'Hoe moet ik de tijd anders doorbrengen?' EO doet geheimzinnig over eigen milieudrama Rtv show 'Geen toneel, ik toon mijn emoties' VRIJDAG 7 JANUAR11994 8 /RIJC Hiltermann blijft oog houden voor de toestand in de wereld Hij ziet zichzelf als de enige echte buitenland-commentator die Neder land rijk is. Elke zondagmiddag bespreekt hij voor AVRO-radio De toe stand in de wereld. Zijn rubriek zit ingekapseld in AVRO's Radiojour naal, wat hij op zichzelf overigens jammer vindt. Liever had hij een op zichzelf staand programma gehad, los van het Radiojournaal. ,,Ik ga al tijd mijn eigen weg", verklaart mr. Gustavo Bernardo José Hiltermann zich nader. Voor de buitenwacht wil niet weten dat hij over een paar maanden 80 wordt, bevreesd als hij is dat hij dan nergens meer voor gevraagd wordt. Zelf voelt hij er absoluut niets voor om te stoppen. ,,Er gebeuren nog zoveel boeiende dingen op het wereldtoneel." lijke vrijheid die werkelijk uniek Zijn komst als commentator had in eerste instantie een poli tieke achtergrond, vertelt hij. Terug naar 1956. „Een belang rijk jaar. Niet alleen kwamen de Hongaren in opstand, ook was er de Suez-cfisis. Wat zullen we nou beleven, dachten we toen allemaal. Na de bevrijding had den we het land weer opge bouwd, maar opeens dreigde het weer mis te gaan. De men sen waren bang. Zeewaardige jachten werden gecharterd. Ve len vluchtten het land uit. Er bestond in die chaos een grote behoefte aan iemand die kwam uitleggen hoe het allemaal zat, of er opnieuw een oorlog zou uitbreken. Ik was van mening dat er niets zou gebeuren en dat viel natuurlijk in de smaak bij de mensen en de autoriteiten. De Nederlandse regering had in die dagen erg weinig mensen in de buitenlandse dienst." Hiltermann kent zijn zaakjes. Vindt hijzelf ook. trouwens. In zijn jonge jaren vergaarde hij zoveel kennis over culturen, ideologieën en godsdiensten, dat Hiltermann nu nieuwsbe richten zonder moeite kan plaatsen tegen hun geschied kundige achtergrond. Zijn im posante bibliotheek in zijn Am sterdamse grachtenpand is me de zijn referentiekader. Honder den, zo niet duizenden banden over mensen als Churchill, De Gaulle, Montesquieu en vele anderen hebben er een plaats gevonden. Maar ook de Koran en publicaties uit de hindoe wereld liggen paraat om ge raadpleegd te worden. Op grond van zijn deskundig heid aangaande de kwestie Ne- derlands-Indië werd hij ge vraagd hoofdredacteur te wor den van Elseviers Weekblad. Op de redactie was ernstige ver deeldheid ontstaan over de vraag of Indië wel of niet be houden moest blijven voor Ne derland. Hiltermann positio- »J AAPTIMMERS p -w- BI werd op 1 mei I 1914 geboren in Buenos Aires. Hij studeerde economie, indologie en rechten. Promoveren deed Hiltermann in 1972 op een stu die over Oost-Europa en de Duitse deling. Sinds 1934 is hij publicist en journalist. Legio functies heeft Hiltermann in zijn werkzame leven vervuld. Hij was medeoprichter en hoofdredacteur van Ebeviers Weekblad (1946-1952). Hij was eigenaar/directeur van de Haagse Post (1952-1965) en hoofdredacteur van de zesde druk van de Winkler Prins Ency clopedie (de eerste Neder landstalige). Hiltermann do ceerde Internationale Betrek kingen aan de Marine-Staf school, de Luchtmacht-Staf school en het Centrum voor Mi litair Leiderschap. Hij publi ceerde later artikelen over oor logen en militaire en politieke leiders en pockets over de Eu ropese toekomst, het