'Ze geloven gewoon niet in je uitvinding' Wereldwinkel krijgt oud arrestantenlokaal Einde van de ruimtenood voor Scouting '63 in zicht Jongerenwerk in Rijnwoude te beperkt Cascarvieten blij met nieuw onderkomen Regio/Rijn enVeenstreek Ridderhof gaat op eigen benen staan Liever geen duiven in Oud Ade ZATERDAG 8 JANUAR11994 Bouw clubhuis mag in maart beginnen ZOETERWOUDE LIESBETH BUITINK Het voormalige arrestantenlo kaal en het brandspuithuisje aan de Dorpsstraat gaan het eerste onderkomen van de We reldwinkel in Zoeterwoude wor den. De artikelen, die nu nog bij bestuursleden thuis te koop zijn, gaan derhalve binnenkort over een echte toonbank. De busreizigers, die nu het arres tantenlokaal als wachthokje ge bruiken, komen overigens niet in de kou te staan. Bij de kerk blijft namelijk een wachtruimte beschikbaar. Het arrestantenlokaal voldeed niet meer als wachthok. „De ruimte is weinig hygiënisch, vandalisme-gevoelig en 's avonds en 's nachts onveilig. Hij maakt zelfs een verpauperde in druk", verklaren B en W waar om zij de bestemming ervan veranderd hebben. De nieuwe bewoner, de Wereldwinkel, is van plan het arrestantenlokaal zelf te onderhouden. Daar ver wacht het college veel van, ze ker een verbeterde hygie"ne. De Wereldwinkel moet wel zelf de verbouwing van het ar restantenlokaal en het brand spuithuisje betalen. De ge meente neemt alleen de huur van het spuithuisje, dat nu een bergruipite van de kerk is, voor haar rekening. „We krijgen gif ten en denken erover om actie te gaan voeren", aldus woord voerster C. van de Zee. „We ho pen dat aannemers ons willen steunen met concrete werk zaamheden. En we overwegen om huis-aan-huis een acceptgi ro te verspreiden. Maar mensen zijn een beetje a Van de Zee verwacht dat ze zo'n 30.000 gulden nodig heeft om de twee panden op te knap pen en te verbouwen. „Er is nu niet eens aansluiting op de rio lering." De gemeente betaalt ruim 25.000 gulden, maar dat bedrag gaat grotendeels naar de hervormde kerk. Die verhuurt het brandspuithuisje voor dat bedrag dan voor twintig jaar. liet einde van de ruimtenood voor Scouting '63 is in zicht. In maart komt volgens gemeente secretaris T. Meester het terrein bij de oude waterzuivering aan de Drecht vrij. De verontreinig de sloot bij het terrein wordt la ter schoongemaakt. De bouw van het nieuwe onderkomen neemt volgens voorzitter E. van der Wiel enkele maanden in be slag. Hij hoopt dat de scouting na de zomervakantie de be schikking heeft over het nieuwe onderkomen. Daarmee komt binnenkort ook een einde aan het zwervers bestaan van Scouting '63, dat al zo'n zes jaar van het ene naar het andere onderkomen trekt. Sinds enkele maanden verblij ven de jongste kinderen in het clubgebouw van de tennisver eniging, terwijl de ouderen in twee zeecontainers nabij de ka tholieke kerk bivakkeren. Het nieuwe clubhuis bestaat' volgens Van der Wiel uit vier zeecontainers. Twee daarvan heeft de scouting al staan op de plek waar tot voor kort het klooster heeft gestaan. Twee worden aangekocht. De vier worden in twee lagen in een vierkant gestapeld. Daarboven op komt een dak. zodat het bin nenplein overdekt is. De totale kosten bedragen volgens de scoutingvoorzitter ongeveer anderhalve ton. Het geld probeert de vereniging bij elkaar te sprokkelen door subsi die van de gemeente, door sponsors en door een beroep te doen op fondsen van Jantje Be ton en de Stichting Zomerze- gels. Mogelijk wordt het aantal scoutinggroepen in de toekomst uitgebreid met gidsen en/of sherpa's. Nu bestaat de scou