Kroatië wil ingrijpen in Bosnië 1 Buitenland Gummiknuppels tegen mitrailleurs ussisch parlement 4al toch in Witte Huis IRA doodt Britse soldaat Ontwerpgrondwet PLO: 'Yasser for president!' ritse minister verdacht van Jongeren VS zijn steeds vaker dader bij moord legale wapenexport naar Iran Dollars straks taboe voor Russische winkeliers VRIJDAG 31 DECEMBER 1993 Kroaat (14) verdacht van bomaanslag osnabrück De Duitse politie heeft een 14-jarige Kroaat gearres teerd die wordt verdacht van een bomaanslag op een in Duits- Jand wonend gezin uit Kosovo. Op 18 december arriveerde bij fde familie in Melle een bompakket, dat in de woning tot ontplof- ÉBng kwam. Een 32-jarige man werd daarbij zwaar gewond. eJHuiszoeking wees uit dat de jonge Kroaat samen met zijn 19-ja- jrige broer de bom in elkaar moet hebben gezet. 16 doden door brand in Bulgarije pFiAZestien personen zijn om het leven gekomen bij een brand in een tehuis voor geestelijk gehandicapte bejaarden in Tiet noordoosten van Bulgarije. Het vuur brak waarschijnlijk uit padat een bewoner had geprobeerd zijn sigaret aan te steken met een kolenstoofje, aldus de Bulgaarse radio. %aby op vuilnishoop in Duitsland [eer* In de buurt van de Noordnederlandse grens bij het Duitse Leer is een pasgeboren, dode baby aangetroffen op een vuilnis hoop. Het jongetje stierf drie of vier dagen geleden, zo meldde He politie gisteren. De naakte en door wonden overdekte baby jrk'as woensdag gevonden in een gele vuilniszak op een trans portband van een recycling-onderneming. Rusland: schuld met wapens voldoen eoul» Rusland heeft Zuid-Korea modern wapentuig geboden lis afbetaling voor een lening van 1,5 miljard dollar uit 1990, zo >1 leeft het Zuidkoreaanse persbureau Yonhap gisteren gemeld. jloskou zou bijna alle moderne wapensystemen die momenteel ■ti Rusland worden geproduceerd, hebben aangeboden. Zuid- torea, dat vooral Amerikaanse wapens heeft, aarzelt over de "janschaf van het Russische materieel. *oge in Moskou afgebrand Een van Moskous drie synagogen is gisteren afge- r waren geen aanwijzingen voor dat de brand werd aan- Het twee verdiepingen tellende houten gebouw was jaar oud en stond in het noordoosten van de Russische d. [at eregast op begrafenis baas iWPORï beach Kort voor zijn dood op kerstavond maakte de 1-jarige Dick Denio uit Californie zijn laatste wens kenbaar: in trouwe kat Rudi moest als eregast zijn begrafenis bijwonen, [us zo geschiedde afgelopen woensdag. Rudi zat in de eerste )lgwagen tussen de familieleden van Denio om afscheid te ne- ien van zijn baas op de Pacific View begraafplaats. WOU «HANS GELEUNSE (RESPONDENT I Russische president Boris sin heeft al vóór de officiële ping op 11 januari een ge- hte aanvaring met het nieu- barlement. Alle leden van de pe kamers, de Staatsdoema de Federatieraad, zijn onte- pen over de behuizing die Bin hen heeft toegedacht. liltsin bepaalde per decreet 12 december dat het voor- ige Comecon-gebouw het fdkwartier van de Staats- tma zou worden. De Federa- aad trekt in het Huis van de 3231, een oud pand in het cen- 243b van Moskou. In het voor- jige parlementsgebouw, het ^■e Huis, moet de regering het Witte Huis werken spe- aangetrokken Turkse Iwvakkers in ijltempo aan (tel van de schade die dit ge- W opliep toen Jeltsin het be- pktober door legereenheden i-| 'beschieten. Jeltsins besluit !het nieuwe parlement niet •ygjr in het Witte Huis onder te )gen is volgens de meeste ?n' iia uit puur emotionele re- P en genomen. )lonaar de nieuw gekozen afge- pijnigden willen naar het Wit- luis. Alle acht in de Staats- pa vertegenwoordigde par- J lieten woensdag weten dat «[Witte Huis