Jumping Lisse legt de lat weer hoger Drie keer goud voor Ron Dekker Tsjizjov: 'Wiersma is als Maradona' NAC wil Spelbos vastleggen Sport Springtop komt ook naar Groenoordhallen Een hert breekt de loopbaan van Jacques Hanegraaf Haarhuis verslaat de plaaggeest van Sampras Oproep aan Leidse sporters Snelle playmate '-4 VRIJDAG 7 JANUARI 1994 CHEF M LLEM SF BUI 8 onderwater. 0 Dubajic schiet met pistool stuttgart Voetballer Slobodan Dubajic is op nieuwjaarsdag in de Servische provincie Vojvodina opgepakt toen hij met een pistool aan het schieten was. De 30-jarige verdediger van VfB Stuttgart testte het wapen. Het doel was een brug in Zrenjanin, ongeveer tachtig kilometer ten noorden van Belgrado. „In die regio is het normaal een pistool op zak te hebben. Ik had deze Magnum 357 met Kerstmis cadeau gekregen en wilde hem uitproberen", verklaarde de Serviër die na verhoor werd vrijgela- Bekerverlies Inter rome In de Italiaanse bekercompetitie heeft Inter de eerste wedstrijd van de kwartfinales verloren van Sampdoria. In Genua werd het 1 -0. Voor de thuisclub scoorde Lombardo. Hij gaf daar mee een extra tintje aan zijn 28e verjaardag. Inter-doelman Zen- ga viel zwaar geblesseerd uit. Matige start Van Bracht aalborg Rini van Bracht is gisteren matig gestart bij de wereld titelstrijd driebanden in Aalborg. Na een walk-over in de eerste ronde, de Peruaan Naya kwam niet opdagen, verloor hij verras send van de niet bijster sterke Duitser Bohn, 1-2(15-12 10-15 13-15). Zes driebanders naar hoofdtoernooi gent» Zes Nederlandse driebanders hebben gisteren zich door het kwalificatietoernooi van de wereldbekerfinale in Gent ge sleept. Louis Havermans, Christ van der Smissen en Jan Arnouts deden dat snel in twee sets. Henk Habraken, Frans de Vries en Aart Gieskens maakten er zenuwslopende duels van. Havermans en Arnouts werden overigens rond middernacht al uitgescha keld in het hoofdtoernooi. leiden» willem spierdijk De beste ruiters van Neder land doen eind januari in de Groenoordhallen mee aan In- door Leiden. Jos Lansink. Piet Raymakers en Ian Tops beho ren tot het deelnemersveld van het winterkampioen- schap van de nationale Fede ratie van Springruiters. Er is in de Groenoordhallen van 27 tot en met 30 januari een prij zengeld van 45.000 gulden te verdelen. Organisator Bert van Wan- rooij verwacht dat de top- ruiters ook hun toppaarden mee naar Leiden zullen ne men. Het is zeker dat Jos Lan sink met Easy Jumper en zijn olympische paard Egano naar Leiden komt. „Egano is een lange tijd geblesseerd ge weest. Dit evenement is een goede gelegenheid om terug te keren in wedstrijdver band", aldus Van Wanrooij. Daarnaast hoopt de organisa tie dat Piet Raymakers op Rinnetoe uitkomt. Het prijzengeld is voor deze topruiters overigens betrekke lijk laag. „Zij doen hieraan mee omdat het de kampioen schappen van hun eigen fede ratie zijn", zegt Van Wanrooij, die rekent op minimaal 10.000 toeschouwers. De deelnemers strijden met elk paard in drie rubrieken om de titels op parcoursen met een gemiddelde hoogte van de hindernissen van 1.30 meter, 1.35 meter en 1.40 me ter. De junioren komen uit in een aparte categorie. Het, evenement in de Groenoordhallen heeft overi gens ook een regionaal tintje. De manegeruiters hebben op vrijdagavond 27 januari een plaats op het programma ge kregen. De Zuidhollandse maneges zijn uitgenodigd om een team af te vaardigen van vier ruiters en/of amazones. Voor hen zal een parcours worden gebouwd met een ge middelde hoogte van 0.80 meter. Op zondagmiddag geeft manege Liethorp een demonstratie. peking» anp Niet alles is goud wat er blinkt in de nadagen van Ron Dekkers zwemcarrière, maar wel veel. Bij de openingswedstrijden van het wereldbekercircuit in Hong kong en Peking klom de zwem mer uit Schalkhaar driemaal op de hoogste trede van het ere- schavot. Tweemaal zegevierde hij op