Gratis pincode in auto tegen diefstal „Voor 5,6% zet ik m'n spaargeld op de Kapitaalrekening." ubbers: Met meevaller le lasten verlichten Aanzienlijke' steun Cabinet voor Limburg Lubbers: NAVO wil in principe wel uitbreiding Binnenland Weesje mag niet hier blijven j|£) 'Gestoorden weer naakt aan ketting' Ridder van Rappard in Leusden overleden 'Verzorgingsstaat moet snel worden hervormd' Drank maakt veel kapot DNDERDAG 6 JANUAR11994 5 Miljoen voor schade treinongeluk jtrechtDe verzekeraar van de automobilist die op kerstavond en treinongeluk bij Zaanstad veroorzaakte, heeft vijf miljoen .julden uitgekeerd aan de Nederlandse Spoorwegen. Het is het paximum-bedrag waarvoor de man was verzekerd bij de ABN Jmro-Verzekeringen. De totale schade van het ongeluk, waarbij lén persoon om het leven kwam, is nog niet bekend. De schade tan treinstellen en rails alleen al bedraagt zes a zeven miljoen. De verzekeraar en de NS hebben afgesproken dat NS het reste- tnde schadebedrag voor eigen rekening nemen. [V roept op tot Bosnië-demonstratie gilversumEr moet een massale Europese demonstratie komen i het einde van de oorlog in Bosnië te bespoedigen, vindt IKV- s Faber. De demonstratie moet worden gehouden voor let hoofdkantoor van de Europese Unie in Brussel. Het Interker- lelijk Vredesberaad is in Nederland druk bezig met de voorbe- fciding. Op internationaal niveau tracht de Helsinki's Citizens jsembly, die in 42 Europese landen is vertegenwoordigd, bur- warm te maken voor de demonstratie. Tijdens de actieweek r Bosnië ontving het IKV 90.000 solidariteitsbetuigingen. ieitsma geen voorzitter Perron Nul loTTERPAMDe Rotterdamse politiecommissaris T. Reitsma wil bch geen voorzitter worden van de stichting Viaduct. De nieu- e stichting, waarin Reitsma op persoonlijke titel zitting had, Jaat over enkele maanden de drugopvangplaats Perron Nul bij let Centraal Station beheren nu initiatiefnemer dominee Visser lich binnenkort terugtrekt. Na een gesprek met zijn korpsleiding |eeft de commissaris zijn besluit genomen, aldus een officieel ntaar van de Rotterdamse politie. Dominee Visser denkt lat burgemeester Peper en korpschef Hessing Reitsma onder iruk hebben gezet uit angst voor belangenverstrengeling. )66: Geen toeristenheffing asielzoeker en haag De Tweede Kamer-fractie van D66 noemt het niet in e haak dat de gemeente Sleen (Drenthe) toeristenbelasting heft oor asielzoekers die daar in een bungalowpark verblijven. D66 indt dat minister Dales van binnenlandse zaken en staatssecre- I aris Van Amelsvoort van financiën daar een einde aan moeten naken. Dit blijkt uit kamervragen. Onlangs besliste de belasting- echter in Leeuwarden dat tegen de gemeentelijke heffing [ongeveer zes cent per nacht per persoon) wettelijk niets is in te Brengen. {emier Lubbers vindt dat de :evaller van 4 miljard moet rden gebruikt voor lastenver- thting en niet voor verlaging ;po«Jn het overheidstekort. Lub- trs zei dat gisteren in de Vere- Igde Staten, waar hij verblijft rmalior een bezoek aan president chZjijinton, voor de AVRO-micro- gen jDe premier tekende daarbij jrker^n dat eerst goed moet worden litiekjanalyseerd in hoeverre de novsieevailer structureel is. Minis- le ir Kok van financiën heeft aan sis- tkondigd dat pas over enkele ngeet of weken te weten. De Tweede Ka mer is het met Lubbers eens. De voorkeur van het CDA gaat uit naar een verhoging van het ar beidskostenforfait, het fiscale voordeel voor werkenden. PvdA en D66 voelen meer voor verla ging van het tarief in de eerste belastingschijf. Een klein deel van het extra geld (circa 200 miljoen) heeft Kok overigens al gebruikt om het financieringstekort voor 1993 te verlagen tot 3,75 pro cent van het nationaal inko men, het in het regeerakkoord