de meest ge- lllüe plaats voor het gehele pment is. Een parlementaire tgroep inspecteerde de twee tien die Jeltsin in gedachten jen wees die als „technisch irganisatorisch volledig on- hikt" van de hand. (tsins decreet resulteerde in Irote Politieke Volksverhui- ^5 De regering en duizenden J^jtenaren moeten van hun ke hoofdkwartier aan het Plein naar het Witte Huis. clt Comecon-gebouw moest J tien vrijgemaakt voor de sdoema, wat leidde tot de jongen verhuizing van sou's stadsbestuur, dat hier ANP Algemeen Nederlands Persbur Deutsche Presse Agentur CPD Ger Ind The Independent IPS Inter F Tudjman wil Kroaten verdedigen tegen 'agressie van moslims De Kroatische president Franjo Tudjman heeft gister avond gezegd dat Zagreb mogelijk militair zal ingrijpen „om het Kroatische volk in Bosnië-Hercegovina te verde digen tegen agressie van de moslims". In een vraagge sprekvoor de Kroatische televisie beschuldigde Tudjman moslims van „volkerenmoord". ZAGREB AFP-Rtr „Of de moslims staken hun aanvallen, of de wereld zal moe ten begrijpen dat wij maatrege len nemen om het Kroatische volk daar te verdedigen", aldus Tudjman. De Kroatische presi dent dreigde ook met uitwijzing van de tienduizenden Bosni sche moslim-vluchtelingen in zijn land. Hun aanwezigheid geeft bij de bevolking van Kroa tië aanleiding tot een „gerecht vaardigde woede Tudjman zei te verwachten dat de internationale gemeen schap druk zal uitoefenen op de Bosnische regering, waarin moslims de boventoon voeren, om haar zes maanden oude of fensief in het midden van Bos nië te staken. De moslims heb ben in die tijd zes steden ver overd en honderdduizenden Kroaten op de vlucht gejaagd. De Lasva-vallei in het midden van Bosnië, waar 70.000 Kroaten wonen, is vrijwel om singeld door troepen van het Bosnische leger. Eerder deze week hadden de Kroatische minister van defen sie en de opperbevelheber van het leger aJ gesuggereerd dat Zagreb zich mogelijk rech- streeks militair zou mengen in de oorlog in Bosnië. Direct mili tair ingrijpen kan betekenen dat de Verenigde Naties een han delsboycot afkondigen tegen Kroatië, vergelijkbaar met het embargo dat al van kracht is te gen Klein-Joegoslavië wegens de militaire steun aan de Bosni sche Serviërs. Tudjman zei evenwel dat „Europa begrijpt dat moslims niet langer alleen maar de slachtoffers zijn van de Ser viërs". „Ze hebben zich tegen de Kroaten gekeerd en bedrei gen hun fysieke voortbestaan in het midden van Bosnië." was ondergebracht. Protesten van burgemeester en Jeltsin- vriend Loezjkov hielpen niets. Ook internationale organisaties, zoals de Wereldbank, en bedrij ven die kantoorruimte in het Comecon-gebouw huurden, moeten naai- andere huisvesting omzien. Vermoedelijk gaat dit de Russische staatskas geld kos ten vanwege verbroken huur contracten. De komst van de Federatie- raad naar het Pershuis beteken de het gedwongen vertrek van de daar gehuisveste 37 kranten en wéekbladen plus een aantal hen ondersteunende kleinere bedrijven. De journalisten in het pershuis weigerden en gin gen zelfs korte tijd in hongersta king. Vorige week zaterdag kreeg de oproerpolitie OMON opdracht om het gebouw te be waken. Maar de verhuiswagens heb ben nog meer werk. Loezjkov kreeg gedaan dat de Moskouse gemeenteraad mag verhuizen naar het Lenin-museum aan de rand van het Rode Plein. De ge meenteraad heeft dan én zijn pre-revolutionaire naam (stads- doema) én zijri oude plek terug. Alle Lenin-relikwieën moeten worden overgebracht naar het nabijgelegen Historisch Muse- Velen zien de noodzaak van deze tijd- en geldverslindende, gigantische operatie niet in. Ge schat wordt dat er een paar mil