Bonders bezorgd over grote achterstand in bijbelstudie G Kerk Samenleving Predikant moet zich hoeden voor 'pedagogisch-therapeutisch gegoochel' 'De twijfel die mensen in hun geloofsleven nogal eens bekruipt, vind je bij ons niet' DONDERDAG 6 JANUAR11994 -ijjON BUITENLAND KORT Machtsmisbruik De Wereldraad van Kerken heeft gewaarschuwd voor politiek machtsmisbruik door de Russisch-Orthodoxe Kerk. De Russische kerk is als sterkste morele kracht van dit moment aan de verlei ding blootgesteld haar in vloed aan te wenden voor politieke, morele en eigenbe langen. Secretaris-generaal Konrad Raiser van de Raad wees op pogingen van de kerk om haar vroegere gepri vilegieerde status in de maat schappij te herkrijgen. Een ander probleem is het gevaar van religieuze vervreemding. Vooral de talrijke nieuwe ker kleden dragen met grote hartstocht hun orthodoxe identiteit uit. Zij zien de nieuwe religieuze bewegin gen en de talrijke evangelise rende groeperingen en sek- teh in het land als een poten tieel gevaar voor de ortho doxie. Dat wantrouwen je gens andere geloofsrichtin gen treft ook de Wereldraad. De Russisch-Orthodoxe Kerk is met zo'n 50 miljoen leden de grootste lidkerk. Minderheid De Franse Raad van Kerken heeft de Turkse premier Tan- su Ciller opgeroepen zich in te zetten voor de Grieks-or thodoxe minderheid in Tur kije. In een brief aan de mi- nister-president constateert de Raad dat de minderheid te lijden heeft onder discri minatie op school, schending van kerkhoven en intoleran tie op religieus gebied. „De Grieks-orthodoxen in Turkije moeten, net als de moslims in Frankrijk, als gelijkwaardi ge burgers worden erkend en als zodanig worden behan deld", aldus de brief, die is ondertekend door de aarts bisschop van Rouen en de voorzitter van de Raad, Jo seph Duval. Topconferentie Vertegenwoordigers van de curie en deskundigen heb ben tijdens een tweedaagse topconferentie van het Vati- caan iedere poging tot etni sche zuivering en aantasting van de mensenrechten op de Balkan veroordeeld. „Vrede is mogelijk, maar is niet ac ceptabel als die op een on rechtvaardige, uitsluitende etnische basis tot stand komt", aldus de studiegroep gisteren na afloop van de bij eenkomst. Tot de 27 deelne mers, die met paus Johannes Paulus II over mogelijke we gen tot vrede in het conflict gebied spraken, behoorde onder meer de voormalige Poolse minister-president Tadeusz Mazowiecki. Hij heeft eerder in opdracht van de Verenigde Naties onder zoek gedaan naar schendin gen van de mensenrechten in het voormalige Joegosla- Japanners Op nieuwjaarsdag heeft op nieuw een recordaantal Ja panners boeddhistische tem pels en sjintoïstische heilig dommen bezocht. Volgens de politie ging het om bijna 85,5 miljoen Jappanners, ruim een half miljoen meer dan vorig jaar. Het land telt 124 miljoen inwoners. Met 3,48 miljoen bezoekers was het heiligdom Meiji in de hoofdstad Tokyo net als voorgaande jaren het popu lairst. De slechte economi sche tijden, maar ook het milde weer hebben tot het record geleid, aldus de poli tie. Het sjintoïsme is de in heemse religie van Japan en was van 1888 tot 1945 staats godsdienst. Het geloof telde in 1983 naar schatting circa 63 miljoen aanhangers. Het bezoeken van een heiligdom maakt deel uit van de rite De Gereformeerde Bond heeft nog altijd 'een ernstige achterstand' in te halen op het gebied van de weten schappelijke bestudering van het Oude en het Nieuwe Testament. Dit zei dr. J. Hoek gisteren in Zeist op de pre dikantenvergadering van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk. Zeist anp achterstand op het gebied van de bijbelstudie de hervormd-ge reformeerden voor nieuwe vra gen zal stellen, „Laten we die wagen niet