Leiden Leidenaar kan auto laten staan 'Idee autovrij centrum achterhaald' Het is niet meer zo als vroeger F ototentoonstelling over scholen Juigalpa Debat over ouderenzorg Op tijd in Montpellier afgeleverd Fietser breekt sleutelbeen hazerswoude Een 52-jarige Leidenaar heeft gistermiddag zijn sleutelbeen gebroken bij een botsing op het fietspad langs de Rijndijk in Hazerswoude. De man reed op zijn brommer in de richting van Leiden en wilde twee naast elkaar fietsende jongens passeren. Hij raakte de buitenste en kwam daardoor ten val. De Leidenaar is overgebracht naar het Elisabethziekenhuis in Lei derdorp. Buro voor Rechtshulp in nieuw kantoor Oude Rijn 'Uniek' systeem verhuurbedrijven 'Huur op maat' heet het nieuwe systeem van autover huur dat in februari in Leiden van start gaat. Inwoners van de stad kunnen straks gemakkelijk en goedkoop een auto huren bij de vijf verhuurbedrijven Multirent, Auto Peter, Liam, Kamsteeg en Tip Top. De hoop is dat vooral Leidenaren uit de binnenstad gebruik zullen maken van het systeem en hun eigen auto aan de kant zetten. Mr. M. Glimmerveen, een van de vier juristen die werkt bij het Buro voor Rechtshulp, op de vloer van het nieuwe pand. In de vloer is het embleem van het buro verwerkt. foto hielco kuipers tot nu toe veel positieve reacties te krijgen over het nieuwe kan toor. Er is ook veel veranderd wat de klant direct merkt. „In het oude pand moest je een col lega van zijn kamer jagen om met een cliënt te praten." Nu zijn er speciale modern inge richte spreekkamers waar rustig overlegd kan worden. „Ze kun nen hier rustig zitten, het is niet meer zo shabby als vroeger". ZATERDAG 8 JANUARI 1994 Beter laat dan nooit, meent Rietveld. Hij heeft zich, samen met enige andere middenstan ders in de wijk Pancras-West - die midden in het autovrije ge bied komt te liggen - ten doel gesteld Walenkamps plannen tegen te houden. Het weren van de auto is de doodsteek voor de economie van de binnenstad, is zijn stellige overtuiging. Wie komt er nog in Leiden winkelen als het centrum slecht bereik baar is? Veel kooplustige Leide- naars en bewoners van omlig gende gemeenten niet meer, denkt Rietveld. Zij kiezen vast en zeker het hazepad naar Leidschenhage (Leidschen- dam),* de YVinkelhof (Leider dorp) of de Aarhof (Alphen aan den Rijn). Forse omzetdalingen zullen spoedig leiden tot faillis sementen of vertrek van bedrijf jes uit de Leidse binnenstad. „Durft wethouder Walenkamp dat risico aan?" De middenstanders zijn een advertentiecampagne begon nen tegen Walenkamps plan en beraden zich op andere moge lijkheden van protestacties. In totaal 325 ondernemers hebben zich inmiddels achter de initia tiefnemers geschaard. „Elke dag krijgen we spontane aanmel dingen. Mensen die geld be schikbaar stellen en mee willen doen, dus ik denk dat het on derwerp enorm leeft." laat tot de middenstand is door gedrongen vanwege de 'ondoorzichtigheid' van de plannen. „Autoluw is een begrip waar je alle kanten mee op kunt. In het begin was allemaal heel erg ondoorzichtig, heel erg vaag. En wij hebben allemaal een zaak waar we druk mee be zig zijn en niet de hele dag de tijd om óns in de plannen van de wethouder te verdiepen." Dat de ondernemers in eerste instantie nauwelijks protesteer den heeft volgens Rietveld ook te maken met een toenemend wantrouwen in de politiek. De middenstanders waren het 971 Het Buro voor Rechtshulp heeft gisteren het nieuwe kantoor aan de Oude Rijn betrokken. Het pand aan de Herengracht was te klein geworden voor het buro dat jaarlijks 5.000 mensen juri dische adviezen