Vuurwerk veel vaker op de bon Nooit zonder rolmaat naar het kermisterrein Regio/Rijn enVeenstreek Provincie moet zich uitspreken over doorvaart Doesbrug D66 Oegstgeest wil hogere belastingen Leiderdorpse schipper vermist na scheepsramp CHTERGROND VRIJDAG 7 JANUAR11994 Meeste bekeuringen in Leiderdorp De politie in het district Rijn en Braassem heeft de afge lopen weken drie keer zo veel bonnen uitgeschreven voor vuurwerkoverlast dan rond de vorige jaarwisseling. Top per was Leiderdorp, waar veruit de meeste processen- verbaal zijn opgemaakt. overlast is geweest dan in ande re jaren. Een woordvoerder denkt dat de stijging vooral is veroorzaakt door de verscherpte controle. Zo formeerde het korps een speciale vuurwerk-eenheid die intensief surveilleerde op vuur werk-overlast. Uitgangspunt was bij meldingen van overlast onmiddellijk naar de plek des onheils te gaan. Bij de controle werden dit jaar voor het eerst ook agenten in burger ingezet, die onopvallende auto's ge bruikten. „Die aanpak heeft duidelijk zoden aan de dijk ge zet", aldus de woordvoerder van district Rijn en Braassem. Hij meldt dat het vuurwerk project nog een kleine week doorloopt. „Het aantal meldin gen neemt nu duidelijk af, maar hier en daar zijn er nog wat rotjes over die alsnog worden afgestoken. We blijven daarom nog even alert." roy klopper De meeste bekeurden zijn jon geren in de leeftijd tussen twaalf en achttien jaar. In totaal wer den er 98 doorgestuurd naar Buro Halt, waar ze een alterna tieve straf krijgen opgelegd. Ver der slingerde de politie vijf vol wassenen op de bon vanwege het illegaal afsteken van vuur werk. Zij gaan, gezien hun leeftijd, niet 'Halten'. De officier van justitie moet besluiten of zij worden vervolgd, dan wel een schikking krijgen. In totaal werd tachtig kilo vuurwerk in beslag genomen in het district Rijn en Braasem, waaronder bij voor beeld Leiderdorp, Rijnwoude, Zoeterwoude, Jacobswoude en Alkemade vallen. Het opvallende aantal bekeu ringen betekent volgens de poli tie nog niet dat er ook veel meer Gewonden bij frontale botsing alphen aan den run» Een 24-jarige bromfietser uit Alphen is gis teravond rond kwart voor acht gewond geraakt bij een frontale aanrijding met een 21-jarige fietser uit Leiden. Het ongeluk ge beurde op het fietspad langs de President Kennedylaan ter hoogte van de Sportlaan in Alphen. Vermoedelijk reed de fietser zonder licht. De bromfietser, die hem tegemoet reed, zag hem over het hoofd. De Alphenaar is met een gebroken been overge bracht naar het AZL. De fietser ging met een pijnlijke enkel naar de dokter. Telefoon en asbak gestolen draagbare telefoon en een koperen as- vier uur 's middags en negen uur 's het Volkerak in Alphen. De open te bre- bakzijn gisteren avonds gestolen uit een woning inbreker kwam de woning binnen door Sportauto weer terug bij eigenaar zoeterwoude-dorp. Een 22-jarige inwoner van Zoeterwoude- Dorp heeft zijn Porsche weer terug. De politie heeft vannacht een 22-jarige man uil Alkmaar aangehouden die er woensdag avond met de auto vandoor ging. De Porsche stond te koop en de man uit Alkmaar toonde belangstelling. In Hoofddorp zou geld klaarliggen, zei de Alkmaarder, die met de Porsche vooruit reed. Hij werd gevolgd door de Zoeterwoudenaar. Op de rijks weg gaf de man echter plotseling gas, waarna de Zoeterwoude naar hem uit het oog verloor. Ook op het afgesproken adres bleek hij niet te zijn. De Alkmaarder is vandaag verhoord. Koudekerk te kijk koudekerk aan den run De geschiedenis van Koudekerk is zater dag 15 januari te bekijken in de oudheidkamer aan de Dorps straat 55a. Deze tentoonstelling omvat voorwerpen die door de toenmalige gemeente Koudekerk bij de herindeling op 1 januari 1991 aan de oudheidkundige vereniging