Iedere krenking wordt gekoesterd en gewrokeif Chinese jeugd gaat over op privé-onderwij s Feiten &Meningen Onrust over opkomst van Zjirinovski -jA, IK KK) vm 6ÉK' L PAT <5jeiP HÉB I*. n \NONM6M fa*#- KM VALS lor WN PE iuo' DONDERDAG 6 JANUAR11994 De zege van Vladimir Zji rinovski bij de Russische parle mentsverkiezingen van vorige maand heeft voor veel onrust gezorgd in de omringende lan den. De uitspraken van Zji rinovski die hardop droomt over het herstel van het Sovjet imperium en inlijving van bij voorbeeld de Baltische staten en Finland zijn daaraan niet vreemd. De extreem-rechtste politicus heeft inmiddels ook al voor opschudding gezorgd in Bulga rije, Polen en Roemenië, ter wijl Duitsland hem een inreis visum heeft geweigerd. Er be staan banden tussen Duitse en Oostenrijkse neonazi's en Zji rinovski. De Duitse minister Kinkel (buitenlandse zaken) heeft de ze week gezegd de confrontatie met de Rus die Duitsland met een nieuwe oorlog heeft gedreigd niet uit de weg te willen gaan, maar zijn aan moedigingen voor de extremis ten in de Bondsrepubliek zijn niet gewenst. De Nederlandse staatssecretaris Van Houwelin- gen (defensie) zei dinsdag voor de ontbijttelevisie dat Zji rinovski ook in Nederland niet welkom is. Als reactie op de door Zji rinovski verwoorde Russische expansiedrift is in Midden- en Oost-Europa de discussie over het lidmaatschap van de NAVO, het westerse militiare bondgenootschap, in een stroomversnelling gekomen. De NAVO praat volgende week in Brussel over de wijze waar op de banden met de voorma lige Warschaupactlanden en nieuwe republieken kunnen worden aangehaald. Uitbrei ding van de NAVO lijkt daarbij, aldus de Nederlandse premier Lubber's gisteren na een ge sprek met de Amerikaanse president Clinton, niet langer taboe. De Poolse president Walesa meent dat het Westen een tweede Joegoslavië riskeert als het geen tijdschema opstelt voor de toetreding tot de NAVO van Hongarije, Polen, de Tsjechische republiek en Slo wakije. Walesa zei in een inter view dat hij wil dat de NAVO binnen zes maanden veilig heidsgaranties afgeeft voor de landen in Oost-Europa. Walesa en andere Oosteuropese lei ders zeggen dat de NAVO hen „onder haar hoede moet ne men" om iedere poging van Rusland te verijdelen om op nieuw zijn invloed in de regio te doen gelden. De Russische president Jeltsin vreest echter dat uitbreiding van de NAVO de positie van Zjirinovski en zijn aanhangers versterkt. Volgens jeltsin kan dat leiden tot „ongewenste opinies in civiele en legerkrin- gen, en uiteindelijk tot militai re en politieke destabilisatie in een sleutelregio die mede het lot van de wereld bepaalt". Het Kremlin reageerde hiermee op het verzoek van Litouwen om tot de Westerse alliantie te mo gen toetreden. Litouwen is de eerste voormalige Sovjet-repu bliek die deze wens dinsdag of ficieel kenbaar heeft gemaakt. Bijgaand een portret van de aanstichter van alle onrust, Vladimir Zjirinovski. Vladimir Zjirinovski 's wereldbeeld, 'de vrucht van mijn hers Naar eigen zeggen kwam Vladimir Zjirinovski met behulp van een keukenmes ter wereld. De ambulance was laat, de redder van Rusland kon niet langer wachten en een oom sneed zijn navelstreng door met het eerste het beste scher pe voorwerp dat hij kon vinden. Deze anecdote staat in zijn dunne, maar van woede doordrenkte autobiografie De finale doortocht naar het zuiden. De titel verwijst naar de drang naar het warme zui den die al sinds de Roma novs in de Russische ge schiedenis