Beulen zijn geen Schwarzeneggers GELD VERDIENEN? 'Een peukje blijft tenminste niet aan je schoen plakken' Het Gesprek van de Dag/Randstad Vrouwen in rij voor baan bij bureau Warmoesstraat Groter stadion voor wereldruiterspelen in Haags Zuiderpark Politieauto's krijgen pas later kogelvrije platen LEIDERDORP OEGSTGEEST 023-150 110 LEIDSCH DAGBLAD ECONOMISCHE MOTIEVEN ZATERDAG 8 JANUAR11994 Psychologische marteling is effectief Om informatie los te krijgen, hoeft de beul zijn slachtoffer vaak niet eens aan te.raken. Het blijkt vaak veel effectie ver om diens vrouw of kinde ren te verkrachten en te mar telen waar hij bijstaat, links en rechts van hem mensen te executeren of te zeggen dat hij daarna aan de beurt komt. „Psychologische mar teling", noemt Schmid dat. Harde methoden blijken vooral 'te werken' als ze wor den afgewisseld met zachte momenten: „Het slachtoffer krijgt dan een sigaretje, een kopje thee of een spuitje te gen de pijn en is dan veel kwetsbaarder." Toch zijn er onnoemelijk veel harde me thoden. Syriërs boren harde, hete spijkers in het zitvlees, in tropische landen is het zon-kijken populair: „Je wordt daar veroordeeld tot het tegen de zon in kijken. Wie weigert, wordt doodge schoten." „Wie wordt gemarteld, heeft een grotere neiging om zelf te gaan martelen", heeft Schmid ontdekt. Het ver baast hem dan ook niet dat veel beulen uit de hoek van elitetroepen komen: „Die zijn ook hard ondervraagd. Licht gemarteld." LEIDEN PAUL VAN DER K Vervolg van voorpagina Beulen herken je heus niet aan hun Schwarzenegger- postuur. Onderzoeker H. Schmid noemt de beul uit Peru zelfs een klein, schuw, verdrukt mannetje. „Eigenlijk had hij een minderwaardigheidscomplex, hij vroeg me heel timide of hij namen van zijn superieuren mocht noe men", kijkt Schmid terug. sloegen vroegere collega's het huis van diens zus kort en klein: „Hij had de eer van de politie bezoedeld, vonden ze." In Nederland kreeg de Stich ting Korrelatie een vrouw aan de lijn die zei door hem ver kracht te zijn. En in Amsterdam werd hij door een 'slachtoffer' in de buik gestoken met de na- gelvijl van diens vrouw. De beul was in Nederland omdat hij Peru was ontvlucht, nadat de guerilla's hem ont maskerden en bijna zijn doch tertje wisten te ontvoeren. Hij vertelde om die reden ook alles aan de Leidse professor, ho pend dat die bekentenis hem aan een verblijfsvergunning zou helpen. „We moeten ook bedenken dat sommige beulen niet ge bonden zijn aan een bepaalde ideologie", zegt hij. „Ze marte len of vermoorden niet omdat ze ergens voor of tegen zijn, maar zien het als een bijzonde re vaardigheid." Je zjet ook vaak dat een nieuw regime de oude beulen 'overneemt' of minstens met een generaal pardon komt: „En dat is ook het gevaarlijke: in het geheim doen ze hun arbeid. Straffeloos." In Nederland hoeft niemand bang te zijn dat hij gemarteld wordt, zegt de universitair do- Nog in functie stelde de beul zich heel wat harder op. Zijn slachtoffers gaf hij slechts de keus tussen 'hemel 'aarde' en 'water'. De hemel kwam erop neer dat ze werden opgehangen aan hun armen, die achter de rug waren gebonden. Binnen 20 minuten waren ze bewusteloos en werden ze met een elek troshock 'bijgebracht'. Bij de 'aarde' kregen gevange nen een elektroshock op een metalen bed. 