Meer illegale kinderen in hun eentje op Schiphol 'Waterschade mogelijk te verhalen' Binnenland Dales niet onder indruk van 'gezeur' politiechefs Protest in Rotterdamse haven Man pleegde jarenlang incest met zes dochters Voor miljoenen aan valse loten gevonden Aantal arbeidsongeschikte leraren daalt met kwart Geen bewakers meer met prinsen mee op reis 'Politici trekken zich weinig aan van kiezers' Kosto test spierkracht RIJDAG 7 JANUAR11994 regel n mei hoort Jeder kkrinj ppro briel eldinj dorp Man die meisje doodsloeg in beroep amsterdam De 34-jarige Amsterdammer die in maart vorig jaar in de Amsterdamse Vrolikstraat een 12-jarig meisje doodsloeg met een tafelpoot, gaat in hoger beroep. Hij is vorig jaar tot twaalf jaar cel en TBS veroordeeld. Het Pieter Baan Centrum (PBC) noemde de man 'sterk verminderd toerekeningsvatbaar'. De advocaat van de Amsterdammer trekt die conclusie in twijfel. Hij wil dat de man volledig ontoerekeningsvatbaar wordt ver klaard zodat hij direct in een TBS-kliniek kan worden opgeno men. De Amsterdammer zou zich in de gevangenis „niet staan de kunnen houden". Meer demonstraties op Binnenhof den haag Het aantal demonstraties op het Binnenhof in Den Haag is vorig jaar sterk gegroeid. In 1992 betoogden er 123 groe pen; vorig jaar waren dat er 186. Dat blijkt uit het jaarlijkse over zicht van het parlement. Ook het aantal petities dat aan Kamer leden en commissies werd overhandigd, is in 1993 toegenomen: 117 tegen 87 in het jaar ervoor. Het aantal bezoekers steeg van 52.713 naar 71.099. Koningin naar Emmeloord en Urk den haag Koningin Beatrix zal Koninginnedag dit jaar meevie ren in Emmeloord en Urk. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren bekendgemaakt. De koningin bezoekt elk jaar op 30 april twee plaatsen in één provincie. Dit jaar is dat de provincie Flevoland. Lijk in natuurpark bij Lelystad den haag In een natuurpark bij Lelystad is het stoffelijk over schot gevonden van een 31-jarige Hagenaar, die sinds mei vorig jaar werd vermist. De man is door een misdrijf om het leven ge komen. Het slachtoffer was een bekende in het criminele circuit. De politie vermoedt dat het om een afrekening gaat. Brigadier in zaak-Köksal vervolgd roermond Een 58-jarige Venlose brigadier van politie moet toch voor de rechtbank verschijnen wegens 'buitenproportio neel gewelddadig optreden' tegen de Turk H. Köksal (32). Dat heeft het gerechtshof in Den Bosch besloten. Köksal stierf vorig jaar januari nadat hij door de politie was aangehouden. Onder zoek van de rijksrecherche toonde aan dat de politie weliswaar geen dood door schuld ten laste kon worden gelegd, maar wel dat de brigadier zich had schuldig gemaakt aan ernstige mis handeling. De rechtbank van Roermond ontsloeg de brigadier desondanks van vervolging omdat ze vond dat de verdachte an ders bij gebrek aan bewijs zou moeten worden vrijgelaten. Die beslissing heeft het gerechtshof in Den Bosch nu verworpen. Mandela half februari naar Nederland den haag Nelson Mandela komt 17 en 18 februari naar Neder land. De ANC-leider heeft positief gereageerd op een officiële uitnodiging van de Nederlandse regering en zal in het Catshuis in Den Haag logeren. Naast ontmoetingen met premier Lubbers en minister Kooijmans van Buitenlandse Zaken zal Mandela ook meedoen aan een fondswervend tv-programma van de VARA op 17 februari. Man doodt man en gijzelt drié mensen valkenburg Een 55-jarige man uit Maastricht die woensdag avond drie mensen in Valkenburg heeft gegijzeld, heeft kort daarvoor een 38-jarige man uit Valkenburg doodgeschoten. Na de moord ging hij naar de woning van zijn vriendin en gijzelde haar, een andere vrouw en een man. Toen deze probeerde de gijzeling te voorkomen, werd hij door de Maastrichtenaar be schoten. Hij werd met ernstige verwondingen opgenomen in een ziekenhuis en was gisteravond na een langdurige operatie buiten levensgevaar. De Maastrichtenaar liet de v dat de politie op hem had ingesproken. ijke 'Politiesterkte is toegenomen den haag Minister