geeft. Mr. M. Glimmerveen, afde lingshoofd, is zeer te spreken over de nieuwe locatie. Volgens haar voldeed het pand aan de Herengracht niet meer aan de eisen. De trap was veel te steil. Omdat het buro ook advies geeft aan mensen die slecht kunnen lopen was dit proble matisch. „Daarnaast zitten we nu ook centraler", zegt ze. En dat is heel belangrijk volgens haar. „Het Buro voor Rechts hulp moet voor iedereen mak kelijk bereikbaar zijn." Door gebrek aan bedrijfs ruimte in het centrum is het niet makkelijk geweest om het buro ergens anders te huisves ten. „Toevallig zag ik hier een bord hangen, waarop stond dat de ruimte te huur was. Anders waren we waarschijnlijk op het industrieterrein terecht geko men en dat is niet erg prak tisch", volgens Glimmerveen. Toen eenmaal een nieuw kan toor gevonden was, is alles snel verlopen. In twee maanden heeft een architect van een gro te lege ruimte een kantoor ge maakt met verschillende ka mers. En de verhuizing heeft het buro maar twee dagen plat gelegd. „Daarna hebben we weer gewoon cliënten langs ge had". Storm Glimmerveen verwacht dat het storm gaat lopen in het nieuwe kantoor. Door veranderingen in de Wet op Rechtsbijstand zijn de prijzen van advocaten om hoog geschoten. Voor het eerste gesprek dat een cliënt voert met een advocaat moet een fiks be drag worden neergelegd. Bij het Buro voor Rechtshulp is het eer ste half uur van het eerste ge sprek gratis. Is de zaak dan nog niet afgehandeld, dan moet de klant 30 gulden betalen. „Maar ik verwacht dat dit binnenkort weer verandert. Een nieuwe wet is al in de maak, waardoor het meer dan beu om 'steeds maar weer' in het geweer te moeten komen tegen het 'economisch- onvriendelijke' beleid van de gemeente Leiden. Als voorbeeld noemt hij de invoering van een autovrije ^reestraat. „Door dat soort ervaringen zijn de onder nemers gedesillusioneerd ge raakt. Ze zijn- te vaak op een muur gestuit." De ondernemers die nu in opstand komen tegen de plan nen van Walenkamp zijn 'jong en strijdbaar', zegt Rietveld. „Een grote groep jonge onder nemers is opgestaan en gaat werkelijk haar stem laten horen. Voor het eerst sinds lange tijd allemaal nog duurder wordt", zegt ze. Door het grote verschil in kosten tussen het buro en een advocaat denkt Glimmer veen dat er veel meer mensen naar haar zullen komen. Ze zegt gebeurt zoiets. We moeten één grote organisatie op poten zet ten, een heel sterke organisatie, waar de heren politici niet om heen kunnen. Per slot van reke ning moet men in de democra tie naar de meerderheid luiste ren. Walenkamp kan toch niet zijn eentje over het lot van al die bedrijven beslissen?" Rietveld zegt dat hi) met de SOL, de Samenwerkende On dernemers Leiden, gesprekken heeft aangeknoopt om te ko men tot een grote sterke organi satie. De SOL zelf vertegen woordigt slechts 20 tot 30 pro cent van de centrumwinkeliers. Rietveld: „Er hoeft niet per se een nieuwe organisatie te» ko men, want de SOL is het hele maal met ons eens." Nekslag Het verwijderen van de heilige koe is de nekslag voor het toch al moeilijke bestaan van veel kleine zelfstandigen, verwacht de antiekhandelaar van de Hooglandse Kerkgracht. „Uiteindelijk wordt Leiden één grote museumstad." Hij vindt het idee van een autoloos cen trum 'achterhaald'. „In Gronin gen zie je na acht jaar autovrije binnenstad dat de ondernemers gewoon verhuizen naar de rand van het centrum." leiden» Vrijwilligers uit Leiden en Den Haag hebben in de afgelopen zomer reparatiewerkzaamhe den uitgevoerd aan scholen in luigalpa in Nicaragua, een zus terstad van Leiden. De foto's