Midden oosten, China en Amerika. „Ik heb me vroeger nooit gereali seerd dal zoveel mensen naar mij luisterden. Maar het heeft me ook nooit geïnteresseerd, die cijfers. Bewust ook, omdat ik me er anders misschien door had laten beïnvloeden. Boven dien: wat zou ik dan hebben moeten veranderen? Ik deed zoals ik vond dat ik het moest doen." Nooit heeft de AVRO enige aanleiding gevonden om hem aan te spreken op een van zijn praatjes ter lengte van tien mi nuten. Hiltermann heeft de af gelopen 37 jaren volledig de vrije hand gehad. „Ze hebben me nooit gevraagd de teksten vantevoren ter inzage te geven. En ik heb ook nooit een aan merking of een reactie gehoord. Ik ga er gewoon iedere week naartoe en heb daar een geeste neerde zich tussen beide stro mingen. „Het lag voor de hand dat ze mij vroegen hoofdredac teur te worden. Ik kende het land en wist dat het voor Neder land te groot was om bijeen te houden. Er was geen sprake van dat wij ons daar konden hand haven." Hiltermann noemt zichzelf één van de TV-pioniers. Hij trok er in de jaren vijftig al met zijn eigen Oostenrijkse camera op uit om een reportage te maken in Zuid-Afrika. „Met camera man Piet van Strien ben ik op Cyprus geweest. En met Piet ter Laag bezocht ik Vietnam." In het najaar van 1967 raakte Hiltermann in opspraak, nadat hij als één van de drie Neder landse journalistieke waarne mers aanwezig was geweest bij de verkiezingen in Vietnam. Waar Henk Neuman (KRO) en Paul van 't Veer (Vrije Volk) kri tische rapporten indienden bij minister Luns, kwam Hilter mann van Elsevier met een ver haal thuis dat beduidend vrien delijker van toonzetting was. „Het lag een beetje voor de hand, die kwestie-Vietnam. Ik had altijd al een afwijkende me ning. De andere twee hadden daar fraude geconstateerd. Maar mijn opvatting was sim pel. Als je zegt: we gaan verkie zingen houden, kan dat wel, maar dan wel op de wijze die voor een ontwikkelingsland normaal is. Er gebeurden na tuurlijk allerlei dingen. Stem bussen raakten zoek, noem maar op. Maar we konden nu eenmaal niet verlangen dat alles er op de Hollandse wijze aan toe zou gaan. Gezegd moet worden dat de verkiezingen op de best denkbare wijze verlie pen. Later heb ik gelijk gekre gen, getuige een artikel in The Economist. Noodlot 'Een spoor van blauw zand' gebaseerd op Brabantse affaire 'S-GRAVELAND Bij de Evangelische Omroep willen ze niet zeggen op welke milieu-affaire in de provincie Noord-Brabant de splinternieu we dramaserie Een spoor van blauw zand is gebaseerd. De EO is namelijk bang voor eventuele juridische gevolgen wanneer de naam wordt genoemd van het chemische bedrijf dat tien jaar geleden cyanide loosde in enke le sloten. De eerste aflevering van Een spoor van blauw zand is mor gen op Nederland 2 te zien van af 21.34 uur. Het is een serie in zes delen met als centraal the ma het milieu. Getoond wordt hoe verontruste burgers van het kastje naar de muur worden ge stuurd door de autoriteiten in hun woonplaats. Aan het begin van iedere aflevering wordt ge meld dut de serie op waar ge beurde feiten berust. „Een historische gebeurte nis". noemt programmatisch directeur Ad de Boer van de EO de start van de serie. „Het is na melijk ons eerste Nederlandsta lige drama. Wij hadden bij de EO geen traditie op dit vlak. In het verleden hebben we wel buitenlandse produkties ge bracht, maar die zijn nu moei lijk te vinden. We willen ons echter, mede op advies