Leiden I Plan Stadsgehoorzaal afgeslanktschrapt Gi i Kruisingen De Mors gevaarlijk NZH'ers met de 'pre-vut' Universiteit banen chefs Geneeskunde moet flink bezuinigen Verzet tegen verhuren van slooppanden LENEN WORDT STEEDS LEUKER BIJ DE GKB LE GOED VOOR UW LENING 1A/OENSDAG 5 JANUAR11994 chef gert visser. c Sluiting a a Het bedrijf Hebo BV I H uit Roelofarends- veen hangt sluiting boven het hoofd. Hoewel de ma chines al zijn verzegeld, gaat het slijp- en zaagwerk nog gewoon door. Knieletsel na botsing leiden Een 36-jarige Leidse vrouw moest gisterochtend na een aanrijding met knieletsel naar het AZL worden overgebracht. Ze reed op haar bromfiets op het fietspad langs de Wassenaarse- weg. Een 39-jarige Leidse automobiliste gaf haar ondanks de haaietanden op het wegdek geen voorrang. Uitlaten buit van snelkrakers leiden De eigenaar van een bromfietswinkel aan de Middelweg heeft gisteren aangifte gedaan van een snelkraak in zijn zaak op oudejaarsnacht. Daarbij zijn bromfietsonderdelen, vooral uitla ten, buitgemaakt. Getuigen hebben vier jongens gezien. Nadat ze de voorruit hadden ingeslagen, ging een van hen naar bin nen. De vier ontkwamen te voet. Gokkast in restaurant leeggehaald leiden Bij een inbraak in een restaurant aan de Langebrug is in de nacht van maandag op dinsdag een onbekende hoeveelheid geld uit een gokkast gestolen. De inbrekers zijn het restaurant binnengedrongen via een deur die toegang geeft tot de kelder. Winkeldief grijpt het mes leiden Een 25-jarige medewerker van een schoenenzaak kreeg gisteravond rond vijf uur plotsklaps een mes tegen zijn hals ge drukt. De man had even daarvoor een klant gevraagd of hij even in zijn tas mocht kijken. Toen de klant de winkel wilde verlaten was namelijk het alarm af gegaan. Na het verzoek ontstond een vloek- en scheldpartij en een handgemeen. De winkelmedewer ker wist de hand met het mes erin van zich af te slaan. De win keldief maakte zich vervolgens uit de voeten, met zijn onbeken de buit. Lezen dure hobby leiden Haar eerste bezoek van het jaar aan de bibliotheek in Leiden is een 22-jarige Leiderdorpse maandagavond duur ko men te staan. Terwijl ze zich in enkele boeken verdiepte, is een onbekende ervan door gegaan met de inhoud van de zakken van haar jas, die ze over een stoel had gehangen. De buit bestaat uit honderd gulden, rijbewijs, girobetaalkaarten en bijbehorende pasjes. Politie houdt illegale venters aan leiden De politie heeft gisteren twee meisjes van zeventien en achttien jaar uit Alphen aan den Rijn en Rotterdam aangehou den die zonder vergunning setjes kaarten verkochten in de ijshal aan de Vondellaan. Een deel van de opbrengst zou bedoeld zijn voor een Friese stichting die zich ontfermt over otters. De kaar ten kosten per set tien gulden. De politie vertrouwt het zaakje niet en stelt een nader onderzoek in. Er waren al eens eerder klachten binnengekomen over de verkoop van dergelijke kaar- Lezing over de overgang leiden» De overgang bij vrouwen is het onderwerp van een le zing in het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) op dinsdag 11 januari. Gynaecoloog prof. dr. E. van Hall belicht de medische kant van de overgang, mevrouw G. Heykoop en mevrouw van Duyn spreken uit eigen ervaring. De lezing is een initiatief van Vrouwengezondheidscentrum HARA in Leiden. De lezing begint om 20.00 uur in de Vrouwenkliniek, gebouw 35, van het AZL. Op 1 maart is er een volgende HARA-lezing. Ditmaal over eetversla- ving. Meer informatie bij HARA, tel. 071-233209. Vervallen