'We moesten de vechtersbazen wel kalmeren' Hendrik Zuurmond spaart voor 'woon-werkcontainer' 'Ik zou een boekenkast willen hebben Grote problemen levert de onder de sporen. öelangstellenuc. I Langegracht 65 ln Lelden. "iiidenaar woont ai negen jaar in container In een hoek op het terrein van de Groenoordhallen staat ver- scholen tussen bomen en strui ken een container. Een man' met klompen en een lange re genjas loopt in de richting van het stalen huis en opent het hekje van zijn voortuin. De deur 131 open en hij stapt naar bin- Hendrik Zuurmond woont i ten jaar in deze container; ^er heeft fijq 'thuis' ge er is het koud en n lampje ver- Bfc twintig centi- szijden is de >nd veronf .X. den waar LEIDEN ERNA STRAATSMA 20 februari 1993 'Sluit seksclub I aan Maredijk' Omwonenden eisen onmiddel lijke sluiting van de sekslub aan de Maredijk 97. De bewoners van de Maredijk ondervinden vooral 's nachts hinder van taxi's, die klanten afzetten en ophalen. Vooral de Leidse wet houder De la Mar heeft last van de seksclub. Hij woont op num mer 79 en klanten en taxichauf feurs bellen geregeld per abuis bij hem aan. Ruim 80 Maredijk-bewoners kwamen gisteren in vergadering bijeen in het gebouw van de speeltuinvereniging. De bijeen komst verliep chaotisch. Som mige bewoners dreigden sanc ties te ondernemen tegen de seksclub. Ze hebben wel cor tact gehad met de eigenaar va de club, maar volgens hen vi er met de man niet te praten. college van B en W is t j >is op de hoofde P'1 iren eisen onmiddellijke sluiting van de ;sclub aan de Maredijk 97 in Leiden. Ze rden wakker gehouden door het geluid i taxi's die klanten afzetten en ophalen, klanten bellen trouwens vaak aan bij verkeerde huis; de woning van de dse wethouder De la Mar. Het lijkt nu op een boze droom, maar het het was er op of er onder voor de Maredijk- buurt, de strijd tegen het seks huis op nummer 97 in het voorjaar van 1993. „We hebben onze buurt wel voor meer aan slagen behoed, maar we waren het er heel snel over eens dat we een sekshuis niet konden tolereren. Er had wel een com plete rosse buurt kunnen on- staan. We zijn er best trots op dat we de exploitant van de seksclub binnen drie maanden hebben weggekregen", zegt de terugkijkende Dirk Los, voorzit ter van de Bewonersorganisatie Maredijkbuurt (BOM). Volgens Los was er wel dege lijk sprake van een kritieke situ atie, omdat de exploitant, die met slechts enkele meisjes was begonnen, al plannen had om het pand van de vertwijfelde buren te kopen en zijn activi teiten uit te breiden. Zover kwam het echter allemaal niet. Omdat de buurt vrijwel onafge broken actie voerde en postte voor het bordeel om klanten aan te spreken, koos 'Nico' eind maart eieren voor zijn geld. Hij trok zich terug uit de wijk en begon elders in Leiden een escortservice. De gang van zaken toonde niettemin aan dat het nooit eenvoudig is om dergelijke ont wikkelingen op legale wijze een halt toe te roepen. „Het ge doogbeleid dat er ten aanzien van bordelen bestaat maakt het moeilijk dit soort zaken aan te pakken. De gemeente probeer de te bewijzen dat het om een bedrijf ging, en een bedrijf in een woonhuis vestigen is niet toegestaan. Maar de exploitant beweerde dat hij er zelf woon de, of dat een van zijn meisjes er woonde." Vrijwillig De gemeente had diverse ge sprekken met 'Nico' en was op gelucht dat de man zich vrijwil lig terugtrok, omdat de zaak ju ridisch niet eenvoudig lag. „Overigens niets dan lof voor de gemeente. Wethouders en ambtenaren hebben alles ge daan wat in hun vermogen lag. Hun steun is van groot belang geweest", zegt