Binnenland Begin juni kondigde staatssecretaris Elske ter Veld van sociale zaken haar aftreden aan. Een kritisch in terview met NRC Handelsblad was de spreekwoor- delijke druppel die de emmer vol irritaties tussen de staatssecretaris en de PvdA-fractie deed overlopen. JJÉjflr Toen eerst fractieleider Wöltgens en vervolgens par- tijleider Kok het vertrouwen in haar opzegden, gooi- de Ter Veld de handdoek in de ring. Bange vermoe- - W' - dens van coalitiegenoot CDA dat de PvdA ook af- "-J 4IÊÉÉ^MhIH^'' stand had genomen van het kabinetsbeleid ten aan zien van de bijstand, werden door de geschiedenis ontzenuwd. Staatssecretaris Wallage van onderwijs, die Ter Veld opvolgde, loodste haar bijstandsplannen later dit jaar in zelfs aangescherpte vorm door de JWPvJ Tweede Kamer. In plaats van rust bracht Wallages opvolging al leen maar nieuwe beroering teweeg. Roel in 't Veld, re regels opstellen voor 'bijklussende hoogleraren', hoogleraar bestuurskunde aan de Erasmusuniversi- Dat zou niet geloofwaardig zijn, wreef zijn minister, teit van Rotterdam, trad al na acht dagen af. Reden Jo Ritzen, In 't Veld onder zijn neus. Die trok zijn voor zijn vertrek was de publikatie over zijn vele conclusie. Zijn opvolger, prof. dr. mr. J. Cohen, rec- overigens legale en afgesproken neveninkomsten, tor-magnificus aan de Universiteit van Maastricht, Als staatssecretaris met vooral het hoger onderwijs werd bij zijn aantreden een 'onbeschreven blad' ge in zijn portefeuille moest diezelfde In 't Veld strenge- noemd. Hij is nog steeds in functie. foto's anp den 53 arrestaties verricht. Naar aanleiding van de rellen besloot minister Dales van binnenlandse zaken later elk grootschalig poli- tie-optreden achteraf te evalueren. foto anp Een demonstratie van zo'n 20.000 jongeren tegen het kabinetsbeleid liep in mei in Den Haag volledig uit de hand toen politie en Mobie le Eenheid onverwacht ingrepen. Er vielen 35 gewonden en er wer- oewel in mindere mate dan in Duitsland leed ook 11 ederland in 1993 onder racistisch of vermeend ra- stisch geweld. De vernieling van het verplaatste a uschwitzmonument in het Wertheimpark in Am sterdam bleek achteraf niets met racisme te maken te ebben. De bekladding van ruim tweehonderd graf- gl H zerken op de Jonkerbos-begraafplaats in Nijmegen half augustus had dat zeer waarschijnlijk wel. Ha kenkruizen en teksten als 'Auslander raus' ontsierden de gedenktekens van de Canadese, Belgische, Britse en Poolse slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. foto anp peter drent Enkele grote bedrijven, zoals KLM, Hoogovens, Philips en de RDM moesten dit jaar fors inkrim pen. Als gevolg van het inzakken van de vrachtwagenmarkt in voor al Groot-Brittannië en de overna me van British Leyland kwam ook het Eindhovense DAF-concem in grote financiële problemen. Na dagenlang koortsachtig onder handelen met de banken stelden de bewindvoerders een reddings plan op, als gevolg waarvan zo'n 3.500 mensen op straat kwamen te staan. Voor het personeel en voor een groot deel van de bevol king van Eindhoven kwam de slag hard aanfoto anp ruud hoff ledereen wist het, maar de politiek kwam er pas dit jaar achter in de sociale zekerheid gaat een hoop fout. Dagen achtereen ondervroeg de commissie van Flip Buurmeijer (vierde van links op de foto) me dewerkers van uitvoeringsorga nen, beleidsmensen en verant woordelijke bewindvoerders. De uitkomsten waren vernietigend; op alle fronten en niveaus werden fouten gemaakt of te ruime inter pretaties gehanteerd. De