Theoloog Küng vreest voor 'Nederlandse toestanden' Kerk Samenleving Joods seminarie op grond Arabische school Humanisten blijven bij 'zelfmoordhoteP Koppige Joodse echtgenoot na dertig jaar vrijgelaten Kou op afstand IT VRIJDAG 7 JANUAR11994 BUITENLAND KORT Uitverkoren volk (1) Zeven op de tien Israëli's denkt deel uit te maken van het 'uitverkoren volk'. Zij zijn ervan overtuigd dat God de Tien Geboden aan Mozes heeft gegeven op de berg Si- naï. Dat blijkt uit een onder zoek onder 2399 joden in Is raël en de bezette gebieden, dat in 1991 en 1993 is uitge voerd door het Israëlische Ixjuis Guttman-onderzoeks instituut voor toegepaste so ciale wetenschappen. Van de ondervraagden is 68 procent er 'absoluut van overtuigd of gelooft' dat de joden het uit verkoren volk zijn: 31 pro cent twijfelt daaraan of ge looft er niet in. Uitverkoren volk (2) Van de geënquêteerden staat 59 procent negatief tegen over de Arabieren, terwij! 41 procent hen respecteert. 94 procent is er trots op joods te zijn, 76 procent van de on dervraagden wil dan ook niet dat hun kind met een niet- jood trouwt. Van de Israëli sche joden gelooft 77 procent in God, 73 procent van hen is ervan overtuigd dat Mozes de Tafelen der Wet heeft ont vangen op de berg Sinaï. 53 procent gelooft in de komst van de Messias, 54 procent is er zeker van dat er een para dijs is, 75 procent gelooft dat 'goede daden' worden be loond en 65 procent is ervan overtuigd dat bidden kan helpen om een slechte daad te boven te komen. Uitverkoren volk (3) De Israëli's zijn behoorlijk traditioneel: 80 procent houdt zich aan de voedsel- wetten van het jodendom, 71 procent vast op Grote Ver zoendag (15 september), 92 procent van de inwoners wil dat hun zonen besneden worden en belijdenis (bar mitzvah) doen, 87 procent zou getrouwd willen zijn met een rabbijn en 88 procent wil dat hun ouders een religieu ze begrafenis krijgen. Van de ondervraagden meent 68 procent dat Israël niet zou kunnen bestaan zonder het buitenland, de joden in de diaspora. Toch voelt 56 pro cent zich 'anders' dan de jo den die buiten Israël wonen. Sudan President Omar Hassan al- Bashir heeft toegezegd circa duizend kopten in Sudan de Sudanese nationaliteit te ver lenen. Hij deed dat tijdens een ontmoeting met een koptische delegatie, aange voerd door het hoofd van de Koptische Kerk in Khartum, bisschop Daniel. Bashir zei tijdens de ontmoeting dat de regering alle Sudanezen dient, ongeacht hun geloof. Hij meent dat alle kopten aan wie tijdens voorgaande regeringen de Sudanese na tionaliteit geweigerd is, deze alsnog zouden moeten krij gen. In Sudan verblijven dui zenden kopten die afkomstig zijn uit Egypte, Syrië, Irak, Li banon en andere landen uit het Midden-Oosten. Carey De islamitische regering in Khartum heeft de beschuldi ging van mensenrechtenor ganisaties dat zij christenen in Sudan zou vervolgen, ont kend. Het bezoek van aarts bisschop dr. G. Carey, hoofd van de Anglicaanse Kerk, aan het opstandige zuiden van het land, riep de woede van de Sudanese regering op. Ca rey weigerde een bezoek te brengen aan de hoofdstad, uit vrees dat zijn reispro gramma volledig door de fundamentalistische regering zou worden bepaald. In ver band daarmee wees de rege ring vorige week donderdag de Britse ambassadeur, Peter Streams, uit. De Zwitserse theoloog Hans Küng is bang voor Neder landse toestanden in de Rooms-Katholieke Kerk van zijn land. „Hoe lang duurt het nog voordat ook hier, net als in Nederland, een bloeiende kerk wordt gedegradeerd tot een trieste Romeinse provincie?" zürich epd/anp'Die Weltwoche' met het oog op de naderende benoeming van De progressieve theoloog uit een bisschop voor Basel. Sinds zijn waarschuwing in hel blad de benoeming van de zeer be houdende bisschop Wolfgang Haas in Chur zit de schrik er bij de liberale