van McKinsey, profileren met Ne derlandstalig drama. En wij vin den dit een goede vorm om een evangelische boodschap uit te dragen. Dit werkt beter dan een preek." IDTV nam de produktie on der de hoede. Namens de pro ducent zegt Anton Smit: „Dit is de vijfde dramaserie die we ma ken. Wij werken graag op basis van actualiteit en realiteit voor een zo breed mogelijk publiek. In Een spoor van blauw zand zijn de ware gebeurtenissen dramatisch ingekleurd en zijn de personen en instellingen fic tief." Blauwzuur Het begin milieudrama begint met de dood van twee koeien. Ook het hondje van loop Keizer (gespeeld door Niek Pancras) bezwijkt. Later blijkt dat de die ren zijn gestorven door vergifti ging met blauwzuur, dat in het slootwater is terechtgekomen. De bewoners vermoeden dat het bedrijf Jaba chemicaliën loost, maar ze vinden noch bij gemeente noch bij politie ge hoor. Alleen de medewerker van de milieubeweging, Mare Niewint (Marcel Musters), neemt hen serieus. Gezamenlijk trekken ze ten strijde en stuiten zij op een corrupte burgemees ter en op een crimineel netwerk rond het bedrijf Jaba. De rol van de bescheten ambtenaar Henk den Besten wordt fraai vertolkt door Henk van Ulsen. Producent IDTV heeft zich gebaseerd op de dossiers van de milieubeweging van Noord- Brabant. Feiten en data zijn ge trouw aan de werkelijkheid. „De gebeurtenissen speelden zich ergens in Noord-Brabant af, maar we hebben met de EO af spraken gemaakt over de be scherming van de privacy van debetrokkenen." De Boer (EO): „Wij hebben absoluut geen behoefte verwik keld te raken in juridische pro cedures. En wij vinden ook dat het er niet toe doet waar het ge beurd is. Het gaat om zaken die ook elders gebeurd zijn en mis schien nog wel gebeuren." De Stuyvesant Travel-equipe klaar voor vertrek. Links presentator Ben van der Burg. Ben van der Burg schuwt gladde presentatie CLOSE UP Gerard van Putten" den te verrassen. „Als je het vak lange jaren hebt uitgeoefend, gebeurt er niet veel meer waar je van opkijkt. Het aantal moge lijkheden is toch vrij beperkt." Dat Joegoslavië uiteenspatte, acht hij niet meer dan logisch. Uiteindelijk ging het om een kunstmatige staat, bijeengehou den door het genie van Tito. Niks geloof in de macht van ideologieën. Enkel de macht van het getal telt en het noodlot. „De Grieken zeiden het al: het mensdom is belast door het noodlot. Er staan altijd noodlot ten tegenover elkaar. Je kunt er dan cynisch van zeggen: laat ze mekaar dan maar doodslaan. Maar ik vind dat je toch moet blijven proberen oplossingen te vinden." Nederland heeft geen com mentatoren-cultuur. Anders dan in de Verenigde Staten of Engeland. Dagelijks geniet Hil termann van de discussiepro gramma's op CNN. „Nederlan ders zijn altijd neutraal geble ven. Kooplieden die zich liever niet met politiek bemoeien. En als we ons ergens mee bemoei en, wordt dit gauw te overdre ven, dan worden we onderwij zers en dominees." „Ik houd mij op de hoogte door goede dagbladen te lezen. En ik luister naar radio-uitzen dingen, maar dan niet de Ne derlandse. CNN. wie kan daar tegenop?! Hoewel het materiaal van CNN in zekere zin ook be- driegelijk is, hoor. Iedereen zal je deels voor de gek houden. Daarom moet je alle journalis ten achterdocht, achterdocht en nog 'ns achterdocht inprenten. Ik vind het nog steeds boeiend wat er gebeurt. Wat heb ik de laatste jaren al niet mogen mee maken! Mensen als Gorbatsjov en