verdoezelen of weg moffelen", zo hield hij zijn ambtsbroeders voor. Sommige collega's laten te gemakkelijk de klassieke ant woorden vallen en laten zich te snel door moderne hermeneuti sche inzichten beïnvloeden. Maar is dit niet een gevolg van het feit, dat in de Gereformeer- Naar aanleiding van het boek 'Het algemeen betwijfeld chris telijk geloof van dr. H.M. Kui- tert sprak Hoek, hervormd pre dikant in Veenendaal, over de vraag: 'Zijn we fundamentalis ten als we Kuitert niet volgen?' Van Kuitert is de zin: 'Kan men christen zijn zonder fundamen talist te worden?' Het kan volgens Hoek niet anders dat het inhalen van de de Bond de vragen van de mo derne bijbelwetenschap onvol doende bespreekbaar zijn, zo vroeg Hoek zich af. Hij verwees naar de vrijge- maakt-gereformeerde hoogle raar dr. J. Kamphuis, die naar aanleiding van vragen onder studenten aan de Theologische Hogeschool kortgeleden opriep 'een vurig gesprek' over de aard van het Schriftgezag te houden in plaats van 'een ondergrondse veenbrand' te laten voortwoe keren. Ook in de Gereformeerde Bond moet er zo'n vurig ge sprek op gang komen, aldus Hoek. Hij verwierp Kuiterts consta tering dat Bonders fundamenta listen zijn. „Wie in alle ernst zijn waarheden voor geopenbaarde waarheden houdt, komt bij de Hezbollah uit", zegt Kuitert in zijn boek. Met fundamentalis me bedoelt de emeritus-hoogle raar van de VU een blind autori teitsgeloof: je gelooft iets omdat het in de bijbel staat, ook al zou het strijdig zijn met weten schappelijk bewezen feiten. Hoek wijst deze typering van de Bonders af. Fundamentalis me kent niet de verlegenheid en openheid die voor de gerefor meerde of reformatorische Schriftvisie zo kenmerkend is. Het gezag van de Schrift over de gelovige is niet autoritair, maar autoritief. „Door de Heilige Geest word ik niet tot kadaver gehoorzaamheid geleid, maar tot een mondige gebondenheid aan het Woord." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Giessendam-Neder-Har- dmxveld (toez.): dr G van den End te Huizen; te Harderwijk (Nieuwe Kerk): T. Verbeek te Hillegom; te Haren: me vr. S.D. Kits. kandidaat te Groningen; te Leiderdorp: B.E.Th. Rutgers te Go- rinchem; te Arum en Kimswerd: me vr. drs. C. Nicolaij. kandidaat te Heerenveen, die dit beroep heeft aan genomen; te Ballum-Hollum en Nes op Ameland: P.L. Wansink te Rijssen (dg. De Open Hof). Aangenomen: naar Lelystad (part-ti me) (nieuwe pred.plaats): G. van den Brink, kandidaat te Nijkerk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaarstelling: mevr. P. Kamper, Jhr. N van Rosenthalweg92, 6862 ZZ Oosterbeek, tel. 085-336513. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Ulrum: J. Beekhuis, kandidaat te Kampen. Aangenomen: naar Mariënberg (twee de pred.plaats): F.J. Bijzet te Pretoria (Vrije Geref.Kerken in Z.Afr.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Damwoude: drs. G.J. Capellen, kandidaat te Genemuiden. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Unionville (Canada): W. Harinckte Kapelle-Biezelinge (verbe terd bericht). Bedankt: voor Middelharnis: G.M. de Leeuw te Barneveld; voor Unionville (Canada): W. Harinck te Kapelle-Bie zelinge. Predikanten moeten zich hoe den voor farizeïsme en 'pedago gisch-therapeutisch gegoochel'. Op de predikantenvergadering van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk waarschuwde vice-voorzit- ter dr. A. van Brummelen giste ren in Zeist voor de gevaren van verstarring en vervaging in de zielzorg. Het eerste wordt herkenbaar als een vlucht in de heiligheid, waardoor de directe relatie met de medemensen verlóren gaat. Er is dan sprake van een zekere morele onaanvechtbaarheid of van een autoritair ambtelijk ge drag. Alles