extra zaal streep door de rekening Vrouwen A C De politie in Hol- I 3 lands Midden heeft te weinig vrouwen in dienst. Dit komt, omdat er weinig verloop onder het personeel is. De plannen voor de Stadsgehoorzaal moeten worden versoberd. Voor de extra zaal die PvdA-wethouder cul tuur Hennie Koek in gedachten heeft, wil de rest van het college niet de benodigde drie miljoen gulden op tafel leggen. Wel hebben burgemeester en wethouders onge veer vier miljoen gulden opzij gelegd voor een opknap beurt van het gebouw aan de Breestraat. Het grootste deel daarvan gaat op aan het opknappen van de voorge vel, die steeds meer van de fundamenten begint af te glij den. Aalmarkt-kant van het complex. In 'zaal twee' zouden con gressen kunnen worden gehou den. Eerder is al aangetoond dat daar in Leiden een grote markt voor is. Ook de amateur-instel lingen die niet meer in de Waag terecht kunnen met hun ten toonstellingen en optredens, zijn gebaat bij die extra zaal, die kleiner moet worden dan de huidige grote zaal. In het plan is verder ook een grand-café met een plein opge nomen, waar ook de bezoekers van de toekomstige winkelgale rie De Sleutelhof aan hun trek ken kunnen komen. Of dit plan onderdeel doorgaat, hangt af van het welslagen van het Sleu telhof-project. Volgens de bestuurlijk mede werker van Koek, D. van Wie link gaat het plan met de Stads gehoorzaal er alleen maar op vooruit met een extra zaal. Con gresbureaus hebben reeds en thousiast gereageerd, niet in de laatste plaats vanwege de direc te nabijheid van de parkeerga rage die moet worden gebouwd aan de Boommarkt. De Stadsgehoorzaal wordt om gevormd tot hét muziekcen trum van Leiden. Jazz, klassiek, folk en pop moeten er aan bod komen. Koek wil daarom niet alleen het gebouw verbeteren, maar ook de programmering. Nu wordt er een allegaartje aan activiteiten afgewerkt, georgani seerd door enkele tientallen in stellingen. Die huren de zaal bij de gemeentelijke directie Groenoordhallen. Koek wil een speciaal Stadsgehoorzaal-team met directie en medewerkers formeren, dat actief moet gaan programmeren. De totale kosten van de plan nen bedragen zo'n tien miljoen gulden. Voorlopig moet Koek het doen met vier miljoen voor de verbouwingen. Het plan wordt vanwege de financiële problematiek wellicht in fasen uitgevoerd. Eerder dan in 1997 zal er van de Stadsgehoorzaal 'nieuwe stijl' nog geen sprake zijn. De gemeenteraad bepaalt de komende weken de toe komst van de Stadsgehoorzaal. Hoewel het project niet op losse schroeven staat, is het ver vallen van de extra zaal een for se streep door de rekening van de plannenmakers. Voor een gezonde exploitatie van de Stadsgehoorzaal is het nodig dat er verschillende activiteiten tegelijk kunnen worden afge werkt. Daarvoor zouden de za len in het complex geluidsdicht moeten worden gemaakt, maar die ingreep is te duur. Vandaar dat de architect tra zaal heeft getekend i aparte in- en uitgang De dienst cultuur moet, nu er geen zicht meer is op 'zaal twee', de exploitatie weer gaan aanpassen. Ook is deze tegen valler van invloed op de pro grammering, meldt hij. „In het meest ongunstige geval zou de dienstdirecteur wel eens tot de conclusie kunnen komen dat de Stadsgehoorzaal maar beter bij de directie Groenoordhallen kan blijven. Een Stadsgehoor zaal waarmee hij voor een dub beltje moet doen wat een tientje kost, is hij liever kwijt dan rijk." leiden caroune van overbeeke Van de ruim 370 banen op het Bureau van de Universiteit ver dwijnen er 28. De ambtenaren van de