1 Rechten kinderen ernstig geschonden Buitenland President Mexico overweegt gratie voor opstandelingen 1 Europese reis Clinton gaat zoals gepland door Ghana bestookt Togolese leger Rivièra schudt onder watergeweld Israël laat Palestijnse gevangenen vandaag vrij Terugtrekken blauwhelmen logisch gevolg Bosnië-politiek i/RIJDAG 7 JANUARI 1994 Man van 433 kilo dood: muur eruit rf Brisbane Om het 433 kilo wegende dode lichaam van de Austra- liër Kenneth Lacey naar buiten te krijgen, moest in het Australi- I sche Crows Nest een deel van een muur worden gesloopt. Er 4 was geen andere mogelijkheid om de man uit zijn woning te ffen krijgen. In totaal moesten er 13 personen aan te pas komen om het lijk te dragen. De man stierf aan een hartstilstand. Kacey werd regelmatig door een medisch team gewogen op een goede renweegschaal van een nabijgelegen station. -er Kanaaltunnel geeft chauffeurs gratis eten den haag Vrachtwagenchauffeurs die vanaf maart de oversteek tussen Frankrijk en Engeland maken via de Kanaaltunnel, wor den in de watten gelegd. Om de chauffeurs te stimuleren van de tunnel gebruik te maken, hoeven ze tijdens de treinrit niet in de cabines van hun wagen te blijven, maar mogen ze zich verpozen in comfortabele passagierscompartimenten. Daar krijgen ze een gratis maaltijd uit de internationale keuken opgediend. Gezochte activist verstopt zich 24 jaar Chicago Een door de politie gezochte Amerikaanse politieke activist die zich 24 jaar lang schuil hield, gaf zich gisteren over. Jeffrey Powell dook in mei 1970 onder, nadat hij had deelgeno men aan een uit de hand gelopen anti-Vietnam demonstratie. De toen 19-jarige jongeman zou een agent hebben geslagen. Po well kreeg alsnog 18 maanden voorwaardelijke celstraf en een geldboete van 1.000 gulden. Tientallen doden bij rellen Guinee conakry» Bij etnische rellen in het zuiden van de Westafrikaan- se staat Guinee zijn zeker 30 mensen omgekomen. De Toma's en de Koniankes raakten met elkaar slaags. De Toma's, voor het merendeel boeren, klagen dat de Koniankes een overheersende rol spelen in het land. Het bij de omstreden verkiezingen van vo rige maand herkozen staatshoofd Lansana Conté wordt voorna melijk gesteund door de Toma's; oppositieleider Alpha Conde is populair bij de Koniankes. Jongetje vast in wasmachine bremen De brandweer van Bremen heeft gisteren met slijpma chine en betonschaar een 10-jarig jongetje uit een wasmachine bevrijd. Het jongetje was tijdens het spelen op de wasmachine geklommen en zo ongelukkig in de trommel gevallen dat hij klemvast kwam te zitten. Op het moment dat de brandweerlie den arriveerden stak alleen het hoofd van het jongetje uit de wasmachine; benen, armen, borst en buik zaten vast. Tien doden bij vliegtuigongeluk VS fort drum Een ongeluk met een tweemotorig vliegtuig in Flori da heeft aan alle 10 inzittenden het leven gekost. De Beechcraft King Air sloeg woensdag te pletter op een tweebaansweg ten noorden van Fort Drum. De piloot had problemen gemeld aan de verkeerstoren van het vliegveld in Okeechobee, maar haalde de landingsbaan niet. Na de crash vloog het toestel in brand. Leden APLA opgepakt wegens aanslag Johannesburg» De Zuidafrikaanse politie heeft gisterochtend twee leden van het radicale Azaniaans Volksbevrijdingsleger (APLA) opgepakt op verdenking van betrokkenheid bij de aan slag, vorige week, op een café in Kaapstad. Bij de aanslag vielen 4 doden en 5 gewonden. Later op de dag de arresteerden de po litie samen met het leger in het woonoord Guguletu bij Kaapstad nogmaals 9 personen. ii|j|«SAN CRISTOBAL DE LAS CASAS DPA/AFP/Rtr V\E President Carlos Salinas de Gor- )tari van Mexico heeft gisteren verklaard dat de regering am nestie overweegt voor een deel van de Indianen die in de zui-„ ZDSdelijke staat Chiapas in opstand ^■^3 zijn gekomen. Tegelijk heeft hij ür i. n' de leiders van de opstand ervan Ig beschuldigd ,,de naam van By Mexico in diskrediet te bren- jgen". 