Jeltsin. Dat zijn toch feno menen. En de overwinning van het NAVO-bondgenootschap zonder dat er één schot is ge lost! Het wordt een tic. dit werk. Ik zou trouwens niet weten hoe ik mijn tijd anders moet door brengen... Maar ik heb ook mijn boeken natuurlijk nog. Ik ben bezig met een trilogie over de wereldoorlogen en een per soonlijke visie op Europa." Ter informatie, de werktitel luidt: De kijk op zijn tijd. door GBJ. Overtuigd van het belang van zijn werk, voegt hij eraan toe: „Als wij journalisten dit niet doen: dan leven de burgers als blinden in hun eigen wereld." HILVERSUM LEO VAN GELDEREN Scène uit EO's milieudrama 'Een spoor v Naar eigen zeggen had Ben van der Burg het nooit eerder zo druk als nu. De voormalige top- schaatser studeert Nederlands, maar kan amper de tijd vinden om colleges te volgen. Zijn werk als presentator van verschillende televisie-program- ma's neemt hem volledig in beslag. Met name zijn aandeel in het Veronica-vierluik over de Peter Stuyvesant Travel Odyssee is aanzienlijk. In een oud Catalina-watervliegtuig zwierf hij, geheel in de geest van de Griekse held Odyssee, met een aantal kandidaten de halve wereld over. Van der Burg legt uit waar het in zijn program ma om gaat: „Via een oproep in een aantal dag bladen, begin vorig jaar, kon men zich inschrijven voor één van de vier etappes met de Catalina. Hetzelfde is gebeurd in Frankrijk. Zowel hier als in Frankrijk kwamen echt duizenden aanmeldin gen binnen. Kandidaten zijn door de organisatie en door mij erop getest of ze behoorlijk konden improviseren en snel beslissingen konden ne- Met het enthousiasme dat hem zo eigen is, ver telt Van der Burg hoe hij bij het programma te recht is gekomen: „Aan het begin van dit jaar bel de Hein Vergeer me. Mensen van Stuyvesant Travel hadden hem gevraagd mij te benaderen. Hein vroeg of ik tussen 14 mei en 19 juni weg kon. Moet je nagaan, ik was voor een TROS-pro- gramma nauwelijks terug uit Venezuela. Toch heb ik deze kans met beide handen aangegrepen. Ach, studeren kan altijd nog." Niet alleen het reizen vindt Van der Burg een uitdaging, ook het presenteren van een program ma als Peter Odyssee noemt hij een groot avon tuur. „We hadden met die Catalina ook gewoon van A naar B kunnen vliegen. Je doet je verhaaltje en klaar is Kees. Maar dat stelt niet zoveel voor. In deze opzet waren er per etappe steeds twee Ne derlandse en twee Franse deelnemers aan boord. Omdat de Catalina overal kan landen, zijn we op de meest fantastische plekjes geweest. En op die plekken moesten beide teams dan verschillende opdrachten uitvoeren. Er werd in vier etappes ge vlogen en zo zijn er ook vier programma's ont staan, die prestatie en informatie combineren. En ik ben steeds de bindende factor in het geheel." Het uit de Tweede Wereldoorlog stammende watervliegtuig bracht Van der Burg en zijn deel nemers onder andere op de Kaapverdische eilan den. de Britse Maagdeneilanden, in New York en in Reykjavik. Een reis die niet alleen van de deel nemers veel improvisatie vroeg, maar ook van de presentator. „Het wordt uitgezonden zoals het is opgeno men. Dus ook de versprekingen staan er op. Maar dat vind ik niet erg. Het maakt het programma ook wat losser. Want waarom moet een presenta tie altijd gladjes zijn? Dan hadden ze mij niet moeten nemen. Ik speel geen toneel, maar durf ook mijn eigen emoties te tonen. Toen we weg gingen van Schiphol was het heel slecht