afgesproken niveau. heren niet tevreden met toezeggingen jus- i haag anp-npa let kabinet zal een 'zeer aan- jeus|enlijk' bedrag uittrekken voor ien e getroffenen van de waters- n pod in Limburg. Hoe groot het i£jer_ledrag wordt, is afhankelijk van ^et -je omvang van de schade. Dat naakte minister Andriessen van en® Conomische zaken gisteren be- loor fend. Morgen overlegt het kabi- iet met de Tweede Kamer over le financiële steun aan Lim- n enlur8" ek Het kabinet wil nog deze haand de criteria vaststellen lie moeten gelden voor de leun aan particulieren. Daar- joor is 15 miljoen gulden aan let Rampenfonds beschikbaar psteld. Het kabinet wil uitgaan lan een 'drempel' (een maxi- pum aan het eigen risico) en pn 'plafond' (een maximum lan de uitkering). Hoe hoog die lorden, is nog niet bekend. De (erste bedragen kunnen in [taart worden uitgekeerd, aldus Ie verantwoordelijke ministers. I1 Het bedrijfsleven mag alleen tekenen op vergoeding van de -llirecte schade. Het verlies aan |**hkomsten wordt niet vergoed. f Ir worden twee noodfondsen [pgericht: één voor de land- en - uinbouw en één voor het overi- je bedrijfsleven. In het agrari- jche noodfonds wordt 4 miljoen tuiden gestort, waarvan de helft por het bedrijfsleven zelf moet worden betaald. Het fonds is vojgens minister Bukman be doeld 'om de allereerste klap pen op te vangen voor de be drijven die in onmiddellijk fail lissementsgevaar verkeren De Limburgse Land- en Tuin- bouwbond (LLTB) reageerde gisteravond ontevreden op de financiële steun. Volgens voor zitter Kooien kan de bond 'absoluut niet akkoord gaan' met de vier miljoen gulden voor het noodfonds. Bovendien is het volgens hem niet de taak van het bedrijfsleven om de helftvan het geld bijeen te brengen, maar is dat louter een taak van de overheid. Wat betreft schade aan wegen en dergelijke ligt de eerste ver antwoordelijkheid bij de ge meenten zelf. Er zijn geen rege lingen op grond waarvan de overheid deze schade vergoedt. In bijzondere gevallen zouden de gemeenten extra financiële middelen kunnen krijgen uit het gemeentefonds, maar in fei te gaat het dan ten koste van al le gemeenten in ons land. Akkerbouwers in het noorden van Nederland reageerden gis teren boos op de overheids steun. Zij voelen zich achterge steld, omdat het kabinet voor hen geen geld heeft uitgetrok ken. De oogst van diverse boe ren in het noorden is door de niet aflatende regen mislukt. washington hans de bruijn correspondent verklaring die de NAVO laandag uitgeeft over de relatie [net de landen van Oost-Euro- niet bedoeld om tijd te ?n zodat nu geen toezeg gingen hoeven te worden ge- over hun toekomstig NAVO-lidmaatschap. ,,Het Ivordt geen holle tekst maar een r fundamentele boodschap", i premier Ruud Lubbers giste- i het slot van zijn bezoek ban Washington, dat een voor bereiding was voor de NAVO- Brussel. De NAVO zal de Oosteurope- luien laten weten de militaire en bolitieke samenwerking te wil len uitbreiden, maar dat het nog te vroeg is voor een vol waardig lidmaatschap. De Eu ropese NAVO-bondgenoten zijn echter meer dan de Amerikanen genegen de Oosteuropeanen dat lidmaatschap op termijn in het vooruitzicht te stellen. ,,De VS sluiten lidmaatschap niet uit maar willen er nu geen termijn op plakken", aldus Lubbers. Die zal dan ook niet in de verklaring staan. Lubbers zei dat de tekst 'ongetwijfeld reden zal geven voor allerlei interpretaties: ne gatieve, omdat we niet genoeg doen, en positieve, omdat we in elk geval de blokkade die op het NAVO-lidmaatschap ligt heb ben weggenomen'. Justitie stuurde 9-jarig meisje terug naar Zaïre Sinds de jaarwisseling leeft een 9-jarige weesje uit Zaïre in ondragelijke onzekerheid over haar toekomst. Het meisje, Francine Nsona, dreigt te worden