Opvang daklozen in diakonaal centrum i Ij 'Mensen willen meer weten over hun afkomst' Voor schoolkinderen is hier bijna niets te Leiden Regio Parkeerplaatsen moeten wijken voor fietspad door natuurgebied Rijnsburgers winkelen vaak elders Handtekeningen voor behoud Bollenstreek Rijnsburgse huisartsen hoorndol van ex-patiënte ZATERDAG 8 JANUAR11994 EGMOND.071-3 -CHEF* HANS KOENEKOOP. 071 -356429 De Bakkerij tweede hulpvoorziening in Leiden Sassenheimer begint uitgeverij Lokaal Boek Het diakonaal centrum De Bakkerij aan de Oude Rijn 44 wordt met ingang van 1 april gedeeltelijk benut voor de dagopvang van daklozen. De ontmoetingsruimte en een aangrenzend vertrek worden daarvoor ter beschikking gesteld. Daarmee krijgt Leiden twee officiële voorzienin gen voor hulp aan thuislozen. Bij de Stichting Centrum Onderdak aan de Rembrandtstraat werden al mensen opgevangen. Het gaat bij het centrum meestal om crisis opvang, hulp aan mensen die plotseling geen dak meer boven hun hoofd hebben. Het precieze aantal thuislo zen in Leiden is niet bekend, maar Dronkers schat dat het om omstreeks vijftig mensen gaat. „Niet alleen Leidenaren, maar ook mensen uit bijvoor beeld Katwijk en zelfs uit Den Haag en Amsterdam. Het gaat om vaak zeer problematische gevallen, zwervende mensen die elders niet geholpen kunnen worden." Dronkers streeft ernaar dat er ook een min of meer perma nente nachtelijke opvang voor daklozen komt. „Dat is op be perkte schaal bij het Centrum Onderdak wel mogelijk, maar er zou eigenlijk een sociaal pen sion moeten komen. Bij de Bak kerij kunnen we wel wat rege len, een adres waar mensen kunnen logeren, maar dat is al- Het initiatief voor de opvang aan de Oude Rijn is afkomstig van de Stichting Centrum On derdak, de basisgezondheids dienst en de hervormde diako- nie. Bij het centrum bestaat on voldoende capaciteit om thuis lozen op te vangen. De Bakkerij fungeerde eigenlijk al als plaats in de binnenstad waar mensen terechtkunnen. „Maar daar was eigenlijk verder niet veel voor geregeld", vertelt dominee A. Dronkers van de hervormde diakonie, initiatiefnemer van het project. „De mensen wer den wel opgevangen, maar dat gebeurde door onze vaste me dewerkers tussen de andere werkzaamheden door. En dat werd wel wat veel." tijd maar tijdelijk. We sturen overigens nooit iemand de vrieskou in", verzekert dominee Dronkers. De gemeente heeft 70.000 gulden beschikbaar gesteld voor de dagopvang. „Daarmee kun nen we maaltijden verstrekken aan mensen, kleding wassen en bijvoorbeeld een doktersspreek uur instellen. Verder kunnen de thuislozen hier een postadres krijgen. Een adres is van groot belang in verband met het ver krijgen van bijvoorbeeld een uitkering van de sociale dienst. En verder willen we budget voorlichting geven aan mensen, leren hoe ze met geld moetem omgaan." Met de dagopvang hopen de instellingen ook een beter beeld te krijgen van de omvang van het daklozenpro- bleem. Het is de bedoeling dat de daklozen straks door vrijwilli gers worden geholpen. „We gaan daar enige selectie in toe passen, want niet iedereen is geschikt om met deze mensen om te gaan. Maar iedereen die de helpende hand wil toesteken is natuurlijk welkom", zegt Dronkers. Vrijwilligers kunnen zich opgeven via telefoonnum mer 144965. WASSENAAR/DEN HAAG MONICA WESSELING fietspad van Den Haag via de Waalsdorpsvlakte naar Meijendel in Wassenaar mag pas worden aangelegd als er een spijkerharde garantie op tafel ligt dat er een flink aantal parkeerplaatsen in het natuur gebied Meijendel verdwijnt. Het fietspad brengt schade aan aan de natuur en die moet worden gecompenseerd. Bovendien moet zeker zijn dat de natuur natuur tussen Katwijk en Den Haag