weer. En we vlogen zo laag dat ik de koeien in de wei kon zien poepen. Ik had echt zoiets van: waar ben ik aan begonnen? Ik voelde me ziek en was bang. Ja, bang. En dat mogen de kijkers best zien." 30 januari tel- Felice Damiano: snel een Booby Trap-zak c dan gauw de grens overzetten. Het komisch verdriet van België Het komisch verdriet van België presenteerde zich dinsdagavond in volle omvang op het tweede net van de Nederlandse televisie. De introductie deed al het ergste vrezen: „Jullie ouders weten nog precies wat ze deden toen Kennedy werd vermoord. Jullie zullen later de dag herinneren dat Booby Trap voor het eerst op de buis kwam." Nou, Dré Steemans, vergeet het maar! Het is de tragiek van Steemans dat hij leuk denkt te zijn, zodra hij wegkruipt achter zijn schuilnaam Felice Damiano. Bij onze beste, brave Zui derburen schijnt hij nogal wat lachers op z'n hand te hebben. Maar dat hoeft op zich niet zo veel te zeggen, omdat menige Vlaming nog altijd kan schuddebuiken om een mop met een baard ter lengte van Pierre Kartner over d'n Ollander die voor den ganse familie een glas Spa bestelt met graag vijf rietjes. Vocalist Will Tura heeft ooit uit pure wanhoop een liedje ge zongen over de Nederlandse ontoegankelijkheid ten opzichte van Belgische artiesten. Tal van artistiek min of meer begaaf de beroemdheden uit Vlaanderenland flirten noordwaarts in de hoop hun kunsten ook nog eens op podia hier te lande te mogen vertonen. Slechts een enkeling (Raymond van 't Groe- newoud, Urbanus en Bart Peeters) werd die gelegenheid ge gund, de rest moest genoegen nemen met hun gekendheidin de wijde periferie van St. Job in het Goor, Jezuseik, Steenok- kerzeel en Scherpenheuvel. Hollandse arrogantie? Maar dan in elk geval niet bij Veronica. Voor degene die denkt dat de kans op een rit naar het Hilver- sumse tot nul is gereduceerd, is er altijd nog de omroep waar ze zelfs de 80-jarigen onder de kijkers tutoyeren. Smaak is bij de VOO nu eenmaal een kwestie van ondergeschikt belang. En zo geviel het dus dat Felice Damiano dinsdag op de Ne derlandse kijker werd losgelaten. Gelijk een zichzelf over schreeuwende standwerker stond hij ruim drie kwartier zijn inferieure waar aan de man te brengen: hevig gesticulerend, het bolle gezicht sporadisch uit een potsierlijke grimas. Felice Damiano weet zich geruggesteund door een panel van drie lolbroeken, die blijkbaar het bewijs willen leveren dat hu mor niet tot het Hollandse cultuurbezit behoort. Hun namen doen er weinig toe, maar ze heten Willem Gülcher, Anouk Broersma en Bert Apeldoorn. Snel vergeten maar! Wat houdt Booby Trap trouwens in? Los van vele plattitudes weinig meer dan geplaagden een uitgelezen mogelijkheid bieden om plaaggeesten terug te pakken. Als het aan het team van Booby Trap ligt, wacht met name de geinponems die pogen de leukste thuis te zijn door grappen te maken ten koste van anderen moeilijke tijden. Opscheppërs zullen er trouwens evenzeer van lusten. Wie er schoon genoeg van heeft elke dag thuis te moeten uitleggen dat het eerlijk waar weer die ene collega was die dat condoom tersluiks in de zak van het colbertje stopte, kan nu revanche nemen. Even een brief schrijven naar Veronica en het team van Booby Trap doet de rest. Reken maar dat de practical joker dan bij z'n pietje wordt gepakt, zoals Felice Damiano het uitdrukt. Of in het ergste geval een kloot afgerukt, om Felice's idioom nog maar eens