joen dollar mee is gemoeid en gevreesd wordt dat het nieuwe parlement na de plechtige ope ningszitting in het Kremlin geen dak boven het hoofd zal hebben omdat de werkzaamheden aan Comecon-gebouw en Pershuis waarschijnlijk niet tijdig worden Voor Jeltsins critici is de hele gang van zaken het zoveelste bewijs dat de president de Fe derale Assemblé, zoals beide ka mers gezamenlijk worden ge noemd, niet serieus wenst te MOGADISHU MICHAEL PHILLIPS Toen politiesergeant Abdi Mo- hamed een tijdje geleden ach ter een gestolen auto aanging, had hij net genoeg tijd om een glimp op te vangen van de ver dachten voor ze een granaat naar zijn Landrover gooiden. De tol: drie doden en tien ge wonden, onder wie de 21 - jari ge Mohamed die nu grote litte kens op beide benen heeft. Een belangrijke sleutel in de lo kale pogingen om het gezag te herstellen in de Somalische hoofdstad Mogadishu de po litie werkt onder omstandig heden die hun westerse colle ga's zouden doen sidderen van angst. Ze dragen geen kogelvrije vesten, hebben nauwelijks ra dio's en moeten het met niet meer dan een gummiknuppel binnen handbereik vaak opne men tegen tot de tanden toe be wapende bandieten. Sinds de Verenigde Naties in fe bruari hielpen bij de reorganisa tie van de politie zijn 26 van de 3.000 politiebeambten van Mo gadishu gedood, waarmee het dodental onder de lokale politie driemaal zo hoog ligt als bij de VN. In tegenstelling tot de VN moeten de Somaliërs in het land blijven en het hoofd bie den aan de rivaliserende clans en onafhankelijke bandieten die het land in hun greep houden sinds dictator Mohamed Siad Barre in januari 1991 werd afge zet. „Er zijn politieagenten die ern stiger gewond zijn geraakt dan ik. Het was niet zo ernstig", zei Mohamed die er nooit aan heeft gedacht bij de politie weg te gaan nadat hij de gewelddadige dood in de ogen had gekeken. „Dit is mijn larld, mijn volk en mijn vlag", licht hij toe in be woordingen die overal binnen de politiemacht te horen zijn. „Ik moet loyaal zijn." Als de overgebleven 10.000 Amerikaanse manschappen ui terlijk 31 maart zijn terugge trokken en hun helikopters heb ben meegenomen zal de veilig heid in Mogadishu voor het grootste gedeelte weer op de schouders van de Somaliërs zelf rusten. „Onze vijanden zijn de militieszegt generaal Ahmed Jilao Addo, een van de twee hoofdcommissarissen van poli tie van de stad. „Als wij geen automatische wapens hebben en zij wel, wat kunnen we dan uitrichten? Ik ben er zeker van dat wanneer we die uitrusting krijgen, we de taak van de VN- troepen kunnen overnemen, want wij kunnen rekenen op de steun van de Somalische bevol- king." De VS hebben beloofd om 5.000 M-16's en 350 bestelwagens be schikbaar te stellen in de ko mende maanden. Egypte heeft gezegd wapens, uniformen en adviseurs te zullen zenden. An dere landen zoals Zweden, Duitsland en Noorwegen heb ben aangegeven dat ze ook hun bijdrage zullen leveren. Een aanhangster van Mohammed Farah Aideed steekt demonstratief haar vuist omhoog tijdens een betoging voor de krijgsheer. Aideed is al sinds begin december niet meer in Somalië. De Somalische politie heeft intus- moeite om de zwaarbewapende clans in toom te houden. De hulp kan niet snel genoeg komen. De politiemacht in Mo gadishu moet eind 1994 zijn uitgebreid tot 10.000 man. Maar de politie beschikt slechts over 700 wapens, 37 radio's en 16 auto's, waarvan er twee in sep tember zijn vernield toen het Amerikaanse leger beschietin gen uitvoerde tijdens een zoek tocht naar militieleider Moha med Farrah Aideed. Veel poli tieagenten patrouilleren met enkel de wapenstok op zak, die weinig vertrouwen inboezemt