Leiden Buro Halt verhuist naar Leiderdorp Natte stad is bijzonder lastig schoon te krijgen Politie biedt geen excuses aan voor inval Vier plannen voor prijsvraag sociale vernieuwing Club 58 opent eetcafé Paaltje in Lisztpad wekt nóg ergernis op Geen animo voor luxe appartementen ■pONDERDAG 6 JANUAR11994 is koenekoop 071-356429 Rapport De van fraude ver- I dachte Leiderdorpse ambtenaar heeft een nota opgesteld waarin de vloer wordt aangeveegd met VB-accountants. Drugs A q Rotterdam wil dit I -7 jaar beginnen met een experiment waarbij aan een groep verslaafden 'op gecontroleerde wijze' drugs worden verstrekt Brugwachtershuisje Havenplein opnieuw leeg 'leid ;iub 58 begint volgende week een eetcafé voor verstandelijk ge handicapten. Eenmaal per week, op dinsdagavond, kunnen bewo ners van gezinsvervangende tehuizen een maaltijd halen in het clubgebouw aan de Langegracht 57. Het café is door de Sociale Pedagogische Dienst (SPD) opgezet. Deze dienst serveerde maaltijden in buurthuis In De Vroolijcke Ar- ke. Vanwege het grote succes verhuist het eetcafé naar de ruimte van Club 58. Club 58 is een stichting die zich beijvert voor sportac tiviteiten en vrijetijdsbesteding van verstandelijke gehandicapten. De rotary sponsort het eetcafé. De catering wordt verzorgd door de >ks van eetcafé de Wijze Kater. Het eetcafé is dinsdag 11 januari voor het eerst open, tussen 18.00 en 20.00 uur. Vanwege de grote belangstelling streeft Club 58 op korte termijn naar een uitbreiding tot twee eetavonden per week. leiden hans koenekoop Het paaltje dat het Lisztpad in Leiden Zuid-West blokkeert, blijft de gemoederen bezighou den. Bewoners van de Humani- tas-woningen beweren dat zij de sleutel, nodig om het paaltje te kunnen neerklappen, moei lijk kunnen bemachtigen. Er is zelfs al een keer een ambulance, die voor spoedhulp kwam, ge stuit door de paal. Namens de boze bewoners heeft de stich ting Leefbaar Zuidwest aan Wo ningbouwvereniging De Sleu tels verzocht de paal weg te ha len. De Sleutels, die het aangren zende bejaardencomplex Haag- wijk verhuurt, heeft de paal in augustus vorig jaar geplaatst om te voorkomen dat mensen hun auto op het Lisztpad parke ren. In noodgevallen kunnen de bewoners van Haagwijk en de woningen van Humanitas bij de beheerder van Haagwijk de sleutel van het paaltje ophalen. Doof de paal in het wegdek zijn de huizen aan het pad on bereikbaar geworden voor au to's. Daarover zij de bejaarde bewoners, van wie de meesten slecht ter been zijn, zeer boos. Hoe moet nu een taxi voorrij den, of een ambulance? Vorige Grote schade voor Publex leiden De firma Publex, die alle bushokjes en verlichte reclame zuilen in Leiden beheert, heeft grote schade geleden tijdens ou dejaarsnacht. Bij de politie is gisteren aangifte gedaan van ver nieling van een grote hoeveelheid glas. De totale schade be draagt ruim 37.000 gulden. De politie spreekt van een 'uitzonderlijk hoog' schadebedrag. Onder meer zijn glazen abrPs en reclamezuilen kapot gemaakt aan de Willem de Zwijgerlaan, Kooilaan. Surinamestraat, Bem- hardkade, Marnixstraat, Gooimeerlaan en Sweelincklaan. Verzekeringsarts mishandeld leiden» Een 35-jarige verzekeringsarts is gisteren mishandeld na dat hij een 24-jarige Leidenaar sommeerde weer aan het werk te gaan. De patiënt ontstak in woede toen de arts hem vertelde dat hij niets mankeerde. Hij schopte en sloeg de verzekeringsarts, die lichte verwondingen