is verankerd. Dit verhaal bevat alle ele menten die nu, 47 jaar la ter, kenmerkend zijn voor het fenomeen Zjirinovski: woede, ongeduld en brute oplossingen. LONDEN THE INDEPENDENT De persoon Zjirinovski en de politiek van zijn Liberaal-De mocratische Partij van Rusland zijn niet te scheiden. Zjirinovski is de partij. Beide handelen vanuit hetzelfde verraderlijke gevoel van woede en zelfmede lijden. Beide zwelgen in echte of vermeende vernederingen. Ie dere tegenslag, iedere krenking wordt herinnerd, gekoesterd, overdreven en zo houdt Zji rinovski zijn aanhang voor uiteindelijk gewroken. Parodie „Het leven heeft n vanaf de dag, het t ment dat ik gehort maatschappij had me niets te bieden", schrijft hij in zijn auto biografie, die zo genadeloos bol staat van ellende, dat het bijna een lachwekkende parodie lijkt. Hij beschrijft hoe hij opgroeide in een appartement dat door verschillende families werd ge deeld, hoe er op de gang moest worden gekookt, hoe hij fruit moest stelen om zijn honger te stillen, hoe hij in de rij moest staan om naar het toilet te kun nen, hoe hij kokhalsde van de stank en hoe hij werd lastigge vallen door zijn dronken stiefva der. „Slecht eten, slechte leefomstandigheden en bijna geen scholing. Geen speelgoed, kinderboeken, kranten of tele foon. Niets. Ik woonde in een grol." En als jongste van zes kinderen werd hij voortdurend gepest. Zjirinovski's autobiografie werd vóór de verkiezingen door zijn partij-uitgegeven en gratis uit gereikt aan iedere bezoeker van de morsige partijkantoren in Moskou. Nu de verkiezingen Zjirinovski tot een internationa le beroemdheid hebben ge maakt, biedt de partij het boek je te koop aan. Een triomfante lijke Zjirinovski heeft trots ver klaard dat zich onder zijn lezers ook Boris Jeltsin bevindt en dat iedereen die Rusland wil begrij pen het epos op zijn nachtkastje moet hebben liggen. Misschien heeft hij gelijk. Net als Mein Kampf mag het boek in ieder geval niet worden gene geerd. Zjirinovski wijst iedere vergelijking met Hitler van de e laten lijden ur, het mo- i werd. De hand, hoewel hij zich ontegen zeggelijk gevleid voelt door de vermeende overeenkomst. Adolf was een onopgeleide korporaal, terwijl ik aan twee hogere instituten ben afgestu deerd en vier talen spreek", sn oeft hij. Het grootste deel van zijn boek is onzinnig. De eerste helft is gewijd aan de armoede van zijn vroege jaren, de tweede aan vreemde theorieën over hoe de wereldvrede alleen mogelijk is als Russische soldaten hun laar zen in de Indische Oceaan kun nen wassen. Dit politieke trac- taat, zo verklaart Zjirinovski in de eerste alinea, behelst „de es sentie van mijn wereldbeeld, de vrucht van mijn hersenen". Kampioen De kern van zijn aantrekkings kracht is zijn bewering dat hij, anders dan de elite van de in diskrediet geraakte Communis tische Partij of de nieuwe kapi talistische bovenlaag, weet wat het is om ontberingen te lijden. Als kampioen van de vertrapten zet hij voortdurend de moed en de kracht van het gewone volk af tegen de jengelende lafhartig heid van de politieke top. „Gorbatsjov had een goed le ven. Waarom heeft hij het land naar de vernieling geholpen en nooit iets goeds gepresteerd? Hij was zwak omdat hij alles had. Hij was de zoon van een directeur van een collectieve boerderij. Hij kreeg alles in de schoot geworpen en genoot van het leven. Hij had niet echt de capaciteiten van een politiek leider. Hij was een opgeklom men ambtenaar." Tijdens de verkiezingen