'Muzikaliteit is niet bij te brengen' Musea in Parijs breken alle records Wisselende expositie rond mystiek Cultuur&Kunst Leidse brulapen brengen de acteurs van hun stuk Miep Brons als boze fee LEIDSE JAZZWEEK ZATERDAG 8 JANUAR11994 Oudste museum Den Haag heropend pen haag» Galerij Prins Willem V gaat op 22 januari opnieuw open voor het publiek. Dit oudste Museum van Nederland, ge vestigd aan het Buitenhof in Den Haag, is na een langdurige re novatie weer in oude luister hersteld. Vanaf de totstandkoming van deze schilderijenzaal in 1774 stelde stadhouder Willem V (1748-1806) belangstellenden in de gelegenheid hier zijn privé- verzameling te bekijken. De basis van zijn verzameling werd ge vormd door de collectie van zijn voorvaderen, die echter door vererving en verkoop sterk aan samenhang had verloren. De stadhouder verzamelde actief en deed vele belangrijke aanko pen, aldus het Mauritshuis. De opknapbeurt is bekostigd door de Rijksgebouwendienst en het Mauritshuis. Porgy Bess Amsterdam» Het New York Harlem Theater brengt van 18 janua ri t/m 6 februari 'Porgy Bess' op de planken van het Koninklijk Theater Carré in Amsterdam. Het honderd man sterke gezel schap, met volgens Carré de beste zwarte acteurs en actrices uit de Verenigde Staten, vertolkt Gershwin's liefdesmusical in de oorspronkelijke taal. Schrijvers in het museum Rotterdam» Museum Boymans-Van Beuningen en Stichting Lit- tera Rotterdam hebben een lezingenreeks georganiseerd onder de titel 'SchrijversMuseum'. Zes Nederlandse auteurs zijn uitge nodigd om uit de omvangrijke collectie van het museum een kunstwerk te kiezen dat voor hen een bijzondere waarde of bete kenis heeft. In een voordracht reageren zij op dit werk. De lezin gen zijn op 16 januari (Armando over Bonnard), 20 februari (Nelleke Noordervliet over Magritte). 13 maart (Willem Brakman over Francis Bacon), 10 april (Hermine Landvreugd over Cindy Sherman), 8 mei (Helga Ruebsamen over Kiefer) en 12 juni (Oek de Jong - nog niet bekend). Zij vinden plaats in het museum en beginnen om 15.00 uur. Met gratis bus naar Don Quichotte leidenHet Nationale Ballet van Letland brengt op zondagmid dag 23 januari om 14.30 uur het klassieke ballet Don Quicnotte op de planken van het AT&T Danstheater in Den Haag. Bij het Uitbureau van K&O, aan de Oude Vest 45 te Leiden, zijn, tot een week voor de voorstelling kaarten verkrijgbaar en reserveringen voor het gratis busvervoer te maken (tel. 071-141141). De nieuwe Rlchelieuvleugel van het Louvre Museum In Parijs. foto epa Bijna anderhalf miljoen mensen hebben sinds begin september in Parijs de tentoonstelling van de collectie-Barnes bezocht. Dat komt neer op een kleine 12.000 bezoekers per dag. Daar mee heeft de collectie het re cord gebroken van de meest be zochte Parijse tentoonstelling tot nu toe: die over de Egypti sche farao Toetanchamon in 1967. De verzameling impressionis tische schilderijen van de ex centrieke Amerikaan Barnes, heeft als titel 'Van Cézanne tot Matisse' en is te zien in het tot museum omgebouwde station Orsay. De collectie was nog nooit op reis geweest en is nor maal ook niet voor het grote pu bliek toegankelijk. Voor velen was een bezoek aan de tentoon stelling dan ook ,,een must met een enigszins snobistisch karak ter", geeft de directie van het Musée d'Orsay toe. De toeloop was ook niet altijd naar de zin van bezoekers die de vaste col lectie van 19e-eeuwse kunst kwamen bekijken. Zij moesten vaak uren in de rij staan. Het museumbezoek in Frank rijk neemt de laatste tijd over de hele linie toe na anderhalf iaar op eenzelfde niveau te zijn olij ven steken. Vooral het Louvre heeft zijn publiek de laatste we ken zien groeien: anderhalf keer zoveel sinds de opening van de nieuwe vleugel Richelieu met 'zijn 165 zalen, waarin tot 1988 het ministerie van Financiën was gevestigd. Met de glazen piramides van de Chinese architect Pei als ont vangstcentrum komt het Louvre volgens velen eindelijk goed tot zijn recht als het grootste muse um in de wereld. Bovendien is de toegang twee weekeinden gratis