Los. Aardig de tail is dat ex-wethouder H. de Hendrik Zuurmond woont al negen jaar in een container in een hoek op het terrein van de Leidse Groenoordhallen. Hij kon niet tegen het leven in een flat, verhuisde vaak, maar voelde zich pas echt lekker in de container. „Dat is mijn huis." I tainer. Zo'n grote 'werkcontai- ner' met drie kamers er in, een keuken, douche en toilet. En ramen na tuurlijk, zodat hij naar buiten kan kijken. Een normaal dak, in plaats van een dun golfplaatje. Het zou een ongekende luxe zijn voor Hendrik Zuurmond. Het verhaal over zijn alternatieve wo ning op het terrein van de Groenoordhal len, dat in mei in deze krant verscheen, heeft Zuurmonds leven niet veranderd. Af gezien van enkele reacties van zijn 'buren' in de Groenoordhallen bleef het opvallend rustig. Slechts een keer keer betrapte hij een man en vrouw op het gluren naar zijn container, verscholen achter het groen. Ze stonden een beetje te smoezen en te kij ken. Waarover ze praatten weet hij niet. Hij heeft ze niet aangesproken. Waarom zou hij? Welzijnswerkers rukten na de genoem de publicatie niet uit om deze 'Walter de Rochebrune' te resocialiseren. Dat hij al bijna tien jaar in een piepkleine, tot aan de nok toe volgepropte 'bak' woont is bij verschillende instanties bekend, maar blijkbaar geen reden om in te grijpen. Mis schien omdat hij toch geen overlast ver oorzaakt. Hoewel hij midden in de stad staat is hij eigenlijk ook mijlenver verwij derd van de bewoonde wereld. Zuurmond vindt het allemaal wel best, al zou hij diep in z'n hart toch eigenlijk het liefst in een gewoon huis willen wonen. Lange tijd woonde hij bij zijn ouders, daarna in een flat aan de Boshuizerkade. Maar hij kon maar niet wennen aan zijn 'blokkendoos' in Zuid-West. Veertien jaar geleden besloot hij in een caravan te gaan wonen, op het terrein van de Groenoord hallen. De directeur van de Groenoordhal len schonk hem, na een brand in zijn ca ravan, zijn huidige container. Kapitaaltje Hij heeft 't geld zegt hij, voor zo'n nieuwe grote container. Door tijdenlang elke maand 100 gulden opzij te leggen van een bijstandsuitkering van 960 gulden per maand heeft hij een klein kapitaaltje op gebouwd. „Ik denk dat ik er na de vorstpe riode een ga bestellen. Dan maak ik er geen rotzooi meer van, doe ik het anders. Dan zet ik een tafel neer met wat stoelen en een echt bed." Want zoals het nu is is het eigenlijk 'geen doen meer'. Hij wijst op de stapels Ideren, huishoudelijke artikelen, koffie- pakken en andere spullen. Loopruimte is er niet meer; Zuurmond moet over zijn bezittingen heen klimmen om zijn zit-en slaapplaats in de hoek te bereiken. „Tja, ik had hier eerst ook nog al m'n tuingereed schap opgeslagen, harken en schoffels en zo. Toen kon ik helemaal niet meer lo pen." Gekscherend zei hij in mei dat hij zijn interieur graag wilde verrijken met een boekenkast ('dat staat zo gezellig"). Terug denkend aan die uitspraak moet hij la chen. „Dat zou niet echt kunnen hier. Maar ik bedoelde er eigenlijk mee dat ik er een nieuwe container bij wilde hebben, omdat ik meer ruimte voor mijn spullen nodig heb." Dat zijn uitspraak verkeerd is begrepen is niet zo verwonderlijk. Zuurmond spreekt zichzelf regelmatig tegen de ene minuut heeft hij het uitstekend naar zijn zin in de container, maar even later zegt hij dat hij toch wel graag een gwoon huis zou willen wonen. Beweert hij tevreden te zijn met het spaarzame werk in en om de Groenoordhallen, zegt hij even later dat hij een vaste baan toch wel zou waarde ren. „Toentertijd hebben 'ze' me wel ge vraagd voor een baantje, maar