bij de bevolking naast de M-16s, AK-47s, zware machinegeweren en granaten die de bandieten voor minder dan 200 dollar ko pen op de goed bevoorrade Bakaraha Markt. Vorige week kwamen kolonel Hussen Wehilye hoofd van de politie in het centrum van Mogadishu en zijn man schappen in een hinderlaag te recht van een bende autodieven die hun jeep onder vuur na men. De politiemannen, die stomverbaasd waren dat ze al len ongedeerd bleven op Wehi lye na, die een schram aan z'n hand opliep, zeggen dat er maar één verklaring bestaat voor hun redding. Zodra we de bocht om kwamen begonnen ze te schieten", herinnert de chauf feur zich. „Allah heeft ons ge holpen." De politie houdt zich afzijdig van de politieke twisten tussen de vele Somalische clans. In de Een konvooi van circa 750 evacués uit Sarajevo is gister avond aangekomen in de Kroatische havenstad Split. De vluchtelingen, zowel Kroaten als moslims, verlieten de Bosnische hoofdstad dinsdagavond nadat ze maandenlang op hun evacu atie hadden moeten wachten. Hun aankomst in Split werd vertraagd doordat een groot deel van de moslim-vluchtelin gen niet beschikte over identi teitspapieren, zo meldde het Kroatische persbureau Hina. Vlam voor hoop Van Sarajevo tot Parijs moe ten duizenden brandende kaarsen voor de ramen van nacht de solidariteit van Eu ropeanen met de burgers van Bosnië-Hercegovina tonen. De actie 'Een vlam voor hoop' is gelanceerd door Ab be Pierre, de voorvechter van armen en daklozen in Frank rijk, en de voormalige minis ter van humanitaire zaken Bernard Kouchner. In de Bosnische hoofdstad Saraje vo zal om middernacht de zangeres Barbara Hendricks met het orkest van Bosnië- Hercegovina en kinderkoren een speciaal solidariteitscon- cert geven dat via diverse Eu ropese televisiestations wordt uitgezonden. Nog steeds geen echte reactie op plan LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA) heeft gisteren een Britse soldaat doodgescho ten. De 22-jarige militair was het eerste dodelijke slachtoffer van het conflict in Noord-Ier- land sinds het Brits-Ierse vre desplan. Dat plan werd half de cember door de premiers van beide landen, Major en Reynolds, gelanceerd. De IRA heeft nog steeds geen definitief antwoord op het vre desplan geformuleerd. Wel heb ben driehonderd leden en sym pathisanten van de IRA zich dinsdagavond over het vredes plan van Major en Reynolds ge bogen. Op de geheime bijeen komst zou felle kritiek zijn geuit op het plan. Die kritiek mondde echter niet uit in een motie van afkeuring. Wel verklaarde de IRA de strijd te zullen voortzet ten. Tijdens de kerstdagen nam de terreur-beweging haar traditio nele bestand in acht. Maar reeds zestien minuten na het verstrijken daarvan werd een politiebureu met een mortier beschoten. Sindsdien heeft de IRA nog zes aanslagen ge pleegd. Sluipschutters vormen in Ar magh, dat bekend staat als 'bandietenland', een steeds gro ter probleem voor politie en le ger. De afgelopen zestien maan den kwamen negen soldaten en politieagenten door vuur van scherpschutters om het leven. Tekst rept niet over problemen met Israël JERUZALEM» AFP/Rtr De Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie heeft een ontwerp grondwet gepubliceerd, waarin is bepaald dat PLO-leider Yasser Arafat voor ten minste vijf jaar „president" wordt van het be stuur in de Palestijnse autono me gebieden. Dit eerste man daat komt overeen met de duur van het overgangsbestuur dat Israël en de PLO in september in hun akkoord in Washington zijn overeengekomen. Het toekomstige bestuur in de Gazastrook en Jericho zal volgens de tekst uit drie mach ten bestaan: de uitvoerende, de wetgevende