wordt beschermd. Dat is de mening van de com missie groen van de provincie Zuid-Holland. Aanleg van het fietspad is onderdeel van het Haalbaarheidsonderzoek toe komstige ontwikkeling Meijen del, opgesteld in opdracht van het Overlegorgaan Duinen. Pro vincie, gemeenten Den Haag, Katwijk en Wassenaar en het duinwaterbedrijf, verenigd in het overlegorgaan, hebben be sloten de natuur in Meijendel voorrang te geven. Daarom moet het autoverkeer uit de Val lei van Meijendel worden ge weerd, moet de springtuin voor ruiters naar buiten de Vallei van Meijendel worden verplaatst en i natuurvriendelijke ver- zoals fietsen en wandelen de voorrang krijgen. Het plan voor de ontwikke ling van Meijendel, een dik boekwerk vol voornemens, ziet er volgens de commissie op pa pier leuk uit, maar het is vol gens de politici zeer de vraag of het ook uitvoerbaar is. Zo zijn de gemeenten Wassenaar en Den Haag niet zo maar bereid een aantal parkeerplaatsen in de Vallei en langs het Zwarte Pad in Scheveningen op te hef fen. Het plan voor Meijendel voorziet in het weghalen van vele tientallen parkeerplaatsen uit het centrum van Meijendel. Achterliggende gedachte is dat het autoverkeer uit de Vallei van Meijendel moet worden ge weerd omdat dat natuur en de rustige recreanten stoort. De dat i van alle mooie plannen voor het schrappen van parkeerplaatsen niets terechtkomt en dat daar mee de Vallei 'een autobaan' blijft. Die angst is terecht, vindt RPF/GPV'er Blokland: „Wasse naar heeft al laten weten alleen parkeerplaatsen op te heffen als deze toch niet meer worden ge bruikt. Dat heeft dus geen zin. Je moet ze juist eerst opheffen." Ook Den Haag heeft geen beste naam als het gaat om nakomen van afspraken. Zo is bij de bouw van een immense parkeergara ge aan de Zwolsestraat in Sche veningen mondeling tussen Den Haag en het ministerie van landbouw afgesproken dat Den Haag honderden parkeerplaat sen aan het Zwarte Pad zou weghalen. Den Haag doet alsof zijn neus bloedt. Voor de commissie zijn deze ervaringen reden om bij gede puteerde L. Blok (natuur en landschap) aan te dringen op schriftelijke garanties. Een nieuw fietspad, wandelpad of voetbalveld in Meijendel mag er pas komen als tegelijkertijd danwel kort daarop parkeer plaatsen worden weggehaald. Het fietspad 10 tussen Den Haag en Meijendel kost 1,7 mil joen gulden. Het Rijk is bereid hiervan 300.000 gulden voor zijn rekening te nemen mits het pad voor 1995 wordt aangelegd. Gedeputeerde Blok verwacht dat ze niet voor 1995 de ge meenten Wassenaar en Den Haag een garantie kan ontfutse len dat inderdaad parkeerplaat sen verdwijnen. Dat betekent dat het pad later wordt aange legd en dat de provincie zelf een groter deel zal moeten betalen. SASSENHEIM RUDOLF KLEUN Twaalf boeken in een kleine tien jaar met als voornaamste onderwerp de recente historie van de Bollenstreek. Titels als 'Een eeuw landarbeid', 'Sassen- heim in de jaren vijftig' en 'Hil- legom in de jaren vijftig', spre ken voor zich. Andere werken behandelen Sassenheim tijdens de oorlogsjaren, de Keukenhof, het corso, of de schilders die de bollenvelden vastlegden. De Sassenheimse journalist en schrijver Herman van Amster dam is opvallend productief. Hij gelooft bovendien heilig in de toekomst van het regionale boek. Reden om zijn vaste be trekking bij een landelijk och tendblad te verruilen om zelf de uitgeverij Lokaal Boek te begin- De geschiedenis van de Bol lenstreek heeft Herman van Amsterdam altijd al bezigge houden. „Ik ben hier geboren en getogen. Spreek de taal van de mensen, druk me op dezelf de manier uit. Maar dat wil niet zeggen dat ik alleen hier zal blij ven, hoewel de onderwerpen nog altijd voor het oprapen lig gen. Het