zijn geschonken. Aan gevuld met schenkingen van particulieren. Ook liggen er boeken met foto's over Koudekerk ter inzage. De oudheidkamer is open van 10.00 tot 12.00 uur. oegstgeest roy klopper Als het aan D66 ligt, wordt wo nen in Oegstgeest duurder. De partij stelt in haar verkiezings programma dat het welhaast onontkoombaar is de plaatselij ke belastingen 'structureel en meer dan trendmatig' te verho gen. De democraten zien dit als voorwaarde om alle voorzienin gen in het dorp minimaal op peil te houden. Oegstgeest moet binnenkort het hoofd bieden aan een kor ting van zo'n dertien procent op het bedrag dat ze jaarlijks ont vangt uit het gemeentefonds. En als het niet uit de lengte komt, moet het maar uit de breedte, zo redeneert D66. On verholen kondigt de partij daar om een belastingverhoging aan. Niet bepaald een geluid dat veel wordt gehoord in de veelal prachtig opgepoetste plaatjes die partijen van zichzelf schet sen in verkiezingstijd. In haar verkiezingsprogramma 'Oegst geest: Groen in een sterke re gio', schopt D66 echter meer heilige huisjes omver. Zo pleit de partij voor het in voeren van een ombudsman, die klachten van burgers tegen de gemeente behandelt. Verder hebben de democraten hun stokpaardje van volksstemmin gen weer uit de kast gehaald. Ook moet de gemeente veel vaker naar de burgers toe. Dat kan bijvoorbeeld door inspraak- en informatie-avonden uit te schrijven. D66 voert het beleid van haar eigen wethouder Matt Poelmans op als voorbeeld van hoe het moet. Poelmans legde de bevolking vorig jaar tijdens speciale bijeenkomsten uit hoe de begroting voor 1994 tot stand is gekomen. Ten slotte wil D66 dat de gemeente in haar wekelijkse advertentie in de Oegstgeester Courant ruimte reserveert voor de mening van burgers. De komende raadsperiode wordt het ook hoog tijd voor een zogeheten kerntakendis cussie, zo menen de democra ten. De gemeente moet zich gaan herbezinnen op haar ta ken en kijken welke kunnen worden afgestoten of geprivati seerd. Binnen dat plaatje past ook een 'afrekenen' van de jon gerenwerkers van de SJJO. „Hel dere afspraken zijn nodig. De subsidie moet afhankelijk wor den van de mate waarin deze afspraken worden nagekomen." D66 realiseert zich terdege dat de gemeente deel uitmaakt van de Leidse regio, en dat de kans bestaat dat ze onder sneeuwt. Op verscheidene plaatsen in haar programma besteedt ze hieraan aandacht. Zo juicht de partij het Leidse plan toe om de stad te verdelen in 'deelgemeenten' met een ei gen bestuur, die dezelfde status krijgen als de regio-gemeenten. Verder voelt de partij er wei nig voor nog meer grondgebied af te staan ter opvang van de woningzoekenden van buiten het dorp. En als de Broek- en Si- montjespolder dan toch wordt opgeofferd, moet er een com pensatie komen voor de schade aan het milieu. Voorts dient een groene buffer te worden aange legd tussen Leiden en Oegst geest. leiderorp/hansweert npa Een Leiderdorpse schipper wordt vermist na een ongeluk op de YVesterschelde, gister avond. De man voer op het Nederlandse binnenschip Rianca dat voor de haven van Hansweert werd overvaren door een olietanker. Het bin nenschip zonk vrijwel direct. Schepen die in de buurt wa ren en vaartuigen van de rijkspolitie te water en andere instanties begonnen een grootscheepse zoekactie naar de Leiderdorpse schipper. Daarbij werden vijftien sche pen ingezet. In de loop van de avond stuitten ze op wrak stukken (delen van de stuur hut) en oliesporen. De Rianca (370 brt) was ge laden met klei op weg van Rotterdam naar Parijs. Bij het verlaten van de haven van Hansweert had het schip nog contact gehad met de afva rende supertanker. De olie tanker Bona Spray (55.800 ton), die geregistreerd staat op de Bahama's, was half ge laden op