luidde Zjirinovski's boodschap dan ook: „Ik ben een van jullie. Ik ben hetzelfde, ik ben net als jul lie." Het enige probleem is dat dit niet waar is. Hij is geen Rus sische Jan Alleman. Voor ie mand die op een golf van natio nalisme ('Rusland voor de Rus sen') het Kremlin probeert bin nen te komen, heeft hij twee handicaps, waarvan hij zich ter dege bewust is en die hij dan ook aan het begin van zijn auto biografie ter sprake brengt. In de eerste plaats is hij niet in Rusland geboren, maar in Alma Ata, de hoofdstad van Kazach- stan. Hij legt uit: „De stad werd door Russische kozakken ge sticht, dus kan ik wel degelijk zeggen dat ik in Rusland en on der Russen ben geboren." Zijn patriotisme heeft een rauwe, onzekere kant. Ook hier is een parallel met Hitler, die in Oos tenrijk werd geboren. Het tweede obstakel is zijn naam: Vladimir Volfovitsj Zji rinovski. Vooral voor fijngevoe lige, racistische Russische oren, waarmee veel van zijn volgelin gen zijn behebt, klinkt deze naam onaangenaam on-Rus- sisch. Zjirinovski geeft toe dat de naam van zijn vader, die Wolf heette, „in Russische oren niet bekend klinkt". Tijdens zijn campagne omschreef hij zijn partij ook als „voor 99 procent Russisch". Joodse komiek Zjirinovski ontkent dat hij een racistische en anti-semitische inslag heeft, maar in één adem eist hij dat er meer slavische ge zichten op de Russische televi sie verschijnen. Hij houdt joden voor dat ze zelf verantwoorde lijk zijn voor de vooroordelen die jegens hen bestaan en op pert dat de populaire joodse ko miek Gennadi Kazanov maar naar Israël moet emigreren als hij het niet kan laten grappen te maken over Russen. Dergelijke opmerkingen doen het goed bij zijn aanhang, maar toch zit er meer achter dan al leen politiek opportunisme. Zji rinovski heeft aan zijn jeugd in Kazachstan een diepgewortelde racistische grief overgehouden. Hij vertelt hoe een nauwelijks opgeleide vader van een Ka- zachs meisje op zijn school mi nister werd: „Als kind voelde ik me al als Rus onderdrukt. Ap partementen gingen naar Kaza- chen en Russen konden geen plaats bemachtigen aan de ho gere opleidingsinstituten, zelfs niet als ze beter presteerden." Maar in feite werd Zjirinovski helemaal niet gediscrimineerd. Hij kreeg juist een voorkeursbe handeling. Met steun van de communistische jeugdbrigade won hij een plaats op de facul teit voor oosterse studies aan de staatsuniversiteit van Moskou. Hij was toen 18. Hij vertelt nog graag hoe hij uit Alma Ata aan kwam met slechts een koffer en een mand aardbeien en toma ten. En ondanks alle ontberingen die hij moest doorstaan, slaagde hij erin een van de felst begeer de privileges in de wacht te sle pen: een reis naar het buiten land. In 1966, twee jaar na-zijn komst naar Moskou, bezocht hij met een groep studenten Hongarije, waar hij langs de oe vers van het Balatonmeer een korte liefdesaffaire had met een Hongaars meisje, Anike. Zijn volgende buitenlandse reis vond plaats in 1969, toen hij als tolk van een officiële Sovjet-de legatie naar Turkije ging. Deze reis eindigde in een confronta tie met de Turkse politie. Wat er precies gebeurde, is onduidelijk. Zjirinovski beweert dat hij Sov jet-buttons uitdeelde en werd opgebracht wegens het ver spreiden van communistische propaganda. Maar het gerucht gaat dat hij zich met spionage had ingelaten. Ook deze episode ervoer hij als een van de vele tegenslagen in zijn leven.Alweer pech. Nood lottige gebeurtenissen, iedere maand, ieder jaar. Toen