die daarbij zijn gemaakt worden van maandag 10 januari tot en met vrijdag 4 februari geëxpo seerd in de ontvangsthal van het Leidse. gemeentehuis aan leiden» PvdA-wethouder S. de Vreeze, directeur A. Verlaan van de stichting Ouderenwerk, Abva Kabo-bestuurder R. van de Burg en directeur A. Berkhout van Thuiszorg Groot Rijnland pra ten woensdag 26 januari over Wereldwinkel fr De Wereldwinkel in I D Zoeterwoude krijgt het vroegere arrestanten- lokaal en het brandspuit huisje als eerste onderko men. leiden hans koenekoop Om die reden heeft de gemeen te Leiden zich ook aangesloten bij het project. Wordt 'Huur op maat' een succes, dan zijn min der parkeerplaatsen voor ver gunninghouders nodig en is een belangrijke bijdrage geleverd aan de autoluwe binnenstad. Het nieuwe autoverhuursys teem is geënt op de succesfor mule van Kamsteeg. Deze on derneming uit Oegstgeest won vorig jaar de Pon MobWiteits- prijs (50.000 gulden) voor een uniek verhuursysteem. Mensen sluiten een contract met de ver huurder waarin is bepaald voor hoeveel dagen per jaar ze een zelf uitgekozen auto willen hu ren. Service en verzekeringen zijn inbegrepen, de brandstof komt voor eigen rekening. Huis zoeken? "opt de l Makelaardij int de juiste iren voor u! CÏ3 071 -120006 NVM Doezastraat 21, Leiden het Stadhuisplein. De tentoon stelling wordt op vrijdag 14 fe bruari om 16.50 uur officieel ge opend door wethouder A. van Bochove. De expositie omvat 70 kleurenfoto's op negen panelen, waarbij op elk paneel een on derwerp wordt behandeld. De foto's geven de persoonlijke in drukken van de deelnemers weer. Het was de vijfde keer dat dat een groep vrijwilligers naar Nicaragua trok. de toekomst van de ouderen zorg. Het debat is georganiseerd door de AbvaKabo, die zich zor gen maakt over de werkgele genheid in de ouderenzorg. De discussie wordt gehouden in buurthuis 't Spoortje (Bem- hardkade 40) en begint om 20.15 uur. 11 Kogelvrij yt -7 De 330 auto's van I de politie in de regio Midden Holland krijgen voorlopig nog geen licht gewicht kogelvrije bepant sering. De vijf autoverhuurbedrijven praten al sinds augustus over een vooruitstrevend autover huursysteem. Toen werd nog gedacht aan de introductie van call a car'. In dat systeem kan via een abonnement tegen een aantrekkelijk tarief op elk ge- den gehuurd. 'Huur op maat' gaat verder, omdat in principe een jaarcontract wordt afgeslo ten. Over de tarieven en andere huurvoorwaarden wil iniatief- nemer B. Elshout, manager van Kamsteeg, nog niets vertellen. De vijf autoverhuurbedrijven hebben afgesproken gezamen lijk een publiciteitscampagne te voeren, die pas eind deze maand van start gaat. „Wij den ken dat ons systeem zo uniek is, dat ook de landelijke media be langstelling zullen hebben." Vastenactie over straatkinderen leiden De werkgroepen voor mis sie, ontwikkeling en vrede i van het dekenaat Leiden presenteren op woensdag 26 januari hun vastenactie project in de Bakkerij aan de Oude Rijn 44. Aanvang 20 uur. Centraal staat Colo- 1 nia Piarai, een opvang- en beroepsopleiding voor r straatkinderen in Santa Cruz, Bolivia. Ook de dagopvang voor dak- en 1 thuislozen in de Bakkerij 1 komt aan bod. Met dit - tweelingproject slaan de i werkgroepen een nieuwe f weg in: een project in de Derde Wereld wordt gekop- peld aan een project in Ne- derland. Op deze manier worden twee kanten van dezelfde medaille belicht: de ongelijke verdeling van het goede van de aarde, die t ertoe leidt dat mensen in de u marge van de samenleving j terechtkomen. t Mensen van de Vastenac tie zullen dia's laten zien van Colonia