de 100 meter schoolslag, één keer op de 50 meter. Bo vendien veroverde hij nog een zilveren en een bronzen me daille. Dekker, die nog maar mond jesmaat kan trainen, heeft lang op internationale hoogtepunten moeten wachten. Het EK korte- baan in november in Gateshead bracht de ommekeer met de ti tel op de 100 wissel. Het WK in Palma de Mallorca leverde vori ge maand het feller begeerde schoolslagzilver op, achter de Australische wereldrecordhou der Philip Rogers. Aansluitend bracht de Neder landse allrounder met een voor liefde voor de schoolslag, in Hengelo, gestoken in het hoog gesloten mannenbadpak, zijn Karim Alami is temggekeerd op aarde. Dat is te danken aan Paul Haarhuis. In de tweede ronde van het tennistoernooi van Doha versloeg de Nederlander de Marokkaanse 'qualifier' die in de eerste ronde 's werelds nummer één Pete Sampras had uitgeschakeld. Haarhuis had het niet gemak kelijk. Alami spartelde twee en een half uur tegen. De Eindho- venaar won uiteindelijk in drie sets, 6-4 6-7 6-3. De man uit Ca sablanca, 204e op de wereld ranglijst, weet zijn nederlaag den haag fred segaar \-verslaggever Een niet alledaags 'verkeersongeval' is er de oorzaak van dat Jacques Hanegraaf vernoegd afscheid moet nemen van het wielrennen. In juni van het vorig jaar botste de Brabander in een afdaling in de buurt van Sankt Moritz op een over stekend hert. Hij kwam daarbij uiterma te ongelukkig ten val. Hanegraaf, in dienst van Telekom, werd met een ge broken rugwervel en verlammingsver schijnselen aan zijn rechterarm en -been in een lokaal ziekenhuis opgenomen. Geen haar op zijn hoofd die er toen aan dacht dat de curieuze botsing het einde zou betekenen van zijn carrière. Hij vermoedde dat het wel in orde zou komen en vroeg daarom een nieuwe li centie aan. De 33-jarige coureur uit St. Willebrord moest een paar keer slikken toen hij deze week het bericht 1 afkeuring ontving. „Ik was dolgraag nog een doorgegaan. Toen ik hoorde dat ik moest stoppen, was dat uitermate lullig. Toch heb ik geen moeite met de beslissing van de medici. Met die arm was ik niet in staat normaal te fietsen. Dat is op dit moment ook niet het belangrijkste. Het gaat er nu om dat ik straks weer alles kan." Behalve last van zijn arm, heeft hij ook problemen met lopen. „Soms lijkt het of m'n rechterbeen niet verder wil. .Alsof het slaapt. Dat schijnt verband te hou den met de rugwervel, die blijkbaar ook nog niet helemaal in orde is. Maar die arm is op dit moment het meest verve lende. Ik kan er zelfs niet mee schrijven. De coördinatie is niet in orde. Autorijden gaat ook al niet. Ik ben heel hard bezig met therapie. Ik heb geen idee of het goed komt. Het voornaamste is nu dat ze me van de pijn afhelpen. Als één van m'n kinderen per ongeluk tegen die arm valt, kan ik wel door de grond zakken." Jacques Hanegraaf was als amateur en neoprof een grote belofte. Zijn overstap naar de profs, in de tweede helft van 1980, had veel voeten in aarde. Peter Post legde hem een contract voor. maar Hanegraaf had nog niet de gerechtigde leeftijd. Nadat er over deze kwestie zelfs vragen waren gesteld in de Tweede Ka mer, kreeg hij dispensatie van de KNWU. Een jaar jaar werd hij meteen nationaal kampioen. In '82 won Hanegraaf de najaarsklas- sieker Parijs-Brussel na een incidentrijke aankomst. De Brabander had de laatste kilometers al het werk overgelaten aan medevluchter Rudy Pevenage. Hane graaf simuleerde kramp, maar snelde de Belg in de laatste meters nog voorbij. Pevenage was zó kwaad over die actie, dat hij Hanegraaf na afloop te lijf ging. Jaques Hanegraaf schreef in '84 de Amstel Goldrace op zijn naam en ver overde de rode trui in de Tour de France. Hij maakte daarna deel uit van 'de ben de van Raas', die overstapte naar Kwan tum. Hij werd in 1985 nog een keer na tionaal kampioen, maar verdween daar na in de anonimiteit. Via TVM en (op nieuw) de Post-ploeg kwam hij vorige seizoen terecht bij Telekom, waar hij zijn lot had verbonden aan Olaf Ludwig. Er is Hanegraaf veel aan gelegen in het wielrennen actief te blijven. ..Ik zit al sinds m'n dertiende in deze sport. Ik voel me er in thuis en zou er graag in door gaan. Het is echt een wereldje voor mij. Maar als het niet lukt, vind ik mijn weg toch wel. Ik wil absoluut niet zielig over komen." Nationaal concours met Lansink, Raymakers en Ehrens Jumping Lisse gaat met sprongen vooruit. Het concours begon twee jaar geleden met een bescheiden bezetting in een kleine hal. Nu is het toernooi uitgegroeid tot een eve nement waar in de hippische sportwereld met ontzag naar wordt gekeken. Over twee weken komen ruiters als Piet Raymakers, Jos Lansink, Rob Ehrens en Albert Voorn met hun stal naar Lisse. De absolute vaderlandse top dus, al moet gezegd dat zij in de Hobaho-hallen veel gebruik zullen maken van jonge, onervaren paarden en paarden die bezig zijn aan een come-back. altijd hun beste paarden van stal halen, neemt Lisse op de koop toe. „De topruiters weten dat ze in Lisse veel vrijheid van handelen hebben en zijn daar om zo tevreden over het con cours," zegt voorzitter E. Brou wer van de Stichting Jumping Indoor Lisse. „Ze proberen jon ge paarden uit of laten hier hun toppers een rentree maken na een blessure. Al met al hebben we toch een goede bezetting. Ehrens komt met twee interna tionale paarden en Lansink brengt Bollvorm's Egano en Ea sy Jumper mee." Jumping Lisse werkt met de officiële NHS-reglementen en er zijn voor de ruiters ook normaal punten te verdienen. En geld. In totaal keert de organisatie 50.000 gulden uit. Dat is iets meer dan Indoor Leiden, dat kort na Lisse wordt gehouden. In de Leidse Groenoordhallen betreft het overigens een echt nationaal kampioenschap, waar wat strengere regels gelden. Brouwer: „De ruiters mogen daar minder paarden inzetten dan bij ons." De Stichting Jumping Indoor Lisse legt de lat steeds hoger met haar evenement. Maar de rek is er eigenlijk nu al uit. Ze ker qua oppervlakte die wordt benut. In 1992 begon het con cours bij het ruitercentrum in de Poelpolder. Vorig jaar werd een deel van de veilinghallen in het centrum van Lisse gebruikt. En voor de derde editie, die op 19 januari begint, wordt inmid dels de totale ruimte van de vei linghallen opgeëist. De ruiters, paarden, toe schouwers en VIPS hebben over twee weken de ruimte. En dat moet ook, want comfort en ser vice vormen het stokpaardje van Jumping Lisse. Dat is ook de reden dat de Nederlandse topruiters elk jaar weer naar de bollenstreek komen. Ze vinden het concours een van de best uitgeruste en verzorgde evene menten op de kalender van de Nederlandse Hippische Sport bond (NHS). Dat lieten ze vorig jaar al merken met lovende commentaren na afloop en Jumping Lisse heeft de zaken nadien alleen maar grootser aangepakt. In korte tijd heeft Lisse al een behoorlijk imago opgebouwd in het wereldje. Dat de ruiters misschien niet Hengsten In Lisse wordt op 19 januari be gonnen met een hengstencom- petitie, die los staat van het na- aantal nationale kampioen schappen op 56. En 1994 begon in het Verre Oosten ook al weer voorspoedig. Geen wonder dat de 27-jarige zweminstructeur, lid van vereniging de IJsel, uit roept dat hij doorgaat tot hij aan alle kanten voorbij wordt gezwommen. Razendsnel hoefde hij giste ren in Peking overigens niet te zijn voor de zege op de 100 school. Een tijd van 1.00,69 (0,99 seconde boven zijn Neder landse record) was al voldoende voor de eerste prijs. Vasili Ivan- ov bleef in de buurt, Nick Gil lingham, de nummer drie, niet De Chinese Zhong Weiju ves tigde net als woensdag alle aan dacht op zich. Ze deed dat door een officieus wereldrecord te zwemmen op de 50 meter vlin derslag (nog geen door de FINA erkend nummer, en niet ge zwommen tijdens het