teruggestuurd naar haar vaderland waar een hevige burgeroorlog woedt. Het kind heeft daar geen familie of andere opvang. Francine wordt nu vastgehouden op de Zwit serse luchthaven Zürich, van waaruit recht streekse vluchten naar Zaïre gaan. Van Justitie in Nederland mocht ze geen verblijfsprocedure afwachten. Advocaten in Rotterdam en Zürich en de Rotterdamse dominee Hans Visser probe ren het meisje te redden. Vluchtelingenwerk Nederland heeft zich inmiddels ook met de kwestie bemoeid. De vader van Francine overleed bij haar ge boorte. Haar moeder stierf onlangs. Een verre tante in Vlaardingen haalde het meisje naar Ne derland. Maar ze kwam nooit verder dan de vreemdelingenpolitie op Schiphol die haar op een vliegtuig naar Zürich zette om van daaruit rechtstreeks naar Zaïre te vliegen. Volgens advocaat Venema wilde Justitie niet wachten op een procedure voor verblijf of de uitslag van een kort geding dat direct werd aan gespannen. „Justitie is daarmee ongebruikelijk grof te werk gegaan." Een vaste regel is dat een vreemdeling nooit wordt verwijderd als er nog een kort geding dient. Venema verwijt Justitie ook dat het meisje wordt teruggestuurd naar oorlogsgebied, iets dat tegen alle regels ingaat en bij wet verboden is. „In Brazzaville (waar Francine vandaan komt, red.) zullen de autoriteiten haar niet toelaten omdat ze geen geldige papieren heeft. Na die tussenstop gaat het vliegtuig door naar Kins hasa. Daar zal het meisje wel uit het vliegtuig worden gezet", zo verwacht de advocaat. Inmiddels heeft het kort geding gediend. Francine mag van de rechter niet in Nederland blijven. Waarom is volgens Venema onduidelijk. Hij gaat in hoger beroep en heeft in allerijl een Zwitserse collega ingeschakeld om het kind voorlopig in Zürich te houden. Er wordt gepro beerd om het meisje tot het einde van de ver blijfsprocedure onder te brengen in een wees huis. Een woordvoerder van Justitie zegt dat Fran cine Nsona haar recht op verblijf heeft verspeeld omdat haar tante „het kind Nederland wilde binnensmokkelen. Die kunstmoeder had een fo tootje van het kind in haar paspoort geplakt en deed net alsof het haar eigen kind was. Dat is een misdrijf." Justitie benadrukt dat de gestarte procedure voor verblijf „gewoon wordt afgehandeld". Op de tegenwerping dat het meisje die procedure niet hier mag afwachten en de kans loopt zon der opvang midden in oorlogsgeweld te belan den, zegt de woordvoerder: „Het is nu eenmaal geen leuke zaak." De vreemdelingenpolitie in Zürich wil geen informatie over Francine geven en zegt alleen bevelen uit te voeren. „Het kan ons niet schelen waar dit meisje heen gaat", al dus een woordvoerder. Nieuw systeem moet Aegon miljoenen opleveren Verzekeraar Aegon gaat bij een deel van zijn klanten gra tis een anti-diefstalsysteem in de auto aanbrengen. Aegon hoopt zo de explosief stijgende schadekosten van de autoverzekeringen terug te dringen. Het project kost Aegon 'enkele miljoenen guldens' en moet de verzeke ringsmaatschappij straks een nog groter bedrag aan be sparingen opleveren. den haag npa Ruim 10.000 van de meeT dan 200.000 mensen die hun auto bij Aegon hebben verzekerd, krijgen vanaf volgende maand gratis 'No-Start' in hun auto in gebouwd. Dit anti-diefstalsys teem zorgt ervoor dat de auto alleen kan worden gestart nadat een viercijferige pincode is in getoetst. De aanbieding geldt alleen voor Aegonklanten die in een ri sicogebied wonen: de vier grote Condoom niet gratis, pil blijft op recept den haag anp De anti-conceptiepil blijft alleen op recept bij de apotheker ver krijgbaar en condooms worden niet gratis. Dat antwoordt staatssecretaris Simons (volksgezondheid) aan de Tweede Kamer. De kwestie werd vorig jaar aangezwengeld door PvdA-ka- merlid