Dales van binnenland se zaken is niet onder de indruk van de 'voortdurende jammer klacht' van enkele hoofdcom missarissen, met name Nord- holt van Amsterdam, dat er te weinig politieagenten zijn. Als die klacht al terecht zou zijn, ligt de schuld daarvan groten deels bij de korpsen zelf. Dales zei dat gisteren in haar nieuw jaarstoespraak tot burgemees ters, politie- en brandweerchefs. Sinds de nieuwe politieregio's zijn ingevoerd, kunnen zij zelf beslissen of zij hun geld willen uitgeven aan materieel of aan personeel. „Wanneer de korp sen roepen om meer agenten wijs ik dus op bijvoorbeeld de beschikbare opleidingsplaatsen. Opleidingsplaatsen die dezelfde Zaïrees meisje alsnog op vliegtuig gezet den haag-zürich Het komt volgens het ministerie van justitie steeds vaker voor dat kinderen uit ontwikkelingslanden door hun be geleider op Schiphol worden achtergelaten. Vorig jaar heeft de marechaussee op Schiphol 23 kinderen terugge stuurd. Het meisje heeft in Zaïre geen familie of andere opvang. Toen haar moeder onlangs stierf, haalde een verre tante uit Vlaar- dingen het kind naar Neder land. Ze is echter nooit verder gekomen dan de vreemdelin genpolitie op Schiphol. Justitie is van mening dat het kind geen recht op verblijf heeft bij tante Juillet Nsona Bata in Vlaardin- De kinderen, die zonder papie ren aan hun lot worden overge laten, hebben vaak familieleden in Nederland die wel over een verblijfsvergunning beschikken. Op deze manier probeert de fa milie de kinderen Nederland binnen te smokkelen. Tijdens de jaarwisseling werd een 9-jarig weesje uit Zaïre, Francine Nsona, uit Nederland verwijderd. Zij werd door de marechaussee met een vliegtuig naar Zürich gestuurd. Gister avond is zij op een toestel van Swissair naar Kinshasa in Zaïre gezet. gen. De 33-jarige vrc gisteravond verslagen op het nieuws dat haar nichtje alsnog is uitgezet. Tweede-Kamerlid Van Traa (PvdA) noemt de zaak 'uiterst belabberd'. De sociaal democraat stelt nog vandaag kamervragen over de zaak. „Want hier wordt een kind op afschuwelijke wijze de dupe van verscherpingen op het toela tingsbeleid", meent Van Traa. „Dat had nooit mogen gebeu ren." De Nederlandse ambassa de, het Rode Kruis en autoritei ten in Zaïre zouden inmiddels opvang voor het meisje hebben beloofd. Onduidelijk is welke opvang. Over deze zaak heeft de Stich ting voor Kerkelijke en Sociale Arbeid op 5 januari een boze brief aan staatssecretaris Kosto van justitie geschreven. Volgens de stichting is het geen manier om een kind zonder begeleiding op het vliegtuig te zetten. „Gaan wij op Schiphol zo om met vluchtelingenkinderen?", aldus woordvoerder J. Visser van deze stichting. Ook de Stichting Vluchtelin genwerk is ontstemd over de korpsen onbenut hebben gela ten." Dales vindt dat het kabi net in dit opzicht niets valt te verwijten. Er is zoveel extra geld beschikbaar gesteld dat vanaf 1993 het aantal agenten per 100.000 inwoners weer stijgt. „Concreet is de sterkte van de politie met enkele duizenden koppen toegenomen. In maart gaat de minister ver der praten met de korpsen over de meest gewenste sterkte. Daarbij zal zij er ook op wijzen dat meer veiligheid in de sa menleving niet alleen een kwes tie is van meer agenten. Dat hangt ook af van de snelheid waarmee de politie ter plaatse kan zijn. Volgens Dales zou de politie een voorbeeld moeten nemen aan de brandweer, die er in het algemeen binnen en kele minuten is. Kinderrechter boos op Kosto amsterdam anp Staatssecretaris Kosto van justi tie ondermijnt vonnissen van kinderrechters. Hij doet name lijk niets aan het plaatsgebrek in inrichtingen voor uit huis ge plaatste kinderen, waardoor uit huisplaatsingen door kinder rechters in feite een wassen neus zijn. Kosto verhult het te kort aan plaatsen ook nog eens tegenover de Tweede Kamer. Dat zegt de Rotterdamse kin derrechter mr. C. de Groot, te vens vice-president van de rechtbank. In een 'brief op po ten' aan Kosto slingert De Groot hem allerlei verwijten naar het hoofd over de opvangcapaciteit