eerste WK kortebaan in Palma). Al eer der had zij het al het belegen re cord van Mary T. Meagher op de 100 meter aangescherpt met tweetiende seconde. aan gebrek aan concentratie. Hij zou te veel zijn afgeleid na de zege op de winnaar van Wimbledon en de US Open. Hopman Cup In de strijd om de Hopman Cup is Duitsland doorgedrongen tot de finale. Het tweetal Huber en Karbacher, bij afwezigheid van Stich of Becker en Graf niet meer dan een gelegenheids team, versloeg in de halve eindstrijd Oostenrijk met 3-0. In de eindstrijd wordt gespeeld te gen de officieuze wereldkam pioenen in het mix-dubbel, No- votna en Korda uit Tjechië. haarlem De Haagse topatlete Stella Jongmans (22) heeft gis teren in Haarlem een sponsor contract getekend met het man nenblad Playboy. De overeen komst duurt tot en met de Olympische Spelen van Atlanta. De nationale indoor-record- houdster op de 800 meter (2.02,44) heeft zich verplicht mét het .haasje' van Playboy rond te rennen. „De haas is een begrip in de atletiek", meent hoofdredacteur Jan Heemskerk. „Alleen, op de atletiekbaan is de haas een gangmaker en Stel la is voor ons een winner." Jongmans ontvangt jaarlijks een bedrag in geld. Naast het dragen van het logo verricht zij nog andere activiteiten voor de sponsor. Zo zal zij pr bedrijven, meewerken aan artikelen over sport en mogelijk poseren. De atlete is niet bang te wor den aangekeken of nagewezen om haar verbintenis met een blad waarin ook bloot voor komt. „Absoluut niet. In eigen kring heb ik tot nu toe alleen positieve geluiden gehoord. Het is trouwens een blad van stan ding. Ik ben een avonturier, niet bepaald een behoudend type. Ik durf iets aan, want daardoor kun je je grenzen verbreden." FOTO ANP Jos Lansink met Egano. Over twee weken te z tionaal concours. Vanaf donder dagavond 19.30 uur begint dan het nationale springen. Op vrij dag en zaterdag wordt er al 's ochtends om 10.00 uur gestart. De finale op zondag begint om leiden De organisatie van de actie van Leidse sporters voor Bosnië re kent op zeker 1000 mensen. Za terdagavond om 18.00 uur wordt op het veld van voetbal vereniging De Sleutels vanuit een hoogwerker een foto ge maakt van de deelnemers met een kaars in hun hand. Die foto wordt als ansichtkaart naar sportclubs in de Bosnische stad Mostar gestuurd. Met die steun betuiging wil de organisatie la ten blijken dat de slachtoffers van het oorlogsgeweld niet wor den vergeten. Wanneer het vre de is, worden er contacten ge legd met de sportverenigingen in Mostar. Het is de bedoeling dat er dan een uitwisseling tot stand komt. De organiserende vereniging De Sleutels roept sporters op om zaterdagavond 8 januari naar het veld aan de Voorschoterweg te komen met een kaars. Informatie bij Ger Scheffer, tel. 130832. Lisse e ri week later in de Leidse Groenoordhallen. 12.00 uur. hebben onze financiële zaken Jumping Lisse kan per dag met behulp van sponsoring pri- zo'n 4000 toeschouwers ont- ma op orde." In de Hobaho- vangen. „Maar we zijn voor de hallen zullen VIP-loges komen begroting niet afhankelijk van en een promo-dorp. Via de tus- de recette," zegt Brouwer. „We senhal kan het publiek de ver- Tweekamp dammen vandaag hervat puntendelingen opgeleverd. Ach een wereldtitel dammen betekent in feite niks. Ik greep vorig jaar in Toulon met zes punten voorsprong op nummer de wereldtitel, maar ik moet me in deze match opnieuw bewij zen. Daarom is die regel niet zo vervelend voor mij persoonlijk, wel voor het spel", aldus Tsji zjov. Aleksei Tsjizjov spreekt uitstekend Nederlands. De taal leerde hij zichzelf aan toen hij gebiologeerd raakte door dam boeken. die waren geschreven door Ton Sijbrands. Hij had niet alleen grote waardering voor Sijbrands. hij was ook verrukt over de partijen die Wiersma op het hoogtepunt van zijn carriè re, begin jaren tachtig, speelde. „Het is steeds weer verrassend