'Water' had twee varianten. Öf je kreeg een plas tic zak over je hoofd zodat je bijna stikte in je eigen koolmo noxide. Öf je werd onderge dompeld in een bad met je ei gen uitwerpsen en braaksel tot je bijna verdronk. De methodes waren bedoeld om mensen aan het praten te krijgen, maar het gebeurde na tuurlijk ook dat mensen nooit meer konden praten: „Dat werd dan als een professionele fout gezien. Alleen in het leger was het erger: daar kwam je alleen levend vandaan als je veel geld had." Het tv-interview met de beul, dat door Humanistisch Ver bond, BCC en een Peruaanse tv-omroep werd uitgezonden, had grote gevolgen. In Peru Beulen zien het martelen als een bijzondere vaardigheid, zegt hoogleraar Schmid. cent. „Met klachten kun je on- middelijk naar instellingen als het Europese Hof, terwijl ook de pers zeer alert is. Die zat er meteen bovenop toen in het asielzoekerscentra mensen door 'hardhandigheid' dood gingen of gewond raakten." Waar hij vooral blij om is, is dat de recruten op politieacade mies meteen al lessen over de rechten van de mens krijgen. Toch, zo geeft hij toe, biedt ook dat geen garanties: „Want beul word je vaak in de praktijk." Gelukkig kent hij ook gevallen van mensen die de rol van beul weigeren. „Vooral in de Tweede Oorlog. Heel wat Duitsers wil den toen liever naar het front worden gestuurd." Toch onderschrijven ook deze gevallen de 'groepstheorie': „Ze waren bang om af te gaan voor {le ogen van hun maten." Te vens deden ze zichzelf een dienst door niet te gaan marte- Na twee wervingsbijeenkom sten heeft de Amsterdamse po litie tachtig vrouwen kunnen in teresseren voor een baan als politievrouw bij het bekendste bureau van Nederland, bureau Warmoesstraat. Wervingscoör dinator brigadier M. Nijhuis verwacht uiteindelijk uit te ko men op zo'n 160 sollicitanten. Eind vorig jaar begon bureau Warmoesstraat met de werving. Vrouwen tussen de 25 en 45 jaar 'die een nieuwe uitdaging zoe ken' werd gevraagd zich aan te melden. Het besluit dat het aantal vrouwen in de gelederen van het roemruchte tweede district drastisch omhoog moest, werd genomen onder leiding van de s D. Zee. Dit onder het motto dat de bevol king van het bureau een afspie geling van de samenleving be hoort te zijn. Onder de vierhon derd politiemensen in het dis trict zijn op het ogenblik slechts veertig vrouwen werkzaam. Overigens werken ook bij ande re politiekorpsen nog te weinig vrouwen. Deze week werd be kend dat de politie in de Leidse regio het streefgetal van 25 pro cent in 1995 waarschijnlijk niet haalt. Op dit moment is een op de acht agenten in Leiden en omgeving van het vrouwelijk geslacht. Belangrijkste oorzaak voor de langzame stijging is vol gens de korpsleiding het gerin ge personeelsverloop. Bureau Warmoesstraat wil met de huidige actie er in elk geval twintig vrouwelijke agen ten bij krijgen. ACCOUNTANTS- EN BELASTINGADVIESBUREAU I Lange Voort 13D, 2343 CA Oegstgeest tel. 071 -170624 - fax 071 -173517 STRIJK Aan belasting valt niet te ontkomen. Wel aan het betalen van teveel belasting. In de Strijk Groep wordt samengewerkt met Register accountants. Accountants-administratieconsulenten, Fiscaal-juristen. Federatie-belastingadviseurs en Organisatie-adviseurs. Voorts staat uitgebreide computerservice ter beschikking ter verzorging van financiële en/of loonadministraties. Internationaal wordt samengewerkt met onze kanto ren te Los Angeles en Willemstad (Curagao). De 330 auto's van de politie in de regio Hollands Midden wor den voorlopig nog niet voorzien van lichtgewicht kogelvrije be pantsering. Wél worden 150 