Nederland niet echt rijk meer Binnenland ieaal gezin telt nog eeds twee kinderen eper: Vijf voor twaalf oor Rotterdamse haven aul de Leeuw mag op e buis met RTL Six GMM Nederland: Geen steun Zjirinovski Geest boer Koekoek weer springlevend Duitser krijgt elf jaar voor ombrengen Nymphe Poolman KNMI: 1993 was warm en nat Eén lichtpuntje: Nederland wordt wereldkampioen JJDAG31 DECEMBER 1993 ANP Algemeen Nederlanc CPD Gemeenschappelijke Persdiei -Regio Arnhem nacht zonder stroom pNHEMEen aantal gemeenten rond Arnhem heeft de afgelopen icht zonder stroom gezeten. Door nog onbekende oorzaak itstond een storing in een hoogspanningsstation in Zevenaar. eerste instantie dacht het energiebedrijf PGEM het euvel te :bben verholpen, maar kort daarna viel opnieuw overal de lektriciteit uit. De Zevenaarse politie werd overstroomd met leer dan duizend telefoontjes. In veel gevallen ging het om au- imatische alarmsystemen die vanzelf afgingen. Maar er waren jk veel verontruste burgers. „We staan er van versteld hoeveel iensen nog wakker zijn op zo'n laat tijdstip", aldus een politie- ioordvoerder. In de loop van de ochtend zou de storing volgens p PGEM zijn verholpen. ^)ode en zeven gewonden bij crash «/en* Bij een verkeersongeval op de oude rijksweg Breda-Til- irg is bij een botsing tussen vijf auto's gisteren één persoon om ;t leven gekomen en raakten zeven mensen gewond, van wie A ikele zeer ernstig. De politie onderzoekt nog de juiste toe- 1 acht. De weg is ongeveer twee uur in beide richtingen afgeslo- n geweest. laximum aan eigen bijdragen zorg Kn haag Op WVC wordt gewerkt aan een regeling waarbij een Baximum wordt gesteld aan de eigen bijdragen die mensen lor gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverlening loeten betalen. De regeling moet er komend voorjaar zijn. Het laximum zal daarbij worden gekoppeld aan de hoogte van het Bkomen. Vanuit de Tweede en Eerste Kamer is al herhaaldelijk •ingedrongen op een dergelijke regeling nu steeds meer eigen «dragen worden ingevoerd. Overigens kan iemand met een eg inkomen bij hoge lasten nu een beroep doen op bijzondere ijstand. genten uit Epe overgeplaatst inspeet Vier politiemensen uit Epe, die door één van de ichtoffers in de Eper incestzaak werden beschuldigd van ksueel misbruik, worden op eigen verzoek overplaatst. De vier ïgen na een onderzoek van de rijksrecherche op 1 november ?er aan het werk, maar wegens „ontstane interne spanningen" llen de agenten weg. Vanaf maandag gaan ze elders op de Ve- ive aan het werk. Eén van de agenten zal zeer waarschijnlijk n de mogelijkheid gebruik maken vervroegd uit te treden. r de Nederlanders bestaat ideale gezin nog altijd uit ma en twee kinderen. Bijna ig procent van de mannen Touwen kiest voor twee kin- o blijkt uit een NIPO- erzoek. gezin met drie kinderen d 21 procent van de onder den het meest gewenst, aantal mensen dat een >t gezin wil, is met zeven :ent kleiner dan ooit. Op- kelijk is dat bij de keuze géén, één of twee kinderen ïannen in de meerderheid exibeler werk voorwaarde voor overleving "erdam anp is vijf voor twaalf voor de jèrdamse haven. „Alleen een lenlijke niet door taboes (ste inspanning kan de idnodige vitaliteit in 'de ha- brengen", zei de Rotter- ise burgemeester Peper laag tijdens zijn oudejaars- [praak bij de Havenvereni- Rotterdam. :per vindt dat bedrijfsleven werknemers in de haven te zelfgenoegzaam achterover ien geleund met de ge- ite dat de Rotterdamse ha- toch de grootste in de we- is. Ze hebben zich de ite jaren steeds geconcen- :d op de vraag hoe het te- aan mensen moet afvloeien ich te weinig druk gemaakt het wegvloeien van lading aarmee arbeid, haven kan zijn eerste alleen behouden door flexibeler