ting met leden uit Jacobswoude en Alkemade uit kabouters, wel pen, verkenners, rowans en de stam. Door al het gezwerf is Scou ting '63 veel leden kwijtgeraakt. De afgelopen vier jaar slonk het aantal leden van 120 tot 80. Om het imago van de club te verbe teren en ook de band met de burgers te verstevigen hebben de verkenners gisteravond brood gebakken op het Dorps plein in Leimuiden. Vervolg van voorpagina Uitvinder zijn valt om de dooie dood niet mee. Je be denkt iets revolutionairs, vertelt het rond en vervolgens verklaart iedereen je voor gek. De Stompwijkers Ronald Monkhorst (36) en Diemer Roodenburg (34) ondervon den dit de afgelopen jaren aan den lijve. Nu, na tweeën- halfjaar leuren en smeken bij banken, fondsen en bedrij ven gaat het balletje rollen voor het uitvindersduo. Hun vondst, een wagen om op een eenvoudige manier con certvleugels mee te kantelen en te vervoeren, komt bin nenkort op de markt. Er is een enorme last van Monkhorst en Roodenburg af gevallen, sinds ze een geld schieter vonden om hun vleu gel wagen-project te financieren. Bij wie ze tot voor kort ook aanklopten voor geld, overal kregen ze nul op rekest. Monk horst: „De periode na de uitvin ding was één grote verschrik king. We zaten constant in de stress. We kregen zoveel tegen werking van banken en andere financiers. Ze geloven gewoon niet in je uitvinding. Ik begrijp nu hoe het komt dat acht van de tien uitvinders gefrustreerd met een fles whiskey in een hoekje belanden." Monkhorst en Roodenburg, gespecialiseerd in het transpor teren van slagwerkinstrumen ten, kwamen bij toeval op het idee om een Vleugelwagen te ontwerpen. Tijdens een klassiek concert in het Amsterdamse Pa- radiso zag Monkhorst een vier tal vleugels, verpakt in paarden dekens, het podium op komen. Hij verbaasde zich over de ma nier waarop dat ging. Bij het til len van elke vleugel moesten drie sterke jongens van een ge specialiseerd vleugelverhuisbe- drijf opdraven. „Ik dacht direct: dat moet toch beter kunnen", zegt Monkhorst. De volgende dag al bedachten Monkhorst en zijn compagnon een apparaat waarmee je in je eentje, zonder krachtsinspan ning, een vleugel kan kantelen en vervoeren. Een apparaat waarbij niemand zich hoeft te vertillen en waarbij de piano niet kan beschadigen of ont stemd raakt. Concertvleugels - die gemid deld 600 kilo wegen - verkassen met de regelmaat van de klok. Dat komt doordat er veel meer podia in de wereld zijn dan vleugels. Bovendien zijn er mu sici die alleen op hun eigen vleugel willen spelen. In dat ge val gaat het instrument mee op reis in binnen- en buitenland. Het probleem is dat er altijd een speciaal vleugel verhuisbedrijf aan te pas moet komen. „Horo witz stond erom bekend dat hij altijd op zijn eigen vleugel wilde spelen. Het meenemen van vleugels was altijd een groot probleem. Maar met een Vleu gelwagen knikker je het instru ment zó in het vliegtuig, "aldus Monkhorst. In éèn middag had den de Stompwijkers het eerste ontwerp voor de vleugelwagen op papier. Het principe is sim pel: de wagen bestaat uit een plateau met een opstaande zij kant dat het instrument optilt en een kwartslag kantelt. Daar na rijd je het instrument zo weg. Het enige dat bediend moet worden is een handpompje. Til len en kantelen nemen hoog- stens vijf minuten in beslag. Het bijzondere aan de wagèn is dat er geen vakkennis nodig is om het apparaat te bedienen. Iedereen kan ermee omgaan. Om dat te demonstreren nodig de Monkhorst voor de opna men van 'Tros Aktua in bedrijf een vriend uit die 