'Baron handelt niet juist' IS >3 3 Te veel landbouwgif en meststoffen in slootwater min» een ton Geen veranderingen meer voor nieuwe waterschap Horeca houdt open dag Leiden Regio Mens lijkt kansloos voor Tweede Kamer 1 VRIJDAG 7 JANUAR11994 Noordwijkse pachter voelt zich gepasseerd bij Zilveren-Kruisplan op hagd Ipr hpt >ij flinke voorgenomen verkoop van bollengrond in Noordwijk da aan verzekeringsmaatschappij Zilveren Kruis is niet vol- iidzamegens de regels verlopen. Dat meent althans Noordwijker aunk^or A I- Lindhout, pachter van het terrein aan de Gooweg. Hij jige 'zegt door de eigenaar van de grond, Baron Taets van Daarn Amerongen, nog niet op de hoogte te zijn gesteld van de ïhou- ^koopplannen. dat is niet zoals het hoort. i op de ten van noordwuk cgebiec(maruke den Hollander ~re&er|„Een pachter heeft in principe In dit geval heeft de ^altijd net ,ajverkoop. baron kennelijk eerst onderhan delingen gevoerd met Zilveren Kruis. Het spel wordt niet erg netjes gespeeld", vindt Lind hout. Het Zilveren Kruis wil op de bollengrond een parkeerterrein voor 250 auto's aanleggen. Daarmee kunnen de parkeer problemen in de nabijgelegen wijk Boerenburg volgens de ver zekeringsmaatschappij defintief worden opgelost. De Noord wijkse politiek is inmiddels ak koord gegaan met het plan. Volgens Lindhout kan de ba ron de grond echter niet zo maar verkopen, maar zal hij hem minstens vervangende grond moeten aanbieden of an derszins schadeloos moeten stellen. Overigens onderneemt hij nog geen actie. „Voorlopig wacht ik maar af." Lindhout stelt dat hij het op z'n minst 'vreemd' vindt dat hij de verkoopplannen uit de krant heeft moeten vernemen. „Zelf probeer ik in zaken altijd netjes te blijven. Dat verwacht ik ook van anderen en zeker van de baron, die zelf lid is van de pachtkamer en dus goed op de hoogte mag worden geacht van de regels". Baron Taets van Amerongen was vanochtend niet voor com mentaar bereikbaar. Glastuinbouw-, bollenteelt- en boomteeltbedrijven dragen in hoge mate bij aan de overbe mesting van het oppervlaktewa ter. De concentraties stikstof en jfosfaat, afkomstig van (kunst- )mest, zijn er vrijwel overal te hoog. Bovendien komen te ho ge concentraties bestrijdings middelen voor in sloten in tuin bouwgebieden. Dit blijkt uit een onderzoek van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Het schap wil dat er zo snel mogelijk maatregelen worden genomen om de uit stoot van deze stoffen door tuinbouwbedrijven te vermin deren. Het hoogheemraadschap heeft in verschillende tuin bouwgebieden onderzoek naar de aanwezigheid van bestrij dingsmiddelen en uit mest af komstige stikstof en fosfaat ver richt. In de glastuinbouw is tus sen april en september 1992 on der meer onderzoek gedaan in de Gogerpolder, Veender- en Lijkerpolder in Roelofarends- veen en de Oosteinderpolder in Aalsmeer. Daarnaast is in de zelfde periode het water in boomteeltgebieden in Boskoop bestudeerd. Voor de bollenteelt werd tussen april 1992 en april 1993 water in de Hogeveense- polder in Noordwijkerhout, de Klinkenbergerpolder in Sassen- heim/Warmond en de Haar lemmertrekvaart onder de loep genomen. In de glastuinbouwgebieden werden tien van de 23 onder zochte bestrijdingsmiddelen ge vonden. Zeven middelen wer den in een te hoge concentratie aangetroffen. Een uitschieter is de stof dichloorvos die 550 keer de norm overschreed. Vooral in het voorjaar, wanneer de kwe kers ze het meest gebruiken, worden in sloten bij glastuin bouwgebieden hoge concentra ties bestrijdingsmiddelen ge vonden. Tien soorten bestrij dingsmiddelen, waarvan drie in een te hoge concentratie, wer den gevonden in de boomteelt- gebieden. Opmerkelijk is dat in de Duin- en Bollenstreek de hoog ste concentratie bestrijdings