weg van Antwerpen naar zee. De twee schepen overlegden over de te volgen vaarroute. Toch kwam het tot een fatale aanvaring, waarbij de schipper van het binnen schip vermoedelijk is ver dronken. leiderdorp roy klopper De provincie moet de eis aan de gemeente Leiderdorp laten va ren om de Doesbrug twee meter breder te maken. Zo'n ruimere doorvaart is totaal onnodig. En als het dan toch wat ruimer moet, kan dat gebeuren via een kleine verplaatsing van de brug. Dit is de strekking van vragen die de statenfractie van Groen- Links deze week heeft gesteld aan het college van gedeputeer de staten. Dit gebeurde na con tacten van de partij met het co mité Doesbrug '89. Deze actie groep maakt zich sterk behoud van de Doesbrug in de huidige De gemeente Leiderdorp heeft steeds aangegeven dat de doorvaart onder de brug moet worden verbreed van circa 3,7 naar 5,5 meter omdat de pro vincie Zuid-Holland dit eist. Als de gemeente hieraan geen ge hoor geeft, loopt ze een subsidie uit het provinciehuis mis van 270.000 gulden. GroenLinks wil nu van gede puteerde staten weten hoe hard die eis is. Immers, zo betoogt de partij, een bredere doorvaart is helemaal niet nodig. „De ach tergelegen jachthaven heeft er geen behoefte aan en de Does maakt geen deel uit van lande lijke en regionale waterwegen Alphenaar Jan Hoekstra bouwt attracties na op schaal die als hoofdverbinding gel den." GroenLinks wil daarom weten of GS de subsidie echt alleen maar verstrekken als de door vaart wordt verbreed. „Wij wil len nu eens duidelijk krijgen of de verbreding een werkelijke eis is van de provincie, of dat de gemeente Leiderdorp er zelf voorstander van is en zich ver schuilt achter de subsidie,' al dus statenlid E. Meijer. Overigens is GroenLinks er met hel comité Doesbrug van overtuigd dat een verbreding ook te realiseren is door de brug even iets schuiner te leggen dan op dit moment. „Daarmee wordt de breedte vergroot naar 4,27 meter en kan de scheep vaart de bocht in de Does ge makkelijker nemen." Volgens het comité en GroenLinks kan deze verlegging moeiteloos worden uitgevoerd, zonder dat aan de oevers extra maatregelen nodig zijn. De gemeenteraad van Leider dorp buigt zich binnenkort we derom over de kwestie-Does brug. Na talloze discussies ligt nu een variant op tafel waarin de brugwachter wordt gehand haafd, het gietijzeren boven werk wordt gerenoveerd en de doorvaart wordt verbreed. De brug wordt wel geschikt ge maakt voor afstandsbediening. Zijn leerlingen op het Christelijk Lyceum in Alphen weten het al. Bij het proefwerk wis- en na tuurkunde zit altijd wel een ker- missommetje. „De meeste leer lingen kennen mijn hobby. Sommigen hebben me wel eens betrapt als ik met mijn rolmaat op de kermis bezig was", be kent de 43-jarige docent Jan Hoekstra. Dat wil niet zeggen dat de kermis het belangrijkste in zijn leven is. Want dat is nog altijd de natuurkunde. „Van jongsaf aan ben ik gefascineerd door de natuur- en wiskunde." Maar die opmerkelijke liefde voor de ker mis is volgens hem wel logisch. „Het ouderlijk huis in Enkhui- zen stond op een steenworp af stand van het kermisterrein. Al les beleefde ik daar. Maar vooral de techniek interesseerde me al van jongs af. Een rondje in de zweefmolen doet me niet veel." Dat betekende dat de jonge Jan miniatuur zweef- en draai molens ging bouwen. Van kar ton en hout. „Ik had problemen met het berekenen van de ma ten. Dat werd pas duidelijk toen ik op de HBS zat en wis- en na tuurkunde kreeg. In die periode heb ik opnieuw modellen ge maakt. Ik heb aan enkele ex ploitanten gevraagd of ze even wilden komen kijken naar mijn modellen die in de tuin ston den. Op hun buik lagen ze naar al dat moois te kijken." „De exploitant van de zweef molen vroeg vervolgens of ik kwam