aan de zielzorger is dan even lijzig, fluwelig en on natuurlijk, aldus Van Brumme len. De eigenlijke tragiek van het predikantsambt ontstaat als de zielzorger nog wel de indruk wekt dat hij hartelijk begaan is, als het conventionele lachje klinkt en het versleten vocabu laire opdreunt. Bij talloze predi kanten wordt dat echter routine en vervolgens verwordt het tot een masker. Het tweede gevaar is de vlucht uit het priesterschap. Predikanten vallen dan ten prooi aan de verleidingen van de wereld. De zielzorg wordt se culier. Er ontstaat pedagogisch- therapeutisch gegoochel. De predikant wordt een psycholo gisch adviseur of een dilettant psychiater. Het doel van de zielzorg, na melijk het Koninkrijk Gods te brengen bij het lijden van de raakt uit het oog. DE OEPING 'Een jaar of veertien' was H.G. Koekkoek toen hij heel bewust tot het geloof kwam. De boodschap in een film van het Zeister Zend i ngsgenootschap liet hem niet met rust. „Het greep mij enorm aan dat er mensen in deze wereld waren die de Heer niet kenden. Dat beschouwde ik als mijn roeping: predikant of zendeling worden." Gevoelsmatig achtte hij zich uiteindelijk niet zo geschikt om in een Derde Wereldland het geloof te verkondigen, dus werd hij predikant. Deze week viert de 54-jarige Koekkoek, geboren en getogen in Leiden, dat hij 25 jaar is verbonden aan de Baptistengemeente Alphen aan den Rijn. De zendeling in hem is overigens gebleven: het geloof verkondigt hij nog graag over de gemeentegrenzen heen. „Het overlijden van mijn vader confronteerde mij op 6-jarige leeftijd heel nadrukkelijk met de sterfelijkheid van de mens. Ik ben in feite opgegroeid met de dood. Voor mij was er de angst: ik kan verloren gaan. Mijn vader kwam op zijn sterfbed tot beke ring, vooral door toedoen van een gereformeerde ouderling die hem in zijn laatste levensda gen heel nadrukkelijk de weg wees. Mijn moeder bleef uitein delijk achter met het besef dat haar man op dat moment meer had dan zij. Dat was voor haar aanleiding ook op zoek te gaan. Mijn eigen bekeringsgeschie denis was een ommekeer in mijn leven. Ik wist: ik ben een kind van God en Jezus is voor mij gestorven. In mijn geloof is sinds die tijd niets wezenlijks veranderd. Wat je wel kunt zeg gen is dat m'n geloof zich gaan deweg heeft verdiept. Het voornemen om predikant te worden heeft wel onder druk gestaan. Ik was helemaal ver slingerd aan het orgelspel en er was een periode dat ik liever be roepsorganist wilde worden dan dominee. Toen ik met mijn toenmalige orgelleraar sprak over mijn wens naar het conser vatorium te gaan, kreeg ik niet Dominee H.G. Koekkoek: „Dit i: r mij de juiste plaats." FOTO BEN DE BRUYN de enthousiaste reactie die ik had verwacht. Het enige wat hij zei was: 'ik dacht dat je wat an ders wilde worden', om vervol gens zijn sigaar weer in de mond te steken, zich naar het klavier om te draaien en verder te spelen. Het was alsof ik een klap in mijn gezicht kreeg. Op dat moment was hij voor mij een wegwijzer. Ons gezin was van huisuit ge reformeerd. Dat ik uiteindelijk lid ben geworden van de baptis tengemeente heeft vooral te maken met mijn studie van de bijbel. Al lezende kwam ik tot het besef dat mensen werden gedoopt nadat ze tot het geloof waren gekomen. En dat ze ge doopt werden door onderdom peling. Dat sprak mij zo aan dat ik dacht: dat moet ik ook zo doen, ik moet me aansluiten bij zo'n gemeente. Dat gebeurde uiteindelijk toen ik een jaar of twintig was, bij de baptistenge meente in Harderwijk. Het dat ik enige tijd la ter door deze gemeente als pre dikant zou worden beroepen. Tot die tijd was ik vooral ac tief binnen de evangelisatiebe weging. Dat op een actieve ma nier uitdragen van het geloof