heb ik schijnbaar m'n neus in de wind gestoken. Maar als 'ze' het weer opnieuw vragen zal ik geen 'nee' meer zeggen." Een onbeholpen twijfelaar die het leven op zijn beloop iaat. Hij wacht af wat er ge beurt en is tevreden met weinig. la Mar op nummer 79 woont en de klanten van het sekshuis wel eens aan de deur kreeg, omdat ze zich in het nummer hadden vergist. In hoeverre hij een rol heeft gespeeld is niet duidelijk, maar hij was wel een keer aanwezig bij de acties. De Maredijkbuurt is van oudsher een volksbuurt. Een mengeling van oorspronkelijke Leidse bewoners, die er vaak al heel lang wonen, en vaak goed opgeleide bewoners die van buitenaf zijn gekomen. „On danks deze verschillen kunnen de mensen elkaar goed vinden als de nood aan de man komt. De echte Leidenaars zijn bij het voeren van actie onmisbaar; ze durven vaak veel beter voor hun rechten op te komen dan de rest. Er zitten echte vech tersbazen bij. Die hebben we nog wel eens moeten kalmeren als het tot een confrontatie met de seksexploitant dreigde te ko men." Het werd 'Nico' snel duide lijk dat het de bewoners me nens was. „Als het allemaal veel langer had geduurd zou den de acties heel erg grimmig zijn geworden. Gelukkig is het zover niet gekomen", stelt Los. Sollen Al eerder werd duidelijk dat de Maredijkbuurt niet met zich laat sollen. Toen in 1992 in het voorlopige structuurplan de woonfunctie van de wijk en omliggende wijken, zoals Groenoord, ter discusie werd gesteld zaten de bewoners bin nen de kortste keren op het stadhuis bij politieke vergade ringen. „Met gele petjes op, met de tekst 'Maredijkbuurt moet blijven'. De wijk zou snel verpauperd zijn als de bewo ners het vooruitzicht hadden gekregen dat hun huizen in de nabije toekomst gesloopt zou den kunnen worden. Dan ben je niet geneigd nog veel aan je huis te doen. Een reeks van bordelen had ook tot verpau pering geleid. Dat was eigenlijk net zoiets." De Leidse politiek haastte zich om het structuur plan bij te stellen. Los: „Deze wijk is prachtig om in te wonen en de bewo ners zijn bereid om daarvoor te vechten. De bewonersorganisatie hoopt dat buitenstaanders in middels hebben geleerd dat de wijk snel zijn tanden kan laten zien. „Een seksexploitant of vergelijkbare ondernemers zul len zich voortaan wel twee keer bedenken, mochten ze van plan zijn in deze buurt iets te beginnen", aldus Los. Buurvrouw K. Vesseur, die op Maredijk 95 woont, heeft het sekshuis inmiddels vrijwel uit haar geheugen gewist. „Het zit zover weggestopt dat ik me bij na al niet meer kan voorstellen Hendrik Zuurmond: „Ik denk dat ik er na de vorstperiode een grote container ga bestellen. Dan maak ik er geen rotzooi meer van, doe ik het anders. Dan zet ik een tafel neer met wat stoelen en een echt bed." FOTO HENK BOUWMAN dat het ooit is gebeurd. Ik heb er indertijd wel slapeloze nach ten van gehad, dat wel. Er was behoorlijk wat overlast en ver der is alleen al het feit dat je in eens naast een bordeel woont iets dat je geestelijk blijft bezig houden." Vesseur heeft na het vertrek van Nico eindelijk ple zierige buren gekregen. „Er was altijd wat aan de hand met dat huis. Voor de seksclub zaten er steeds mensen in die proble men hadden, die waren er dan door de eigenaar, de sex-ex- ploitant ingezet. Maar het huis heeft nu een andere eigenaar, heb ik begrepen. Ik ben er uit eindelijk wel op vooruitgegaan, ik heb nu eindelijk normale bu ren." Dirk Los voor het voormalige sekshuis aan de Maredijk 97: „Wij zijn bereid voor het welzijn van onze buurt te vechten." FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 37