'nog nooit een vleugel van dichtbij had ge zien'. Het bedienen van de vleugelwagen bleek een fluitje van een cent. „Hij transpireerde wel een beetje, maar dat lag aan de felle studiolampen", aldus Monkhorst. De Stompwijker denkt de Vleugelwagen straks te kunnen Het Stompwijkse duo Ronald Monkhorst (links) e drijf'. slijten aan concertzalen, ver huisbedrijven, muziekscholen en conservatoria. En aan be paalde muzikanten, die alleen maar op hun eigen vleugel wil len spelen. „Maar dat zijn echt alleen de grote jongens, zoals een Elton John." Marktonderzoek wijst uit dat het Stompwijkse duo in Neder land vijftig vleugelwagens kan verkopen, en in de rest van de wereld ongeveer 3000 exempla ren. Als dit werkelijk gebeurt, kunnen Monkhorst en Rooden burg zich rijk rekenen. Daar wil len ze niet op vooruitlopen. „Voorlopig openstaande rekeningen wor den betaald. We hebben de af gelopen tijd zelf zo veel geld in die uitvinding gestopt. Aan ons eigenlijke werk kwamen we am per toe." Gemeente laat vrijetijdscentrum los De gemeente Rijnwoude wil zich binnen enkele maanden terugtrekken uit het bestuur van het Koudekerkse vrijetijd scentrum De Ridderhof. Het is de bedoeling dat de ge meente de hypotheek op het gebouw in één keer aflost en vervolgens de exploitatie vol ledig aan het stichtingsbe stuur overlaat. Op dit mo ment staat Rijnwoude nog ga rant voor de tekorten van De Rid derhof - in 1992 maar liefst 168.000 gul den - en heeft de ge meente een vertegen woordiger in het Rid- derhof-be- stuur. betalen en een onderhouds plan voor het gebouw op la ten stellen. Door het afsluiten van de lening kunnen de meest acute problemen van De Ridderhof worden opgelost. Om het vrijetijdscentrum op de lange termijn weer rendabel te krij gen, zijn echter ingrijpender maatregelen nodig. Een werk groep van gemeente-ambte naren en Ridderhof-bestuur- ders heeft daarom vorig jaar een plan gemaakt voor de verzelfstan diging van het centrum. In dat plan trekt de ge meente zich volledig te- Ruim twee ton verlies in twee jaar rug het De ge meente loopt al vast wat vooruit op de aanstaande pri vatisering. In de oude over-' eenkomst met de gemeente Koudekerk, moet de gemeen te de exploitatietekorten van De Ridderhof bijpassen. Nu heeft het centrum in 1991 en 1992 bij elkaar 214.000 gulden verlies gedraaid. Het vrijetijd scentrum zit daardoor inmid dels met een betalingsachter stand van 152.000 gulden. Rijnwoude is niet bereid de exploitatietekorten van de af gelopen jaren bij te passen. In plaats daarvan hebben ge meente en Ridderhof afge sproken dat het vrijetijdscen trum een lening afsluit, Waar voor de gemeente garant wil staan. Met dat geleende geld - 160.000 gulden - kan De Ridderhof haar rekeningen vrijetijdscen trum, dat voortaan zijn eigen broek moet op houden. Daar staat dan wel te genover dat De Ridderhof wordt verlost van de hypo theek op het gebouw. De ge meente lost de laatste 850.000 gulden in één keer af. Dat be drag komt grotendeels uit de reserve voor De Ridderhof, een deel wordt betaald uit de verkoop van het oude raad huis van Koudekerk. Verder mag het vrijetijds centrum huur gaan rekenen voor de bibliotheek, en kan de huur voor de peuterspeelzaal omhoog. De huur die De Rid derhof aan de gemeente bere kent voor het gebruik van de sporthal moet echter omlaag. Een prestatiebeloning van de medewerkers moet tenslotte de inkomsten van De Ridder hof zo zeer verhogen, dat het centrum in de toekomst een bescheiden winst gaat maken. RIJNWOUDE «RUUD SEP Het is slecht gesteld