geweest. Om het stijgende bezoekers aantal zoveel mogelijk te sprei den, heeft het Louvre nieuwe tarieven ingesteld. Tot 15.00 uur kost een kaartje 40 francs (14 gulden), en daarna de helft. De toegang voor de jeugd tot 18 jaar blijft gratis. Maandag en woensdag is het Louvre tot 22.00 uur open. Een tentoonstelling over Ma tisse in het Museum voor Mo derne Kunsten in Parijs heeft het afgelopen jaar een miljoen bezoekers getrokken. Alles bij elkaar reden voor het ministerie van cultuur om te juichen. „Dit betekent gewoon ook een over winning van Parijs op Washing ton. De National Gallery heeft het afgelopeh jaar maar een half miljoen bezoekers geteld", klinkt het trots op het departe ment. De grote zorg voor Parijs is op dit moment het Grand Palais: een in allerijl opgetrokken expo sitiehal voor de Wereldtentoon stelling van 1900. Eind decem ber besloot minister Toubon van cultuur tot de onmiddellijke sluiting, omdat schroeven van het ijzeren geraamte uit het dak vielen, de roest angstaanjagend toesloeg en de houten funderin gen gevaarlijk verrot waren. Er zijn enkele miljoenen uitgege ven voor urgente veiligheids maatregelen. Maar om het Grand Palais in zijn oude glorie te herstellen, zijn jaren en tien tallen miljoenen guldens nodig. Geboren en getogen Alphenaar Toon Roos speelt volgende week in Waag BEELDENDE KUNST RECENSIE. INCRID APPELS Expositie: 'In het teken van de Mystiek' door twintig le den van de VWBK Te zien: t/m 17/1, vr. en zo. 14-17 uur, za. 12-17 uur, Galerie Bianca In 't Klooster, Kerkstraat 32, Wassenaar. De belangstelling voor mystiek groeit altijd j aan het einde van een eeuw. Alsof er eyi I soort afrekening in de lucht hangt, en het dus de hoogste tijd wordt de spirituele ba lans op te maken. De belangstelling mag dan opgebloeid zijn, de betekenis ervan blijft onduidelijk. Mystiek wordt wel om schreven als 'een rechtstreekse en innige vereniging van de ziel met het goddelijke, oneindige of absolute'. En dat leent zich voor vele interpretaties. Twintig Wassenaarse kunstenaars heb ben hun fantasie op het thema 'mystiek' losgelaten. Zij blijken er van alles onder te verstaan. Voor het merendeel richten de fantasieën zich op christelijke thematiek; van de Goede Samaritaan, engelen en 'heb uw naasten lief tot interieurs van kerken. Daarnaast wordt de mystiek - al dan niet di rect - in de natuur gezocht; van 'het myste rie der seizoenen' tot sterrebeelden. Maar ook in kabbala, of mystieke dieren als een phoenix of draak. De een raakt de kern wat meer dan de ander. Zo hoeft een 'mystiek' onderwerp nog niet perse een mystiek geladen werk op te leveren. Het 'mysterie der seizoenen' van Dons v.d. Gronden-Deppe bijvoorbeeld is eigenlijk puur een landschapsschilderij. Omgekeerd kan een eenvoudige boom een prachtig 'mystiek' resultaat opleveren, zoals Arnold Hoogendorp laat zien met zijn fo to's. Enkele mooie tussenvoorbeelden zijn de goed vervaardigde aquarel 'Corcovado' van Addi Kubbinga, en monoprinten van Letty Muntjewerf. En dan zijn er nog wer ken - zoals 'Curacao' van Otti Henkemans - waarbij in het geheel niet duidelijk wordt wat ze in deze expositie doen. Een paar mensen springen er uit. Selma Maria Weerenbeck en Brigitte Wawoe laten beiden een grote vaardigheid en variëteit in benadering zien - van zeer christelijk tot zeer etherisch. Wawoe toont in soms in drukwekkende beelden dat ze thuis is in de kunstgeschiedenis, en de zeggingskracht van materialen op geraffineerde wijze weet uit te buiten. En Goke Leverland verdient vermelding vanwege de hoge mate van ge voeligheid die uit haar bronzen - een por tret en sterrenbeelden - spreekt. Een van de exposanten, Truus Oele- Apon, heeft een paar honderd meter ver derop - in Cultureel Centrum Warenar - nog een solo- expositie, waarbij ze bedui dend beter uit de verf komt dan in deze overvolle expositie van zeer wisselende kwaliteit. Toon Roos: „Veel jongere musici moeten geld verdienen met lesgeven." AGENDA Don Quichotte. CABARET RECENSIE SUSANNE LAMMERS Voorstelling: Cabaretgroep Basterd met 'Doodgewoon'. Gezien: 