T. Netelenbos. Ze vindt dat de pil zonder recept overal verkrijgbaar moet zijn en dat de gebruiker hem zelf betalen. Simons ziet daar niets in. Hij vindt dat het College ter Beoor deling van Geneesmiddelen moet uitmaken of een genees middel op recept moet of niet. Het college bepaalt dat bij de registratie van een nieuw mid del en vervolgens elke vijf jaar. Simons is niet van plan het col lege om een snellere beoorde ling te vragen. De vraag of een recept nodig is voor de pil zal dus pas de komende jaren wor den beantwoord. Het basispakket van de ziek tekostenverzekering moet vol gens Simons worden versoberd. Welke normen daarbij voor de vergoeding van geneesmidde len - inclusief de pil - moeten gelden, hangt nog af van een advies van i externe deskundigen. Kamer wil verbod op kunstmatige zwangerschappen De regeringsfracties CDA en PvdA in de Tweede Kamer wil len kunstmatige zwangerschap pen bij oudere wouwen aan banden leggen. Het CDA is ook voorstander van een verbod op kunstmatige bevruchting bij anonieme zaad- en eiceldono ren. CDA-kamerlid Lansink wil deze kwesties nog deze maand in de Kamer aan de orde stellen. Volgens de PvdA moet Neder land tijdig maatregelen treffen nu onder meer Frankrijk wordt overwogen kunstmatige zwan gerschappen bij wouwen boven de veertig jaar te verbieden. inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 5%* is. Girorekening houders die Kapitaal- of D e Postbank Kapitaalrekening met een eerste minimum inleg van f25.000,- biedt de ideale combinatie van zeer hoge rente (nu 5,6%*) én alle opnamevrijheid. U kunt er namelijk elk willekeurig bedrag zonder kosten van opnemen. Zelfs bedrag bovep de f25.000,-, als u dit maand van tevoren reserveert. Hetzelfde principe geldt ook de Leeuwrekening, waarbij het Sparen doe je gewoon bij de Postbank. •Rentevergoeding per 23 december 1993. Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog thuis doen. Gewoon via hun giroboekje. En wie er eerst nog wat meer over wil weten, belt nu even Klantenservice Sparen: POSTBANK (020) 591 82 20. steden en enkele plaatsen in het zuiden van Nederland, waar veel auto's worden gestolen of opengebroken. Bovendien mag de auto niet meer dan vier jaar oud zijn en moet sprake zijn van een verzekering met een uitgebreide casco-dekldng. De cataloguswaarde moet tussen de 25.000 en 75.000 gulden lig gen. Boven dat laatste bedrag worden auto's zonder beveili ging door Aegon niet verzekerd. Het aantal auto-diefstallen in Nederland is de laatste jaren sterk gestegen. Volgens het Ver bond van Verzekeraars bedroeg de schade vorig jaar tussen de 400 en 500 miljoen gulden. Daarbij gaat het zowel om dief stal van auto's als om schade die aan de auto is ontstaan bij het openbreken. De verzeke raars proberen hun verliezen in deze sector al een tijdje te be perken door de premies te ver hogen. Ook in het nieuwe jaar zijn de autoverzekeringen weer flink duurder geworden. Het i het e t dat grote verzekeraar nu zelf bevei ligingssystemen in de auto van de klant gaat aanbrengen. Di verse verzekeraars bieden hun klanten wel kortingen op alarm systemen of laten het eigen risi co vallen als de auto beveiligd Personeel woedend over bezuinigingen assen/den haag De zwalczinnigeninrichting Hendrik van Boeijen-Oord in Assen waar het gestoorde meis je Jolanda Venema naakt aan een ketting moest liggen, is op nieuw in opspraak geraakt. Er is nu te weinig personeel voor een groep van vijftig ernstig ge dragsgestoorden en dat leidt tot ruzies en geweld. Volgens de verpleegkundigen is de veilig heid van patiënten en personeel in gevaar. Drie leidinggevenden zouden al zijn opgestapt. Jolanda Venema kreeg in 1988 landelijke bekendheid toen haar ouders foto's ver spreidden van hun dochter die