde op de Noor. DIOK is als sportieve grootheid niet meer weg te denken uit Leiden. De rugbyvereniging, die in 1993 voor de vijfde keer op rij kampioen van Nederland werd, kreeg gisteravond in de kantine van UVS de Leidato-Sleutels uitgereikt. Als viervoudig win naar van de Sleutels is DIOK ook op dit gebied recordhouder. De concurrentie was het afge lopen jaar groot, maar zeilster Carolijn Brouwer, roeister Irene Eijs, atleet Kamiel Maase en skischansspringer Peter van Hal konden niet op tegen de enige rugbyclub van Nederland die de nationale titel vijf keer achter el kaar in de wacht sleepte. DIOK had de uitverkiezing overigens niet alleen te danken aan het kampioenschap van zijn vlagge- schip. De Leidenaars wonnen bovendien het in aanzien staan de toernooi om de Sevens-Cup. Het uit 12 t/m 14-jarigen sa mengestelde jeugdteam greep de Nederlandse titel. Carolijn Brouwer moest in haar eentje opboksen tegen de uit de kluiten gewassen rugby ers. Dankzij haar wereldtitel in de Laser-klasse eindigde de uit Voorhout afkomstige Leidse studente bij de verkiezing op de tweede plaats. Nummer drie van de lijst, Ire ne Eijs, dankt haar klassering en de bijbehorende geldprijs even eens aan het water. De roeister van Njord kwam het afgelopen jaar in de dubbel twee tot pres taties, waarmee zij in de top- -acht van de wereld belandde. Kamiel Maase van De Bata ven brak het afgelopen jaar door met de tweede plaats op de 5000 meter. In het nationale cross-circuit behoort de jonge Leidenaar inmiddels tot de ge vestigde waarden. Maase werd op grond daarvan vierde van Leiden. Nummer vijf, Peter van Hal, valt moeilijk te vergelijken met de overige hoofdprijswinnaars. Zijn discipline, skischanssprin gen, wordt in Nederland op be perkte schaal beoefend. In het buitenland sleepte Van Hal de eerste plaats in de wacht van de Lowlanders, skispringers uit landen zonder bergen. Behalve hoofdprijzen werden gisteravond ook enkele aan moedigingsprijzen uitgereikt. Greet van der Plas, Oegstgeest- se, maar bowlend voor de Leid se vereniging Holiday Inn, wierp dit jaar als eerste vrouw in Nederland in een officiële wedstrijd het maximum van 300 punten bij elkaar. De Indoor Hardrij Club Leiden ontving een prijs voor de vier nationale titels die zij op shorttrack-gebied ver overden. Gymnastiekvereniging Excel sior behaalde ereplaatsen bij C/D-wedstrijden in de regio. Junior Martijn du Prie kreeg voor zijn vijde plaats bij de we reldkampioenschappen Opti mist een aanmoedigingsprijs. De zwemmers Remco Singeling en Stefan van Iterson van LZ'1886 kregen gouden medail les tijdens de Nederlandse kam pioenschappen en werden bei den ook geselecteerd voor de Europese Jeugdkampioen schappen en kregen daarvoor ook een aanmoedigingsprijs. De Leidse Sport Federatie (LSF) wil komend jaar duidelijkheid over een aantal actuele proble men op sportgebied. Voorzitter Kees van der Moolen zei giste ren in zijn nieuwjaarsrede in de kantine van UVS dat wethouder Van Bochove duidelijkheid mpet verschaffen over de over kapping van zwembad De Zijl en een nieuwe sporthal met tummogelijkheden. Hij beschouwt het komende jaar ook als een testcase voor de Leidse politiek. Hij noemde daarbij de nota over de ge meentelijke sportaccommoda ties 'Boomgaard van kennis'. „Uit de inhoud van deze stuk ken kan geconcludeerd worden of de politiek de sport serieus neemt en die plaats in de leidse samenleving geeft, waar zij on- zes inziens recht op heeft". Van der Moolen riep verder de behandeling van de sportno- ta door de gemeenteraad terug in de herinnering. Hij vindt het teleurstellend dat er te weinig aandacht is voor structureel sportbeleid. „De betogen wer den vooral gekenmerkt door de op dat moment heersende actu aliteit", aldus Van der Moolen, die daarbij doelde op de sluiting van Zwembad De Vliet. Dat de oplossing voor de pro blemen op sportgebied alleen bij de lokale overhied liggen, bestreed Van der Moolen. „Ook de georganiseerde sport moet zich een spiegel voorhouden. Indien zij topsport wil dan zal zij daarin moeten investeren." De voorzitter van de LSF her haalde de passage uit zijn toe spraak van vorig jaar dat Leiden qua topsort niet hoog scoort. „Topsport is onverbrekelijk ver bonden met de kracht van de zogenaamde breedtesport. Hier ligt een gezamenlijke taak voor de verenigingen, de sponsors en de lagere overheid." Winnaars van de Sleutels (gewichtherten) 1971: Swift (wiel 1976: LR en TV Swift Herman Fi- 1978: Parker Leiden (basketbal) 1979: John van der Wiel (schaken) 1980: Sandra de Kruijff (tafeltennis) 1981: DIOK (rugby) 1982: John van der Wiel 1983: De Zijl/LGB De