voor jongens en meisjes in nood, die door de kinderrech ters in open danwel gesloten in richtingen moeten worden op genomen. In november vorig jaar al dreigde De Groot een klacht in te dienen bij de Nationale Om budsman over het gebrek aan opvang- en behandelplaatsen voor minderjarigen. madeleen wesseling De overheid kan wellicht aansprakelijk worden gesteld voor schade als gevolg van de wateroverlast in Limburg. Wanneer een burger aantoont dat zijn of haar schade is veroorzaakt door het niet of slecht functio neren van het rampenplan is de betrokken gemeente volledig aansprakelijk te stellen voor die schade. De burger hoeft dan geen genoegen te nemen met een bijdrage uit het rampenfonds. Dat zegt de Amsterdamse advocaat en aansprakelijkheidsdeskundige mr. B. Moerkoert. De advocaat, ook betrokken bij de Bijlmerramp in oktober 1992, is onder meer gespecialiseerd in civiele schadepro cedures tegen de staat. Hoewel bij de vliegramp de zaken duidelijker lagen, ziet Moerkoert ook nu mogelijkheden voor ge dupeerden van de waterramp om niet met een kluitje in het riet te worden gestuurd. Zoals de zaken er nu voorstaan ziet het er naar uit dat gedupeerde burgers (voor be drijven gelden andere regelingen) slechts een deel van hun schade betaald krijgen uit het rampenfonds. Terugvallen op in boedelverzekeringen blijkt niet mogelijk. Na de watersnoodramp van 1953 is risico dekking in geval van overstroming uit elk verzekeringspakket geschrapt. Alleen all- risk-verzekerden krijgen hun autoschade vergoed. Moerkoert: „Elke gemeente is vol gens de Rampenwet verplicht een ram penplan te hebben en dit zo nodig uit te voeren. Een belangrijk onderdeel van dit plan is het waarschuwen van burgers bij een (naderende) ramp. Wanneer die infor matie door gemeentebesturen niet of niet goed is gegeven, kan de burger de overheid onzorgvuldig handelen verwijten. Dit le vert volgens het Nieuw Burgerlijk Wetboek een onrechtmatige daad op, waarbij de overheid door de rechter volledig schade- plichtig kan worden gesteld". De informatie- en waarschuwingsplicht van gemeenten liep, voor zover Moerkoert nu kan overzien, bijvoorbeeld mis bij een tapijthandelaar uit Venlo. De man zou op 22 december een brief hebben gekregen van de gemeente waarin stond dal de win kel geen overlast had te duchten. Dit werd telefonisch bevestigd. De tapijtverkoper besloot daarop zijn winkel niet leeg te ha len, met alle gevolgen van dien: druipnatte kleden omdat de winkel toch was volgelo pen. De gemeente Venlo stelde toen niet aansprakelijk te zijn omdat de voorspellin gen van de waterhoogten niet waren uitge komen. „Mocht de tapijthandelaar inderdaad de absolute garantie (en geen slag om de arm) van de gemeente hebben gekregen dat zijn winkel niet zou worden getroffen, dan kon deze burger daarop vertrouwen. De gemeente kan zich dan niet verscho nen met de mededeling dat het water on verwacht ging stijgen", aldus Moerkoert. Hij benadrukt wel dat van de burger zelf ook de nodige inspanning mag worden ge vraagd. Schade, in welke vorm dan ook, moet zoveel mogelijk door de burger zelf worden voorkomen. Een tapijthandelaar echter - als voorbeeld - kan bij de eerste li ters water die zijn pand binnenkomen, nooit alle dikke, zware tapijten in korte tijd wegslepen. Wanneer burgers menen dat de informa tievoorziening in hun gemeente niet of niet goed heeft gewerkt, kunnen zij dit aan het college van burgemeester en wethou ders kenbaar maken en de gemeente aan sprakelijk stellen. Gaat de gemeente niet akkoord, dan is procederen onvermijdelijk. „De burger moet dan bewijzen dat het rampenplan niet werkte en moet de reële schade opgeven. De rechter zal dan, zij het piarginaal, toetsen of de gemeente inder daad onzorgvuldig is geweest. Alleen wan neer heel duidelijke fouten of nalatigheden worden geconstateerd zal een schadeclaim worden gehonoreerd", aldus Moerkoert. Hij verwacht overigens geen stroom aan claims omdat niet aannemelijk is dat za ken als bijvoorbeeld die van de tapijthan delaar