op vallende auto's uitgerust met twee kogelvrije vesten. Hollands Midden wil eerst de ervaringen met bepantserde wagens in an dere regio's afwachten voor zelf tot zo'n grote investering over te gaan. DSM heeft een nieuwe be pantsering ontwikkeld van een lichte kunstvezel, die in 10 millimeter dikke platen wordt geperst. De platen kunnen ko gels van 9 millimeter tegenhou den. De politie van Amsterdam is De organisatie van de wereld ruiterspelen. die worden gehou den van 27 juli tot 7 augustus, heeft van de gemeente Den Haag toestemming gekregen een groter tijdelijk stadion in het Zuiderpark neer te zetten dan oorspronkelijk de bedoe ling was. Het stadion komt naast de accommodatie van de voetbalclub ADO Den Haag. De Stichting Nederlandse Hippische Sportbond (NHS) acht het nieuwe stadion, met een capaciteit van 26.000 zit plaatsen. nodig vanwege de overweldigende belangstelling in de voorverkoop voor plaats- kaarten voor de spelen. „We hadden al toestemming van de gemeente Den Haag voor een apart stadion, maar dat had slechts een capaciteit van 8.000 plaatsen. We zijn heel blij met het groene licht om groter te bouwen", aldus Jacques van Leeuwen, directeur van de NHS. Begin juni beginnen de werk zaamheden aan het dion. De beide lange zijden van de tribunes zijn 178 meter lang en worden overkapt. De korte zijden, die niet overdekt zijn. zijn 138 meter lang. Van de 120 VIP-boxen heeft de organisatie er inmiddels ongeveer honderd verhuurd. De organisatie heeft naar aanleiding van de aanvragen in de voorverkoop het verwachte aantal toeschouwers voor het evenement bijgesteld van 300.000 naar 400.000. Aanvankelijk was het de be doeling de hoofdonderdelen van de ruiterspelen af te werken in het stadion van ADO Den Haag. Met allerlei aanpassingen zou dit stadion een maximale tijdelijke capaciteit kunnen krij gen van 18.500 zitplaatsen. Door de bouw van het tijdelijke stadion kan het grasveld van ADO Den Haag intact blijven, omdat er slechts enkele bijnum mers op worden gehouden. De club kan daardoor al begin sep tember zijn thuiswedstrijden spelen in plaats van pas in de tweede helft van oktober. 'OTO JAN HOLVAST len. Het onderzoek van Schmid wees namelijk iuit dat ook beu len last kunnen krijgen van 'post-traumatis^he stress'. Ook wouwen willen nog wel eens te gensputteren els ze horen -dat hun man beul is: „Ik heb wei eens gezegd dat we geen brie ven naar gemartelden moeten van hun beulen. Die kunnen zich dan weieens van hem gaan afkeren. Beloven dat het helpt kan ik echter niet." geïnteresseerd n het produkt, zegt woordvoerder Wilting. Het korps zal zelf schietproeven met nieuwe pantserplaten uitvoeren. Als het materiaal voldoet, wil de Am sterdamse politie het toepassen voor de bepantsering van sur veillance-auto's. De overige ar restatievoertuigen zijn al met staal beveiligd. Woordvoerder C. van Eg- mond sluit zeker niet uit dat het korps in Hollands Midden op termijn ook de wagens gaat be- pantseren. Een werkgroep gaat bekijken welke auto's van het wagenpark een dergelijke bevei liging moeten krijgen en welk materiaal daarvoor moet wor den gebruikt. Je eigen inkomen regelen in één uurtje per dag? Word dan bezorg(st)er in: Omgeving W. de Zwijgerlaan 1148 kranten, (t 50 min, per dag) ƒ170,- per 4 weken. Omgeving Hubrechtstraat Resedastraat 1148 kranten, (t 50 min, per dag) ƒ160,- per 4 weken. Omgeving Oostelijk Haaswijk t156 kranten, grote wijk (t65 min. per