met het open jeugd- en jongerenwerk in de gemeente Rijnwoude. Activi teiten voor de jeugd onder de zestien jaar ontbreken veelal. Wat wel wordt georganiseerd beperkt zich tot een paar vrij blijvende avondjes per week. Aan vormingswerk komen de jongerencentra nauwelijks toe. Dat is de conclusie van het on langs afgeronde onderzoek naar de activiteiten en problemen in het Rijnwoudse jongerenwerk. Naast het te beperkte aanbod van activiteiten kampen de jon gerencentra in Koudekerk, Ha- zerswoude-Rijndijk, Hazers- woude-Dorp en Benthuizen nog met de nodige problemen. Het Honk in Koudekerk is te klein behuisd. De stichting Jeugd-, Jongeren- en Buurtwerk (JJB) in Hazerswoude-Rijndijk heeft weliswaar een mooi on derkomen, maar de vrijwilligers hebben er wel moeite mee het gebouw goed te onderhouden. Het Stek in Hazerswoude-Dorp is oud en vervallen en het Bent- huizer Ontmoetings Centrum (BOC) veroorzaakt veel geluids overlast voor de buurt. De jongerencentra zitten ver der allemaal in de financiële problemen en is er gebrek aan professionele ondersteuning, het liefst door een betaalde jon gerenwerker. Die professionele ondersteuning wordt door de gemeente niet bij voorbaat af gewezen. Maar de gemeente ziet vooralsnog liever dat de vier jongerencentra meer gaan sa menwerken en zo elkaar kun nen ondersteunen. Om de jon geren ertoe te bewegen samen te gaan werken, wil de gemeen te een 'stichting voor open jeugd- en jongerenwerk Rijn woude' in het leven roepen. De subsidie voor de jongerencentra zou vervolgens moeten worden uitgekeerd aan deze stichting. Om uit de financiële proble men te komen, stelt de gemeen te voor om de disco's te beper ken. Voor disco's is een pand nodig dat voldoet aan strenge eisen voor geluidhinder en vei ligheid. Dat betekent hoge in vesteringskosten. Omdat het aantal jongeren per kern te ge ring is om die investering er uit te halen, moeten niet meer dan één of twee jongerencentra in de gemeente geschikt moeten worden gemaakt voor disco avonden. Overigens houden alle vier de jongerencentra zich op dit mo ment nog vooral bezig met dis co's en optredens van bands. Vijf jaar heeft de Alphense car navalsvereniging De Cascarvie ten zonder ruimte gezeten. De diverse activiteiten van de dit jaar bestaande vereniging speel de zich verspreid in de gemeen te af. Het vele materiaal was tot nu toe opgeborgen in kelder boxen en containers. Dat is nu afgelopen. Gisteren opende burgemeester M. Paats het eigen pand van De Cascar vieten, dat is ingericht onder de oprit van de Julianabrug aan de Voorstraat. Ongeveer een jaar heeft de bouwploeg van De Cascarvieten nodig gehad om van de ruimte onder de brug een prachtig onderkomen te maken. „Het enige wat er een jaar geleden stond was een half ingestorte muur. De rest was een open ruimte onder de de oprit van de brug", vertelt een trotse secretaris Lex van den Hoek. Tót 1988 had de vereniging een ruimte aan de Molenwerf- straat. De Cascarvieten moest die ruimte opgeven omdat op die plaats woningen werden ge bouwd. „Lang is er samen met de gemeente gezocht naar een andere plaats voor hel vereni gingsgebouw. Uiteindelijk werd het deze ruimte", aldus presi dent Ab Kabalt. „We voelen ons dan ook een rijke vereniging den Hoek (links) en Ab Kabalt bij de watertorensteen uit 1911„We zijn een unieke vereniging e trots op dit prachtige pand." met een dergelijke ruimte. De meeste carnavalsverenigingen zijn aangewezen op minder ge schikte lokaties, zoals oude schuren. Ik denk dan ook dat De Cascarvieten wat dat