Rijksuniversiteit Leiden worden bovendien onderge bracht in een beperkt aantal 'diensten'. Een aantal afdelin gen verdwijnt, andere worden samengevoegd. Dat betekent dat de huidige functies van acht diensthoofden en drie directeu ren komen te vervallen. Dit zijn de belangrijkste voorgestelde veranderingen in het reorgani satieplan 'Bureau voor de, uni versiteit; kwaliteit en klantge richt'. Eind oktober liet de nieuwe secretaris van het bureau, W. van den Berg, weten dat de ambtelijke organisatie van de universiteit 'de laatste tien jaar sterk aan kwaliteit heeft inge boet en is vastgeroest'. De amb tenaren moeten volgens hem meer klantgericht en dienstver lenend te werk gaan. Dat bete kent minder leidinggevenden en meer eigen verantwoorde lijkheid, zo hield hij zijn mede werkers tijdens een bijeenkomst voor. Een andere reden voor de reorganisatie is een tekort van 1,6 miljoen gulden op de begro ting van het bureau. Het nieuwe plan is inmiddels aan de Dienstcommissie - de belangenbehartiger van het per soneel - en de medewerkers overhandigd. Deze maand spreekt het universiteitsbestuur - het college en de universiteits raad - zich erover uit. Ook de ambtenaren zelf kunnen hun mening geven. Op dit moment geldt een va caturestop voor het hele bu reau. Secretaris Van den Berg sluit ontslagen niet uit. Ambte naren kunnen ook op een heel andere stoel terecht komen, bij- gescholing krijgen, met vut gaan of een andere werkgever krijgen. Het is de bedoeling dat in augustus wordt begonnen met de uitwerking van het plan. Aan het eind van het jaar moet iedereen weten waar hij aan toe Voor een opknapbeurt van de Stadsgehoorzaal i: niljoen gulden beschikbaar. leiden caroline van overbeeke De medische faculteit van de Leidse Rijksuniversiteit staat opnieuw zware bezuinigingen te wachten: de faculteit wordt geconfronteerd met korting van dertien procent op het budget. Faculteitsdecaan prof. Ph. Hoe- demaekers sprak vanmiddag in zijn nieuwjaarsrede van 'zeer ingrijpende maatregelen'. Op 1 maart moet er een plan liggen waaruit blijkt hoe de faculteit de i bezuinigingen zal doorvoeren. Op dit moment geldt een vaca turestop voor geneeskunde. Bestuurder van het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL) prof. O. Buruma zei in zijn nieuwjaarstoespraak dat het ziekenhuis er 'relatief goed van af komt' in de bezuinigingen. Het AZL moet dit jaar 4,5 mil- ijoen gulden korten maar dit is i volgens Bqruma een stuk min der dan het bedrag dat andere j academische ziekenhuizen moeten ophoesten. Volgens hem komt dat omdat het AZL de afgelopen jaren al rekening heeft gehouden met bezuinigin gen en daarop heeft ingespeeld. Buruma verwacht dat de af deling transplantatiegenees- j kunde van het AZL dit jaar wordt versterkt. „In 1994 wordt hiertoe een aantal belangrijke beslissingen van onder andere het ministerie van WVC ver wacht." Derde Wereld Centrum Leiden l Leiden beschikt sinds 1 januari over een Derde Wereld Cen trum, gevestigd in het gebouw van de Stichting Welzijn in de Breestraat. Het kantoor is een steunpunt voor de regio Leiden en de Duin- en Bollenstreek. Het Derde Wereld Centrum is een van de twintig Centra voor 1 Ontwikkelingssamenwerking in Nederland. Het is een regionaal' kantoor voor individuën, instel lingen en groepen die zich be zighouden met mondiale vraag stukken. D66 pleit voor spiegel langs Lage Morsweg leiden hans koenek Ongelukken zijn er gelukkig nog niet ge beurd. „Maar het is wel telkens kantje boord", zegt Riet de Bruin uit de