helpen bij de opbouw. In de regel moet je als hulp alles aanslepen, maar ik mocht mon teren. Dat vond ik een hoogte punt." Voor hem geen reden om het kermisvak in te gaan. „Daar moet je vanaf je geboorte bij betrokken zijn. Want het is toch een aparte wereld. Daar komen vreemden maar moeilijk in. Bovendien is de wis- en na tuurkunde toch de hoofdzaak." Zo'n jaar of tien geleden heeft Hoekstra de draad weer opge pakt en is weer gaan bouwen. Aan de hand van foto's en vele berekeningen. Zo heeft de Al phenaar als eerste de beroemde Spin van Vallentgoed uit Pur- merend op schaal nagebouwd. Expertisebureau: 'Scheuren in huizen niet door drempels' runsaterwoude Er is geen verband tussen de scheuren in vier woningen aan de Herenweg in Rijnsaterwoude en de verkeersdrempels in deze straat. Tot die conclusie komt het Robins Takkenberg Experti sebureau uit Rotterdam. Volgens het bureau, dat is in geschakeld omdat bewoners schadeclaims bij de gemeente hebben ingediend, komen er scheuren in de woningen om dat die zijn gebouwd op houten palen. Daardoor verzakken de huizen. Bovendien is de afstand van de woningen tot de drem pels, variërend van 17 tot 50 meter, te groot om hinder van het verkeer, dat over de drem pels rijdt, te ondervinden. Volgens de bewoners zijn de scheuren wel veroorzaakt door de drempels. „Elf jaar geleden is onze hele woning gereno veerd", zegt G. van Bruggen. „Er was nooit wat aan de hand met ons huis. De scheuren in ons huis zijn ontstaan nadat de drempels er zijn aangelegd." Ze overweegt nu TNO in de arm te nemen om de trillingen te laten meten, ,,'s Nachts lig ik soms te schudden in bed. Vooral als er zwaar vrachtverkeer overheen komt." De kermisatttracties van Alphenaar J; Een attractie die niet-kenners simpel een zweefmolen noe men, maar dat is niet juist. Het is de Spin. „Die Spin is in oor logstijd gebouwd uit sloopma teriaal. Op die manier wilden de bezetters laten zien dat alles ge woon doorging. Ook de kermis. Daarna volgden de zweefmolen van Wipprecht uit Purmerend in Hoekstra zijn, net als in het echt, en de oliebollenkraam van Van der Weerdt uit Alphen. Com pleet met de bijbehorende vrachtauto's om het matariaal te vervoeren. Want de atttrac- ties van Hoekstra zijn, net als in het echt, demonteerbaar. Bo vendien alles draait zoals het ook in het echt draait. Hoekstra maakt alles natuur- demonteerbaar. Bovendien alles draait zoals het ook in het echt draait. getrouw na. „De kenner moet kunnen zien dat het de zweef molen van Wipprecht is. Daar bij moet alles nauwkeurig klop pen. Al wil dat niet altijd lukken. Lang heb ik gezocht naar oranje stof voor de parasols boven de stoeltjes van de Spin. Uiteinde lijk werd dat kunststof die wordt gebruikt voor het maken van kinderregenjasjes. Maar jam mer genoeg was dat niet be schikbaar in alle kleuren." De mini-kermis - waarmee de Alphenaar jaarlijks twee of drie keer mee 'optreedt' bij gelegen heden, zoals het 75-jarig be staan van zijn schóól - is nog niet compleet. Er moet nog een Kop van Jut, een zogenoemd FOTO LOEKZUYDERDUIN vliegbommetje en een Airborne Twister bij komen. Dat is een draaimolen met een hydrauli sche arm. „Maar ik wil ook nog een kermis-orgel bouwen. Want ook straat- en kermisorgels zijn een hobby van me. Al zal dat laatste wellicht moeten wachten tot de VUT." door: Ruud Sep Nieuwe akte in zwembadenkluclit Voorschotense wil voor ex-man straatverbod den haag/voorschoten Aan de klucht rond de Rijnwoudse zwem baden lijkt voorlopig geen einde te ko men. Nadat sluiting van De Hazelaar twee jaar terug niet was doorgegaan, een spe ciale commissie een jaar lang zonder tast baar resultaat op de zwembaden studeer de, De Hazelaar een jaar geleden toch werd gesloten en daarna door vrijwilligers werd