betreft een unieke vereniging is." De ruimte is voor het grootste deel gebouwd door leden van FOTO BEN DE BRUYN de vereniging. „Alleen de vloer spaard", rekent Van den Hoek is door een aannemer gestort, voor. De rest is allemaal door onze timmerlieden, metselaars en andere vakmensen gedaan. Aangevuld met leden die hand en spandiensten voor de vak- Het clubgebouw beschikt over twee etages van jji totaal 500 vierkante meter. Beneden een vergaderruimte en de op slag voor het vele materiaal dat deden. Op die manier De Cascarvieten bezit. Daar- hebben we een ton uitge- naast een oefenruimte voor de drie dansgardes en de leden die op feestavonden activiteiten verzorgen, de zogenoemde ei gen inbreng. Boven een ruimte waar de vele kleding is opgesla gen of te repareren. Ook is daar wekelijks gelegenheid voor an dere verenigingen om kleding van De Cascarvieten te huren of te lenen. Steen In de vergaderruimte is de jaar talsteen uit 1911 ingemetseld uit de voormalige watertoren aan de Prins Hendrikstraat. De ze watertoren is in 1972 ge sloopt en de steen kwam in het bezit van De Cascarvieten, om dat zij een watertoren als logo heeft. De kosten van het pand bedragen ongeveer 100.000 gul den. Betaald uit de pot voor ca lamiteiten. een lening en bijdra gen van clubleden. „Van tevo ren hadden we afgesproken dat het clubgebouw niet ten koste zou mogen gaan van de sociale activiteiten, die bij ons hoog in het vaandel staan. Dat is niet gebeurd. Zelfs hebben wij dat nog uitgebreid met twee extra activiteiten bij de Ursula in Nieuwveen en de Hooge Burch in Zwammerdam. Wel is het ar tiestenbudget omlaag gebracht. Dat is geen probleem, omdat er toch al wat minder belangstel ling bleek te zijn v Onze bezoekers komen sfeer." OUD APE MARIETA KROFT Th. Meerstadt mag best van zijn toekomstige buren in Oud Ade komen wonen, als hij er maar geen duiven gaat houden. De beesten zorgen alleen maar voor pverlast, vrezen zij. Bij de gemeente Alkemade zijn drie bezwaarschriften binnengeko men tegen de afgifte van een bouwvergunning voor het dui venhok. „Ik ben bang dat de duiven voor veel overlast zullen gaan zorgen", schrijft A. van Haast- regt die aan het Schoolplein woont. Hij is bang dat zijn rust wordt verstoord als de beesten worden losgelaten en vreest voor vogelenpoep op zijn bal kon. Bovendien ontneemt het duivenhok zijn uitzicht op de polder. „Daarbij komt dat we nogal eens het wasgoed op het balkon te drogen hangen. Het op te hangen wasgoed \vordt ongetwijfeld veelvuldig bevuild door de duiven", aldus Van Haastregt. Indien de bouwver gunning toch wordt afgegeven, overweegt hij in beroep te gaan bij de Raad van State. Ook de Woningbouwvereniging Alke made, die eigenaar is van de woning van Van Haastregt, heeft namens hem een be zwaarschrift ingediend. Familie Van der Gaag, een andere bezwaarmaker, vreest geluidshinder door het gekoer van de duiven en het geloop in de dakgoot. Bovendien wijzen ze in hun bezwaarschrift op de angst van hun kinderen voor laagvliegende vogels. Voorts staan ze niet te wachten op vo gelenpoep op het wasgoed en het speelgoed in de tuin. Th. Meerstadt, nu nog woon achtig in Oude Wetering, merkt op jlat de duiven slechts twee keer per dag een uur uitvliegen en daarbij geen overlast veroor zaken. De commissie ruimtelijke or dening buigt zich dinsdagavond over de bezwaren. Het arrestanten lokaal en het brandspuithuisje aan de Dorpsstraat in Zoeterwoude: het i van de Wereldwinkel. ;uwe onderkomen FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15