Wat is de mooiste foto die je in 1993 hebt genomen en waarom? Die vraag werd voorgelegd aan de fo tografen van het Leidsch Dagblad. Op deze pagina hun antwoord in tekst en beeld. Eigenlijk is het een hele opgave uit de vele foto's, die ik in het af gelopen jaar gemaakt heb, de beste te kiezen. Toch ben ik ervan overtuigd dat het deze opname is. Terwijl z'n vrachtauto langzaam wegzakt in de Leidsevaart, belt de ontredderde chauffeur naar huis: „Schat, ik kom iets later Deze opname heeft volgens mij veel van wat een goede foto moet bevatten: spanning, sterke com positie en ook in dit geval humor. DICKHOGEWONING Het mooie aan deze foto vind ik de vreugde die losbarst wanneer de trainer van Katwijk hoort dat zijn ploeg kampioen is. Op dat moment gebeurt er van alles. De trainer rent het veld op naar de spelers. Verslaggever vliegt op hem af. Het is een mooi afsluitend moment van een spannend voet balseizoen. HENK BOUWMAN Deze foto heb ik uitgezocht uit mijn archief omdat dit niet alleen een mooi plaatje is, maar ik persoonlijk erg onder de indruk was van het verhaal van Kay v.d. Zwan (10 jaar), gebeten door een paard in een pretpark. Dit jongetje heeft een prachtige kop, en het mooiste van alles is dat hij met zo'n serene blik op de foto staat dat je haast zou gaan geloven dat hij er knapper van geworden is. Wat uiteraard onzin is. Ouders weest waak zaam! HOLVAST/MARK LAMERS Hordes fotografen bij Bush. Ik ben in een lantaarnpaal geklommen. Hordes fotografen bij Mandela. Ik schreeuwde: Mandela, zodat-ie mijn lens inkeek.. Gorbatsjov. Niemand te zien. Ik ben op mijn knieën gaan liggen, voor hem op de grond. Kon zijn broekspijpen zo beet pakken. Hij sloot één moment zijn ogen en ik drukte af. Een voor altijd afgeslote hoofdstuk vereeuwigd. Voor mij een symbolisch-bijzonder-moment, dus voor mij ee .I zondere foto. LOEK ZUYDEP«'i Wat mij opvalt aan het hele circus rond een bezoek van bijvoorbeeld prinses Beatrix aan Ecolonia is het overdreven enthousiasme van volwassenen. Het gemaakte lachje van de bobo's, in schril con trast met de nuchterheid van de kinderen. BEN DE BRUYN Op deze foto zie je hoe bij de ont ruiming van een kraakpand aan de Langebrug de krakers aan de poli- tiefotograaf en het toegestroomde publiek worden getoond. Deze jongen maakte van de gelegen heid gebruik om waanzinnig hard te schreeuwen en te schelden op het politieoptreden. De woede is als het ware van het gezicht van deze jongen af te lezen. Dit soort actiefoto's kan je in Leiden maar zelden maken.. Ik heb voor deze foto gekozen omdat ik dit een opname vind die je ook terug zou kunnen vinden als inzending bij nationale persfo towedstrijden. Als je na de jure ring dan de inzendingen bekijkt zijn de winnende foto's bijna altijd van acties die je in Leiden vrijwel nooit tegenkomt. Het zijn meestal foto's van oorlogen, hongers noodenden, grote sportevene menten of politieke leiders. Ik be kijk altijd de inzendingen van col lega-fotografen. En ik denk dan wel eens dat ik zo'n winnende fo to waarschijnlijk ook gemaakt zou hebben als het maar eens in de Leidse regio zou plaats hebben vinden. Dat is nou eenmaal het gebied waarin het Leidsch Dag blad verschijnt en waar deze krant dan ook de meeste foto's laat ma ken. De grote gebeurtenissen worden door anderen gefotogra feerd en het zijn juist deze foto grafen die de prijzen winnen om dat ze op het juiste moment op de goede plaats zijn en natuurlijk een goede foto maken. HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 38