middelen in de wintermaanden werd aangetroffen. Omdat het hierbij gaat om chemische mid delen die vooral tijdens het voorjaar en de zomermaanden worden gebruikt, vermoedt het Hoogheemraadschap van Rijn land dat de bollenkwekers on zorgvuldig met de middelen omgaan of dat er illegaal wordt In de gebieden in de Bollen streek werden tien van de 23 onderzochte bestrijdingsmidde len gevonden. Daarbij werd het afbraakprodukt mitc en het on der andere in de bollenteelt ge bruikte schimmelbestrijdings middel carbendazim in te hoge concentraties aangetroffen. In het laatste geval ging het om maximaal 260 keer de norm. Het schap vindt dat er zo snel mogelijk iets aan de uitstoot van meststoffen en bestrijdings middelen door tuinbouwbedrij ven moet worden gedaan. Daar om moet er een vervolgonder zoek komen. In de Bollenstreek moet worden geïnventariseerd op welke wijze bestrijdingsmid delen uit de bollenteelt in de wintermaanden in het opper vlaktewater terechtkomen. hazerswoude-r Het geluidsscherm tussen rijks weg 11 en Hazerswoude-Rijn- dijk met een meter verhogen kost Rijnwoude 140.000 gulden. De gemeente is voorlopig niet van plan om de verhoging van het scherm voor hun rekening te nemen. Als de politiek kan aangeven hoe dit kan worden betaald, zou zij wel aan de slag willen gaan. Met hun voorzichtige stelling- name reageren B en W op een brief van de PvdA. Die fractie is in elk geval voorstander van het op eigen kosten verhogen van het geluidsscherm. leiden Enkele honderden kerstbomen werden gisteravond traditiegetrouw verbrand bij het terrein van de Groenoordhallen in Leiden. Ondanks de regen kwamen zo'n 1000 toeschouwers op de verbranding af. In totaal zijn er zo'n 10.000 kerstbomen in Leiden ingezameld. Voor elke boom gaf de dienst milieu en beheer van de gemeente een lootje. De trekking werd gisteravond verricht door hoofd-politiecommissaris Molenaar. De gelukkige winnaar van de mountainbike werd de 15-jarige Dennis Solleveld. foto jan holvast VRIJE TIJD Ongeveer 300 horecabedrijven houden zaterdag 15 januari open huis. Ook in Leiden en omgeving doet een groot aantal I bedrijven mee aan de manifes- tatie 'Kijk in de horeca'. De open dag is opgezet om werkzoekenden te wijzen op de mogelijkheden die de bedrijfs tak te bieden heeft. De manifes tatie is gericht op jongeren in de I eerste fase van het voortgezet onderwijs, herintredende vrou- I wen, allochtonen en werkzoe kenden in het algemeen. Zij kunnen tussen 11 en 15 uur een j kijkje nemen bij de onderne- J mingen, die aan de open dag meedoen. Het is de vijfde keer dat 'Kijk in de horeca' wordt gehouden. In het verleden gebeurde dat onder de naam 'Kijk in de keu ken'. De naamsverandering is doorgevoerd omdat alle aspec ten van de horeca aan de orde komen. Dat blijkt ook uit de soorten bedrijven die meedoen. Die lopen uiteen van fastfood ketens en coffeeshops tot ster ren-restaurants en -hotels. Bij een aantal bedrijven zijn ook vertegenwoordigers van horeca- opleidingen aanwezig om in lichtingen te geven. Ook de ar beidsbureaus geven informatie over hun activiteiten in de hore- In de Leidse regio nen volgende bedrijven deel i de manifestatie: Alfred's Diner, Cornelis Geellaan 43 in Alphen, Kwalitaria Vermeere, Jhr. Mock- kade 1, Hillegom, Café Zomer- zorg, Meerlaan 70, Hillegom, Holiday Inn, Haagse Schouw- weg 10, Leiden, Restaurant Koetshuis De Burcht, Burgsteeg 13, Leiden, AC Leiderdorp, Persant Snoepweg 1, Leider dorp, Hotel de Nachtegaal van Lisse, Heereweg 10, Lisse, Bou levard Hotel, Kon. Wilhelmina- boulevard 31, Noordwijk, Gol den Tulip Beach Hotel, Kon. Wilhelminaboulevard 31, Noordwijk, Hotel Oranje, Kon. Wilhelminaboulevard 20, Noordwijk, Leeuwenhorst Con grescentrum, Langelaand 3, Noordwijkerhout. oude