Pirai, dat ze v zelf bezocht hebben. Het Leidse project wordt ter plaatse toegelicht door do- minee A. Dronkers van de hervormde diakonie. In de weken na de presentatie, j1 tot Pasen toe, zullen de MOV-groepen allerlei acti viteiten ontwikkelen om de mensen in de regio Leiden te betrekken bij de situatie van de straatkinderen en de daklozen, om zo geld in te zamelen om beide projec ten te ondersteunen. Inlich tingen: tel. 071-218113 en 01751-12597. Ondoorzichtig Rietveld zegt dat de 'dreiging' van een autovrij centrum pas leiden» 'Wij blijven tegen bouwen langs de Vijf Meilaan'. Grote gele stickers met deze tekst hangen aan lantaarnpalen, stoplichten en bo- in de buurt van de grote kruising Churchilllaan/Vijf Meilaan. De stickers zijn een stil protest dat in grote delen van de componisten- buurt in Leiden Zuid-West steun vindt. De meeste buurtbewoners zijn tegen de komst van vier flats van zeven hoog op het stuk Vijf Meilaan, tussen de Churchilllaan en het Korte Vlietkanaal. Nog meer huizen in Zuid-West betekent minder groen, minder zon en minder privacy. Vinden de bewoners. De gemeente Leiden wil echter koste wat het kost huizen bouwen op deze strook. De woningnood in de stad is groot en de ruimte is schaars, zo verdedigt zij de flats. Woningbouwvereniging De Sleu tels, indiener van het bouwplan, wil liefst zo snel mogelijk beginnen met de bouw van de 120 huizen. Maar hier ligt de ledenvergadering nog dwars. Na twee stemmingen heeft deze nog steeds geen goed keuring gegeven aan de plannen. foto loekzuyderduin Middenstand 'beter laat dan nooit' in actie Tijdenlang bleven ze stil. De 'ernst van de situatie' drong niet tot hen door. Maar nu zijn ze 'klaarwakker'. De Leidse mid denstand vreest met grote vre zen de komst van een autoluwe binnenstad, zoals CDA-wethou- der J. Walenkamp die voorstaat. Tijd voor actie, zegt antiekhan delaar Ron Rietveld. „De bood schap is eerst niet duidelijk overgekomen, vandaar onze la te reactie." Antiekhandelaar Ron Rietveld: „De boodschap was eerst niet duidelijk overgekomen, vandaar onze late reactie. foto hielco kuipers Eil toch zit u opeens verstrikt in een geschil over betaling van de goederen. Nu de tegenpartij al heeft gedreigd met gerechtelijke stappen lijkt goede raad duur. Neem contact op met Teekens Advokaten en laat de specialist in het contractenrecht het gerezen geschil eens goed bekijken. Door ons lidmaatschap van Lawspan International kunt u rekenen op juridische bijstand op Europees niveau. TEEKENS ADVOKATEN al 40 jaar thuis in het recht lid Lawspan International, een associatie van advokaten in de EU Leiderdorp Korolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC, tel. 071 -41 30 21, fa* 071 -41 06 84 Leiden Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG, tal. 071 - 32 27 38, fax 071 - 32 14 21 RUL vergroot marktaandeel De Rijksuniversiteit Leiden lijkt haar marktaandeel te gaan ver groten na jaren van terugval en stagnatie. Van de kleine 27.000 middelbare scholieren die zich in december lieten inschrijven aan een universiteit, koos 9.3 procent voor 'Leiden'. Vorig jaar lag dat percentage nog op 8,5 procent. In aantallen toekomstige stu denten maakt het niet zoveel uit: 2482 tegen 2182. Het totale aantal toekomstige studenten lag vorig jaar namelijk zo'n 2000 hoger, op ruim 29.000. Extra aardig vindt de Leidse universiteit het feit dat maar drie van 13 universiteiten meer studenten lijken binnen te ha len. Naast Leiden zijn dat de Universiteit Twente en de Am sterdamse universiteit.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11