liefst ga ik ook elders aan de slag. Daarvoor zou ik willen samenwerken met oud heidkundige kringen. Die heb ben vaak veel materiaal verza meld, maar zijn niet altijd in staat om dat te verwerken in een mooie en ook leesbare uit gave." Van Amsterdam ziet de be langstelling voor plaatselijke ge schiedenis alleen nog maar groeien. „Met het wegvallen van de grenzen zie je een steeds grotere hang ontstaan bij men sen om meer te weten te komen over hun afkomst." De Sassenheimer is niet de enige die op deze ontwikkeling inspeelt. De Zwolse uitgever Waanders timmerde bijvoor beeld al aan de weg met uitga ven over de geschiedenis van Den Haag en van Leiden. En ongetwijfeld komen er meer steden aan de beurt. Herman van Amsterdam vreest die concurrentie niet. „Zij werken toch op een andere schaal. Zoals ik de zaken aan pak, zijn uitgaven al vrij snel rendabel. Denk daarbij aan op lagen van 1500 tot 2500 stuks." De boeken die hij publiceert moeten naar zijn zeggen boven dien een tijd mee kunnen. „Je zou ze over tien jaar nog moe ten kurinen verkopen. Ze moe ten in elk geval niet na een of twee jaar bij De Slegte liggen." Hoewel hij vast van plan is nog een groot aantal penne- vruchten te doen verschijnen is het overigens niet de bedoeling dat de nieuwe uitgever alleen maar eigen werk zal publiceren. „Ik heb nog veel ideeën en ben ook op zoek naar andere schrij vers om die uit te voeren. Bo vendien sta ik ook open voor ie dereen die zelf met een voorstel komt." Lokaal Boek is overigens geen eenmanszaak. Een vriend, Peter van der Voort, doet ook mee in de onderneming. Hij zorgt voor het technische gedeelte. De stap om zijn vaste betrekking op te geven omschreef Herman van Amsterdam in een uitnodiging aan vrienden nog spottend als het achter zich verbranden van zijn schepen. Nu relativeert hij dat. „Natuurlijk neem ik een ze ker risico. Aan de andere kant heb ik eerder al een aantal boe ken uitgegeven. Tot nu toe is dat goed aangeslagen, sommige boeken zijn zelfs uitverkocht. Als je op een gegeven moment een kans krijgt, moet je zo'n knoop doorhakken. In mijn werk verkeerde ik in een verge lijkbare situatie toen ik als jour nalist mee kon gaan met een Mount Everest expeditie. Tot een hoogte van 6.000 meter ben ik toen mee geklommen. Door daar in te stappen, neem je ook een risico. Je weet dat als je een maal meegaat, je niet meer te rug kunt. Maar als alle risico zou wegvallen, is ook de span ning in je bestaan weg." Herman van Amsterdam, uitgever en schrijver in Sassenheim, met e wegvalt, is ook de spanning in je bestaan weg." Voor hun boodschappen wijken Rijnsburgers opvallend vaak uit naar regiogemeenten. Het bloemendorp moet de beide winkelcentra de Hoftuin en de Remise dan ook versterken om te voorkomen dat nog meer inwoners elders hun boodschappen doen. Dat is een aanbeveling uit het economisch beleidsplan van de Kamer van Koophandel. Van de 70 detailhandelsbedrijven hebben er overigens maar 23 de enquête inge vuld. In vergelijking met gemeenten van dezelfde grootte telt Rijnsburg opvallend weinig winkels. Alleen het aantal levensmiddelenwinkels (29) is ongeveer even groot als in andere plaatsen. Het aantal resterende winkels (41) is veel lager dan elders. De Rijnsburgse middenstand ondervindt veel concurrentie vanuit Leiden, Oegstgeest, Noord- wijk en Katwijk. Maar liefst 41 procent van de niet dagelijkse goederen wordt buiten het dorp gekocht. Vooral voor kleding, doe-hetzelf-arti kelen en woninginrichting wijken Rijnsburgers uit naar andere plaatsen. De middenstanders vinden dat ze te weinig uitbreidingsmogelijkheden hebben. Bovendien zijn ze minder te spreken over de gemeente en het optreden van de politie bij