veelvuldig zijn voorgekomen. gang van zaken. Vluchtelingen Werk wijst erop dat spraak bestaat dat minderjari gen pas het land worden uitge zet als zij een begeleider heb ben en als zij opvang hebben in het land van herkomst. Volgens een woordvoerder van justitie was het de bedoe ling het meisje samen te laten reizen met een Zaïrese vrouw, die ook naar Zaïre werd uitge zet. De vtouw had e gestemd het meisje naar Kins hasa te begeleiden. Door ventie van de Nederlandse ad vocaat van Francine, die cc tact zocht met zijn collega in Zürich, bleef het meisje achter terwijl de vrouw doorreisde. Vervolgens heeft Swissair beslo ten het kind via Zürich naar Kinshasa Rotterdam Ongeveer 250 werknemers bij het Rotterdamse overslagbedrijf Multi-Terminals in de Waalha ven zijn gisteren niet aan het werk gegaan, maar legden een kaartje in de kantine. Ze zijn boos omdat er veel te weinig mensen zijn om de schepen te lossen. De vlam sloeg in de pan toen de directie van Multi-Terminals het sjordersbedrijf Oceana inhuurde om kapotte bundels hout uit een houtboot te bundelen. Volgens FNV- kaderlid B. Voogt is dat werk dat niet door sjorders (mensen die schepen evenwichtig laden zodat de lading niet gaat schuiven) maar door havenwerkers moet worden gedaan. foto anp paul stolk Asielverzoeken vorig jaar fors gestegen den haag-bonn Ruim 35.000 mensen heb ben in 1993 asiel aange vraagd in Nederland. Dat is 75 procent meer dan het jaar daarvoor, toen ruim 20.000 buitenlanders zich bij Justitie aanmeldden. In evenveel gevallen heeft de overheid vorig jaar nee ge zegd tegen vreemdelingen, onder wie 7.200 asielzoe kers. Die mensen zijn het land uitgezet. In december vroegen ruim 4.400 vreemdelingen in ons land asiel aan. Dat waren er in december 1992 nog 2.700. De meeste aan vragen zijn van voormalige Joegoslaven, gevolgd door Irakezen en Iraniërs. Ook zijn er veel asielverzoeken van Somaliërs, inwoners uit Afghanistan, Zaïrezen, Srilankezen, Chinezen en Roemenen. Sinds de nieuwe asielwet in juli vorig jaar in Duits land van kracht is, is het aantal asielzoekers in dit land sterk gedaald. Vorig jaar vroegen 322.842 perso nen in Duitsland asiel aan, een kwart minder dan in 1992 toen er 438.191 asiel aanvragen waren. In december 1993 zoch ten 14.033 asielzoekers hun toevlucht tot Duitsland, het laagste aantal sinds maart 1991. Tot 1 juli werden 224.000 vluchtelingen gere gistreerd. Sinds de asielwet van kracht is, hebben in de laatste helft van 1993 slechts 98.500 personen asiel aangevraagd. Twee van de drie vluchte lingen komen uit Oost- of Zuidoost-Europa. Roeme nië staat met 73.476 asiel zoekers op de eerste plaats, gevolgd door Servië en Montenegro (72.476), Bul garije (22.547) en Bosnië- Hercegovina (21.240). Ver der kwamen 19.104 Turken naar Duitsland, 11.262 Al gerijnen en 10.960 Vietna- breda» anp Een 67-jarige man uit Den Bosch is gisteren door de rechtbank in Breda veroor deeld tot acht jaar gevangenis straf voor het seksueel mis bruiken van zijn zes dochters. Officieel is hem alleen het ge durende tien jaar misbruiken van zijn jongste dochter ten laste gelegd omdat de andere feiten zijn verjaard. Wel heeft de rechter de zaken laten mee wegen in de strafmaat. Tijdens de rechtszaak kwam uit dat de man zijn jongste dochter wekelijks verkrachtte. Hij gebruikte daarbij veel ge weld. Ook heeft hij meermalen een pistool gebruikt om zijn zin te krijgen. Tijdens de be handeling werd verder bekend dat de verdachte in een perio de van bijna dertig jaar ook zijn andere vijf dochters regel matig heeft verkracht. Als een dochter zwanger raakte, voerde de man zelf een abortus uit. Toen één van de vTOuwen toch van een kind beviel, bracht hij dat om het leven. De vijf dochters konden hun vader niet aanklagen om dat de zaken verjaard zijn. De rechtbank heeft deze fei ten echter wel degelijk laten meewegen bij het bepalen van de hoogte van de straf. Gezien de ernst van de feiten wilde men het liefst de maximale straf van twaalf jaar opleggen. Door rekening te houden