katholieken goed in. Küng, die door het Vaticaan uit zijn kerkelijke functies is ge zet, vreest dat het Vaticaan eerst verdeling zal veroorzaken in de Zwitserse bisschoppenconfe rentie, die daarna 'volledig ge romaniseerd' zal worden. Sinds de jaren zeventig is dat model met succes beproefd in Neder land, zo betoogt hij. Met name de benoemingen van de bisschoppen Simonis, Gijsen, Ter Schure en Bomers hebben de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland ernstig ver deeld. Met de recente benoe mingen van Wiertz (Roermond) en Van Luyn (Rotterdam) lijkt het Vaticaan een andere weg in te slaan met de Nederlandse kerk. gin is van een campagne om meer joden in het oosten van Jeruzalem te herbergen. De gemeente Jeruzalem, sinds kort onder Enkele uren nadat een subcommissie van leiding van een rechtse burgemeester, wil de gemeenteraad met het plan had inge- een stuk grond dat was bestemd voor een stemd, plaatsten medewerkers van het Beit Arabische school toewijzen aan een joods Orot-seminarie zeven mobiele woningen Palestijnen vrezen dat dit het be- op het terrein. De gemeenteraad moet het plan nog goedkeuren, maar het ziet er naar uit dat de Palestijnse middelbare school moet wijken. Burgemeester Ehud Olmert heeft bij zijn verkiezing in november vorig jaar gezegd dat hij meer joodse nederzettingen in het oosten van de stad wil. BEROEPINGSWERK Protestantse Kerk België): C.L. de Feijter, kand. te Bonheidem (Big.) die dit beroep heeft aangeno men; te Brielle: E.J. Rietveld te Heinkeszand en Ovezande; te Nieuw-Stadskanaal: G.J. van Asselt te Ommen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Giessendam-Neder- Hardinxveld: drs M.J. Koppete Drachten. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Baflo-Warffum i.c.m. Pieterburen. J. Beekhuis, kandidaat te Kampen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Aalburg: A F. Hon- koop te Wagenmgen; voor Aagteker- ke: P. Melis te Nieuw Beijerland; voor Rotterdam-IJsselmonde: A.J. Gunst te Tholen. EVANGELISCH LUTHERSE KERK Benoemd: te Enschede als predi kant met een bijzondere opdracht voor pastoraal opbouwwerk in het samenwerkingsverband van de herv gemeente en geref. kerk van Al melo: dr. J.J.H. Bras, kandidaat te Hengelo, die deze benoeming heeft aangenomen, door de Synode tot predikant met een bijzondere op dracht (part-time) (beleidsfunctionaris van de synode). R E. van den Berg te Delft en te Schiedam, die deze benoeming Delft werkzaam blijft. De afdeling Alkmaar van het Humanistisch Verbond gaat door met de voorbereidingen voor de oprichting van een in stelling die hulp biedt bij zelfdo ding. Het hoofdbestuur van het Verbond heeft enkele maanden geleden nog laten weten niets voor een dergelijk apart insti tuut te voelen. De Alkmaarse humanisten hebben de discussie over op richting van dit zogenoemde Hotel de Einder vorig jaar aan gezwengeld. Omdat tot hun on genoegen al snel werd gespro ken van een 'zelfmoordhotel' en een 'sterfhuis', hebben ze nu gekozen voor de naam 'Bureau organisatie begeleiding aan mensen met een doodswens'. Ter voorbereiding willen de initiatiefnemers adressenbe standen openen van personen en instellingen die hulp verle nen aan 'mensen met een doodsverlangen'. Ook wordt trainingen voor hulpverleners en van organisaties die zelf hulpgroepen begeleiden, zo blijkt uit een nota voor een openbare forumdiscussie op 17 februari. De afdeling Alkmaar wil over leg voeren met financiers om de beoogde hulpverlening in te passen in het huidige stelsel voor de gezondheidszorg. Zij hoopt samen te werken met an dere instellingen die vinden dat ook medische hulp bij zelfdo ding, onder redelijke voorwaar den en met respect van de auto nomie van de hulpvrager, ge oorloofd is. Het hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond schreef in oktober dat het