mijn moeder zei dat ze zich in haar hele leven niet één gelukkige dag kon herinneren, besefte ik dat ik ook al ouder werd en dat ook ik nog nooit een gelukkige dag had gekend." Champagne Ook zijn periode aan de univer siteit eindigde op een troostelo ze noot: omdat hij niemand kon vinden om champagne mee te drinken, nam hij zijn diploma mee naar zijn kamer en bracht de avond in eenzaamheid door. Na de universiteit moest hij in dienst en werd hij naar Georgië gestuurd, waar hij een hele reeks nieuwe grieven opdeed. Hier ontstonden ook twee van zijn politieke credo's: 'Alle pro blemen van Rusland komen uit het zuiden' en 'Onvrede is een permanente drijfveer'. Na zijn terugkeer naar Moskoü in 1973 groeide zijn onvrede. Hij was pas getrouwd, had een zoontje en begon een tweede universitaire opleiding, dit keer in de rechten. Hij had weinig geld en maandenlang liep hij stad en land af op zoek naar een nieuwe flat. Na zijn studie had hij een aantal onduidelijke baantjes. Zo was hij korte tijd lid van de Commissie voor de Verdediging van de Vrede, een Sovjet-organisatie die waar schijnlijk banden had met de KGB. Zijn laatste baan voordat hij in 1990 definitief in de politiek ging, was bij de uitgeverij Mir, waar hij zeven jaar op de juridi sche afdeling werkte. Voormaliuor e ge collega's herinneren zich Zjiinto ri n ovski als een ru moerige ion dwingeland en een verbolgen De eenling, die zich steeds sterkerin dt tot de extreem-rechtse politiek&ana aangetrokken voelde. Zjirinovsieevc ki's versie van deze periode |r Ko komt hiermee overeen: „Mis- [kon schien was het mijn lot om geel goede vrienden te hebben of een meisje om van te houden. Daarom concentreerde ik al mijn energie op een zaak." A Op 12 april 1991 verzekerde Zji fk rinovski zich van een beschei den plaats in de politieke ge- schiedenis van Rusland, toen lm" zijn Liberaal-Democratische Partij bij het ministerie van jus titie in Moskou officieel in- schreef. Niemand nam hem se-. rieus. Maar Zjirinovski heeft !e zichzelf altijd bijzonder serieus genomen. Hij maakt grappen, e brult als een dronkaard aan de bar en doet beloften aan ieder-, Xc een die hij ontmoet. Maar het ir hem volle ernst. „Sinds mijn ger bootte heb ik het al tijd alleen P™ gedaan, heb ik zelf iedere door-f braak moeten forceren. Ik heb r me altijd gefrustreerd gevoeld e en verbitterd, omdat ik geen kei moment van vreugde heb e gekend." Cf VERTALING: MARGREET HESLINGA leur hun WIM STEVENHAGEN THE INDEPENDENT Luo Nan, Zhou Yu Fang, Wang lun en Tang Yi Ying begonnen allemaal te lachen toen hen naar de reden werd gevraagd waarom zij studeerden aan een van China's nieuwe privé-uni- versiteiten. „Geen andere keu ze!" aldus Zhou Yu l ang. Zij hadden bij het jaarlijkse natio nale toelatingsexamen voor de staatsuniversiteiten te laag ge scoord om een plaats te be machtigen en de Haidian-uni- versiteit in Peking was het beste alternatief. „Twee jaar geleden sprak ik niet graag met andere mensen over mijn universiteit. Ik vond die niet goed genoeg", zegt Luo Nan. „Maar nu ben ik trots op deze universiteit. De meeste vakken hier zijn erg praktisch, en er is vraag naar in de maat- schappij." De hervormingen van het hoger onderwijs in China ontwikkelen zich in hoog tempo. De staat heeft het geld niet om de be staande instellingen te financie ren, de waag is veel groter dan het aantal beschikbare plaatsen en omdqt door de economische hervormingen de vraag naar technisch opgeleid personeel toeneemt, wordt