met de leeftijd van de man werd het acht jaar. Dat is twee jaar meer dan was geëist. In de trein van Roosendaal naar Deurne is gisteravond een zak met vervalste staatsloten gevon den die bij inwisseling goed zouden zijn geweest voor zo'n tien miljoen gulden aan prijzen. Een conducteur van de NS trof de zak met loten aan. Het is niet duidelijk of de loten met opzet in de trein zijn achtergelaten of dat het een vergissing betreft. De dienst bijzondere opdrach ten van de Amsterdamse politie onderzoekt momenteel de lo ten, die 'van bijzonder goede kwaliteit' worden genoemd. Gisteren werden op tientallen plaatsen in ons land valse staat sloten aangeboden. De prijzen die ermee werden geclaimd va rieerden van 500 tot 1.000 gul den. De Staatsloterij trok aan de bel toen tweemaal hetzelfde lot nummer werd aangeboden. De daders zijn waarschijnlijk aan de slag gegaan nadat ze op ou dejaarsavond op TV de trekking hadden gevolgd. Tot nu toe heeft de politie zeven verdach ten aangehouden. heerlen anp Het aantal derwijs dat in 1992 arbeidson geschikt is verklaard, is met een kwart gedaald ten opzichte van het jaar ervoor. Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) registeerde in 1992 3.150 nieu we gevallen. In 1991 waren dat er 4.156. Dat blijkt uit het statistisch overzicht van arbeidsonge schiktheid in het onderwijs over 1992. Psychische problemen zijn in het onderwijs nog altijd de belangrijkste reden om ie mand af te keuren; ruim 56 pro cent wordt met die aantekening arbeidsongeschikt verklaard. De daling valt vooral toe te schrijven aan maatregelen die het ABP in 1992 heeft genomen om ziekteverzuim en arbeids ongeschiktheid terug te drin gen, waaronder gerichtere con trole. De cijfers over 1992 vor men duidelijk een kentering. den haag gpd De zoons van koningin Beatrix en prins Claus en van prinses Margriet en mr. Pieter van Vol lenhoven krijgen voortaan geen veiligheidsagenten meer mee op buitenlandse reizen. De zes prinsen worden wel wegge bracht door een Nederlandse veiligheidsagent, maar tijdens hun verblijf worden ze bewaakt door de veiligheidsdienst van het desbetreffende land. De maatregel geldt niet voor de troonopvolger, prins Willem- Alexander. Een meerderheid van 63 procent van de Nederlandse bevolking vindt dat politici zich na hun verkiezing weinig aantrekken van de kiezers. Een harde kern van 15 procent, voor het merendeel PvdA'ers, is zelfs alle vertrouwen in politici verloren. Dat blijkt uit een representatieve NIPO-enquête onder ongeveer 1.000 Neder landers. Van de ondervraagden vindt slechts 16 procent dat kamerleden en raadsleden doen wat de kiezers willen. Deze groep bestaat voor het grootste deel uit aanhangers van D66. Ruim de helft van de aanhangers van de CD vindt dat de politiek niet naar de kiezers luistert. hoorn Staatsse cretaris Kosto van justitie was gisteren in Hoorn om daar de nieuwe open strafinrichting 'Het Keem' te openen. De inrichting is van alle gemakken voor zien, onder andere een fraaie fitness zaal. Kosto maakte van de gelegenheid gebruik om zijn spierkracht te tes ten. foto anp hans steinmeier Kamervoorzitter: 'Senaat moet oppassen voor zijn positie' den haag npa De Eerste Kamer hoeft zich niet terughoudender op te stellen in conflicten met het kabinet, maar een steeds politiekere op stelling kan wel haar positie ver zwakken. Dat zei voorzitter Deetman van de Tweede Kamer gisteren tijdens de nieuwjaars ontmoeting met de pers. Vorig jaar kwam de senaat ge regeld in botsing met het kabi net. Onenigheid was er bijvoor beeld over het plan-Simons, de wet bodembescherming, de aanvullende WAO-uitkering en de afschaffing van het hoger be roep voor afgewezen asielzoe kers. „Als de Senaat een steeds po litiekere opstelling wenst in te nemen, dan komt zij dichter bij het politieke handwerk van de Tweede Kamer terecht. Daar over moet niemand verbaasd of verontrust zijn, ook als dat op treden gepaard gaat met enig theaterwerk", aldus Deetman.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3