7 januari. In Cul tureel Centrum de X te Leiden. Ze kunnen niet zingen, Onno Innemee en Robert Spaapen, I maar ze hebben wel een intelli-. gente kijk op humor, en ook op hoe je dat brengt. Sarcastisch, I maar net niet te grof tonen ze hun zwarte visie op Het Leven. Want hoewel ze de voorstelling beginnen als 'kraaien' met doodskist en al, gaat het toch vooral over de tijd die aan die kist voorafgaat. Sterke teksten met geestige beelden zoals het lied over de kinderlijke verwachting, dat je je eigen video uit kan kiezen, 1 maar waarin Miep Brons als de boze fee je illusie verplettert. Hun thematiek is niet nieuw. I Maar de observaties die ze ver werken in hun sketches zijn ver- rassend. Bijvoorbeeld het gevoel j dat je een theateract zou moe ten maken van de toespraak die je houdt op de begrafenis van je vader. Seks en seksuele identiteit, de andere rode draad, wordt uitge werkt door de Innemees ver warring over zijn geaardheid door een jurk met rode stippel tjes. Bijzonder geestig en onge twijfeld een aha-Erlebnis voor de zaal vol dertigers was de ty pering van het gedrag van aan staande zwangeren. Vrienden duiken eensklaps een andere wereld in en de communicatie vormt voor beide partijen in eens een probleem. Dat het met die communica tie sowieso droef gesteld is, is het eigenlijke thema van de voorstelling. Dit wordt het pu bliek het meest ingewreven in de hilarische slotact, waarin twee dove goochelaars uitein delijk de truc met het mes doen. Doordat ze elkaar niet verstaan, kan de man in de doodskist de ander niet duidelijk maken dat er iets mis is gegaan en hij niet stiekem kan ontsnappen. theater recensie conny van der zande Alle vogels vliegen, jeugdmuslcal door Jeugdkomedie Amsterdam. Tekst. Mies Bouhuys; muziek: Joop Stokkermans; re gie Bart-Jan te Boekhorst; poppen: Feike Bosma. Gezien 7januari, Schouwburg, Lel- 'Wat je niet ziet, bestaat niet'. Dat denken de marktkooplui op het kleine marktpleintje dat het decor vormt voor de musical. Ze kijken dan ook vreemd op als er een arme sloeber met een lege vogelkooi op de markt komt. Hij heeft zijn vogels laten vliegen en hij bezit -eigenlijk alleen zijn dromen nog. Volgens de markt kooplui, die alleen aan hun winst denken, zijn die dromen niets anders dan zakjes lucht. Op het moment dat ze de vreemde vogel weg willen jagen komen ze terecht in een nacht merrie. Als ze wakker worden weten ze dat het dom is om an dere mensen te veroordelen omdat ze apders zijn. Ze heb ben spijt en worden goede vriendjes met de arme dromer. De moraal van het verhaal ligt Opnamen In september verscheen het derde album: 'Human Feel'. Opnamen voor de nieuwe cd, die in februari uitkomt, zijn net er wat dik bovenop en dat maakt de musical wat truttig. Knulllige dansjes en ouderwetse kleding zorgen ervoor dat de musical niet van deze tijd is. Het lijkt ook wel of de jeugdmu- sical de enige vorm van theater is die zich nooit vernieuwt. Het aanwezige publiek leek daar overigens niet mee te zit ten. De kinderen vonden het vooral een spannend verhaal waar ze zich werkelijk brullend mee bemoeiden. Dat werd op den duur storend, want sommi ge kinderen wisten niet van op houden en daardoor kon de rest het verhaal bijna niet volgen. De hoofdrolspeler paste zijn teksten overigens moeiteloos aan. Op zijn geïmproviseerde reacties konden de overige spe lers jaloers zijn, want zij raakten eventjes van hun stuk door de Leidse brulapen. Echt stil werd iedereen als er liedjes werden gezongen. Joop Stokkermans had echte meezin gers gemaakt, die in menig huiskamer nog na zullen klin ken. Het lijkt al een kleine eeuwigheid geleden dat tenorsaxo fonist Toon Roos (29) de prestigieuze VVessel Ilcken-prijs ontving. Nu behoort de in Alphen geboren en getogen jazzmuzikant tot het handjevol muzikanten dat niet al leen in enkele belangrijke formaties tegelijk actief is, maar daar ook een behoorlijke boterham aan kan verdie nen. Volgende week zaterdag staat een fusiongroep on der leiding van Toon Roos op de Hot House-avond in de Waag in Leiden. Voor de gelegenheid