inzet van perso en een hogere produktivi- aldus Peper. Volgens hem It de arbeidsmarkt in de irdamse haven te veel be- 1 door tradities. Mensen bij ledrijven en bij de arbeids- worden voor een bepaalde iretier Paul de Leeuw is 'ëe vond toch te zien met zijn ijaarsprogramma RTL Six, 3,5 uur durende persiflage commerciële zender RTL. uxemburgse moedermaat- Ippij CLT verloor gisteren [kort geding tegen Paul de w en de VARA. Volgens de terdamse rechtbank maakt ARA, noch De Leeuw zich ldig aan een inbreuk op het ;enrecht van RTL. het oudejaarsprogramma de VARA pleegt Paul' de w een 'inbraak' door de :hting aan te kondigen van nieuwe commerciële zen- foor de onderontwikkelde RTL Six. De uitzending i oïfflens raadslieden van de De Leeuw en diens pro emaatschappij Knibbel 'bel Knuisje, overduidelijk irodie bedoeld. RTL kon de grap niet waarde ren en schermde met de ver meende inbreuk op het mer kenrecht. De Leeuw moest het gebruik van de naam RTL sta ken op straffe van een dwang som van 2,5 miljoen gulden per overtreding. Een inderhaast ver hoogd bedrag, want enkele da gen geleden was het nog een ton. De commerciële omroep had „de schade door de drei gende aantasting van reputatie en verwarringsgevaar reeds aan den lijve ondervonden", zo stel de CLT-advocaat Dommering. Tijdens de zitting werd de rechtbank vergast op de verto ning van een serie aankondi gende reclamespotjes, waarmee de VARA wilde aantonen dat hier echt sprake was van satire. Tegelijkertijd hoopte RTL met dezelfde voorbeelden de in breuk op het merkenrecht hard te kunnen maken. Vijftiende plaats op inkomensranglijst Wereldbank Nederland behoort nog wel tot de rijke, maar niet meer tot de rijkste landen ter wereld. In de gisteren in Was hington gepubliceerde World Bonk Atlas met inkomens- gegevens uit 207 landen, staat Nederland op de vijftiende plaats. Zwitserland is het rijkste land ter wereld. Acht van de tien armste lan den in 1992 liggen in Afrika. De onderste drie zijn Mozambique, Ethiopië en Tanzania met nog geen 250 gulden per inwoner. Vorig jaar leefden meer dan een miljard mensen in de wereld onder de absolute armoede grens van ongeveer 750 gulden per jaar, aldus het rapport. De bank komt aan deze ge middelden door de totale pro- duktie, gerekend in Amerikaan se dollars, te delen door het washington krf-afp-anp Uit de Atlas blijkt dat een door snee Zwitser in 1992 gemiddeld 68.900 gulden verdiende in 1991. Luxemburg staat tweede, Japan derde. Daarna volgen de Scandinavische landen en IJs land. De VS komen op de acht ste plaats, Duitsland op de tien de en Nederland op de vijftien de plaats. Het gemiddelde inko men bedroeg in 1992 39.121 gulden. aantal inwoners van een land. Zodoende komt het inkomen per hoofd van de bevolking tot stand waaronder ook kinderen en pensioengerechtigden val len. De VN hebben kritiek op deze manier om het inkomen per hoofd van de bevolking te bere kenen omdat geen rekening wordt gehouden met wat de consument met het inkomen kan kopen in het land waar hij het verdient. Volgens het sys teem dat de VN hanteren, waar in wordt gekeken naar de koop kracht, staan de VS op de eerste plaats met een gemiddeld inko men en komt Zwitserland op de tweede plaats. zijn, terwijl bij de keuze voor twee of meer kinderen vrouwen in de meerderheid zijn. De ver schillen zijn overigens margi naal. Hét NIPO heeft over een reeks van jaren onderzoek ge daan naar de ideale gezins grootte. In 1960 zag 35 procent van de Nederlanders een gezin met een of twee kinderen als het meest ideale en koos 63 procent voor drie of meer kin- deren. Dit jaar zijn die getallen omgedraaid: 64 procent ziet een gezin met een of twee kinderen als ideaal, 30 procent drie of