Caland- straat. Zij en haar buurman Nico Molenaar noemen zo drie kruispunten op in het Leid se Morskwartier waar de verkeerssituatie op zijn zachtst gezegd onduidelijk en onover zichtelijk is. Namens de bewonerscommis sie Samen Vooruit hebben zij al vaak bij po litici en gemeente gehamerd op verbeterin gen. Tot op heden zonder resultaat. Toch lijkt D66 lijkt de eerste politieke par tij die de klachten van de bewoners serieus' neemt. De partij is onlangs op verzoek van de bewoners een kijkje gaan nemen in de wijk. En nu vragen de democraten in een brief aan het Leidse college van B en W om een spiegel te plaatsen op het chaotische kruispunt Leeghwaterstraat/Lage Morsweg. Molenaar en De Bruin vinden de kruising Leeghwaterstraat/Lage Morsweg de groot ste 'bottleneck' voor automobilisten.Als je vanuit de Leeghwaterstraat de Lage Mors weg op wil rijden, weet je niet wie voorrang heeft. Bovendien kun je door de hoge strui ken niet zien wie of wat er van links komt. Vandaar ook ons advies om aan de over kant van de straat, bij de Constantijn Huy- genslaan, een spiegel neer te zetten." Voor fietsers is het verkeerspunt ook erg verwarrend. Wie van de Lage Morswég de Leeghwaterstraat in wil, weet niet of dat mag. „Het fietspad houdt op, maar ver bodsborden staan er niet", zegt Molenaar. „Kijk, wij wonen hier en zijn er aan gewend. Maar als mijn familie op bezoekt komt, waarschuw ik altijd voor deze kruising", vult De Bruin aan. Een stuk verder op de Lage Morsweg is de situatie al even onduidelijk. Auto's die de Conradstraat in of uit willen, hoeven geen voorrang te geven aan verkeer op de Lage Morsweg. Molenaar: „Maar alles wijst erop dat de Lage Morsweg een voorrangsweg is. Het is de enige brede asfaltweg. En het ver keer gedraagt zich ook zo. Zou ik hier met mijn ogen dicht de weg oprijden, wetende dat ik toch voorrang heb, dan houd ik inge deukt blik over." De laatste doom in het oog van Samen Vooruit is de kruising Vierlinghlaan/Doctor Lelylaan.Als je tijdens de spits de Lelylaan op wilt, kun je dat vergeten, Er is geen door komen aan. Bovendien hebben fietsters een sluipweg gevonden om hier over te steken. En dat levert soms levensgevaarlijke tafere len op. Daarom pleiten wij ervoor op deze kruising stoplichten te plaatsen. En een hek om de fietsers tegen te houden." D66 is overigens niet de eerste partij die op de hoogte is van de verkeersproblemen in het Morskwartier. Afgelopen zomer werd de PvdA nog rondgeleid door de wijk en ge wezen op de warrige verkeerstoestanden. „Dat heeft toen niks opgeleverd. Een week later belde iemand van de partij mij op. Of ik het hele verhaal zwart op wit wilde zetten met foto's erbij. Maar dat heb ik vertikt, ze wisten het toch?" De Noord-Zuid-Hollandse ver voersmaatschappij (NZH) is 1994 met een record begonnen. Met ingang van dit jaar zijn al leen al in district Zuid, waaron der Leiden valt, 25 personeelsle den met de zogenaamde pre- vut gegaan. Nog niet eerder nam het bedrijf afscheid van zo veel medewerkers tegelijk. De exodus bij de NZH hangt nauw samen met de bezuinigingen die het rijk landelijk oplegt aan busvervoerbedrijven. Van de 25 pre-vutters is het merendeel buschauffeur. De overigen zijn lokettisten, toe zichthouders en garage-mede- werkers. Personeelsfunctionaris R. Garvelink heeft gemengde gevoelens bij het massale af- Verpaupering van Groenoord dreigt als de gemeente contrac-. ten met onder anderen krakers afsluit voor tijdelijke bewoning van slooppanden in de wijk. Dat stelt de Socialistische