uitgangspunt bij elk verzoek om hulp bij zelf doding moet zijn dat suïcide wordt voorkomen. Er zijn uit zonderingen op deze regel mo gelijk, maar daarover kunnen beter bestaande instellingen en geestelijk verzorgers oordelen dan een apart instituut. den als de man toestemming geeft. De rechters veroordelen echtgenoten soms tot onbe perkte celstraffen in de hoop dat ze daardoor wat toegeeflij ker worden. Eliahu is echter inmiddels se niel is geworden en kan niet meer toestemmen in een echt scheiding, zo oordeelt rabbijn Eliahu Abargil, president van het rabbinaal gerechtshof in Beersheba. Hij heeft de procu reur-generaal verzocht de be jaarde man vrij te laten. Een 81-jarige man uit Israël die ruim dertig jaar geleden naar de gevangenis is gestuurd omdat hij zijn vrouw echtscheiding weigerde, wordt binnenkort vervroegd vrijgelaten. Dit meldt de krant Yedioth Ahronoth. De koppige echtgenoot, Yehi Eliahu, werd destijds veroor deeld door een rabbinale recht bank, die in Israël echtscheidin gen behandelt. Volgens de tra ditionele joodse wetten kan een huwelijk alleen worden ontbon- Eerste Vaticaanse conferentie over circus- en toerismepastoraat vaticaanstad cns Niet elke conferentie in het Va ticaan onderbreekt de bespre kingen om een circusvoorstel ling te bezoeken. Maar deze conferentie, georganiseerd door de Pauselijke raad voor migratie en toerisme, was dan ook een bijzondere. De voorzitter was een aartsbisschop die eens in een circustent de doop bedien de onder het toeziend oog van twee olifanten. De conferentie besprak de problemen van het pastoraat aan de honderdduizenden over de hele wereld mentsparken werken. Het was dus geen wonder dat de deelne mers een circus in Rome be zochten. Daarmee onderstreepten zij het belang dat de Rooms-Ka tholieke Kerk hecht aan betere contacten met de wereld van trapeze-artiesten, koorddansers, leeuwentemmers en clowns. 'Wereldraad advocaat en bemiddelaar bij hulp aan Derde Wereld' Myra Blyth: „Kerken kunnen aan de frontlijn goed werk ver richten." geneveepd Kerkelijke ontwikkelingsorga nisaties moeten meer samen werken. Myra Blyth, de nieuwe directeur van de afdeling ont- wikkelings- en noodhulp van de Wereldraad van Kerken, meent dat er in de Noord- europese landen terecht kritiek is op het dubbele werk dat door de Lutherse Wereldbond en de Wereldraad wordt ge daan. De 37-jarige Britse theologe, die de Duitser Klaus Poser op volgt, meent dat het oude ont wikkelingsconcept heeft ge faald. „Het gaat niet automa tisch beter met het Zuiden als het Noorden steeds rijker wordt." Ze wijst op het gevaar dat hulpgevers voorwaarden willen verbinden aan het geld dat zij schenken aan het Zuiden. Ontwikkelingshulp van partnerorganisaties zou volgens Blyth meer op de mensen gericht en meer één geheel moeten zijn. De hulp zou uitgestrekt moeten zijn over alle levensterrei nen in een land en de getroffenen zouden bij besluiten betrokken moeten worden. Daarin zou de ontwikkelingsafdeling van de Wereld raad 'advocaat en bemiddelaar' moeten zijn. Het 'oecumenische kredietfonds voor de kerken', waaruit vooral in het verleden kerken geld ontvingen, ligt Blyth na aan het hart. Te genwoordig wordt dat geld in eigen land meteen aan één of meerdere projecten ge schonken. Een comité, bestaande uit een aan tal vertegenwoordigers uit de samenleving, bepaalt welk project voor een dorp of stad Dit is het eerste van vijf portretten van nieuwe programmaleiders bij de Wereldraad van Kerken. prioriteit heeft. Zo kent India het 'dagelijks-broodpro- gramma', dat vrouwen in staat stelt met behulp van een klein krediet een eigen bestaan op te bouwen. Volgens hetzelfde principe werken ook de ronde-tafel bijeenkomsten in veel staten: aangespoord door de oecu menische organisatie zitten plaatselijke vertegenwoordi gers, niet alleen van de ker