1 JAAROVERZICHT 1993 Buitenland India werd opnieuw slachtoffer van de grillige na tuur. Op 30 september werd de deelstaat Maha rashtra getroffen door de zwaarste aardbeving die het land in vijftig jaar tijd meemaakte. Aardschokken van zes op de schaal van Richter werden geregi streerd. Bijna tienduizend mensen vonden bij deze ramp de dood en zeker 120 duizend anderen raakten dakloos. Honderden dorpsgemeenschappen meestal bestaand uit gammele slecht gefundeerde huisjes werden met de grond gelijk gemaakt. De meeste slachtoffers werden in hun slaap verrast door de aardbeving. foto afp douglas e curren Na het uiteenvallen van de Sovjetunie, twee jaar ge leden, hebben overal in het voormalige Sovjet-rijk te genstellingen tussen de verschillende bevolkings groepen geleid tot gewelddadige uitbarstingen. Een kleine greep uit een steeds langer wordende lijst van conflicten: Ossetiërs vechten tegen Georgiërs, Geor- giërs nemen het op tegen Abchaziërs, Armeniërs en Azeri's bestrijden elkaar, Tadzjieken ruziën onderling, Russen en Gagaoezïers maken het Moldovanen het leven zuur. Voor de bevolking brengt het geweld slechts armoede, honger en ellende. Of zoals hier in het door burgeroorlog geteisterde Georgië, gedwon gen verhuizingen, foto reuter grigery tamboelov VRIJDAG 31 DECEMBER 1993 Het Witte Huis in Moskou over schaduwde in het najaar zijn grote broer in Washington. De jarenlan ge ruzie tussen Boris Jeltsin en de tegenstanders van zijn hervor mingsbeleid escaleerde toen de president per decreet het parle ment ontbond omdat het zich niet over een ontwerp-grondwet wilde uitspreken. De conservatieven verschansten zich onder aanvoe ring van parlementsvoorzitter Chaboelatov in het parlementsge bouw van de Russische Federatie, waar ze vice-president Roetskoi n als staatshoofd. Na en kele dagen van spanning liet Jelt sin zijn rivalen letterlijk uitroken door tankbeschietingen op het Witte Huis, dat alleen overeind is gebleven om te dienen als een ge blakerd symbool van de strijd om de democratie. Bij de eerste vrije verkiezingen in de Russische ge schiedenis kreeg Rusland een nieuw sterk verdeeld parlement, plus een nieuwe Grondwet die de president vergaande bevoegdhe den geeft. foto reuter grigor dukor Duitsland werd het afgelopen jaar alweer opgeschrikt door een aan tal racistische aanslagen waarbij doden en gewonden vielen en enorm veel schade werd aange richt. In Solingen kwamen eind mei vijf mensen om het leven bij een bomaanslag op een huis waar Turkse immigranten woonden. Korte tijd later vonden in Mölli een Turkse oma en haar twee kleindochters de dood. Niet all in Duitsland nam de vreemdeli genhaat toe. Ook in andere lar den Nederland niet uigezon derd waren buitenlanders h mikpunt van gewelddadige ad foto De Amerikaanse- en VN-missie in het Oostafrikaanse Somalië had aanvankelijk succes. De hongers nood die al duizenden slachtoffers had gemaakt, werd bedwongen. De burgeroorlog, mede schuldig aan het gebrek aan voedsel, ging echter in alle hevigheid door. De troepen van de VS en de VN raak ten direct betrokken bij de elkaar bestrijdende Somalische facties. Vredesoverleg in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba leverde niets op. De beelden van woede de Somaliërs die dode Amerikaa se soldaten door de straten van: hoofdstad Muqdisho slepen, he; ben de VS doen besluiten de trö pen eind maart vervroegd terugl trekken, foto ap paul wat\ Na jarenlange strijd tussen de Burundese be volkingsgroepen de Hutu's en de Tutsi's barst te in oktober de bom. President Melchior Ndadaye werd afgezet en samen met enkele van zijn ministers vermoord. Duizenden Bu- rundezen vonden de dood bij grootscheepse stammenconflicten die na de coup losbarstten. Honderdduizenden ontvluchtten Burundi in de hoop in een van hun buurlanden wat meer rust te vinden. Ook elders in Afrika werd weinig of geen vooruitgang geboekt bij het oplossen van langslepende conflicten. In Angola vochten het regeringsleger en de verzetsbeweging Unita hun oorlog die volgens schattingen van de Verenigde Naties per dag aan duizend mensen het leven kost. Ook in Liberia en Soedan hield de burgeroorlog aan. foto reuter stephen dupont Wat lange tijd niet voor mogelijk werd gehouden, gebeurde het af gelopen jaar toch. Dankzij de inzet van de Zuidafrikaanse president Frederik de Klerk en leider van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) Nelson Mandela kwam een officieel einde aan de politiek van apartheid en daarmee aan de overheersing van de blanke min derheid in Zuid-Afrika. Op 7 de cember werd formeel de over- gangsraad geïnstalleerd waarin blank en zwart het land besturen tot de non-raciale verkiezingen in april. De Klerk en Mandela stuit ten op hun weg naar democratie op rechtsextremisten die een ei gen blanke thuisstaat eisen. Maar ook geweld tussen ANC-aanhan- gers en aanhangers van de con servatieve Inkatha Vrijheidspartij wierpen een schaduw over het vredesproces. Mandela en De Klerk kregen voor hun inspannin gen de Nobelprijs voor de Vrede. foto afp gerard julien Geheime onderhandelingen in de Noorse hoofdstad Oslo brachten op 13 september de Israëlische pre mier Yitzhak Rabin en Yasser Arafat, leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) bijeen op het gazon van het Witte Huis in Washington. Onder het toeziend oog van de eerder dit jaar aangetreden Amerikaanse president Clinton schudden de twee gezworen vijanden elkaar de hand. Israël en de PLO sloten een overeenkomst die de Palestijnen vergaan de autonomie moet geven, voorlopig alleen rond Jericho en in de Gazastrook. De besprekingen over de uitwerking van het akkoord hebben nog geen re sultaat opgeleverd. De weerstand tegen de overeen komst is zowel onder Israëli's als Palestijnen groot. foto reuter gary hershorn De bewoners van belegerde steden als Sa rajevo en Mostar staat wederom een barre winter te wachten. De VN-voedselkonvooi- en stuiten nog steeds op blokkades, slechts enkele bereiken de plaats van bestemming. Eind maart werden de bewoners van de moslim-enclave Srebrenica geëvacueerd. Met vrachtwagenladingen tegelijk kwam zij aan in Tuzla. foto De bemiddelingspogingen van de Verenig de Naties (VN) en de Europese Unie (EU) in het conflict in het voormalige Joegoslavië hebben ook in 1993 niet tot resultaten ge leid. Alle strijdende partijen, Serviërs, Kroaten en moslims, houden halsstarrig vast aan hun eisen. Voor de bevolking in de getroffen gebieden betekende dat opnieuw een jaar vol gruwelijkheden. Tienduizenden mensen zijn van haard en huis verdreven.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8