'r 0r1 Salinas zei dat „mensen die |v-nn geweld hun beroep maken, Mexicanen en buitenlanders", de gewapende opstand in Chia pas hebben ontketend. In een toespraak voor radio en televisie zei hij dat het conflict tot uit barsting is gekomen ondanks „grote financiële inspanningen" ——van de regering om „achterlijk heid en armoede" in dat deel ^^van het land te verhelpen. Palestijnen en Israëli's lossen samen roof op Een klein, maar veelbeteke nend stapje op de weg naar vrede in het Midden-Oosten. Gisteren hielden een PLO- vertegenwoordiger en de Is raëlische militaire gouver neur gezamenlijk supervisie over de opgraving van 650.000 gulden, die bankro vers tien dagen geleden had den buitgemaakt bij een overval op een geldtransport. Twintig pas opgeleide Pales tijnse politieagenten waren betrokken bij het onderzoek naar de zaak en hebben vier verdachten aan de Israëli sche politie overgedragen. „Wij hebben geen gevange nissen om de dieven in te stoppen, dus hebben we ze aan de Israëlische politie overgedragen", zei dr. Tha- bet Thabet, PLO-functionaris in Tulkarem op de Westelijke Jordaanoever. 0 bloemendaal correspondent De onderhandelingen zijn en- •kele weken opgehouden door meningsverschillen over de af loop van een vergadering van de Palestijns-Israëlische stuur groep in Cairo, vorige maand. Israël wilde alleen verder praten op basis van de 'Cairo-overeen- komst'. De PLO meende dat er in Cairo niet meer dan een ont- werp-document was opgesteld en voorzitter Yasser Arafat drong aan op een aantal wijzi gingen. De Israëlische minister Peres (buitenlandse zaken) en PLO- tophandelaar Abu-Mazen pu bliceerden gisteren een verkla ring waarin de partijen aankon digen de Taba-onderhandelin- gen te hervatten „op basis van de principeverklaring en de in Cairo gemaakte afspraken". De principeverklaring is de over eenkomst over Palestijns zelfbe stuur die Israël en de PLO in september in Washington heb ben ondertekend. Peres om schreef de tekst van de gisteren uitgegeven verklaring als „een overwinning voor geen van de partijen, maar wel voor de vre de". Amnesty: Redt kinderen uit handen van folteraars en beiden Kinderen zijn het slachtoffer van de meest grove schen dingen van de mensenrechten. Dat heeft de mensen rechtenorganisatie Amnesty International vanmorgen in een communiqué laten weten. Kinderen zijn volgens de organisatie vaak het slachtoffer van politieke moorden, verkrachtingen en verdwijningen. Amnesty dringt er bij regeringen op aan kinderen te redden uit handen van „cipiers, moordenaars, folteraars en beulen". Bill Clinton met zijn moeder Virginia Kelley. Zij overleed gisteren en wordt zaterdag begraven. foto afp» tim clary mogelijk afwerken. Hooguit zal de president enkele sociale ver plichtingen laten schieten. Ger- gen: „Het spreekt voor zich dat hij minder opgewekt is dan ge woonlijk, maar dat zal geen in vloed hebben op de top." Clin ton zegde gisteren wel een rede in Milwaukee over zijn buiten lands beleid af. Zijn tekst werd uitgesproken door vice-presi dent Al Gore. Clintons moeder Virginia Kel ley, die woensdagnacht onver wacht in haar huis in Hot Springs in Arkansas overleed, wordt morgen begraven. Direct daarna vertrekt de president via Washington naar Europa. Vier jaar nadat de Verenigde Naties de Conventie van de Rechten van het Kind opstel den, zijn kinderen nog steeds het slachtoffer van elke denkba re schending van de mensen rechten, aldus Amnesty. Vorig jaar heeft de organisatie tot 50 keer toe stappen ondernomen om kinderen die in gevaar ver keerden te helpen. In sommige gevallen worden kinderen vervolgd als drukmid del op hun ouders, om deze op die manier te dwingen een be kentenis af te leggen of hun ver zet tegen de overheid op te ge ven. Ook zijn kinderen vaak zelf het doelwit, bijvoorbeeld omdat ze lid zijn van een vervolgde et nische minderheid. Soms worden kinderen sim pelweg afgeslacht omdat men ze lastig vindt, zoals Braziliaan se en Colombiaanse straatkin deren overkomt. Zo zijn er in Colombia in 1991 zeker 2.800 kinderen vermoord. Doodses kaders schuimen de nachtelijke straten van Zuidamerikaanse metropolen af om ze van daklo ze „sociaal