meer. functie aangenomen en zitten daar hun leven lang aan vast. Peper hoopt dat het onlangs overeengekomen sociaal ak koord in de Rotterdamse haven de nodige vernieuwing teweeg kan brengen. Het overschot aan arbeidskrachten wordt opgelost door oudere havenwerkers ver sneld te laten vertrekken waar bij ze vrijwel geen netto-loon inleveren. Op die regeling is fel le kritiek gekomen, omdat daar bij de WW wordt gebruikt als een soort VUT-regeling. Peper werd vandaag in zijn kritiek gesterkt door de nieuw ste cijfers. De goederenovers'iag daalde dit jaar met bijna vier procent tot 282 miljoen ton, al gaf de tweede helft van het jaar een licht herstel te zien en is volgens het havenbedrijf daar mee het dieptepunt voorbij. Grote winnaar blijft de contai nersector, die jaar naar een re cord-overslag steeg van ruim 45 miljoen ton. Deze gröei van bij na 3 procent is te danken aan het nog steeds populairder wor den van deze vorm van vervoer en aan de toegenomen handel met de landen in het Verre Oos- Het kantoor van GMM in Nederland. den haag anp Global Money Management in Nederland doet geen dingen die in strijd zijn met de Nederlandse wetgeving. GMM heeft ook geen banden met GMM in Moskou. „Wat GMM in Moskou doet moet u daar maar vragen", zegt procuratiehouder Gribling op het bericht dat het Russische GMM fi nanciële steun zou geven aan de Russische ex- treem-rechtse politicus Zjirinovski. De berichtgeving in de Russische krant Segodj- na over de vermeende sympathieën van Nena- chov en de geldstroom vanuit Nederland,berust volgens Gribling op onwaarheid. Hij ziet de be richten meer als een poging van concurrenten in- Rusland om het succesrijke GMM onderuit te ha len. Gribling de baas van het Russische GMM Nenachov wel af als een zakenman die probeert om politici aan zijn kant te krijgen. „Hij heeft ook Gaidar financieel gesteund, dat weet ik zeker. Dat werkt in Rusland anders dan in Nederland. Je moet dat met een Russische bril bekijken." De Economische Controledienst is gisteren een onderzoek naar de zaak begonnen. den haag gpd Paul Koekoek, neef van de vroe gere 'boerenleider' Hendrik Koekoek (1912-1987), probeert de idealen van zijn oom weer nieuw leven in te blazen. Hij opereert met de Solidatiteit Boerenpartij (SBP) vanuit Hol- landscheveld, de bakermat van de vroegere Boerenpartij. Neef Paul is secretaris van de SBP. Boer Koekoek, zoals oom Hen drik in den lande bekend stond, was tussen 1963 en 1981 lid van de Tweede Kamer voor de Boe renpartij. Gevraagd naar de hoofdlijnen v&n het verkiezingsprogramma houdt Koekoek in feite hetzelfde betoog als zijn oom in de jaren zestig en zeventig. Paul Koe koek zet zich onder meer af te gen de verplichting om boeren en tuinders heffingen te laten betalen ten bate van het Land bouwschap. In de jaren zestig weigerden boeren in Holland- scheveld die heffing te betalen, waarop een politiemacht tegen hen optrad. Een en ander resul teerde in brand op een boerde rij en later de oprichting van de Boerenpartij. Volgens Koekoek zijn de hoofdlijnen van het verkiezings programma van de SBP een vei liger Nederland en het intrek ken van de Wet op de Publieke Bedrijfsorganisatie. „Wij willen geen gedwongen belangenbe hartiging door het Land bouwschap. We komen er steeds weer achter dat het hele maal uiet werkt. Tegelijkertijd moeten alle produktschappen weg. Elke bedrijfstak moet zich vrijwillig kunnen organiseren." Kortom, de geest van boer Koekoek waart nog steeds rond in Hollandscheveld. aurich-den haag. anp De rechtbank in het Duitse Aurich heeft gisteren een 29-jarige Duitser veroordeeld tot elf jaar cel plus TBS voor de dood van Nymphe Poolman en seksuele misdrijven met twee andere Nederland se