zijn daar de beken de Leidse jazzcoryfeeën Karei Boehlee en Martijn van Iterson aan toegevoegd. leiden/den haag'ken vos noodgedwongen in lawaaierige cafés. Ook de Leidse Jazzweek is, oneerbiedig gezegd, een 'bierpompfestival'. Toon Roos: „Ik speel liever in concertzalen. Maar, je leert je in de loop der tijd afsluiten voor het rumoer. Het wordt een probleem als je stiltes kiest in de muziek." Musici waar Toon Roos graag naar luistert, en die hem moge lijk beïnvloeden, zijn Toots Tni- elemans („om zijn gebruik van de melodie en de wijze waarop hij improviseert"), Miles Davis („zowel de oude als de nieu we"), Weather Report, The Za- winul Syndicate, Wayne Shorter en Herbie Hancock. Ook luistert hij eraag naar componisten van de late romantiek als Debussy en Ravel. „Ik voel me verwant met saxofonisten als Hank Mo- bley, Stan Getz, Dexter Gordon en George Coleman, maar ik luister zelden naar hun platen." Wat Toon Roos nastreeft is melodisch te spelen vanuit dé akkoorden. „Ik probeer een or ganisch verhaal op te bouwen. Dat mis ik vaak bij jonge musi ci." Sinds twee jaar is de nu in Den Haag wonende musicus echter ook als docent saxofoon en improvisatie verbonden aan de afdeling lichte muziek van het Maastrichts concervatori- um. „Als ik les geef dan vertel ik ook dat het goed spelen van een simpel muzikaliteit, timing en sound vereist. Muzikaliteit is niet bij te brengen. Het is nu moeilijk om nog iets verfris sends neer te zetten, gezien de vele muziek die al gemaakt is. Het gaat er niet om dat iets ver nieuwend is, maar dat het ge meend is, een eigen emotie heeft, dan krijgt het zeggings- tocht." jt-Hv Aan optredens is geen gebrek, ondanks de volgens Toon Roos niet al te rooskleurige situatie rond de jazz. „Ik merk wel iets van een economische crisis. Het is muziek voor een relatief klein publiek en veel podia zitten nu in de problemen, omdat de subsidies afnemen. Aan de an dere kant neemt het aantal groepen toe, zodat de spoeling dunner wordt. Veel jongere mu sici moeten het geld verdienen met lesgeven of in het commer ciële circuit." Een van de oorzaken voor de situatie waarin de Nederlandse jazz verkeert is volgens Toon Roos het grote aantal mensen dat met een jazz-opleiding aan 's lands conservatoria afstu deert. Op de vraag of die con-» servatorium-opleidingen geen eenvormige musici afleveren, antwoordt Roos: „Conservatoria zorgen in ieder geval voor een bepaald technisch niveau. De mensen ontwikkelen zich. Een conservatoriumopleiding zie ik daarom toch wel als een voor deel." Zelf heeft Toon Roos zich in elk geval ontwikkeld als musi cus met een duidelijke eigen stem, ook al is hij in vele bands te horen. Zijn vaste kwartet, nu met Christoph Erbstoesser op piano en keyboards, Frans van der Hoeven op contrabas en de Belg Dré Pallemaerts op slag werk, speelt voornamelijk eigen composities in het neo-bop-ge- nre met veel fusion-invloeden. Daarnaast is de saxofonist een onmisbaar onderdeel van het Amsterdam Jazz Quintet dat onder leiding staat van pianist Robert-Jan Vermeulen. achter de rug. Alsof dat allemaal niet genoeg is, is de saxofonist ook te horen op een nieuwe cd van zangeres Clare Foster. En heel recent werkte Roos ook mee aan opnamen van Jerry van Rooijens Dutch Jazz Or chestra. Een ander groot orkest waarin Toon Roos regelmatig acte de présence geeft, is Peter Ypma Plus Eleven dat elke eer ste en derde maandag van de maand in het Rotterdamse Doelencafé optreedt. Op het fuslonfront was het de laatste tijd vrij rustig voor Toon Roos, maar na de bands Top Secret en Face to Face, samen werkingsprojecten met Karei Boehlee in de jaren tachtig, is hij nu in de weer met een nieu we groep, waarin naast Boehlee op toetsen, Peter Tiehuis (gi taar), René Dissel (basgitaar) en Roy Dackus (drums) spelen. Deze band is dezelfde als die volgende week zaterdag in Lei den te horen zal zijn, zij het dat dan Tiehuis door Martijn van Iterson wordt vervangen. Veel jazzgroepen spelen om een beetje aan de bak te komen

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19