ongewenste en cri minele" kinderen te ontdoen. De thuisloze kinderen stelen om te overleven en berokkenen daardoor schade aan bedrijven, die in sommige gevallen de doodseskaders steunen. Vol gens Amnesty worden veel van deze troepen gevormd uit leden washington hans de bruijn correspondent De plotselinge dood van zijn moeder zal nauwelijks invloed hebben op de Europese reis die de Amerikaanse president Clin ton dit weekeinde begint. Vol gens het Witte Huis vertrekt Clinton zoals gepland morgen naar Europa, voor het bijwonen van de NAVO-top in Brussel op maandag en zijn topontmoe ting met de Russische president Jeltsin op woensdag en donder dag in Moskou. Volgens Clintons naaste advi seur David Gergen zal Clinton het geplande programma zoveel Volgens de regering, maar ook volgens oogge tuigen, zouden de ongeveer 100 opstandelingen uit Ghana de grens overgestoken zijn. Politieke waarnemers gaan ook uit van muitende soldaten. Sommige strijders zouden hun toevlucht hebben gezocht in woningen, of de bewoners dat nu wil den of niet. Veiligheidstroepen kammen de stad uit op zoek naar de rebellen. Gisteren besloten president Eyadema en pre mier Joseph Kokou Koffigoh om de op 23 januari geplande parlementsverkiezingen twee weken uit te stellen. Zij noemden vertragingen bij de ver spreiding van de stembiljetten als motief. De op positie pleit al langere tijd voor een verschuiving van de eerste democratische verkiezingen in het land om zich beter te kunnen voorbereiden. Legereenheden van de Westafrikaanse staat Togo worden sinds enkele dagen beschoten vanuit het aangrenzende Ghana. Dat heeft de regering in de hoofdstad Lomé vanochtend verklaard. De minis ter van buitenlandse zaken riep de Ghanese rege ring op om in te grijpen. Voor de hoofdstad geldt een nachtelijk uit gaansverbod sinds een groep bewapende man nen woensdagnacht probeerde de president van Togo, Gnassingbé Eyadema, af te zetten. Bij de gevechten rond de belangrijkste kazerne van Lo mé, waarin oud-generaal Eyadema een residentie heeft, kwamen minstens 40 personen om het le- Maar tegelijk maakte hij een verzoenend gebaar door de mo gelijkheid van gratie niet uit te sluiten. „Wij zullen proberen lankmoedig te zijn. Wij overwe gen zelfs gratie te verlenen aan hen die, uit wanhoop, misleid zijn of gedwongen werden mee te doen, en die nu ophouden met hun gewelddadige gedrag", aldus de president. De opstand, die Salinas be schreef als „een pijnlijke klap voor Chiapas en voor het hart van alle Mexicanen", heeft tot dusver zeker 102 mensenlevens geëist. Maar bronnen binnen de Rooms-Katholieke Kerk spreken van 400 doden. De opstandige Indianen, die zich het Zapatista Nationaal Bevrijdingsleger noe men, begonnen hun actie op .nieuwjaarsdag. De Zapatistas eisen een verbetering van de ar moedige situatie waarin zij zich al jaren bevinden. Israël laat vandaag 101 Palestijnse gevangenen vrij. Het besluit is I aangekondigd als een vertrouwenwekkende maatregel aan de vooravond van nieuwe onderhandelingen. Maandag hervatten delegaties van Israël en de PLO in het Egyptische Taba hun over leg over Palestijns zelfbestuur in de Gazastrook en Jericho. van officiële veiligheidsdien- In enkele landen geschiedt het doden van kinderen binnen een wettelijk kader. De doodstraf kan op kinderen wor den toegepast in bijvoorbeeld Bangladesh, Irak, Pakistan en de Verenigde Staten. Het afgelo pen jaar zijn in de VS vier min derjarige delinquenten geëxe cuteerd. een recordaantal vol gens Amnesty. De meesten van de 29 jeugdige ter dood veroor deelden in de VS. werden licha melijk of geestelijk misbruikt, zijn achterlijk en komen uit de armste bevolkingsgroepen, veelal etnische minderheden. Dat kinderen ook slachtoffer zijn van politieke moorden en verdwijningen, maakt Amnesty duidelijk met het voorbeeld van het Bosnische meisje Mirsada. Zij werd met haar zus en enkele vriendinnen gearresteerd door Servische soldaten. Ze werden gevangen gezet in een voorma lig hotel en verkracht. Alle meis jes werden daarna vrijgelaten, behalve Mirsada. Van haar is