kinderen. Volgens de rechtbank is het ondanks het weini ge bewijsmateriaal zonder enige twijfel duidelijk dat de man op 28 november 1991 het meisje seksueel heeft misbruikt en haar dood op zijn ge weten heeft. Hij heeft het kind laten stikken. Vol gens de rechtbank was van moord of doodslag geen sprake. Dat had eerder de officier ook al ge zegd. Hij had zijn tenlastelegging daarom gewij zigd in dood door schuld en de eis verlaagd van twintig jaar tot dertien jaar plus TBS. In een uur durende uitleg zei rechtbankpresi dent Rosbach dat de man een seksueel neuroti sche, onberekenbare en gevaarlijke man is, die zonder zijn arrestatie begin dit jaar zeker nog meer slachtoffers zou hebben gemaakt. Volgens Rosbach is de bewijsvoering rond de dood van Nymphe Poolman moeilijk geweest voor de vijf magistraten omdat er buiten de ver klaring van de verdachte zelf weinig of geen aan knopingspunten waren. „Die verklaring echter was zo gedetailleerd en de man riskeerde hiermee zoveel straf, dat we hem wel moeten geloven", al dus Rosbach. Met de uitspraak komt een einde aan het zes dagen durende proces. Nymphe Poolman ver dween op 28 november 1991 op klaarlichte dag toen ze van haar vader een stukje alleen naar huis mocht lopen. Toen de Nederlandse politie het onderzoek in de zomer van 1992 stopzette we gens gebrek aan sporen, zorgden Peter Poolman en zijn vrouw Jacquelien ervoor dat de media (en daarmee de politie, hoopten zij) zich voor de ver dwijning bleven interesseren. De verbetenheid van de ouders had echter tot begin 1993 geen succes. In februari dit jaar pas werd de Duitser aangehouden nadat hij nog twee andere Nederlandse meisjes had misbruikt, een 6-jarig meisje uit Musselkanaal en een 15-jarig meisje uit Noord-Sleen. De man bekende vrijwel meteen de laatste twee zaken. Over de dood van Nymphe Poolman wis selde hij echter steeds in zijn verklaringen. Pas nadat hij op 17 december een televisieprogram ma zag - het proces tegen hem was toen al be gonnen - waarin vader Poolman zei nog steeds niet te geloven dat zijn vrolijke dochtertje dood is, kwam de Duitser met de meest vreselijke details op de proppen. Omdat Nymphe zich op de fatale dag als een wilde kat had verzet tegen zijn seksuele spelletjes, had hij het kind de jurk over het hoofd gedaan en met zijn hand een paar minuten lang op hals, mond en neus gedrukt. Niet om te doden maar om zichzelf met zijn andere hand te kunnen be vredigen zonder dat Nymphe dit zou zien. Pas toen hij het kinderlijfje voelde verslappen en zag dat haar ogen open waren, er braaksel op haar jurkje lag en de tong tussen de tanden was geklemd, begreep hij dat ze dood was. Hij bracht het kind daarna naar een bedrijf in Breinermoor dat ziekenhuisafval verwerkt en waar hij toen werkte. 'Daar werd het lijkje in een afvalemmer gepropt en een dag later in Engeland vernietigd. De ouders hebben steeds geloofd dat Nymphe nog leefde. Daarvoor klampten ze zich gisteren nog vast aan de verklaringen van de twee vrou wen die het kind na haar dood nog zouden heb ben gezien. De rechtbank acht die verklaringen, zo bleek gisteren, niet geloofwaardig. Zowel de officier van justitie als de advocaat zei gisteren de hoop de hebben dat de ouders van Nymphe nu eindelijk zullen accepteren dat hun Nymphe niet meer terugkomt. De verdachte wordt waarschijnlijk vrijwel on middellijk in een psychiatrische inrichting opge nomen. De tijd die hij daar doorbrengt wordt af getrokken van zijn celstraf. Elke drie of vier jaar bekijkt de rechter opnieuw of de man in de in richting moet blijven. In principe kan hij aldus de rest van zijn leven in de inrichting verblijven. In de laatste maand van dit jaar bedroeg de gemiddelde temperatuur in De