discussie over hoe Nederland moet zorgen voor werklozen en arbeidsonge schikten zal ook in 1994 het nodi ge stof doen opwaaien. foto dijkstra bv fred steenman Met het oplaaiende geweld en de toenemende honger in de wereld nam het aantal asielzoekers in Nederland ook toe. Doordat de doorstroming naar gewone huizen stagneerde, raakten de opvangcentra in juli overvol. In allerijl werd een tentenkamp in Luttelgeest in gereedheid gebracht waar de eerste opvang werd verzorgd. Ook in Gilze-Rijen werden later in het jaar de tenten nog eens opgezet, maar die bleven vrijwel leeg. foto anp arthur bastiaanse l 5,1 in golf van ontzetting en woede 32,5 ng door de Amsterdamse Trans- -1.: albuurt toen in maart een 12-ja- Turks meisje op straat werd 52 t todgeslagen door een totaal ge- o'; pte buurman. Al menigmaal 11idden buurtbewoners over de >6,f man geklaagd omdat hij veel overlast en angst veroorzaakte. Nooit was ingegrepen. De 34-jari- ge man werd later dit jaar tot twaalf jaar cel en TBS veroor deeld. foto anp hans steinmeiep. akkoord ging dat 'horizontale' afspraken tussen on dernemers zouden worden verboden. De binnen schippers versleten enkele bemiddelaars en zijn er aan het einde van dit jaar nog steeds niet helemaal uit. foto anp marcel antonisse Weken achtereen vochten de binnenschippers, soms zelfs letterlijk, deze zomer voor het behoud van hun vrijwillige beurssysteem. Dat kwam op losse schroe ven te staan toen staatssecretaris Van Rooij, onder druk van de Europese eenwording, in Brussel ermee Boven: Ook in 1993 kwamen CAO's niet zonder slag of stoot tot stand. Vlak voor de zomerva kantie en nog even daarna zetten ambtenaren en politie hun eisen kracht bij door middel van stipt heidsacties en stakingen. Vooral die van het openbaar vervoer in de grote steden en de reinigings dienst in Rotterdam veroorzaakten voor veel mensen de nodige over last. Anderen wisten er juist een uitje van te maken, zoals de fiet sers op de foto die voor één dag door de U-tunnel konden. De CAO's kwamen uiteindelijk in september rond, over het alge meen met enkele procent-puntjes minder dan de bonden hadden geëist. foto anp arthur bastiaanse Rechts: Na ruim twintig jaar maat schappelijke en politieke discussie nam de Tweede Kamer in februari de nieuwe Wet op de lijkbezor ging aan. Ook in de nieuwe wet blijft euthanasie weliswaar straf baar, maar in de praktijk wordt het onder voorwaarde toegestaan. Tot grote teleurstelling van de tegen standers zoals de mevrouw op de foto stemde ook de Eerste Kamer eind dit jaar met de nieuwe wet in. foto nieuw anefo rob croes 1 *3 het ministerie van sociale za- 3|i ontplofte op 1 juli een bom, 3i voor 6,5 miljoen gulden scha- ciaanrichtte. De aanslag, die was 2ticht op de Dienst Inspectie Ar- ^dsverhoudingen (DIA), werd j^jgeëist door de Revolutionaire 2j)ti-Racistische Actie RaRa. Vol gens RaRa is de DIA de „spil in de jacht op illegalen". Hoewel een beloning van twee ton werd uit geloofd, die tientallen tips ople verde, is de aanslag nog steeds niet opgehelderd. foto anp frans van der linde In de 'donkere dagen' voor kerst kregen Nederland, België, Duitsland en Frankrijk te kampen met over stromingen. Als gevolg van de regen traden de grote rivieren buiten hun oevers. In Limburg werden dui zenden mensen geëvacueerd. Zij vierden Kerstmis noodgedwongen bij familie of in opvangcentra. De schade loopt in de honderden miljoenen guldens. foto anp [/RIJDAG 31 DECEMBER 1993346 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7