dag) ƒ240,- per 4 weken. Omgeving W. de Withlaan Pr. Beatrixln. t90 kranten, (165 min. per dag) ƒ165,- per 4 weken. Bel voor meer info naar: 071-356 281 of Maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur, zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. NS willen roken op stations verbieden „Vrijheidsbeperkend", noemt een treinreiziger op het Leidse station de nieuwste ideeën van de NS. „Niet roken in de open lucht is een onzinmaatregel. Als het perron schoner moet wor den, moeten de NS maar asbak ken neerzetten", zegt ze. De Nederlandse Spoorwegen zijn bezig met een proef om sta tions schoner en veiliger te ma ken. Reizigers wordt verzocht niet te roken, ook niet op de perrons. Bovendien wordt ge controleerd of mensen in de stations een kaartje hebben. Op deze manier kunnen de NS pu bliek wegsturen. De proef loopt nu alleen nog in Amsterdam. De Haagse neemt nog een trek je van haar sigaret. Ze schudt haar haar naar achteren en blaast de rook de lucht in. „Kijk eens naar het perron", zegt ze en wijst naar de grijze tegels voor haar. „Er ligt wel drie keer zo veel kauwgom. Laat ze daar maar eens wat aan doen. Die kauwgom loop je thuis in de vloerbedekking. Een peukje blijft tenminste niet aan je schoen plakken." Ze lacht uit bundig. „Een goed idee", vindt een jon geman, die zijn peuk met een achteloos gebaar op de rails werpt. „Ik ben voorstander van schonere perrons. Maar het neerzetten van asbakken zou ook een uitkomst zijn." Ook de kaartjescontrole vindt hij een goed plan. „Daar ben ik het he lemaal mee eens. Vooral de sta tions van de grote steden wor den steeds onveiliger." Even verderop staat een me vrouw uit Hoofddorp op de trein te wachten. Ook zij is het met de nieuwe maatregelen eens. „Ik heb een hekel aan ro ken", zegt ze. „Maar ik denk dat je het roken op de perrons niet kan tegenhouden. Dat zal te veel personeel kosten." Veilig heid vindt de Hoofddorpse erg belangrijk. „Ik ga nooit naar Amsterdam, omdat ik het te on veilig vind. Maar ook de veilig heid in de trein mag van mij verbeterd worden", zegt ze be slist. „Pas werd er in de trein een zwartrijder gepakt. Die jon gen kon met moeite in bedwang worden gehouden. Dat be angstigde me." Twee meisjes staan boven aan de trap naar de stationshal. Weggedoken in een sjaal en de handen diep in de jaszakken. „Belachelijk", is hun eerste re actie. „Niet roken in de sta tionshal is nog voor te stellen, maar op de perrons niet roken, slaat nergens op", vinden ze. „De kaartjescontrole op de per rons is wel eèn goede actie. Er komen dan vast minder zwart rijders." De proef op station Amsterdam Centraal duurt nog tot 18 janua ri. Binnenkort wordt besloten of de maatregelen gehandhaafd blijven en of ze ook op andere stations worden ingevoerd. ALICE VAN SCHUPPEN De Nederlandse Spoorwegen zijn bezig met een proef om stations schoner en veiliger te maken. Reizigers wordt verzocht niet te roken en er wordt bovendien gecontroleerd of ze een kaartje hebben. De proef loopt nu nog alleen in Amsterdam. foto loek zuyderduin Theo Bakker Er zit een mcslim-familie in een koude kamer in Sarajewo bijeen. De muren, het samen zijn, verschaffen de vader, moeder, twee kinderen en de grootvaderen grootmoeder een gevoel van veiligheid. De boze werelc is buiten. Maar de boze wereld blijft niet buiten, hij dringt aLseen granaat bin nen en zaait dood en verderf. Alleen de oude man overleeft het inferno. Je probeerthet