Bilt ruim 5 graden tegen een langjarig ge middelde van 3,2 graden. Daar mee valt de december volgens het KNMI in de categorie 'zacht'. In Den Helder zullen ze deze maand snel willen vergeten. Het regende er zo'n beetje alle de cemberdagen. In totaal viel ge middeld in december in Neder land^ 140 millimeter regen tegen 78 millimeter normaal. Decem ber wordt voorts gekenmerkt door stormen, gladde wegen en hoge waterstanden. de bilt «anp 1993 is nat maar warm geweest. De gemiddelde temperatuur in De Bilt was 9,6 graden tegen een langjarig gemiddelde van 9,4 graden. Het was het zesde achtereenvolgende jaar met een hogere temperatuur dan het langjarige gemiddelde. De lente van '93, vooral de maand april, behoorde tot de zachtste van deze eeuw. Het KNMI turfde 66 warme dagen en 13 zomerse dagen met een temperatuur van meer dan 25 graden. Van een tropische dag met een temperatuur van boven de 30 graden kon Neder land dit jaar niet genieten. Wel waren er zestig vorstdagen (mi nimumtemperatuur onder nul) en acht ijsdagen (de hele dag en nacht onder nul). Regen was er in overvloed. Gemiddeld viel in 1993 circa 850 millimeter water, tegen nor maal 792 millimeter. Maar liefst ruim 820 uur moest de paraplu op tegen 604 uur normaal. Het aantal uren zonneschijn kwam uit op 1495 uur en dat is zelfs nog iets meer dan het langjarige gemiddelde van 1.477 uur. Bijna tachtig dagen bleef de zon geheel uit het zicht. Politie Alkmaar faalde bij opgehangen jongen alkmaar gpd De politie heeft op 23 oktober te laat de brandweer om hulp ge vraagd om het stoffelijk over schot van een dertienjarige jon gen uit een boom te halen die zichzelf ongelukkigerwijs op hing toen hij aan het spelen was in een boom. Het heeft twee uur geduurd voordat het li chaam werd weggehaald. De politieleiding is gevraagd de be trokken agenten op dit punt 'corrigerend te wijzen', zoals het in de officiële mededeling heet. Of deze politiefunctionarissen nu alleen een waarschuwend praatje wacht of dat zij bij voor beeld een slechte aantekening op hun conduitestaat krijgen, is niet bekend. Zowel de Alkmaar- se burgemeester Pop, officier van justitie Gelissen als de Alk- maarse politiechef Klok weige ren enige toelichting te geven op het bericht dat Pop en Gelis sen hebben verstuurd naar aan leiding van het onderzoek door de rijksrecherche. De rijksrecherche werd enke le dagen na die fatale 23e okto ber inge'schakeld, omdat een getuige had opgemerkt dat de politie mogelijk niet goed en snel was opgetreden. Uit het re cherche-onderzoek conclude ren Pop en Gelissen in eerste instantie dat de politie profes sioneel en terzake kundig is op getreden. Politie en ambulance waren vier minuten na de mel ding ter plaatse. Om inzicht te den haag yvonne zonderop Wie wordt in 1994 wereldkampioen voetbal? „Nederland", zegt Johan Steke lenburg, „want Nederland heeft het voetbalelftal met het grootste aantal vak bondsleden (de aan de FNV gelieerde WCS)." De, FNV-voorzitter houdt wel van een boude uitspraak. Dit in tegenstelling tot andere economische big shots. Gevraagd naar wat 1994 economisch zal brengen, waagt vrijwel niemand zich aan stellige uitspraken. Wat bijvoorbeeld gaat de dollar doen? En gaat de beurs opnieuw zo stijgen als dit jaar? ING-topman Jacobs gelooft in de dollar, zegt hij. „Bij een verdergaande groei in de VS en een zwakkere groei van de Nederlandse economie zal het rente- verschil minder worden, zodat de dollar ten opzichte van de gulden zal stijgen." Eind 1994, zo verwacht Jacobs, doet de dollar 2,10 gulden tegen 1.92 gulden nu. De ING-topman doet niet onder in op timisme voor de beursdeskundige Eddy Schekman, althans waar het de Ameri kaanse economie betreft. Schekman