ken, om de tafel met de geld gevers uit het Noorden. Sa men stellen zij een program ma voor effectieve ontwikke lingshulp op. Een stelling die belangrijk is voor haar werk bracht Blyth uit Noord-Ierland mee: „Ker ken kunnen aan de frontlijn goed werk verrichten." Dat heeft ze zes jaar lang ervaren tijdens haar werk als jeugdsecre- taris van de Britse Raad van kerken, toen ze zich vooral bezighield met werk onder jonge ren in Noord-Ierland. In 1988 werd ze Euro- pa-secretaris van de Wereldraad van Kerken. In die functie moest ze reageren op de politie ke omwenteling in dit continent. De baptistische voorgangster, die in Groot- Brittannië aan religieuze televisie- en radio programma's van de BBC meewerkte, wil de communicatie over rampen verbeteren. De Wereldraad moet meer 'de andere kant van het verhaal vertellen'. Als voorbeeld noemt Blyth het massale geweld in het voormalige Joegoslavië en de 'vergeten terreur' op het tot Papoea-Nieuw-Guinea behorende eiland Bougainville. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck KOMT U MiSSCHiBN U'.T &EN ARME &UORT. WAARDOOR U B A N KO V 6 RN/A U UER ju |pj L COLOFON i Dagbladuitgever^ Dami Uitgave va DIRECTIE Kiel (ad|), HOOFDREDAC Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN: R D. Paauw, tel. dag 9.30- r071-356215, of per post. mold (adj). J rt Majoor, Frans Advertenties071 -323508 Telefoon 071-143241 HET WEER Noot Een groot deel van Europa lag ook gisteren onder beheer van een die pe en omvangrijke depressie boven de Britse Eilanden. Rond dit slechtweercentrum draaiden aller lei randstormgen, zodat we het we derom niet droog konden houden. De hoeveelheden neerslag vielen ditmaal weinig op: circa 5 millime ter. Voor de tweede opeenvolgende dag bleef de barometer op een zeer laag peil staan, rond 980 millibar. De wijzer stond dus constant op re gen en wind, doch van het laatste was niet zo veel te merken. We hadden te maken met een al wat oudere oceaandepressie, die zich opsplitste in diverse lagedrukker- nen. Hoewel de luchtdruk boven Nederland en wijde omgeving zeer laag bleef, waren de verschillen in luchtdruk over een groot gebied vrij gering, zodat het met de wind erg meeviel. Vandaag komt er wat meer orde in het lagedruksysteem dat boven de Noordzee arriveert. Het ziet er alle maal wat vriendelijker uit in de hel dere polaire lucht met opklaringen. Toch is de atmosfeer nog onvast en vanavond, vannacht en mor- genochtend liggen voor de westelj ke kuststrook nog enkele pittige J buien op de loer met kans op hag« of zelfs natte sneeuw. Verder het j binnenland in zijn de buien mindd actief. Daar kan het kwik bij flink«[)e vo opklaringen tot rond 0 graden da-j n v IS l .Li bijtrekt. Er is zelfs een aardige kans op een paar uren zon. DaarnyYmer begint het oude liedje opnieuw, „pri-n Gestimuleerd door een aanhou- j dend krachtige straalstoom op dej oceaan komt even ten westen van noord Ierland een nieuw lagedrukgebied;maruk( ten tonele, bruisend van levens- lust. Vanaf zondag weten de regerj £en fronten ons weer te vinden. De toe"..:: j nemende zuidwestenwind duwt d( temperatuur weer wat omhoog na}ver waarden tussen 6 en 9 graden. Voor de winterliefhebbers blijven het slechte tijden onder deze At- lantische heerschappij; kou van I enige betekenis blijft op ruime af- I stand. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Eerst wisselend bewolkt en een enkele regen- of natte sneeuwbui. Morgen veel bewolking en nu en dan regen. Maxima onge- en Cornwall rond de 7 gra- België en Luxemburg: Veranderlijke bewolking en een enkele bui. Morgen aan de westkust bewolkt en regenachtig, elders droog. Middagtempera- tuur ongeveer 5 graden. Noord- en Midden-Frank rijk: Geleidelijk iets minder wisselvallig. Vooral van daag nog enkele buien. In de Vogezen en de Jura eerst nog kans op veel neerslag. Morgen droger. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden, langs de westkust enkele graden hoger. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: vandaag vrij veel bewolking en perioden met regen. Aan de Costa's in het oosten en zuiden plaatselijk veel neerslag. Morgen geleidelijk droog, be- t noordwesten, e Costa's i de tussen de 14 en 17 graden. Ca- e Eilanden: vandaag wolkenvel den en kans op een bui. Morgen steeds meer zon en waarschijnlijk droog. Maxi ma aan de zuidstranden oplopend tot ongeveer 22 graden. Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: Eerst nog be wolkt en van tijd tot tijd regen. In het zuiden ook af en toe zon. Morgen droog en geleidelijk zonnige perioden. Koel met maxima aan de westkust van 15 graden bij Tanger tot 20 bij Agadir. Tu nesië: vandaag toenemende bewolking en kans op een bui. Morgen overwegend bewolkt en een enkele bui, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur aan de kust dalend naar ongeveer 18 graden. Zuid-Frankrijk: Eerst nog wisselvallig met bewolking en nu en dan regen. Aan de Cóte d'Azur soms veel regen. Morgen op de meeste plaatsen droog maar aan de westkust opnieuw regen. Middagtemperatuur in het laagland ongeveer 8 graden. In de bergen van de Alpen is er eerst nog kans op zware sneeuwval en geleidelijk neemt de wind af. De sneeuw valt tot in de da len. Morgen is het droger. De tempera tuur op 2000 meter is ongeveer min 3 graden. Mallorca en Ibiza: Overwegend bewolkt en nu en dan re gen. In de loop van morgen opklaringen Middagtemperatuur ongeveer 14 gra- Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het noorden en midden veel bewolking en perioden met regen. In de Apennijnenboven de 1800 meter sneeuw. In de bergen in het noorden plaatselijk erg veel sneeuw tot in de da len. Middagtemperatuur in het laagland ongeveer 5 graden. In het zuiden af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima ongeveer 15 graden, op Malta 18 graden. Corsica en Sardinië: Veran derlijk bewolkt en van tijd tot tijd wat re gen. Maxima ongeveer 14 graden. Griekenland en Kreta: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en droog. In het noorden van Griekenland kans op een bui. Middagtemperatuur aan de kusten ongeveer 18 graden, bij Thessaloniki ongeveer 14 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon, vooral aan de west kust ook wel wolkenvelden. Droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, in het noorden mogelijk met natte sneeuw. Morgen droger maar op sommi ge plaatsen nog een bui. Middagtempe ratuur in het laagland ongeveer 3 gra den. Temperatuur in de zuidelijke ber gen op 1500 meter hoogte dalend naar Zwitserland: Veel bewolking en perioden met sneeuw, tot in de dalen. Vooral aan de zuidzijde van de Alpen in de bergen Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN ZATERDAG 8 JANUARI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.45 Zon onder 16.43 Maan op 05.10 Maan onder 13.37 Waterstanden Katwijk Hoogwater 11.54 23.33 Laag water 07.16 19.45 Weerrapporten 06 januari 19 uur: Rotterdam regen/ Maastricht regen/ kijk Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga iw2/ 17 8 0.1 morgen in het westen afnemende neerslagkansen. Later temperatuur op 2000 meter ongeveer min 4 graden. Oostenrijk: Bewolkt en aan de zuidflank van het Al penmassief tot in de dalen sneeuw, hoog in de bergen'" plaatselijk zware sneeuwval. Aan de noordzijde nu en dan wat sneeuw. Temperatuur op 2000 me ter ongeveer min 5 graden. Bangkok half bew Buenos Aires licht bew./ Los Angeles zwaar bew New Orleans licht bew./ Tel Aviv half bew./ 0 2/ 31 21 HEINZ /K ZOU OOK WAT MEEK BE- WE6/A/6 KVKWEN /SEBKUncefJ /K KR/J& EEN BUIKJE ACHKAN M/J WAT SCHELEN STAAT TOCH HARTS T/KKE 6EZECU&

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12