is me overigens altijd blijven trek ken. Als ik hier in Alphen of in een andere stad langs aaneen gesloten blokken met flats rijd, denk ik weieens: hoeveel men sen zouden hier Jezus kennen? Dan heb ik de aanvechting om overal aan te bellen om de mensen van het goede nieuws te vertellen. Ik ben nog steeds actief in een aantal instellingen en organisaties die zich met evangelisatiewerk bezighouden Voor veel buitenstaanders is de manier waarop tegen de doop wordt aangekeken, het meest kenmerkende voor een baptistengemeente. Voor mij komt echter op de eerste plaats de manier van geloven. Wij be lijden in principe geen ander geloof dan de mensen in andere kerken, maar in de praktijk is er wel een verschil. De twijfel die mensen in hun geloofsleven nogal eens bekruipt, vind je bij ons niet. Wij leven door ons ge loof in zekerheid, de zekerheid dat de Heer voor ons is gestor ven. De doop komt voor mij op de tweede plaats, met als derde kenmerk de sterke onderlinge band tussen onze gemeentele den. De betrokkenheid wordt op alle mogelijke manier gesti muleerd, maar heeft voor een deel ook zijn oorsprong in het feit dat wij baptisten een auto nome gemeente vormen. We hebben niet te maken met be sluiten die door hogere organen voor ons genomen worden, maar moeten alles zelf beslis sen. Onze ledenvergaderingen worden heel druk bezocht. Toen ik hier in Alphen kwam, was het met de gedachte: dit is voor heel lang. Als je als predi kant ergens 25 jaar blijft, kun nen er twee dingen aan de hand zijn. Of je kunt niet weg komen omdat geen enkele andere ge meente een beroep op je uit brengt, óf het gaat goed en je wilt niet weg. Gelukkig is bij mij het laatste het geval. Een verkla ring klinkt al gauw wat eigen wijs, maar ik denk dat het een kwestie is van de juiste man op de juiste plaats. Daarmee wil ik niet zeggen dat ik een wonder- mens ben, want in mijn vorige gemeente Harderwijk ging het helemaal niet. Daar heb ik drie ënhalf jaar gewerkt en de ge meente zag er toen net zo uit als toen ik kwam. Maar dit is voor mij de juiste plaats. Met een fijne, enthousiaste en bij- belgetrouwe gemeente, met veel liefde voor Israël en een sterke verwachting naar de we derkomst van Christus. Het werk gaat goed, er rust zegen op, er zit groei in, zowel in aan tal als in diepgang. Waarom zou je dan weggaan?" HET WEER Zwaargebouwde depressie De barometers gingen gisteren flink onderuit op de nadering van een Ierse depressie op weg naar de Noordzee. De luchtdruk daalde tot 979 millibar tijdens de passage van het frontensysteem, dat ons in de ochtend bereikte. Het regende enkele uren stevig, maar wel gelijk matig. De neerslagsommen van gisteravond liepen regionaal weinig uiteen. Vliegveld Valkenburg no teerde 7 millimeter; Haarlem en Overveen eindigden op 9 millime ter, terwijl elders in den lande sta tion Twente koploper werd met 11 millimeter hemelwater. De geringe onderlinge verschillen zijn type rend voor de passage van een fron tensysteem, waarbij je pas over grotere afstanden (honderden kilo meters) wat meer variatie in de hoeveelheden neerslag aantreft. Dat wordt anders als er in de fron tale wolkenband een golfvormige storing ontstaat. Verschillen van tientallen millimeters op geringe afstand - bijvoorbeeld tussen Haar lem en Leiden - blijken dan moge lijk. In buiensituatie is de neerslag- hoeveelheid van plaats tot plaats nog grilliger verdeeld. De 'plaatse lijke buien' uit de weersverwach ting kunnen inderdaad heel lokaal! zijn. In extreme gevallen kan het ene stadsdeel blank komen te staan, terwijl de aangrenzende wijk geen druppel heeft gezien. (Ai-KEr I n het front dat ons gisteren pas- seerde is boven Frankrijk een golfjèr zit ontstaan, dat