baldadigheid en parkeerovertredingen. Ook over de samenwer king tussen de middenstanders onderling wordt negatief beoordeeld. Over hun omzet zijn de meeste winkeliers redelijk positief. Ook over hun bedrijfspand zijn de meesten goed te spre ken. De bereikbaarheid per auto en fiets is goed, die van het openbaar vervoer scoort beduidend minder goed. VRIJE TIJD Professorenwijk wil speeltuin i t i i m i „De laatste speeltuinvereniging, 't Profje, die achter de Vredes- kerk aan de De Sitterlaan zat, is in 1957 ter ziele gegaan. Sinds die tijd heeft de Professoren- /Burgemeesterswijk geen enke le voorziening meer voor de kinderen tussen 4 en 12 jaar. De wijk is daarmee zo ongeveer het enige speeltuinloze gebied in Leiden, samen met de Rijndijk- buurt." Thea Jasper, die aan de De Sitterlaan woont, zet zich met enkele andere buurtgenoten in voor een nieuwe speeltuin in de wijk. Een enquête onder tfe be woners moet een duidelijk beeld geven van de behoefte. Verder wordt nagegaan wie zich wil gaan inzetten voor de speel- Dat die behoefte bestaat staat voor Jasper, zelf moeder twee jonge kinderen, eigenlijk wel vast. „Er zijn vier basisscho len in de wijk, waarop 1400 kin deren zitten. Voor die kinderen is er eigenlijk niets. De wijk is arm aan openbaar groen, dus er zijn nauwelijks speelmogelijk- heden. Voor de peuters is er nog wel een speelplaats aan bijvoor beeld het Van der Waalsplein en voor de oudere jeugd een bas ketbalveldje aan de Van Vollen- hovenkade, maar voor alles wat daar tussen zit ontbreken de speelmogelijkheden. De aanwezigheid van polder park Cronesteyn met zijn water speelplaats aan de andere kant van De Vliet is volgens Jasper geen alternatief. „Leuk, die wa terspeelplaats, maar onveilig omdat er geen toezicht is. Daar bij moet je de drukke Kanaal beeld geweest bij een eerdere actie van omwonenden voor een speelplaats, maar dat is niet beschikbaar. Op de oude plaats van speeltuin 't Profje worden nu dure woningen gebouwd. De meest voor de hand liggende plek is op dit moment het Roomburgerpark", vertelt Jas per. Muziek Enesemble Musica treedt zon dag 16 januari op in Buurthuis 't Spoortje. Bemhardkade 40 in Leiden. Het optreden is bedoeld voor 55-plussers. Van 14.00 tot 16.00 uur verzorgt het ensemble een operette met bekende me lodieën. Toegangsprijs 2,50 gul den. De zaal is vanaf 13.30 uur open. Voor nadere informatie en eventueel vervoer kunnen belangstellenden contact opne men met het Dienstencentrum Zijloever, tel. 071-233208. Islam De Nederlandse Vrouwenbond en het Katholiek Vrouwengilde afdeling Leiden-Merenwijk houden maandagavond 17 ja nuari hun maandelijkse bijeen komst in het Kerkelijk Centrum De Regenboog. Ds. Steenstra uit Wassenaar komt spreken over de 'Islam als cultuurverschijn sel'. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Medicijnen Een psychiater van de RIAGG geeft dinsdag 18 januari infor matie over medicijnen aan fa milieleden en partners van per- §f7pen met psychische proble men. De thema-avond wordt gehouden in het gebouw van dt GGD aan de Roodenburger straat la. Aanvang 19.45 uur. Uitkering Problemen met het vinden var werk en de mogelijkheden orr vrijwilligerswerk te doen mei behoud van uitkering komen op woensdag 19 januari aan de or de tijdens een thema-avond ir het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat in Leiden. Zo wel het LVC als de CNV-jonge renorganisaties geven een toe lichting op het jeugdwerkgaran tieplan, arbeidsovereenkomster en cao's. De bijeenkomst begin om 20.00 uur. Zangles Mevrouw Sherman, zangdocen te aan de Vrije Pedagogische Academie geeft vanaf 20 januar een cursus Werbeck-zang. Dit is een antroposofische zangstro ming. De cursus