w OEGSTGEEST (uitkomend in de derde klasse (za) KNVB, West 2, vraagt voor het komend seizoen een Diegenen die de selectie op dins- en donderdagavond wil trainen en op zaterdag wil begeleiden worden verzocht hun reacties (met referenties, bevoegdheid en indicatie van verlangd salaris) schriftelijk voor 15 januari in te die nen bij de voorzitter. J.H. Cornet, Adm. de Ruytersingel 52, 2253 TX Voorschoten. Beperkt beker- en oefenprogramma Vrijwel alle prijswinnaars waren aanwezig op de nieuwjaarsre ceptie van de Leidse Sport Fe deratie. In 'de sfeervolle UVS- kantine, die nog een kerstsfeer uitademde, had alleen Martijn du Prie zijn nicht afgevaardigd om een aanmoedigingsprijs in ontvangst te nemen. Van de hoofdprijswinnaars kwam zelfs Kamiel Maase rechtstreeks uit de Verenigde Staten naar de bomvolle Leidse kantine. Dat de rugbyers van DIOK op het appèl verschenen wekte de minste verbazing. De meervou dige kampioenen houden jaar lijks rekening met een hoofd prijs en mochten dit*jaar weer eens tot de finale wachten. „Fantastisch", zei 'captain' Marcel van Loon met de Zilve ren Sleutels in zijn handen. „En terecht dat de eerste prijs voor DIOK is. Wij hebben een bijzon der jaar achter de rug. Nog nooit eerder behaalde een Ne derlandse rugbyvereniging de vijfde nationale titel op rij. Bo vendien,' kampioen worden blijft altijd bijzonder." Carolijn Brouwer kon zich daarin vinden. De wereldkam pioene in de Laser-klasse besef te dat zij in de olympische 470- klasse niet zo snel meer op de hoogste trede van het podium komt. „Er staat een jaar voor om te wennen aan een andere boot", aldus'de studente talen en culturen van Latijns-Ameri- ka, die van een eenpersoons- naar een tweepersoonsboot overstapt. „Voor 1994 mik ik op een plaats bij de beste 10 a 15 van de wereld." Roeister Irene Eijs was ver guld met het Leidse 'brons', dat zij voornamelijk te danken had aan de vierde plaats op de we reldkampioenschappen in de dubbel twee. „Komend seizoen ga ik voor brons. Dan schuif ik misschien bij deze verkiezingen ook weer een plaatsje op." Dat hangt dan voor een groot deel af van de vórderingen van Kamiel Maase, die op 26 januari voor enkele maanden naar de Verenigde Staten vertrekt. Om zich voor te bereiden op zijn nieuwe toekomst was de Leidse scheikunde-student deze week al een paar dagen poolshoogte wezen nemen. „Ik moet een hoop regelen, maar ik heb er al le vertrouwen in dat ik met mijn studiebeurs in Texas uit de voe ten kan. De combinatie sport en studie ligt daar anders dan in Nederland, met meer nadruk op sport. Wel moet ik uitkijken, omdat het er in Amerika een stuk fanatieker aan toegaat. Ik houd aan de ene kant contact met mijn huidige trainer Bram Wassenaar. Aan de andere kant kan ik mij daar niet helemaal afzonderen van de rest. Die Amerikanen koesteren ook be paalde verwachtingen van me." Peter van Hal genoot stil van de vijfde prijs. Vanwege zijn 'onnederlandse' sport, skischansspringen, zijn zijn prestaties moeilijk te vergelijken met die van andere Leidenaars. Maar zijn sprongen trekken steeds meer de aandacht. De ju ry had de recente nationale titel van de Leidenaar, die hij op 31 december in de wacht sleepte, nog niet eens meegewogen. „Hopelijk tellen ze die dan vol gend jaar mee", aldus Van Hal. Oud-Leidenaar Bert Paauw, technisch coördinator van de Koninklijke Nederlandse Atle- tiekunie, riep als voorzitter van de jury de grote afwezige van vorig jaar nog naar voren. Yvon ne van Dorp, Leidse sportvrouw van 1992, kon met het in ont vangst nemen van een replica van haar prijs haar afwezigheid tijdens de prijsuitreiking van vorig jaar goedmaken. Zij was een jaar geleden verhinderd, omdat zij uitgerekend op die dag in het huwelijk trad. De sportblessurepreventie- prijs van het SMA tenslotte kwam terecht bij Jaap van der Leden. De Leiderdorpse huis arts is actief bij atletiekvereni ging De Bataven. Als de terreingesteldheid het toelaat, wordt er vandaag en morgen een beperkt bekerpro gramma afgewerkt. Docos neemt het vanmiddag in het ka der van het toernooi om de LD- Cup op tegen De Sleutels. Voor morgen staan de wedstrijden MMO - ROAC '79, Alkmania - Teylingen en SJC - Warmunda gepland. Rijnsburgse Boys speelt vandaag in Eindhoven een oefenduel tegen PSV 2. Kat wijk ontvangt Sparta 2. UVS oe fent morgen thuis tegen de amateurs van ADO. LFC speelt op eigen terrein vriendschappe lijk tegen Nieuwkoop en Lugdunum ontvangt Wippol- der. DIOK-aanvoerder Marcel van Loon neemt de Zilveren Leidato-Sleutels in ontvangst. Geheel links jury-voorzitter Bert Paauw. FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21