Partij (SP). Fractievoorzitter Vergeer laat in schriftelijke vragen aan het col lege weten dat de SP niets van deze plannen moet hebben. Hij wijst erop dat vergelijkba re afspraken zijn gemaakt over woningen in Morsweg IV. In het gebied tussen de Dr. Lelylaan en het Werninkterrein vindt de fractie het echter maar een rot zooitje. „De verloedering sloeg er al toe voordat de laatste oor spronkelijk bewoners waren vertrokken. Als dit ook in Groenoord gebeurt, komt het cascoherstel van de particuliere woningen in deze wijk volledig op de tocht te staan." De SP ziet liever dat de huidi ge bewoners in de slooppanden blijven wonen, ook nadat de ge meente ze heeft gekocht. Het buurtcomite' Groenoord keerde zich al eerder tegen de gratis en tijdelijke bewoning van de slooppanden. scheid. Enerzijds betreurt hij het vertrek van zijn collega's, anderzijds is hij in zijn sas met de 'verantwoorde wijze' waarop de NZH zich ontdoet van bo ventallig personeel. De NZH kampt met een overschot aan medewerkers door het noodge dwongen opheffen vafi buslij nen en het eveneens noodge dwongen vervallen van avond- ritten van enkele buslijnen. De pre-vut is een uitvinding van vakbonden en bedrijfslei ding samen. Personeelsleden van 57,5 jaar of ouder mochten gebruik maken van de vutrege ling. Weigeren mocht ook. Twee buschauffeurs van district Zuid wensten de rit tot april van dit jaar letterlijk en figuurlijk uit te zitten. Per 29 mei neemt West-Ne derland negentig procent van het NZH-disctrict Zuid over. De NZH neemt op zijn beurt werk terrein van Centraal Nederland over. Velgen^ Garvelink wordt het voorzichtige personeelsbe leid bij de NZH nu beloond. „We zijn nooit haastig te werk» gegaan bij het vervullen van va catures. De NZH heeft mede daardoor in de nieuwe constel latie zelfs een paar mensen te weinig. Die gaten worden opge vuld door collega's van West- Nederland in te zetten." Garvelink denkt dat ondanks de vele miljoenen guldens die het rijk bezuinigt op het busver voer bij de NZH harde maatre gelen, zoals ontslagen, kunnen uitblijven. „Tenzij de nieuwe re gering een nieuwe bezuini gingsronde aankondigt. Voorlo pig groeien wij stapje voor stap- de De pijn bij het personeel valt nog steeds mee, al balen vooral jonge NZH'ers van het inleve ren van de late diensten. Daar mee konden ze flink wat bijver dienen. Ook moet het personeel nog wennen aan het idee dat het voorlopig allemaal wat min der zal zijn. Zelfs in 1993, waar de ene bezuiniging na de ande re op ons afkwam, kregen ze enkele procenten loonsverho ging. Van meer, meer, meer naar minder, minder, minder is dan ook een hele omschake- ling." Garvelink onthoudt zich van uitspraken over de aanvaard baarheid van de gevolgen van rijksbezuinigingen. „Wij doen wat de klant wil en de klant is niet de passagier maar de ge meente Leiden. Die zegt waar we moeten rijden, wij verzorgen de roosters en de dienstregelin gen. En wat de gemeente Lei den vindt van de bezuinigingen is bekend. Wethouder Walen kamp heeft pas nog een brand briefgeschreven." Enige voorbeelden. Doorlopend krediet mr .MJiiihiiiy limietbedrag theoretische looptijd aflossing effectieve rente per jaar Interessant voor U! Bel voor nadere informatie of kom gewoon even langs. 125.000.- 140.000,- 68 maanden 68 maanden 1500,- 1800,- 11,6% 11.6% Persoonlijke lening Wijzigingen voorbehouden Gemeenteli|ke Kredietbank Leiden Breeslraat 24, Postbus 11300, 2301 EH Leiden lel 071 -167777 - lax 071 -167158

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11