beslaat zei donderdagavonden van 20.0( tot 22.00 uur en wordt gegevei in het kerkgebouw van de Christengemeenschap aan de Vestestraat in Leiden. Voor na dere informatie kan tusser 18.00 en 21.00 uur worden ge beid met Ivo Tillie, tel. 071 221654. Thea Jasper tussen de dozen v weg oversteken om er te ko men. De automobilisten rijden vaak door rood licht op de over steekplaats bij de brug, dat is ook geen prettig idee voor de ouders." i de bewoners hun mening over een sp Roomburgerpark De bewoners van de wijk heb ben vorige week een enquête gekregen, opgenomen in het in formatiebulletin van buurthuis Cornelis Joppensz. Zij kunnen het formulier inleveren bij di verse winkeliers en de initiatief nemers. Op het formulier kun nen ook suggesties worden ge daan voor een plaats. De moge lijkheden zijn echter beperkt. „Ik hoop dat de mensen nog di verse plekken kunnen verzin nen, maar veel geschikte plaat sen zijn er niet. Het landje van Star. tussen de De Sitterlaan en de Buys Ballotstraat, is ooit in De tijd is rijp voor een speel plaats, aangezien het nieuwe bestemmingsplan voor de Pro fessoren B u rgem ee sterswi j k momenteel wordt samenge steld. „We willen de uitslag van het onderzoek inzetten om on ze zaak te bepleiten. De enquê te zal aan het gemeentebestuur worden aangeboden. Verder hopen we dat dat veel kinderen reageren. Die kunnen een teke ning sturen, of een kort briefje, om aan te geven wat ze bijvoor beeld in de speeltuin willen hebben." De kosten van de speeltuin, compleet met peutertuin, wor den geschat op een half miljoen gulden. Organisaties zoals Jantje Beton zullen worden be naderd voor subsidie, maar ver der zal veel van de gemeente af hangen. „Wij zullen proberen de vrijwilligers te leveren die de speeltuin draaiende moeten houden. We gaan nauw samen werken met buurthuis Cornelis Joppensz. Joke KolthofT, de be heerder, heeft al toegezegd om komende zomer alvast wat acti viteiten in het Roomburgerpark te zulen organiseren. We stre ven ernaar om de speelplaats over twee tot drie jaar in bedrijf te hebben. En dan mag onze ge zellige burgemeester, Goekoop, wat ons betreft de eerste wip in gebruik komen nemen", zegt Thea Jasper. DUIN- EN BOLLENSTREEK Behoud de Bollenstreek. Zo'n vijfduizend mensen ondersteunet deze oproep van een werkgroep die zich grote zorgen maakt ove de toekomst van de streek. De plannen van de provincie om tot he jaar 2015 ruim twintigduizend woningen in de Duin- en Bollen streek te bouwen zijn bij de inwoners van de streek en de in de bol lenbranche werkzame mensen in het verkeerde keelgat geschoten In de afgelopen vijf dagen hebben zij massaal gebruik gemaakt vat de mogelijkheid om tijdens de Midwinterflora en de Mechanisatie show in Lisse hun handtekening te plaatsen voor het behoud vai de streek. de praktijk zit, zorgt voor vee overlast in de maatschap. On langs belde ze midden in di nacht met de mededeling da haar huisdeur openstond en d« vraag of een van de dokter even langs kon komen. Overleg, brieven, politiebe middeling en een schrobberinj van de officier van justitie heb ben tot nog toe geen effect ge had. Waarom de vrouw blijf bellen, is niet bekend. Ze ver scheen niet op de zitting. D» president doet maandag uit spraak. De drie huisartsen van de art senmaatschap in Rijnsburg wil len dat een voormalig patiënte hen niet meer lastig valt me talloze, vaak nachtelijke, tele foontjes. Bij de president van di Haagse rechtbank eisten de art sen gisteren in kort geding da de vrouw ophoudt met bellen op straffe van een dwangsom van 1000 gulden per overtre ding. De \touw, die al sinds januari 1992 bij een andere huisarts in

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13