en de rechterlijke. De gebieden die onder controle van de Palestijnse autoriteiten vallen, krijgen de naam Palesti na. Het document is opgesteld door een groep juristen onder leiding van Jamal Sourani, lid van het Uitvoerend Comité van de PLO. Arafat zou hoofd worden van de Palestijnse strijdkrachten en veiligheidstroepen en moet bin nen dertig dagen nadat hij aan de macht is gekomen een plaatsvervanger aanwijzen. Een president kan maximaal twee mandaten van vijf jaar aanblij ven. In de tekst worden de kwes ties waarover nog door Israël en de PLO wordt onderhandeld buiten beschouwing gelaten. In het ontwerp is geen geloof voor geschreven, in tegenstelling tot de meeste Arabische constitu ties volgens welke de islam de staatsreligie is. foto ap ricardo mazalan hoofdstad gaf zowel Aideed als zijn rivaal AJi Mahdi Moham med toestemming voor de her opbouw van de politiemacht en zij benoemden ieder de helft van het besturend comité van de Hermandad. Maar de VN kunnen moeilijk garanderen dat de politiewapens niet bij de clanleiders terecht komen. „La ten we wel zijn. Het is daar erg gevaarlijk", zegt majoor Tom Haney, een Canadese officier die de contacten tussen de VN en de Somalische politiemacht voor zijn rekening neemt. „Ze proberen zichzelf op te stellen tussen twee strijdende partijen die zwaargewapend zijn en ge wend om onenigheid met wa pens op te lossen. Inwoner Florida wint voor tweede keer de hoofdprijs in de lotto TALLAHASSEE AP De gepensioneerde aannemer Joseph Crowley (66) heeft net op tijd de lotto van Florida gewonnen. Het geld van zijn vorige hoofdprijs begon namelijk zo zoetjes aan op te raken. Crowley verhuisde zes jaar geleden naar Florida nadat hij in Ohio in een loterij drie miljoen dollar (ruim 5,5 miljoen gulden) had gewonnen. Hoewel zijn vrienden zeiden dat iemand nooit voor de tweede keer de hoofdprijs wint, bleef Crowley gokken. En met succes: vorig weekeinde haalde hij twintig miljoen dol lar (ruim 45 miljoen gulden) uit de lottopot van Florida. „Net op tijd", zei Crowley, „want mijn uitkering uit de lotto van Ohio houdt in 2007 op". Na zijn fortuin in Florida krijgt Crowley tol 2013 jaarlijks 1,01 miljoen dollar uitgekeerd. Hij zei onmiddellijk nieuwe schoenen en een nieuwe portemonnee te gaan kopen. Volgens een woordvoerder van de lotto is er in Florida een kans van 1 op 13,9 miljoen om de hoofdprijs te winnen. j:jN> CEES VAN ZWEEDEN i'f.lSPONDENT ii itse minister Michael He- (handel en industrie) verdacht van het goed- n van illegale wapenex- naar Iran. De bewinds- zal volgens een Britse aan de tand worden ge- door rechter Scott. Deze In opdracht van het Lager- ien onderzoek naar de wa- :porten. Heseltine weigert op de beschuldigin- 'e huidige minister van •ie, Rifkind, zegt niets af te van het wapenkartel. Idocumenten die de Britse e naar rechter Scott heeft rd, blijkt dat in de jaren kartel van bedrijven was pïjJ^Bdcen bij de illegale expor- ,en van die bedrijven was Ordnance, dat explosie- Michael Heseltine. foto epa ven aan Iran zou hebben gele verd. Heseltine stond destijds als minister van defensie feite lijk aan het hoofd van het staatsbedrijf Royal Ordnance. Pogingen om het bedrijf te pri vatiseren, waren mislukt en op 2 januari 1985 werden alle aan delen onder Heseltines beheer gebracht. Illegale wapenexporten naar vooral het Midden-Oosten houden het Verenigd Koninkrijk al jaren bezig. In 1992 begon een rechtszaak tegen drie direc teuren van Matrix Churchill, een bedrijf dat Irak van wapen tuig had .voorzien. De Britse douane trok echter haar aan klacht tegen het trio in toen tij dens het proces bleek dat Ma trix Churchill