te gebruiken. De eerste aflevering van Booby Trap leerde dat het type-grap penmaker met een voorliefde voor condooms in andermans zakken stoppen als volgt wórdt afgestraft. Onder vermelding van naam en toenaam van de persoon in kwestie adviseerde het panel de briefschrijvers hem een kapotje van olifanten- maat over z'n hoofd te trekken: „Dan staat hij pas echt voor lui." Uitgelachen? Al bijgekomen? Er komt nog meer. Behandeld werd bijvoorbeeld ook de brief van een stel kantoorklerken, dat zich al enige tijd geterroriseerd voelt door een collega met een manische voorliefde voor RTL's spelshow Het Rad van Fortuin. Onder de baas z'n tijd, zo luidde de klacht, zit de man maar te wauwelen over de benen van Leontien en over het gestuntel van de kandidaten. Er wordt wat geleden op de werkvloer. Het panel van Booby Trap bedacht een afstraffing, die zo werd beloofd, de man lang zal heugen. De buurtgenoten van de Rad van Fortuin-freakkunnen binnenkort een Rad van Fortuin-spel tegemoet zien en dan kunnen ze genood of on genood bij de man op bezoek om het spel te spelen. Dan zal meneer het voortaan wel uit zijn hoofd laten om ooit nog een woord vuil te maken aan het Rad van Fortuin. De verborgen camera is stand byvoor pestkoppen en blaas kaken van het ergste soort. Verborgen camera? Inderdaad. Onderhand leek alles en iedereen in dit land er toch al eens ingeluisd door Poets, Banana Split, Gaan met die Banaan en De Leukste thuis, maar nee. Ook de Booby Trappers trekken nu het camouflagepak aan om de argeloze te bespieden, ver moedelijk onder het motto: „Waar staat geschreven dat we origineel moeten zijn?" De candid camera van Booby Trap betrapte op verzoek van twee briefschrijvers een besnorde zachte G, die er prat op gaat over superzaad te beschikken. Naar eigen zeggen had hij maar vier keer moeten vrijen om drie kinderen te verwekken. Een voluptueuze commentaarstem van het merk-Veronica stelde hem als volgt te kijk: „Zelfs met een stofzuigerslang om z'n loeris blijft hij een gevaar voor de werkster." Reden genoeg voor het Booby Trap-team om doktertje te spe len. De zaadschieter werd opgeroepen voor een keuring. En wat bleek? In zijn urine was een overdosis aan spermatozo ïden gevonden. Niet iets om je ongerust over te maken. Inte gendeel, zo werd de man gerustgesteld, er was veel vraag naar sperma van deze kwaliteit en vandaar de oproep. Op zijn beurt kreeg de besnorde zachte G dollartekens in z'n ogen. Hij verklaarde zich best bereid om naar Amerika te gaan om daar een buisje te vullen. De voluptueuze commentaarstem van het merk-Veronica: „Het is net Dagobert Ruk, Frank}' goes to Hollywood." Helaas voor Frank, hij ging niet. Frank was bij z'n pietje ge pakt, maar was nog wel zo sportief naar de studio te komen. „En hier is onze superzaadkampioen, whoehoe", bulderde op zijn beurt Felice, die het zich levendig kon voorstellen dat Frank de volgende dag niet over straat durfde te lopen. „Daarom krijg je van ons de Booby Trap-zak om over je hoofd te trekken. En nog een klein Booby Trap-zakje voor je weet wel." Onderbroekenlol krijgt. Nog vijf afleveringen met Booby trap-zak de schaamlap spontaan een kleur dan kan Felice Damiano, al dan niet ;r het hoofd, de grens over gezet wor den. En misschien dat er ook nog ergens een vriendelijke rei nigingsambtenaar te vinden is om die zakken van het panel mee te nemen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8