wetering/leiderdorp marieta kroft Met de fusie van de twee water schappen De Aarlanden en De Veen- en Geestlanden tot De Oude Rijnstromen is er een ein de gekomen aan de vele veran deringen van de afgelopen 15 jaar. De provincie Zuid-Holland vindt het niet nodig dat het nieuwe waterschap in de toe komst weer wordt uitgebreid met polders of dat er weer wordt gefuseerd. Dat zei gede puteerde I. Günther in het res taurant De Woelige Baren bij de officiële oprichting van water schap De Oude Rijnstromen. „Op 1 januari 1979 werden veel polders opgeheven en wer den de waterschappen De Aar- landen en De Oude Veenen op gericht", haalde Günther die herinnering op. „Op 1 januari 1990 werden de polders Mid dengeest en Zuidgeest aan de Oude Veenen toegevoegd waar door het Waterschap De Veen en Geestlanden ontstond. Dat waterschap heeft slechts vier jaar in die vorm bestaan." Een van de eerste zaken die Günther met het nieuwe water schap gaat regelen is de kwestie rond de Molenviergang in Aar- landerveen, zo kondigde ze aan. Onlangs heeft het voormalige waterschap De Aarlanden be sloten om de Molenviergang haar hoofdfunctie in Aarlander- veen te laten behouden. Ge praat moet nog worden over de Financiering en de plaatsen van de hulpgemalen. De verenigde vergadering van De Oude Rijnstromen koos oud-dijkgraaf D. Kemp van de Aarlanden tot dijkgraaf van het nieuwe waterschap. Voormalig dijkgraaf J. Uit den Bogaard van de Veen- en Geestlanden heeft vorige week afscheid genomen. D. de Blaeij, die al secretaris was van De Veen- en Geestlan den, is benoemd tot nieuwe se cretaris. Het nieuwe waterschap be houdt overigens toch de door de provincie gekozen werk- naam 'De Oude Rijnstromen'. De naam 'De Lage Landen' die de voorkeur had van het voorlo pig bestuur van het nieuwe wa terschap is door de provincie af gekeurd. De waterschappen hadden vorig jaar een prijsvraag onder de medewerkers uitge loofd voor de mooiste naam. Uit de 135 ingezendingen rolde De Lage Landen. De provincie vond dat deze naam niet op het hele gebied sloeg. De Lage Lan den is een gebied bij Oud Ade en bovendien worden Neder land en België ook de Lage Lan den genoemd. Door de fusie staat het water schapshuis in Ter Aar, waar de Aarlanden gezeteld was, sinds 1 januari leeg. De makelaar on derhandelt momenteel met zo'n zes potentiële kopers. Vol gens De Blaeij blijft het gebouw in gebruik als kantoor. Het nieuwe waterschap is gevestigd in het pand van De Veeri- en Geestlanden in Leiderdorp. Mo menteel wordt dat gebouw uit gebreid. In juni moet het huis helemaal klaar zijn. De kleuren van gevels in Leiden blijven emoties oproepen. Met name de kleur geel is in het geding. Wat kamerververhuurbedrijf Hogeland aan de Molensteeg niet mocht, mogen andere bedrijven ook niet, maar ze doen het wel, bijvoorbeeld aan de Hooigracht. De vergeling van Leiden rukt verder BB op. Aan de statige Hooigracht is vorige maand het pizzabezorgbedrijf Pizzaline met een felgele gevelkleur verschenen. Normaal gesproken zou de afdeling bouw- en woningtoezicht van de gemeente hier ingrijpen. Met steun van de welstandscommissie, maar aangezien het gaat om een monument is daar weer een andere afdeling voor verantwoordelijk: monumentenzorg. Een woordvoerder van monumentenzorg meldt dat de opzichtige Pizzaline is gesignaleerd. Het bedrijf zal 'berispend worden aangeschreven' voor de gele gevel en de lichtreclame, waarvoor geen toestemming is gevraagd. „Het gaat om een pand dat vorig jaar wel drie keer van eigenaar is gewisseld, de ontwikkelingen zijn bijna niet bij te benen. De broodjeswinkel Leids Beleg heeft er in gezeten, ik meen ook een rechtswinkel en nu weer het pizzabedrijf. De gele gevel is voor ons niet aanvaardbaar. Daar zal iets aan gedaan