opliep. erna straatsma Van de 24 dure appartementen die de gemeente wil bouwen op de hoek van de Burggraven- laan/Verdamstraal is er nog niet een verkocht. „Het loopt niet echt storm", zegt een woord voerder van makelaardij De Leeuw. „Maar we houden de moed erin." De kans is groot dat het bouwplan wordt aangepast om de woningen goedkoper te ma ken. De driekamerwoningen kosten nu drie a vier ton per stuk. De appartementen zijn onder meer duur door de aan wezigheid van in totaal vier lif ten in de verschillende huizen blokken en overdekte garages. De appartementen zijn sinds april vorig jaar te koop. Ze zijn in principe bedoeld voor oude Buro Halt verdwijnt uit Leiden. Dit betekent dat het voor malige brugwachtershuisje bij de Havenbrug opnieuw leeg komt te staan. Het project, dat zorgt voor alternatie ve straffen voor jeugdige vandalen, verkast binnenkort naar Leiderdorp. leiderdorp roy klopper Het nieuws over de naderende verhuizing is nog niet bekend bij de meeste leden van het stichtingsbestuur van Halt. Een woordvoerster van het bureau is dan ook erg ongelukkig met het uitlekken van dit nieuws. „Ik vind het weinig elegant als de betrokkenen dit uit de krant moeten lezen." Het nieuws over de naderen de verhuizing is afkomstig van een medewerker van bedrijfs- makelaardij Smitsloo. Deze liet zich eerder deze week ontvallen dat Halt een var bruikers wordt van het bedrijfs verzamelgebouw dat wordt ge vestigd in het voormalige pand van de rijkspolitie aan de Lei derdorpse Van der Valk Bou manweg. De makelaar noemde Halt bij het lijstje van bedrijven en in stellingen die al een huurcon tract hebben ondertekend. Dat is wat al te optimistisch, zo meldt de Halt-woordvoerster. „We hebben het concept-con tract dinsdag binnengekregen. Er is nog geen sprake van dat de huurovereenkomst al is geslo- Zo'n twee jaar geleden werd het voormalige brugwachters huisje bij de Havenbrug betrok ken. Daarvoor had het bureau kantoorruimte in het Leidse po litiebureau. Het brugwachters huisje leek een ideale oplossing, maar bleek spoedig te 'klein. „We hebben met vijf medewer kers 25 vierkante meter kan toorruimte ter beschikking. Dat is dus proppen," aldus een woordvoerster. De gemeente zit straks weer met een leeg brugwachtersge bouw. Het vandalisme-gevoeli- ge pand - zelfs nu Halt er in zit, wordt het geregeld ondergekalkt - is ooit eens verhuurd aan een beeldend kunstenaar, maar heeft voor de komst van Halt geruime tijd leeg gestaan. Een klein gedeelte van het gebouw is overigens in gebruik bij de havendienst van de gemeente. Hierin zit het bedieningsme chaniek van de brug. Zegsman R. Hekert van de ge meente weet te melden dat het brugwachtershuisje binnekort weer in de verhuur gaat. Of dat zal lukken, kan hij moeilijk zeg gen. „In het verleden was het moeilijk, maar dat was voordat het pand was opgeknapt. Van daar dat we er toen een potten bakker in hadden. Die kon niet thuis werken ommdat de klei nogal spatte. Maar nu we de boel hebben verbouwd, willen we er ook geen spetterende pot tenbakker meer in." Het is de bedoeling het pand Havenplein te verhuren als kan toorruimte. Voor woonruimte is het te klein en bovendien ont breken de voorzieningen. Buro Halt betaalde vorig jaar 11.600 gulden voor het gebruik van het brugwachtershuisje. maand is het gebeurd dat een ziekenauto het Lisztpad niet op kwam. De sleutel van het paal tje was nergens te krijgen. De chauffeur had