naakt aan de ketting lag in de inrichting. Dat gebeurde als ze „onhandelbaar" was en er te weinig personeel was. Na de kwestie-Jolanda werd het alle maal beter. Er kwamen speciale behandelingsmethoden voor ernstige gedragsgestoorden, er kwam deskundig personeel en de agressiviteit van de bewo ners nam af. Door de bezuinigingen is de klok nu weer teruggedraaid. Verpleegkundigen isoleren pa tiënten weer. „We zijn niet lan ger verzorger en opvoeder, maar oppasser en bewaker." Op de afdeling voor gedragsge stoorden die nu in opspraak is. wonen mensen die een gevaar zijn voor zichzelf of hun omge ving. Als ze geen goede begelei ding krijgen, kunnen ze volgens de verpleging agressief worden. De directie ontkent alle proble- gorinchem Ridder van Rappard, de vroege re burgemeester van Gorin- chem en vooral bekend als 'be strijder van hét morele verval', is gisteren op 87-jarige leeftijd in zijn woonplaats Leusden overleden. Louis Rudolph Jules Ridder van Rappard werd op 15 juni 1906 geboren in Bloemendaal. Hij studeerde rechten en was advocaat en procureur in Nijmegen. Van 1932 tot 1939 was hij burgemeester van Zoe- len. Daarna was hij tot 1972 burgemeester van Gorinchem. In 1969 beschuldigde hij een van zijn wethouders van cor ruptie. Twaalf raadsleden stap ten uit protest op. Een onder zoekscommissie kwam later tot de conclusie dat Van Rappard zijn beschuldigingen niet hard kon maken. Van Rappard moest zijn excuus aanbieden aan de toenmalige minister van bin nenlandse zaken, Beernink. Van Rappard zat in de Twee de Wereldoorlog in het verzet Ridder van Rappard op een ar chieffoto uit 1971. ARCHIEFFOTO ANP en moest onderduiken. De 'rechts-liberaal' probeerde twee keer vergeefs in de Tweede Ka mer te komen in 1963 met de Liberale Staatspartij en in 1971 met het Nederlands Appèl („Voor fatsoen - Van Rappard"). Secretaris-generaal Geelhoed: uit het economische dal", aldus de topambtenaar. De 'vlucht' van werkgelegen heid naar nieuwe groei-econo- mieën legt volgens Geelhoed fundamentele zwakheden van Nederland bloot. Als hoofdoor zaak voor het gebrek aan con currentievermogen noemt hij de manier waarop onze verzor gingsstaat is ingericht: „Met eqn welhaast ingebouwde neiging tot afwenteling van onverant woorde arbeidskosten via een groeiende werkloosheid op ta melijk royale sociale uitkerin gen". Daarnaast vindt Geelhoed de arbeidsmarkt te star. de col lectieve lastendruk (belastingen en premies) te hoog en de over- leg-economie met globale een trale afspraken tussen overheid en sociale partners achterhaald. In zijn nieuwjaarsartikel hekelt de secretaris-generaal ook de aarzelende houding van het ka binet als het gaat om funda mentele hervormingen. De Nederlandse verzorgings staat moet snel en ingrijpend worden hervormd. Alleen via zo'n herijking maakt een beleid voor meer werkgelegenheid een serieuze kans. Dit schrijft mr. L. Geelhoed, secretaris-generaal van het ministerie van econo mische zaken, in zijn traditione le nieuwjaarsartikel in het eco- nomenblad ESB. Volgens Geelhoed maakt het groeiende beslag van sociale voorzieningen op het nationale inkomen de Nederlandse eco nomie steeds kwetsbaarder voor de internationale concur rentie, vooral van lagelonen landen in Zuidoost-Azië en Centraal- en Oost-Europa. Ook bij een economische groei van rond de twee procent zal de werkgelegenheid nauwe lijks toenemen. En de economi sche vooruitzichten zijn niet zonnig. „In 1994 wordt het een moeizaam omhoog kwakkelen tr aardig wat drank doorheen gegaan tijdens de feestdagen, getuige deze glasbende op de Oude Zijdsvoorburgwal in Amsterdam moet nodig geleegd. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE straat. De glasbak

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3