van verscheidene ministers en van de inlichtin gendienst MI6 het groene licht had gekregen voor de exporten. Dat was voor het Lagerhuis het sein om Scott te vragen een gerechtelijk onderzoek te doen. Begin deze maand werd ook ex- premier Thatcher voor de on derzoekcommissie gedaagd. Zij werd gedurende zes uur onder vraagd, maar hield vol van niets te hebben geweten. AMSTERDAM AP Naast de cijfers over het recor daantal moorden in de Ameri kaanse steden in het afgelopen jaar is er een nog verontrusten der trend: jongeren zijn steeds vaker het slachtoffer van de moorden en ook steeds vaker de dader. En volgens deskundi gen zal het alleen nog maar er ger worden. In Baltimore pleegden jonge ren tussen 13 en 24 jaar meer dan de helft van de moorden terwijl 40 procent van de slacht offers tot deze leeftijdscategorie behoorde. In Cleveland werd de helft van de 173 moorden dit jaar gepleegd door jongeren on der de 25. Vijfjaar geleden nam deze groep nog maar een derde van de moorden voor haar reke ning. In Sein Jose, Californië, steeg het aantal jongeren dat werd gearresteerd wegens ern stige misdrijven in de afgelopen 5 jaar met 39 procent. Onder volwassenen was de stijging 5 procent. De grote stijging staat in con trast met de cijfers die in de herfst werden gepubliceerd. De misdaadstatistieken van de FBI lieten toen zien dat gewelddadi ge misdaad met 5 procent was gedaald in de eerste helft van 1993 in vergelijking met dezelf de periode in 1992. De meeste steden van Amerika zullen het jaar echter afsluiten met een re cordaantal moorden. En in ste den waar het aantal moorden dit jaar is gedaald, is het aantal moorden waarbij jongeren zijn betrokken, gestegen. Kevin Robinson, woordvoer der van de politie in Phoenix verklaart: „Het heeft te maken met de bevolking, bendes en de makkelijke beschikbaarheid van wapens". Scott Decker, de di recteur van de Universiteit van Missouri, spreekt over een „be smettelijke ziekte" onder jonge ren, die begint met een vecht partijtje en eindigt met moord. MOSKOU AP Vanaf morgen moeten Russische winke liers het populairste betalingsmiddel in het land, de dollar, weigeren. Het verbod op harde valuta werd vanmorgen uitge vaardigd door de centrale bank, die de winkels heeft opgedragen om alleen nog roebels of credit cards te accepteren. De meeste winkels en vooral de zaken die geïmporteerde goederen verkopen, accepteren nu dollars, D-marken en an dere buitenlandse valuta. Vaak weigeren ze roebels. De woordvoerster van de centrale bank, Natalia Chomenko, zei dat het besluit van de bank voornamelijk is ingegeven door nationale trots. „Geen enkel ander land ter wereld staat toe dat goederen en diensten worden verkocht voor buitenlandse valuta", zei ze. De waarde van de roebel is gedaald door de inflatie die sterk toenam nadat de prijzen in 1991, na de val van de Sov jetunie, werden losgelaten. De meeste mensen geven nu de voorkeur aan beta ling in harde valuta en Russen die voor buitenlandse ondernemingen of joint ventures werken, krijgen hun loon vaak uitbetaald in harde valuta. Chomenko zei dat de winkels hun prijzen nog wel in buitenlandse valuta kunnen vaststellen. Chomenko zei dat de centrale bank hoopt dat door de nieuwe maatregelen de vraag naar roebels zal toenemen, waardoor de wisselkoers stabiel zal blij ven. „De regels zijn slechts een maatre gel uit een heel pakket dat er op gericht is de positie van de roebel te versterken en Ruslands Financiële systeem te stabili seren", zei ze. Onder de andere maatre gelen vallen onder andere strengere dou anebepalingen", aldus Chomenko.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5