hem niet, de be heerder van Haagwijk evenmin. „Deze regeling werkt niet, dat bewijst dit incident. We mogen van geluk spreken dat de pa tiënt geen hartinfarct had. Dan had het weieens slecht kunnen aflopen", laat Leefbaar Zuid west per brief aan De Sleutels Toch is medewerker P. de Blok niet onder de indruk. „Ik hoor voor het eerst van dit ge val. Het verbaast me wel. De sleutel van het paalslot hoort gewoon in het dashboardkastje van de ambulance te liggen." De Sleutels voelt weinig be hoefte om de discussie over de paal weer op., te rakelen. „Wij hebben die paal daar indertijd neergezet om het hinderlijke parkeren op het Lisztpad tegen te gaan. Het is er ook verboden. Wat ons betreft moet Leefbaar Zuidwest zich tot de gemeente wenden, omdat het een open bare weg is. Wij vinden het best als de gemeente besluit om die paal weg te halen, maar dan moet ze in het vervolg wel par keerboetes uitschrijven." Straten liggen nog bezaaid met vuurwerkafval Natgeregende vuurwerkrestanten. De schoonmaakploeg bijt haar tanden stuk op de knalrode plakkaten op het wegdek. foto jan holvast Het nieuwe jaar is al weer zes dagen oud maar in de stad zijn veel straten nog bezaaid met vuur werkafval van oudejaarsnacht. De stoepen langs de Hooigracht zijn bedekt met een felrode pa- piermache'-achtige laag en fietsers rijden lek in het glas van flesjes van waaruit vuurpijlen zijn ge lanceerd. En dat terwijl wethouder J. Laurier (GroenLinks) onlangs beloofde de doodgebloede actie Schone Stad nieuw leven in te blazen. Volgens woordvoerder Fons Delemarre van de dienst milieu en beheer neemt het schoonmaken van de stad na de jaarwisseling een week in be slag. „Net als vorig jaar, niets bijzonders dus. Na het weekeinde zijn alle sporen uitgewist." De ambtenaar noemt een lange rij van reeds gereinigde straten. Daar zitten veel gebieden bij waar vuurwerkrestanten zijn blijven liggen. „Dat komt door de vele regen van de laatste dagen. Als het droog is, waait al het papier weg en lijkt de stad voor het oog schoon. Nu blijft er een dikke laag derrie achter." Volgens Delemarre is het deze week 'topdrukte' voor de dienst. „Behalve de stad schoonmaken, moeten alle voor de jaarwisseling verwijderde papiercontainers worden teruggezet en hebben we onze handen vol aan kerstboom verbrandingen." Delemarre meldt dat er extra personeel is inge zet en dat de dienst ook heeft geprofiteerd van 31 'Halt-jongeren'. Dat zijn jongeren die zich de af gelopen periode hebben misdragen en alternatie ve straffen opgelegd hebben gekregen. Over de actie Schone Stad zegt hij: „Ik weet dat de raadsleden hebben aangedrongen op verbete ringen maar ik kan me niet herinneren dat ze er een grote zak met geld bij hebben gedaan." Leidse raakte van angst stem kwijt ren, maar jongeren kunnen zich ook als koper aanmelden. „We moeten intern en met de bouwer overleggen wat we nu gaan doen", aldus een ambte naar van de dienst bouwen en wonen. Dat de gemeepte niet eerder over aanpassingen is gaan nadenken heeft volgens hem te maken met andere wo ningbouwprojecten die eind vo rig jaar voorrang hadden. „Daardoor is dit plan even aan de kant geschoven. De laatste tijd zijn er ook geen adverten ties geplaatst waarin de appar tementen te koop worden aan geboden." De gemeente heeft met de Katwijkse bouwmaatschappij Van der Plas afgesproken dat de bouw doorgaat indien tenmin ste de helft van de woningen is verkocht. leiden» alice