wat Harm gaat doen. Hij is als Maradona in het voetbal. Bo vendien is nog steeds heel sterk", weet de met een weelde rige haardos getooide wereld- kampiocn. Het respect van de wereldkam pioen dammen voor zijn uitda ger is groot. Zo groot zelfs dat Aleksei Tsjizjov accoord is ge gaan met een door de wereld- dambond opgestelde regel, waarmee hij het volstrekt on eens is. „Omdat ik respect heb voor Harm Wiersma als speler, heb ik het geaccepteerd. Maar als het een andere tegenstander was geweest, was ik dwars gaan liggen. Dat de werelddambond heeft bepaald dat ik bij een ge lijke eindstand in deze twee kamp geen wereldkampioen blijf is het stomste wat men kon doen", meent de 29-jarige Rus. Tsjizjov is met zijn vrouw („mijn beste secondant") giste ren neergestreken in een hotel in Heerenveen. Morgen spelen hij en Wiersma in Drachten de tiende partij in een reek van twintig om de wereldtitel. Tot nu toe heeft de match louter richtingen tijdens het insprin gen volgen. Brouwer: „We zijn zeer tevre den over de accommodatie. Maar veel groter kunnen we op deze plaats niet meer groeien." Italiaanse volleyballers naar Haarlem haarlem pauline blom De organisatie van de Haarlem se Volleybal week heeft een on vervalste topploeg gecontrac teerd. Regerend wereld- en Eu ropees kampioen Italië komt van 1 tot en met 4 september naar het nieuwe Extran Sport center om het op te nemen te gen Oranje, Duitsland en een nog onbekende vierde deelne mer. Italië - debutant op het toernooi - neemt de plaats in van Cuba, de laatste jaren vaste deelnemer aan de Volleybal- week. „Ik blijf het fantastisch mooi volleybaJ vinden, zoals de Cubanen het spelen", legt toer nooi-voorzitter lelie de Jong uit. „Maar ik ben bang dat de toe schouwers een beetje op de ploeg zijn uitgekeken. Daar naast spelen de financiën een rol. Cuba is een dure ploeg om over te laten komen, al was het alleen maar door de reiskosten. Het geld dat we overhouden, besteden we nu aan Italië." NAC heeft trainer Ronald Spel bos een aanbieding gedaan voor nog twee seizoenen. De huidige oefenmeester moet daarop vóór 1 februari reageren. Voorzitter John Peek van de Bredase eredivisieclub acht de kans groot dat beide partijen het voor die datum met elkaar eens worden. „We hebben inmiddels een paar gesprekken gehad met Spelbos. Het gaat de goede kant op", zei Peek gistermiddag tij dens een bijeenkomst waarop ook de plannen over een nieuw stadion werden ontvouwd. Ronald Spelbos stelt aan een langer verblijf in Breda in elk geval één voorwaarde. Hij moet onmiddellijk kunnen vertrekken indien hij zich tussentijds elders kan verbeteren. „Niet dat ik me zelf zo hoog inschat, maar er komen altijd momenten waar op je een kans krijgt die je maar één keer kunt pakken. Ik wil dan niet met handen en voeten gebonden zijn aan een club." De Bredanaars krijgen met in gang van het seizoen 1996/1997 een nieuw stadion. Dat wordt de eerste tien jaar genoemd naar de huidige sponsor Fuji. De firma heeft er 1,25 miljoen gulden voor over om gedurende die periode haar naam met gro te letters op de buitenkant van het nieuwe stadion te krijgen. Fuji is op dit moment al shirtsponsor van NAC. Dat con tract loopt eind volgend s af. Met de bouw, die uiterlijk in mei volgend jaar begint, is in to taal 21 miljoen gulden gemoeid. De gemeente Breda legt vijftien miljoen op tafel. De eredivisie club moet zelf zes miljoen op hoesten. Het gaat om een volle dig overdekt stadion met een maximale capaciteit van 15.000 toeschouwers. Ajax Ajax krijgt een eigen lijndienst. Vanaf 30 januari zullen weke lijks uit 27 verschillende regio's bussen naar de uit- en thuis wedstrijden vertrekken. Volgens de supportersvereniging is Ajax daarmee de eerste club in Euro pa. die z'n eigen fans met de Ronald Spelbos bus van huis haalt. ARCHIEFFOTO ANP

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19