het land ge confronteerd met een ernstig tekort aan vakmensen. Dit heeft geleid tot een financiële herzie ning binnen de staatsuniversi teiten en een van de grond ko men van privé-instellingen voor hoger onderwijs, of de zoge naamde 'minban '(letterlijk 'door het volk geleid'). Er zijn nu 50 minban-universi- teiten en -hogescholen in Chi na. Daarvan hebben er 10, waaronder Haidian, het recht om erkende diploma's uit te rei ken. Nog eens 500 privé-instel- lingen voor hoger onderwijs bieden een beroepsopleiding of technisch onderwijs. Onder het oude op centraal niveau ge plande onderwijsstelsel kregen kinderen die slaagden voor het nationale toelatingsexamen voor de universiteit een gratis opleiding en werden zij daarna door de slaat benoemd in een 'werkeenheid'. Tegenwoordig nemen ongeveer 3 miljoen toekomstige studen ten iedere zomer deel aan het nationale examen, maar slechts één op de drie vindt een plaats. Degenen die hoger scoren dan een bepaald cijfer krijgen een gesubsidieerde plaats aan een staatsuniversiteit en betalen ge middeld 500 yuan (115 gulden) per jaar. Deze collegegelden worden de komende paar jaar Studenten van de universiteit van Peking houdeh in het centrum van de Chinese hoofdstad een „zit in" om hun eis van meer democratie kracht bij te zetten. Van democratie is in het onderwijs nog niet zoveel sprake. Toelating tot de beste staatsuniversiteiten van het land is alleen wegge legd voor de allerslimsten. Andere studenten wenden zich tot particulie re universiteiten. foto anp waarschijnlijk verdubbeld om het gat in de centrale financie ring te helpen dichten. De studenten die het net niet halen, hoeven echter niet te wanhopen. Zij hebben nu de keuze als „zelfbetalende" stu denten te worden ingeschreven aan de staatsuniversiteiten, waar plaatsen beschikbaar zijn zolang zij zich een collegegeld van 725 gulden per jaar kunnen veroorloven. Velen kunnen dat, en zij nem'en nu 10 procent van de plaatsen aan de staatsuniver siteiten en -hogescholen in. An deren die een te laag cijfer ha len voor de staatsuniversiteit, kunnen zich aanmelden bij de nieuwe m/'/zbfln-instellingen waar collegegeld moet worden betaald. De Haidian-universiteit is het geesteskind van haar rector magnificus, Fu Zhen Tai, hoog leraar in de mechanica aan de prestigieuze Qinghua-universi- teit van Peking. Open sinds maart 1984, is zij een voorbeeld voor latere m//ib<7/z-instellingen en wordt zij nu bijna geheel ge financierd met de collegegelden van de 3200 studenten, die on geveer 600 gulden per jaar beta len. „In die 9 jaar is bewezen dat we een universiteit kunnen leiden zonder afhankelijk te zijn van de staat", zegt Fu. Privé-universiteiten vergroten ook de mogelijkheden voor do centen. Haidian heeft ongeveer 80 docenten in volledige dienst, ongeveer 50 gepensioneerde docenten en ongeveer 300 on derwijskrachten in deeltijd. Zij komen van de omliggende uni versiteiten en zijn blij hun ma gere staatssalarissen te kunnen aanvullen. Onderwijshervormingen bete kenen ook grote veranderingen in het leven na de studie. Alle „zelfbetalende" studenten heb ben de verantwoordelijkheid en vrijheid hun eigen baan te zoeken. Professor Fu: „De meesten van onze studen ten vinden een goede baan. Velen krijgen een hoger salaris dan ik!" VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET PAKI G)A Toch Z/ylÉjiPTE vcm, A|5 je VAL56 mefM VAM 1oo mr SlA4T5(pT€f2lJ r- intv peeEN"'L

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2