v vervolg van voorpagina De politie is niet van plan excu ses aan te bieden aan de Leidse mevrouw Van Hemert, die een week geleden volledig verrast werd door agenten die haar huis doorzochten. Politievoor- lichter A. Gravekamp van het korps Duin- en Bollenstreek zuid vindt ook niet dat er sprake is van een misverstand. „S. van Hemert wordt niet van diefstal verdacht, het ging ons alleen om de woning en de gestolen waar die daar zou zijn. De infor matie die wij hadden, was voor de officier van justitie voldoen de om toestemming te geven voor huiszoeking." Donderdagavond 30 decem ber zat Van Hemert in haar och tendjas televisie te kijken toen de bel ging. „Normaal gespro ken doe ik«'s avonds niet open, dus keek ik eerst uit het raam. Daar stonden wel vier of vijf agenten in burger met een huis zoekingsbevel. Toen heb ik de deur opengedaan. Ze stormden naar binnen, ik was totaal over bluft. Toen ze zeiden dat ik de achterdeur open moest maken en daar nog drie of vier agenten in uniform door naar binnen kwamen, raakte ik van angst mijn stem kwijt." De agenten doorzochten het hele huis, maar vonden niets. „Ze zeiden dat hier een grote partij sigaretten moest zijn", vertelt Van Hemert. „Ze pakten mijn eigengedraaide sigaretten van tafel en hielden di^ tegen het licht, om te kijken van welk merk ze waren. Alles trokken ze overhoop. Een half uur lang hebben ze gezocht, zelfs op de wc en buiten in de schuur. Later vroegen ze ook nog naar mijn zoon, maar die woont hier niet." Van Hemert maakt zich nog steeds druk om de inval. Als ze Hemert: „De agenten hielden mijn zelfgedraaide sigaretten onder het licht om te kijken of ze gestolen het verhaal vertelt, wordt haar stem weer heser en af en toe valt die zelfs weg. „Ik vind het een schande dat een oude, al leenwonende vrouw als ik, door zo veel politie overvallen wordt" zegt ze. „Ik ben geen crimi neel, ik heb altijd hard gewerkt." Van Hemert werd na de inval opgevangen door haar zus en moest zich vanwege haar hart kwaal onder doktersbehande ling stellen. „De arts heeft toen de politie gebeld en gevraagd om opheldering zegt ze. „Hij kreeg alleen te horen dat het om een misverstand ging. Ver der wilde de politie niks zeggen en beriep men zich op het be roepsgeheim." Drie dagen lang verbleef de Leidse bij haar zus. „En nu durf ik nog niet alleen de straat op. Straks houd ik er een fobie aan over." foto» jan holvast Uit protest schreef Van He mert een brief naar burgemees ter en wethouders van Leiden. „Ik hoop dat die brief uiteinde lijk bij de ombudsman terecht komt. Maar eerst moet de klacht naar burgemeester en wethouders." leiden erna straatsma Vier inzendingen heeft de gemeente gekregen op haar prijsvraag over 'sociale vernieuwing'. Waarschijnlijk dienen vijf organisaties deze week nog een idee in. Het beste plan komt in aanmerking voor een bedrag van 150.000 gul den. De raadscommissie sociale vernieuwing wijst 18 januari de winnaar aan. De vier inzendingen zijn twee plannen voor opknapbeurten in wijken, de oprichting van een felicitatiedienst voor ouderen en de reno vatie van het Koetshuis op landgoed Ter Wad ding. Een van de plannen is afkomstig uit een door de gemeente aangewezen 'sociale ver- nieuwingswijk', de overige drie zijn dat niet. Een bewonerscommissie van 'de rodes' in de Slaaghwijk stelt voor de woonomgeving te verbeteren met speelterreintjes en een betere verlichting en verkeerscirculatie. De