heropend, en een besluit tot de bouw van een nieuw overdekt bad door de provincie werd vernietigd, staan de ac teurs nu klaar voor de volgende akte. Met in deze aflevering een slapende gemeente raad en vrijwilligers die toch maar geen gemeentelijke bijdrage krijgen voor de ex ploitatie van de openluchtbaden. De laatste vergadering van de Rijnwoudse gemeenteraad voor de jaarwisseling was een beetje rommelig. Een voorstel om het Koudekerkse Prins Willem-Alexanderbad (PWA-bad) zonder financiële tegemoetkoming te privatiseren werd weggestemd. Bijna de volledige raad wilde de mogelijkheid van gemeentelijke steun voor het te privatiseren bad open houden. Maar alle aanwezigen zagen in de verwarring over het hoofd dat door het wegstemmen van het voorstel de hele privatisering van het PWA-bad niet doorging. De raad nam vervolgens doodleuk een motie aan waarin werd gesteld dat de toekomstige exploitanten van het geprivatiseerde zwembad, de Zwem- en Poloclub Koudekerk, zo mogelijk financieel moesten worden gesteund. Dat foutje van de raad willen burgemeester en wethouders zo snel mogelijk rechtzetten. Tenminste, het grootste deel van het college want WD-wethouder M. Vorenkamp-van de Westeringh wil eigenlijk helemaal opnieuw beginnen met de discussie. Haar drie collega's, burgemeester M. Boelen en de CDA-wethouders P. van der Werf en G. Hoogendoorn, proberen de besluitvorming tijdens de vorige raadsvergadering zoveel mogelijk in hun richting bij te stellen. Zij bepleiten dan de oorspronkelijke besluiten te herroepen en dienen daarom een aangepast voorstel in: het PWA-bad moet wèl worden geprivatiseerd, maar „vooralsnog zonder gemeentelijke bijdrage". Het besluit van de raad om het PWA-bad én De Hazelaar financieel te steunen is niet meer in het voorstel van B en W terug te vinden. Burgemeester en wethouders lossen gelijk nog een probleempje op. De raad besloot namelijk De Dolfijn op te knappen, terwijl nog onduidelijk was of daar in de begroting wel ruimte voor is. Het college stelt nu voor eventuele meerkosten boven de jaarlijks bijdrage direct op de inwoners te verhalen door de belastingen te verhogen. Een andere mogelijhkheid is er niet, er kan niet meer worden bezuinigd, aldus het dagelijks bestuur van Rijnwoude. In feite is de situatie dezelfde als een half jaar geleden, toen burgemeester M. Boelen het raadsbesluit om een nieuw zwembad te bouwen ter vernietiging voordroeg aan de provincie. Ook toen nam de raad een besluit zonder er een financiële dekking aan te geven. Het voordragen voor vernietiging van dat besluit door Boelen heeft veel kwaad bloed gezet bij de politieke partijen. Kennelijk kiest de burgemeester ditmaal voor een tactischere aanpak. persbureau cerberus Een Voorschotense heeft giste ren in een kort geding een straatverbod voor haar ex-man geëist. De man zou de vrouw sinds de scheiding blijven las tigvallen. De voormalige echtelieden wonen op slechts 600 meter van elkaar. De vrouw wil dat de man zijn gezicht niet meer in haar straat laat zien. „Meneer heeft daar niets meer te zoeken", al dus de advocate van de vrouw gisteren tegen de rechtbankpre sident. Volgens de eisende partij oe fent de man al enige tijd 'ter reur' uit. „Je stapt niet gauw naar de rechter, maar zo kan het niet langer", aldus de advo cate. De terreur van de man zou bestaan uit het lastigvallen van de buren, het lekprikken van banden, schreeuwen en op deu ren bonken. De man was gisteren niet op de zitting verschenen, zodat hij zich ook niet kon verdedigen. De kans lijkt groot dat de rech ter de eis van de vrouw zal toe wijzen. ,„Wat moet, dat moet", zei president Punt gisteren vooruitlopend op de uitspraak. Die wordt woensdag verwacht.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14