vandaag met veel re-ken v gen vooral de oostelijke helft van het land drijfnat houdt. Meer naar Ltor het westen is de neerslag wat v buiiger, met ook wel wat droge uur-f' P. tjes. In deze sitatie verandert ook lelcl- morgen niet veel. Het wordt iets ton z kouder en als het opklaart bestaat jtadii er in de nacht van vrijdag op zater-irervu dag gevaar voor gladheid Op Inmiddels is er wat meer duidelijk-.errej he id over het weer op wat langere r termijn. Tijdens het weekeinde treffen we een nieuwe, zwaarge- J1 w bouwde depressie ten westen van lomt Ierland aan, die nieuwe hoeveelhe-plex 1 den zachte lucht over ons land merv blaast. Regen en af en toe veel huize wind blijven de meest voor de handlijn e liggende ingrediënten. De moge- Lar| J>edc HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel buien, met regen of sneeuw, afgewisseld door enkele opklaringen. Kou- veer 2 graden, langs de kusten iets hoger. België en Luxemburg: Veel bewolking en nu en dan regen. Morgen ook en kele opklaringen. Mi temperatuur ongeveer 5 Noord- en Mijlden-Frank- Wisselvallig. Half dan regen of een bui. In de Vogezen en .de Jura plaatselijk veel neerslag. Middagtemperatuur onge veer 5 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Overwegend be wolkt en plaatselijk veel regen, loop van morgen in de Algarve weer kans op wat zon. Middagtemperatuur onge veer 10 graden, aan de zuidelijke den iets hoger. Madeira: Veel bewc en perioden met regen. Morgen het wat op. Middagtemperatuur onge- Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Bewolkten perioden met regen, bergen en plaatselijk op de hoog- Aan de Costa's in plaatselijk erg veel neerslag. Maxima aan de Costa's in het oosten en zuiden dalend naar ongeveer 14 graden. Canarische Eilanden: Wol kenvelden, aan de zuidstranden eerst nog enkele perioden met zon. Vooral morgen plaatselijk een bui. Maxima aan de zuidstranden ongeveer 22 graden. WEERRAPPORTEN Bei de dagen van tijd tot tijd regen, in het noorden plaatselijk veel neerslag. Maxi ma van 16 graden bij Tanger tot 20 bij Agadir. Tunesië: Eerst perioden met zon, vooral in het zuiden, en droog. Mor gen toenemende bewolking en kans op een bui. Middagtemperatuur aan de kust ongeveer 21 graden. Zuid-Frankrijk: Aanhoudend wisselvallig bewolking tijd b n of re- Cöte d'Azur e bied ten noorden ervan gaat erg veel re gen vallen en het waait hard. Middag temperatuur in het laagland dalend naar ongeveer 8 graden, aan de kusten iets hoger. In de bergen van de Alpen en Py- Mallorca en Ibiza: Toenemende bewolking en plaatselijk regen. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 14 graden. Italië, Corsica en Sardinië: veel bewolking e Sneeuwgrens rond 1500 i dagtemperatuur in het laagland onge veer 4 graden. In het midden en zuiden plaatsen droog. Maxima ongeveer 15 graden, op Malta 19 graden. Corsica en Sardinië: Veranderlijk bewolkt en van tijd tot tijd wat regen. Maxima ongeveer 15 graden. Turkije en-Cyprus: Flinke perioden met zori en droog. Maxi ma van 17 graden op de Dardanellen tot ruim 20 graden aan de zuidkusten. Duitsland: Veel bewolking en perioden met regen, ook in Sauerland, de Harz en het Zwarte Woud. In de Beierse Alpen komt er föhn, er zacht en overwegend droog blijft. Maxima in het laagland van 4 graden in het noorden tot 11 in het zuiden. Temperatuur in de zuidelijke bergen op 1500 meter hoogte oplopend VRIJDAG 7 JANUARI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.46 Zon onder 16.42 L Maan op 03.55 Maan onder 12.53 Waterstanden Katwijk •Hoogwater 10.43 23.23 Laag water 05.55 18.41 Weerrapporten 05 januari 19 ui jder "iSte' Istanbul Klagenfurt Kopenhagen

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14