voorziet in 1994 een dollarkoers „duide lijk boven de twee gulden". Alleen Johan Stekelenburg blijft voorzichtig. Over pre cies <een jaar is de dollar volgens hem 1,96 gulden waard. Of de heren privé beleggen in aande len of in obligaties, is een goed bewaard geheim. Maar dat de beurs in 1993 als een tierelier heeft gedraaid (een stijging met niet minder dan veertig procent), is niemand ontgaan. „Het lijkt niet waar schijnlijk dat de stijging van de Amster damse beurs in 1994 weer zo fantastisch zal zijn als in 1993", zegt Jacobs voor zichtig. Hij houdt het op een koersstij ging van pakweg twaalf procent het ko mende jaar. Stekelenburg gelooft dat ook, maar de deskundige-bij-uitstek Schekman is terughoudender. „De beurs zal vooral de eerste zes maanden moe ten profiteren van betere winstprognoses en meevallende bedrijfsresultaten. Het effect van de rente op de koersvorming zal een stuk minder worden," meent hij. Dat komt dan mooi uit, want Schek man voorspelt dat de rente weer gaat stijgen. In de komende paar jaar voorziet hij rentes van 8 tot 8,5 procent. Nog voor de zomer vindt de omslag plaats, orakelt hij. In die voorspelling staat hij niet alleen. Ook Stekelenburg verwacht dat de rente weer gaat stijgen, met een kleine ander half procent. Alleen Jacobs denkt dat de rente nog verder omlaag kan. „Laag blij vende inflatie en zwakke economische groei maken voortgaande daling van de korte rente aannemelijk. In het verleng de hiervan bestaat ruimte voor verdere daling van de 3-5 jaars rente." De ING- topman rekent ultimo 1994 op een mid dellange rente van 4.75. Eensgezind zijn de heren over de werkloosheid in 1994: die blijft stijgen. „Ondanks alle activiteiten gericht op werk, werk en nog eens werk, zal de werkloosheid toch nog stevig oplopen", meent Johan Stekelenburg. Eind 1994 zal het officiële aantal werklozen volgens hem 470.000 bedragen. Jacobs is iets minder pessimistisch, hij komt op 450.000 werklozen. Momenteel staan 406.000 mensen als officieel werkloos ge registreerd. Al even eensgezind zijn de heren over het wereldkampioenschap voetbal. Ne derland gaat strijken met de eer, denken zij, ofschoon Schekman eerlijk toegeeft: „Van voetballen heb ik geen verstand. Welke landen behalve Nederland doen er eigenlijk nog meer mee?" krijgqn in het ongeval was het nodig het stoffelijk overschot te laten hangen tot het sporenon derzoek door de technische re cherche was afgerond. De poli tie is daarbij correct opgetre den, menen Gelissën en Pop. „De confrontatie met publiek was onvermijdelijk", stellen ze. Maar gelet op die omstandighe den had de politie de brand weer eerder moeten vragen Marcel uit de boom te halen. Drie vrienden winnen 1,7 miljoen in casino rotterdam gpd Drie Rotterdamse vrienden zijn gistermiddag in het Holland Ca sino in Rotterdam met het win nen van de Mega Jackpot in één klap 1.734.825 gulden rijker ge worden. Het is de hoogste Mega Jackpot in de geschiedenis van Holland Casino's. De Mega Jackpot, die gemid deld één keer per maand valt, begint steeds op 200.000 gul den. Met elke inworp in een van de fruitautomaten van de negen vestigingen van Holland Casi no's loopt het bedrag verder op. Van elke gespeelde gulden gaat twee cent naar deze prijs, die doorgaans niet hoger uitvalt dan een half miljoen gulden. De extra prijs wordt uitge keerd als tegelijkertijd vier klompjes verschijnen op de fruit-automaat. De drie Rotter damse winnaars willen ano niem blijven. „Ze reageerden in het begin erg gelaten," zegt manager Thomson van het Rot terdamse casino. „Het moest nog even tot hen doordringen. Als je in één keer zo'n bedrag wint, dan ben je wel even stil."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3