niets mi Liefde maakt soms wel eens een beetje doof haar vriend enkele dagen doof ge weest. De Irsaëlische krant Jediot Acharonot meldde gis teren dat haar vriend „een sterk zuigende kus" op haar rechteroor had gedrukt. Pas nadat zij verscheidene dagen in het ziekenhuis had door gebracht, was haar gedeelte lijke doofheid verdwenen. Volgens de behandelend arts is het gehoorverlies ver oorzaakt door een „akoesti sche aanslag op het trom melvlies. die overeenkwam met een reusachtige explo sie". Bovendien zorgde de zoen voor een plotselinge verandering van de lucht druk binnen het gehooror gaan. Het meisje heeft geluk gehad dat haar trommelvlies niet is gescheurd en dat haar gehoor is teruggekeerd, zei de arts. cassis Een golf beukt tegen de kade van de haven in het kustpiaatsje Cassis aan de Franse Rivièra. Enorme windstoten veroorzaakten gisteren golven van 10 tot 15 meter hoog. Tien tallen boten zijn als gevolg van het slechte weer losgeslagen. Branden jagen vele Australiërs hun huizen uit Bosbranden hebben vandaag grote delen van de Australische deelstaat Nieuw Zuid-Wales in hun greep gekregen en duizen den mensen op de vlucht ge- Jaagd. Op wat nu al „zwarte vrijdag" wordt genoemd, werden meer dan 130 vuurhaarden geteld langs de 1.200 kilometer lange kustlijn van Nieuw Zuid-Wales. In de buurt van Wyong gingen huizen in vlammen op en ook het noorden van Sydney viel ten prooi aan de vlammen. Duizen den mensen werden geëvacu eerd. De brandweer en het leger hadden gisteren de strijd tegen het vuur al opgegeven om zich De bosbranden worden aange wakkerd door de aanhoudende harde wind. Drie mensen zijn omgekomen, onder wie twee le den van de vrijwillige brand- Duitse diplomaat opgepakt wegens spionage ex-DDR KARLSRUHE Rtr/AFP Een Duitse ambassadeur is ge arresteerd op verdenking van spionage voor het voormalige Oost-Duitsland tijdens de Kou de Oorlog. Dat heeft het open baar ministerie in de Duitse stad Karlsruhe gisteren meege deeld. Volgens de Duitse krant BildZeitung gaat het om de ver tegenwoordiger in Gabon, Rai- ner Müller. Justitie heeft echter alleen bekend gemaakt dat het een ambassadeur in een Afri kaanse land betreft. Voor zover bekend is het de eerste keer dat een Duitse di plomaat wordt gearresteerd op verdenking van spionage voor het voormalige Oost-Duitsland. De man wordt ervan beschul digd in de jaren '70 als geheim agent te hebben gewerkt voor de Stasi, de Oostduitse staats veiligheidsdienst. Volgens Justitie heeft de ver dachte vertrouwelijke informa tie aan de Stasi doorgespeeld vanuit diverse diplomatieke posten. Daaronder zijn het con sulaat in Rio de Janeiro, de Duitse ambassade in Senegal en het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn. correspondent Dat hem in Sarajevo geen 'normale opdracht' wachtte, wist Francis Bri- quemont ook wel toen hij vorig jaar juni het bevel op zich nam over de 10.000 VN-blauwhelmen in Bosnië- Hercegovina. Dat de wereld hem zó in de steek zou laten en zou blijven zwalken tussen heldhaftige retoriek en halfhartige daden, had de 59-jari- ge Belgische officier niet verwacht. Briquemonts verzoek om voortijdig van het VN-commando te worden ont heven, staat officieel los van de frustre rende ervaringen te velde. Maar de te rugkeer van de luitenant-generaal is er niet minder symbolisch door. Wanneer in de lente de burgeroorlog weer in alle hevigheid losbrandt, zal de roep om al le blauwhelmen terug te halen steeds luider klinken. Een smadelijke aftocht, die de VN aan zichzelf te wijten heb ben. „Als onze opdracht er alleen maar uit bestaat om de bevolking te laten over leven en de strijdende partijen toe te laten verder te blijven vechten, dan ben ik er niet zeker van of dit wel een normale opdracht is", zei een aange slagen Briquemont al in november. Dat honderdduizenden mensen van de hongerdood zijn gered door de VN- voedselkonvooien, is zonder meer een grote verdienste. Maar het idee dat de VN-aanwezigheid kalmerend zou wer ken op de vechtende Serviërs, Kroaten en moslims en wellicht zelfs de weg zou kunnen