Slaagh wijk is een van de drie door de gemeente aan gewezen sociale-vernieuwingswijken die al een eigen budget hebben voor buurtvoorzie ningen. Een aantal bewonerscommissie en buurt verenigingen in De Mors/Transvaal heeft een plan ingediend om gezamenlijke activiteiten te ontplooien. De buurtbewoners hopen met het uitgeloofde bedrag brandpoortverlichting te installeren, schoonmaakacties te houden, een wijkkrant te maken en de buurt qp te fleuren met bloembakken. Het buurtwerk binnenstad wil een felicita tiedienst voor ouderen opzetten. Medewer kers van deze dienst kunnen in het centrum wonende bejaarden op hun verjaardag opzoe ken en een bloemetje aanbieden. Op die ma nier hopen de buurtwerkers het isolement waarin veel ouderen verkeren te verbreken. Het vierde plan is afkomstig van de bewo ners van het Koetshuis op landgoed Ter Wad ding. Zij hopen dat de gemeente 150.000 gul den ter beschikking stelt voor 'ontwikkeling van hun woonomgeving'. Het Koetshuis is be woond door krakers en door de provincie als monument aangewezen. Verzoek Een woordvoerster van de gemeente zegt dat organisaties/bewoners nog tot het eind van deze week hun plannen kunnen inzenden. De oorspronkelijke sluitingstermijn was 31 de cember, maar op verzoek van een aantal orga nisaties is deze met een week verlengd. De ge meente lanceerde de prijsvraag december 1993. „Er was een hele korte voorbereidings tijd, dus we hebben aan het verzoek om uit stel voldaan." De plotselinge prijsvraag is volgens de ge meente uitgeloofd omdat de gemeente aan het eind van het jaar 'nog een potje' over had. Dit jaar wordt eveneens een prijsvraag gehou den. „Maar dan gaan we het heel anders aan pakken. Mensen krijgen dan ruim de tijd hun plannen op te sturen." Overval op Diamantplein Een postagentschap op het Dia mantplein is vanmorgen vroeg overvallen. De dader heeft een onbekende, maar waarschijnlijk kleine hoeveelheid geld buitge maakt. Met een bivakmuts drong hij omstreeks kwart over negen het postkantoortje binnen. Hij be dreigde medewerkers en een klant met een vuurwapen of iets wat daarop leek. Een klant maakte hij een bedrag van 25 gulden afhandig. Na de overval is de overvaller te voet gevlucht via het tunneltje bij de Lelie straat, richting Damlaan. West-Holland naam nieuw regiobestuur Voor de. samenwerkende regio's Duin- en Bollenstreek en Lei den is nu al een naam verzon nen. West-Holland moet het be stuurlijke verband heten dat op 1 januari 1995 een officiële sta tus krijgt. Tot die tijd zullen ambtenaren en deskundigen van de 16 aangesloten gemeen ten de samenwerking voorbe reiden. De Duin- en Bollenstreek en de Leidse regio praten al gerui me tijd over samenwerking. Het biedt kansen voor een sterker bestuurlijk apparaat. GroenLinks begint al met campagne GroenLinks begint zondag met de verkiezingsstrijd. Tijdens de nieuwjaarsreceptie in buurthuis Dijk 33, Apothekersdijk 11, zal de Leidse lijsttrekker Jan Laurier de campagne inluiden. Ook Herman Meijer, kandidaat voor de Tweede Kamer, spreekt. In de verkiezingsstrijd zal GroenLinks gebruik maken van posters, waarvoor het idee is ontsproten aan de Ixjesje-pam- fletten. De eerste GrocnLinks- Leusjeposter wordt zondag ont huld. GroenLinks belooft via de posters 'regelmatige prikkelen de en actuele stellingen' door de stad te verspreiden. De bij eenkomst begint zondagmiddag

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13