voortduren van de tragedie in Bosnië te begrij pen. Waaróm maakt niemand een eind aan al het moorden, martelen en verkrachten, aan die hopeloze oorlog die je niet eens meer'mensonterend' kunt noemen, want wat valt er aan de mens nog te onteren in deze eeuwvan genocide? Waarom ir. Bosnië geen opera tie 'desertstorm'? Het ant woord meet komen van de po litiek. Maai de mannen met de pakken ende dassen en de wa gens met chauffeur vergaderen slechts. Woede bekruipt je bij weer een aankondiging van een vredesbespreking. In Sara jewo word?n op straat spelen de jochies van tien door de slaap geschoten en op de tele visie zie je onderhandelaars el kaar lachend de hand schud den. Bosnië maakt duidelijk dat het politiek theater wordt bevolkt door poppen die slechts één dans kennen, die naar de pij pen van het kapitaal. Waarom komt onze minister van bui tenlandse zaken, Kooijmans, niet vanavond nog in een na tionale uitzending die ene zin spreken, waarmee de politiek de gang van zaken in Bosnië rechtvaardigt: „Landgenoten, wij praten wel, maar wij kun nen niet om het feit heen dat Koeweit uit olie bestaat en Bosnië uit mensen en natuur schoon en zoals u weet, hech ten wij daar geen waarde aan." Zou zoiets ook bij ons kunnen gebeuren? Nou nee. vinden we. Want Bosnië wordt uitein delijk bevolkt door Yoego's en dat zijn enge heethoofden, dat hebben we allemaal op vakan tie wel eens ervaren. Nee, wij hier in Nederland, hier in Lei den. gaan anders met elkaar om. Hier zou de politiek ingrij pen. Hier wegen economische motieven niet eeuwig en altijd het zwaarst. Aan mensen en stedenschoon hechten wij, hechten onze politici toch ze ker meer waarde dan aan het slijk der aarde. Stel. dat er in Leiden een ver licht politicus zou opstaan die inziet dat zijn burgers dagelijks zouden genieten van een stad zonder auto's. Een Leiden met mooie promenades en overal terrasjes, met grachten die niet door blik en uitlaatgassen aan het oog worden onttrokken en met mooie parkeergarages aan de rand van het centrum, dat je vervolgens soepel bereikf met geluidloze elektrische pendelbusjes. Stel, dat de hui dige wethouder van economi sche zaken, Walenkamp, dat aan zou dragen. Dacht u dan dat ons beschaafd Leids colle ge de oren zou laten hangen naar ondernemersprotesten die louter drijven op geld zucht? Denkt u maar van ja. Walenkamps plan wordt mo menteel uitgekleed op basis van dezelfde mechanismen als waarop de internationale poli tiek Bosnië laat stikken. Burenruzie Buurman A wil dat buurman B zijn struik weg snoeit beven de brandgang. B beweert echter dat hij dit niet hoeft te doen omdat de brand gang zijr eigendom is. Buurman A reageert hier verontwaardigd op en controleert of de brandgang inderdaad eigen dom var B is. Daaruit blijkt dat de garage van buurman B voor een deel is gebouwd op grond van buurman A en C. Die buren willen dat B zijn garage tot op de grond afbreekt. Burenruzie dus. Hele buurten kunnen te lijden hebben van gezinnen die met elkaar overhoop liggen. De ontwikkelingen in de kwestie worden veelal bij de melkboer en bakker uitgebreid bij gehouden. Het Gesprek van de Dag wil aan dacht besteden aan dit soort conflicten door beide partijen in de krant aan het woord te la- Ruzies kunnen worden aangemeld bij de redac tie van het Gesprek van de Dag, Postbus 54, 2300 AB Leiden of telefonisch van 9.00 tot 16.00 uur, 071-356440.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17