bereiden naar vrede, bleek al snel een illusie. Het is tegen deze achtergrond dat zich een kentering voltrekt in de wereldwij de discussie over de aanpak van de Balkanoorlog. In de kakafonie van in ternationalehoogwaardigheidsbekle ders, die afwisselend en door elkaar heen dreigende en sussende taal spre ken, wint het idee terrein om de blauwhelmen maar helemaal uit het oorlogsgebied terug te trekken. De we reldgemeenschap komt daarmee op merkelijk dicht bij het instinctieve 'hek erom heen en uit In ten fikken'. Tot voor kort gold dit als het onuit spreekbare toppunt van cynisme. De Nederlandse minister Kooijmans (bui tenlandse zaken) noemde de discussie over een VN-terugtocht drie weken ge leden verontwaardigd „volstrekt mis plaatst". Maar in andere landen die een grote bijdrage leveren aan de VN- operatie, lijken de geesten er langzaam rijp voor te worden. De Franse minister Léotard (defensie), die de discussie vlak voor Kerst aan zwengelde. heeft bijval gekregen van Groot-Brittannië, België en Spanje. De ze week sloot Ottawa zich bij deze lan den aan, nadat dronken leden van een Servische militie schietend Canadese blauwhelmen intimideerden en een soldaat doodden. Ook de Deense rege ring heeft nmiddels laten weten de aanwezigheid van haar blauwhelmen in Bosnië „principieel te overdenken". Over terugtrekking werd niet direct ge sproken. Wel zei de Deense minister Petersen (buitenlandse zaken) dat „op het ogenblik niets positiefs over de toe stand valt te zeggen". De taak van de 10.000 blauwhelmen in Bosnië is vrijwel geheel humanitair. Ze moeten zorgen voor een veilige door tocht van de konvooien met voedsel en medicamenten door het oorlogsge bied. Daarnaast moeten ze de zes 'vei ligheidszones' bewaken die de VN vo rig voorjaar instelden. In een toestand van permamente oorlog blijkt dat een bijna onmogelijke en frustrerende op- Alle drie de partijen gebruiken de blauwhelmen en de hulp als wapen: de moslims van meet af aan om door inci denten een internationale interventie uit te lokken; de Serviërs en Kroaten om steden uit te hongeren. Vorig jaar moesten de VN-ers in Sarajevo met le de ogen toezien hoe Servische milities één van hun pantservoertuigen tegen hielden en de inzittende, een hoge moslim-politicus, in koelen bloede ver moordden. De VN hebben met 14.000 blauwhel men in Kroatië de oorlog om Krajina bezworen zonder vrede te brengen. In Bosnië lukt het zelfs niet de vrede te bezweren. Dat hebben de Verenigde Naties aan zichzelf te danken. Temid den van het oorlogsgeweld en bewust van de eigen bescheiden krachten, had het de VN niet misstaan zich te beper ken tot humanitaire hulp. Maar veel westerse politici vonden dat er met meer pretenties opgetreden moest worden, en zij probeerden de blauw helmen als politiek breekijzer te ge bruiken. De Serviërs bonden na de instelling van het vliegverbod en het dreigement de Servische stellingen bij Sarajevo te bombarderen in eerste instantie tel kens even in. Ze bleken wel degelijk bang voor daadkrachtige internationa le acties en vreesden een uitbreiding van de VN-legermacht voor de be scherming van de veiligheidszones en de konvooien. Maar ze ontdekten al snel dat het Westen een papieren tijger was. omdat het geen enkele keer de daad bij het woord voegde. De 7500 extra soldaten voor de veilig heidszones kwamen er nooit, Amerika weigerde blauwhelmen te sturen, de NAVO-straaljagers bleven rondjes cir kelen. aangevallen blauwhelmen scho ten nauwelijks terug. In één van zijn afscheidsinterviews zei Briquemont deze week dat de humai- taire hulp toch voortgezet moet wor den. Daarvoor lijkt het nu te laat. I let Westen heeft zelf de geloofwaardigheid x.mclcW in Bosnië uitgehold en de westerse inbreng is weinig meer dan een doekje voor net bloeden voor een verscheurd internationaal geweten. Wanneer de ergste TV-beelden van de hongerwinter voorbij zijn en de lente- offensieven losbarsten, zal de conclusie zich snel opdringen dat de operatie- Bosnie zinloos aan het worden is.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5