worden", verzekert monumentenzorg. Bij de gemeente zijn al diverse klachten binnengekomen van Leidenaren die zich storen aan de gele gevel. Die klachten worden dus serieus genomen. Bij Pizzaline, een keten van bedrijven in Nederland met het hoofdkantoor in Arnhem, zegt men dat de gele kleur kenmerkend is en in meer vestigingen in den lande is toegepast. Van problemen in Leiden is niets bekend. Of het bedrijf zich eventueel met een meer beschaafde, bij een monument passende kleur, zal kunnen handhaven is onduidelijk. Maar dat de gemeente de vergeling hard wil aanpakken is in elk geval wel duidelijk. VVV De VWs van Katwijk en Leiden lijken misschien bikkelharde concurrenten, die elkaar in het zomerseizoen de toeristen pro beren af te pikken, maar niets is minder waar. In eendrachtige samenwerking brengen de twee verenigingen voor vreemdelin genverkeer deze maand hun eerste gemeenschappelijke fol der uit. Naast Leiden, Tulip- town 1594-1994, en Katwijk, dat zich presenteert met de Veroni- ca-achtige kreet 'Young at heart wordt daarin ook een kort beeld geschetst van de omlig gende gemeenten. En zo valt te lezen dat Katwijk, met zijn kilometerslange scho- rte strand, een familiebadplaats is voor ieder die zich jong van hart voelt. Leiden is die levendi ge universiteitsstad waar de sporen van het rijke verleden op elke straathoek te zien zijn. Gymnastiek In het dorpshuis aan de Kerk- weg in Ter Aar wordt op maan dag 10 januari een kennisma kingsles met gymnastiek voor ouderen gegeven. De les duurt ongeveer drie kwartier en be gint om 14 uur. Doppelgangers In het jongerencentrum Het Kasteel in Alphen aan den Rijn treden op vrijdag 14 januari de Doppelgangers op. De muziek van deze Rotterdamse band ligt in het verlengde van bands als Urban Dance Squad en Rage Against The Machine. De band haalde de derde prijs in de fina le van de Grote Prijs van Neder land 1993 binnen. Het optreden begint om 21 uur in Het Kasteel. Concertweg 1. Een kaartje kost tien gulden. Kinderbingo In het buurtcentrum Elckerlvc in Alphen aan den Rijn wordt woensdag 19 januari een kin derbingo gehouden vanaf 14 uur. De entree bedraagt een gulden. Het buurtcentrum is te vinden aan de Havixhorst 254. Volwassenbingo In het buurtcentrum Elckerlvc in Alphen aan den Rijn wordt op donderavond 20 januari een bingo voor volwassenen ge speeld. Het spel begint om 20 uur. De hoofdprijs is 300 gul den. Het buurtcentrum is te vinden aan de Havixhorst 254. Borstvoeding De Bortsvoedingsbegeleidings- groep Leiden houdt op woens dag 19 januari een bijeenkomst op de Witte Rozenstraat 17. Tij dens de bijeenkomst wordt ge sproken over vaak voorkomen de problemen bij borstvoeding en worden oplossingen gege ven. De entree is twee gulden en begint om 20 uur. Postzegels De Leidse postzegelvereniging De Postzegelvrienden begint het nieuwe jaar met een bijeen komst op maandag 10 januari in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan 169. Aanwezigen kun nen hun zegels onderling ruilen. De zaal gaat om 19 uur open. Professorenwijk De nieuwe vereniging Professo ren- en Burgemeesterswijk ziet woensdag 12 januari het levens licht tijdens een oprichtingsver gadering die in buurthuis Cor nelis Joppensz aan de Oppen- heimstraat 6a wordt gehouden. Tijdens de vergadering zal een bestuur worden gekozen, wordt gepeild wie zich wil inzetten voor de vereniging en de contri butie vastgesteld. Verder komen de verdere inbreidingsplannen van de gemeente en de ontslui ting van de nieuwe wijk Room burg door middel van een brug aan de orde. De huidige bewo nerswerkgroep is fel gekant te gen deze plannen. Aanvang 20 Open huis De Emilie Knappert-scholenge- meenschap (Storm Buysing- straat) houdt donderdag 13 ja nuari open huis van 19-2130 uur. Belangstellenden kunnen rondkijken in het schoolge bouw. demonstraties bijwonen en informatie over de opleidin gen krijgen. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houden donder dag 13 januari (14 uur) een nieuwsjaarsinstuif in 't Pand aan de Caciliastraat 18. Voor nadere informatie over de ver eniging kan worden gebeld met 175046 of 132036. lisse/den haag De Pizzaline aan de Hooigracht: een Alkemade is een uitgestrekte gemeente met levendige kernen zoals Roelofarendsveen en Ou de Wetering. Oegstgeest is een rustige en lommerrijke plaats met goed geoutilleerde hotels en zelfs over het saaie Leider dorp valt nog te melden, dat het gekenmerkt wordt door fraai aangelegde nieuwe woonwijken en een druk bezocht meubel plein. Het valt allemaal in het Frans, Duits. Engels en Neder lands te lezen Zoeterwoude is a municipality with two faces'). kanariegele visuele vuistslag tussen Daarnaast is er de gebruikelijke informatie over discotheken, kastelen, garages, jachthavens, restaurants en parken. Volgens directeur Cees Hugens van de Leidse VW is'samen- werking een logische zaak. „On ze werkgebieden lopen in elkaar over, van concurrentie is nooit sprake geweest. Gezamenlijk kunnen we een beter produkt bieden. De samenwerking heeft veel voordelen. Zo kunnen we voor de verspreiding van de fol der profiteren van eikaars distri- traditioneel gekleurde herenhuizen. butiesystemen. We zouden de samenwerking misschien nog verder kunnen uitbreiden in de toekomst, wellicht onstaat er ooit nog een echte regionale VW. Dat is nu al feitelijk het ge val in de Leidse regio." De folder zal in een oplage van 100.000 exemplaren worden verspreid. Op de Vakantiebeurs in Utrecht, van 11 tot en met 16 januari, hebben de VW's van Leiden, Katwijk en Noordwijk een gemeenschappelijke stand en daar zal de folder voor het foto» jan holvast eerst worden gepresenteerd. Het feit dat Leiden zich als Tul- penstad presenteert heeft in de bollengemeenten overigens niet tot scheve ogen geleid. „Plaat sen als Lisse en Rijnsburg doen daar niet moeilijk over. voor zo ver ik weet. Wel heb ik Alkema de. dat een belangrijke bollen- veiling heeft, er wel eens over gehoord, maar ook daar hebben ze er niet echt problemen mee", stelt Hugens. Frank Buurman en Loman Leefmans tel: 071-356425 De kansen van de Lissese make laar Harry Mens op een zetel in de Tweede Kamer lijken vrijwel verkeken. Weliswaar willen 25 afdelingen van de VVD dat hij alsnog op de kieslijst wordt ge zet, maar volgens een woord voerder van de partij is die steun bij lange na niet genoeg. De WD telt 600 afdelingen. Harry Mens zelf vindt dat hij nog steeds in de race is. „Wie weet hoeveel afdelingen zich tij dens de ledenvergadering op 19 februari nog achter mij scha- Het hoofdbestuur van de WD besloot Mens eind vorig jaar niet op de voorlopige kieslijst van die partij te zetten. Inmid dels hebben 25 afdelingen laten weten dal ze het daar niet mee eens zijn. De meeste stellen voor Mens op de 60ste, en laatste, plek op de kandidaten lijst te zetten. De Lissese makelaar zou ui terst tevreden zijn als hij ook in derdaad die positie krijgt. „Meer heb ik nooit gevraagd." Mens rekent er op dat hij bij de kiezers zo populair is dat ze hem met voorkeurstemmen als nog aan een zetel in de Tweede Kamer helpen. Voorlichter C. Cornielje van de Tweede-Kamerfractie van de WD meent echtei dat Mens het, zoals het er nu naar uitziet, niet zal redden. „Wil iemand iets aan de kieslijst veranderen, dan zal hij ten minste de steun van 301 afdelingen moeten krij gen. Ik zie dat nog niet gebeu ren. Wanneer een afdeling Mens op de lijst had willen heb ben. hadden ze dat van tevoren wel laten weten."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13